Gydytojas E.Jakiūnas: orgazmą gimdymo metu mačiau du kartus

 (12)
Kai išgirstu sakant: „Gimdyčiau ir gimdyčiau", iš nuostabos išpučiu akis. Bet kai perskaičiau, kad gimdymas gali būti malonus kaip seksas, pratrūkau juoku. Ar galėjau reaguoti kitaip?
© Shutterstock nuotr.

Internetinė sensacija

Pirmą kartą trumpą internetinę žinutę lietuvių kalba apie orgazminį gimdymą perskaičiau prieš gerus penkerius metus (kaip tik tuomet, 2009-aisiais, visame pasaulyje ir kilo tikras orgazminio gimdymo bumas). Sureagavau kaip į daugelį sensacingų interneto naujienų, nes ši į tokią buvo labai panaši: tai nutiko kažkam kažkur JAV, kuriose visada nutinka įvairių stebuklinių dalykų. Intriguoja, įdomu, bet kas gi šiais laikais gali tikėti stebuklinėmis pasakomis?

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kaip užauginti laimingą vaiką, net jei esate be galo užsiėmę tėvai?
Mano gimdymas Švedijoje: gimdymo planas ir "baisiai" gražus gydytojas

Pasaulį apskriejęs O

Apie galimybę ir tikimybę orgazmą patirti gimdant garsiai pradėta kalbėti, kai keliose šalyse buvo parodytas amerikiečių akušerės gimdymo padėjėjos Debros Pascali-Bonaro dokumentinis filmas „Orgasmic birth" („Orgazmo gimimas"), kuriame jaunos šeimos dalijasi nepaprasta patirtimi ir labai intymiais vaizdais - gimdančios moterys mėgaujasi orgazmu, o jų vyrai jas glosto bei bučiuoja.

Teigiama, kad 0,3 proc. gimdyvių šį malonumą patiria. Taip pat teigiama, kad gimdyvė gali patirti daugybinį (keliskart pasikartojantį) orgazmą, kurių kiekvienas gali trukti nuo 10 iki 15 sek. (įprastai jis trunka kelias sekundes).

Specialistai tvirtina: tai absoliučiai įmanoma.

Ta pati anatomija

Kaip tai įmanoma? Pasak šaltinių, viskas gana paprasta. Ir gimdant, ir per lytinį aktą „dalyvauja" tie patys moters organai - klitoris, makštis, gimda. Gimdamas kūdikis slenka tais „takais", kuriais į moterį skverbiasi ir vyro lyties organas. Slinkdamas kūdikis stimuliuoja gimdos kaklelį, makštį, klitorį ir tai skatina susitraukinėti gimdą (taip prasideda sąrėmiai).

Per lytinį aktą turbūt nė viena moteris nepasakytų, kad mylintis susitraukinėjanti gimda neteikia malonumo. Ritmingi makšties raumenų, gimdos ir sėdmenų susitraukimai sukelia palaimos būseną - orgazmą.

Laimės hormonai

Gimdiniam orgazmui įvykti padeda ir organizme vykstančios „cheminės reakcijos". Gimdant, kaip ir stimuliuojant erogenines zonas, per lytinį aktą organizmas išskiria daugiau hormono endorfino ir oksitocino. Žodis „endorfinas" yra kilęs iš žodžių „endo" ir reiškia „vidinis" bei „morphine" - „morfinas". Morfinas yra cheminė opiumo medžiaga, turinti savybę nuskausminti ir sukelti euforiją. Oksitocinas kitaip dar vadinamas laimės, meilės, geros savijautos hormonu. Populiariai kalbant, šie du hormonai yra ekstazės, malonumo molekulės.

Didesnės nei įprastai šių hormonų dozės kartu su krauju keliauja į smegenis ir sėkmingai „blokuoja" skausmo pojūtį, „išjungia" baimę ir nerimą.

Kai kuriuose straipsniuose netgi siūloma partneriui mechaniškai stimuliuoti gimdančios moters erogenines zonas, pavyzdžiui, švelniai masažuoti Achilo kulno zoną, spenelius, nes seksualinis pasitenkinimas ir fiziškai, ir psichologiškai padeda lengviau pagimdyti.

KĄ PASAKYTŲ PROFESIONALAI? 

Apie tai teiraujamės dviejų savo sričių profesionalų - gydytojo akušerio ginekologo Egidijaus Jakiūno bei medicinos psichologo, kūno psichoterapeuto seksologo Andriaus Kalugino.

