Intymi bėda, dažnai atsirandanti nėštumo metu

Daugiau nei pusė nėščiųjų paskutiniame nėštumo trimestre skundžiasi, kad nenulaiko šlapimo. Dažniausiai kostint, čiaudint, juokiantis ar keliant sunkesnį daiktą nevalingai jo išteka. Kartais tai būna nedidelis kiekis, o kartais tai vargina dažnai ir po daug.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kodėl taip atsitinka?

Per nėštumą šlapimo pūslė spaudžiama didėjančios gimdos, veikiama hormonų. Kai moteris kosėja, čiaudi, šis spaudimas dar labiau padidėja. Dėl to, ypač trečiame trimestre, gali pradėti varginti ir ši bėda.

Tai, kad moterį ištiks ši nemaloni problema, riziką didina rūkymas, daugiavaisis nėštumas, genetiškai nulemtos kūno audinių savybės. Įrodyta, kad nutukusios moterys net keturis kartus dažniau nesulaiko šlapimo.

Ši bėda vargina ir pagimdžiusias moteris, nepaisant gimdymo būdo (ar gimdė natūraliai, ar prireikė cezario pjūvio). Po gimdymo lyties organai gali pasislinkti žemyn, sutrikti šlapimo pūslės užsidarymo funkcija. Tyrimai rodo, kad šlapimo nelaikymo rizika didėja per gimdymą panaudojus reples.

Priežasčių, sukeliančių šlapimo nelaikymą, yra be galo daug: aktyvus sportas, sunkus fizinis darbas, vidurių užkietėjimas, nuolatinis kosulys, nėštumai, gimdymai, jo traumos, menopauzė, abortai, operacijos. Šią bėdą gali paskatinti ir kai kurie vaistai.

Kada kreiptis į gydytoją?

Daugeliui moterų užtenka pusmečio po gimdymo, ir ši problema praeina. Kai kurioms tai lieka visam gyvenimui. Prieš ir po gimdymo reikėtų stiprinti tarpvietės raumenis Kėgelio pratimais. Tai geriausia šlapimo nelaikymo profilaktikos priemonė.

Beje, šlapimo nelaikymas gali būti vienas šlapimo pūslės infekcijos požymių. Dėl to, jeigu po gimdymo moteris skausmingai ir dažnai šlapinasi, būtina kreiptis į gydytoją.

Kėgelio pratimai

Tai efektyvus šlapimo nelaikymo profilaktikos būdas - tarpvietės raumenų mankšta, kurią turėtų atlikti visos moterys nėštumo metu ir po gimdymo. Sustiprinus tarpvietės raumenis pagerėja gebėjimas sulaikyti šlapimą. Nesudėtingus pratimus galima daryti maitinant kūdikį, keičiant sauskelnes, atliekant namų ruošos darbus, žiūrint televizorių, važiuojant mašina.

Tereikia kasdien po 50-60 kartų sutraukti, palaikyti skaičiuojant iki 10 ir atpalaiduoti tarpvietės raumenis. Jei neaišku, kuriuos raumenis reikia sutraukti, galima tai daryti šlapinantis. Rekomenduojama sutraukti tarpvietės raumenis taip, kad sustotų tekėti šlapimo čiurkšlė.

Jei moteriai per gimdymą tarpvietė neplyšo ir nebuvo kirpta, pratimus galima pradėti daryti iškart po gimdymo. Tai profilaktikos ir gydymo būdas, kuris nieko nekainuoja. Tereikia, kad moteris turėtų valios ir nepamirštų atlikti pratimų.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata ir gera savijauta

Nėščiosioms gydytojai prieš kelis šimtus metų patardavo tai, nuo ko šiandien plaukai šiaušiasi (6)

Nėščiosioms gydytojai prieš kelis šimtus metų patardavo tai, nuo ko šiandien plaukai šiaušiasi
Kokių rekomendacijų nėščiosios sulaukdavo iš gydytojų maždaug prieš 150 metų ar dar seniau? Į dabartinius – sveikai maitintis, saikingai judėti, nevartoti alkoholio – jie anaiptol nelabai panašūs...

Gydytoja ginekologė: seksas per nėštumą ne tik kad galimas, bet ir reikalingas (27)

Gydytoja ginekologė: seksas per nėštumą ne tik kad galimas, bet ir reikalingas
Kai pastoja, keičiasi moters gyvenimas, tačiau vieno dalyko nevalia pamiršti – seksas su mylimu žmogumi turi tęstis, tik šiek tiek kitaip. Konsultuoja gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

Nėščiosios kviečiamos į nemokamus muzikos terapijos užsiėmimus

Nėščiosios kviečiamos į nemokamus muzikos terapijos užsiėmimus
Vilniuje gyvenančios ir vaikelio besilaukiančios būsimos mamos kviečiamos dalyvauti nemokamuose muzikos terapijos užsiėmimuose.

