Nuskausminamieji gimdymo metu – už ir prieš

 (32)
Devyni kūdikio laukimo mėnesiai skirti visapusiškam jo atėjimo į šį pasaulį pasiruošimui.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Būsimi tėveliai ne tik pratinasi prie minties, kad jų santykiai ir buitis gali kardinaliai keistis, tačiau ir apmąsto įvairias su vaiko auklėjimu ar jo gimdymu susijusias detales. Viena jų – gimdyti natūraliai ar pasinaudoti medicinos laimėjimais ir skausmą sumažinti su nuskausminamaisiais (epidūrine nejautra ar vaistais į veną).

Nors daugelis moterų nori gimdyti kuo natūraliau, vengia įvairiausių medicininių intervencijų, tačiau, prasidėjus gimdymui, prašo, kad joms medikai kuo greičiau šias kančias sumažintų. Tai visiškai normalu, nes vaikelio atėjimas moters kūnui yra labai skausmingas ir varginantis procesas. Aišku, negalima nei vieno gimdymo lyginti su kitu, nes kiekviena moteris – kitokia, jos kantrybės ribos ir skausmo slenkstis yra savitas. Skiriasi ir trukmė, kiek joms tenka kęsti skausmus, kol vaikas gimsta. Jei vienai vos kelias valandas, kitai gali būti ir dvi paras.

Gydytojai ginekologai teigia, kad gimdymo skausmas yra lygiai toks pat kaip ir bet koks kitas skausmas. Vienintelis skirtumas, kad tai – fiziologinis procesas, tačiau dėl to moteriai nėra lengviau. Įvairiuose kursuose, skirtuose būsimiems tėvams, galite išgirsti teorijų, kad tai visiškai natūralus procesas ir skauda tik dėl to, kad gimdyvę veikia labai didelė baimė bei stresas. Gydytojai su šia mintimi sutinka tik iš dalies. Neigiamos emocijos ir didelis stresas – gimdymą tikrai apsunkina (padažnėja kvėpavimas, dažniau susitraukinėja širdis, menkas pasitikėjimas savimi trukdo viską padaryti teisingai ir išklausyti gydytojų nurodymų). Bet kokiu atveju, net ir labai gerai psichologiškai pasiruošus, gimdymas nebus malonus, tačiau didelė dalis moterų jį ištveria be nuskausminamųjų bei sėkmingai pagimdo. Daugelis, nusprendusių gimdyti tik natūraliai, pabrėžia, kad sėkmingai įgyvendinti planą pavyko dėl artimo žmogaus paramos ir pagalbos.

Lietuvoje dažniausiai taikomas dviejų tipų nuskausminimas gimdymo metu: epidūras (regioninė nejautra, kai malšinami jutimai konkrečioje kūno vietoje) ir vaistų leidimas į veną. Epidūrinė nejautra – nėra maloni procedūra, nes moteriai į tarpslankstelinį tarpą, esantį stubure, įvedamas kateteris, per kurį patenka vaistai. Koks šios procedūros privalumas ir kodėl ji taip sparčiai populiarėja? Labai efektyvus nuskausminimas. Gimdyvės po šios procedūros arba nejaučia nieko, arba jaučia minimalų skausmą. Tiesa, šis nuskausminimo tipas tikrai nėra tobulas. Dalis moterų skundžiasi, kad vėliau jas ilgai kankino stiprūs nugaros skausmai, kitoms nepatogumą sukėlė nutirpusios kojos, kurių nejautė dar kelias valandas po gimdymo.

„Nors iki gimdymo buvau įsitikinusi, kad mano vaikas ateis tik natūraliai, nes aš labai stipri moteris, kuri gali iškęsti net ir smarkius skausmus, gimdymo metu gydytoja rekomendavo daryti epidūrą, nes dėl sumažėjusio streso,] organizmas atsipalaiduos ir gimdymo eiga vėl suaktyvės. Ji buvo visiškai teisi! Po vaistų suleidimo pagimdžiau gana sklandžiai ir greitai. O sakantiems, kad vaistai pavojingi kūdikiui, gali sumažinti pieno gamybą ar atimti ryšį tarp vaiko ir mamos, linkiu labiau pasikliauti šiuolaikinėmis technologijomis bei medicinos mokslo pažanga", – sako šešių mėnesių Austėjos mama Ieva.

