Ar gimdymas be skausmo ir vaistų įmanomas? Hipnozės metodas

Už Atlanto vis populiaresnis tampa taip vadinamas gimdymas su hipnoze. Niekas nebando gimdyvės hipnotizuoti ir nemosuoja laikrodžiu prieš akis, bet būsimos mamos prieš gimdymą bent kelias savaites mokosi atsipalaidavimo ir meditacijos technikų. Sklido kalbos, kad net Kembridžo hercogienė rengėsi taip gimdyti.
Gimdymas
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Šį metodą išbandžiusių amerikiečių tinklaraštininkių teigimu, hipnozės metodas gimdymo skausmo nenumalšina, tačiau išmoko nusiraminti, atsipalaiduoti ir nukreipus mintis sumažinti skausmą. Hipnozės metodas moteris išmoko gilaus kvėpavimo, vizualizacijos, susikoncentravimo ir atsipalaidavimo technikų, kurios sukuria savotišką transo būseną. Pavyzdžiui, giliai kvėpuodama moteris visą savo dėmesį skiria ne skausmui, bet kvėpavimo garsui ir įsivaizduoja, kaip kūdikis pamažu slenka gimdymo takais. Tai sumažina sąrėmių skausmą. Tačiau norint to išmokti kelias savaites reikia lankyti specialius kursus ir po valandą ar dvi daryti specialius pratimus kasdien namuose.

Gimdymo su himnoze mokytoja iš Kalifornijos Rachel Yellin pasakoja, kad šio metodo teigiamą poveikį paaiškinti pakankamai paprasta. Visų pirma jis išmoko atsipalaiduoti – tuo pačiu atsipalaiduoja ir raumenys, o susikoncentravus į kūdikio vaizdą išsiskiria endorfinas ir seratoninas – hormonai atsakingi už laimės jausmą. Visa tai mažina skausmą ir lengvina gimdymą. Pasak Rachel, išmokusios hipnozės metodą tik 23 proc. moterų gimdant prašo epidūrinės nejautros. Šis metodas skausmo nepanaikina, bet sumažina iki pakenčiamo lygmens.

Pasak gydytojo akušerio-ginekologo Romualdo Šemetos, Lietuvoje kol kas ne tik trūksta informacijos apie gimdymą su hipnoze, bet ir nėra kas galėtų to mokyti. Jo teigimu, hipnozės metodas gana sunkiai išmokstamas ir reikalauja daug laiko. Kur kas paprasčiau pasidomėti ir pasimokyti kitomis gimdymo skausmą malšinančiomis metodikomis. Viena jų – neurolingvistinis programavimas. Šį metodą R. Šemeta aprašė savo knygoje ir teigia, kad sulaukęs itin palankių jį panaudojusių gimdyvių atsiliepimų. Pasak jo, šis metodas padeda atsipalaiduoti, suprasti skausmą ir nuo jo nukreipti mintis. Taip sąrėmių skausmą galima sumažinti iki maudimo.

„Labai svarbu, kad moteris suprastų kur joms skauda ir kaip skauda. Jei gerai pažins savo organizmą ir žinos, kas su jomis vyksta, mažiau bijos ir gimdyti bus lengviau. Taip pat reiktų apsilankyti gimdymo kursuose, tačiau ne visi moko kaip reikia gimdyti, o tik parodo, kaip tai vyksta. Tinkamas gimdymas taip pat padeda moteriai sumažinti skausmą. Be to, reiktų nebijoti į gimdymo palatą atsivežti mėgstamos ir raminančios muzikos, užsidegti malonaus kvapo žvakių. Tokie visai paprasti dalykai taip pat gali palengvinti prislopinti sąrėmių keliamą skausmą,“ – sakė R. Šemeta.

Dulos ir prieraišiosios tėvystės centro vadovės Vitalijos Pilipauskaitės-Butkienės nuomone, po metų ar dviejų Lietuvoje taip pat turėtų atsirasti gimdymo su hipnoze specialistų, kurie galėtų mokyti būsimas mamas. Pasak jos, ir šiuo metu dažnai taikomos gimdymo su hipnoze metodo atskiros dalys.

„Žmonės dažnai klaidingai įsivaizduoja, kad gimdymo su hipnoze metodas yra tarsi tikra hipnozė, kai nieko neatsimeni, nieko nejauti ir tave gali valdyti kiti. Tačiau taip nėra. Šis metodas nepašalina gimdymo skausmo, o tik jį gerokai sumažina. Be to, atskiros dalys, kaip atsipalaidavimo, dėmesio nukreipimo pratimai,gilus kvėpavimas ar vizualizacija, ir dabar yra mokomos nėščiųjų kursuose. Hipnozės metodo esmė, kad visos tos dalys yra sujungtos į vieną,“ - pasakojo Vitalija Pilipauskaitė-Butkienė.

Akušerė Ieva Girdvainienė sakė taip pat praktikoje nesusidūrusi su gimdyve, kuri būtu skausmą malšinusi hipnozės metodu. Pasak jos, Lietuvoje reta būsima mama naudoja alternatyvų skausmo sumažinimo būdą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gimdymas

Vaidos gimdymo istorija: sunkios sveikatos problemos nesutrukdė patirti motinystės džiaugsmą

Vaidos gimdymo istorija: sunkios sveikatos problemos nesutrukdė patirti motinystės džiaugsmą
Gimdymo istorijų konkursas tęsiasi. Rašykite mums el.p. portalas@tavovaikas.lt. Na, o šiandien publikuojame mums atsiųstą Vaidos istoriją.

