Ar gimdymas be skausmo ir vaistų įmanomas? Hipnozės metodas

Už Atlanto vis populiaresnis tampa taip vadinamas gimdymas su hipnoze. Niekas nebando gimdyvės hipnotizuoti ir nemosuoja laikrodžiu prieš akis, bet būsimos mamos prieš gimdymą bent kelias savaites mokosi atsipalaidavimo ir meditacijos technikų. Sklido kalbos, kad net Kembridžo hercogienė rengėsi taip gimdyti.
Gimdymas
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Šį metodą išbandžiusių amerikiečių tinklaraštininkių teigimu, hipnozės metodas gimdymo skausmo nenumalšina, tačiau išmoko nusiraminti, atsipalaiduoti ir nukreipus mintis sumažinti skausmą. Hipnozės metodas moteris išmoko gilaus kvėpavimo, vizualizacijos, susikoncentravimo ir atsipalaidavimo technikų, kurios sukuria savotišką transo būseną. Pavyzdžiui, giliai kvėpuodama moteris visą savo dėmesį skiria ne skausmui, bet kvėpavimo garsui ir įsivaizduoja, kaip kūdikis pamažu slenka gimdymo takais. Tai sumažina sąrėmių skausmą. Tačiau norint to išmokti kelias savaites reikia lankyti specialius kursus ir po valandą ar dvi daryti specialius pratimus kasdien namuose.

Gimdymo su himnoze mokytoja iš Kalifornijos Rachel Yellin pasakoja, kad šio metodo teigiamą poveikį paaiškinti pakankamai paprasta. Visų pirma jis išmoko atsipalaiduoti – tuo pačiu atsipalaiduoja ir raumenys, o susikoncentravus į kūdikio vaizdą išsiskiria endorfinas ir seratoninas – hormonai atsakingi už laimės jausmą. Visa tai mažina skausmą ir lengvina gimdymą. Pasak Rachel, išmokusios hipnozės metodą tik 23 proc. moterų gimdant prašo epidūrinės nejautros. Šis metodas skausmo nepanaikina, bet sumažina iki pakenčiamo lygmens.

Pasak gydytojo akušerio-ginekologo Romualdo Šemetos, Lietuvoje kol kas ne tik trūksta informacijos apie gimdymą su hipnoze, bet ir nėra kas galėtų to mokyti. Jo teigimu, hipnozės metodas gana sunkiai išmokstamas ir reikalauja daug laiko. Kur kas paprasčiau pasidomėti ir pasimokyti kitomis gimdymo skausmą malšinančiomis metodikomis. Viena jų – neurolingvistinis programavimas. Šį metodą R. Šemeta aprašė savo knygoje ir teigia, kad sulaukęs itin palankių jį panaudojusių gimdyvių atsiliepimų. Pasak jo, šis metodas padeda atsipalaiduoti, suprasti skausmą ir nuo jo nukreipti mintis. Taip sąrėmių skausmą galima sumažinti iki maudimo.

„Labai svarbu, kad moteris suprastų kur joms skauda ir kaip skauda. Jei gerai pažins savo organizmą ir žinos, kas su jomis vyksta, mažiau bijos ir gimdyti bus lengviau. Taip pat reiktų apsilankyti gimdymo kursuose, tačiau ne visi moko kaip reikia gimdyti, o tik parodo, kaip tai vyksta. Tinkamas gimdymas taip pat padeda moteriai sumažinti skausmą. Be to, reiktų nebijoti į gimdymo palatą atsivežti mėgstamos ir raminančios muzikos, užsidegti malonaus kvapo žvakių. Tokie visai paprasti dalykai taip pat gali palengvinti prislopinti sąrėmių keliamą skausmą,“ – sakė R. Šemeta.

