Nuskausminamieji gimdymo metu – už ir prieš

 (32)
Devyni kūdikio laukimo mėnesiai skirti visapusiškam jo atėjimo į šį pasaulį pasiruošimui.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Būsimi tėveliai ne tik pratinasi prie minties, kad jų santykiai ir buitis gali kardinaliai keistis, tačiau ir apmąsto įvairias su vaiko auklėjimu ar jo gimdymu susijusias detales. Viena jų – gimdyti natūraliai ar pasinaudoti medicinos laimėjimais ir skausmą sumažinti su nuskausminamaisiais (epidūrine nejautra ar vaistais į veną).

Nors daugelis moterų nori gimdyti kuo natūraliau, vengia įvairiausių medicininių intervencijų, tačiau, prasidėjus gimdymui, prašo, kad joms medikai kuo greičiau šias kančias sumažintų. Tai visiškai normalu, nes vaikelio atėjimas moters kūnui yra labai skausmingas ir varginantis procesas. Aišku, negalima nei vieno gimdymo lyginti su kitu, nes kiekviena moteris – kitokia, jos kantrybės ribos ir skausmo slenkstis yra savitas. Skiriasi ir trukmė, kiek joms tenka kęsti skausmus, kol vaikas gimsta. Jei vienai vos kelias valandas, kitai gali būti ir dvi paras.

Gydytojai ginekologai teigia, kad gimdymo skausmas yra lygiai toks pat kaip ir bet koks kitas skausmas. Vienintelis skirtumas, kad tai – fiziologinis procesas, tačiau dėl to moteriai nėra lengviau. Įvairiuose kursuose, skirtuose būsimiems tėvams, galite išgirsti teorijų, kad tai visiškai natūralus procesas ir skauda tik dėl to, kad gimdyvę veikia labai didelė baimė bei stresas. Gydytojai su šia mintimi sutinka tik iš dalies. Neigiamos emocijos ir didelis stresas – gimdymą tikrai apsunkina (padažnėja kvėpavimas, dažniau susitraukinėja širdis, menkas pasitikėjimas savimi trukdo viską padaryti teisingai ir išklausyti gydytojų nurodymų). Bet kokiu atveju, net ir labai gerai psichologiškai pasiruošus, gimdymas nebus malonus, tačiau didelė dalis moterų jį ištveria be nuskausminamųjų bei sėkmingai pagimdo. Daugelis, nusprendusių gimdyti tik natūraliai, pabrėžia, kad sėkmingai įgyvendinti planą pavyko dėl artimo žmogaus paramos ir pagalbos.

Lietuvoje dažniausiai taikomas dviejų tipų nuskausminimas gimdymo metu: epidūras (regioninė nejautra, kai malšinami jutimai konkrečioje kūno vietoje) ir vaistų leidimas į veną. Epidūrinė nejautra – nėra maloni procedūra, nes moteriai į tarpslankstelinį tarpą, esantį stubure, įvedamas kateteris, per kurį patenka vaistai. Koks šios procedūros privalumas ir kodėl ji taip sparčiai populiarėja? Labai efektyvus nuskausminimas. Gimdyvės po šios procedūros arba nejaučia nieko, arba jaučia minimalų skausmą. Tiesa, šis nuskausminimo tipas tikrai nėra tobulas. Dalis moterų skundžiasi, kad vėliau jas ilgai kankino stiprūs nugaros skausmai, kitoms nepatogumą sukėlė nutirpusios kojos, kurių nejautė dar kelias valandas po gimdymo.

„Nors iki gimdymo buvau įsitikinusi, kad mano vaikas ateis tik natūraliai, nes aš labai stipri moteris, kuri gali iškęsti net ir smarkius skausmus, gimdymo metu gydytoja rekomendavo daryti epidūrą, nes dėl sumažėjusio streso,] organizmas atsipalaiduos ir gimdymo eiga vėl suaktyvės. Ji buvo visiškai teisi! Po vaistų suleidimo pagimdžiau gana sklandžiai ir greitai. O sakantiems, kad vaistai pavojingi kūdikiui, gali sumažinti pieno gamybą ar atimti ryšį tarp vaiko ir mamos, linkiu labiau pasikliauti šiuolaikinėmis technologijomis bei medicinos mokslo pažanga", – sako šešių mėnesių Austėjos mama Ieva.

