Balandžio 1 -osios pokštas: norintys dalyvauti gimdyme vyrai privalės išklausyti kursus

 (13)
Nauji vėjai Lietuvos gimdymo praktikoje. Nuo šiol vyrai, norintys dalyvauti gimdyme turės praeiti specialius kursus. Neišklausę jų į gimdyklas nebus įleidžiami.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nuo redakcijos: taip, tai tėra smagus balandžio 1 -osios pokštas.

Naujojo įstatymo rengėjai, matyt, buvo tos nuomonės, jog Lietuvoje iki šiol galiojo per daug liberali tvarka. Gimdyme dalyvauti gali ir sutuoktiniai, ir partneriai be jokio išankstinio pasiruošimo.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Video, kuris privers susimąstyti kiekvieną mamą ir tėtį
Interviu su lietuve dula apie placentos panaudojimą po gimdymo

Kaip rodo praktika, moteris į gimdymo namus vis dažniau lydi vyrai. Šiais laikais surasti gimdyvę, kuri sąrėmių metu  būtų visiškai viena, nelengva. Jei vyras negali dalyvauti gimdyme, moteris į pagalbą pasikviečia mamas, seseris, drauges.

Pagal šiuo metu rengiamą įstatymo projektą, kiekvienas gimdyvę lydintis žmogus iki įžengdamas į gimdyklą turės būti išklausęs nėštumo kursus. Kokia konkrečiai informacija būtina gimdyme dalyvaujančiam vyrui, irgi numatyta. Manoma, kad vyras turi turėti žinių apie gimdymo etapus, apie natūralią pagalbą sąrėmių metu (kvėpavimas, masažas, dušas ir pan.), taip pat apie medicininius nuskausminimo būdus. Visa ši informacija ir bus pateikiama nėštumo bei gimdymo kursuose.

Išklausęs šią informaciją vyras gaus pažymą apie tai - moters nėščiosios kortelėje bus uždedamas spaudas, patvirtinantis šį faktą.

Teigiama, jog tokios priemonės pagerins šeimos ir medikų bendradarbiavimą. Vis dar pasitaiko atvejų, kai dėl nežinojimo ir neišmanymo vyrai gimdymo namuose trukdo medikų darbą, arba dar blogiau - alpsta, ir tuomet medikams tenka rūpintis ne tik gimdyve, bet ir jos antrąja puse.

Šią naująją tvarką, kuri įsigalioti turi nuo kitų metų sausio 1-osios, mūsų pakalbintos nėščiosios vertina dvejopai. Pirmą kartą gimdanti Greta yra apsisprendusi gimdyti viena, be vyro, todėl šis sprendimas jos neliečia. "Teoriškai vertinu gerai tokį įstatymą, nes žinios dar niekam nepakenkė, tačiau mūsų atveju gimdyme dalyvausiu viena, todėl man tai neaktualu", - sakė ji. Beje, ji pati nėštumo kursus ketina lankyti, kai išeis Nėštumo ir gimdymo atostogų.

Tuo tarpu jau trečio mažylio besilaukianti Laima mano, jog tai visiškai nereikalinga priemonė. Pasak jos, vyras gimdymuose dalyvavo du kartus, todėl šį, trečią kartą, jis viską jau kuo puikiausiai išmano. Versti jį lankyti kursus esą yra nelogiška, be to, kursai kainuoja, o nemokamų sunku rasti.

Šiuo metu vyksta įstatymo svarstymas, savo nuomones gali pareikšti visi norintieji, į jas bus atsižvelgta. Beje, minėtoji tvarka galios visiems gimdyme dalyvauti norintiems asmenimis - ne tik vyrui, bet ir mamai, anytai, seseriai ar kitam moterį lydėsiančiam asmeniui.

Dėmesio!

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo "TAVO VAIKAS" prenumeratą.


Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gimdymas

Aušra: gimdymo metu labiausiai skaudino užgaulūs žodžiai (186)

Aušra: gimdymo metu labiausiai skaudino užgaulūs žodžiai
Ačiū, kad pasitikite mumis ir dalijatės išskirtiniais pasakojimais. Aušra mums parašė savo gimdymo istoriją, nes jaučia nuoskaudų, likusių po gimdymo.

Sandros istorija: sunkios nėštumo komplikacijos gydytoja iš pradžių nepastebėjo (2)

Sandros istorija: sunkios nėštumo komplikacijos gydytoja iš pradžių nepastebėjo
Pažintis su šeima, kuri sostinę iškeitė į Jonavą ir dėl to nė kiek nesigaili.

Gydytojas griauna dažniausius mitus apie gimdymą

Gydytojas griauna dažniausius mitus apie gimdymą
Filmas be romantiškų bučinių, kūniškos meilės, paskui ir gimdymo scenos man - kaip vaikui knyga be iliustracijų. Kada pasvajoti, įsijausti, paverkti? Tačiau kai kurie filmų mums įpiršti stereotipai atkeliauja ir į tikrą gyvenimą. Vieni trukdo, kiti - ne. Kas tikra, o kas išgalvota, klausiame gydytojo akušerio ginekologo Egidijaus Jakiūno.

