Ką daryti pirmiausia, kai prasideda gimdymas

Norite gimdyti be nuskausminamųjų? Neskubėkite vykti į ligoninę, kuo ilgiau likite namuose, ypač jei gimdysite pirmą kartą. Geriausia strategija norint gimdyti kuo natūraliau – judėjimas, vanduo, atsipalaidavimas ir kantrybė, o įgyvendinti šią strategiją geriausiai pavyksta namuose.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Jei nėštumas vyko be komplikacijų, per ankstyvąją gimdymo stadiją drąsiai galite būti namuose. Ši stadija gimdančioms pirmą kartą gali trukti iki 8 val. ar net ilgiau, per ją suminkštėja gimdos kaklelis, suplonėja ir galiausiai pradeda atsidaryti. Sakoma, kad moteris turėtų vykti į ligoninę prasidėjus antram gimdymo etapui, kuris prasideda, kai gimdos kaklelis atsidaro 4 cm. Tačiau kaip rodo praktika, jei moteris nuvyksta į gimdymo namus pernelyg anksti, jos gimdymas gali užsitęsti, būti medikamentiškai skatinamas, turi medicininių intervencijų bei gali baigtis cezario pjūviu. Naujausių tyrimų duomenimis, gimdančioms pirmą kartą, aktyvioji gimdymo stadija prasideda, kai gimdos kaklelis būna atsidaręs maždaug 6 cm.

Atvykus į ligoninę vos tik pajutus diegimą pilve, moters laukia ilgas buvimas ligoninėje: čia ji patirs stresą, nes jai bus atliekama ne viena apžiūra, dėl atliekamų procedūrų gali būti apribotas jos judėjimas, gimdymo veikla gali neprogresuoti taip sklandžiai, kaip norėtųsi. Dauguma moterų, nepaisant visų šių priežasčių, pasilikti ilgėliau namie nenori, neiškenčia ir anksti vyksta į ligoninę, nes taip pataria gydytojai, be to daugelis tiesiog turi per mažai žinių, ką daryti namuose prasidėjus gimdymui.

Taigi jūsų dėmesiui – keli patarimai, kurie pravers pajutus pirmuosius gimdymo požymius tiek namuose, tiek ligoninėje.

Judėjimas

Vaikščiojimas, siūbavimas, pritūpimai, sėdėjimas, lingavimas į šonus padės organizmui prasidėjus sąrėmiams, taip pat padės kūdikiui judėti į gimdymo kanalą. Be to, judėjimas sumažina įtampą, nukreipia protą nuo skausmo. Judėti ir susitelkti kur kas lengviau namuose, kur jūsų nevaržo apribojimai ir niekas netrukdo.

Skambinkite gydytojui, jeigu sąrėmiai vyksta kas 5 min., stiprėja ir dažnėja, nepaisant to, kokius judesius darote.

Jei sąrėmiai vyksta kas penkias minutes jums gulint lovoje, o atsikėlus pavaikščioti suretėja, veikiausiai dar ne laikas važiuoti į ligoninę.

Šiltas vanduo

Šilti kompresai, dušas ir vonia – geriausi gimdančios moters draugai. Vanduo sušvelnina skausmus, atpalaiduoja nugaros, pilvo, kojų ir tarpvietės raumenis. Jei neturite gilios vonios, tiks dušas ar kompresai ant nugaros ir pilvo. Gulėti vonioje per ankstyvą gimdymo stadiją gerai, bet tai gali kuriam laikui suretinti sąrėmius. Nesijaudinkite, greitai jie padažnės. Daugelyje gimdymo namų yra specialios vonios ar dušas gimdančioms, galite paprašyti praleisti kurį laiką vonioje.

Kai sąrėmiai sustiprėja ir padažnėja net esant vonioje ar duše, kai karštas vanduo nebesušvelnina skausmo, skambinkite gydytojui. Jei nubėgo vandenys, prieš lipdama į vonią pasiskambinkite savo gydytojai. Vienų gydytojų nuomone, gulėti vandenyje nubėgus vandenims saugu, kiti baiminasi infekcijų.