Skausmo malšinimas į veną leidžiamais vaistais yra vis retesnis, nes teigiama, kad dalis vaisto poveikio per kraują tenka ir naujagimiui, o tai gali sulėtinti gimdymo eigą. Dažniausiai naudojami narkotiniai analgetikai, kurie tam tikram laikui skausmą numalšina, tačiau, pasitaiko, kad jų veiksmingumas būna labai trumpas, o pakartotinai gydytojai suleisti nebegali.

Šiais laikais daugelis šeimų, įvertinusios abiejų nuskausminimų privalumus ir trūkumus, teigia, kad rinkosi epidūrinę nejautrą vien dėl to, kad ji neslopina paties naujagimio, išlieka stabilesnis kraujo spaudimas ir pulsas, moteris lieka sąmoningesnė. Tačiau net ir šis nuskausminimo būdas nėra tobulas. Ką turėtų apie jį žinoti būsimi tėveliai, besiruošiantys gimdymo dienai? Daliai moterų labai staigiai krenta kraujo spaudimas, dėl ko kūdikio būklė gali pablogėti – jam trūksta deguonies, gali suretėti širdies ritmas. Kai kurioms šiek tiek pakyla temperatūra (nedidelis karščiavimas).

„Dėl didelės baimės ir aplinkinių įkalbinėjimų dar iki gimdymo dienos pasirinkau epidūrinę nejautrą. Man ją rekomendavo gydytoja ginekologė, prižiūrėjusi visą mano nėštumą. Jos nuomone, pirmą kartą gimdymas beveik visada vyksta labai ilgai, todėl skausmų išalintos moterys pačios nebepagimdo ir viskas baigiasi chirurgine intervencija – cezario operacija. Mano atveju tai visiškai nepasiteisino, nes pagimdžiau vos per penkias valandas, nuskausminimas taip suveikė, kad absoliučiai nebejaučiau sąrėmių. Dėl to nežinojau, kada reikia „stumti", ir patyriau labai didelius suplyšimus, kurie gijo mažiausiai tris savaites. Antrą kartą norėčiau gimdyti natūraliai", – patirtimi dalinasi trejų metų Kristupo mama Ilona.

Nors nuomonių, rinktis nuskausminimą gimdymo metu ar ne, galima išgirsti pačių įvairiausių, tačiau kiekvienas gimdymas – atskira istorija. Reikia nuskausminimo ar ne geriausiai gali nuspręsti būsimi tėveliai ir gimdymą priimantis gydytojas. Vienoms gimdymo sėkmingumui didelės įtakos turi ramybė, kurią atneša dingęs skausmas, o kitoms – didelis noras mažylį į šį pasaulį prisikviesti kuo natūraliau.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gimdymas

Dula Mantautė dalijasi greito ir sklandaus gimdymo istorija (5)

Dula Mantautė dalijasi greito ir sklandaus gimdymo istorija
Mantautė yra dula, keturių pametinukų mama, būsima akušerė, rašanti feisbuke tinklaraštį „Tampu Mama“.

Lietuvoje naujagimiams palankių ligoninių padaugėjo dvigubai skelbiame sąrašą

Lietuvoje naujagimiams palankių ligoninių padaugėjo dvigubai <sup style="color: #ff0000;">skelbiame sąrašą</sup>
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija praneša, kad mūsų šalyje daugėja naujagimiams palankių ligoninių. Iki šiol jų buvo 8, o dabar patvirtinta net 16.

Dviejų vaikų mama: pirmas gimdymas – katastrofa, antras – kaip gimtadienis

Dviejų vaikų mama: pirmas gimdymas – katastrofa, antras – kaip gimtadienis
Taip sako Indrė Rutavičienė, trejų metų Olivijos ir trijų mėnesių Elidijaus mama. Baigusi statybos mokslus Indrė ilgai ieškojo savo kelio. Šiandien ji jaučiasi esanti ten, kur ir turėtų būti.

Į Lietuvą atvyksta garsioji akušerė ir pribuvėja: svarbiausia pagalbos priemonė gimdyvei yra meilė (4)

Į Lietuvą atvyksta garsioji akušerė ir pribuvėja: svarbiausia pagalbos priemonė gimdyvei yra meilė
Su lietuvėmis savo patirtimi pasiruošusi dalintis Angelina Martinez Miranda yra garsi tradicinė akušerė/pribuvėja, gyvenanti ir praktikuojanti Meksikoje. Šį pašaukimą moteris paveldėjo iš savo motinos ir močiutės, kurios taip padėdavo vaikučiams ateiti į šį pasaulį.

