Aplink kaklą apsisukusi virkštelė: kas gresia

 (5)
Placenta, virkštelė ir vaisiaus vandenys - tai tarsi sienos, stogas ir langai „namuko“, kuriame devynis mėnesius gyvens jūsų kūdikis. Ką apie „namuką“ vertėtų žinoti?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Virkštelė – tai virvelės pavidalo organas, „veikiantis" tik per nėštumą. Ši virvelė yra gyvybiškai svarbi vaisiui, nes vienintelė jungia jį su placenta - organu, užtikrinančiu vaisiaus išgyvenimą įsčiose. Virkštelės arterijomis iš placentos kūdikiui tiekiamas deguonis ir maistingosios medžiagos, virkštelės vena į placentą grąžinami medžiagų apykaitos produktai bei anglies dvideginis. Dėl gerai funkcionuojančios virkštelės vaisius kvėpuoja, maitinasi ir gerai vystosi.

TAIP PAT SKAITYKITE:
10 įdomiausių faktų apie placentą
Kaip vaiko sveikata priklauso nuo to, kada jam buvo nukirpta virkštelė

Vidutiniškai virkštelė yra 50-60 cm ilgio ir 1,5-2 cm storio. Tačiau ilgis gali įvairuoti.

Kol vaikutis gimdoje, visiškai nesvarbu, kokio virkštelė ilgio ir kaip pilvelyje išsiraičiusi. Tam tikra rizika atsiranda prasidėjus gimdymui, bet dažniausiai jo pabaigoje, kai vaisiaus galvytė nusileidžia į dubenį ir gali prispausti virkštelę.

Tiriant ultragarsu galima pamatyti, ar virkštelė yra apsisukusi aplink rankytę, kakliuką ar kitą vaisiaus kūno dalį, tačiau tai nekeičia nei nėščiosios priežiūros, nei nėštumo užbaigimo taktikos ar gimdymo plano.

Be abejo, kuo virkštelė ilgesnė, tuo daugiau kilpų ji gali sudaryti, tuo didesnė tikimybė, kad vaisius gali į ją patekti. Neretai mamos baiminasi, kad apsivyniojus virkštelei aplink kakliuką ar kt. kūno dalį vaisius gali pritrūkti deguonies, imti dusti, tačiau pati gamta pasirūpino, kad susivijusi ar vaisių apsivijusi virkštelė nekeltų jokios grėsmės.

Virkštelės kraujagysles supa drebučių audinys, vadinamas Vartono drebučiais, be to, ji yra susisukusi spirale - vadinasi, kraujagyslės yra gerai apsaugotos ir nuo tempimo, ir nuo spaudimo.

Kol vaikutis yra įsčiose, perspausti ir įtempti virkštelę taip, kad sutriktų kraujagyslių kraujotaka, praktiškai neįmanoma.

Aplink kaklą apsisukusi virkštelė: kas gresia
© Vida Press

Tai galima padaryti tik specialiu spaustuku kūdikiui jau gimus. Taigi mamų baimė, kad dėl apsivyniojusios virkštelės kūdikis gali pradėti dusti, yra nepagrįsta.

Taip pat nepagrįstos baimės, kad moters elgesys, pavyzdžiui, rankų kilojimas, tam tikri pratimai, gali turėti įtakos virkštelės mazgams, apsisukimams.

Virkštelės apsisukimai yra labai dažnas reiškinys - kas trečias naujagimis gimsta natūraliai su apsisukusia virkštele ir yra įvertinamas aukščiausias balais pagal Apgar skalę. Teiginys, kad kakliuką ar kitą vaisiaus kūno dalį apsivijus virkštelei saugiausias būdas gimdyti - cezario pjūvio operacija, yra mitas.

Virkštelės kraujas yra unikalus, jame daug kamieninių ląstelių, todėl nereikia skubėti jos nukirpti vos gimus vaikučiui, reikia palaukti, kol tas gerasis kraujas sutekės į naujagimį. Auksinis viduriukas yra išlaukti vieno sąrėmio trukmę, t. y. nuo kelių iki penkių minučių. Kodėl? Per vieną sąrėmį įvyksta gimdos susitraukimas, atsidalija placenta. Jai atsidalijus ilgiau laukti nėra jokios prasmės, nes sustoja virkštelės kraujotaka, ji pati tampa balkšva, subliūkšta. Tada uždedami spaustukai (vienas iš mamos, kitas - iš kūdikio pusės) ir tėtis nukerpa virkštelę. Kūdikėliui, kai kerpama virkštelė neskauda, nes ji neturi nervų.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata ir gera savijauta

10 argumentų, kodėl galėčiau būti vėl ir vėl nėščia (10)

10 argumentų, kodėl galėčiau būti vėl ir vėl nėščia
Kalbiname 10 mamų, kurios mums atsakė į klausimą: kodėl galėtų vėl ir vėl lauktis. Vienos jų jau turi dvi atžalas, kitos dar tik planuoja šeimos pagausėjimą, tačiau visos sutinka – tai neįkainuojama ir nepaprastai maloni patirtis kiekvienai moteriai.

Ar tikrai pastojusi moteris praranda dalį savo draugių: psichologės komentaras (13)

Ar tikrai pastojusi moteris praranda dalį savo draugių: psichologės komentaras
Pirmojo vaiko besilaukianti moteris jaučia, kad praranda drauges. Jai nebeįdomūs pašnekesiai apie klubus, vakarėlius ir jaunikių paieškas. Negi tikrai tai reiškia draugystės pabaigą?

