Tiesa ir mitai apie cezario pjūvį

 (60)
Prakalbus apie cezario pjūvį, moterys paprastai stoja į priešingas barikadų puses. Vienos sako, kad tai saugiausias ir patogiausias būdas gimti, kitos tvirtina, kad tai moters nesėkmė, turinti neigiamų padarinių jos ir vaiko sveikatai. Kaip yra iš tiesų?
© Shutterstock nuotr.

Konsultuoja gydytojas akušeris ginekologas Romoaldas Juršėnas:

Ar tiesa, kad cezario pjūvio operacijų kasmet daugėja?

2010 m. duomenimis, Lietuvoje cezario pjūvio operacija baigėsi daugiau kaip 25 proc. visų gimdymų. Vadinasi, kas ketvirta moteris gimdo per cezario pjūvio operaciją. Jų daugėja visame pasaulyje - ne tik Lietuvoje, ir tai susiję su keliais dalykais. Pirmiausia dalis moterų negali natūraliai pastoti, joms padeda šiuolaikinės technologijos, jos negalėtų pagimdyti pačios.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kokio amžiaus vaikas labiausiai pavydi brolio ar sesės?
Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą?

Kita dalis - tos, kurios pačios gimė per cezario pjūvio operaciją, jų mamos taip pat be medikų pagalbos nebūtų galėjusios pagimdyti. Be to, jaučiamas didelis visuomenės spaudimas, kad cezario pjūvio operacija yra panacėja, išsprendžianti visas problemas. Jeigu moteris gimdo ir kas nors atsitinka, medikas tuoj pat apkaltinamas, kad laiku neatliko cezario pjūvio operacijos arba atliko per vėlai. Todėl susiformavusi nuomonė, kad cezario pjūvio operacija yra saugus gimdymo būdas.

Gal operacija iš tiesų saugiau už natūralų gimdymą?

Atlikti moksliniai tyrimai JAV, Europoje rodo, kad cezario pjūvio operacijos beveik nesumažina naujagimių ligų. Priešingai, padidėja moterų ligų pooperaciniu laikotarpiu, pavyzdžiui, daugiau kraujuojančiųjų, palyginti su natūraliai gimdžiusiomis. Atlikus vieną cezario pjūvio operaciją, didėja tam tikrų akušerinių komplikacijų per kitą nėštumą tikimybė: placentos pirmeigos, jos įaugimo ir kt.

Be to, dar kartą gimdant greičiausiai vėl bus pasitelktas cezario pjūvis ar prireiks kitaip chirurgiškai įsikišti. Patys geriausi rezultatai yra tada, kai gimdoma natūraliai ir medikų pagalba apsiriboja tuo, kad yra stebima gimdymo eiga, naujagimis ateina į švarią, šiltą, draugišką aplinką. Tada, kai vaikučio perėjimas iš vieno gyvenimo etapo - mamos gimdoje į aplinką yra kaip galima švelnesnis ir nesukelia įtampos.

Taip, yra tam tikras procentas moterų, kurios negalėtų pagimdyti sėkmingai pačios, jei nebūtų atliekama operacija. Vis dėlto tai, kad daugėja cezario pjūvio operacijų, yra ne tik Lietuvos, bet ir viso pasaulio bėda. Pavyzdžiui, Pietų Amerikos šalyse, Čilėje, Brazilijoje, moteriai išvis negarbė gimdyti natūraliai. Ten statistika kraupi, yra ligoninių, kuriose pusė ar du trečdaliai visų gimdyvių operuojamos.

Kiek moterų po cezario operacijos kitą kartą pagimdo pačios?

Priklauso nuo ligoninės, kurioje gimdoma. Kai kur tokių moterų yra vos keli procentai. Tačiau apskritai manau, kad pačios pagimdyti po pirmos cezario pjūvio operacijos galėtų 30-50 proc. moterų. Tam trukdo išankstinė nuostata, kai moteris neigiamai nusiteikia arba būna nuteikiama, kai laukiasi, taip pat jei bloga pirmo gimdymo patirtis. Pavyzdžiui, moteris gimdė natūraliai, kažkas atsitiko ir prireikė cezario pjūvio.

