Keisčiausi būdai, kaip po gimdymo panaudojama placenta

 (16)
Tai, kad tėvai pageidauja pasiimti su savimi po gimdymo placentą ir ją užkasti prie namų, pasodinant vaiko garbei medelį, Lietuvoje žinoma nuo seno ir labai daug ko nestebina. Tačiau yra ir kitų, ne visai mums įprastų, placentos panaudojimo būdų.
© Shutterstock nuotr.

Placentos laidojimas - senus laikus menantis paprotys

Pasaulyje yra nemažai kultūrų, kuriose placenta po vaikučio gimimo yra iškilmingai palaidojama, nes ji laikoma dvasiniu vaikučio dvyniu, tarsi jo dalimi. Toks paprotys buvo žinomas dar senovės Egipte, Kinijoje ir Australijoje. Arba, pavyzdžiui, Jemene, iki šiol likusi tradicija užgimusią placentą atiduoti sulesti paukščiams.

Lietuvos senuosius papročius nagrinėjantys etnologai taip pat pasakoja apie pagarbų placentos laidojimą seniau. Mūsų promočiutės placentą užkasdavo sode - tikėta, kad užaugęs vaikas bus šeimyniškas, namų, žmogus. Toje vietoje, kur užkasdavo placentą, pasodindavo medį.

Lietuvoje gimdymo namai suteikia galimybę pasiimti placentas

Vilniaus gimdymo namuose dirbanti akušerė, šiuo metu pati auginanti kūdikį, Ieva Girdvainienė, sako, kad apie placentos panaudojimo būdus medikai kol kas nutyli, nors galimybę ją pasiimti iškeliaujant iš ligoninės jau suteikiama visose įstaigose. „Man pradėjus dirbti prieš penkerius metus, į tėvelius, pareiškusius norą pasiimti placentą, buvo žiūrima labai skeptiškai. Šiuo metu Lietuvoje tai sparčiai populiarėja, daugelis šeimų grįžę namo jas laidoja pagal iš senovės lietuvių (pagonių) atėjusią tradiciją" - sako medikė.

Kai kurie placentos panaudojimo būdai kelia aštrių diskusijų

Tačiau bene paslaptingiausiai iš visų su placenta susijusių ritualų yra placentos suvalgymas, kuriam ryžtasi ir iš anksto planuoja ne viena šeima. Tokios šeimos savo pasirinkimą grindžia tuo, jog placentą po gimdymo suėda daugelis gyvūnų žinduolių. Tai antikūnų, kamieninių ląstelių ir kitų naudingųjų medžiagų bomba - tvirtina placentos valgytojai. Interneto platybėse galima rasti įvairiausių placentos suvartojimo receptų - nuo lazanijos su placenta iki žaliųjų kokteilių.

Receptai iš placentos

Morkų sultys, keletas ledo gabaliukų, citrina, imbieras, kruopščiai nuplauta placenta - viską dedame į kokteilinę ir malame iki vientisos konsistencijos. O gal norite sužinoti pyragėlių su įdaryta placenta receptą?

Placentos valgymas mokslo terminais vadinamas placentofagija (angl. placentophagy). Kadangi išbandžiusiųjų panašius receptus iš placentos Lietuvoje surasti nepavyko, apie skonį iš pirmųjų lūpų negalime nieko pasakyti. Tiesa, internete radome atsiliepimų, kad paruoštos placentos skonis primena troškintų galvijų kepenų skonį. Smalsiausiems kulinarams rekomenduojame štai šią svetainę, kurioje rasite ne vieną placentos paruošimo receptą.

