Ką daryti pirmiausia, kai prasideda gimdymas

 (13)
Norite gimdyti be nuskausminamųjų? Neskubėkite vykti į ligoninę, kuo ilgiau likite namuose, ypač jei gimdysite pirmą kartą. Geriausia strategija norint gimdyti kuo natūraliau – judėjimas, karštas vanduo, atsipalaidavimas ir kantrybė, o įgyvendinti šią strategiją geriausiai pavyksta namuose.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Jei nėštumas vyko be komplikacijų, per ankstyvąją gimdymo stadiją drąsiai galite būti namuose. Ši stadija gimdančioms pirmą kartą gali trukti iki 8 val. ar net ilgiau, per ją suminkštėja gimdos kaklelis, suplonėja ir galiausiai pradeda atsidaryti. Sakoma, kad moteris turėtų vykti į ligoninę prasidėjus antram gimdymo etapui, kuris prasideda, kai gimdos kaklelis atsidaro 4 cm. Tačiau kaip rodo praktika, jei moteris nuvyksta į gimdymo namus pernelyg anksti, jos gimdymas gali užsitęsti, būti medikamentiškai skatinamas, turi medicininių intervencijų bei gali baigtis cezario pjūviu. Naujausių tyrimų duomenimis, gimdančioms pirmą kartą, aktyvioji gimdymo stadija prasideda, kai gimdos kaklelis būna atsidaręs maždaug 6 cm.

Atvykus į ligoninę vos tik pajutus diegimą pilve, moters laukia ilgas buvimas ligoninėje: čia ji patirs stresą, nes jai bus atliekama ne viena apžiūra, dėl atliekamų procedūrų gali būti apribotas jos judėjimas, gimdymo veikla gali neprogresuoti taip sklandžiai, kaip norėtųsi. Dauguma moterų, nepaisant visų šių priežasčių, pasilikti ilgėliau namie nenori, neiškenčia ir anksti vyksta į ligoninę, nes taip pataria gydytojai, be to daugelis tiesiog turi per mažai žinių, ką daryti namuose prasidėjus gimdymui.

Taigi jūsų dėmesiui – keli patarimai, kurie pravers pajutus pirmuosius gimdymo požymius tiek namuose, tiek ligoninėje.

Judėjimas

Vaikščiojimas, siūbavimas, pritūpimai, sėdėjimas, lingavimas į šonus padės organizmui prasidėjus sąrėmiams, taip pat padės kūdikiui judėti į gimdymo kanalą. Be to, judėjimas sumažina įtampą, nukreipia protą nuo skausmo. Judėti ir susitelkti kur kas lengviau namuose, kur jūsų nevaržo apribojimai ir niekas netrukdo.

Skambinkite gydytojui, jeigu sąrėmiai vyksta kas 5 min., stiprėja ir dažnėja, nepaisant to, kokius judesius darote.

Jei sąrėmiai vyksta kas penkias minutes jums gulint lovoje, o atsikėlus pavaikščioti suretėja, veikiausiai dar ne laikas važiuoti į ligoninę.

Šiltas vanduo

Šilti kompresai, dušas ir vonia – geriausi gimdančios moters draugai. Vanduo sušvelnina skausmus, atpalaiduoja nugaros, pilvo, kojų ir tarpvietės raumenis. Jei neturite gilios vonios, tiks dušas ar kompresai ant nugaros ir pilvo. Gulėti vonioje per ankstyvą gimdymo stadiją gerai, bet tai gali kuriam laikui suretinti sąrėmius. Nesijaudinkite, greitai jie padažnės. Daugelyje gimdymo namų yra specialios vonios ar dušas gimdančioms, galite paprašyti praleisti kurį laiką vonioje.

Kai sąrėmiai sustiprėja ir padažnėja net esant vonioje ar duše, kai karštas vanduo nebesušvelnina skausmo, skambinkite gydytojui. Jei nubėgo vandenys, prieš lipdama į vonią pasiskambinkite savo gydytojai. Vienų gydytojų nuomone, gulėti vandenyje nubėgus vandenims saugu, kiti baiminasi infekcijų.

