Pirmosios dulos Lietuvoje gavo veiklos pažymėjimus: žinome, kad esame reikalingos

 (4)
Šį savaitgalį baigėsi pirmieji Lietuvoje dulų, kitaip dar vadinamų gimdyvių padėjėjomis, mokymai. Daugiau nei metus juos lankiusios moterys gaus gimdymo dulos kvalifikacijos pažymėjimus ir nuo šiol oficialiai galės vadintis dulos vardu.
© Organizatorių nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Kam reikalinga dula?

Pasaulyje, įskaitant artimiausias mūsų kaimynes Lenkiją ir Latviją, dulos žinomos jau ne vienerius metus, tačiau mūsų šalyje tai vis dar naujiena. 2013 m. rudenį VšĮ „Tėvystės centras" iniciatyva Lietuvoje prasidėjo pirmieji dulų mokymai. Šių metų balandį mokymų koordinavimą perėmė naujai įsteigta Lietuvos dulų asociacija, o visa informacija apie mokymus, juose dalyvaujančias dulas ir jų paslaugas skelbiame svetainėje www.dula.lt. Šio projekto tikslas – sukurti galimybę Lietuvos moterims gauti emocinę, psichologinę ir fizinę pagalbą iš specialiai tam parengtų gimdyvių padėjėjų – dulų.

Dulų asociacijos valdybos narė Giedrė Daugelavičienė pasakoja, kad per metus trukusius mokymus dulos įgijo psichologijos, anatomijos ir fiziologijos žinių bei įvairių praktinių įgūdžių, reikalingų padedant gimdyvei ir jos šeimai.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Atviras interviu su dula Asta
Interviu su vienintele lietuve, kuri yra sertifikuota placentos specialistė

„Man dažnai užduoda klausimą, kam reikalinga dula, jei šalia nėščiosios yra gydytojai, akušerės ir vyras. Dula užima specifinę vietą. Ji neteikia jokios medicininės pagalbos, o yra tarsi sesuo ar draugė, padedanti kitai moteriai gauti reikalingų žinių, pasitikėti savimi. Ji yra puiki padėjėja ne tik gimdymo, bet ir nėštumo metu ar pogimdyviniu laikotarpiu, kai naujagimį reikia pirmą kartą maudyti, maitinti krūtimi.

Visos dulos turi bendrų žinių ir įgūdžių, susijusių su nėštumu, gimdymu, psichologine besilaukiančios ar jau pagimdžiusios moters būsena, tačiau kiekviena dula yra savita asmenybė, todėl gimdyvė gali pasirinkti jai artimiausią, priimtiniausią žmogų. Per mokymus ne kartą teko susitikti su moterimis, dalyvauti jų gimdymuose ir sulaukti atsiliepimų, taigi žinome, kad esame reikalingos ir laukiamos", - įsitikinusi G. Daugelavičienė.

Paslaugos bus mokamos

Pasibaigus mokymams iki šiol nemokamai besilaukiančioms moterims teiktos būsimųjų dulų paslaugos taps mokamos. Kiek kainuos dulos pagalba gimdyme, priklausys nuo konkrečios dulos siūlomų paslaugų apimties ir įvairovės.

„Orientuojamės į kaimyninėse šalyse esančias kainas. Ten standartinis dulos paslaugų paketas, t.y. 1 - 3 susitikimai iki gimdymo, dalyvavimas gimdyme ir vienas susitikimas po gimdymo bei konsultacijos telefonu, kainuoja apie 150 - 200 eurų. Visame pasaulyje yra ir nemokamai tokią pagalbą moterims teikiančių dulų. Manome, kad savanorystės bus ir Lietuvoje", - teigia G. Daugelavičienė.

Dulų mokymus vedė ne tik profesionalūs psichologai, medikai, kitų sričių specialistai iš Lietuvos, bet ir nemažai patirties turinčios kolegės dulos iš Latvijos. „Jos dalijosi mūsų šalyje dar mažai žinomomis įvairiomis technikomis, kurios gali padėti gimdyvėms atsipalaiduoti, rasti patogesnes pozas, pailsėti gimdymo metu. Įvairūs masažai, aromaterapija, kvėpavimo pratimai, gimnastikos kamuolio, „rebozo" - specialaus audinio - panaudojimas nėštumo ir gimdymo metu - tai tik nedaugelis iš mūsų išmoktų dalykų. Esame pasiruošusios pasidalinti šiomis žiniomis, kad kuo daugiau moterų Lietuvoje džiaugtųsi gražiomis, sėkmingomis savo vaikelio gimimo istorijomis", - pasakoja mokymų koordinatorė Vilma Kraelskaitė.