Kitą kartą pastojusi galvoja, kad jei bus atlikta planinė operacija, išvengs galimų rūpesčių. Ar pagimdys moteris kitą kartą pati, priklauso ir nuo to, dėl kokios priežasties operacija atlikta pirmą kartą. Jeigu dėl netaisyklingos vaisiaus pirmeigos, dėl ūmios vaisiaus hipoksijos, tada galima prognozuoti, kad kitą nėštumą, jei vaisiaus padėtis bus taisyklinga, nebus kitų sunkinančių veiksnių, gimdymas pasibaigs natūraliai.

Kokiais atvejais cezario pjūvio operacija suplanuojama iš anksto?

Kartais dar per nėštumą suplanuojame cezario pjūvio operaciją, kai yra placentos pirmeiga, netaisyklinga vaisiaus padėtis, moteris turėjo gimdos operacijų iki gimdymo, daugiau kaip dvi cezario pjūvio operacijos ir kt.

Kokio svorio naujagimio moteris negali sėkmingai pagimdyti pati?

Svoris nėra lemiamas rodiklis, labai svarbu moters dubuo, kokia vaikučio padėtis gimdoje, kelintas tai gimdymas, kokio svorio naujagimiai gimė prieš tai. Gali būti, kad 3500 g sveriantis naujagimis yra per didelis moteriai tam tikromis aplinkybėmis, o kitą 4500 g vaikelį moteris pagimdys sėkmingai.

Taip, esant didelei vaikučio kūno masei, rizika, kad nėštumas pasibaigs operacija, yra didesnė, negu nešiojant mažo svorio vaisių. Pavyzdžiui, amerikiečiai sako, kad jeigu vaisiaus numatomas svoris yra 4700 g, tada galbūt būtų saugiau atlikti cezario pjūvio operaciją.

Ar moteris gali pasirinkti planuotos cezario pjūvio operacijos datą? Štai, pavyzdžiui, graži data - 2012-12 -12?

Mes tokių datų neplanuojame, bijau pasakyti, ar koks gydytojas sutiktų pagal pageidavimą parinkti tokią datą. Aš pats netikiu skaičių magija ir visada moterims sakau, kad ta diena, kai vaikas gimė, ir yra pati geriausia data, nes tai jos vaiko gimtadienis. Cezario pjūvio operacija planuojama ne pagal datą, o pagal tai, ar nėštumas išnešiotas, ar jau metas gimti vaikučiui.

Kiek galima susilaukti vaikučių po cezario pjūvio operacijų?

Lietuvoje yra gydytojų, kurie yra atlikę ir ketvirtą, ir penktą cezario pjūvio operaciją vienai moteriai. JAV esu matęs šeštą vienos moters cezario pjūvio operaciją, girdėjau, kad arabų šalyse atliekama dar daugiau. Tačiau nepamirškime, kad tai operacija - ir kuo jų daugiau, tuo rizika moters sveikatai yra didesnė.

Anksčiau po cezario pjūvio operacijos ligoninėje tekdavo praleisti savaitę, dabar - perpus mažiau, kodėl?

Ištobulėjo operacinė technika, nuskausminimas, naudojama šiuolaikinėmis technologijomis paremta siuvamoji medžiaga, dėl to pagerėjo moterų būklė po operacijos. Paprastai išleidžiame trečią parą po cezario operacijos, po įprasto gimdymo - kai naujagimiui būna dvi paros. Kiekviena ligoninė turi savo tvarką. Be to, yra tam tikra nustatyta tvarka, kai moteris po gimdymo gali sugrįžti į stacionarą pasikonsultuoti.

Natūraliai gimdančiai moteriai gimdykloje gali padėti vyras, naujagimis paguldomas mamai ant krūtinės. Taikant cezario operaciją viso to netenkama - vyras laukia koridoriuje, o gimęs vaikutis išnešamas į naujagimių kambarį, kol mama atsigaus?