Viena dažniausių nėščiųjų problemų – pykinimas

Viena dažniausių nėščiųjų problemų – pykinimas
Dauguma nėščiųjų patiria rytinį pykinimą. Simptomai būna įvairūs: vienas pykina ryte, kitos vemia, be to, kartais pykinimas pasireiškia ir dienos metu.

Nėštumas vasarą: apie šias problemas turėtų žinoti kiekviena moteris

Nėštumas vasarą: apie šias problemas turėtų žinoti kiekviena moteris
Tikėtina, kad reta šeima, planuodama nėštumą, pagalvoja, koks metų laikas būtų palankesnis antrajam laukimo periodui. Tiesa, gydytojai šiuo klausimu sutaria: vasaros karščiai, tvankus oras, spiginanti saulė – gali būti sunkios nėštumo pabaigos, priešlaikinio gimdymo ar kitų komplikacijų priežastimi.

Gydytojas genetikas: ką galima sužinoti apie negimusį kūdikį

Gydytojas genetikas: ką galima sužinoti apie negimusį kūdikį
Šiandien jau sunku įsivaizduoti, kad dar 1960-aisiais Dauno sindromo riziką būsimam vaikeliui buvo galima įvertinti tik pagal besilaukiančios gimdyvės amžių.

Mankštos nėštumo metu – kam to reikia?

Mankštos nėštumo metu – kam to reikia?
Nėštumas – itin atsakingas periodas, kurio metu svarbiausia – mamos ir mažylio sveikata bei gera savijauta. Tą užtikrinti padeda fizinis aktyvumas, kuris ne tik teigiamai veikia nėščiosios organizmą, bet yra naudingas ir į pasaulį ateinančiam vaikučiui. Tačiau labai svarbu, kad judėjimas šiuo itin atsakingu gyvenimo momentu būtų taisyklingas. Vienas tinkamiausių pasirinkimų – specialios nėščiųjų mankštos. Kas tai ir kuo jos reikšmingos, pasiteiravome kineziteraupeutės, studijos „Sveikas judesys“ įkūrėjos Tomos Kreivėnaitės.

Meilužės atviras laiškas: ir noriu bendro vaiko, ir bijau (134)

Meilužės atviras laiškas: ir noriu bendro vaiko, ir bijau
Redakcija gavo neįprastą laišką, kuriame vedusį vyrą mylinti moteris klausia psichologės patarimo: kaip jų santykius paveiktų bendras kūdikis?

Prakaitavimas: praktiniai patarimai, kaip jo išvengti

Prakaitavimas: praktiniai patarimai, kaip jo išvengti
Nėštumo metu moteris prakaituoja labiau, negu įprastai, todėl šiltuoju metų laiku tai sukelia nemažai nepatogumų. Praktiški patarimai, kaip padėti sau tokiu atveju.

Kauno klinikose - išmintingosios motinystės ir tėvystės pamokos

Kauno klinikose - išmintingosios motinystės ir tėvystės pamokos
Kauno klinikose vykusioje edukacinėje konferencijoje „Išmintingoji motinystė ir tėvystė" vaikelio besilaukiančioms šeimoms parodyta kita motinystės ir tėvystės pusė – grįsta mokslo įrodymais bei gera klinikine praktika.

Kaip nėštukei išsirinkti ją prižiūrėsiantį gydytoją?

Kaip nėštukei išsirinkti ją prižiūrėsiantį gydytoją?
Gydytojų patirtis rodo, kad maždaug 70 procentų besilaukiančių moterų ją ir vaikelį prižiūrėsiantį gydytoją renkasi pagal bendravimą.

Vėlyva motinystė: ką svarbu žinoti (8)

Vėlyva motinystė: ką svarbu žinoti
Psichologės Karolinos Gurskienės patarimai moterims, kurios vaikelio ima lauktis artėdamas link keturiasdešimtmečio.

Kokiuose produktuose gausu nėščiajai būtinos folio rūgšties

Kokiuose produktuose gausu nėščiajai būtinos folio rūgšties
Planuojate nėštumą arba jau laukiatės? Jums tikrai būtina vartoti folio rūgšties, kuri padeda vaikutį apsaugoti nuo apsigimimų.

Psichologės patarimai, kaip pasiruošti gimdymui (6)

Psichologės patarimai, kaip pasiruošti gimdymui
Likus mėnesiui ar dviem iki prognozuojamos vaiko gimimo dienos, daugelis nėščiųjų ne tik pradeda krautis daiktus, kurių prireiks ligoninėje, tačiau vis dažniau paskęsta apmąstymuose, kas jos ir vaikelio laukia, kokia bus ta didžioji diena?

Senoviniai lietuvių nėštumo ir gimdymo papročiai šiandien kelia nuostabą (33)

Senoviniai lietuvių nėštumo ir gimdymo papročiai šiandien kelia nuostabą
Gan dažnai, kai būsimoji mamytė sužino džiugią naujieną apie jos pilvelyje užsimezgusią gyvybę, skuba pasidalyti tuo su visu pasauliu – nuotrauka feisbuke tampa kone „privaloma". Oi, kaip pagrūmotų pirštu mūsų senolės, visa tai pamačiusios... Kuo skyrėsi senosios vaikelio laukimo ir gimdymo tradicijos nuo dabartinių?

Kuriam Zodiako ženklui nėštumas sukelia didžiausią stresą, o kuris atvirkščiai – pražysta (1)

Kuriam Zodiako ženklui nėštumas sukelia didžiausią stresą, o kuris atvirkščiai – pražysta
Kiekvienas Zodiako ženklas turi savo charakterio ypatumų, kurie pasireiškia ir moteriai pastojus, nėštumo metu. Jūsų dėmesiui – laukimo horoskopas 12 Zodiako ženklų.