Parodoje „Vaikų šalis" - pažintis su dulomis

Susipažinti su gimdymo dulomis bus galima ateinantį savaitgalį „Sumanios mamos erdvėje", parodoje „Vaikų šalis". Lapkričio 21 d. 12 val. Lietuvos dulų asociacijos valdybos narės Vilma Kraelskaitė ir Giedrė Daugelavičienė skaitys pranešimą „Dula - švelnesnio moters nėštumo ir gimdymo palydovė".

Pranešimo metu bus demonstruojama „rebozo" technika atliekamas masažas. Jo metu žmogus ar kuri nors jo kūno dalis yra apjuosiama skaromis ar kitais audiniais ir palengva sūpuojama. Toks masažas puikiai tinka ne tik besilaukiančioms ar gimdančioms moterims - tai puikus būdas palengvinti nugaros skausmus, atsipalaiduoti bet kam.

„Sumanios mamos erdvė" - tai trijų dienų konferencija ir kūrybinė amatų erdvė, kurios tikslas - parodyti, kokia kūrybinga, sąmoninga ir sumani gali tapti moteris, besilaukdama ar augindama mažamečius vaikus. Ji gali kurti verslą, rankdarbius, mokytis ir aktyviai dalyvauti visuomeninėje veikloje.

Parodoje lankytojus pasitiks ir daugiau kaip 120 įmonių stendų su vaikiškos produkcijos naujienomis bei per 50 įvairių renginių. Paroda vyks lapkričio 21-23 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo". Šalia įsikurs mokytojams, švietimo specialistams, mokiniams ir jų tėvams skirta paroda „Mokykla".

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gimdymas

Cezario pjūvio operacija – ar moterys tikrai žino viską? (2)

Cezario pjūvio operacija – ar moterys tikrai žino viską?
Cezario pjūvis - iki šiol ne tik medicinos, bet ir populiariojoje spaudoje diskusijas kelianti chirurginė procedūra, atliekama moterims, siekiant išvengti arba gydyti grėsmingas komplikacijas, keliančias pavojų motinos ar naujagimio gyvybei ir sveikatai.

Nėštumo ir gimdymo metu ŽIV infekcija pernai nustatyta keturioms moterims

Nėštumo ir gimdymo metu ŽIV infekcija pernai nustatyta keturioms moterims
2017 metais Lietuvoje ŽIV infekcija nustatyta keturioms nėščiosioms.

Prasideda gimdymas: kaip atpažinti tikruosius sąrėmius

Prasideda gimdymas: kaip atpažinti tikruosius sąrėmius
„Ar aš suprasiu, kada gimdau? – tai vienas dažniausių pirmą kartą gimdančių mamyčių klausimas. Bijoti tikrai neverta – kai prasidės gimdymas, tikrai suprasite.

Idealus amžius gimdyti vaikus (4)

Idealus amžius gimdyti vaikus
Nėra reikalo jausti įtampą dėl šeimos planavimo. Tokią išvadą padarė Maxo Plancko instituto mokslininkai, kurie Rostoke atliko demografinį tyrimą. Tyrėjai nustatė, kad vyresnio amžiaus tėvams vaikų auginimas teikia kur kas didesnį džiaugsmą nei jauniems.

Ar tikrai po gimdymo moterys mažiau rūpinasi savo išvaizda (4)

Ar tikrai po gimdymo moterys mažiau rūpinasi savo išvaizda
Įdomu, ką manote jūs? Išsakykite savo nuomonę komentaruose!

