Keisčiausi būdai, kaip po gimdymo panaudojama placenta

 (16)
Tai, kad tėvai pageidauja pasiimti su savimi po gimdymo placentą ir ją užkasti prie namų, pasodinant vaiko garbei medelį, Lietuvoje žinoma nuo seno ir labai daug ko nestebina. Tačiau yra ir kitų, ne visai mums įprastų, placentos panaudojimo būdų.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Placentos laidojimas - senus laikus menantis paprotys

Pasaulyje yra nemažai kultūrų, kuriose placenta po vaikučio gimimo yra iškilmingai palaidojama, nes ji laikoma dvasiniu vaikučio dvyniu, tarsi jo dalimi. Toks paprotys buvo žinomas dar senovės Egipte, Kinijoje ir Australijoje. Arba, pavyzdžiui, Jemene, iki šiol likusi tradicija užgimusią placentą atiduoti sulesti paukščiams.

Lietuvos senuosius papročius nagrinėjantys etnologai taip pat pasakoja apie pagarbų placentos laidojimą seniau. Mūsų promočiutės placentą užkasdavo sode - tikėta, kad užaugęs vaikas bus šeimyniškas, namų, žmogus. Toje vietoje, kur užkasdavo placentą, pasodindavo medį.

Lietuvoje gimdymo namai suteikia galimybę pasiimti placentas

Vilniaus gimdymo namuose dirbanti akušerė, šiuo metu pati auginanti kūdikį, Ieva Girdvainienė, sako, kad apie placentos panaudojimo būdus medikai kol kas nutyli, nors galimybę ją pasiimti iškeliaujant iš ligoninės jau suteikiama visose įstaigose. „Man pradėjus dirbti prieš penkerius metus, į tėvelius, pareiškusius norą pasiimti placentą, buvo žiūrima labai skeptiškai. Šiuo metu Lietuvoje tai sparčiai populiarėja, daugelis šeimų grįžę namo jas laidoja pagal iš senovės lietuvių (pagonių) atėjusią tradiciją" - sako medikė.

Kai kurie placentos panaudojimo būdai kelia aštrių diskusijų

Tačiau bene paslaptingiausiai iš visų su placenta susijusių ritualų yra placentos suvalgymas, kuriam ryžtasi ir iš anksto planuoja ne viena šeima. Tokios šeimos savo pasirinkimą grindžia tuo, jog placentą po gimdymo suėda daugelis gyvūnų žinduolių. Tai antikūnų, kamieninių ląstelių ir kitų naudingųjų medžiagų bomba - tvirtina placentos valgytojai. Interneto platybėse galima rasti įvairiausių placentos suvartojimo receptų - nuo lazanijos su placenta iki žaliųjų kokteilių.

Receptai iš placentos

Morkų sultys, keletas ledo gabaliukų, citrina, imbieras, kruopščiai nuplauta placenta - viską dedame į kokteilinę ir malame iki vientisos konsistencijos. O gal norite sužinoti pyragėlių su įdaryta placenta receptą?

Placentos valgymas mokslo terminais vadinamas placentofagija (angl. placentophagy). Kadangi išbandžiusiųjų panašius receptus iš placentos Lietuvoje surasti nepavyko, apie skonį iš pirmųjų lūpų negalime nieko pasakyti. Tiesa, internete radome atsiliepimų, kad paruoštos placentos skonis primena troškintų galvijų kepenų skonį. Smalsiausiems kulinarams rekomenduojame štai šią svetainę, kurioje rasite ne vieną placentos paruošimo receptą.

