Interviu su psichologe, kuris pakeis mūsų požiūrį į sapnus

Nėštumas – toks jautrus periodas, kai viskas atrodo taip jautru, ryšku, drauge ir trapu. Tai metas, kai labiau įsiklausome į save, į naujus potyrius ir pojūčius.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Konsultuoja psichologė psichoterapeutė jungiškosios krypties psichoanalitikė Elona Ilgiuvienė.

Pradėkime nuo to, ar į sapnus iš viso verta kreipti dėmesį.

Galėčiau atsakyti klausimu į klausimą: „O ar verta kreipti dėmesį į vidinį, sielos gyvenimą?" Akivaizdu, kad tai vertybinis, bet vis dėlto ir asmenybės sveikumo klausimas. Būdama analitinė psichologė atsakau vienareikšmiškai: taip, nes susivokę savo sielos tikrovėje turime galimybę augti, gyventi visapusišką ir prasmingesnį gyvenimą. Nebūtina nuolat sapnus analizuoti smulkiai, tačiau pravartu juos prisiminti, užsirašyti, pastebėti pasikartojančius motyvus, susieti juos su emocijomis, poreikiais. Sapnai yra kartu ir labai asmeniški, ir turi bendrų motyvų, kurie atspindi kultūros reiškinius, bendražmogiškos patirties klodus. Verta pastebėti ir viena, ir kita, nes taip įsitikiname, kad esame ir jaučiančios, pažeidžiamos individualybės, ir pasinėrusios į savos kultūros, savos visuomenės ir laikmečio patirtis, ir kad mums nesvetima visa, kas žmogiška. Kad asmenybė augtų, svarbu spręsti vidinius ir išorinius konfliktus, o juk kaip tik sapnuose galime juos aiškiai atpažinti, analizuodami geriau suprasti ir rasti reikiamus sprendimus.

Kaip tai padaryti?

Pirmiausia prisiminkime, kad sapnai kalba ne loginio proto kalba, o metaforomis ir simboliais. Jei mes mėgome ir tebemėgstame pasakas, mitus, kiną, teatrą, poeziją, tai sapnus suprasti nebus labai sunku. Liks išmokti susieti jų simbolius su savo pačių jausmais. Tam pravartu kartkarčiais savęs paklausti: „Ką aš dabar jaučiu, ką man reiškia šis įvykis ar žinia?" Galima netgi pasitelkti vaizduotę – kokiu vaizdiniu, kokia metafora galėčiau pavaizduoti savo dabartinį jausmą? Galime atrasti, kad jie panašūs į pasirodančius sapnuose vaizdinius. Sakykime, jei aš taip trokštu laisvės, kad skrisčiau kaip paukštis, tai nenuostabu, kad sapnuoju skrydį. Jei gyvenu su jausmu, kad negaliu kontroliuoti savo gyvenimo, tai nekeista, kad sapne negaliu suvaldyti automobilio.

Pastebime, kad sapnuose verkia ir labai griežti, kategoriški žmonės, taip išgyvendami savo žmogišką pažeidžiamumą, kurio būdami sąmoningi sau neleidžia.
Elona ILGIUVIENĖ

Šių laikų žmogus dažnai nepažįsta savo jausmų, nevertina jų arba, priešingai, juos pervertina ir tampa jų vergu. Ypač nepatogūs sunkūs jausmai, nes gali trikdyti daugelį apsėdusį siekį būti sėkmingiems, net tobuliems.

Ar nėštumas daro įtaką moters sapnams?

Sapnams daro įtaką visi su mumis vykstantys dalykai, juk mes neišvengiamai reaguojame į juos jausmais. Nėštumas – itin svarbus moters gyvenimo įvykis, jis visada daugiau arba mažiau sukrečia. Be to, jis tęsiasi, vystosi, keičia moters gyvenimą, o vaikelio gimimas gali iš esmės jį pakeisti. Tad ir sapnai atspindi jausmus, susijusius su šiais pokyčiais. Kaip teigia žymi sapnų tyrinėtoja Patricia Garfield, nėščiosios pasakoja daugiau sapnų, tik sunku pasakyti, ar sapnuoja daugiau, ar sapnus tiesiog lengviau prisimena.