Gilus atsipalaidavimas

Ritmingas kvėpavimas, meditacija, savihipnozė ir kitokios atsipalaidavimo technikos puikiai tinka visiems gimdymo etapams, pradžiai irgi. Ligoninėje seselės dažnai tikrins jūsų sveikatą, o namuose galite užsidegti žvakių, užsimerkti, stebėti kvėpavimą, medituoti ir susikurti aplinką, kurioje atsipalaiduosite.

Jei sąrėmiai tokie stiprūs, kad jokios atsipalaidavimo technikos nebepadeda, nueikite į dušą ar į vonią, pakeiskite pozą arba paskambinkite gydytojui ir paklauskite, ar ne laikas važiuoti į ligoninę.

Kantrybė

Kartais gimdymas prasideda nuo kelias dienas trunkančių, užeinančių ir praeinančių paruošiamųjų sąrėmių, kurie labai išvargina moteris. Jų skirtumas nuo tikrųjų: nereguliarumas, nedidėjantis skausmas, jie praeina ar skausmas sumažėja judant. Kad ir kaip norėtumėte greičiau pagimdyti, skubėti nereikia. Atsipalaiduokite, gerkite vandens, atsiminkite, kad gimdymas – ilgas procesas. Praneškite savo gydytojui, jei jaučiatės nuvargusi, galbūt jis padės apsispręsti, ar likti namuose, ar vykti į ligoninę.

Kada į ligoninę būtina važiuoti tuoj pat?

Yra situacijų, kai prasidėjus gimdymui namuose negalima likti. Štai dažniausi požymiai, kad jau laikas į gimdyklą: jei stipriai kraujuojate, kūdikis nejuda arba juda labai mažai, labai prastai jaučiatės ar tiesiog nerimaujate, kad gimdymas nevyksta normaliai, nedelsiant važiuokite į ligoninę. Jei ligoninėje paaiškėtų, kad viskas gerai, o jums vis dar ankstyva gimdymo stadija, galite vykti namo. Nieko čia gėdingo, kad atvykote per anksti, o šansų pagimdyti natūraliai tik padaugės.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gimdymas

Neringa: be galo sunkus nėštumas ir neįtikėtinai lengvas gimdymas

Neringa: be galo sunkus nėštumas ir neįtikėtinai lengvas gimdymas
Savo pirmagimio sūnaus greita ir lengva gimdymo istorija dalijasi Neringa. Tačiau jos nėštumas, atvirkščiai, buvo be galo sunkus. Jūsų gimdymo istorijų laukiame el.p. portalas@tavovaikas.lt.

Jolantos gimdymo istorija: labai norėjau gimdyti pati

Jolantos gimdymo istorija: labai norėjau gimdyti pati
Savo gimdymo istorija dalijasi Jolanta. Rašykite mums el.p. portalas@tavovaikas.lt.

Ingridos gimdymo istorija: noriu nuraminti būsimas mamas – nebijokite!

Ingridos gimdymo istorija: noriu nuraminti būsimas mamas – nebijokite!
Savo gimdymo istorija dalijasi Ingrida. Rašykite mums el.p. portalas@tavovaikas.lt.

Sandra: vaiko prisiglaudimas atperka visas gimdymo kančias

Sandra: vaiko prisiglaudimas atperka visas gimdymo kančias
Savo gimdymo istorija dalijasi Sandra. Rašykite mums el.p. portalas@tavovaikas.lt.

Cezario pjūvio operacija – ar moterys tikrai žino viską? (4)

Cezario pjūvio operacija – ar moterys tikrai žino viską?
Cezario pjūvis - iki šiol ne tik medicinos, bet ir populiariojoje spaudoje diskusijas kelianti chirurginė procedūra, atliekama moterims, siekiant išvengti arba gydyti grėsmingas komplikacijas, keliančias pavojų motinos ar naujagimio gyvybei ir sveikatai.