Kulinariniuose vadovėliuose apie tai nerašoma

Žinoma kulinarinių knygų autorė ir dviejų vaikų mama Beata Nicholson yra perskaičiusi daugybę kulinarinių knygų ir domėjusis pačiais keisčiausiais patiekalais. Tačiau paklausta, ką galvoja apie placentos valgymą bei naudojimą kulinarijoje, sako, kad tai jos nedomina. „Atvirai pasakius, apie placentos panaudojimą kulinarijoje nesu domėjusis ir neplanuoju domėtis ateityje" - sakė moteris. Abu savo vaikus gimdžiusi Didžiojoje Britanijoje, Beata Nicholson šiuo metu su šeima gyvena Lietuvoje. Po gimdymo ji nepageidavo pasiimti namo vaikų placentų: „Tikrai nenorėjau, net tokių minčių nebuvo. Buvau girdėjusi apie kamienines lasteles, paimamas iš virkštelės kraujo, bet aš, žinote, kai gimė mano abu vaikai, buvau tokioje palaimoje ir laimėje, kokią Dievas ir gamta skyrė, kad moterys patirtų pagimdžiusios savo vaikus... Apie jokį placentų pasiėmimą ir sodinimą negalvojau...".

Kitas placentos panaudojimo būdas - džiovinimas

Jeigu žalios, virtos arba troškintos placentos jums nepriimtinas, galima ją... sudžiovinti. Panašiu principu remiasi Lotoso gimdymų šalininkai. Gimus kūdikiui, virkštelė nenukerpama, o paliekama su placenta natūraliai sudžiūti, laukiant, kol ji savaime nukris. Kad placenta neimtų gesti ir skleisti nemalonaus kvapo, ją siūloma laikyti drobiniame ar kito natūralaus pluošto maišelyje, taip pat įtrinti su druska ir specialiomis prieskonių žolelėmis. Užsienio interneto svetainėse galima įsigyti paruoštų rinkinių laikyti placentai, jeigu nuspręsite rinktis Lotoso gimdymą.

Kaip atsiranda stebuklingosios piliulės

Iš sudžiovintos placentos, sutrynus ją į miltelius bei pridėjus papildomų medžiagų, yra gaminamos „grožio ir sveikatos" piliulės. Teigiama, kad iš vienos moters placentos galima pagaminti apie 100 bespalvių ir beskonių piliulių. Manoma, kad placentoje, taigi, ir piliulėse esančios medžiagos, turi kone stebuklingą poveikį - jos saugo moteris nuo pogimdyminės depresijos, teigiamai veikia laktaciją, apskritai, suteikia energijos. Placentoje yra daug geležies, vitamino B12, tam tikrų hormonų ir kitų naudingųjų medžiagų.

Tokį placentos panaudojimo būdą pamėgę kai kurios Holivudo žvaigždės - aktoriai, dainininkės, kurie mielai naudojasi panašių „fabrikėlių" paslaugomis. Nors kai kurie iš jų pakeičia savo apsisprendimą. Štai aktorius Tom Cruise, priklausantis scientologijos bažnyčiai, garsiai skelbė, kad gimus jo ir Katie Holmes pirmagimei dukteriai, suvalgys jos placentą ir virkštelę. Tačiau priartėjus gimdymo datai apsigalvojo dėl to ir sakė, kad tokios kalbos tebuvo juokai. Šiuo metu apie tai, kad valgys savo placentą yra pranešusi realybės šou žvaigždutė Kim Kardashian.

Panaši placentos perdirbimo į kapsules paslauga žinoma ir Europoje. Štai Šveicarijoje kai kurios vaistinės legaliai teikia tokią paslaugą - atnešus gabalėlį savo placentos, iš jos pagaminami homeopatiniai preparatai. Tiesa, tam nereikia iš gimdymo namų atsinešti visos placentos, užtenka atsipjauti gabalėlį.

Placentą susidžiovinti galima ir patiems

Parsivežus placentą namo, ją galima sudžiovinti ir patiems, besivadovaujant internete surastomis rekomendacijomis. Akušerė Ieva Girdvainienė yra girdėjusi, kad taip daro ir kai kurios šeimos Lietuvoje: „Retais atvejais, tėveliams pageidaujant pasiimti placentą ir paklausus, ką žada daryti, jie pamini, kad džiovins placentą patys ir gaminsis miltelius, naudojamus imuniteto atstatymui. Deja, kol kas oficialiai iš savo placentos nei kosmetinių serumų nei gydomųjų ar imunostimuliatorių pasigaminti mūsų šalyje negalima, tačiau technologijoms tobulėjant, manau, kad tai bus ateities paslauga. Europoje bei skandinavijoje placentos dažniausiai utilizuojamos arba surenkamos įvairių bendrovių pramoninei gamybai. Tik Rusijoje šiuo metu populiaru iš savo placentos gamintis įvairius serumus naudojamus sveikatos atstatymui ir moterų grožio išsaugojimui" - sako pašnekovė.

