Pirmosios dulos Lietuvoje gavo veiklos pažymėjimus: žinome, kad esame reikalingos

 (4)
Šį savaitgalį baigėsi pirmieji Lietuvoje dulų, kitaip dar vadinamų gimdyvių padėjėjomis, mokymai. Daugiau nei metus juos lankiusios moterys gaus gimdymo dulos kvalifikacijos pažymėjimus ir nuo šiol oficialiai galės vadintis dulos vardu.
© Organizatorių nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Kam reikalinga dula?

Pasaulyje, įskaitant artimiausias mūsų kaimynes Lenkiją ir Latviją, dulos žinomos jau ne vienerius metus, tačiau mūsų šalyje tai vis dar naujiena. 2013 m. rudenį VšĮ „Tėvystės centras" iniciatyva Lietuvoje prasidėjo pirmieji dulų mokymai. Šių metų balandį mokymų koordinavimą perėmė naujai įsteigta Lietuvos dulų asociacija, o visa informacija apie mokymus, juose dalyvaujančias dulas ir jų paslaugas skelbiame svetainėje www.dula.lt. Šio projekto tikslas – sukurti galimybę Lietuvos moterims gauti emocinę, psichologinę ir fizinę pagalbą iš specialiai tam parengtų gimdyvių padėjėjų – dulų.

Dulų asociacijos valdybos narė Giedrė Daugelavičienė pasakoja, kad per metus trukusius mokymus dulos įgijo psichologijos, anatomijos ir fiziologijos žinių bei įvairių praktinių įgūdžių, reikalingų padedant gimdyvei ir jos šeimai.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Atviras interviu su dula Asta
Interviu su vienintele lietuve, kuri yra sertifikuota placentos specialistė

„Man dažnai užduoda klausimą, kam reikalinga dula, jei šalia nėščiosios yra gydytojai, akušerės ir vyras. Dula užima specifinę vietą. Ji neteikia jokios medicininės pagalbos, o yra tarsi sesuo ar draugė, padedanti kitai moteriai gauti reikalingų žinių, pasitikėti savimi. Ji yra puiki padėjėja ne tik gimdymo, bet ir nėštumo metu ar pogimdyviniu laikotarpiu, kai naujagimį reikia pirmą kartą maudyti, maitinti krūtimi.

Visos dulos turi bendrų žinių ir įgūdžių, susijusių su nėštumu, gimdymu, psichologine besilaukiančios ar jau pagimdžiusios moters būsena, tačiau kiekviena dula yra savita asmenybė, todėl gimdyvė gali pasirinkti jai artimiausią, priimtiniausią žmogų. Per mokymus ne kartą teko susitikti su moterimis, dalyvauti jų gimdymuose ir sulaukti atsiliepimų, taigi žinome, kad esame reikalingos ir laukiamos", - įsitikinusi G. Daugelavičienė.

Paslaugos bus mokamos

Pasibaigus mokymams iki šiol nemokamai besilaukiančioms moterims teiktos būsimųjų dulų paslaugos taps mokamos. Kiek kainuos dulos pagalba gimdyme, priklausys nuo konkrečios dulos siūlomų paslaugų apimties ir įvairovės.

„Orientuojamės į kaimyninėse šalyse esančias kainas. Ten standartinis dulos paslaugų paketas, t.y. 1 - 3 susitikimai iki gimdymo, dalyvavimas gimdyme ir vienas susitikimas po gimdymo bei konsultacijos telefonu, kainuoja apie 150 - 200 eurų. Visame pasaulyje yra ir nemokamai tokią pagalbą moterims teikiančių dulų. Manome, kad savanorystės bus ir Lietuvoje", - teigia G. Daugelavičienė.

Dulų mokymus vedė ne tik profesionalūs psichologai, medikai, kitų sričių specialistai iš Lietuvos, bet ir nemažai patirties turinčios kolegės dulos iš Latvijos. „Jos dalijosi mūsų šalyje dar mažai žinomomis įvairiomis technikomis, kurios gali padėti gimdyvėms atsipalaiduoti, rasti patogesnes pozas, pailsėti gimdymo metu. Įvairūs masažai, aromaterapija, kvėpavimo pratimai, gimnastikos kamuolio, „rebozo" - specialaus audinio - panaudojimas nėštumo ir gimdymo metu - tai tik nedaugelis iš mūsų išmoktų dalykų. Esame pasiruošusios pasidalinti šiomis žiniomis, kad kuo daugiau moterų Lietuvoje džiaugtųsi gražiomis, sėkmingomis savo vaikelio gimimo istorijomis", - pasakoja mokymų koordinatorė Vilma Kraelskaitė.

