Kaip sau padėti gimdant: pataria gydytoja

 (12)
„Negimdysiu!“ – atėjus lemtingai akimirkai kartais suklykia moteris. Žinoma, gydytojas neišsiunčia atgal į namus, nes supranta, kad tai šaukia ne ji, o sunkiai ištveriamas skausmas ir baimė, pataria susikaupti bei sau padėti. Kaip? Konsultuoja akušerė ginekologė Laima Bagušytė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nėščiųjų mokyklėlė 

Pirmą kartą gimdyti besiruošiančiai moteriai būtų labai pravartu lankyti nėščiosioms skirtą mokyklėlę. Tokią galima rasti kiekviename didesniame Lietuvos mieste. Be įvairių patarimų, kurie praverčia laukiantis vaikelio, mamytės pasimoko, kaip gimdant tinkamai kvėpuoti, stangintis, masažo gudrybių, pažiūri filmuką apie gimdymą. Patarimai, išgirsti dar nejaučiant baimės ir skausmo, daug geriau įsimenami. Puiku, jei vyras ketina dalyvauti gimdyme ir taip pat lanko pamokėles. Prasidėjus gimdymui, kai sukausto skausmas, būna, moteris pamiršta, ką girdėjo mokyklėlėje, tad vyras gali priminti ir padėti.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Živilė Vaškytė-Lubienė: svajoju, kad uždraustų rūkyti prie vaikų
Mamos pienu žindo 6 metų vaiką ir neketina liautis

Darbštuolė kenčia mažiau 

Gimdymo pradžią išduoda sąrėmiai, kai nevalingai susitraukia lygieji gimdos raumenys. Iš pradžių sąrėmiai būna reti, paskui užeina kas 15 - 20 minučių ir trunka penkiolika dvidešimt sekundžių. Skauda pilvo apačią, kartais skausmas plinta į nugarą, strėnas. Jei pasirodo kraujingų gleivių - vadinasi, veriasi gimdos kaklelis. Pamažu sąrėmiai dažnėja ir trunka vis ilgiau, o prieš pat pasirodant vaikeliui gali kartotis kas vieną dvi minutes ir trukti apie minutę. 

Ar gali moteris sumažinti sąrėmių skausmą dar būdama namie? Užėjus sąrėmiams močiutės, tikinčios, kad darbas malšina skausmą, pataria plauti grindis, valyti langus, kabinti švarias užuolaidas, šveisti spinteles. Iš tiesų buities darbai skausmo nemažina, tik padeda užsimiršti. Yra ir kitų skausmą nugenančių priemonių. Tai įdomus, visas mintis pasiglemžiantis detektyvas, nuotykių ar kita patinkama knyga, stalo žaidimas. Viena šachmatų gerbėja taip įsitraukė į žaidimą, kad nekvietė „greitukės", kol baigė partiją. Vos spėjo į gimdymo namus...

Savipagalba ligoninėje 

Kai moteris atvyksta į ligoninę, medikai įvertina jos bei vaisiaus būklę, pasiūlo skausmą malšinančių priemonių ir vis ateina patikrinti, kaip plaka vaikelio širdelė, kaip veriasi gimdos kaklelis. Jei moteris gimdo pirmą kartą, gali nežinoti, kas labiau padėtų nu-malšinti skausmą. Tad patartina išmėginti visas priemones, kad galėtų pasirinkti jai tinkamiausią. 

1. Patogi padėtis. Gimdymo pradžioje labiau patartina sėdėti, tupėti, stovėti, vaikščioti, nes taip greičiau atsiveria gimdos kaklelis, kūdikis pasirenka patogesnę padėtį gimti. O sukiojant liemenį vaisius greičiau nusileidžia į gimdymo takus. Galima pasinaudoti ligoninėje rastu kamuoliu, sėdimuoju maišu ar krėslu. Kaip atlikti pratimus ant kamuolio, pataria akušerė. Galima atsisėdus ant kamuolio paspyruokliuoti arba atsiklaupti ant grindų ir rankomis apglėbti kamuolį. 
Kai prasideda vaisiaus išstūmimo etapas, tinkamiausia pasirinkti padėtį pusiau sėdomis ar pusiau gulomis, pritūpus.

2. Muzika. Ji ramina, mažina streso poveikį ir skausmą. Vienoms moterims patinka klasika, kitoms ritminė. Tad į ligoninę patartina vežtis tokios, kuri labiausiai ramina, veikia atpalaiduojamai. Jei dar besilaukdama kūdikio moteris pasirinko, kur gimdyti, gali pasidomėti, ar reikia atsivežti kompaktinių plokštelių grotuvą, o gal kasetinį magnetofoną.

