Ar gimdymas be skausmo ir vaistų įmanomas? Hipnozės metodas

Už Atlanto vis populiaresnis tampa taip vadinamas gimdymas su hipnoze. Niekas nebando gimdyvės hipnotizuoti ir nemosuoja laikrodžiu prieš akis, bet būsimos mamos prieš gimdymą bent kelias savaites mokosi atsipalaidavimo ir meditacijos technikų. Sklido kalbos, kad net Kembridžo hercogienė rengėsi taip gimdyti.
Gimdymas
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Šį metodą išbandžiusių amerikiečių tinklaraštininkių teigimu, hipnozės metodas gimdymo skausmo nenumalšina, tačiau išmoko nusiraminti, atsipalaiduoti ir nukreipus mintis sumažinti skausmą. Hipnozės metodas moteris išmoko gilaus kvėpavimo, vizualizacijos, susikoncentravimo ir atsipalaidavimo technikų, kurios sukuria savotišką transo būseną. Pavyzdžiui, giliai kvėpuodama moteris visą savo dėmesį skiria ne skausmui, bet kvėpavimo garsui ir įsivaizduoja, kaip kūdikis pamažu slenka gimdymo takais. Tai sumažina sąrėmių skausmą. Tačiau norint to išmokti kelias savaites reikia lankyti specialius kursus ir po valandą ar dvi daryti specialius pratimus kasdien namuose.

Gimdymo su himnoze mokytoja iš Kalifornijos Rachel Yellin pasakoja, kad šio metodo teigiamą poveikį paaiškinti pakankamai paprasta. Visų pirma jis išmoko atsipalaiduoti – tuo pačiu atsipalaiduoja ir raumenys, o susikoncentravus į kūdikio vaizdą išsiskiria endorfinas ir seratoninas – hormonai atsakingi už laimės jausmą. Visa tai mažina skausmą ir lengvina gimdymą. Pasak Rachel, išmokusios hipnozės metodą tik 23 proc. moterų gimdant prašo epidūrinės nejautros. Šis metodas skausmo nepanaikina, bet sumažina iki pakenčiamo lygmens.

Pasak gydytojo akušerio-ginekologo Romualdo Šemetos, Lietuvoje kol kas ne tik trūksta informacijos apie gimdymą su hipnoze, bet ir nėra kas galėtų to mokyti. Jo teigimu, hipnozės metodas gana sunkiai išmokstamas ir reikalauja daug laiko. Kur kas paprasčiau pasidomėti ir pasimokyti kitomis gimdymo skausmą malšinančiomis metodikomis. Viena jų – neurolingvistinis programavimas. Šį metodą R. Šemeta aprašė savo knygoje ir teigia, kad sulaukęs itin palankių jį panaudojusių gimdyvių atsiliepimų. Pasak jo, šis metodas padeda atsipalaiduoti, suprasti skausmą ir nuo jo nukreipti mintis. Taip sąrėmių skausmą galima sumažinti iki maudimo.

„Labai svarbu, kad moteris suprastų kur joms skauda ir kaip skauda. Jei gerai pažins savo organizmą ir žinos, kas su jomis vyksta, mažiau bijos ir gimdyti bus lengviau. Taip pat reiktų apsilankyti gimdymo kursuose, tačiau ne visi moko kaip reikia gimdyti, o tik parodo, kaip tai vyksta. Tinkamas gimdymas taip pat padeda moteriai sumažinti skausmą. Be to, reiktų nebijoti į gimdymo palatą atsivežti mėgstamos ir raminančios muzikos, užsidegti malonaus kvapo žvakių. Tokie visai paprasti dalykai taip pat gali palengvinti prislopinti sąrėmių keliamą skausmą,“ – sakė R. Šemeta.

Dulos ir prieraišiosios tėvystės centro vadovės Vitalijos Pilipauskaitės-Butkienės nuomone, po metų ar dviejų Lietuvoje taip pat turėtų atsirasti gimdymo su hipnoze specialistų, kurie galėtų mokyti būsimas mamas. Pasak jos, ir šiuo metu dažnai taikomos gimdymo su hipnoze metodo atskiros dalys.

„Žmonės dažnai klaidingai įsivaizduoja, kad gimdymo su hipnoze metodas yra tarsi tikra hipnozė, kai nieko neatsimeni, nieko nejauti ir tave gali valdyti kiti. Tačiau taip nėra. Šis metodas nepašalina gimdymo skausmo, o tik jį gerokai sumažina. Be to, atskiros dalys, kaip atsipalaidavimo, dėmesio nukreipimo pratimai,gilus kvėpavimas ar vizualizacija, ir dabar yra mokomos nėščiųjų kursuose. Hipnozės metodo esmė, kad visos tos dalys yra sujungtos į vieną,“ - pasakojo Vitalija Pilipauskaitė-Butkienė.

Akušerė Ieva Girdvainienė sakė taip pat praktikoje nesusidūrusi su gimdyve, kuri būtu skausmą malšinusi hipnozės metodu. Pasak jos, Lietuvoje reta būsima mama naudoja alternatyvų skausmo sumažinimo būdą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gimdymas

Kaip paskatinti gimdymą, jei jis niekaip neprasideda: interviu su gydytoja

Kaip paskatinti gimdymą, jei jis niekaip neprasideda: interviu su gydytoja
Internete gausu patarimų, ką daryti, jei atėjus laikui vaikelis neskuba gimti. „Šokinėti, plauti grindis, mylėtis, prisivalgyti, sunkiai nešti, lankstytis ir t. t.", – pataria mamos viena kitai ir dažniausiai priduria, kad šie būdai ne visai veiksmingi. Ar galima taip savivaliauti?

