Vertikalus gimdymas: kai moterys gimdo ne gulėdamos lovoje

 (5)
Vertikalus gimdymas - kai moteris gimdo klūpėdama ant kelių, tupėdama arba netgi sėdėdama ant specialiai išpjautos kėdės.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Šiandien toks gimdymas praktikuojamas daugelyje šalių - Vokietijoje, Olandijoje, Švedijoje, Suomijoje ir kt. Kokie tokio gimdymo privalumai ir trūkumai?

Gimdyti lengviau

Gimdant vertikalioje padėtyje atsipalaiduoja stangos, per kurias vienu metu susitraukia ir gimda, ir pilvo presas. Pasirodo, tokioje padėtyje gimdymas vyksta greičiau, būna lengvesnis ir ne toks skausmingas. Būnant vertikalioje padėtyje vaisiaus pūslė spaudžia gimdos kaklelį ir šis veriasi tolygiai, tad sumažėja traumų tikimybė ir tarpvietės plyšimų rizika.

Vertikalioje padėtyje gimdyvė nėra tokia pasyvi, kaip gulimoje padėtyje. Iš esmės taip ji gali gimdyti savarankiškai ir pirma paliesti kūdikio galvutę. Be visų kitų privalumų, tokiu būdu pagimdžiusi moteris gali paimti savo kūdikį ant rankų kai dar net nenupjauta virkštelė.

Mažiau traumų

Toks gimdymas padeda išvengti gimdymo traumų ne tik motinai, bet ir vaikui. Statistika parodo, kad gimdant vertikaliai jų būna vos 3,5 proc., o gimdant tradiciniu būdu - 35 proc. (daugiausia - hematomos galvos srityje).

Tokio gimdymo metu moters gimda yra vertikalioje padėtyje, ir tą akimirką ne taip stipriai spaudžia mažojo dubens kraujagysles. Be to, vaikas jaučiasi daug patogiau, jam negresia deguonies badas. Teigiamus vertikalaus gimdymo aspektus visų pirma pastebi pediatrai, kurie pažymi, kad tokiu būdu gimusių vaikų aukštesni Apgar skalės rodikliai, taip pat jiems rečiau diagnozuojamos neurologinės patologijos, jie greičiau vystosi.

Gera alternatyva

Turint omenyje faktą, kad vertikalioje kūno padėtyje gerokai sumažėja krūvis gimdyvės organizmui, gydytojai ėmė rekomenduoti moterims, kurios serga kai kuriomis širdies ir kraujagyslių ligomis (ūminėje ligos stadijoje) bei kurioms diagnozuota itin didelė trumparegystė, gimdyti klūpint ant kelių. Anksčiau akušeriai neturėjo pasirinkimo, nes moterims su tokiomis patologijomis buvo draudžiama gimdyti natūraliai - joms iškart buvo atliekamas Cezario pjūvis. O vertikalaus gimdymo dėka net tokios moterys gali gimdyti savarankiškai. Tiesa, vertikalus gimdymas reikalauja didesnės medicinos personalo kvalifikacijos.

Kontraindikacijos

Žinoma, prieš priimant sprendimą, ar gimdyti tokiu būdu, ar ne, reikia pasikonsultuoti su gydytoju, nes gali būti ir kontraindikacijų.

Pavyzdžiui vertikalus gimdymas nerekomenduojamas, jei moteriai diagnozuota venų varikozė, jei gimdomas neišnešiotas kūdikis arba yra nėštumo komplikacijų, taip pat jeigu vaisiaus raida įsčiose vėluoja. Be to, kai kurios moterys dėl savo anatominių savybių negali gimdyti natūraliai, todėl joms rekomenduojamas tik Cezario pjūvis.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gimdymas

Dviejų vaikų mama: pirmas gimdymas – katastrofa, antras – kaip gimtadienis

Dviejų vaikų mama: pirmas gimdymas – katastrofa, antras – kaip gimtadienis
Taip sako Indrė Rutavičienė, trejų metų Olivijos ir trijų mėnesių Elidijaus mama. Baigusi statybos mokslus Indrė ilgai ieškojo savo kelio. Šiandien ji jaučiasi esanti ten, kur ir turėtų būti.

Į Lietuvą atvyksta garsioji akušerė ir pribuvėja: svarbiausia pagalbos priemonė gimdyvei yra meilė (4)

Į Lietuvą atvyksta garsioji akušerė ir pribuvėja: svarbiausia pagalbos priemonė gimdyvei yra meilė
Su lietuvėmis savo patirtimi pasiruošusi dalintis Angelina Martinez Miranda yra garsi tradicinė akušerė/pribuvėja, gyvenanti ir praktikuojanti Meksikoje. Šį pašaukimą moteris paveldėjo iš savo motinos ir močiutės, kurios taip padėdavo vaikučiams ateiti į šį pasaulį.

Nuskausminamieji gimdymo metu – už ir prieš (32)

Nuskausminamieji gimdymo metu – už ir prieš
Devyni kūdikio laukimo mėnesiai skirti visapusiškam jo atėjimo į šį pasaulį pasiruošimui.