Gilus atsipalaidavimas

Ritmingas kvėpavimas, meditacija, savihipnozė ir kitokios atsipalaidavimo technikos puikiai tinka visiems gimdymo etapams, pradžiai irgi. Ligoninėje seselės dažnai tikrins jūsų sveikatą, o namuose galite užsidegti žvakių, užsimerkti, stebėti kvėpavimą, medituoti ir susikurti aplinką, kurioje atsipalaiduosite.

Jei sąrėmiai tokie stiprūs, kad jokios atsipalaidavimo technikos nebepadeda, nueikite į dušą ar į vonią, pakeiskite pozą arba paskambinkite gydytojui ir paklauskite, ar ne laikas važiuoti į ligoninę.

Kantrybė

Kartais gimdymas prasideda nuo kelias dienas trunkančių, užeinančių ir praeinančių paruošiamųjų sąrėmių, kurie labai išvargina moteris. Jų skirtumas nuo tikrųjų: nereguliarumas, nedidėjantis skausmas, jie praeina ar skausmas sumažėja judant. Kad ir kaip norėtumėte greičiau pagimdyti, skubėti nereikia. Atsipalaiduokite, gerkite vandens, atsiminkite, kad gimdymas – ilgas procesas. Praneškite savo gydytojui, jei jaučiatės nuvargusi, galbūt jis padės apsispręsti, ar likti namuose, ar vykti į ligoninę.

Kada į ligoninę būtina važiuoti tuoj pat?

Yra situacijų, kai prasidėjus gimdymui namuose negalima likti. Štai dažniausi požymiai, kad jau laikas į gimdyklą: jei stipriai kraujuojate, kūdikis nejuda arba juda labai mažai, labai prastai jaučiatės ar tiesiog nerimaujate, kad gimdymas nevyksta normaliai, nedelsiant važiuokite į ligoninę. Jei ligoninėje paaiškėtų, kad viskas gerai, o jums vis dar ankstyva gimdymo stadija, galite vykti namo. Nieko čia gėdingo, kad atvykote per anksti, o šansų pagimdyti natūraliai tik padaugės.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gimdymas

Kaip paskatinti gimdymą, jei jis niekaip neprasideda: interviu su gydytoja

Kaip paskatinti gimdymą, jei jis niekaip neprasideda: interviu su gydytoja
Internete gausu patarimų, ką daryti, jei atėjus laikui vaikelis neskuba gimti. „Šokinėti, plauti grindis, mylėtis, prisivalgyti, sunkiai nešti, lankstytis ir t. t.", – pataria mamos viena kitai ir dažniausiai priduria, kad šie būdai ne visai veiksmingi. Ar galima taip savivaliauti?

Skaitytoja: vyras atsisako dalyvauti gimdyme, kaip jį įkalbėti? (3)

Skaitytoja: vyras atsisako dalyvauti gimdyme, kaip jį įkalbėti?
Nėščioji svajoja, kad vaikui gimstant dayvautų ir jos vyras. Tačiau jis kol kas nenori. Įkalbinėti ar leisti jam apsispręsti pačiam? Atsako psichologė psichoterapeutė Marija Vaštakė.

Širvintose netikėtai prasidėjus gimdymui, vaikas gimė tiesiog gydytojos kabinete (6)

Širvintose netikėtai prasidėjus gimdymui, vaikas gimė tiesiog gydytojos kabinete
Neeilinis įvykis Širvintose – čia Širvintų pirminės sveikatos priežiūros centre netikėtai gimė kūdikis.

Po komplikuoto nėštumo Evelinos gimdymas prasidėjo anksčiau laiko

Po komplikuoto nėštumo Evelinos gimdymas prasidėjo anksčiau laiko
Ačiū Evelinai už atsiųstą pasakojimą, jeigu norite pasidalinti ir jūs savo gimdymo istorija, visada laukiame el.p. portalas@tavovaikas.