Skaitytojos istorija: pagimdžiau, bet netrukus netekau vaikelio (30)

Skaitytojos istorija: pagimdžiau, bet netrukus netekau vaikelio
„Kadangi šiuo metu išgyvenam sunkiausią periodą savo gyvenime - netekome kūdikio, nusprendėme pasidalinti savo liūdna istorija... Žinau, kad jūs nerašote tokių liūdnų straipsnių, bet tikiuosi, kad tėveliams kurie neteko savo vaikučių bus lengviau, nes žinos kad jie ne vieni tokie“.

Dulos Mantautės laiškas gimdyvei

Dulos Mantautės laiškas gimdyvei
Mantautė yra dula, keturių pametinukų mama, būsima akušerė, rašanti feisbuke tinklaraštį Tampu Mama (ČIA). Mantautės tikslas – kad daugiau moterų įgautų pasitikėjimo, tikėjimo ir ramybės, o gimdymas būtų gražus, saugus ir be streso.

Austėjos išpažintis: mano gimdymą lydėjo daug klaidų

Austėjos išpažintis: mano gimdymą lydėjo daug klaidų
Austėja itin skrupulingai planavo nėštumą, tikėjosi sklandaus gimdymo ir jokių „staigmenų", tačiau, kaip pati sako, į daug ką neatkreipė dėmesio ir pridarė daugybę klaidų. Laimei, iš to pasimokė ir tikisi, kad kitoms būsimosioms mamoms jos patirtis padės būti tvirtesnėms.

Ką vyrai iš tiesų mano apie dalyvavimą gimdyme (48)

Ką vyrai iš tiesų mano apie dalyvavimą gimdyme
Gali būti, kad skaitėte ne vieną straipsnį ar klausėtės diskusijos apie tai, ar vyrams vieta gimdykloje. Daugelis moterų apie tai turi tvirtą savo nuomonę, o ką mano patys vyrai?

Gimdymas įvairiose šalyse: keisčiausi papročiai ir tradicijos (1)

Gimdymas įvairiose šalyse: keisčiausi papročiai ir tradicijos
Vaikelio gimimas – didelė šventė šeimai, ir nuo tos įsimintinos dienos daug ką norisi įamžinti ir įprasminti.

Ispanijoje gyvenanti lietuvė – apie nėštumo priežiūrą ir gimdymus šioje šalyje

Ispanijoje gyvenanti lietuvė – apie nėštumo priežiūrą ir gimdymus šioje šalyje
„Nėštumai ir gimdymai Ispanijoje – ideali patirtis“. Taip sako lietuvė Justė (32 m.), su vyru ispanu Antonio auginanti du sūnus. Abu jų susilaukė Ispanijoje.

Kiekviena gimdyvė išgirsta šios moters pavardę: kas tokia buvo Virginia Apgar (4)

Kiekviena gimdyvė išgirsta šios moters pavardę: kas tokia buvo Virginia Apgar
Kiekviena nauja mama išgirsta šios moters vardą, bet ne kiekviena žino, kas ji. Kviečiame susipažinti su gydytoja Virginia Apgar.

Vyras gimdyme – už ar prieš? (57)

Vyras gimdyme – už ar prieš?
Štai ir vėl kasmėnesinis tradicinis mamų susibėgimas, o aš skubu užduoti joms klausimą. Ar vyras dalyvavo gimdyme? Ar padėjo? O gal labiau... trukdė?

Sandra: gimdyti važiavau nesitarusi ir likau iš tiesų nustebusi (4)

Sandra: gimdyti važiavau nesitarusi ir likau iš tiesų nustebusi
Tuo įsitikinusi (ir pati patyrusi) žavaus mažylio mama Sandra. Moteris pasakoja, kad, nors gimdymas būna komplikuotas, jis prisiminimuose gali išlikti kaip graži, šviesi diena. Ir didžiąją dalį lemia personalo dėmesys, atidumas ir kompetencija.

Kaip susijęs aštrus maistas ir gimdymas

Kaip susijęs aštrus maistas ir gimdymas
Aštrus maistas paskatina sąrėmius. Tokį patarimą būsimos mamos neretai išgirsta baigiantis nėštumui, kai numatytas gimdymo terminas praėjo, o vaikelis neskuba užgimti

Živilė: gimdyti Estijoje buvo geriau, ramiau ir maloniau, palyginti su Lietuva

Živilė: gimdyti Estijoje buvo geriau, ramiau ir maloniau, palyginti su Lietuva
Živilės ir Deivido šeima augina tris vaikus – du gimdė Lietuvoje, o trečią – Estijoje, Taline.

Kurios ligoninės Lietuvoje turi Naujagimiui palankios ligoninės vardą (26)

Kurios ligoninės Lietuvoje turi Naujagimiui palankios ligoninės vardą
Naujagimiui palankios ligoninės didelę reikšmę skiria sėkmingai žindymo pradžiai. Kokių reikalavimų turi būti laikomasi, norint gauti Naujagimiui palankios ligoninės vardą ir kodėl verta gimdyti būtent šiose gydymo įstaigose?