Sutikite, cezario pjūvio operacija nėra natūralus gimdymas, ji atliekama operacinėje, kuriai keliami aukšti sterilumo reikalavimai. Yra ligoninių, kurios leidžia būti vyrui operacinėje, tai priklauso labiau nuo vidaus tvarkos. Esu dirbęs ir vienokioje, ir kitokioje, bet kokiu atveju stengiamės palaikyti kiek įmanoma mamos ir vaiko kontaktą. Jei pacientė pageidauja, naujagimis nušluostomas ir padedamas mamai ant krūtinės.

Kai operuojama taikant vietinę nejautrą ir pacientė nemiega, gimęs vaikutis visada atnešamas parodyti mamai. Tada, jei vaikučio būklė gera, naujagimių slaugytoja išneštą iš operacinės duoda tėčiui. Jis gali nunešti į naujagimių kambarį.

Kodėl vaikutis negali visą laiką būti tėčiui ant rankų?

Naujagimis, gimęs po cezario pjūvio operacijos, reikalauja tam tikros priežiūros. Iš karto po gimimo jį apžiūrėjusi naujagimių gydytoja sprendžia, kiek ir kaip vaikutis turi būti prižiūrimas. Kartais, jei sąlygos leidžia ir turime tokią galimybę, kai naujagimių gydytoja apžiūri ir įsitikina, kad viskas gerai, vaikutis pasilieka su tėčiu ir laukia, kol mama bus parvežta iš operacinės. Vis dėlto dažniausiai vaikutis patenka į naujagimių kambarį, kuriame kelias valandas, kol mama atsigauna ir gali pradėti žindyti, yra prižiūrimas patyrusios naujagimių slaugytojos.

Tik skaičiai:

Cezario pjūvio operacijos Lietuvoje:

2000 m. - 13,02 proc. visų gimdymų

2005 m. - 19,1 proc. visų gimdymų

2010 m. - 25,19 proc. visų gimdymų

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gimdymas

Gimdymas įvairiose šalyse: keisčiausi papročiai ir tradicijos (1)

Gimdymas įvairiose šalyse: keisčiausi papročiai ir tradicijos
Vaikelio gimimas – didelė šventė šeimai, ir nuo tos įsimintinos dienos daug ką norisi įamžinti ir įprasminti.

Ispanijoje gyvenanti lietuvė – apie nėštumo priežiūrą ir gimdymus šioje šalyje

Ispanijoje gyvenanti lietuvė – apie nėštumo priežiūrą ir gimdymus šioje šalyje
„Nėštumai ir gimdymai Ispanijoje – ideali patirtis“. Taip sako lietuvė Justė (32 m.), su vyru ispanu Antonio auginanti du sūnus. Abu jų susilaukė Ispanijoje.

Kiekviena gimdyvė išgirsta šios moters pavardę: kas tokia buvo Virginia Apgar (4)

Kiekviena gimdyvė išgirsta šios moters pavardę: kas tokia buvo Virginia Apgar
Kiekviena nauja mama išgirsta šios moters vardą, bet ne kiekviena žino, kas ji. Kviečiame susipažinti su gydytoja Virginia Apgar.

Vyras gimdyme – už ar prieš? (57)

Vyras gimdyme – už ar prieš?
Štai ir vėl kasmėnesinis tradicinis mamų susibėgimas, o aš skubu užduoti joms klausimą. Ar vyras dalyvavo gimdyme? Ar padėjo? O gal labiau... trukdė?

Sandra: gimdyti važiavau nesitarusi ir likau iš tiesų nustebusi (4)

Sandra: gimdyti važiavau nesitarusi ir likau iš tiesų nustebusi
Tuo įsitikinusi (ir pati patyrusi) žavaus mažylio mama Sandra. Moteris pasakoja, kad, nors gimdymas būna komplikuotas, jis prisiminimuose gali išlikti kaip graži, šviesi diena. Ir didžiąją dalį lemia personalo dėmesys, atidumas ir kompetencija.