Parodoje „Vaikų šalis" - pažintis su dulomis

Susipažinti su gimdymo dulomis bus galima ateinantį savaitgalį „Sumanios mamos erdvėje", parodoje „Vaikų šalis". Lapkričio 21 d. 12 val. Lietuvos dulų asociacijos valdybos narės Vilma Kraelskaitė ir Giedrė Daugelavičienė skaitys pranešimą „Dula - švelnesnio moters nėštumo ir gimdymo palydovė".

Pranešimo metu bus demonstruojama „rebozo" technika atliekamas masažas. Jo metu žmogus ar kuri nors jo kūno dalis yra apjuosiama skaromis ar kitais audiniais ir palengva sūpuojama. Toks masažas puikiai tinka ne tik besilaukiančioms ar gimdančioms moterims - tai puikus būdas palengvinti nugaros skausmus, atsipalaiduoti bet kam.

„Sumanios mamos erdvė" - tai trijų dienų konferencija ir kūrybinė amatų erdvė, kurios tikslas - parodyti, kokia kūrybinga, sąmoninga ir sumani gali tapti moteris, besilaukdama ar augindama mažamečius vaikus. Ji gali kurti verslą, rankdarbius, mokytis ir aktyviai dalyvauti visuomeninėje veikloje.

Parodoje lankytojus pasitiks ir daugiau kaip 120 įmonių stendų su vaikiškos produkcijos naujienomis bei per 50 įvairių renginių. Paroda vyks lapkričio 21-23 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo". Šalia įsikurs mokytojams, švietimo specialistams, mokiniams ir jų tėvams skirta paroda „Mokykla".

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gimdymas

Į Lietuvą atvyksta garsioji akušerė ir pribuvėja: svarbiausia pagalbos priemonė gimdyvei yra meilė (4)

Į Lietuvą atvyksta garsioji akušerė ir pribuvėja: svarbiausia pagalbos priemonė gimdyvei yra meilė
Su lietuvėmis savo patirtimi pasiruošusi dalintis Angelina Martinez Miranda yra garsi tradicinė akušerė/pribuvėja, gyvenanti ir praktikuojanti Meksikoje. Šį pašaukimą moteris paveldėjo iš savo motinos ir močiutės, kurios taip padėdavo vaikučiams ateiti į šį pasaulį.

Nuskausminamieji gimdymo metu – už ir prieš (32)

Nuskausminamieji gimdymo metu – už ir prieš
Devyni kūdikio laukimo mėnesiai skirti visapusiškam jo atėjimo į šį pasaulį pasiruošimui.

Vyras nenori dalyvauti gimdyme: ar verta jį perkalbėti (83)

Vyras nenori dalyvauti gimdyme: ar verta jį perkalbėti
Besilaukianti moteris norėtų, kad gimdyme dalyvautų ir jos vyras. Tačiau bendro sutarimo pora neranda. Ką patars psichologė Karolina Gurskienė?

Tėveliai raginami neskubėti rinktis virkštelės kraujo bankų paslaugas

Tėveliai raginami neskubėti rinktis virkštelės kraujo bankų paslaugas
Lietuvos bioetikos komitetas ragina žmones atsargiau vertinti privačių virkštelės kraujo bankų Lietuvoje vykdomą veiklą ir neskubėti investuoti savo pinigų į jų siūlomas paslaugas.

Lietuvės atvirai: tartis su gydytoju iš anksto dėl gimdymo ar nebūtinai (17)

Lietuvės atvirai: tartis su gydytoju iš anksto dėl gimdymo ar nebūtinai
Jei prieš gerą dešimtmetį būtume mamų paklausę, ar verta tartis dėl gimdymo su ginekologu ar akušere, daugelis būtų atsakiusios, kad tikrai taip.