Kulinariniuose vadovėliuose apie tai nerašoma

Žinoma kulinarinių knygų autorė ir dviejų vaikų mama Beata Nicholson yra perskaičiusi daugybę kulinarinių knygų ir domėjusis pačiais keisčiausiais patiekalais. Tačiau paklausta, ką galvoja apie placentos valgymą bei naudojimą kulinarijoje, sako, kad tai jos nedomina. „Atvirai pasakius, apie placentos panaudojimą kulinarijoje nesu domėjusis ir neplanuoju domėtis ateityje" - sakė moteris. Abu savo vaikus gimdžiusi Didžiojoje Britanijoje, Beata Nicholson šiuo metu su šeima gyvena Lietuvoje. Po gimdymo ji nepageidavo pasiimti namo vaikų placentų: „Tikrai nenorėjau, net tokių minčių nebuvo. Buvau girdėjusi apie kamienines lasteles, paimamas iš virkštelės kraujo, bet aš, žinote, kai gimė mano abu vaikai, buvau tokioje palaimoje ir laimėje, kokią Dievas ir gamta skyrė, kad moterys patirtų pagimdžiusios savo vaikus... Apie jokį placentų pasiėmimą ir sodinimą negalvojau...".

Kitas placentos panaudojimo būdas - džiovinimas

Jeigu žalios, virtos arba troškintos placentos jums nepriimtinas, galima ją... sudžiovinti. Panašiu principu remiasi Lotoso gimdymų šalininkai. Gimus kūdikiui, virkštelė nenukerpama, o paliekama su placenta natūraliai sudžiūti, laukiant, kol ji savaime nukris. Kad placenta neimtų gesti ir skleisti nemalonaus kvapo, ją siūloma laikyti drobiniame ar kito natūralaus pluošto maišelyje, taip pat įtrinti su druska ir specialiomis prieskonių žolelėmis. Užsienio interneto svetainėse galima įsigyti paruoštų rinkinių laikyti placentai, jeigu nuspręsite rinktis Lotoso gimdymą.

Kaip atsiranda stebuklingosios piliulės

Iš sudžiovintos placentos, sutrynus ją į miltelius bei pridėjus papildomų medžiagų, yra gaminamos „grožio ir sveikatos" piliulės. Teigiama, kad iš vienos moters placentos galima pagaminti apie 100 bespalvių ir beskonių piliulių. Manoma, kad placentoje, taigi, ir piliulėse esančios medžiagos, turi kone stebuklingą poveikį - jos saugo moteris nuo pogimdyminės depresijos, teigiamai veikia laktaciją, apskritai, suteikia energijos. Placentoje yra daug geležies, vitamino B12, tam tikrų hormonų ir kitų naudingųjų medžiagų.

Tokį placentos panaudojimo būdą pamėgę kai kurios Holivudo žvaigždės - aktoriai, dainininkės, kurie mielai naudojasi panašių „fabrikėlių" paslaugomis. Nors kai kurie iš jų pakeičia savo apsisprendimą. Štai aktorius Tom Cruise, priklausantis scientologijos bažnyčiai, garsiai skelbė, kad gimus jo ir Katie Holmes pirmagimei dukteriai, suvalgys jos placentą ir virkštelę. Tačiau priartėjus gimdymo datai apsigalvojo dėl to ir sakė, kad tokios kalbos tebuvo juokai. Šiuo metu apie tai, kad valgys savo placentą yra pranešusi realybės šou žvaigždutė Kim Kardashian.

Panaši placentos perdirbimo į kapsules paslauga žinoma ir Europoje. Štai Šveicarijoje kai kurios vaistinės legaliai teikia tokią paslaugą - atnešus gabalėlį savo placentos, iš jos pagaminami homeopatiniai preparatai. Tiesa, tam nereikia iš gimdymo namų atsinešti visos placentos, užtenka atsipjauti gabalėlį.