Kokie sapnai dažniausiai lanko nėščiąsias?

Simboline forma nėščios moterys sapnuose išgyvena savo baimes, lūkesčius, rengiasi būsimam gimdymui ir auginti vaikelį. Viena amerikiečių studija parodė, kad beveik trečdalis tirtų nėščiųjų sapnavo bent vieną baisų sapną apie nėštumą arba kūdikį. Dažnas sapnų motyvas buvo konfliktas su vaiko tėvu. Per savo praktiką man tenka girdėti iš moterų, kad būdamos nėščios sapnuoja gimdančios įvairias įmanomas būtybes. Jų pavidalai keičiasi nuo pirmykščių šaltakraujų gyvūnų iki šiltakraujų žinduolių, kol galiausiai atsiranda vaiko vaizdinių. Taip moters sielos vaizdiniuose tarsi pasikartoja visa žmogaus evoliucija, sutampanti ir su embriono vystymosi stadijomis.

Ar skiriasi sapnai skirtingais nėštumo trimestrais? Kokie jie?

-Štai jauna moteris papasakojo sapną, kuris jai parodė, kad ji pastojo – sapne į ją įsikibo medūza. Po kelių dienų jos nėštumo testas buvo teigiamas. Galėtume vadinti šį sapną pranašišku – tokių pasitaiko, tik ta pranašystė dažniausiai suvokiama atgaline data.

-P.Garfield nurodo, kad pirmajame trimestre moterys sapnuoja vandens gyvūnus, save vandenyje – tai tarsi embriono ir besirenkančių gimdoje vandenų simbolinis atitikmuo. Tuo laikotarpiu moterys sapnuoja ir kitokio turinio sapnus: jos tarsi vairuotų dideles mašinas, sunkvežimius, kuriuos sunku suvaldyti, didelius namus – šie vaizdiniai atitinka besikeičiančio kūno pojūčius.

Antrajame trimestre gyvūnai darosi panašesni į žmogų ar artimesni jam: beždžionės, šuniukai, kačiukai – juk ir embrionas vystosi, atkartodamas žmogaus, kaip rūšies, raidą. Šiuo laikotarpiu moteris dažniau sapnuoja erotinius sapnus, kurie kompensuoja abejones dėl savo patrauklumo vyrui, kai kūnas taip sparčiai keičiasi. Atsiranda košmarų apie vyro neištikimybę, jie atspindinti nerimą dėl poros santykių, vidinį pažeidžiamumą.

-Trečiajame trimestre sapnuojamas kūdikis ir moterys kartais klausia, ar galima pasitikėti sapno pranašyste dėl kūdikio lyties. Žinoma, į šiuos klausimus tiksliau atsako ultragarso tyrimas.

Artėjant gimdymui neretai sapnuose iškyla vaiko vardas, ir jis gali skirtis nuo parinkto sąmoningai. Tuomet tai vėl iššūkis tėvams: „Kurį išsirinkti?
Elona ILGIUVIENĖ

-Artėjant gimdymui neretai sapnuose iškyla vaiko vardas, ir jis gali skirtis nuo parinkto sąmoningai. Tuomet tai vėl iššūkis tėvams: „Kurį išsirinkti?"

-Galiausiai iškyla svarbi pasirengimo gimdymui tema: moterys važiuoja į gimdymo namus, gimdo lengvai arba sunkiai, sėkmingai arba su kliūtimis. -Atlikta įdomi studija, aprašoma P.Garfield, buvo nustatyta, kad trumpiau gimdė moterys, kurios savo sapnuose elgėsi atkakliai, aktyviai, neleisdamos sau virsti aplinkybių aukomis.

Jei moterį per nėštumą kamuoja košmarai, ar verta sunerimti?

