Intymi bėda, dažnai atsirandanti nėštumo metu

Daugiau nei pusė nėščiųjų paskutiniame nėštumo trimestre skundžiasi, kad nenulaiko šlapimo. Dažniausiai kostint, čiaudint, juokiantis ar keliant sunkesnį daiktą nevalingai jo išteka. Kartais tai būna nedidelis kiekis, o kartais tai vargina dažnai ir po daug.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kodėl taip atsitinka?

Per nėštumą šlapimo pūslė spaudžiama didėjančios gimdos, veikiama hormonų. Kai moteris kosėja, čiaudi, šis spaudimas dar labiau padidėja. Dėl to, ypač trečiame trimestre, gali pradėti varginti ir ši bėda.

Tai, kad moterį ištiks ši nemaloni problema, riziką didina rūkymas, daugiavaisis nėštumas, genetiškai nulemtos kūno audinių savybės. Įrodyta, kad nutukusios moterys net keturis kartus dažniau nesulaiko šlapimo.

Ši bėda vargina ir pagimdžiusias moteris, nepaisant gimdymo būdo (ar gimdė natūraliai, ar prireikė cezario pjūvio). Po gimdymo lyties organai gali pasislinkti žemyn, sutrikti šlapimo pūslės užsidarymo funkcija. Tyrimai rodo, kad šlapimo nelaikymo rizika didėja per gimdymą panaudojus reples.

Priežasčių, sukeliančių šlapimo nelaikymą, yra be galo daug: aktyvus sportas, sunkus fizinis darbas, vidurių užkietėjimas, nuolatinis kosulys, nėštumai, gimdymai, jo traumos, menopauzė, abortai, operacijos. Šią bėdą gali paskatinti ir kai kurie vaistai.

Kada kreiptis į gydytoją?

Daugeliui moterų užtenka pusmečio po gimdymo, ir ši problema praeina. Kai kurioms tai lieka visam gyvenimui. Prieš ir po gimdymo reikėtų stiprinti tarpvietės raumenis Kėgelio pratimais. Tai geriausia šlapimo nelaikymo profilaktikos priemonė.

Beje, šlapimo nelaikymas gali būti vienas šlapimo pūslės infekcijos požymių. Dėl to, jeigu po gimdymo moteris skausmingai ir dažnai šlapinasi, būtina kreiptis į gydytoją.

Kėgelio pratimai

Tai efektyvus šlapimo nelaikymo profilaktikos būdas - tarpvietės raumenų mankšta, kurią turėtų atlikti visos moterys nėštumo metu ir po gimdymo. Sustiprinus tarpvietės raumenis pagerėja gebėjimas sulaikyti šlapimą. Nesudėtingus pratimus galima daryti maitinant kūdikį, keičiant sauskelnes, atliekant namų ruošos darbus, žiūrint televizorių, važiuojant mašina.

Tereikia kasdien po 50-60 kartų sutraukti, palaikyti skaičiuojant iki 10 ir atpalaiduoti tarpvietės raumenis. Jei neaišku, kuriuos raumenis reikia sutraukti, galima tai daryti šlapinantis. Rekomenduojama sutraukti tarpvietės raumenis taip, kad sustotų tekėti šlapimo čiurkšlė.

Jei moteriai per gimdymą tarpvietė neplyšo ir nebuvo kirpta, pratimus galima pradėti daryti iškart po gimdymo. Tai profilaktikos ir gydymo būdas, kuris nieko nekainuoja. Tereikia, kad moteris turėtų valios ir nepamirštų atlikti pratimų.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata ir gera savijauta

Kaip patenkinti vitaminų poreikį nesuvalgant nė vienos tabletės

Kaip patenkinti vitaminų poreikį nesuvalgant nė vienos tabletės
Nėštumo metu svarbūs ne vien vitaminai, bet ir mineralai bei mikroelementai. Kokių jų reikia ir kokiuose produktuose jų daugiausia?

Kodėl nėščioms moterims reikia glostyti savo pilvą

Kodėl nėščioms moterims reikia glostyti savo pilvą
Besilaukiančios moterys, nepatingėkite glostyti pilvų – kūdikiams tai patinka!

Kokie tyrimai skiriami nėščiajai

Kokie tyrimai skiriami nėščiajai
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos primena, kad vaikelio besilaukiantys tėvai turi rūpintis vaiko sveikata dar iki jo gimimo - lankytis reguliariai pas gydytojus, atlikti reikiamus tyrimus.

Kokia yra tikimybė, kad susilauksite ne vieno, o dvynukų ar net trynukų

Kokia yra tikimybė, kad susilauksite ne vieno, o dvynukų ar net trynukų
Jei nėštumas daugiavaisis, moters organizmui tenka kur kas didesnis krūvis nei įprastai, todėl būtina išskirtinė gydytojų priežiūra ir didesnės pačios būsimos mamos pastangos. Kiekvieno vaikelio gimimas yra ypatinga dovana tėvams, o gimę du ar trys sveiki mažyliai – jau tikras stebuklas.