Placentą susidžiovinti galima ir patiems

Parsivežus placentą namo, ją galima sudžiovinti ir patiems, besivadovaujant internete surastomis rekomendacijomis. Akušerė Ieva Girdvainienė yra girdėjusi, kad taip daro ir kai kurios šeimos Lietuvoje: „Retais atvejais, tėveliams pageidaujant pasiimti placentą ir paklausus, ką žada daryti, jie pamini, kad džiovins placentą patys ir gaminsis miltelius, naudojamus imuniteto atstatymui. Deja, kol kas oficialiai iš savo placentos nei kosmetinių serumų nei gydomųjų ar imunostimuliatorių pasigaminti mūsų šalyje negalima, tačiau technologijoms tobulėjant, manau, kad tai bus ateities paslauga. Europoje bei skandinavijoje placentos dažniausiai utilizuojamos arba surenkamos įvairių bendrovių pramoninei gamybai. Tik Rusijoje šiuo metu populiaru iš savo placentos gamintis įvairius serumus naudojamus sveikatos atstatymui ir moterų grožio išsaugojimui" - sako pašnekovė.

Placenta - vaikučio maitintoja

Nėštumo pabaigoje placenta sveria apie pusę kilogramo, yra 15 -20 centimetrų pločio. Devynis mėnesius placenta buvo atsakinga už tai, kad vaikui nieko nepritrūktų. Kai moteris gimdo pirmą kartą, užgimus vaikučiui ji neretai galvoja, kad tuo jos darbas baigtas, tačiau iš tiesų gimti dar turi ir placenta. Ir tai gali būti ne mažiau skausminga. Ženklų, kad tuoj gims placenta, yra keletas: atsinaujinę sąrėmiai ir/arba didelis noras stangintis. Kai viskas vyksta sklandžiai, placenta gimsta netrukus po vaikučio gimimo. Jeigu placenta pasišalina ne visa ir gimdoje lieka likučių, moteris gali imti kraujuoti, kyla pogimdyminių komplikacijų ir jei gali tekti gultis ant operacinio stalo, kad placentos likučiai būtų pašalinti.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gimdymas

Gimdymas įvairiose šalyse: keisčiausi papročiai ir tradicijos (1)

Gimdymas įvairiose šalyse: keisčiausi papročiai ir tradicijos
Vaikelio gimimas – didelė šventė šeimai, ir nuo tos įsimintinos dienos daug ką norisi įamžinti ir įprasminti.

Ispanijoje gyvenanti lietuvė – apie nėštumo priežiūrą ir gimdymus šioje šalyje

Ispanijoje gyvenanti lietuvė – apie nėštumo priežiūrą ir gimdymus šioje šalyje
„Nėštumai ir gimdymai Ispanijoje – ideali patirtis“. Taip sako lietuvė Justė (32 m.), su vyru ispanu Antonio auginanti du sūnus. Abu jų susilaukė Ispanijoje.

Kiekviena gimdyvė išgirsta šios moters pavardę: kas tokia buvo Virginia Apgar (4)

Kiekviena gimdyvė išgirsta šios moters pavardę: kas tokia buvo Virginia Apgar
Kiekviena nauja mama išgirsta šios moters vardą, bet ne kiekviena žino, kas ji. Kviečiame susipažinti su gydytoja Virginia Apgar.

Vyras gimdyme – už ar prieš? (57)

Vyras gimdyme – už ar prieš?
Štai ir vėl kasmėnesinis tradicinis mamų susibėgimas, o aš skubu užduoti joms klausimą. Ar vyras dalyvavo gimdyme? Ar padėjo? O gal labiau... trukdė?

Sandra: gimdyti važiavau nesitarusi ir likau iš tiesų nustebusi (4)

Sandra: gimdyti važiavau nesitarusi ir likau iš tiesų nustebusi
Tuo įsitikinusi (ir pati patyrusi) žavaus mažylio mama Sandra. Moteris pasakoja, kad, nors gimdymas būna komplikuotas, jis prisiminimuose gali išlikti kaip graži, šviesi diena. Ir didžiąją dalį lemia personalo dėmesys, atidumas ir kompetencija.