Sakyčiau, verta susirūpinti tada, jei košmarai kartojasi ir kelia daug nepakeliamo nerimo. Visiškai nenuostabu, kad nėštumą lydi nerimas, juk tiek daug dalykų keičiasi – pirmiausia kūnas, tačiau ir mokslo ar darbo planai, aktyvumas. Kartais moteris išteka jau būdama nėščia ar yra paliekama viena auginti kūdikį, artimieji įvairiai reaguoja į jos nėštumą, ji pati savo ruožtu sprendžia atidėtus santykius su tėvais. Kartais šeima keičia ir gyvenamąją vietą, kurią dar reikia įrengti ar remontuoti. Su moterimis juokaujame, kad tikra laimė nėštumui ir visiems su juo susijusiems dalykams turėti net 9 mėnesius! Vis dėlto kai norisi viską suvaldyti, darosi baisu, kad net ir tokio iš pažiūros ilgo laiko gali nepakakti. Tad keli sunkūs ir pilni nerimo sapnai tikrai gali pasitaikyti, o jei moteris brandi, lanksti, ji gali pati atlaikyti savo besikeičiančią tikrovę.

Vienas kitas nerimą keliantis sapnas neatspindi nėščiosios būsenos?

Kas sąmonei kelia nerimą, apskritai nebūtinai yra to nerimo verta. Net jei kalbame apie tokius tikrai gąsdinančius vaizdinius, kad gimsta nesveikas kūdikis ar net gyvūnas, o gimdant dar upėje greta plaukioja krokodilai, kai jau minėta, per nėštumą tokių pasitaiko. Tai susiję su nežinomybe, neapibrėžtumu, negalėjimu kontroliuoti savo didėjančio kūdikio, juk kaip padaryti, kad jis būtų visiškai sveikas? Moteris daro ką tik gali: lanko nėščiųjų kursus, sveikai maitinasi, gerai miega, mažiau dirba, netgi nuolat tikrinasi, stebi, kaip auga kūdikis. Tačiau įsikišti į procesą negali, tad tenka gyventi esant tokiai neapibrėžtumo būsenai iki pat gimdymo, tačiau ir po jo. Neapibrėžtumą žmonės labai sunkiai pakelia, ypač šiais visuotinės kontrolės laikais, kai atrodo, kad viskas nuo manęs priklauso. Regis, galima pasirinkti ne tik plaukų spalvą, blakstienų tankumą ir ilgį, veido bruožus ir kūno formas, feisbuko draugus, bet ir šalį, klimatą, kalbą, kad tik viskas būtų tobula. Tačiau vis dar negalime sukontroliuoti nelaimingų atsitikimų, ligų, mirties, mes vis dar prastai pažįstame tiek subtilius kūno procesus, tiek sielos gelmes. Ir visa tai kelia didelį nerimą, kartais sustiprėjantį iki panikos, vadinamos šių laikų rykšte. Sakyčiau, kad nėštumas yra neprilygstama puiki proga visavertei asmenybei subręsti, kai jau galima atlaikyti daugiau to neapibrėžtumo ir mokytis būti nuolankiems, padėkoti gyvenimui už kiekvieną dieną.

Ką galėtumėte pakomentuoti universalius motinystės simbolius, kurie atsiskleidžia sapnuojant?

Žmonijos motinystės patirtys ir vaizdiniai – patys įvairiausi. Nuo žiaurių, žudančių, ryjančių iki švelnių, gimdančių, puoselėjančių, besirūpinančių. Visos tos patirtys sugulusios į mūsų giliausius genetinės atminties klodus yra mūsų kolektyvinės pasąmonės dalis. Todėl ir motinystės simbolinė raiška įvairi: nuo juodosios skylės ar juodos smalos ežero iki Dievo Motinos ir deivės Laimos vaizdinių. Viename gražiausių mano girdėtų sapnų pasirodė mirusi motina, belaikanti mažas kūdikio kojinaites, taip tarsi laimindama būsimą nėštumą, kai moteriai buvo sunku išlaikyti viltį pastoti.

