Amerikoje plintanti nauja gimdymo mada Lietuvoje dar nežinoma (gydytojų komentarai)

 (18)
Paprastai kelios minutės po gimdymo kūdikio virkštelę nukerpa jį priėmusi akušerė arba gydytojas ir užspaudžia specialiu spaustuku. Tačiau Amerikoje ėmė plisti nauja mada, kuri, anot jos sekėjų, suartina visą šeimą. Naujagimio virkštelė nudeginama.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Gimus kūdikiui, jis suvystomas ir padedamas mamai ant krūtinės, o užgimusi placenta į dubenį. Šeimos nariai uždega žvakę ir pasikeisdami ima deginti virkštelės vidurį. Kartais naudojamos vadinamos saugumo dėžutės – paprastos medinės dėžutės, į kurios kraštelį patogiai atsiremia žvakės ir saugiai laša vaškas. Procesas užtrunka apie 20 minučių. Virkštelei nudegus, likęs galiukas susukamas į mazgą, kuris per porą savaičių nudžiūva ir nukrenta.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kūdikio kvapas turi ypatingų galių – kokių?
Moteris per metus pagimdė keturis vaikus

Virkštelės deginimą išbandę šeimos tvirtino, kad šis ritualas suartina visus šeimos narius ir yra savotiškas kūdikio pristatymas visai šeimai. Tačiau deginama virkštelė rūksta, kvapas nėra itin malonus, o žvakę gali užgesinti lašantys skysčiai. Šeimoms pasirinkusioms tokį ritualą siūloma turėti dėžutę, kelias žvakes ir deginti per virkštelės vidurį, kad liepsna jokiu būdu nepasiektų kūdikio.

Seniau virkštelių nudeginimas buvo įprastas metodas. Daugelį amžių – iki šiuolaikinės medicinos – taip būdavo užtikrinama, kad per virkštelę nepateks jokia infekcija ir kūdikis nenukraujuos. Pasaulio sveikatos organizacija pataria kūdikį atskirti nuo placentos per pirmas 25 minutes nuo gimimo. Gimus kūdikiui ir placentai, ši tampa negyvu organu, pilnu kraujo – puikia terpe veistis bakterijoms.

Gydytoja akušerė ginekologė Alina Kitovienė:

Užgimusi placenta yra negyvas organas, todėl geriau ją atskirti. Tuo labiau virkštelę reikia užspausti ir nukirpti, jei placenta ilgokai neatsidalina – kitaip gali prasidėti gausus kraujavimas.
Gydytoja akušerė ginekologė Alina Kitovienė

„Apie virkštelės nedeginimą nė nesu girdėjusi. Neseniai buvau seminare JAV, bet ir ten tokių atvejų neteko sutikti. Be to, kiek esu skaičiusi literatūroje net ir senais laikais virkštelė būdavo nukerpama. Užgimusi placenta yra negyvas organas, todėl geriau ją atskirti. Tuo labiau virkštelę reikia užspausti ir nukirpti, jei placenta ilgokai neatsidalina – kitaip gali prasidėti gausus kraujavimas. Iš medicinos pusės nematau prasmės deginti virkštelę, taip tik padaroma dar viena žaizda. Be to užsidėjęs šašas gali nukristi ir prasidės kraujavimas. Nebent pagimdoma miške ir nėra švarių žirklių, peilio ar siūlo, tada galima virkštelę nudeginti žvake.“

Kūdikis
Kai kurios šeimos po gimdymo virkštelę... sudegina.
© Fotolia nuotr.

Gydytojas akušeris ginekologas Romualdas Šemeta:

„Tokio virkštelės padalijimo būdo nesu girdėjęs ir nepasitaikė mano praktikoje. Tai įmanoma tik pasirinkus taip vadinamą lotosinį gimdymą, kai virkštelė perkerpama jau užgimus ir placentai. Lietuvoje tai būtų nelabai įmanoma, nes dažniausiai virkštelė nukerpama praėjus kelioms minutėms nuo kūdikio gimimo, bet nelaukiant placentos atsidalijimo ir užgimimo. 

Manau svarbiau yra ne kaip virkštelė atidalijama, bet kada. Geriausia, jei ji nukerpama, kai nustoja pulsuoti. Deja, to ne visada paisoma.
Gydytojas akušeris ginekologas Romualdas Šemeta

Manau svarbiau yra ne kaip virkštelė atidalijama, bet kada. Geriausia, jei ji nukerpama, kai nustoja pulsuoti. Deja, to ne visada paisoma. Laikantis netinkamos higienos per virkštelę gali patekti infekcija, todėl ją būtina užspausti, nukirpti steriliais įrankiais ir taisyklingai prižiūrėti. 

Virkštelės nudeginimo tradicija, manau, yra atėjusi iš mažai civilizuotų kraštų – ugnis galėjo būti patikimiausia dezinfekavimo priemonė. Vargu ar tokį dalyką leidžia Amerikos ligoninės, greičiausiai praktikuojama tik gimdančiųjų namuose. Ligoninėse kur kas aukštesni higienos reikalavimai.“

Nuotraukas, kaip šeimos degina kūdikio virkštelę galima pamatyti ČIA.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gimdymas

Cezario pjūvio operacija – ar moterys tikrai žino viską? (2)

Cezario pjūvio operacija – ar moterys tikrai žino viską?
Cezario pjūvis - iki šiol ne tik medicinos, bet ir populiariojoje spaudoje diskusijas kelianti chirurginė procedūra, atliekama moterims, siekiant išvengti arba gydyti grėsmingas komplikacijas, keliančias pavojų motinos ar naujagimio gyvybei ir sveikatai.