Kaip susijęs aštrus maistas ir gimdymas

Kaip susijęs aštrus maistas ir gimdymas
Aštrus maistas paskatina sąrėmius. Tokį patarimą būsimos mamos neretai išgirsta baigiantis nėštumui, kai numatytas gimdymo terminas praėjo, o vaikelis neskuba užgimti

Živilė: gimdyti Estijoje buvo geriau, ramiau ir maloniau, palyginti su Lietuva

Živilė: gimdyti Estijoje buvo geriau, ramiau ir maloniau, palyginti su Lietuva
Živilės ir Deivido šeima augina tris vaikus – du gimdė Lietuvoje, o trečią – Estijoje, Taline.

Kurios ligoninės Lietuvoje turi Naujagimiui palankios ligoninės vardą (26)

Kurios ligoninės Lietuvoje turi Naujagimiui palankios ligoninės vardą
Naujagimiui palankios ligoninės didelę reikšmę skiria sėkmingai žindymo pradžiai. Kokių reikalavimų turi būti laikomasi, norint gauti Naujagimiui palankios ligoninės vardą ir kodėl verta gimdyti būtent šiose gydymo įstaigose?

Akušerė: tai vienas keisčiausių gimdymų, kokį mačiau (6)

Akušerė: tai vienas keisčiausių gimdymų, kokį mačiau
Portale TavoVaikas.lt esame rašę apie daugelį tikrai keistų gimdymų: kuomet moteris pagimdo per labai trumpą laiką, kai gimdymo metu moteris patiria orgazmą ar gimę dvynukai turi skirtingą odos spalvą.

Kauno klinikos pakartotinai pripažintos Naujagimiams palankia ligonine

Kauno klinikos pakartotinai pripažintos Naujagimiams palankia ligonine
Žindymo skatinimo komitetas Kauno klinikas pakartotinai pripažino Naujagimiui palankia ligonine.

Eglė: antrą kartą gimdydama nenorėčiau cezario pjūvio operacijos (9)

Eglė: antrą kartą gimdydama nenorėčiau cezario pjūvio operacijos
Grafikos dizainerė Eglė (26 m.) ir verslininkas Karolis (29 m.) laukdami sūnaus Mykolo (4 m.) atsipalaiduoti negalėjo – tai vienas nesklandumas, tai kitas... Galiausiai – verdiktas: planinė cezario pjūvio operacija.

Ruošiamės į gimdymo namus: neužmirškite pasiimti šių daiktų

Ruošiamės į gimdymo namus: neužmirškite pasiimti šių daiktų
Ginekologijos ir akušerijos skyriaus darbuotojai kartais pajuokauja, kad kai kurie tėveliai į gimdymą atvyksta su tiek lagaminų ir rankinių, kad panašu, jog susiruošė į povestuvinę kelionę ar egzotišką kelių savaičių išvyką. Tiesa, jų laukia vienas svarbiausių įvykių gyvenime, tačiau begalės daiktų, kurių prisikrauna, tikrai neprireiks.

Kokio amžiaus geriausia gimdyti: lietuvių moterų apklausa (75)

Kokio amžiaus geriausia gimdyti: lietuvių moterų apklausa
Vieno atsakymo, žinoma, nerasime, o ir nereikia: kiekvienai tas metas individualus. Tik kartais moteris susimąsto, sutrinka: „Gal jau laikas? O gal dar palaukti?" Pasmalsaukime, kokia mamų nuomonė šiuo klausimu.

Kristinos įspūdžiai po gimdymo Norvegijoje: antrą norėčiau gimdyti tik čia (54)

Kristinos įspūdžiai po gimdymo Norvegijoje: antrą norėčiau gimdyti tik čia
Kurį laiką su vyru Evaldu gyvendama Norvegijoje Kristina Kaziulienė pastojo ir... labai nerimavo dėl tenykštės priežiūros.

Būna ir taip: gimdymas per Naujuosius metus (7)

Būna ir taip: gimdymas per Naujuosius metus
Kiekvienas Naujųjų metų sutikimas būna ypatingas, tačiau toks, kokį patyrė Irina, pasitaiko tik kartą gyvenime. Ir, toli gražu, ne visiems.