9 faktai apie cezario pjūvį, kurie ir stebina, ir šiurpina

 (14)
Šiandien cezario pjūvio operacija atlieka kas ketvirtai ar kas trečiai moteriai. Yra šalių, kur šis procentas dar didesnis. Surinkome 9 įdomius ir mažai girdėtus faktus apie cezario pjūvį.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

- Cezario pjūvis neatsitiktinai siejamas su Gajaus Julijaus Cezario vardu. „Cezaris" reiškia imperatoriaus titulą. Anot legendos, Gajus Julijus atėjo į pasaulį būtent tokiu būdu. Jo motina mirė gimdydama, o vaiką gydytojai ištraukė. Nežinoma, ar tai tiesa, valdovų gyvenimai visada apipinti mitais. Aišku viena – senovės Romoje buvo įstatymas, įpareigojęs gydytojus gelbėti bent vaiką, jei moteris mirdavo gimdydama. Šis įstatymas buvo priimtas 700 metų pr. Kristų. Freskų su pavaizduotu cezario pjūviu buvo ant senovės šventyklų Indijoje, Egipte, Graikijoje ir Kinijoje.

- Žydų talmude (judaizmo nuostatų ir taisyklių rinkinyje) yra atskiras skyrius, draudžiantis nustatyti, kuris iš dvynių vyresnis, jei dvyniai gimė atlikus cezario pjūvį.

- 1610 m. balandžio 21 d. Vokietijos Vitenbergo mieste buvo atliktas pirmas dokumentuose užfiksuotas cezario pjūvis. Vaikas liko gyvas, o motina, deja, mirė po 25 dienų nuo infekcijos. Higienos tada nesilaikyta – pavyzdžiui, gydytojas neplovė rankų ir nedezinfekavo instrumentų. Bet pagrindai buvo padėti.

9 faktai apie cezario pjūvį, kurie ir stebina, ir šiurpina
© Shutterstock

- XIX amžiuje cezario pjūvį išmoko daryti taip, kad gyvi likdavo abu – ir naujagimis, ir jo motina. Tokio rezultato pavyko pasiekti, ėmus taikyti naujus dezinfekavimo būdus ir naujo būdo susiūti randą. Na, o išradus antibiotikus cezario pjūvį imta daryti visame pasaulyje.

9 faktai apie cezario pjūvį, kurie ir stebina, ir šiurpina
© Vida Press

- 2000-aisiais 40 m. valstietė Inesa Ramirez Perez sugebėjo pati sau pasidaryti cezario pjūvį. Baisu net sakyti, bet ji atliko pjūvį sau su virtuviniu peiliu. Aštuonių vaikų motina, gimdydama devintą kartą suprato, kad kažkas ne taip, persipjovė pilvą ir ištraukė naujagimį. Į ligoninę ją nuvežė tik praėjus 16-ai valandų po gimdymo. Moteriai susiuvo pjūvio vietą, skyrė antibiotikų. Po 10 dienų moterį su naujagimiu išleido namo.

- Šiuo metu praktiškai visuose gimdymo namuose cezario pjūvis atliekamas pagal Izraelio klinikoje „Misgav Ladach" sukurtą metodiką. Operacija trunka ne ilgiau kaip valandą, pjūvis daromas apatinėje pilvo dalyje, palei bikinio liniją, pjūvio ilgis – 10 cm, rečiau (jei vaikas labai didelis arba yra kitokių rodiklių) – 15 cm.

9 faktai apie cezario pjūvį, kurie ir stebina, ir šiurpina
© Adobe Stock

- Dauguma cezario pjūvių atliekami darant nugaros arba epidūrinę nejautrą, moteris visą laiką turi sąmonę ir gali iš karto pamatyti savo kūdikį. Dar vienas tokios nejautros pliusas – galima žindyti naujagimį iš karto po operacijos, nes suleidžiama minimali preparato dozė, anestetikas nepatenka į motinos pieną.

9 faktai apie cezario pjūvį, kurie ir stebina, ir šiurpina
© Vida Press

- Praėjus 2–4 val. po gimdymo, gydytojai daugumoje išsivysčiusių šalių siūlo moteriai atsikelti ir truputį pavaikščioti po palatą – tai spartina sveikimą, gerina kraujotaką, stimuliuoja žarnyno veiklą.

9 faktai apie cezario pjūvį, kurie ir stebina, ir šiurpina
© Adobe Stock

Apie 75 proc. gimdyvių, kurioms buvo darytas cezario pjūvis, vėliau gali pagimdyti natūraliai. Tokius duomenis pateikia Europos ir JAV gimdymo namai. Šių šalių medikai mano, kad moteriai saugu daryti ne daugiau nei tris cezario pjūvius, kita vertus, žinoma atvejų, kai buvo išnešiotas ir po cezario operacijos gimė ketvirtas, penktas ir net šeštas vaikas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gimdymas

Medicinos stebuklas: pagimdė moteris su persodinta gimda

Medicinos stebuklas: pagimdė moteris su persodinta gimda
Teksaso ligoninėje pirmą kartą gimė kūdikis, kurio motinai buvo atlikta gimdos transplantacija, informuoja Bayloro universiteto Dalase Medicinos centras.

Gydytojas ginekologas: ar tikrai antras gimdymas lengvesnis už pirmąjį

Gydytojas ginekologas: ar tikrai antras gimdymas lengvesnis už pirmąjį
Pirmas gimdymas – didžiulė nežinomybė tiek mamai, tiek gydytojams ginekologams. O štai antrasis bus labai panašus į pirmąjį, tačiau kūdikis pasaulį išvys greičiau ir sklandžiau. Taip byloja iš lūpų į lūpas perduodama liaudies išmintis. Ar tikrai? Kokie dar mitai sklando apie antrą gimdymą?

