Amerikoje plintanti nauja gimdymo mada Lietuvoje dar nežinoma (gydytojų komentarai)

 (18)
Paprastai kelios minutės po gimdymo kūdikio virkštelę nukerpa jį priėmusi akušerė arba gydytojas ir užspaudžia specialiu spaustuku. Tačiau Amerikoje ėmė plisti nauja mada, kuri, anot jos sekėjų, suartina visą šeimą. Naujagimio virkštelė nudeginama.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Gimus kūdikiui, jis suvystomas ir padedamas mamai ant krūtinės, o užgimusi placenta į dubenį. Šeimos nariai uždega žvakę ir pasikeisdami ima deginti virkštelės vidurį. Kartais naudojamos vadinamos saugumo dėžutės – paprastos medinės dėžutės, į kurios kraštelį patogiai atsiremia žvakės ir saugiai laša vaškas. Procesas užtrunka apie 20 minučių. Virkštelei nudegus, likęs galiukas susukamas į mazgą, kuris per porą savaičių nudžiūva ir nukrenta.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kūdikio kvapas turi ypatingų galių – kokių?
Moteris per metus pagimdė keturis vaikus

Virkštelės deginimą išbandę šeimos tvirtino, kad šis ritualas suartina visus šeimos narius ir yra savotiškas kūdikio pristatymas visai šeimai. Tačiau deginama virkštelė rūksta, kvapas nėra itin malonus, o žvakę gali užgesinti lašantys skysčiai. Šeimoms pasirinkusioms tokį ritualą siūloma turėti dėžutę, kelias žvakes ir deginti per virkštelės vidurį, kad liepsna jokiu būdu nepasiektų kūdikio.

Seniau virkštelių nudeginimas buvo įprastas metodas. Daugelį amžių – iki šiuolaikinės medicinos – taip būdavo užtikrinama, kad per virkštelę nepateks jokia infekcija ir kūdikis nenukraujuos. Pasaulio sveikatos organizacija pataria kūdikį atskirti nuo placentos per pirmas 25 minutes nuo gimimo. Gimus kūdikiui ir placentai, ši tampa negyvu organu, pilnu kraujo – puikia terpe veistis bakterijoms.

Gydytoja akušerė ginekologė Alina Kitovienė:

Užgimusi placenta yra negyvas organas, todėl geriau ją atskirti. Tuo labiau virkštelę reikia užspausti ir nukirpti, jei placenta ilgokai neatsidalina – kitaip gali prasidėti gausus kraujavimas.
Gydytoja akušerė ginekologė Alina Kitovienė

„Apie virkštelės nedeginimą nė nesu girdėjusi. Neseniai buvau seminare JAV, bet ir ten tokių atvejų neteko sutikti. Be to, kiek esu skaičiusi literatūroje net ir senais laikais virkštelė būdavo nukerpama. Užgimusi placenta yra negyvas organas, todėl geriau ją atskirti. Tuo labiau virkštelę reikia užspausti ir nukirpti, jei placenta ilgokai neatsidalina – kitaip gali prasidėti gausus kraujavimas. Iš medicinos pusės nematau prasmės deginti virkštelę, taip tik padaroma dar viena žaizda. Be to užsidėjęs šašas gali nukristi ir prasidės kraujavimas. Nebent pagimdoma miške ir nėra švarių žirklių, peilio ar siūlo, tada galima virkštelę nudeginti žvake.“

Kūdikis
Kai kurios šeimos po gimdymo virkštelę... sudegina.
© Fotolia nuotr.

Gydytojas akušeris ginekologas Romualdas Šemeta:

„Tokio virkštelės padalijimo būdo nesu girdėjęs ir nepasitaikė mano praktikoje. Tai įmanoma tik pasirinkus taip vadinamą lotosinį gimdymą, kai virkštelė perkerpama jau užgimus ir placentai. Lietuvoje tai būtų nelabai įmanoma, nes dažniausiai virkštelė nukerpama praėjus kelioms minutėms nuo kūdikio gimimo, bet nelaukiant placentos atsidalijimo ir užgimimo. 

Manau svarbiau yra ne kaip virkštelė atidalijama, bet kada. Geriausia, jei ji nukerpama, kai nustoja pulsuoti. Deja, to ne visada paisoma.
Gydytojas akušeris ginekologas Romualdas Šemeta

Manau svarbiau yra ne kaip virkštelė atidalijama, bet kada. Geriausia, jei ji nukerpama, kai nustoja pulsuoti. Deja, to ne visada paisoma. Laikantis netinkamos higienos per virkštelę gali patekti infekcija, todėl ją būtina užspausti, nukirpti steriliais įrankiais ir taisyklingai prižiūrėti. 

Virkštelės nudeginimo tradicija, manau, yra atėjusi iš mažai civilizuotų kraštų – ugnis galėjo būti patikimiausia dezinfekavimo priemonė. Vargu ar tokį dalyką leidžia Amerikos ligoninės, greičiausiai praktikuojama tik gimdančiųjų namuose. Ligoninėse kur kas aukštesni higienos reikalavimai.“

Nuotraukas, kaip šeimos degina kūdikio virkštelę galima pamatyti ČIA.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gimdymas

Kaip paskatinti gimdymą, jei jis niekaip neprasideda: interviu su gydytoja

Kaip paskatinti gimdymą, jei jis niekaip neprasideda: interviu su gydytoja
Internete gausu patarimų, ką daryti, jei atėjus laikui vaikelis neskuba gimti. „Šokinėti, plauti grindis, mylėtis, prisivalgyti, sunkiai nešti, lankstytis ir t. t.", – pataria mamos viena kitai ir dažniausiai priduria, kad šie būdai ne visai veiksmingi. Ar galima taip savivaliauti?