Kodėl rytas už vakarą protingesnis

Sapnai turi kelias funkcijas, dabar sutariama, kad jie susiję su gaunamos informacijos patalpinimu, susiejimu su jau turima. Tačiau dar jie atsveria sąmoningos nuostatos vienpusiškumą, ką jau parodžiau pavyzdžiais. O kai kurie sapnai net keičia – jie tokie stiprūs, kad verčia savaime keisti požiūrį. Dalį jų mes prisimename, sakykime, mirusių artimųjų patarimus ar dievybių pasirodymus, o didžiosios dalies sapnų net neprisimename, tik atsibundame be regimos priežasties geros arba blogos nuotaikos. Jei nuotaika subjurusi, sakome, kad ne ta koja išlipome iš lovos. Tačiau seniai pastebėta, kad miegas gydo ne tik kūną, leisdamas jam pailsėti, bet ir sielą. Ne veltui sakome, kad rytas už vakarą protingesnis: dažnai rytą darome protingesnius sprendimus nei vakarą, tarsi kažkas mūsų viduje būtų subrendę. Anądien gauta informacija buvo susieta su jau turima, nusėdo į gilesnį klodą – metaforiškai kalbant, pasitarėme su išminčiumi, gavome jo patarimą. Ne veltui amžius tikėta, kad sapnus siunčia dievai, jie ir pagydo, ir pataria, ir pasiūlo sprendimą. Ir dabar lieka daug paslapčių, kas kuria tokius išmintingus sapnus, kurių nesukurtų joks gabiausias režisierius. Verta pagerbti tą Kūrėją užsirašant bent dalį jo siunčiamų žinių.

Nusiraminimo būdai, galintys padėti nėščiajai

-Universalus dalykas – išmokti stebėti savo mintis, fantazijas ir jausmus, nesusitapatinant su jais. Tada galima jas tyrinėti, aiškintis, kiek baimės pagrįstos, o kiek jos susijusios su vidiniais kompleksais.

-Labai svarbu turėti su kuo tais išgyvenimais pasidalyti, o jei jie labai smarkiai neduoda ramybės, ypač naudinga pasikalbėti su daugiau patyrusiomis moterimis.

-Jei nerimaujama dėl vaiko sveikatos, niekad ne pro šalį dar kartą pasitarti su gydytoja, jei reikia, atlikti tyrimus.

-Ieškoti savy nuolankumo, priimti neapibrėžtumą, nes kontrolė beveik visada – tik iliuzija.

-Svarbu ir gerai išsimiegoti, susapnuoti gražių sapnų ir juos prisiminus papasakoti kitiems.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata ir gera savijauta

Gydytojos patarimai nėščiosioms, kad nėštumas būtų sklandus ir harmoningas

Gydytojos patarimai nėščiosioms, kad nėštumas būtų sklandus ir harmoningas
Nė vienai nėštukei nėra naujiena, kad laukiantis reikėtų atsisakyti žalingų įpročių ir prižiūrėti savo mitybą. Tačiau norint užtikrinti puikią savijautą ir sklandų bei ramų nėštumą, vien to nepakanka.

Sportas nėštumo laikotarpiu: pasakykite „ne“ dviračiui ir riedučiams

Sportas nėštumo laikotarpiu: pasakykite „ne“ dviračiui ir riedučiams
Nuomonė, kad nėštumo metu moteris negali arba neturi aktyviai sportuoti, yra visiškai pasenusi.

Kas moteris labiausiai erzina nėštumo metu

Kas moteris labiausiai erzina nėštumo metu
„Tavo vaiko“ socialinio tinklo "Facebook" paskyroje uždavę klausimą, kas labiausiai erzino mamas nėštumo metu, sulaukėme daug įdomių atsakymų. Paskaitykite, gal atpažinsite ir save.

Ar seksas nėštumo metu tikrai nekenkia būsimam vaikui?

Ar seksas nėštumo metu tikrai nekenkia būsimam vaikui?
Seksas nėštumo metu neretai vis dar yra tabu: apie tai savo gydytojų drovisi klausti nėščiosios, ne visada šiuos klausimus aptaria ir medikai, manydami, kad čia ir taip viskas yra aišku, ką čia daug kalbėti. O kalbėti yra apie ką.

Nėščiosios viešuoju transportu Vilniuje keliaus saugiau

Nėščiosios viešuoju transportu Vilniuje keliaus saugiau
„Čia vienu daugiau". Nuo šiandien tokiu ženkliuku pasipuošusias būsimas mamas vis dažniau pastebėsite sostinės viešajame transporte.