Nėštumas: apie šiuos pavojus turėtų žinoti kiekviena moteris

Nėštumas: apie šiuos pavojus turėtų žinoti kiekviena moteris
Kūdikio laukimasis – ypatingas metas visai šeimai. Tai didelių pasikeitimų, džiaugsmo, o kartu ir rūpesčio periodas.

Bus sprendžiama, ar leisti tėvams laidoti negimusius embrionus ir vaisius iki 22-os savaitės

Bus sprendžiama, ar leisti tėvams laidoti negimusius embrionus ir vaisius iki 22-os savaitės
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija praneša, kad Seimas svarstys, ar leisti laidoti negimusius embrionus ir vaisius iki 22-os savaitės.

Sportuoti nėštumo metu – sveika ar rizikinga?

Sportuoti nėštumo metu – sveika ar rizikinga?
Laukiantis mūsų kūnas ima keistis, kaip ir įpročiai bei poreikiai. Norime išsaugoti tai, kas sukelia džiaugsmą. Tai – gera savijauta ir, žinoma, grožis.

Už vairo sėdi nėščioji: ko nevalia pamiršti (3)

Už vairo sėdi nėščioji: ko nevalia pamiršti
Nėščios moterys vairuoja dėl daugybės priežasčių, tarp kurių patenka patogumo, saugumo, komforto ir laisvės argumentai.

Kaip iš tiesų jaučiasi vaikas pilve, kai nėščioji patiria stresą

Kaip iš tiesų jaučiasi vaikas pilve, kai nėščioji patiria stresą
Kokia yra nėščiosios emocijų įtaka vaisiui, svarsto psichologė Karolina Gurkienė.

10 argumentų, kodėl galėčiau būti vėl ir vėl nėščia (12)

10 argumentų, kodėl galėčiau būti vėl ir vėl nėščia
Kalbiname 10 mamų, kurios mums atsakė į klausimą: kodėl galėtų vėl ir vėl lauktis. Vienos jų jau turi dvi atžalas, kitos dar tik planuoja šeimos pagausėjimą, tačiau visos sutinka – tai neįkainuojama ir nepaprastai maloni patirtis kiekvienai moteriai.

Ar tikrai pastojusi moteris praranda dalį savo draugių: psichologės komentaras (13)

Ar tikrai pastojusi moteris praranda dalį savo draugių: psichologės komentaras
Pirmojo vaiko besilaukianti moteris jaučia, kad praranda drauges. Jai nebeįdomūs pašnekesiai apie klubus, vakarėlius ir jaunikių paieškas. Negi tikrai tai reiškia draugystės pabaigą?

Viena dažniausių nėščiųjų problemų – pykinimas

Viena dažniausių nėščiųjų problemų – pykinimas
Dauguma nėščiųjų patiria rytinį pykinimą. Simptomai būna įvairūs: vienas pykina ryte, kitos vemia, be to, kartais pykinimas pasireiškia ir dienos metu.

Nėštumas vasarą: apie šias problemas turėtų žinoti kiekviena moteris

Nėštumas vasarą: apie šias problemas turėtų žinoti kiekviena moteris
Tikėtina, kad reta šeima, planuodama nėštumą, pagalvoja, koks metų laikas būtų palankesnis antrajam laukimo periodui. Tiesa, gydytojai šiuo klausimu sutaria: vasaros karščiai, tvankus oras, spiginanti saulė – gali būti sunkios nėštumo pabaigos, priešlaikinio gimdymo ar kitų komplikacijų priežastimi.

Gydytojas genetikas: ką galima sužinoti apie negimusį kūdikį

Gydytojas genetikas: ką galima sužinoti apie negimusį kūdikį
Šiandien jau sunku įsivaizduoti, kad dar 1960-aisiais Dauno sindromo riziką būsimam vaikeliui buvo galima įvertinti tik pagal besilaukiančios gimdyvės amžių.

Mankštos nėštumo metu – kam to reikia?

Mankštos nėštumo metu – kam to reikia?
Nėštumas – itin atsakingas periodas, kurio metu svarbiausia – mamos ir mažylio sveikata bei gera savijauta. Tą užtikrinti padeda fizinis aktyvumas, kuris ne tik teigiamai veikia nėščiosios organizmą, bet yra naudingas ir į pasaulį ateinančiam vaikučiui. Tačiau labai svarbu, kad judėjimas šiuo itin atsakingu gyvenimo momentu būtų taisyklingas. Vienas tinkamiausių pasirinkimų – specialios nėščiųjų mankštos. Kas tai ir kuo jos reikšmingos, pasiteiravome kineziteraupeutės, studijos „Sveikas judesys“ įkūrėjos Tomos Kreivėnaitės.

Meilužės atviras laiškas: ir noriu bendro vaiko, ir bijau (134)

Meilužės atviras laiškas: ir noriu bendro vaiko, ir bijau
Redakcija gavo neįprastą laišką, kuriame vedusį vyrą mylinti moteris klausia psichologės patarimo: kaip jų santykius paveiktų bendras kūdikis?