Keisčiausi būdai, kaip po gimdymo panaudojama placenta

 (16)
Tai, kad tėvai pageidauja pasiimti su savimi po gimdymo placentą ir ją užkasti prie namų, pasodinant vaiko garbei medelį, Lietuvoje žinoma nuo seno ir labai daug ko nestebina. Tačiau yra ir kitų, ne visai mums įprastų, placentos panaudojimo būdų.
Keisčiausi būdai, kaip po gimdymo panaudojama placenta
© Shutterstock nuotr.

Placentos laidojimas - senus laikus menantis paprotys

Pasaulyje yra nemažai kultūrų, kuriose placenta po vaikučio gimimo yra iškilmingai palaidojama, nes ji laikoma dvasiniu vaikučio dvyniu, tarsi jo dalimi. Toks paprotys buvo žinomas dar senovės Egipte, Kinijoje ir Australijoje. Arba, pavyzdžiui, Jemene, iki šiol likusi tradicija užgimusią placentą atiduoti sulesti paukščiams.

Lietuvos senuosius papročius nagrinėjantys etnologai taip pat pasakoja apie pagarbų placentos laidojimą seniau. Mūsų promočiutės placentą užkasdavo sode - tikėta, kad užaugęs vaikas bus šeimyniškas, namų, žmogus. Toje vietoje, kur užkasdavo placentą, pasodindavo medį.

Lietuvoje gimdymo namai suteikia galimybę pasiimti placentas

Vilniaus gimdymo namuose dirbanti akušerė, šiuo metu pati auginanti kūdikį, Ieva Girdvainienė, sako, kad apie placentos panaudojimo būdus medikai kol kas nutyli, nors galimybę ją pasiimti iškeliaujant iš ligoninės jau suteikiama visose įstaigose. „Man pradėjus dirbti prieš penkerius metus, į tėvelius, pareiškusius norą pasiimti placentą, buvo žiūrima labai skeptiškai. Šiuo metu Lietuvoje tai sparčiai populiarėja, daugelis šeimų grįžę namo jas laidoja pagal iš senovės lietuvių (pagonių) atėjusią tradiciją" - sako medikė.

Kai kurie placentos panaudojimo būdai kelia aštrių diskusijų

Tačiau bene paslaptingiausiai iš visų su placenta susijusių ritualų yra placentos suvalgymas, kuriam ryžtasi ir iš anksto planuoja ne viena šeima. Tokios šeimos savo pasirinkimą grindžia tuo, jog placentą po gimdymo suėda daugelis gyvūnų žinduolių. Tai antikūnų, kamieninių ląstelių ir kitų naudingųjų medžiagų bomba - tvirtina placentos valgytojai. Interneto platybėse galima rasti įvairiausių placentos suvartojimo receptų - nuo lazanijos su placenta iki žaliųjų kokteilių.

Receptai iš placentos

Morkų sultys, keletas ledo gabaliukų, citrina, imbieras, kruopščiai nuplauta placenta - viską dedame į kokteilinę ir malame iki vientisos konsistencijos. O gal norite sužinoti pyragėlių su įdaryta placenta receptą?

Placentos valgymas mokslo terminais vadinamas placentofagija (angl. placentophagy). Kadangi išbandžiusiųjų panašius receptus iš placentos Lietuvoje surasti nepavyko, apie skonį iš pirmųjų lūpų negalime nieko pasakyti. Tiesa, internete radome atsiliepimų, kad paruoštos placentos skonis primena troškintų galvijų kepenų skonį. Smalsiausiems kulinarams rekomenduojame štai šią svetainę, kurioje rasite ne vieną placentos paruošimo receptą.

