Kiekviena gimdyvė išgirsta šios moters pavardę: kas tokia buvo Virginia Apgar

 (4)
Kiekviena nauja mama išgirsta šios moters vardą, bet ne kiekviena žino, kas ji. Kviečiame susipažinti su gydytoja Virginia Apgar.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Jei neseniai (arba per pastaruosius penkiasdešimt metų) susilaukėte vaiko, labai tikėtina, kad išgirdote šios moters pavardę. Tačiau ko gero nežinote, kokį ilgą ir dažnai sudėtingą gyvenimo kelią jai teko nueiti. Tai daktarė Virginia Apgar, ir ji sudarė Apgar skalę, pagal kurią įvertinamas kiekvienas gimęs kūdikis.

Trumpa biografija

Ši neeilinė moteris gimė Vestfilde, Naujojo Džersio valstijoje. 1909 m. baigusi mokyklą, ji suprato, kad nori būti gydytoja. 1929 m. koledže ji baigė zoologijos studijas. Nors tais laikais galiojo nerašyta taisyklė, kad moteris privalo ištekėti ir susilaukti vaikų, ši novatoriška gydytoja įstojo į Kolumbijos universiteto Bendrosios praktikos gydytojų ir chirurgų koledžą. Čia jos laukė nemažai iššūkių, ir ji pasidavė įtikinėjimams studijuoti anesteziologiją, o ne chirurgiją, kaip troško giliai širdyje.

Anuomet už anesteziologiją buvo atsakingos medicinos seserys, bet neilgai trukus tai tapo atskira, pripažinta medicinos sritimi. Labai greit medicinai atsidavusi specialistė tapo pirmąja moterimi profesore Kolumbijos universiteto Bendrosios praktikos gydytojų ir chirurgų koledže. Sunkus p. Apgar darbas ir atkaklumas profesinėje srityje, kur anuomet dominavo vyrai, nulėmė jos išskirtinį vaidmenį.

Kiekviena gimdyvė išgirsta šios moters pavardę: kas tokia buvo Virginia Apgar
Virginia Apgar su savo mažuoju pacientu.
© Vida Press

Didžiausias jos indėlis

Kai vienas iš dr. Virginios Apgar studentų jos paklausė, kaip įvertinti naujagimio sveikatą iš karto po gimimo, ji surašė sąrašą kriterijų. Nuo tada pagal juos buvo tikrinamas kiekvienas naujagimis.

1952 m. Apgar sistema tapo pasauliniu naujagimių būklės vertinimo standartu, kuris sumažino kūdikių mirtingumo rodiklį.

Išvaizda – odos spalva (ypač kūdikio galūnių) vertinama balais nuo 0 iki 2.

Širdies veikla – panašiai vertinamas ir kūdikio pulsas.

Psichomotorinis sujaudinimas (refleksinis atsakas į sudirginimą) – įvertinama, ar kūdikis reaguoja į dirgiklius.

Aktyvumas (raumenų tonusas) – įvertinama, ar kūdikis lanksto kojas ir rankas.

Kvėpavimas – ko gero pats svarbiausias iš visų penkių kriterijų. Stiprus, energingas verksmas sulaukia 2 balų įvertinimo, o kūdikis, kuris gimęs nekvėpuoja, įvertinamas 0 balų.

Kai naujagimis įvertinamas pagal visus kriterijus, jo surinktas balų skaičius nurodo bendrą kūdikio sveikatos būklę. Tai lėmė, kad dėmesys nuo ką tik pagimdžiusių motinų būtų nukreiptas į mažai balų surinkusius naujagimius ir, jei reikia, jiems būtų suteikta papildoma medicinos pagalba.

Gydytoja Virginia Apgar vėliau studijavo įgimtas kūdikių ydas ir anestezijos poveikį motinai bei naujagimiui. Ji yra daugybės mokslinių straipsnių ir pranešimų autorė. Iki pat mirties 1974 metais ji daug keliavo ir skaitė paskaitas apie naujagimių apsigimimo prevenciją. V.Apgar ne kartą buvo skirti apdovanojimai įvairiose srityse.

V. Apgar garsioji frazė, kad „moteris išsilaisvina dar tada, kai palieka motinos įsčias“, dar ir šiandien yra prisimenama, kai kalbama apie moterų emancipaciją bei lygias profesines galimybes.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gimdymas

Lietuvės atvirai: tartis su gydytoju iš anksto dėl gimdymo ar nebūtinai (16)

Lietuvės atvirai: tartis su gydytoju iš anksto dėl gimdymo ar nebūtinai
Jei prieš gerą dešimtmetį būtume mamų paklausę, ar verta tartis dėl gimdymo su ginekologu ar akušere, daugelis būtų atsakiusios, kad tikrai taip.

Mamos išpažintis: „Lietuvoje gimdyti įmanoma tik už pinigus" (146)

Mamos išpažintis: „Lietuvoje gimdyti įmanoma tik už pinigus"
Austėja (vardas pakeistas), auginanti du vaikučius (1 ir 5 m.) įsitikinusi: „Prieš gimdant su gydytoju tartis būtina."

Aušra: gimdymo metu labiausiai skaudino užgaulūs žodžiai (239)

Aušra: gimdymo metu labiausiai skaudino užgaulūs žodžiai
Ačiū, kad pasitikite mumis ir dalijatės išskirtiniais pasakojimais. Aušra mums parašė savo gimdymo istoriją, nes jaučia nuoskaudų, likusių po gimdymo.