3. Smilkalai. Kvapai, kaip ir muzika, padeda atsipalaiduoti, sukuria jaukią aplinką. Tačiau jais pasirūpinti tenka pačiai gimdyvei. Žinoma, jeigu jie patinka. Tinka švelnus, neįkyrus kvapas. Žvakių deginti ligoninėje gali būti neleidžiama. Tad kas galima ir kas ne, pasidomėkite iš anksto.

4. Vanduo. Kad jis malšina gimdymo skausmą ir padeda atsipalaiduoti, žinota jau senovės Egipte. Tačiau šilto vandens vonia labiau gelbsti, kol įpusėja gimdymas, kai pradeda vertis gimdos kaklelis. Kitos moterys ir gimdo vandenyje, nes tiki, kad tai natūraliau. Vaikelis patenka į jam įprastą aplinką ir nepatiria streso. Tačiau ne visi medikai pasisako už gimdymą vandenyje. Kodėl? Sunkiau suteikti gimdymo pagalbą. Gimdyti vandenyje jie nepataria, kai yra rizika moteriai nukraujuoti, kai naujagimiui gimstant trūksta deguonies (gali į kvėpavimo takus įkvėpti vandens) arba yra kitų gimdymo komplikacijų. Antra vertus, kai kurių moterų net ir neįkalbėtum gimdyti vandenyje. Tad sprendimą lemia ne tik mamytės bei vaisiaus būklė, bet ir požiūris. 

Kai kuriose ligoninėse ir gimdymo namuose yra įrengtos sukūrinės vonios. Lengvas vandens srovės masažas atpalaiduoja raumenis, mažina stresą. Daugelis moterų neatsisako skausmą malšinti kon-trastine šilto ir šalto dušo vandens srove (į strėnas).

5. Masažas. Giliai įkvepiant galima švelniai masažuoti pirštais nuo sąvaržos (pilvo apačioje) klubų link, o iškvepiant priešingai. Jei skausmas „įsitaisė" nugaroje, reikia masažuoti kryžkaulio rombelį pagal laikrodžio rodyklę arba spaudinėti šoninius kryžkaulio rombo kampus (praverčia vyro ar personalo pagalbos). Jei nepadeda, gulint ant nugaros ar šono rombą galima spaudinėti kumščiais. Sąrėmių skausmas aprimsta ir spaudžiant priekinius klubakaulio dyglius. Masažas, deja, menkai gelbsti, kai sąrėmiai tampa labai dažni, stiprūs ir skausmas būna daug aštresnis.

6. Kvėpavimas. Ištverti stiprų sąrėmių skausmą, mažinti įtampą ir nurimti padeda stiprus ritmingas kvėpavimas. Moteris per nosį įkvepia oro, jį šiek tiek sulaiko ir per burną lėtai iškvepia. 
Tinkamas kvėpavimas per stangas taip pat gelbsti, nes šiek tiek reguliuoja raumenų susitraukimus. Naujagimį priimanti akušerė gimdyvei pasako, kada pakvėpuoti, o kada stangintis, o tarp stangų padeda švelniai išslysti vaikučio galvutei. Per vieną sąrėmį galima stangintis du tris kartus. Jam praėjus ramiai pakvėpuoti, kad moters plaučiai prisisotintų deguonies, o per virkštelę jo gautų ir vaisius. Stanginantis moteriai tektų įkvėpti daug oro, jį sulaikyti plaučiuose ir stangintis visą stangų jėgą nukreipiant žemyn, į tarpvietės sritį. Jei gimdyvė oro įkvėptų tik į burną, išpūstų žandus ir stangindamasi garsiai išpūstų jį, vaikelio nepastumtų.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gimdymas

Neringa: be galo sunkus nėštumas ir neįtikėtinai lengvas gimdymas

Neringa: be galo sunkus nėštumas ir neįtikėtinai lengvas gimdymas
Savo pirmagimio sūnaus greita ir lengva gimdymo istorija dalijasi Neringa. Tačiau jos nėštumas, atvirkščiai, buvo be galo sunkus. Jūsų gimdymo istorijų laukiame el.p. portalas@tavovaikas.lt.

Jolantos gimdymo istorija: labai norėjau gimdyti pati

Jolantos gimdymo istorija: labai norėjau gimdyti pati
Savo gimdymo istorija dalijasi Jolanta. Rašykite mums el.p. portalas@tavovaikas.lt.

Ingridos gimdymo istorija: noriu nuraminti būsimas mamas – nebijokite!

Ingridos gimdymo istorija: noriu nuraminti būsimas mamas – nebijokite!
Savo gimdymo istorija dalijasi Ingrida. Rašykite mums el.p. portalas@tavovaikas.lt.