Dulos ir prieraišiosios tėvystės centro vadovės Vitalijos Pilipauskaitės-Butkienės nuomone, po metų ar dviejų Lietuvoje taip pat turėtų atsirasti gimdymo su hipnoze specialistų, kurie galėtų mokyti būsimas mamas. Pasak jos, ir šiuo metu dažnai taikomos gimdymo su hipnoze metodo atskiros dalys.

„Žmonės dažnai klaidingai įsivaizduoja, kad gimdymo su hipnoze metodas yra tarsi tikra hipnozė, kai nieko neatsimeni, nieko nejauti ir tave gali valdyti kiti. Tačiau taip nėra. Šis metodas nepašalina gimdymo skausmo, o tik jį gerokai sumažina. Be to, atskiros dalys, kaip atsipalaidavimo, dėmesio nukreipimo pratimai,gilus kvėpavimas ar vizualizacija, ir dabar yra mokomos nėščiųjų kursuose. Hipnozės metodo esmė, kad visos tos dalys yra sujungtos į vieną,“ - pasakojo Vitalija Pilipauskaitė-Butkienė.

Akušerė Ieva Girdvainienė sakė taip pat praktikoje nesusidūrusi su gimdyve, kuri būtu skausmą malšinusi hipnozės metodu. Pasak jos, Lietuvoje reta būsima mama naudoja alternatyvų skausmo sumažinimo būdą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gimdymas

Dula Mantautė dalijasi greito ir sklandaus gimdymo istorija (5)

Dula Mantautė dalijasi greito ir sklandaus gimdymo istorija
Mantautė yra dula, keturių pametinukų mama, būsima akušerė, rašanti feisbuke tinklaraštį „Tampu Mama“.

Lietuvoje naujagimiams palankių ligoninių padaugėjo dvigubai skelbiame sąrašą

Lietuvoje naujagimiams palankių ligoninių padaugėjo dvigubai <sup style="color: #ff0000;">skelbiame sąrašą</sup>
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija praneša, kad mūsų šalyje daugėja naujagimiams palankių ligoninių. Iki šiol jų buvo 8, o dabar patvirtinta net 16.

Dviejų vaikų mama: pirmas gimdymas – katastrofa, antras – kaip gimtadienis

Dviejų vaikų mama: pirmas gimdymas – katastrofa, antras – kaip gimtadienis
Taip sako Indrė Rutavičienė, trejų metų Olivijos ir trijų mėnesių Elidijaus mama. Baigusi statybos mokslus Indrė ilgai ieškojo savo kelio. Šiandien ji jaučiasi esanti ten, kur ir turėtų būti.

Į Lietuvą atvyksta garsioji akušerė ir pribuvėja: svarbiausia pagalbos priemonė gimdyvei yra meilė (4)

Į Lietuvą atvyksta garsioji akušerė ir pribuvėja: svarbiausia pagalbos priemonė gimdyvei yra meilė
Su lietuvėmis savo patirtimi pasiruošusi dalintis Angelina Martinez Miranda yra garsi tradicinė akušerė/pribuvėja, gyvenanti ir praktikuojanti Meksikoje. Šį pašaukimą moteris paveldėjo iš savo motinos ir močiutės, kurios taip padėdavo vaikučiams ateiti į šį pasaulį.

Nuskausminamieji gimdymo metu – už ir prieš (32)

Nuskausminamieji gimdymo metu – už ir prieš
Devyni kūdikio laukimo mėnesiai skirti visapusiškam jo atėjimo į šį pasaulį pasiruošimui.

Vyras nenori dalyvauti gimdyme: ar verta jį perkalbėti (83)

Vyras nenori dalyvauti gimdyme: ar verta jį perkalbėti
Besilaukianti moteris norėtų, kad gimdyme dalyvautų ir jos vyras. Tačiau bendro sutarimo pora neranda. Ką patars psichologė Karolina Gurskienė?

