Kiekviena gimdyvė išgirsta šios moters pavardę: kas tokia buvo Virginia Apgar

 (4)
Kiekviena nauja mama išgirsta šios moters vardą, bet ne kiekviena žino, kas ji. Kviečiame susipažinti su gydytoja Virginia Apgar.
© Vida Press

Jei neseniai (arba per pastaruosius penkiasdešimt metų) susilaukėte vaiko, labai tikėtina, kad išgirdote šios moters pavardę. Tačiau ko gero nežinote, kokį ilgą ir dažnai sudėtingą gyvenimo kelią jai teko nueiti. Tai daktarė Virginia Apgar, ir ji sudarė Apgar skalę, pagal kurią įvertinamas kiekvienas gimęs kūdikis.

Trumpa biografija

Ši neeilinė moteris gimė Vestfilde, Naujojo Džersio valstijoje. 1909 m. baigusi mokyklą, ji suprato, kad nori būti gydytoja. 1929 m. koledže ji baigė zoologijos studijas. Nors tais laikais galiojo nerašyta taisyklė, kad moteris privalo ištekėti ir susilaukti vaikų, ši novatoriška gydytoja įstojo į Kolumbijos universiteto Bendrosios praktikos gydytojų ir chirurgų koledžą. Čia jos laukė nemažai iššūkių, ir ji pasidavė įtikinėjimams studijuoti anesteziologiją, o ne chirurgiją, kaip troško giliai širdyje.

Anuomet už anesteziologiją buvo atsakingos medicinos seserys, bet neilgai trukus tai tapo atskira, pripažinta medicinos sritimi. Labai greit medicinai atsidavusi specialistė tapo pirmąja moterimi profesore Kolumbijos universiteto Bendrosios praktikos gydytojų ir chirurgų koledže. Sunkus p. Apgar darbas ir atkaklumas profesinėje srityje, kur anuomet dominavo vyrai, nulėmė jos išskirtinį vaidmenį.

Kiekviena gimdyvė išgirsta šios moters pavardę: kas tokia buvo Virginia Apgar
Virginia Apgar su savo mažuoju pacientu.
© Vida Press

Didžiausias jos indėlis

Kai vienas iš dr. Virginios Apgar studentų jos paklausė, kaip įvertinti naujagimio sveikatą iš karto po gimimo, ji surašė sąrašą kriterijų. Nuo tada pagal juos buvo tikrinamas kiekvienas naujagimis.

1952 m. Apgar sistema tapo pasauliniu naujagimių būklės vertinimo standartu, kuris sumažino kūdikių mirtingumo rodiklį.

Išvaizda – odos spalva (ypač kūdikio galūnių) vertinama balais nuo 0 iki 2.

Širdies veikla – panašiai vertinamas ir kūdikio pulsas.

Psichomotorinis sujaudinimas (refleksinis atsakas į sudirginimą) – įvertinama, ar kūdikis reaguoja į dirgiklius.

Aktyvumas (raumenų tonusas) – įvertinama, ar kūdikis lanksto kojas ir rankas.

Kvėpavimas – ko gero pats svarbiausias iš visų penkių kriterijų. Stiprus, energingas verksmas sulaukia 2 balų įvertinimo, o kūdikis, kuris gimęs nekvėpuoja, įvertinamas 0 balų.

Kai naujagimis įvertinamas pagal visus kriterijus, jo surinktas balų skaičius nurodo bendrą kūdikio sveikatos būklę. Tai lėmė, kad dėmesys nuo ką tik pagimdžiusių motinų būtų nukreiptas į mažai balų surinkusius naujagimius ir, jei reikia, jiems būtų suteikta papildoma medicinos pagalba.

Gydytoja Virginia Apgar vėliau studijavo įgimtas kūdikių ydas ir anestezijos poveikį motinai bei naujagimiui. Ji yra daugybės mokslinių straipsnių ir pranešimų autorė. Iki pat mirties 1974 metais ji daug keliavo ir skaitė paskaitas apie naujagimių apsigimimo prevenciją. V.Apgar ne kartą buvo skirti apdovanojimai įvairiose srityse.

V. Apgar garsioji frazė, kad „moteris išsilaisvina dar tada, kai palieka motinos įsčias“, dar ir šiandien yra prisimenama, kai kalbama apie moterų emancipaciją bei lygias profesines galimybes.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gimdymas

Gimdymas įvairiose šalyse: keisčiausi papročiai ir tradicijos (1)

Gimdymas įvairiose šalyse: keisčiausi papročiai ir tradicijos
Vaikelio gimimas – didelė šventė šeimai, ir nuo tos įsimintinos dienos daug ką norisi įamžinti ir įprasminti.

Ispanijoje gyvenanti lietuvė – apie nėštumo priežiūrą ir gimdymus šioje šalyje

Ispanijoje gyvenanti lietuvė – apie nėštumo priežiūrą ir gimdymus šioje šalyje
„Nėštumai ir gimdymai Ispanijoje – ideali patirtis“. Taip sako lietuvė Justė (32 m.), su vyru ispanu Antonio auginanti du sūnus. Abu jų susilaukė Ispanijoje.