Skausmo malšinimas į veną leidžiamais vaistais yra vis retesnis, nes teigiama, kad dalis vaisto poveikio per kraują tenka ir naujagimiui, o tai gali sulėtinti gimdymo eigą. Dažniausiai naudojami narkotiniai analgetikai, kurie tam tikram laikui skausmą numalšina, tačiau, pasitaiko, kad jų veiksmingumas būna labai trumpas, o pakartotinai gydytojai suleisti nebegali.

Šiais laikais daugelis šeimų, įvertinusios abiejų nuskausminimų privalumus ir trūkumus, teigia, kad rinkosi epidūrinę nejautrą vien dėl to, kad ji neslopina paties naujagimio, išlieka stabilesnis kraujo spaudimas ir pulsas, moteris lieka sąmoningesnė. Tačiau net ir šis nuskausminimo būdas nėra tobulas. Ką turėtų apie jį žinoti būsimi tėveliai, besiruošiantys gimdymo dienai? Daliai moterų labai staigiai krenta kraujo spaudimas, dėl ko kūdikio būklė gali pablogėti – jam trūksta deguonies, gali suretėti širdies ritmas. Kai kurioms šiek tiek pakyla temperatūra (nedidelis karščiavimas).

„Dėl didelės baimės ir aplinkinių įkalbinėjimų dar iki gimdymo dienos pasirinkau epidūrinę nejautrą. Man ją rekomendavo gydytoja ginekologė, prižiūrėjusi visą mano nėštumą. Jos nuomone, pirmą kartą gimdymas beveik visada vyksta labai ilgai, todėl skausmų išalintos moterys pačios nebepagimdo ir viskas baigiasi chirurgine intervencija – cezario operacija. Mano atveju tai visiškai nepasiteisino, nes pagimdžiau vos per penkias valandas, nuskausminimas taip suveikė, kad absoliučiai nebejaučiau sąrėmių. Dėl to nežinojau, kada reikia „stumti", ir patyriau labai didelius suplyšimus, kurie gijo mažiausiai tris savaites. Antrą kartą norėčiau gimdyti natūraliai", – patirtimi dalinasi trejų metų Kristupo mama Ilona.

Nors nuomonių, rinktis nuskausminimą gimdymo metu ar ne, galima išgirsti pačių įvairiausių, tačiau kiekvienas gimdymas – atskira istorija. Reikia nuskausminimo ar ne geriausiai gali nuspręsti būsimi tėveliai ir gimdymą priimantis gydytojas. Vienoms gimdymo sėkmingumui didelės įtakos turi ramybė, kurią atneša dingęs skausmas, o kitoms – didelis noras mažylį į šį pasaulį prisikviesti kuo natūraliau.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gimdymas

Kaip paskatinti gimdymą, jei jis niekaip neprasideda: interviu su gydytoja

Kaip paskatinti gimdymą, jei jis niekaip neprasideda: interviu su gydytoja
Internete gausu patarimų, ką daryti, jei atėjus laikui vaikelis neskuba gimti. „Šokinėti, plauti grindis, mylėtis, prisivalgyti, sunkiai nešti, lankstytis ir t. t.", – pataria mamos viena kitai ir dažniausiai priduria, kad šie būdai ne visai veiksmingi. Ar galima taip savivaliauti?

Skaitytoja: vyras atsisako dalyvauti gimdyme, kaip jį įkalbėti? (3)

Skaitytoja: vyras atsisako dalyvauti gimdyme, kaip jį įkalbėti?
Nėščioji svajoja, kad vaikui gimstant dayvautų ir jos vyras. Tačiau jis kol kas nenori. Įkalbinėti ar leisti jam apsispręsti pačiam? Atsako psichologė psichoterapeutė Marija Vaštakė.

Širvintose netikėtai prasidėjus gimdymui, vaikas gimė tiesiog gydytojos kabinete (6)

Širvintose netikėtai prasidėjus gimdymui, vaikas gimė tiesiog gydytojos kabinete
Neeilinis įvykis Širvintose – čia Širvintų pirminės sveikatos priežiūros centre netikėtai gimė kūdikis.

Po komplikuoto nėštumo Evelinos gimdymas prasidėjo anksčiau laiko

Po komplikuoto nėštumo Evelinos gimdymas prasidėjo anksčiau laiko
Ačiū Evelinai už atsiųstą pasakojimą, jeigu norite pasidalinti ir jūs savo gimdymo istorija, visada laukiame el.p. portalas@tavovaikas.