Placenta - vaikučio maitintoja

Nėštumo pabaigoje placenta sveria apie pusę kilogramo, yra 15 -20 centimetrų pločio. Devynis mėnesius placenta buvo atsakinga už tai, kad vaikui nieko nepritrūktų. Kai moteris gimdo pirmą kartą, užgimus vaikučiui ji neretai galvoja, kad tuo jos darbas baigtas, tačiau iš tiesų gimti dar turi ir placenta. Ir tai gali būti ne mažiau skausminga. Ženklų, kad tuoj gims placenta, yra keletas: atsinaujinę sąrėmiai ir/arba didelis noras stangintis. Kai viskas vyksta sklandžiai, placenta gimsta netrukus po vaikučio gimimo. Jeigu placenta pasišalina ne visa ir gimdoje lieka likučių, moteris gali imti kraujuoti, kyla pogimdyminių komplikacijų ir jei gali tekti gultis ant operacinio stalo, kad placentos likučiai būtų pašalinti.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gimdymas

Dula Mantautė dalijasi greito ir sklandaus gimdymo istorija (5)

Dula Mantautė dalijasi greito ir sklandaus gimdymo istorija
Mantautė yra dula, keturių pametinukų mama, būsima akušerė, rašanti feisbuke tinklaraštį „Tampu Mama“.

Lietuvoje naujagimiams palankių ligoninių padaugėjo dvigubai skelbiame sąrašą

Lietuvoje naujagimiams palankių ligoninių padaugėjo dvigubai <sup style="color: #ff0000;">skelbiame sąrašą</sup>
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija praneša, kad mūsų šalyje daugėja naujagimiams palankių ligoninių. Iki šiol jų buvo 8, o dabar patvirtinta net 16.

Dviejų vaikų mama: pirmas gimdymas – katastrofa, antras – kaip gimtadienis

Dviejų vaikų mama: pirmas gimdymas – katastrofa, antras – kaip gimtadienis
Taip sako Indrė Rutavičienė, trejų metų Olivijos ir trijų mėnesių Elidijaus mama. Baigusi statybos mokslus Indrė ilgai ieškojo savo kelio. Šiandien ji jaučiasi esanti ten, kur ir turėtų būti.

Į Lietuvą atvyksta garsioji akušerė ir pribuvėja: svarbiausia pagalbos priemonė gimdyvei yra meilė (4)

Į Lietuvą atvyksta garsioji akušerė ir pribuvėja: svarbiausia pagalbos priemonė gimdyvei yra meilė
Su lietuvėmis savo patirtimi pasiruošusi dalintis Angelina Martinez Miranda yra garsi tradicinė akušerė/pribuvėja, gyvenanti ir praktikuojanti Meksikoje. Šį pašaukimą moteris paveldėjo iš savo motinos ir močiutės, kurios taip padėdavo vaikučiams ateiti į šį pasaulį.

Nuskausminamieji gimdymo metu – už ir prieš (32)

Nuskausminamieji gimdymo metu – už ir prieš
Devyni kūdikio laukimo mėnesiai skirti visapusiškam jo atėjimo į šį pasaulį pasiruošimui.

Vyras nenori dalyvauti gimdyme: ar verta jį perkalbėti (83)

Vyras nenori dalyvauti gimdyme: ar verta jį perkalbėti
Besilaukianti moteris norėtų, kad gimdyme dalyvautų ir jos vyras. Tačiau bendro sutarimo pora neranda. Ką patars psichologė Karolina Gurskienė?