Vaida: nėštumas lyg iš vadovėlio ir sunkus gimdymas su netikėta komplikacija (1)

Vaida: nėštumas lyg iš vadovėlio ir sunkus gimdymas su netikėta komplikacija
Vaida vaikelio ilgai negalėjo susilaukti, todėl pastojusi niekaip negalėjo patikėti savo laime. Ji pasakoja savo dukrytės atėjimo į šį pasaulį istoriją. Jeigu ir jūs norite pasipasakoti, rašykite el.p. –portalas@tavovaikas.lt.

Neringa: be galo sunkus nėštumas ir neįtikėtinai lengvas gimdymas

Neringa: be galo sunkus nėštumas ir neįtikėtinai lengvas gimdymas
Savo pirmagimio sūnaus greita ir lengva gimdymo istorija dalijasi Neringa. Tačiau jos nėštumas, atvirkščiai, buvo be galo sunkus. Jūsų gimdymo istorijų laukiame el.p. portalas@tavovaikas.lt.

Jolantos gimdymo istorija: labai norėjau gimdyti pati

Jolantos gimdymo istorija: labai norėjau gimdyti pati
Savo gimdymo istorija dalijasi Jolanta. Rašykite mums el.p. portalas@tavovaikas.lt.

Ingridos gimdymo istorija: noriu nuraminti būsimas mamas – nebijokite!

Ingridos gimdymo istorija: noriu nuraminti būsimas mamas – nebijokite!
Savo gimdymo istorija dalijasi Ingrida. Rašykite mums el.p. portalas@tavovaikas.lt.

Sandra: vaiko prisiglaudimas atperka visas gimdymo kančias

Sandra: vaiko prisiglaudimas atperka visas gimdymo kančias
Savo gimdymo istorija dalijasi Sandra. Rašykite mums el.p. portalas@tavovaikas.lt.

Cezario pjūvio operacija – ar moterys tikrai žino viską? (4)

Cezario pjūvio operacija – ar moterys tikrai žino viską?
Cezario pjūvis - iki šiol ne tik medicinos, bet ir populiariojoje spaudoje diskusijas kelianti chirurginė procedūra, atliekama moterims, siekiant išvengti arba gydyti grėsmingas komplikacijas, keliančias pavojų motinos ar naujagimio gyvybei ir sveikatai.

Nėštumo ir gimdymo metu ŽIV infekcija pernai nustatyta keturioms moterims

Nėštumo ir gimdymo metu ŽIV infekcija pernai nustatyta keturioms moterims
2017 metais Lietuvoje ŽIV infekcija nustatyta keturioms nėščiosioms.

Prasideda gimdymas: kaip atpažinti tikruosius sąrėmius

Prasideda gimdymas: kaip atpažinti tikruosius sąrėmius
„Ar aš suprasiu, kada gimdau? – tai vienas dažniausių pirmą kartą gimdančių mamyčių klausimas. Bijoti tikrai neverta – kai prasidės gimdymas, tikrai suprasite.

Idealus amžius gimdyti vaikus (4)

Idealus amžius gimdyti vaikus
Nėra reikalo jausti įtampą dėl šeimos planavimo. Tokią išvadą padarė Maxo Plancko instituto mokslininkai, kurie Rostoke atliko demografinį tyrimą. Tyrėjai nustatė, kad vyresnio amžiaus tėvams vaikų auginimas teikia kur kas didesnį džiaugsmą nei jauniems.

Ar tikrai po gimdymo moterys mažiau rūpinasi savo išvaizda (4)

Ar tikrai po gimdymo moterys mažiau rūpinasi savo išvaizda
Įdomu, ką manote jūs? Išsakykite savo nuomonę komentaruose!

Kodėl gimdymas šiandien trunka ilgiau, negu prieš 50 metų? (3)

Kodėl gimdymas šiandien trunka ilgiau, negu prieš 50 metų?
Visos bent kartą gimdžiusios poros žino, kad ilgiausiai ir skausmingiausiai trunka pirmoji gimdymo fazė - sąrėmiai, kuomet pradeda vertis gimdos kaklelis. Atlikę tyrimą JAV mokslininkai nustatė, kad sąrėmiai šiandien trunka gerokai ilgiau, negu prieš penkiasdešimt metų. Kodėl?

Kas tai yra orgazminis gimdymas? (1)

Kas tai yra orgazminis gimdymas?
Nors dažniausiai kalbant apie vaiko gimimą minimi skausmas ir bausmė, kai kurios moterys patiria ir orgazminius (arba ekstazinius) gimdymus. Žurnalo „Sexologies" apklausa atskleidė, kad maždaug 0,3 procento gimdymų metu akušerės stebėjo, kaip gimdyvės patyrė orgazmus.

Psichologės patarimai, kurie padės nebijoti gimdymo (12)

Psichologės patarimai, kurie padės nebijoti gimdymo
Artėjant gimdymo dienai ne viena moteris ima jausti didelę baimę - o kaip viskas bus?

Medicinos stebuklas: pagimdė moteris su persodinta gimda

Medicinos stebuklas: pagimdė moteris su persodinta gimda
Teksaso ligoninėje pirmą kartą gimė kūdikis, kurio motinai buvo atlikta gimdos transplantacija, informuoja Bayloro universiteto Dalase Medicinos centras.