Skaitytoja: vyras atsisako dalyvauti gimdyme, kaip jį įkalbėti? (3)

Skaitytoja: vyras atsisako dalyvauti gimdyme, kaip jį įkalbėti?
Nėščioji svajoja, kad vaikui gimstant dayvautų ir jos vyras. Tačiau jis kol kas nenori. Įkalbinėti ar leisti jam apsispręsti pačiam? Atsako psichologė psichoterapeutė Marija Vaštakė.

Širvintose netikėtai prasidėjus gimdymui, vaikas gimė tiesiog gydytojos kabinete (6)

Širvintose netikėtai prasidėjus gimdymui, vaikas gimė tiesiog gydytojos kabinete
Neeilinis įvykis Širvintose – čia Širvintų pirminės sveikatos priežiūros centre netikėtai gimė kūdikis.

Po komplikuoto nėštumo Evelinos gimdymas prasidėjo anksčiau laiko

Po komplikuoto nėštumo Evelinos gimdymas prasidėjo anksčiau laiko
Ačiū Evelinai už atsiųstą pasakojimą, jeigu norite pasidalinti ir jūs savo gimdymo istorija, visada laukiame el.p. portalas@tavovaikas.

Jaudinanti Monikos išpažintis: galėjau bet ką paaukoti, kad galėčiau tapti mama (5)

Jaudinanti Monikos išpažintis: galėjau bet ką paaukoti, kad galėčiau tapti mama
Savo laišku aš noriu įkvėpti ir padrąsinti negalinčias vaikelio susilaukti šeimas. Viskas yra įmanoma! Tiesa, tam reikalinga kantrybė ir didžiulis noras, bei antrosios pusės palaikymas sunkiu metu. Tik mano atveju dar prireikė ir gydytojų bei vaistų...

Kaip yra iš tiesų: ar vyrui vieta gimdyme? (11)

Kaip yra iš tiesų: ar vyrui vieta gimdyme?
Ar vyrui dalyvauti gimdyme, yra abiejų partnerių sutarimas. Net jei vyriškoji pusė labai entuziastingai nusiteikusi ir nori dalyvauti, labai svarbu, ką apie tai mano moteris.

Ką daryti pirmiausia, kai prasideda gimdymas

Ką daryti pirmiausia, kai prasideda gimdymas
Norite gimdyti be nuskausminamųjų? Neskubėkite vykti į ligoninę, kuo ilgiau likite namuose, ypač jei gimdysite pirmą kartą. Geriausia strategija norint gimdyti kuo natūraliau – judėjimas, vanduo, atsipalaidavimas ir kantrybė, o įgyvendinti šią strategiją geriausiai pavyksta namuose.

Kodėl moterys nebenori gimdyti vienos: psichologės komentaras

Kodėl moterys nebenori gimdyti vienos: psichologės komentaras
Kodėl mieliau gimdome su palydovu nei vienos? Kas yra geresnis gimdyvės padėjėjas - vyras, mama, anyta ar dula? Šiuos klausimus uždavėme psichologei.

Kada prireikia cezario pjūvio operacijos

Kada prireikia cezario pjūvio operacijos
Operacija, kai pjaunama pilvo siena, gimdos sienelė ir išimamas vaisius bei placenta, vadinama cezario pjūviu.

Gimdymo pradžia: kada reikia vykti į ligoninę (1)

Gimdymo pradžia: kada reikia vykti į ligoninę
Ką reikia žinoti apie gimdymo pradžią: kada metas vykti į ligoninę, o kada dar galima neskubėti?

Laura: nėštumas ir gimdymas yra ypatinga moters patirtis

Laura: nėštumas ir gimdymas yra ypatinga moters patirtis
Motinos dienai skirtas gimdymo istorijų konkursas „Gimties stebuklas“ tęsiasi. Laukiame pasakojimų elektroniniu paštu portalas@tavovaikas.lt ir šiandien publikuojame Lauros laišką.

Kristinos gimdymo istorija: nėštumo pradžia buvo kupina įtampos

Kristinos gimdymo istorija: nėštumo pradžia buvo kupina įtampos
Motinos dienai skirtas gimdymo istorijų konkursas tęsiasi. Laukiame pasakojimų el.p.portalas@tavovaikas.lt ir šiandien publikuojame Kristinos laišką.

Dovilės gimdymo istorija: skausmas turi prasmę

Dovilės gimdymo istorija: skausmas turi prasmę
Artėjančiai Motinos dienai skirtas gimdymo istorijų konkursas tęsiasi. Rašykite mums el.p. portalas@tavovaikas.lt ir mėnesio gale įdomiausios istorijos autorei padovanosime dovanėlę. Daugiau apie konkursą skaitykite ČIA.

Norvegiška Ernestos meilės ir gimdymo istorija

Norvegiška Ernestos meilės ir gimdymo istorija
Artėjančiai Motinos dienai skirtas gimdymo istorijų konkursas tęsiasi. Rašykite mums el.p. portalas@tavovaikas.lt ir baigiantis mėnesiui įdomiausios istorijos autorei padovanosime dovanėlę.

Į Lietuvą atvykstanti garsi gimdymo specialistė Cornelia Enning žino daug sklandaus gimdymo paslapčių (2)

Į Lietuvą atvykstanti garsi gimdymo specialistė Cornelia Enning žino daug sklandaus gimdymo paslapčių
Į Lietuvą atvykstanti garsiausia Europos pribuvėja Cornelia Enning įsitikinusi: „Gimdymas – tai visiškai natūralus procesas moteriškai prigimčiai, kurio nereikia bijoti".