Tėveliai raginami neskubėti rinktis virkštelės kraujo bankų paslaugas

Tėveliai raginami neskubėti rinktis virkštelės kraujo bankų paslaugas
Lietuvos bioetikos komitetas ragina žmones atsargiau vertinti privačių virkštelės kraujo bankų Lietuvoje vykdomą veiklą ir neskubėti investuoti savo pinigų į jų siūlomas paslaugas.

Lietuvės atvirai: tartis su gydytoju iš anksto dėl gimdymo ar nebūtinai (17)

Lietuvės atvirai: tartis su gydytoju iš anksto dėl gimdymo ar nebūtinai
Jei prieš gerą dešimtmetį būtume mamų paklausę, ar verta tartis dėl gimdymo su ginekologu ar akušere, daugelis būtų atsakiusios, kad tikrai taip.

Mamos išpažintis: „Lietuvoje gimdyti įmanoma tik už pinigus" (148)

Mamos išpažintis: „Lietuvoje gimdyti įmanoma tik už pinigus"
Austėja (vardas pakeistas), auginanti du vaikučius (1 ir 5 m.) įsitikinusi: „Prieš gimdant su gydytoju tartis būtina."

Aušra: gimdymo metu labiausiai skaudino užgaulūs žodžiai (239)

Aušra: gimdymo metu labiausiai skaudino užgaulūs žodžiai
Ačiū, kad pasitikite mumis ir dalijatės išskirtiniais pasakojimais. Aušra mums parašė savo gimdymo istoriją, nes jaučia nuoskaudų, likusių po gimdymo.

Sandros istorija: sunkios nėštumo komplikacijos gydytoja iš pradžių nepastebėjo (3)

Sandros istorija: sunkios nėštumo komplikacijos gydytoja iš pradžių nepastebėjo
Pažintis su šeima, kuri sostinę iškeitė į Jonavą ir dėl to nė kiek nesigaili.

Gydytojas griauna dažniausius mitus apie gimdymą

Gydytojas griauna dažniausius mitus apie gimdymą
Filmas be romantiškų bučinių, kūniškos meilės, paskui ir gimdymo scenos man - kaip vaikui knyga be iliustracijų. Kada pasvajoti, įsijausti, paverkti? Tačiau kai kurie filmų mums įpiršti stereotipai atkeliauja ir į tikrą gyvenimą. Vieni trukdo, kiti - ne. Kas tikra, o kas išgalvota, klausiame gydytojo akušerio ginekologo Egidijaus Jakiūno.

Skaitytojos istorija: pagimdžiau, bet netrukus netekau vaikelio (31)

Skaitytojos istorija: pagimdžiau, bet netrukus netekau vaikelio
„Kadangi šiuo metu išgyvenam sunkiausią periodą savo gyvenime - netekome kūdikio, nusprendėme pasidalinti savo liūdna istorija... Žinau, kad jūs nerašote tokių liūdnų straipsnių, bet tikiuosi, kad tėveliams kurie neteko savo vaikučių bus lengviau, nes žinos kad jie ne vieni tokie“.

Dulos Mantautės laiškas gimdyvei

Dulos Mantautės laiškas gimdyvei
Mantautė yra dula, keturių pametinukų mama, būsima akušerė, rašanti feisbuke tinklaraštį Tampu Mama (ČIA). Mantautės tikslas – kad daugiau moterų įgautų pasitikėjimo, tikėjimo ir ramybės, o gimdymas būtų gražus, saugus ir be streso.

Austėjos išpažintis: mano gimdymą lydėjo daug klaidų

Austėjos išpažintis: mano gimdymą lydėjo daug klaidų
Austėja itin skrupulingai planavo nėštumą, tikėjosi sklandaus gimdymo ir jokių „staigmenų", tačiau, kaip pati sako, į daug ką neatkreipė dėmesio ir pridarė daugybę klaidų. Laimei, iš to pasimokė ir tikisi, kad kitoms būsimosioms mamoms jos patirtis padės būti tvirtesnėms.