Jaudinanti Monikos išpažintis: galėjau bet ką paaukoti, kad galėčiau tapti mama (5)

Jaudinanti Monikos išpažintis: galėjau bet ką paaukoti, kad galėčiau tapti mama
Savo laišku aš noriu įkvėpti ir padrąsinti negalinčias vaikelio susilaukti šeimas. Viskas yra įmanoma! Tiesa, tam reikalinga kantrybė ir didžiulis noras, bei antrosios pusės palaikymas sunkiu metu. Tik mano atveju dar prireikė ir gydytojų bei vaistų...

Kaip yra iš tiesų: ar vyrui vieta gimdyme? (11)

Kaip yra iš tiesų: ar vyrui vieta gimdyme?
Ar vyrui dalyvauti gimdyme, yra abiejų partnerių sutarimas. Net jei vyriškoji pusė labai entuziastingai nusiteikusi ir nori dalyvauti, labai svarbu, ką apie tai mano moteris.

Ką daryti pirmiausia, kai prasideda gimdymas

Ką daryti pirmiausia, kai prasideda gimdymas
Norite gimdyti be nuskausminamųjų? Neskubėkite vykti į ligoninę, kuo ilgiau likite namuose, ypač jei gimdysite pirmą kartą. Geriausia strategija norint gimdyti kuo natūraliau – judėjimas, vanduo, atsipalaidavimas ir kantrybė, o įgyvendinti šią strategiją geriausiai pavyksta namuose.

Kodėl moterys nebenori gimdyti vienos: psichologės komentaras

Kodėl moterys nebenori gimdyti vienos: psichologės komentaras
Kodėl mieliau gimdome su palydovu nei vienos? Kas yra geresnis gimdyvės padėjėjas - vyras, mama, anyta ar dula? Šiuos klausimus uždavėme psichologei.

Kada prireikia cezario pjūvio operacijos

Kada prireikia cezario pjūvio operacijos
Operacija, kai pjaunama pilvo siena, gimdos sienelė ir išimamas vaisius bei placenta, vadinama cezario pjūviu.

Gimdymo pradžia: kada reikia vykti į ligoninę (1)

Gimdymo pradžia: kada reikia vykti į ligoninę
Ką reikia žinoti apie gimdymo pradžią: kada metas vykti į ligoninę, o kada dar galima neskubėti?

Laura: nėštumas ir gimdymas yra ypatinga moters patirtis

Laura: nėštumas ir gimdymas yra ypatinga moters patirtis
Motinos dienai skirtas gimdymo istorijų konkursas „Gimties stebuklas“ tęsiasi. Laukiame pasakojimų elektroniniu paštu portalas@tavovaikas.lt ir šiandien publikuojame Lauros laišką.

Kristinos gimdymo istorija: nėštumo pradžia buvo kupina įtampos

Kristinos gimdymo istorija: nėštumo pradžia buvo kupina įtampos
Motinos dienai skirtas gimdymo istorijų konkursas tęsiasi. Laukiame pasakojimų el.p.portalas@tavovaikas.lt ir šiandien publikuojame Kristinos laišką.

Dovilės gimdymo istorija: skausmas turi prasmę

Dovilės gimdymo istorija: skausmas turi prasmę
Artėjančiai Motinos dienai skirtas gimdymo istorijų konkursas tęsiasi. Rašykite mums el.p. portalas@tavovaikas.lt ir mėnesio gale įdomiausios istorijos autorei padovanosime dovanėlę. Daugiau apie konkursą skaitykite ČIA.

Norvegiška Ernestos meilės ir gimdymo istorija

Norvegiška Ernestos meilės ir gimdymo istorija
Artėjančiai Motinos dienai skirtas gimdymo istorijų konkursas tęsiasi. Rašykite mums el.p. portalas@tavovaikas.lt ir baigiantis mėnesiui įdomiausios istorijos autorei padovanosime dovanėlę.

Į Lietuvą atvykstanti garsi gimdymo specialistė Cornelia Enning žino daug sklandaus gimdymo paslapčių (2)

Į Lietuvą atvykstanti garsi gimdymo specialistė Cornelia Enning žino daug sklandaus gimdymo paslapčių
Į Lietuvą atvykstanti garsiausia Europos pribuvėja Cornelia Enning įsitikinusi: „Gimdymas – tai visiškai natūralus procesas moteriškai prigimčiai, kurio nereikia bijoti".