Gydytojas akušeris ginekologas Egidijus Jakiūnas: „Mačiau tai du kartus."

„Orgazmas yra jutimas, vieni jį jaučia vienaip, kiti - kitaip. Yra žmonių, kuriems jis „ateina" lengvai ir greitai (kartais užtenka pagalvoti apie seksualinį objektą). Kiti jaučia jį labai retai arba niekada tai neįvyksta.

Svarbiausia yra tai, kad orgazmas įvyksta ne makštyje, ne gimdoje, o galvoje. Smegenyse yra malonumo centras, kuris lytiškai stimuliuojant yra aktyvus ir dėl jo žmogus jaučia orgazmą. Kas gi dirgina tą centrą? Makšties sienelių, receptorių dirginimas, gimdos sienelių susitraukimai.

Gimdyme dalyvauja kaip tik tie organai, kurie reikalingi orgazmui atsirasti. Gimdant, kaip ir lytiškai susijaudinus, makštis priplūsta kraujo, slenkantis kūdikis mechaniškai dirgina gimdymo takus ir t. t. Vadinasi, fiziologiškai orgazmas gimdant tikrai įmanomas. Tačiau, kaip ir minėta, orgazmas - ne tik fiziologinis reiškinys, bet ir mūsų smegenų veiklos rezultatas, todėl priklauso ne tik nuo to, kas ir kaip dirginama, bet ir nuo aplinkos, kurioje yra moteris, nuo pačios moters - ar ji atsipalaidavusi, įsijautusi. Jei aplinka maloni, jauki, o šalia - mylimas žmogus, jei moteris pasitiki savimi, savo kūnu ir komanda, kuri jai padeda, tai pajusti orgazmą tikrai įmanoma. Antra vertus, juk net ir mylintis namuose, jei netinkamas metas, nėra nuotaikos, jei moteris įsitempusi, jei vyras yra grubus, ji orgazmo nepajus, kad ir kokia ypatinga būtų sekso technika.

10 proc. moterų gimdydamos nejaučia skausmo, tik nepatogumą. Tokios moterys, be abejo, turi daugiau galimybių pajusti orgazmą.

Nuskausminamieji vaistai praktiškai visiškai sumažina ir taip nedidelę gimdymo orgazmo tikimybę, nes slopina ne tik skausmą, bet ir kitus jutimus.

Mechaninis moters erogeninių zonų stimuliavimas, masturbavimas gimdant praktiškai yra neįmanomas, be to, tai nėra svarbiausia sąlyga palaimai pajausti, nes orgazmas, kaip jau minėta, nėra tik fiziologinis reiškinys. Orgazmo tikimybę labiausiai didina psichologinis moters atsipalaidavimas, tinkamas pasiruošimas, žinojimas, kas vyksta, kaip gimdymo takais juda kūdikis, kaip į tai reaguoja kūnas ir, žinoma, tikėjimas, kad gimdymas gali būti malonus.

Gimdinį orgazmą per savo darbo praktiką esu matęs du kartus. Pirmą kartą nesupratau, kas įvyko, bet pasiskaitęs ir pasidomėjęs nusprendžiau, kad tai buvo kaip tik tai. Antrą kartą pats gimdymas buvo įdomus, nes gimdyvė kalbėjosi telefonu su drauge - gyvai „transliavo", kas vyksta, ką ji jaučia. Kūdikio galvutė jau veržiasi, o ji lyg niekur nieko kalba telefonu! Staiga visa komanda girdime: „Ooo, kokį orgazmą jaučiu, kaip gerai!.." Ir tą akimirką gimė vaikutis. Tokia patirtis prilygsta stebuklui."

2 klausimai seksologui

Į klausimus atsako medicinos psichologas kūno psichoterapeutas seksologas Andrius Kaluginas:

1.Per sąrėmius, kaip ir patiriant orgazmą, susitraukinėja gimdos raumenys. Teigiama, kad kuo stipresnį orgazmą moteris iki nėštumo sugeba patirti, tuo lengviau gimdys. Tiesa tai ar mitas?