Ar galima jausti artėjantį persileidimą?

Ar galima jausti artėjantį persileidimą?
Savaiminiu persileidimu baigiasi net iki 20 procentų visų nėštumų. Kai kurie jų įvyksta anksti, moteriai taip ir nesužinojus, kad ji laukiasi, o kai kurie būna skaudūs ir nutinka tada, kai pora apsidžiaugia nėštumu, praneša apie jį artimiesiems ir nekantriai laukia gimsiančio vaiko.

Kaip keičiasi moters higiena nėštumo metu

Kaip keičiasi moters higiena nėštumo metu
Nėštumo metu keičiasi moters kūnas, tad kaip turi keistis jo priežiūra ir higienos procedūros?

Ginekologė: geriausias amžius gimdyti vaikus yra... (6)

Ginekologė: geriausias amžius gimdyti vaikus yra...
Vienos moterys džiaugiasi vyresne motinyste, o kitos išgyvena, kad delsė ir negimdė anksčiau, nes nebegali pastoti. Vyresnė motinystė. „Už" ir „prieš". Konsultuoja gydytoja ginekologė dr. Žaneta Kasilovskienė.

Nėščioji tiesiog norėjo nusifotografuoti prie jūros, tačiau likimas iškrėtė pokštą

Nėščioji tiesiog norėjo nusifotografuoti prie jūros, tačiau likimas iškrėtė pokštą
Tokio kadro nei surežisuosi, nei suplanuosi. Tai viena įspūdingiausių nėščiųjų nuotraukų.

Berniukas ar mergaitė? 3 originalūs būdai sužinoti vaiko lytį

Berniukas ar mergaitė? 3 originalūs būdai sužinoti vaiko lytį
Užsienyje, ypač JAV, labai populiarūs vakarėliai, kurių metu vaikelio besilaukianti pora visiems artimiesiems ir draugams atskleidžia savo būsimo vaikelio lytį.

Gripas ir nėštumas: svarbu žinoti

Gripas ir nėštumas: svarbu žinoti
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai įspėja, kad nėščios moterys, susirgusios gripu, gali patirti sunkių nėštumo komplikacijų. Jeigu laukiatės kūdikio, yra didesnė tikimybė sunkiai susirgti gripu, patekti į ligoninę, patirti priešlaikinį gimdymą.

Ką reikia žinoti apie svorio augimą nėštumo metu

Ką reikia žinoti apie svorio augimą nėštumo metu
Yra vienintelis kartas gyvenime, kai moteris džiaugiasi, kai jai auga svoris - nėštumas. Kaip smagu neskaičiuoti kiekvieno centimetro aplink taliją, žinant, kad tai ženklas, jog vaikas auga, ir jam nieko netrūksta.

Nufilmavo retą procedūrą, kaip gydytojas rankomis apsuka vaikelį gimdoje (2)

Nufilmavo retą procedūrą, kaip gydytojas rankomis apsuka vaikelį gimdoje
Kai vaikas mamos gimdoje yra įsitaisęs sėdmenine pirmeiga, gydytojai pirmiausia svarsto cezario pjūvio operacijos galimybę.

Neįtikėtina: iš labai arti nufilmavo, kaip mamos gimdoje juda kūdikis (2)

Neįtikėtina: iš labai arti nufilmavo, kaip mamos gimdoje juda kūdikis
Visai gali būti, kad ateityje įprastas ultragarso tyrimo procedūras pakeis naujos kartos medicinos įranga, kuri leis gydytojams dar aiškiau matyti, kaip motinos gimdoje vystosi būsimasis vaikelis.

Mityba nėštumo metu: ką ir kaip valgyti

Mityba nėštumo metu: ką ir kaip valgyti
Nėštumas – ypatingas laikotarpis kiekvienai moteriai, kurio metu reikia itin rūpintis savo sveikata. Šiuo laikotarpiu būtina galvoti ne tik apie tai, kad kūdikis sklandžiai vystytųsi, tačiau ir apie savo savijautą. Nėštumo metu gydytojai rekomenduoja moterims itin atidžiai rinktis, ką valgyti, ir pakeisti visus neteisingus mitybos įpročius.

3 populiarūs nėštumo prietarai: tikėti ar ne?

3 populiarūs nėštumo prietarai: tikėti ar ne?
Nėštumas net ir šiais laikais apipintais daug mitų, tai paslaptingas laikotarpis, kuomet ne visada klausome proto balso ir logiškų paaiškinimų. Ką jau kalbėti apie mūsų protėvius, kurie nėštumo metu turėjo daug draudimų ir prietarų.