Kokių gyvenimo malonumų turi atsisakyti nėščioji? Atsako gydytoja

Kokių gyvenimo malonumų turi atsisakyti nėščioji? <span style="color: #ff0000;"><sup>Atsako gydytoja</sup></span>
Būsimoms mamoms, ypač besilaukiančioms pirmojo vaiko, kyla daug klausimų ir abejonių, kas yra leistina nėštumo metu, o nuo ko geriau susilaikyti.

Ar negimęs kūdikis jaučia mamos stresą ir džiaugsmą?

Ar negimęs kūdikis jaučia mamos stresą ir džiaugsmą?
Kiekviena mama nori, kad vaikelis jos įsčiose bręstų ir gimtų laimingas. Tačiau aplinkybės ne visuomet būna palankios. Netgi laukiamas vaikas jį nešiojančiai moteriai kartais tampa nemielas, vargina ją. Ir visa tai vaikui teks ištverti pilve? Gal geriau iš visų jėgų slopinti neigiamas emocijas?

Nėščiosios Vilniuje kviečiamos atsiimti po dovanėlę

Nėščiosios Vilniuje kviečiamos atsiimti po dovanėlę
Ar viešajame transporte pastebite besilaukiančias moteris? Ar užleidžiate joms vietą ir stengiatės pasirūpinti jų saugumu? Ar važiuojate dėmesį nukreipę kitur ir nematote būsimųjų mamų?

Ieškomos nėščiosios dalyvauti unikaliame Dainų šventės projekte (PAPILDYTA)

Ieškomos nėščiosios dalyvauti unikaliame Dainų šventės projekte <sup style="font-family: yui-tmp;">(PAPILDYTA)</sup>
Lietuvos šimtmečio dainų šventė „Vardan tos…“ vyks šių metų birželio 30 – liepos 6 dienomis. Jeigu šiuo metu laukiatės vaikelio ir esate geros savijautos, turite unikalią progą tapti šios išskirtinės šventės dalimi.

Nėščiosios mitybos problemos: kaip sau padėti be vaistų

Nėščiosios mitybos problemos: kaip sau padėti be vaistų
Kai nėštumas persirita į antrą pusę, nemalonus ir deginantis pojūtis už krūtinkaulio, rūgštus skonis burnoje neaplenkia net kas antros moters. Susitaikyti ar kreiptis į gydytoją?

3 gyvybiškai svarbūs mikroelementai nėščiajai ir žindančiai (1)

3 gyvybiškai svarbūs mikroelementai nėščiajai ir žindančiai
Ką vertėtų žinoti planuojančioms pastoti, besilaukiančioms bei žindančioms moterims?

20 įdomių faktų apie nėštumą

20 įdomių faktų apie nėštumą
Kokią savaitės dieną gimsta daugiausiai naujagimių? Kuo nuo kitų kūdikių skiriasi gimusieji gegužės mėnesį? Šie ir kiti įdomieji nėštumo faktai - mūsų parengtoje apžvalgoje.

Dvi medžiagos, kurios nėštumo metu yra niekuo nepakeičiamos

Dvi medžiagos, kurios nėštumo metu yra niekuo nepakeičiamos
Svarbu atminti, kad bent dviejų medžiagų per nėštumą ignoruoti nevertėtų – folio rūgšties ir vitamino D3. Kuo jos tokios svarbios?

Tiesa ar melas? Populiariausi mitai apie nėštumą (1)

Tiesa ar melas? Populiariausi mitai apie nėštumą
Įvairiais prietarais ir mitais mūsų proseneliai apipindavo tas kasdienio gyvenimo sferas, kurių gerai nenumanydavo. Viena tokių - nėštumo periodas.

Kodėl nėščioms moterims sveika patirti orgazmą

Kodėl nėščioms moterims sveika patirti orgazmą
Turime gerų žinių būsimoms mamoms: orgazmas nėštumo metu ne tik leistinas, bet ir rekomenduojamas. 4 priežastys, kodėl nėštumo metu verta mylėtis ir atsipalaiduoti.