Nuskausminamieji gimdymo metu – už ir prieš (32)

Nuskausminamieji gimdymo metu – už ir prieš
Devyni kūdikio laukimo mėnesiai skirti visapusiškam jo atėjimo į šį pasaulį pasiruošimui.

Vyras nenori dalyvauti gimdyme: ar verta jį perkalbėti (83)

Vyras nenori dalyvauti gimdyme: ar verta jį perkalbėti
Besilaukianti moteris norėtų, kad gimdyme dalyvautų ir jos vyras. Tačiau bendro sutarimo pora neranda. Ką patars psichologė Karolina Gurskienė?

Tėveliai raginami neskubėti rinktis virkštelės kraujo bankų paslaugas

Tėveliai raginami neskubėti rinktis virkštelės kraujo bankų paslaugas
Lietuvos bioetikos komitetas ragina žmones atsargiau vertinti privačių virkštelės kraujo bankų Lietuvoje vykdomą veiklą ir neskubėti investuoti savo pinigų į jų siūlomas paslaugas.

Lietuvės atvirai: tartis su gydytoju iš anksto dėl gimdymo ar nebūtinai (17)

Lietuvės atvirai: tartis su gydytoju iš anksto dėl gimdymo ar nebūtinai
Jei prieš gerą dešimtmetį būtume mamų paklausę, ar verta tartis dėl gimdymo su ginekologu ar akušere, daugelis būtų atsakiusios, kad tikrai taip.

Mamos išpažintis: „Lietuvoje gimdyti įmanoma tik už pinigus" (148)

Mamos išpažintis: „Lietuvoje gimdyti įmanoma tik už pinigus"
Austėja (vardas pakeistas), auginanti du vaikučius (1 ir 5 m.) įsitikinusi: „Prieš gimdant su gydytoju tartis būtina."

Aušra: gimdymo metu labiausiai skaudino užgaulūs žodžiai (239)

Aušra: gimdymo metu labiausiai skaudino užgaulūs žodžiai
Ačiū, kad pasitikite mumis ir dalijatės išskirtiniais pasakojimais. Aušra mums parašė savo gimdymo istoriją, nes jaučia nuoskaudų, likusių po gimdymo.

Sandros istorija: sunkios nėštumo komplikacijos gydytoja iš pradžių nepastebėjo (3)

Sandros istorija: sunkios nėštumo komplikacijos gydytoja iš pradžių nepastebėjo
Pažintis su šeima, kuri sostinę iškeitė į Jonavą ir dėl to nė kiek nesigaili.

Gydytojas griauna dažniausius mitus apie gimdymą

Gydytojas griauna dažniausius mitus apie gimdymą
Filmas be romantiškų bučinių, kūniškos meilės, paskui ir gimdymo scenos man - kaip vaikui knyga be iliustracijų. Kada pasvajoti, įsijausti, paverkti? Tačiau kai kurie filmų mums įpiršti stereotipai atkeliauja ir į tikrą gyvenimą. Vieni trukdo, kiti - ne. Kas tikra, o kas išgalvota, klausiame gydytojo akušerio ginekologo Egidijaus Jakiūno.

Skaitytojos istorija: pagimdžiau, bet netrukus netekau vaikelio (31)

Skaitytojos istorija: pagimdžiau, bet netrukus netekau vaikelio
„Kadangi šiuo metu išgyvenam sunkiausią periodą savo gyvenime - netekome kūdikio, nusprendėme pasidalinti savo liūdna istorija... Žinau, kad jūs nerašote tokių liūdnų straipsnių, bet tikiuosi, kad tėveliams kurie neteko savo vaikučių bus lengviau, nes žinos kad jie ne vieni tokie“.

Dulos Mantautės laiškas gimdyvei

Dulos Mantautės laiškas gimdyvei
Mantautė yra dula, keturių pametinukų mama, būsima akušerė, rašanti feisbuke tinklaraštį Tampu Mama (ČIA). Mantautės tikslas – kad daugiau moterų įgautų pasitikėjimo, tikėjimo ir ramybės, o gimdymas būtų gražus, saugus ir be streso.

Austėjos išpažintis: mano gimdymą lydėjo daug klaidų

Austėjos išpažintis: mano gimdymą lydėjo daug klaidų
Austėja itin skrupulingai planavo nėštumą, tikėjosi sklandaus gimdymo ir jokių „staigmenų", tačiau, kaip pati sako, į daug ką neatkreipė dėmesio ir pridarė daugybę klaidų. Laimei, iš to pasimokė ir tikisi, kad kitoms būsimosioms mamoms jos patirtis padės būti tvirtesnėms.