Kulinariniuose vadovėliuose apie tai nerašoma

Žinoma kulinarinių knygų autorė ir dviejų vaikų mama Beata Nicholson yra perskaičiusi daugybę kulinarinių knygų ir domėjusis pačiais keisčiausiais patiekalais. Tačiau paklausta, ką galvoja apie placentos valgymą bei naudojimą kulinarijoje, sako, kad tai jos nedomina. „Atvirai pasakius, apie placentos panaudojimą kulinarijoje nesu domėjusis ir neplanuoju domėtis ateityje" - sakė moteris. Abu savo vaikus gimdžiusi Didžiojoje Britanijoje, Beata Nicholson šiuo metu su šeima gyvena Lietuvoje. Po gimdymo ji nepageidavo pasiimti namo vaikų placentų: „Tikrai nenorėjau, net tokių minčių nebuvo. Buvau girdėjusi apie kamienines lasteles, paimamas iš virkštelės kraujo, bet aš, žinote, kai gimė mano abu vaikai, buvau tokioje palaimoje ir laimėje, kokią Dievas ir gamta skyrė, kad moterys patirtų pagimdžiusios savo vaikus... Apie jokį placentų pasiėmimą ir sodinimą negalvojau...".

Kitas placentos panaudojimo būdas - džiovinimas

Jeigu žalios, virtos arba troškintos placentos jums nepriimtinas, galima ją... sudžiovinti. Panašiu principu remiasi Lotoso gimdymų šalininkai. Gimus kūdikiui, virkštelė nenukerpama, o paliekama su placenta natūraliai sudžiūti, laukiant, kol ji savaime nukris. Kad placenta neimtų gesti ir skleisti nemalonaus kvapo, ją siūloma laikyti drobiniame ar kito natūralaus pluošto maišelyje, taip pat įtrinti su druska ir specialiomis prieskonių žolelėmis. Užsienio interneto svetainėse galima įsigyti paruoštų rinkinių laikyti placentai, jeigu nuspręsite rinktis Lotoso gimdymą.

Kaip atsiranda stebuklingosios piliulės

Iš sudžiovintos placentos, sutrynus ją į miltelius bei pridėjus papildomų medžiagų, yra gaminamos „grožio ir sveikatos" piliulės. Teigiama, kad iš vienos moters placentos galima pagaminti apie 100 bespalvių ir beskonių piliulių. Manoma, kad placentoje, taigi, ir piliulėse esančios medžiagos, turi kone stebuklingą poveikį - jos saugo moteris nuo pogimdyminės depresijos, teigiamai veikia laktaciją, apskritai, suteikia energijos. Placentoje yra daug geležies, vitamino B12, tam tikrų hormonų ir kitų naudingųjų medžiagų.

Tokį placentos panaudojimo būdą pamėgę kai kurios Holivudo žvaigždės - aktoriai, dainininkės, kurie mielai naudojasi panašių „fabrikėlių" paslaugomis. Nors kai kurie iš jų pakeičia savo apsisprendimą. Štai aktorius Tom Cruise, priklausantis scientologijos bažnyčiai, garsiai skelbė, kad gimus jo ir Katie Holmes pirmagimei dukteriai, suvalgys jos placentą ir virkštelę. Tačiau priartėjus gimdymo datai apsigalvojo dėl to ir sakė, kad tokios kalbos tebuvo juokai. Šiuo metu apie tai, kad valgys savo placentą yra pranešusi realybės šou žvaigždutė Kim Kardashian.

Panaši placentos perdirbimo į kapsules paslauga žinoma ir Europoje. Štai Šveicarijoje kai kurios vaistinės legaliai teikia tokią paslaugą - atnešus gabalėlį savo placentos, iš jos pagaminami homeopatiniai preparatai. Tiesa, tam nereikia iš gimdymo namų atsinešti visos placentos, užtenka atsipjauti gabalėlį.