Kodėl gimdymas šiandien trunka ilgiau, negu prieš 50 metų? (3)

Kodėl gimdymas šiandien trunka ilgiau, negu prieš 50 metų?
Visos bent kartą gimdžiusios poros žino, kad ilgiausiai ir skausmingiausiai trunka pirmoji gimdymo fazė - sąrėmiai, kuomet pradeda vertis gimdos kaklelis. Atlikę tyrimą JAV mokslininkai nustatė, kad sąrėmiai šiandien trunka gerokai ilgiau, negu prieš penkiasdešimt metų. Kodėl?

Kas tai yra orgazminis gimdymas? (1)

Kas tai yra orgazminis gimdymas?
Nors dažniausiai kalbant apie vaiko gimimą minimi skausmas ir bausmė, kai kurios moterys patiria ir orgazminius (arba ekstazinius) gimdymus. Žurnalo „Sexologies" apklausa atskleidė, kad maždaug 0,3 procento gimdymų metu akušerės stebėjo, kaip gimdyvės patyrė orgazmus.

Psichologės patarimai, kurie padės nebijoti gimdymo (12)

Psichologės patarimai, kurie padės nebijoti gimdymo
Artėjant gimdymo dienai ne viena moteris ima jausti didelę baimę - o kaip viskas bus?

Medicinos stebuklas: pagimdė moteris su persodinta gimda

Medicinos stebuklas: pagimdė moteris su persodinta gimda
Teksaso ligoninėje pirmą kartą gimė kūdikis, kurio motinai buvo atlikta gimdos transplantacija, informuoja Bayloro universiteto Dalase Medicinos centras.

Gydytojas ginekologas: ar tikrai antras gimdymas lengvesnis už pirmąjį

Gydytojas ginekologas: ar tikrai antras gimdymas lengvesnis už pirmąjį
Pirmas gimdymas – didžiulė nežinomybė tiek mamai, tiek gydytojams ginekologams. O štai antrasis bus labai panašus į pirmąjį, tačiau kūdikis pasaulį išvys greičiau ir sklandžiau. Taip byloja iš lūpų į lūpas perduodama liaudies išmintis. Ar tikrai? Kokie dar mitai sklando apie antrą gimdymą?

9 faktai apie cezario pjūvį, kurie ir stebina, ir šiurpina (22)

9 faktai apie cezario pjūvį, kurie ir stebina, ir šiurpina
Šiandien cezario pjūvio operacija atlieka kas ketvirtai ar kas trečiai moteriai. Yra šalių, kur šis procentas dar didesnis. Surinkome 9 įdomius ir mažai girdėtus faktus apie cezario pjūvį.

Gimdymas su nuskausminimu ar be: įdomiausi mamų argumentai (27)

Gimdymas su nuskausminimu ar be: įdomiausi mamų argumentai
Kalbant šia tema mamų nuomonės išsiskiria kardinaliai: vienos pasisako tik už, kitos – prieš bet kokią intervenciją, o trečios lieka neutralios – nelygu, kokia situacija. Paskaitykime mamų nuomones ir argumentus!

Gimdymas su vyru: argumentai UŽ ir PRIEŠ (5)

Gimdymas su vyru: argumentai UŽ ir PRIEŠ
Apie gimdymą kartu su vyru vis dar kyla aštrios diskusijos, tačiau pagrindiniai argumentai už ir prieš išlieka tie patys.

Kaip gimdo karališkose šeimose ir kokias tradicijas sulaužė princesė Diana bei Kate Middleton (2)

Kaip gimdo karališkose šeimose ir kokias tradicijas sulaužė princesė Diana bei Kate Middleton
Nuo civilizacijos pradžios karališkasis pasaulis visada buvo ypatingas, išaukštintas, kupinas paslapčių ir net, kaip buvo manoma, dieviškosios galios. Taigi nieko keisto, kad vaiko gimimas karališkoje šeimoje visais laikais buvo ypatingas įvykis.

Pasiruošimas gimdymui: tai turėtų žinoti kiekviena nėščia moteris (3)

Pasiruošimas gimdymui: tai turėtų žinoti kiekviena nėščia moteris
Devyni laukimosi mėnesiai skirti ne tik tam, kad kūdikėlis tinkamai susiformuotų ir būtų pasirengęs atėjimui į šį pasaulį, tačiau tai ir laikas moteriai, skirtas pasiruošti naujam etapui.