Vyras nenori dalyvauti gimdyme: ar verta jį perkalbėti (83)

Vyras nenori dalyvauti gimdyme: ar verta jį perkalbėti
Besilaukianti moteris norėtų, kad gimdyme dalyvautų ir jos vyras. Tačiau bendro sutarimo pora neranda. Ką patars psichologė Karolina Gurskienė?

Tėveliai raginami neskubėti rinktis virkštelės kraujo bankų paslaugas

Tėveliai raginami neskubėti rinktis virkštelės kraujo bankų paslaugas
Lietuvos bioetikos komitetas ragina žmones atsargiau vertinti privačių virkštelės kraujo bankų Lietuvoje vykdomą veiklą ir neskubėti investuoti savo pinigų į jų siūlomas paslaugas.

Lietuvės atvirai: tartis su gydytoju iš anksto dėl gimdymo ar nebūtinai (17)

Lietuvės atvirai: tartis su gydytoju iš anksto dėl gimdymo ar nebūtinai
Jei prieš gerą dešimtmetį būtume mamų paklausę, ar verta tartis dėl gimdymo su ginekologu ar akušere, daugelis būtų atsakiusios, kad tikrai taip.

Mamos išpažintis: „Lietuvoje gimdyti įmanoma tik už pinigus" (148)

Mamos išpažintis: „Lietuvoje gimdyti įmanoma tik už pinigus"
Austėja (vardas pakeistas), auginanti du vaikučius (1 ir 5 m.) įsitikinusi: „Prieš gimdant su gydytoju tartis būtina."

Aušra: gimdymo metu labiausiai skaudino užgaulūs žodžiai (239)

Aušra: gimdymo metu labiausiai skaudino užgaulūs žodžiai
Ačiū, kad pasitikite mumis ir dalijatės išskirtiniais pasakojimais. Aušra mums parašė savo gimdymo istoriją, nes jaučia nuoskaudų, likusių po gimdymo.

Sandros istorija: sunkios nėštumo komplikacijos gydytoja iš pradžių nepastebėjo (3)

Sandros istorija: sunkios nėštumo komplikacijos gydytoja iš pradžių nepastebėjo
Pažintis su šeima, kuri sostinę iškeitė į Jonavą ir dėl to nė kiek nesigaili.

Gydytojas griauna dažniausius mitus apie gimdymą

Gydytojas griauna dažniausius mitus apie gimdymą
Filmas be romantiškų bučinių, kūniškos meilės, paskui ir gimdymo scenos man - kaip vaikui knyga be iliustracijų. Kada pasvajoti, įsijausti, paverkti? Tačiau kai kurie filmų mums įpiršti stereotipai atkeliauja ir į tikrą gyvenimą. Vieni trukdo, kiti - ne. Kas tikra, o kas išgalvota, klausiame gydytojo akušerio ginekologo Egidijaus Jakiūno.

Skaitytojos istorija: pagimdžiau, bet netrukus netekau vaikelio (31)

Skaitytojos istorija: pagimdžiau, bet netrukus netekau vaikelio
„Kadangi šiuo metu išgyvenam sunkiausią periodą savo gyvenime - netekome kūdikio, nusprendėme pasidalinti savo liūdna istorija... Žinau, kad jūs nerašote tokių liūdnų straipsnių, bet tikiuosi, kad tėveliams kurie neteko savo vaikučių bus lengviau, nes žinos kad jie ne vieni tokie“.

Dulos Mantautės laiškas gimdyvei

Dulos Mantautės laiškas gimdyvei
Mantautė yra dula, keturių pametinukų mama, būsima akušerė, rašanti feisbuke tinklaraštį Tampu Mama (ČIA). Mantautės tikslas – kad daugiau moterų įgautų pasitikėjimo, tikėjimo ir ramybės, o gimdymas būtų gražus, saugus ir be streso.

Austėjos išpažintis: mano gimdymą lydėjo daug klaidų

Austėjos išpažintis: mano gimdymą lydėjo daug klaidų
Austėja itin skrupulingai planavo nėštumą, tikėjosi sklandaus gimdymo ir jokių „staigmenų", tačiau, kaip pati sako, į daug ką neatkreipė dėmesio ir pridarė daugybę klaidų. Laimei, iš to pasimokė ir tikisi, kad kitoms būsimosioms mamoms jos patirtis padės būti tvirtesnėms.

Ką vyrai iš tiesų mano apie dalyvavimą gimdyme (48)

Ką vyrai iš tiesų mano apie dalyvavimą gimdyme
Gali būti, kad skaitėte ne vieną straipsnį ar klausėtės diskusijos apie tai, ar vyrams vieta gimdykloje. Daugelis moterų apie tai turi tvirtą savo nuomonę, o ką mano patys vyrai?

Gimdymas įvairiose šalyse: keisčiausi papročiai ir tradicijos (1)

Gimdymas įvairiose šalyse: keisčiausi papročiai ir tradicijos
Vaikelio gimimas – didelė šventė šeimai, ir nuo tos įsimintinos dienos daug ką norisi įamžinti ir įprasminti.