Ką daryti pirmiausia, kai prasideda gimdymas

 (13)
Norite gimdyti be nuskausminamųjų? Neskubėkite vykti į ligoninę, kuo ilgiau likite namuose, ypač jei gimdysite pirmą kartą. Geriausia strategija norint gimdyti kuo natūraliau – judėjimas, karštas vanduo, atsipalaidavimas ir kantrybė, o įgyvendinti šią strategiją geriausiai pavyksta namuose.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Jei nėštumas vyko be komplikacijų, per ankstyvąją gimdymo stadiją drąsiai galite būti namuose. Ši stadija gimdančioms pirmą kartą gali trukti iki 8 val. ar net ilgiau, per ją suminkštėja gimdos kaklelis, suplonėja ir galiausiai pradeda atsidaryti. Sakoma, kad moteris turėtų vykti į ligoninę prasidėjus antram gimdymo etapui, kuris prasideda, kai gimdos kaklelis atsidaro 4 cm. Tačiau kaip rodo praktika, jei moteris nuvyksta į gimdymo namus pernelyg anksti, jos gimdymas gali užsitęsti, būti medikamentiškai skatinamas, turi medicininių intervencijų bei gali baigtis cezario pjūviu. Naujausių tyrimų duomenimis, gimdančioms pirmą kartą, aktyvioji gimdymo stadija prasideda, kai gimdos kaklelis būna atsidaręs maždaug 6 cm.

Atvykus į ligoninę vos tik pajutus diegimą pilve, moters laukia ilgas buvimas ligoninėje: čia ji patirs stresą, nes jai bus atliekama ne viena apžiūra, dėl atliekamų procedūrų gali būti apribotas jos judėjimas, gimdymo veikla gali neprogresuoti taip sklandžiai, kaip norėtųsi. Dauguma moterų, nepaisant visų šių priežasčių, pasilikti ilgėliau namie nenori, neiškenčia ir anksti vyksta į ligoninę, nes taip pataria gydytojai, be to daugelis tiesiog turi per mažai žinių, ką daryti namuose prasidėjus gimdymui.

Taigi jūsų dėmesiui – keli patarimai, kurie pravers pajutus pirmuosius gimdymo požymius tiek namuose, tiek ligoninėje.

Judėjimas

Vaikščiojimas, siūbavimas, pritūpimai, sėdėjimas, lingavimas į šonus padės organizmui prasidėjus sąrėmiams, taip pat padės kūdikiui judėti į gimdymo kanalą. Be to, judėjimas sumažina įtampą, nukreipia protą nuo skausmo. Judėti ir susitelkti kur kas lengviau namuose, kur jūsų nevaržo apribojimai ir niekas netrukdo.

Skambinkite gydytojui, jeigu sąrėmiai vyksta kas 5 min., stiprėja ir dažnėja, nepaisant to, kokius judesius darote.

Jei sąrėmiai vyksta kas penkias minutes jums gulint lovoje, o atsikėlus pavaikščioti suretėja, veikiausiai dar ne laikas važiuoti į ligoninę.

Šiltas vanduo

Šilti kompresai, dušas ir vonia – geriausi gimdančios moters draugai. Vanduo sušvelnina skausmus, atpalaiduoja nugaros, pilvo, kojų ir tarpvietės raumenis. Jei neturite gilios vonios, tiks dušas ar kompresai ant nugaros ir pilvo. Gulėti vonioje per ankstyvą gimdymo stadiją gerai, bet tai gali kuriam laikui suretinti sąrėmius. Nesijaudinkite, greitai jie padažnės. Daugelyje gimdymo namų yra specialios vonios ar dušas gimdančioms, galite paprašyti praleisti kurį laiką vonioje.

Kai sąrėmiai sustiprėja ir padažnėja net esant vonioje ar duše, kai karštas vanduo nebesušvelnina skausmo, skambinkite gydytojui. Jei nubėgo vandenys, prieš lipdama į vonią pasiskambinkite savo gydytojai. Vienų gydytojų nuomone, gulėti vandenyje nubėgus vandenims saugu, kiti baiminasi infekcijų.