Sandra: vaiko prisiglaudimas atperka visas gimdymo kančias

Sandra: vaiko prisiglaudimas atperka visas gimdymo kančias
Savo gimdymo istorija dalijasi Sandra. Rašykite mums el.p. portalas@tavovaikas.lt.

Cezario pjūvio operacija – ar moterys tikrai žino viską? (4)

Cezario pjūvio operacija – ar moterys tikrai žino viską?
Cezario pjūvis - iki šiol ne tik medicinos, bet ir populiariojoje spaudoje diskusijas kelianti chirurginė procedūra, atliekama moterims, siekiant išvengti arba gydyti grėsmingas komplikacijas, keliančias pavojų motinos ar naujagimio gyvybei ir sveikatai.

Nėštumo ir gimdymo metu ŽIV infekcija pernai nustatyta keturioms moterims

Nėštumo ir gimdymo metu ŽIV infekcija pernai nustatyta keturioms moterims
2017 metais Lietuvoje ŽIV infekcija nustatyta keturioms nėščiosioms.

Prasideda gimdymas: kaip atpažinti tikruosius sąrėmius

Prasideda gimdymas: kaip atpažinti tikruosius sąrėmius
„Ar aš suprasiu, kada gimdau? – tai vienas dažniausių pirmą kartą gimdančių mamyčių klausimas. Bijoti tikrai neverta – kai prasidės gimdymas, tikrai suprasite.

Idealus amžius gimdyti vaikus (4)

Idealus amžius gimdyti vaikus
Nėra reikalo jausti įtampą dėl šeimos planavimo. Tokią išvadą padarė Maxo Plancko instituto mokslininkai, kurie Rostoke atliko demografinį tyrimą. Tyrėjai nustatė, kad vyresnio amžiaus tėvams vaikų auginimas teikia kur kas didesnį džiaugsmą nei jauniems.

Ar tikrai po gimdymo moterys mažiau rūpinasi savo išvaizda (4)

Ar tikrai po gimdymo moterys mažiau rūpinasi savo išvaizda
Įdomu, ką manote jūs? Išsakykite savo nuomonę komentaruose!

Kodėl gimdymas šiandien trunka ilgiau, negu prieš 50 metų? (3)

Kodėl gimdymas šiandien trunka ilgiau, negu prieš 50 metų?
Visos bent kartą gimdžiusios poros žino, kad ilgiausiai ir skausmingiausiai trunka pirmoji gimdymo fazė - sąrėmiai, kuomet pradeda vertis gimdos kaklelis. Atlikę tyrimą JAV mokslininkai nustatė, kad sąrėmiai šiandien trunka gerokai ilgiau, negu prieš penkiasdešimt metų. Kodėl?

Kas tai yra orgazminis gimdymas? (1)

Kas tai yra orgazminis gimdymas?
Nors dažniausiai kalbant apie vaiko gimimą minimi skausmas ir bausmė, kai kurios moterys patiria ir orgazminius (arba ekstazinius) gimdymus. Žurnalo „Sexologies" apklausa atskleidė, kad maždaug 0,3 procento gimdymų metu akušerės stebėjo, kaip gimdyvės patyrė orgazmus.

Psichologės patarimai, kurie padės nebijoti gimdymo (12)

Psichologės patarimai, kurie padės nebijoti gimdymo
Artėjant gimdymo dienai ne viena moteris ima jausti didelę baimę - o kaip viskas bus?

Medicinos stebuklas: pagimdė moteris su persodinta gimda

Medicinos stebuklas: pagimdė moteris su persodinta gimda
Teksaso ligoninėje pirmą kartą gimė kūdikis, kurio motinai buvo atlikta gimdos transplantacija, informuoja Bayloro universiteto Dalase Medicinos centras.

Gydytojas ginekologas: ar tikrai antras gimdymas lengvesnis už pirmąjį

Gydytojas ginekologas: ar tikrai antras gimdymas lengvesnis už pirmąjį
Pirmas gimdymas – didžiulė nežinomybė tiek mamai, tiek gydytojams ginekologams. O štai antrasis bus labai panašus į pirmąjį, tačiau kūdikis pasaulį išvys greičiau ir sklandžiau. Taip byloja iš lūpų į lūpas perduodama liaudies išmintis. Ar tikrai? Kokie dar mitai sklando apie antrą gimdymą?

9 faktai apie cezario pjūvį, kurie ir stebina, ir šiurpina (22)

9 faktai apie cezario pjūvį, kurie ir stebina, ir šiurpina
Šiandien cezario pjūvio operacija atlieka kas ketvirtai ar kas trečiai moteriai. Yra šalių, kur šis procentas dar didesnis. Surinkome 9 įdomius ir mažai girdėtus faktus apie cezario pjūvį.