Kaip susijęs aštrus maistas ir gimdymas

Kaip susijęs aštrus maistas ir gimdymas
Aštrus maistas paskatina sąrėmius. Tokį patarimą būsimos mamos neretai išgirsta baigiantis nėštumui, kai numatytas gimdymo terminas praėjo, o vaikelis neskuba užgimti

Živilė: gimdyti Estijoje buvo geriau, ramiau ir maloniau, palyginti su Lietuva

Živilė: gimdyti Estijoje buvo geriau, ramiau ir maloniau, palyginti su Lietuva
Živilės ir Deivido šeima augina tris vaikus – du gimdė Lietuvoje, o trečią – Estijoje, Taline.

Kurios ligoninės Lietuvoje turi Naujagimiui palankios ligoninės vardą (26)

Kurios ligoninės Lietuvoje turi Naujagimiui palankios ligoninės vardą
Naujagimiui palankios ligoninės didelę reikšmę skiria sėkmingai žindymo pradžiai. Kokių reikalavimų turi būti laikomasi, norint gauti Naujagimiui palankios ligoninės vardą ir kodėl verta gimdyti būtent šiose gydymo įstaigose?

Akušerė: tai vienas keisčiausių gimdymų, kokį mačiau (6)

Akušerė: tai vienas keisčiausių gimdymų, kokį mačiau
Portale TavoVaikas.lt esame rašę apie daugelį tikrai keistų gimdymų: kuomet moteris pagimdo per labai trumpą laiką, kai gimdymo metu moteris patiria orgazmą ar gimę dvynukai turi skirtingą odos spalvą.

Kauno klinikos pakartotinai pripažintos Naujagimiams palankia ligonine

Kauno klinikos pakartotinai pripažintos Naujagimiams palankia ligonine
Žindymo skatinimo komitetas Kauno klinikas pakartotinai pripažino Naujagimiui palankia ligonine.

Eglė: antrą kartą gimdydama nenorėčiau cezario pjūvio operacijos (9)

Eglė: antrą kartą gimdydama nenorėčiau cezario pjūvio operacijos
Grafikos dizainerė Eglė (26 m.) ir verslininkas Karolis (29 m.) laukdami sūnaus Mykolo (4 m.) atsipalaiduoti negalėjo – tai vienas nesklandumas, tai kitas... Galiausiai – verdiktas: planinė cezario pjūvio operacija.

Ruošiamės į gimdymo namus: neužmirškite pasiimti šių daiktų

Ruošiamės į gimdymo namus: neužmirškite pasiimti šių daiktų
Ginekologijos ir akušerijos skyriaus darbuotojai kartais pajuokauja, kad kai kurie tėveliai į gimdymą atvyksta su tiek lagaminų ir rankinių, kad panašu, jog susiruošė į povestuvinę kelionę ar egzotišką kelių savaičių išvyką. Tiesa, jų laukia vienas svarbiausių įvykių gyvenime, tačiau begalės daiktų, kurių prisikrauna, tikrai neprireiks.

Kokio amžiaus geriausia gimdyti: lietuvių moterų apklausa (75)

Kokio amžiaus geriausia gimdyti: lietuvių moterų apklausa
Vieno atsakymo, žinoma, nerasime, o ir nereikia: kiekvienai tas metas individualus. Tik kartais moteris susimąsto, sutrinka: „Gal jau laikas? O gal dar palaukti?" Pasmalsaukime, kokia mamų nuomonė šiuo klausimu.

Kristinos įspūdžiai po gimdymo Norvegijoje: antrą norėčiau gimdyti tik čia (54)

Kristinos įspūdžiai po gimdymo Norvegijoje: antrą norėčiau gimdyti tik čia
Kurį laiką su vyru Evaldu gyvendama Norvegijoje Kristina Kaziulienė pastojo ir... labai nerimavo dėl tenykštės priežiūros.

Būna ir taip: gimdymas per Naujuosius metus (7)

Būna ir taip: gimdymas per Naujuosius metus
Kiekvienas Naujųjų metų sutikimas būna ypatingas, tačiau toks, kokį patyrė Irina, pasitaiko tik kartą gyvenime. Ir, toli gražu, ne visiems.