Gilus atsipalaidavimas

Ritmingas kvėpavimas, meditacija, savihipnozė ir kitokios atsipalaidavimo technikos puikiai tinka visiems gimdymo etapams, pradžiai irgi. Ligoninėje seselės dažnai tikrins jūsų sveikatą, o namuose galite užsidegti žvakių, užsimerkti, stebėti kvėpavimą, medituoti ir susikurti aplinką, kurioje atsipalaiduosite.

Jei sąrėmiai tokie stiprūs, kad jokios atsipalaidavimo technikos nebepadeda, nueikite į dušą ar į vonią, pakeiskite pozą arba paskambinkite gydytojui ir paklauskite, ar ne laikas važiuoti į ligoninę.

Kantrybė

Kartais gimdymas prasideda nuo kelias dienas trunkančių, užeinančių ir praeinančių paruošiamųjų sąrėmių, kurie labai išvargina moteris. Jų skirtumas nuo tikrųjų: nereguliarumas, nedidėjantis skausmas, jie praeina ar skausmas sumažėja judant. Kad ir kaip norėtumėte greičiau pagimdyti, skubėti nereikia. Atsipalaiduokite, gerkite vandens, atsiminkite, kad gimdymas – ilgas procesas. Praneškite savo gydytojui, jei jaučiatės nuvargusi, galbūt jis padės apsispręsti, ar likti namuose, ar vykti į ligoninę.

Kada į ligoninę būtina važiuoti tuoj pat?

Yra situacijų, kai prasidėjus gimdymui namuose negalima likti. Štai dažniausi požymiai, kad jau laikas į gimdyklą: jei stipriai kraujuojate, kūdikis nejuda arba juda labai mažai, labai prastai jaučiatės ar tiesiog nerimaujate, kad gimdymas nevyksta normaliai, nedelsiant važiuokite į ligoninę. Jei ligoninėje paaiškėtų, kad viskas gerai, o jums vis dar ankstyva gimdymo stadija, galite vykti namo. Nieko čia gėdingo, kad atvykote per anksti, o šansų pagimdyti natūraliai tik padaugės.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gimdymas

Dviejų vaikų mama: pirmas gimdymas – katastrofa, antras – kaip gimtadienis

Dviejų vaikų mama: pirmas gimdymas – katastrofa, antras – kaip gimtadienis
Taip sako Indrė Rutavičienė, trejų metų Olivijos ir trijų mėnesių Elidijaus mama. Baigusi statybos mokslus Indrė ilgai ieškojo savo kelio. Šiandien ji jaučiasi esanti ten, kur ir turėtų būti.

Į Lietuvą atvyksta garsioji akušerė ir pribuvėja: svarbiausia pagalbos priemonė gimdyvei yra meilė (4)

Į Lietuvą atvyksta garsioji akušerė ir pribuvėja: svarbiausia pagalbos priemonė gimdyvei yra meilė
Su lietuvėmis savo patirtimi pasiruošusi dalintis Angelina Martinez Miranda yra garsi tradicinė akušerė/pribuvėja, gyvenanti ir praktikuojanti Meksikoje. Šį pašaukimą moteris paveldėjo iš savo motinos ir močiutės, kurios taip padėdavo vaikučiams ateiti į šį pasaulį.

Nuskausminamieji gimdymo metu – už ir prieš (32)

Nuskausminamieji gimdymo metu – už ir prieš
Devyni kūdikio laukimo mėnesiai skirti visapusiškam jo atėjimo į šį pasaulį pasiruošimui.

Vyras nenori dalyvauti gimdyme: ar verta jį perkalbėti (83)

Vyras nenori dalyvauti gimdyme: ar verta jį perkalbėti
Besilaukianti moteris norėtų, kad gimdyme dalyvautų ir jos vyras. Tačiau bendro sutarimo pora neranda. Ką patars psichologė Karolina Gurskienė?

Tėveliai raginami neskubėti rinktis virkštelės kraujo bankų paslaugas

Tėveliai raginami neskubėti rinktis virkštelės kraujo bankų paslaugas
Lietuvos bioetikos komitetas ragina žmones atsargiau vertinti privačių virkštelės kraujo bankų Lietuvoje vykdomą veiklą ir neskubėti investuoti savo pinigų į jų siūlomas paslaugas.