Jaudinanti Monikos išpažintis: galėjau bet ką paaukoti, kad galėčiau tapti mama (5)

Jaudinanti Monikos išpažintis: galėjau bet ką paaukoti, kad galėčiau tapti mama
Savo laišku aš noriu įkvėpti ir padrąsinti negalinčias vaikelio susilaukti šeimas. Viskas yra įmanoma! Tiesa, tam reikalinga kantrybė ir didžiulis noras, bei antrosios pusės palaikymas sunkiu metu. Tik mano atveju dar prireikė ir gydytojų bei vaistų...

Kaip yra iš tiesų: ar vyrui vieta gimdyme? (11)

Kaip yra iš tiesų: ar vyrui vieta gimdyme?
Ar vyrui dalyvauti gimdyme, yra abiejų partnerių sutarimas. Net jei vyriškoji pusė labai entuziastingai nusiteikusi ir nori dalyvauti, labai svarbu, ką apie tai mano moteris.

Ką daryti pirmiausia, kai prasideda gimdymas

Ką daryti pirmiausia, kai prasideda gimdymas
Norite gimdyti be nuskausminamųjų? Neskubėkite vykti į ligoninę, kuo ilgiau likite namuose, ypač jei gimdysite pirmą kartą. Geriausia strategija norint gimdyti kuo natūraliau – judėjimas, vanduo, atsipalaidavimas ir kantrybė, o įgyvendinti šią strategiją geriausiai pavyksta namuose.

Kodėl moterys nebenori gimdyti vienos: psichologės komentaras

Kodėl moterys nebenori gimdyti vienos: psichologės komentaras
Kodėl mieliau gimdome su palydovu nei vienos? Kas yra geresnis gimdyvės padėjėjas - vyras, mama, anyta ar dula? Šiuos klausimus uždavėme psichologei.

Kada prireikia cezario pjūvio operacijos

Kada prireikia cezario pjūvio operacijos
Operacija, kai pjaunama pilvo siena, gimdos sienelė ir išimamas vaisius bei placenta, vadinama cezario pjūviu.

Gimdymo pradžia: kada reikia vykti į ligoninę (1)

Gimdymo pradžia: kada reikia vykti į ligoninę
Ką reikia žinoti apie gimdymo pradžią: kada metas vykti į ligoninę, o kada dar galima neskubėti?

Laura: nėštumas ir gimdymas yra ypatinga moters patirtis

Laura: nėštumas ir gimdymas yra ypatinga moters patirtis
Motinos dienai skirtas gimdymo istorijų konkursas „Gimties stebuklas“ tęsiasi. Laukiame pasakojimų elektroniniu paštu portalas@tavovaikas.lt ir šiandien publikuojame Lauros laišką.

Kristinos gimdymo istorija: nėštumo pradžia buvo kupina įtampos

Kristinos gimdymo istorija: nėštumo pradžia buvo kupina įtampos
Motinos dienai skirtas gimdymo istorijų konkursas tęsiasi. Laukiame pasakojimų el.p.portalas@tavovaikas.lt ir šiandien publikuojame Kristinos laišką.

Dovilės gimdymo istorija: skausmas turi prasmę

Dovilės gimdymo istorija: skausmas turi prasmę
Artėjančiai Motinos dienai skirtas gimdymo istorijų konkursas tęsiasi. Rašykite mums el.p. portalas@tavovaikas.lt ir mėnesio gale įdomiausios istorijos autorei padovanosime dovanėlę. Daugiau apie konkursą skaitykite ČIA.

Norvegiška Ernestos meilės ir gimdymo istorija

Norvegiška Ernestos meilės ir gimdymo istorija
Artėjančiai Motinos dienai skirtas gimdymo istorijų konkursas tęsiasi. Rašykite mums el.p. portalas@tavovaikas.lt ir baigiantis mėnesiui įdomiausios istorijos autorei padovanosime dovanėlę.

Į Lietuvą atvykstanti garsi gimdymo specialistė Cornelia Enning žino daug sklandaus gimdymo paslapčių (2)

Į Lietuvą atvykstanti garsi gimdymo specialistė Cornelia Enning žino daug sklandaus gimdymo paslapčių
Į Lietuvą atvykstanti garsiausia Europos pribuvėja Cornelia Enning įsitikinusi: „Gimdymas – tai visiškai natūralus procesas moteriškai prigimčiai, kurio nereikia bijoti".