9 faktai apie cezario pjūvį, kurie ir stebina, ir šiurpina (14)

9 faktai apie cezario pjūvį, kurie ir stebina, ir šiurpina
Šiandien cezario pjūvio operacija atlieka kas ketvirtai ar kas trečiai moteriai. Yra šalių, kur šis procentas dar didesnis. Surinkome 9 įdomius ir mažai girdėtus faktus apie cezario pjūvį.

Gimdymas su nuskausminimu ar be: įdomiausi mamų argumentai (27)

Gimdymas su nuskausminimu ar be: įdomiausi mamų argumentai
Kalbant šia tema mamų nuomonės išsiskiria kardinaliai: vienos pasisako tik už, kitos – prieš bet kokią intervenciją, o trečios lieka neutralios – nelygu, kokia situacija. Paskaitykime mamų nuomones ir argumentus!

Gimdymas su vyru: argumentai UŽ ir PRIEŠ (5)

Gimdymas su vyru: argumentai UŽ ir PRIEŠ
Apie gimdymą kartu su vyru vis dar kyla aštrios diskusijos, tačiau pagrindiniai argumentai už ir prieš išlieka tie patys.

Kaip gimdo karališkose šeimose ir kokias tradicijas sulaužė princesė Diana bei Kate Middleton (2)

Kaip gimdo karališkose šeimose ir kokias tradicijas sulaužė princesė Diana bei Kate Middleton
Nuo civilizacijos pradžios karališkasis pasaulis visada buvo ypatingas, išaukštintas, kupinas paslapčių ir net, kaip buvo manoma, dieviškosios galios. Taigi nieko keisto, kad vaiko gimimas karališkoje šeimoje visais laikais buvo ypatingas įvykis.

Pasiruošimas gimdymui: tai turėtų žinoti kiekviena nėščia moteris (3)

Pasiruošimas gimdymui: tai turėtų žinoti kiekviena nėščia moteris
Devyni laukimosi mėnesiai skirti ne tik tam, kad kūdikėlis tinkamai susiformuotų ir būtų pasirengęs atėjimui į šį pasaulį, tačiau tai ir laikas moteriai, skirtas pasiruošti naujam etapui.

Kaip pagimdyti visai be skausmo: 3 vaikų mamos patirtis ir patarimai (14)

Kaip pagimdyti visai be skausmo: 3 vaikų mamos patirtis ir patarimai
Ar įmanoma gimdyti be skausmo? Ir – be vaistų? Moterys, pasirinkusios sąmoningą nėštumą ir gimdymą, teigia, kad tikrai įmanoma. Viena iš jų – Gintarė, trijų vaikų mama.

Dula Mantautė dalijasi greito ir sklandaus gimdymo istorija (5)

Dula Mantautė dalijasi greito ir sklandaus gimdymo istorija
Mantautė yra dula, keturių pametinukų mama, būsima akušerė, rašanti feisbuke tinklaraštį „Tampu Mama“.

Lietuvoje naujagimiams palankių ligoninių padaugėjo dvigubai skelbiame sąrašą

Lietuvoje naujagimiams palankių ligoninių padaugėjo dvigubai <sup style="color: #ff0000;">skelbiame sąrašą</sup>
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija praneša, kad mūsų šalyje daugėja naujagimiams palankių ligoninių. Iki šiol jų buvo 8, o dabar patvirtinta net 16.

Dviejų vaikų mama: pirmas gimdymas – katastrofa, antras – kaip gimtadienis

Dviejų vaikų mama: pirmas gimdymas – katastrofa, antras – kaip gimtadienis
Taip sako Indrė Rutavičienė, trejų metų Olivijos ir trijų mėnesių Elidijaus mama. Baigusi statybos mokslus Indrė ilgai ieškojo savo kelio. Šiandien ji jaučiasi esanti ten, kur ir turėtų būti.

Į Lietuvą atvyksta garsioji akušerė ir pribuvėja: svarbiausia pagalbos priemonė gimdyvei yra meilė (4)

Į Lietuvą atvyksta garsioji akušerė ir pribuvėja: svarbiausia pagalbos priemonė gimdyvei yra meilė
Su lietuvėmis savo patirtimi pasiruošusi dalintis Angelina Martinez Miranda yra garsi tradicinė akušerė/pribuvėja, gyvenanti ir praktikuojanti Meksikoje. Šį pašaukimą moteris paveldėjo iš savo motinos ir močiutės, kurios taip padėdavo vaikučiams ateiti į šį pasaulį.

Nuskausminamieji gimdymo metu – už ir prieš (32)

Nuskausminamieji gimdymo metu – už ir prieš
Devyni kūdikio laukimo mėnesiai skirti visapusiškam jo atėjimo į šį pasaulį pasiruošimui.

Vyras nenori dalyvauti gimdyme: ar verta jį perkalbėti (83)

Vyras nenori dalyvauti gimdyme: ar verta jį perkalbėti
Besilaukianti moteris norėtų, kad gimdyme dalyvautų ir jos vyras. Tačiau bendro sutarimo pora neranda. Ką patars psichologė Karolina Gurskienė?

Tėveliai raginami neskubėti rinktis virkštelės kraujo bankų paslaugas

Tėveliai raginami neskubėti rinktis virkštelės kraujo bankų paslaugas
Lietuvos bioetikos komitetas ragina žmones atsargiau vertinti privačių virkštelės kraujo bankų Lietuvoje vykdomą veiklą ir neskubėti investuoti savo pinigų į jų siūlomas paslaugas.