Tiesos yra, tačiau stipraus orgazmo iki nėštumo ir lengvo gimdymo tiesioginių sąsajų nėra. Gimdant gimdos ir vaginos raumenų funkcija neabejotinai yra labai svarbi, tačiau ne lemtinga, nes tuo metu vyksta nemažai kitų anatominių pokyčių, keičiasi net ir kaulų struktūra ir tai taip pat turi įtakos gimdymo eigai.

Jei moteris patiria orgazmą iki gimdymo, tai rodo, jog jos gimdos raumenys susitraukinėja, veikia puikiai, tačiau kad dėl to bus garantuotai gimdys lengviau, taip teigti negalima.

2. Teigiama, kad patirti gimdymo orgazmą galima ir stanginantis, tačiau tokiu atveju turi būti gerai treniruoti vaginos raumenys. Ar tai tiesa? Kokie pratimai treniruoja vaginos raumenis?

Aš nesu gyvai girdėjęs, tik skaitęs mokslinėje literatūroje, kad moterys gali patirti orgazmą gimdydamos. Todėl manau, kad orgazmas gimdant yra itin retas reiškinys ir, mano galva, susijęs su dvasinėmis praktikomis. Jogai, kurie medituodami pasiekia transo būseną, išties nejaučia skausmo, taip pat ir gimdymo. Jei darome prielaidą, kad gimdant įmanoma medituoti ir pasiekti transą, tuomet neatmetu ir orgazmo galimybės.

Fiziologiškai orgazmo struktūra yra tokia, kad moteris jį patiria, kai vienaip ar kitaip yra dirginamas klitoris (varputė). Dirginimas turi būti itin malonus, atpalaiduoti moterį. Tai vargu ar įmanoma gimdant.

Treniruoti vaginos raumenys tiesioginės įtakos orgazmui neturi, tačiau išties padeda gimdyti, be to, turi įtakos intymaus gyvenimo kokybei. Kaip tuos raumenis treniruoti? Klasikinis ir labai efektyvus būdas yra Kėgelio pratimai, kai tam tikru intervalu sutraukiami (lyg sulaikant šlapimą) ir atpalaiduojami makšties raumenys. Kitas būdas - speciali pilateso pratimų grupė, kuri daro įtaką, kad vaginos raumenys būtų lankstesni. Treniruoti vaginos raumenys tampa lankstesni, tvirtesni, labiau kontroliuojami, lengviau atpalaiduojami. Tai padeda pasiekti orgazmą per lytinę sueitį ir lengviau pagimdyti.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gimdymas

Vyras gimdyme – už ar prieš? (9)

Vyras gimdyme – už ar prieš?
Štai ir vėl kasmėnesinis tradicinis mamų susibėgimas, o aš skubu užduoti joms klausimą. Ar vyras dalyvavo gimdyme? Ar padėjo? O gal labiau... trukdė?

Sandra: gimdyti važiavau nesitarusi ir likau iš tiesų nustebusi (4)

Sandra: gimdyti važiavau nesitarusi ir likau iš tiesų nustebusi
Tuo įsitikinusi (ir pati patyrusi) žavaus mažylio mama Sandra. Moteris pasakoja, kad, nors gimdymas būna komplikuotas, jis prisiminimuose gali išlikti kaip graži, šviesi diena. Ir didžiąją dalį lemia personalo dėmesys, atidumas ir kompetencija.

Kaip susijęs aštrus maistas ir gimdymas

Kaip susijęs aštrus maistas ir gimdymas
Aštrus maistas paskatina sąrėmius. Tokį patarimą būsimos mamos neretai išgirsta baigiantis nėštumui, kai numatytas gimdymo terminas praėjo, o vaikelis neskuba užgimti

Živilė: gimdyti Estijoje buvo geriau, ramiau ir maloniau, palyginti su Lietuva

Živilė: gimdyti Estijoje buvo geriau, ramiau ir maloniau, palyginti su Lietuva
Živilės ir Deivido šeima augina tris vaikus – du gimdė Lietuvoje, o trečią – Estijoje, Taline.

Kurios ligoninės Lietuvoje turi Naujagimiui palankios ligoninės vardą (26)

Kurios ligoninės Lietuvoje turi Naujagimiui palankios ligoninės vardą
Naujagimiui palankios ligoninės didelę reikšmę skiria sėkmingai žindymo pradžiai. Kokių reikalavimų turi būti laikomasi, norint gauti Naujagimiui palankios ligoninės vardą ir kodėl verta gimdyti būtent šiose gydymo įstaigose?