Lietuvės atvirai: tartis su gydytoju iš anksto dėl gimdymo ar nebūtinai (17)

Lietuvės atvirai: tartis su gydytoju iš anksto dėl gimdymo ar nebūtinai
Jei prieš gerą dešimtmetį būtume mamų paklausę, ar verta tartis dėl gimdymo su ginekologu ar akušere, daugelis būtų atsakiusios, kad tikrai taip.

Mamos išpažintis: „Lietuvoje gimdyti įmanoma tik už pinigus" (148)

Mamos išpažintis: „Lietuvoje gimdyti įmanoma tik už pinigus"
Austėja (vardas pakeistas), auginanti du vaikučius (1 ir 5 m.) įsitikinusi: „Prieš gimdant su gydytoju tartis būtina."

Aušra: gimdymo metu labiausiai skaudino užgaulūs žodžiai (239)

Aušra: gimdymo metu labiausiai skaudino užgaulūs žodžiai
Ačiū, kad pasitikite mumis ir dalijatės išskirtiniais pasakojimais. Aušra mums parašė savo gimdymo istoriją, nes jaučia nuoskaudų, likusių po gimdymo.

Sandros istorija: sunkios nėštumo komplikacijos gydytoja iš pradžių nepastebėjo (3)

Sandros istorija: sunkios nėštumo komplikacijos gydytoja iš pradžių nepastebėjo
Pažintis su šeima, kuri sostinę iškeitė į Jonavą ir dėl to nė kiek nesigaili.

Gydytojas griauna dažniausius mitus apie gimdymą

Gydytojas griauna dažniausius mitus apie gimdymą
Filmas be romantiškų bučinių, kūniškos meilės, paskui ir gimdymo scenos man - kaip vaikui knyga be iliustracijų. Kada pasvajoti, įsijausti, paverkti? Tačiau kai kurie filmų mums įpiršti stereotipai atkeliauja ir į tikrą gyvenimą. Vieni trukdo, kiti - ne. Kas tikra, o kas išgalvota, klausiame gydytojo akušerio ginekologo Egidijaus Jakiūno.

Skaitytojos istorija: pagimdžiau, bet netrukus netekau vaikelio (31)

Skaitytojos istorija: pagimdžiau, bet netrukus netekau vaikelio
„Kadangi šiuo metu išgyvenam sunkiausią periodą savo gyvenime - netekome kūdikio, nusprendėme pasidalinti savo liūdna istorija... Žinau, kad jūs nerašote tokių liūdnų straipsnių, bet tikiuosi, kad tėveliams kurie neteko savo vaikučių bus lengviau, nes žinos kad jie ne vieni tokie“.

Dulos Mantautės laiškas gimdyvei

Dulos Mantautės laiškas gimdyvei
Mantautė yra dula, keturių pametinukų mama, būsima akušerė, rašanti feisbuke tinklaraštį Tampu Mama (ČIA). Mantautės tikslas – kad daugiau moterų įgautų pasitikėjimo, tikėjimo ir ramybės, o gimdymas būtų gražus, saugus ir be streso.

Austėjos išpažintis: mano gimdymą lydėjo daug klaidų

Austėjos išpažintis: mano gimdymą lydėjo daug klaidų
Austėja itin skrupulingai planavo nėštumą, tikėjosi sklandaus gimdymo ir jokių „staigmenų", tačiau, kaip pati sako, į daug ką neatkreipė dėmesio ir pridarė daugybę klaidų. Laimei, iš to pasimokė ir tikisi, kad kitoms būsimosioms mamoms jos patirtis padės būti tvirtesnėms.

Ką vyrai iš tiesų mano apie dalyvavimą gimdyme (48)

Ką vyrai iš tiesų mano apie dalyvavimą gimdyme
Gali būti, kad skaitėte ne vieną straipsnį ar klausėtės diskusijos apie tai, ar vyrams vieta gimdykloje. Daugelis moterų apie tai turi tvirtą savo nuomonę, o ką mano patys vyrai?

Gimdymas įvairiose šalyse: keisčiausi papročiai ir tradicijos (1)

Gimdymas įvairiose šalyse: keisčiausi papročiai ir tradicijos
Vaikelio gimimas – didelė šventė šeimai, ir nuo tos įsimintinos dienos daug ką norisi įamžinti ir įprasminti.