Skaitytoja: vyras atsisako dalyvauti gimdyme, kaip jį įkalbėti? (3)

Skaitytoja: vyras atsisako dalyvauti gimdyme, kaip jį įkalbėti?
Nėščioji svajoja, kad vaikui gimstant dayvautų ir jos vyras. Tačiau jis kol kas nenori. Įkalbinėti ar leisti jam apsispręsti pačiam? Atsako psichologė psichoterapeutė Marija Vaštakė.

Širvintose netikėtai prasidėjus gimdymui, vaikas gimė tiesiog gydytojos kabinete (6)

Širvintose netikėtai prasidėjus gimdymui, vaikas gimė tiesiog gydytojos kabinete
Neeilinis įvykis Širvintose – čia Širvintų pirminės sveikatos priežiūros centre netikėtai gimė kūdikis.

Po komplikuoto nėštumo Evelinos gimdymas prasidėjo anksčiau laiko

Po komplikuoto nėštumo Evelinos gimdymas prasidėjo anksčiau laiko
Ačiū Evelinai už atsiųstą pasakojimą, jeigu norite pasidalinti ir jūs savo gimdymo istorija, visada laukiame el.p. portalas@tavovaikas.

Jaudinanti Monikos išpažintis: galėjau bet ką paaukoti, kad galėčiau tapti mama (5)

Jaudinanti Monikos išpažintis: galėjau bet ką paaukoti, kad galėčiau tapti mama
Savo laišku aš noriu įkvėpti ir padrąsinti negalinčias vaikelio susilaukti šeimas. Viskas yra įmanoma! Tiesa, tam reikalinga kantrybė ir didžiulis noras, bei antrosios pusės palaikymas sunkiu metu. Tik mano atveju dar prireikė ir gydytojų bei vaistų...

Kaip yra iš tiesų: ar vyrui vieta gimdyme? (11)

Kaip yra iš tiesų: ar vyrui vieta gimdyme?
Ar vyrui dalyvauti gimdyme, yra abiejų partnerių sutarimas. Net jei vyriškoji pusė labai entuziastingai nusiteikusi ir nori dalyvauti, labai svarbu, ką apie tai mano moteris.

Ką daryti pirmiausia, kai prasideda gimdymas

Ką daryti pirmiausia, kai prasideda gimdymas
Norite gimdyti be nuskausminamųjų? Neskubėkite vykti į ligoninę, kuo ilgiau likite namuose, ypač jei gimdysite pirmą kartą. Geriausia strategija norint gimdyti kuo natūraliau – judėjimas, vanduo, atsipalaidavimas ir kantrybė, o įgyvendinti šią strategiją geriausiai pavyksta namuose.

Kodėl moterys nebenori gimdyti vienos: psichologės komentaras

Kodėl moterys nebenori gimdyti vienos: psichologės komentaras
Kodėl mieliau gimdome su palydovu nei vienos? Kas yra geresnis gimdyvės padėjėjas - vyras, mama, anyta ar dula? Šiuos klausimus uždavėme psichologei.

Kada prireikia cezario pjūvio operacijos

Kada prireikia cezario pjūvio operacijos
Operacija, kai pjaunama pilvo siena, gimdos sienelė ir išimamas vaisius bei placenta, vadinama cezario pjūviu.

Gimdymo pradžia: kada reikia vykti į ligoninę (1)

Gimdymo pradžia: kada reikia vykti į ligoninę
Ką reikia žinoti apie gimdymo pradžią: kada metas vykti į ligoninę, o kada dar galima neskubėti?

Laura: nėštumas ir gimdymas yra ypatinga moters patirtis

Laura: nėštumas ir gimdymas yra ypatinga moters patirtis
Motinos dienai skirtas gimdymo istorijų konkursas „Gimties stebuklas“ tęsiasi. Laukiame pasakojimų elektroniniu paštu portalas@tavovaikas.lt ir šiandien publikuojame Lauros laišką.

Kristinos gimdymo istorija: nėštumo pradžia buvo kupina įtampos

Kristinos gimdymo istorija: nėštumo pradžia buvo kupina įtampos
Motinos dienai skirtas gimdymo istorijų konkursas tęsiasi. Laukiame pasakojimų el.p.portalas@tavovaikas.lt ir šiandien publikuojame Kristinos laišką.

Dovilės gimdymo istorija: skausmas turi prasmę

Dovilės gimdymo istorija: skausmas turi prasmę
Artėjančiai Motinos dienai skirtas gimdymo istorijų konkursas tęsiasi. Rašykite mums el.p. portalas@tavovaikas.lt ir mėnesio gale įdomiausios istorijos autorei padovanosime dovanėlę. Daugiau apie konkursą skaitykite ČIA.

Norvegiška Ernestos meilės ir gimdymo istorija

Norvegiška Ernestos meilės ir gimdymo istorija
Artėjančiai Motinos dienai skirtas gimdymo istorijų konkursas tęsiasi. Rašykite mums el.p. portalas@tavovaikas.lt ir baigiantis mėnesiui įdomiausios istorijos autorei padovanosime dovanėlę.

Į Lietuvą atvykstanti garsi gimdymo specialistė Cornelia Enning žino daug sklandaus gimdymo paslapčių (2)

Į Lietuvą atvykstanti garsi gimdymo specialistė Cornelia Enning žino daug sklandaus gimdymo paslapčių
Į Lietuvą atvykstanti garsiausia Europos pribuvėja Cornelia Enning įsitikinusi: „Gimdymas – tai visiškai natūralus procesas moteriškai prigimčiai, kurio nereikia bijoti".