Nėštumo ir gimdymo metu ŽIV infekcija pernai nustatyta keturioms moterims

Nėštumo ir gimdymo metu ŽIV infekcija pernai nustatyta keturioms moterims
2017 metais Lietuvoje ŽIV infekcija nustatyta keturioms nėščiosioms.

Prasideda gimdymas: kaip atpažinti tikruosius sąrėmius

Prasideda gimdymas: kaip atpažinti tikruosius sąrėmius
„Ar aš suprasiu, kada gimdau? – tai vienas dažniausių pirmą kartą gimdančių mamyčių klausimas. Bijoti tikrai neverta – kai prasidės gimdymas, tikrai suprasite.

Idealus amžius gimdyti vaikus (4)

Idealus amžius gimdyti vaikus
Nėra reikalo jausti įtampą dėl šeimos planavimo. Tokią išvadą padarė Maxo Plancko instituto mokslininkai, kurie Rostoke atliko demografinį tyrimą. Tyrėjai nustatė, kad vyresnio amžiaus tėvams vaikų auginimas teikia kur kas didesnį džiaugsmą nei jauniems.

Ar tikrai po gimdymo moterys mažiau rūpinasi savo išvaizda (4)

Ar tikrai po gimdymo moterys mažiau rūpinasi savo išvaizda
Įdomu, ką manote jūs? Išsakykite savo nuomonę komentaruose!

Kodėl gimdymas šiandien trunka ilgiau, negu prieš 50 metų? (3)

Kodėl gimdymas šiandien trunka ilgiau, negu prieš 50 metų?
Visos bent kartą gimdžiusios poros žino, kad ilgiausiai ir skausmingiausiai trunka pirmoji gimdymo fazė - sąrėmiai, kuomet pradeda vertis gimdos kaklelis. Atlikę tyrimą JAV mokslininkai nustatė, kad sąrėmiai šiandien trunka gerokai ilgiau, negu prieš penkiasdešimt metų. Kodėl?

Kas tai yra orgazminis gimdymas? (1)

Kas tai yra orgazminis gimdymas?
Nors dažniausiai kalbant apie vaiko gimimą minimi skausmas ir bausmė, kai kurios moterys patiria ir orgazminius (arba ekstazinius) gimdymus. Žurnalo „Sexologies" apklausa atskleidė, kad maždaug 0,3 procento gimdymų metu akušerės stebėjo, kaip gimdyvės patyrė orgazmus.

Psichologės patarimai, kurie padės nebijoti gimdymo (12)

Psichologės patarimai, kurie padės nebijoti gimdymo
Artėjant gimdymo dienai ne viena moteris ima jausti didelę baimę - o kaip viskas bus?

Medicinos stebuklas: pagimdė moteris su persodinta gimda

Medicinos stebuklas: pagimdė moteris su persodinta gimda
Teksaso ligoninėje pirmą kartą gimė kūdikis, kurio motinai buvo atlikta gimdos transplantacija, informuoja Bayloro universiteto Dalase Medicinos centras.

Gydytojas ginekologas: ar tikrai antras gimdymas lengvesnis už pirmąjį

Gydytojas ginekologas: ar tikrai antras gimdymas lengvesnis už pirmąjį
Pirmas gimdymas – didžiulė nežinomybė tiek mamai, tiek gydytojams ginekologams. O štai antrasis bus labai panašus į pirmąjį, tačiau kūdikis pasaulį išvys greičiau ir sklandžiau. Taip byloja iš lūpų į lūpas perduodama liaudies išmintis. Ar tikrai? Kokie dar mitai sklando apie antrą gimdymą?

9 faktai apie cezario pjūvį, kurie ir stebina, ir šiurpina (22)

9 faktai apie cezario pjūvį, kurie ir stebina, ir šiurpina
Šiandien cezario pjūvio operacija atlieka kas ketvirtai ar kas trečiai moteriai. Yra šalių, kur šis procentas dar didesnis. Surinkome 9 įdomius ir mažai girdėtus faktus apie cezario pjūvį.