Placentą susidžiovinti galima ir patiems

Parsivežus placentą namo, ją galima sudžiovinti ir patiems, besivadovaujant internete surastomis rekomendacijomis. Akušerė Ieva Girdvainienė yra girdėjusi, kad taip daro ir kai kurios šeimos Lietuvoje: „Retais atvejais, tėveliams pageidaujant pasiimti placentą ir paklausus, ką žada daryti, jie pamini, kad džiovins placentą patys ir gaminsis miltelius, naudojamus imuniteto atstatymui. Deja, kol kas oficialiai iš savo placentos nei kosmetinių serumų nei gydomųjų ar imunostimuliatorių pasigaminti mūsų šalyje negalima, tačiau technologijoms tobulėjant, manau, kad tai bus ateities paslauga. Europoje bei skandinavijoje placentos dažniausiai utilizuojamos arba surenkamos įvairių bendrovių pramoninei gamybai. Tik Rusijoje šiuo metu populiaru iš savo placentos gamintis įvairius serumus naudojamus sveikatos atstatymui ir moterų grožio išsaugojimui" - sako pašnekovė.

Placenta - vaikučio maitintoja

Nėštumo pabaigoje placenta sveria apie pusę kilogramo, yra 15 -20 centimetrų pločio. Devynis mėnesius placenta buvo atsakinga už tai, kad vaikui nieko nepritrūktų. Kai moteris gimdo pirmą kartą, užgimus vaikučiui ji neretai galvoja, kad tuo jos darbas baigtas, tačiau iš tiesų gimti dar turi ir placenta. Ir tai gali būti ne mažiau skausminga. Ženklų, kad tuoj gims placenta, yra keletas: atsinaujinę sąrėmiai ir/arba didelis noras stangintis. Kai viskas vyksta sklandžiai, placenta gimsta netrukus po vaikučio gimimo. Jeigu placenta pasišalina ne visa ir gimdoje lieka likučių, moteris gali imti kraujuoti, kyla pogimdyminių komplikacijų ir jei gali tekti gultis ant operacinio stalo, kad placentos likučiai būtų pašalinti.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Gimdymas

Skaitytojos išpažintis: po gimdymo namo grįžau be sūnelio (86)

Skaitytojos išpažintis: po gimdymo namo grįžau be sūnelio
Uteniškiai Rūta ir Dainius (vardai pakeisti) su džiugesiu laukė gimsiančio vaikelio. Rūta visą nėštumą jautėsi gerai, problemų nebuvo, tad net nenumanė, kokį pragarą teks ištverti prasidėjus gimdymui.

Psichologė: kaip pagimdyti be skausmo (7)

Psichologė: kaip pagimdyti be skausmo
Nors gimdymas yra fiziologinis procesas, pasitelkiant žmogaus psichologiją jį galima ištverti sunkiau arba lengviau.

Svarbu žinoti: gimdymo traumos (9)

Svarbu žinoti: gimdymo traumos
Gimdymas visuomet kelia rūpestį dėl sėkmingos jo eigos, kuri svarbi tiek motinos, tiek kūdikio gerovei.

Lietuvių mamos atvirai: ko labiausiai bijojau per gimdymą? (8)

Lietuvių mamos atvirai: ko labiausiai bijojau per gimdymą?
Bijoti – natūralu ir žmogiška, bet baimės akys didelės, tad dažnai situaciją piešiame daug tamsesnėmis spalvomis, nei ji yra iš tiesų.

Naujagimiui palankioje ligoninėje svarbiausias dėmesys – žindymui

Naujagimiui palankioje ligoninėje svarbiausias dėmesys – žindymui
Šiemet Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ir UNICEF paskelbta Naujagimiui palankios ligoninės iniciatyva mini 25-erių metų jubiliejų.

2 vaikų mama: iki antrojo gimdymo nežinojau, kas yra skausmas

2 vaikų mama: iki antrojo gimdymo nežinojau, kas yra skausmas
Sudėtingas nėštumas, daug išgyvenimų, fizinio ir dvasinio skausmo, ne ką paprastesnis ir gimdymas – vien jau tai, kad gimusi mergytė nekvėpavo... Prisiminusi visa tai Žydra Mikalauskė sako, kad kojos lūžis, palyginti su skausmu, kurį teko ištverti, – niekai. Ir nepaliauja šypsotis.