Tėveliai raginami neskubėti rinktis virkštelės kraujo bankų paslaugas

Tėveliai raginami neskubėti rinktis virkštelės kraujo bankų paslaugas
Lietuvos bioetikos komitetas ragina žmones atsargiau vertinti privačių virkštelės kraujo bankų Lietuvoje vykdomą veiklą ir neskubėti investuoti savo pinigų į jų siūlomas paslaugas.

Lietuvės atvirai: tartis su gydytoju iš anksto dėl gimdymo ar nebūtinai (17)

Lietuvės atvirai: tartis su gydytoju iš anksto dėl gimdymo ar nebūtinai
Jei prieš gerą dešimtmetį būtume mamų paklausę, ar verta tartis dėl gimdymo su ginekologu ar akušere, daugelis būtų atsakiusios, kad tikrai taip.

Mamos išpažintis: „Lietuvoje gimdyti įmanoma tik už pinigus" (148)

Mamos išpažintis: „Lietuvoje gimdyti įmanoma tik už pinigus"
Austėja (vardas pakeistas), auginanti du vaikučius (1 ir 5 m.) įsitikinusi: „Prieš gimdant su gydytoju tartis būtina."

Aušra: gimdymo metu labiausiai skaudino užgaulūs žodžiai (239)

Aušra: gimdymo metu labiausiai skaudino užgaulūs žodžiai
Ačiū, kad pasitikite mumis ir dalijatės išskirtiniais pasakojimais. Aušra mums parašė savo gimdymo istoriją, nes jaučia nuoskaudų, likusių po gimdymo.

Sandros istorija: sunkios nėštumo komplikacijos gydytoja iš pradžių nepastebėjo (3)

Sandros istorija: sunkios nėštumo komplikacijos gydytoja iš pradžių nepastebėjo
Pažintis su šeima, kuri sostinę iškeitė į Jonavą ir dėl to nė kiek nesigaili.

Gydytojas griauna dažniausius mitus apie gimdymą

Gydytojas griauna dažniausius mitus apie gimdymą
Filmas be romantiškų bučinių, kūniškos meilės, paskui ir gimdymo scenos man - kaip vaikui knyga be iliustracijų. Kada pasvajoti, įsijausti, paverkti? Tačiau kai kurie filmų mums įpiršti stereotipai atkeliauja ir į tikrą gyvenimą. Vieni trukdo, kiti - ne. Kas tikra, o kas išgalvota, klausiame gydytojo akušerio ginekologo Egidijaus Jakiūno.

Skaitytojos istorija: pagimdžiau, bet netrukus netekau vaikelio (31)

Skaitytojos istorija: pagimdžiau, bet netrukus netekau vaikelio
„Kadangi šiuo metu išgyvenam sunkiausią periodą savo gyvenime - netekome kūdikio, nusprendėme pasidalinti savo liūdna istorija... Žinau, kad jūs nerašote tokių liūdnų straipsnių, bet tikiuosi, kad tėveliams kurie neteko savo vaikučių bus lengviau, nes žinos kad jie ne vieni tokie“.

Dulos Mantautės laiškas gimdyvei

Dulos Mantautės laiškas gimdyvei
Mantautė yra dula, keturių pametinukų mama, būsima akušerė, rašanti feisbuke tinklaraštį Tampu Mama (ČIA). Mantautės tikslas – kad daugiau moterų įgautų pasitikėjimo, tikėjimo ir ramybės, o gimdymas būtų gražus, saugus ir be streso.

Austėjos išpažintis: mano gimdymą lydėjo daug klaidų

Austėjos išpažintis: mano gimdymą lydėjo daug klaidų
Austėja itin skrupulingai planavo nėštumą, tikėjosi sklandaus gimdymo ir jokių „staigmenų", tačiau, kaip pati sako, į daug ką neatkreipė dėmesio ir pridarė daugybę klaidų. Laimei, iš to pasimokė ir tikisi, kad kitoms būsimosioms mamoms jos patirtis padės būti tvirtesnėms.