Sandros istorija: sunkios nėštumo komplikacijos gydytoja iš pradžių nepastebėjo (3)

Sandros istorija: sunkios nėštumo komplikacijos gydytoja iš pradžių nepastebėjo
Pažintis su šeima, kuri sostinę iškeitė į Jonavą ir dėl to nė kiek nesigaili.

Gydytojas griauna dažniausius mitus apie gimdymą

Gydytojas griauna dažniausius mitus apie gimdymą
Filmas be romantiškų bučinių, kūniškos meilės, paskui ir gimdymo scenos man - kaip vaikui knyga be iliustracijų. Kada pasvajoti, įsijausti, paverkti? Tačiau kai kurie filmų mums įpiršti stereotipai atkeliauja ir į tikrą gyvenimą. Vieni trukdo, kiti - ne. Kas tikra, o kas išgalvota, klausiame gydytojo akušerio ginekologo Egidijaus Jakiūno.

Skaitytojos istorija: pagimdžiau, bet netrukus netekau vaikelio (31)

Skaitytojos istorija: pagimdžiau, bet netrukus netekau vaikelio
„Kadangi šiuo metu išgyvenam sunkiausią periodą savo gyvenime - netekome kūdikio, nusprendėme pasidalinti savo liūdna istorija... Žinau, kad jūs nerašote tokių liūdnų straipsnių, bet tikiuosi, kad tėveliams kurie neteko savo vaikučių bus lengviau, nes žinos kad jie ne vieni tokie“.

Dulos Mantautės laiškas gimdyvei

Dulos Mantautės laiškas gimdyvei
Mantautė yra dula, keturių pametinukų mama, būsima akušerė, rašanti feisbuke tinklaraštį Tampu Mama (ČIA). Mantautės tikslas – kad daugiau moterų įgautų pasitikėjimo, tikėjimo ir ramybės, o gimdymas būtų gražus, saugus ir be streso.

Austėjos išpažintis: mano gimdymą lydėjo daug klaidų

Austėjos išpažintis: mano gimdymą lydėjo daug klaidų
Austėja itin skrupulingai planavo nėštumą, tikėjosi sklandaus gimdymo ir jokių „staigmenų", tačiau, kaip pati sako, į daug ką neatkreipė dėmesio ir pridarė daugybę klaidų. Laimei, iš to pasimokė ir tikisi, kad kitoms būsimosioms mamoms jos patirtis padės būti tvirtesnėms.

Ką vyrai iš tiesų mano apie dalyvavimą gimdyme (48)

Ką vyrai iš tiesų mano apie dalyvavimą gimdyme
Gali būti, kad skaitėte ne vieną straipsnį ar klausėtės diskusijos apie tai, ar vyrams vieta gimdykloje. Daugelis moterų apie tai turi tvirtą savo nuomonę, o ką mano patys vyrai?

Gimdymas įvairiose šalyse: keisčiausi papročiai ir tradicijos (1)

Gimdymas įvairiose šalyse: keisčiausi papročiai ir tradicijos
Vaikelio gimimas – didelė šventė šeimai, ir nuo tos įsimintinos dienos daug ką norisi įamžinti ir įprasminti.

Ispanijoje gyvenanti lietuvė – apie nėštumo priežiūrą ir gimdymus šioje šalyje

Ispanijoje gyvenanti lietuvė – apie nėštumo priežiūrą ir gimdymus šioje šalyje
„Nėštumai ir gimdymai Ispanijoje – ideali patirtis“. Taip sako lietuvė Justė (32 m.), su vyru ispanu Antonio auginanti du sūnus. Abu jų susilaukė Ispanijoje.

Kiekviena gimdyvė išgirsta šios moters pavardę: kas tokia buvo Virginia Apgar (4)

Kiekviena gimdyvė išgirsta šios moters pavardę: kas tokia buvo Virginia Apgar
Kiekviena nauja mama išgirsta šios moters vardą, bet ne kiekviena žino, kas ji. Kviečiame susipažinti su gydytoja Virginia Apgar.

Vyras gimdyme – už ar prieš? (57)

Vyras gimdyme – už ar prieš?
Štai ir vėl kasmėnesinis tradicinis mamų susibėgimas, o aš skubu užduoti joms klausimą. Ar vyras dalyvavo gimdyme? Ar padėjo? O gal labiau... trukdė?

Sandra: gimdyti važiavau nesitarusi ir likau iš tiesų nustebusi (4)

Sandra: gimdyti važiavau nesitarusi ir likau iš tiesų nustebusi
Tuo įsitikinusi (ir pati patyrusi) žavaus mažylio mama Sandra. Moteris pasakoja, kad, nors gimdymas būna komplikuotas, jis prisiminimuose gali išlikti kaip graži, šviesi diena. Ir didžiąją dalį lemia personalo dėmesys, atidumas ir kompetencija.

Kaip susijęs aštrus maistas ir gimdymas

Kaip susijęs aštrus maistas ir gimdymas
Aštrus maistas paskatina sąrėmius. Tokį patarimą būsimos mamos neretai išgirsta baigiantis nėštumui, kai numatytas gimdymo terminas praėjo, o vaikelis neskuba užgimti