Siūlo po gimdymo neišmesti virkštelės ir paversti ją meno kūriniu (14)

Siūlo po gimdymo neišmesti virkštelės ir paversti ją meno kūriniu
Po gimdymo virkštelė, jungusi mamą su kūdikiu, tampa nebereikalinga ir yra išmetama. Tačiau viena įmonė sugalvojo netradicinį jų panaudojimo būdą.

60 metų moteris pirmą kartą tapo mama: gimė dvyniai (11)

60 metų moteris pirmą kartą tapo mama: gimė dvyniai
Amerikietė Claudette Cook savo vėlyvą nėštumą vadina Dievo dovana ir sako, kad vaikų gimimas į jų namus atnešė didžiulį džiaugsmą.

Danijoje gyvenanti lietuvė – apie nėštumo priežiūrą ir gimdymo ypatumus (34)

Danijoje gyvenanti lietuvė – apie nėštumo priežiūrą ir gimdymo ypatumus
Kristina Lukošiūtė-Balslev (29 m.) su vyru Simon Balslev (32 m) ir dviem vaikučiais gyvena Danijoje. „Nėštumo priežiūra čia – puiki, gimdymai praėjo ramiai, esu labai patenkinta", – sako Kristina. Kas Danijoje kitaip nei pas mus?

7 mitai apie cezario pjūvį, kuriuos reikia vyti lauk (13)

7 mitai apie cezario pjūvį, kuriuos reikia vyti lauk
Nepaisant to, kad pastaraisiais metais beveik trečdalis vaikų gimsta po cezario pjūvio operacijos, vis dar gajūs įvairūs su šia procedūra susiję mitai.

Mamos atvirai: kiek kainuoja gimdymas Lietuvoje? (30)

Mamos atvirai: kiek kainuoja gimdymas Lietuvoje?
Ne paslaptis, kad nemažai mamų prieš gimdymą susiranda patikimą gydytoją, susitaria ir jam sumoka. Už tai, kad reikiamu momentu bus šalia, prižiūrės ir padės. Kaip dažnai mamos tariasi ir kokios tai sumos? 15 mamų iš Lietuvos ir užsienio – 15 nuomonių ir patirčių (vardai jų prašymu pakeisti).

Gydytojas Egidijus Jakiūnas – atvirai apie įsimintiniausius gimdymus, nutikusius per jo praktiką (19)

Gydytojas Egidijus Jakiūnas – atvirai apie įsimintiniausius gimdymus, nutikusius per jo praktiką
Sakoma, kad gydytojo akušerio ginekologo specialybė yra pati gražiausia, nes jis pirmasis pasitinka į pasaulį besibeldžiančią naują gyvybę. Tiesa, kartais tai daryti tenka ekstremaliomis sąlygomis.

Psichologė – apie gimdymą su vyru: kada tai išties padeda, o kada – trukdo (105)

Psichologė – apie gimdymą su vyru: kada tai išties padeda, o kada – trukdo
Gimdyti su vyru šiandien yra taip pat savaime suprantama, kaip kartu eiti į pirmąjį ultragarsinį nėštumo tyrimą. Eiti kartu tikrai nėra būtina, tačiau vieniems būsimiems tėčiams tai labai svarbus įvykis, kurio jie nenori praleisti, kiti nesuteikia tam tokios didelės reikšmės.

Nuotraukos, kurios atima žadą: kaip iš arti atrodo gimdymas (95)

Nuotraukos, kurios atima žadą: kaip iš arti atrodo gimdymas
Lietuvoje vis dar populiarėjanti labai pamažu, gimdymo fotosesija užsienyje jau seniai nieko nestebina. Kai kurie fotografai specializuojasi fotografuodami tik nėštumus ir gimdymus.

Dviejų vaikų mama: kaip aš gimdžiau visiškai be skausmo (33)

Dviejų vaikų mama: kaip aš gimdžiau visiškai be skausmo
Gimdymas be skausmo. Sakysite, taip nebūna? Būna! Dviejų vaikučių (3,5 ir 2 m.) mama Liepa ir pati netikėjo, kad gimdyti be skausmo – įmanoma...