Mamos išpažintis: „Lietuvoje gimdyti įmanoma tik už pinigus" (148)

Mamos išpažintis: „Lietuvoje gimdyti įmanoma tik už pinigus"
Austėja (vardas pakeistas), auginanti du vaikučius (1 ir 5 m.) įsitikinusi: „Prieš gimdant su gydytoju tartis būtina."

Aušra: gimdymo metu labiausiai skaudino užgaulūs žodžiai (239)

Aušra: gimdymo metu labiausiai skaudino užgaulūs žodžiai
Ačiū, kad pasitikite mumis ir dalijatės išskirtiniais pasakojimais. Aušra mums parašė savo gimdymo istoriją, nes jaučia nuoskaudų, likusių po gimdymo.

Sandros istorija: sunkios nėštumo komplikacijos gydytoja iš pradžių nepastebėjo (3)

Sandros istorija: sunkios nėštumo komplikacijos gydytoja iš pradžių nepastebėjo
Pažintis su šeima, kuri sostinę iškeitė į Jonavą ir dėl to nė kiek nesigaili.

Gydytojas griauna dažniausius mitus apie gimdymą

Gydytojas griauna dažniausius mitus apie gimdymą
Filmas be romantiškų bučinių, kūniškos meilės, paskui ir gimdymo scenos man - kaip vaikui knyga be iliustracijų. Kada pasvajoti, įsijausti, paverkti? Tačiau kai kurie filmų mums įpiršti stereotipai atkeliauja ir į tikrą gyvenimą. Vieni trukdo, kiti - ne. Kas tikra, o kas išgalvota, klausiame gydytojo akušerio ginekologo Egidijaus Jakiūno.

Skaitytojos istorija: pagimdžiau, bet netrukus netekau vaikelio (31)

Skaitytojos istorija: pagimdžiau, bet netrukus netekau vaikelio
„Kadangi šiuo metu išgyvenam sunkiausią periodą savo gyvenime - netekome kūdikio, nusprendėme pasidalinti savo liūdna istorija... Žinau, kad jūs nerašote tokių liūdnų straipsnių, bet tikiuosi, kad tėveliams kurie neteko savo vaikučių bus lengviau, nes žinos kad jie ne vieni tokie“.

Dulos Mantautės laiškas gimdyvei

Dulos Mantautės laiškas gimdyvei
Mantautė yra dula, keturių pametinukų mama, būsima akušerė, rašanti feisbuke tinklaraštį Tampu Mama (ČIA). Mantautės tikslas – kad daugiau moterų įgautų pasitikėjimo, tikėjimo ir ramybės, o gimdymas būtų gražus, saugus ir be streso.

Austėjos išpažintis: mano gimdymą lydėjo daug klaidų

Austėjos išpažintis: mano gimdymą lydėjo daug klaidų
Austėja itin skrupulingai planavo nėštumą, tikėjosi sklandaus gimdymo ir jokių „staigmenų", tačiau, kaip pati sako, į daug ką neatkreipė dėmesio ir pridarė daugybę klaidų. Laimei, iš to pasimokė ir tikisi, kad kitoms būsimosioms mamoms jos patirtis padės būti tvirtesnėms.

Ką vyrai iš tiesų mano apie dalyvavimą gimdyme (48)

Ką vyrai iš tiesų mano apie dalyvavimą gimdyme
Gali būti, kad skaitėte ne vieną straipsnį ar klausėtės diskusijos apie tai, ar vyrams vieta gimdykloje. Daugelis moterų apie tai turi tvirtą savo nuomonę, o ką mano patys vyrai?

Gimdymas įvairiose šalyse: keisčiausi papročiai ir tradicijos (1)

Gimdymas įvairiose šalyse: keisčiausi papročiai ir tradicijos
Vaikelio gimimas – didelė šventė šeimai, ir nuo tos įsimintinos dienos daug ką norisi įamžinti ir įprasminti.

Ispanijoje gyvenanti lietuvė – apie nėštumo priežiūrą ir gimdymus šioje šalyje

Ispanijoje gyvenanti lietuvė – apie nėštumo priežiūrą ir gimdymus šioje šalyje
„Nėštumai ir gimdymai Ispanijoje – ideali patirtis“. Taip sako lietuvė Justė (32 m.), su vyru ispanu Antonio auginanti du sūnus. Abu jų susilaukė Ispanijoje.