Nėštumo ir gimdymo metu ŽIV infekcija pernai nustatyta keturioms moterims

Nėštumo ir gimdymo metu ŽIV infekcija pernai nustatyta keturioms moterims
2017 metais Lietuvoje ŽIV infekcija nustatyta keturioms nėščiosioms.

Prasideda gimdymas: kaip atpažinti tikruosius sąrėmius

Prasideda gimdymas: kaip atpažinti tikruosius sąrėmius
„Ar aš suprasiu, kada gimdau? – tai vienas dažniausių pirmą kartą gimdančių mamyčių klausimas. Bijoti tikrai neverta – kai prasidės gimdymas, tikrai suprasite.

Idealus amžius gimdyti vaikus (4)

Idealus amžius gimdyti vaikus
Nėra reikalo jausti įtampą dėl šeimos planavimo. Tokią išvadą padarė Maxo Plancko instituto mokslininkai, kurie Rostoke atliko demografinį tyrimą. Tyrėjai nustatė, kad vyresnio amžiaus tėvams vaikų auginimas teikia kur kas didesnį džiaugsmą nei jauniems.

Ar tikrai po gimdymo moterys mažiau rūpinasi savo išvaizda (4)

Ar tikrai po gimdymo moterys mažiau rūpinasi savo išvaizda
Įdomu, ką manote jūs? Išsakykite savo nuomonę komentaruose!

Kodėl gimdymas šiandien trunka ilgiau, negu prieš 50 metų? (3)

Kodėl gimdymas šiandien trunka ilgiau, negu prieš 50 metų?
Visos bent kartą gimdžiusios poros žino, kad ilgiausiai ir skausmingiausiai trunka pirmoji gimdymo fazė - sąrėmiai, kuomet pradeda vertis gimdos kaklelis. Atlikę tyrimą JAV mokslininkai nustatė, kad sąrėmiai šiandien trunka gerokai ilgiau, negu prieš penkiasdešimt metų. Kodėl?

Kas tai yra orgazminis gimdymas? (1)

Kas tai yra orgazminis gimdymas?
Nors dažniausiai kalbant apie vaiko gimimą minimi skausmas ir bausmė, kai kurios moterys patiria ir orgazminius (arba ekstazinius) gimdymus. Žurnalo „Sexologies" apklausa atskleidė, kad maždaug 0,3 procento gimdymų metu akušerės stebėjo, kaip gimdyvės patyrė orgazmus.

Psichologės patarimai, kurie padės nebijoti gimdymo (12)

Psichologės patarimai, kurie padės nebijoti gimdymo
Artėjant gimdymo dienai ne viena moteris ima jausti didelę baimę - o kaip viskas bus?

Medicinos stebuklas: pagimdė moteris su persodinta gimda

Medicinos stebuklas: pagimdė moteris su persodinta gimda
Teksaso ligoninėje pirmą kartą gimė kūdikis, kurio motinai buvo atlikta gimdos transplantacija, informuoja Bayloro universiteto Dalase Medicinos centras.

Gydytojas ginekologas: ar tikrai antras gimdymas lengvesnis už pirmąjį

Gydytojas ginekologas: ar tikrai antras gimdymas lengvesnis už pirmąjį
Pirmas gimdymas – didžiulė nežinomybė tiek mamai, tiek gydytojams ginekologams. O štai antrasis bus labai panašus į pirmąjį, tačiau kūdikis pasaulį išvys greičiau ir sklandžiau. Taip byloja iš lūpų į lūpas perduodama liaudies išmintis. Ar tikrai? Kokie dar mitai sklando apie antrą gimdymą?

9 faktai apie cezario pjūvį, kurie ir stebina, ir šiurpina (22)

9 faktai apie cezario pjūvį, kurie ir stebina, ir šiurpina
Šiandien cezario pjūvio operacija atlieka kas ketvirtai ar kas trečiai moteriai. Yra šalių, kur šis procentas dar didesnis. Surinkome 9 įdomius ir mažai girdėtus faktus apie cezario pjūvį.

Gimdymas su nuskausminimu ar be: įdomiausi mamų argumentai (27)

Gimdymas su nuskausminimu ar be: įdomiausi mamų argumentai
Kalbant šia tema mamų nuomonės išsiskiria kardinaliai: vienos pasisako tik už, kitos – prieš bet kokią intervenciją, o trečios lieka neutralios – nelygu, kokia situacija. Paskaitykime mamų nuomones ir argumentus!

Gimdymas su vyru: argumentai UŽ ir PRIEŠ (5)

Gimdymas su vyru: argumentai UŽ ir PRIEŠ
Apie gimdymą kartu su vyru vis dar kyla aštrios diskusijos, tačiau pagrindiniai argumentai už ir prieš išlieka tie patys.

Kaip gimdo karališkose šeimose ir kokias tradicijas sulaužė princesė Diana bei Kate Middleton (2)

Kaip gimdo karališkose šeimose ir kokias tradicijas sulaužė princesė Diana bei Kate Middleton
Nuo civilizacijos pradžios karališkasis pasaulis visada buvo ypatingas, išaukštintas, kupinas paslapčių ir net, kaip buvo manoma, dieviškosios galios. Taigi nieko keisto, kad vaiko gimimas karališkoje šeimoje visais laikais buvo ypatingas įvykis.

Pasiruošimas gimdymui: tai turėtų žinoti kiekviena nėščia moteris (3)

Pasiruošimas gimdymui: tai turėtų žinoti kiekviena nėščia moteris
Devyni laukimosi mėnesiai skirti ne tik tam, kad kūdikėlis tinkamai susiformuotų ir būtų pasirengęs atėjimui į šį pasaulį, tačiau tai ir laikas moteriai, skirtas pasiruošti naujam etapui.