Akušerė: tai vienas keisčiausių gimdymų, kokį mačiau (6)

Akušerė: tai vienas keisčiausių gimdymų, kokį mačiau
Portale TavoVaikas.lt esame rašę apie daugelį tikrai keistų gimdymų: kuomet moteris pagimdo per labai trumpą laiką, kai gimdymo metu moteris patiria orgazmą ar gimę dvynukai turi skirtingą odos spalvą.

Kauno klinikos pakartotinai pripažintos Naujagimiams palankia ligonine

Kauno klinikos pakartotinai pripažintos Naujagimiams palankia ligonine
Žindymo skatinimo komitetas Kauno klinikas pakartotinai pripažino Naujagimiui palankia ligonine.

Eglė: antrą kartą gimdydama nenorėčiau cezario pjūvio operacijos (9)

Eglė: antrą kartą gimdydama nenorėčiau cezario pjūvio operacijos
Grafikos dizainerė Eglė (26 m.) ir verslininkas Karolis (29 m.) laukdami sūnaus Mykolo (4 m.) atsipalaiduoti negalėjo – tai vienas nesklandumas, tai kitas... Galiausiai – verdiktas: planinė cezario pjūvio operacija.

Ruošiamės į gimdymo namus: neužmirškite pasiimti šių daiktų

Ruošiamės į gimdymo namus: neužmirškite pasiimti šių daiktų
Ginekologijos ir akušerijos skyriaus darbuotojai kartais pajuokauja, kad kai kurie tėveliai į gimdymą atvyksta su tiek lagaminų ir rankinių, kad panašu, jog susiruošė į povestuvinę kelionę ar egzotišką kelių savaičių išvyką. Tiesa, jų laukia vienas svarbiausių įvykių gyvenime, tačiau begalės daiktų, kurių prisikrauna, tikrai neprireiks.

Kokio amžiaus geriausia gimdyti: lietuvių moterų apklausa (75)

Kokio amžiaus geriausia gimdyti: lietuvių moterų apklausa
Vieno atsakymo, žinoma, nerasime, o ir nereikia: kiekvienai tas metas individualus. Tik kartais moteris susimąsto, sutrinka: „Gal jau laikas? O gal dar palaukti?" Pasmalsaukime, kokia mamų nuomonė šiuo klausimu.

Kristinos įspūdžiai po gimdymo Norvegijoje: antrą norėčiau gimdyti tik čia (54)

Kristinos įspūdžiai po gimdymo Norvegijoje: antrą norėčiau gimdyti tik čia
Kurį laiką su vyru Evaldu gyvendama Norvegijoje Kristina Kaziulienė pastojo ir... labai nerimavo dėl tenykštės priežiūros.

Būna ir taip: gimdymas per Naujuosius metus (6)

Būna ir taip: gimdymas per Naujuosius metus
Kiekvienas Naujųjų metų sutikimas būna ypatingas, tačiau toks, kokį patyrė Irina, pasitaiko tik kartą gyvenime. Ir, toli gražu, ne visiems.

Birutės gimdymas: džiaugiuosi, kad klausiau gydytojo, o ne savo norų (8)

Birutės gimdymas: džiaugiuosi, kad klausiau gydytojo, o ne savo norų
Apie gražias ir šviesias nėštumo bei gimdymo istorijas kalbame nedaug – pasiliekame sau tyliai pasidžiaugti. Šį kartą – giedra istorija, be nuoskaudų, nemalonumų ir, aišku, su laiminga pabaiga. Netgi ne istorija – pamokos, kurių dar negimęs mažylis išmokė savo mamą.

Ar tikrai vėliau gimdančios moterys gyvena ilgiau? (13)

Ar tikrai vėliau gimdančios moterys gyvena ilgiau?
Tyrimas rodo, kad po 25-erių pirmą kartą gimdžiusioms moterims didesnė tikimybė sulaukti 90-ies nei jaunesnėms gimdžiusioms moterims.

Skaitytojos išpažintis: po gimdymo namo grįžau be sūnelio (90)

Skaitytojos išpažintis: po gimdymo namo grįžau be sūnelio
Uteniškiai Rūta ir Dainius (vardai pakeisti) su džiugesiu laukė gimsiančio vaikelio. Rūta visą nėštumą jautėsi gerai, problemų nebuvo, tad net nenumanė, kokį pragarą teks ištverti prasidėjus gimdymui.