Kiekviena gimdyvė išgirsta šios moters pavardę: kas tokia buvo Virginia Apgar (4)

Kiekviena gimdyvė išgirsta šios moters pavardę: kas tokia buvo Virginia Apgar
Kiekviena nauja mama išgirsta šios moters vardą, bet ne kiekviena žino, kas ji. Kviečiame susipažinti su gydytoja Virginia Apgar.

Vyras gimdyme – už ar prieš? (57)

Vyras gimdyme – už ar prieš?
Štai ir vėl kasmėnesinis tradicinis mamų susibėgimas, o aš skubu užduoti joms klausimą. Ar vyras dalyvavo gimdyme? Ar padėjo? O gal labiau... trukdė?

Sandra: gimdyti važiavau nesitarusi ir likau iš tiesų nustebusi (4)

Sandra: gimdyti važiavau nesitarusi ir likau iš tiesų nustebusi
Tuo įsitikinusi (ir pati patyrusi) žavaus mažylio mama Sandra. Moteris pasakoja, kad, nors gimdymas būna komplikuotas, jis prisiminimuose gali išlikti kaip graži, šviesi diena. Ir didžiąją dalį lemia personalo dėmesys, atidumas ir kompetencija.

Kaip susijęs aštrus maistas ir gimdymas

Kaip susijęs aštrus maistas ir gimdymas
Aštrus maistas paskatina sąrėmius. Tokį patarimą būsimos mamos neretai išgirsta baigiantis nėštumui, kai numatytas gimdymo terminas praėjo, o vaikelis neskuba užgimti

Živilė: gimdyti Estijoje buvo geriau, ramiau ir maloniau, palyginti su Lietuva

Živilė: gimdyti Estijoje buvo geriau, ramiau ir maloniau, palyginti su Lietuva
Živilės ir Deivido šeima augina tris vaikus – du gimdė Lietuvoje, o trečią – Estijoje, Taline.

Kurios ligoninės Lietuvoje turi Naujagimiui palankios ligoninės vardą (26)

Kurios ligoninės Lietuvoje turi Naujagimiui palankios ligoninės vardą
Naujagimiui palankios ligoninės didelę reikšmę skiria sėkmingai žindymo pradžiai. Kokių reikalavimų turi būti laikomasi, norint gauti Naujagimiui palankios ligoninės vardą ir kodėl verta gimdyti būtent šiose gydymo įstaigose?

Akušerė: tai vienas keisčiausių gimdymų, kokį mačiau (6)

Akušerė: tai vienas keisčiausių gimdymų, kokį mačiau
Portale TavoVaikas.lt esame rašę apie daugelį tikrai keistų gimdymų: kuomet moteris pagimdo per labai trumpą laiką, kai gimdymo metu moteris patiria orgazmą ar gimę dvynukai turi skirtingą odos spalvą.

Kauno klinikos pakartotinai pripažintos Naujagimiams palankia ligonine

Kauno klinikos pakartotinai pripažintos Naujagimiams palankia ligonine
Žindymo skatinimo komitetas Kauno klinikas pakartotinai pripažino Naujagimiui palankia ligonine.

Eglė: antrą kartą gimdydama nenorėčiau cezario pjūvio operacijos (9)

Eglė: antrą kartą gimdydama nenorėčiau cezario pjūvio operacijos
Grafikos dizainerė Eglė (26 m.) ir verslininkas Karolis (29 m.) laukdami sūnaus Mykolo (4 m.) atsipalaiduoti negalėjo – tai vienas nesklandumas, tai kitas... Galiausiai – verdiktas: planinė cezario pjūvio operacija.

Ruošiamės į gimdymo namus: neužmirškite pasiimti šių daiktų

Ruošiamės į gimdymo namus: neužmirškite pasiimti šių daiktų
Ginekologijos ir akušerijos skyriaus darbuotojai kartais pajuokauja, kad kai kurie tėveliai į gimdymą atvyksta su tiek lagaminų ir rankinių, kad panašu, jog susiruošė į povestuvinę kelionę ar egzotišką kelių savaičių išvyką. Tiesa, jų laukia vienas svarbiausių įvykių gyvenime, tačiau begalės daiktų, kurių prisikrauna, tikrai neprireiks.

Kokio amžiaus geriausia gimdyti: lietuvių moterų apklausa (75)

Kokio amžiaus geriausia gimdyti: lietuvių moterų apklausa
Vieno atsakymo, žinoma, nerasime, o ir nereikia: kiekvienai tas metas individualus. Tik kartais moteris susimąsto, sutrinka: „Gal jau laikas? O gal dar palaukti?" Pasmalsaukime, kokia mamų nuomonė šiuo klausimu.

Kristinos įspūdžiai po gimdymo Norvegijoje: antrą norėčiau gimdyti tik čia (54)

Kristinos įspūdžiai po gimdymo Norvegijoje: antrą norėčiau gimdyti tik čia
Kurį laiką su vyru Evaldu gyvendama Norvegijoje Kristina Kaziulienė pastojo ir... labai nerimavo dėl tenykštės priežiūros.

Būna ir taip: gimdymas per Naujuosius metus (7)

Būna ir taip: gimdymas per Naujuosius metus
Kiekvienas Naujųjų metų sutikimas būna ypatingas, tačiau toks, kokį patyrė Irina, pasitaiko tik kartą gyvenime. Ir, toli gražu, ne visiems.