Kaip atpažinti ankstyvuosius sepsio simptomus ir užkirsti kelią nelaimei

Pasaulyje nuo sepsio kasmet miršta apie 100 tūkstančių nėščiųjų ir gimdyvių bei milijonas naujagimių.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Didžiosios dalies šių mirčių galima būtų išvengti imantis prevencinių priemonių, laiku diagnozuojant sepsį bei nedelsiant pradedant gydymą. Kauno klinikos, užtikrindamos mokslo pažangą, prisijungė prie Pasaulio sveikatos organizacijos šiais metais vykdomo Pasaulinio nėščiųjų ir gimdyvių sepsio tyrimo. Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė gydytoja akušerė-ginekologė prof. Rūta Jolanta Nadišauskienė tapo Rytų Europos šalių ir centrinės Azijos, dalyvaujančių tyrime, koordinatore.

Aktyviai įgyvendinant tyrimo veiklas, šiandien Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikoje įvyko mokymai Lietuvos medikams, kuriuose dalyvavo gydytojai iš 10-ties didžiausių Lietuvoje akušerijos stacionarų. Medikai dalijosi patirtimi ir mokėsi kaip atpažinti ankstyvuosius sepsio simptomus, kaip standartizuotai ir tiksliai surinkti duomenis apie nėščiąsias ir gimdyves, sergančias sepsiu ar kitomis infekcijomis.

Kaip atpažinti ankstyvuosius sepsio simptomus ir užkirsti kelią nelaimei
© Organizatorių archyvas

„Džiaugiamės galėdami būti šio labai reikšmingo nėščiųjų ir gimdyvių bei naujagimių sveikatai tyrimo centre", – kalbėjo profesorė Rūta Nadišauskienė, turinti didžiulę tarptautinio darbo reprodukcinės moters sveikatos srityje patirtį. „Nėščiųjų ir gimdyvių imuninė sistema yra ypatinga, nes tik silpnesnis imuninis atsakas leidžia sėkmingai išnešioti vaisių. Dėl nėštumo pakitusi imuninė sistema kartais tampa nepilnaverte, kai reikia reaguoti į vieną ar kitą infekciją. Normalūs organizmo pokyčiai nėštumo metu, pavyzdžiui, padidėjęs kraujo krešumas, dažnas širdies pulsas ar žemas arterinis kraujo spaudimas, gali slėpti ankstyvuosius sepsio požymius, todėl atpažinti sepsį nėščiajai ar gimdyvei yra ypatingai sunku", – tęsė profesorė.

Sepsio išsivystymui svarbiausias vaidmuo tenka pačiam organizmui. Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Priešlaikinio gimdymo sektoriaus vadovė, šio tyrimo nacionalinė koordinatorė prof. Meilė Minkauskienė pabrėžia, kad organizmas, reaguodamas į kartais labai banalią infekciją ir gindamasis nuo jos, pažeidžia savus audinius ir organus. „Vystosi vadinama organų disfunkcija – gyvybei grėsminga būklė. Tačiau neabejojama, jog anksti atpažinus sepsį ir pradėjus jį gydyti, prognozės yra teigiamos.

Visiems sveikatos priežiūros specialistams reiktų žinoti ankstyvuosius sepsio požymius: karščiavimą ar žemą kūno temperatūrą, dažną pulsą, žemą arterinį kraujo spaudimą, kvėpavimo sutrikimus, sutrikusį šlapinimąsi, sąmonės sutrikimus. Šių simptomų derinys medikams turėtų kelti įtarimų ir skatinti imtis papildomų tyrimų. Pastebėjus sutrikusius gyvybinius rodiklius, blogą bendrą moters būklę, pakitusius laboratorinius tyrimus, net ir nenustačius tikrosios infekcijos ar blogos būklės priežasties, verta pradėti gydymą nedelsiant. Jei skubiai skiriami skysčiai ir antibiotikai į veną, o moteris pervežama į specializuotą ligoninę ir skyrių, išgyvenimo ir pasveikimo galimybės smarkiai padidėja".

Pasaulinis nėščiųjų ir gimdyvių sepsio tyrimas, trunkantis vieną savaitę, vyksta 58 pasaulio šalyse – šešiuose regionuose. Šio didžiulio tyrimo tikslas – atrasti pačius ankstyviausius ir grėsmingiausius požymius, efektyviausias sepsio gydymo ir diagnostikos strategijas. Tyrimo metu vyksta didžiulė gydytojų ir viso medicinos personalo švietimo kampanija, apimanti internetinį kongresą su geriausiais šios srities ekspertais, elektroninę ir spausdintą informacinę medžiagą sepsio diagnostikos ir gydymo tema.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata ir gera savijauta

Mityba nėštumo metu: ką ir kaip valgyti

Mityba nėštumo metu: ką ir kaip valgyti
Nėštumas – ypatingas laikotarpis kiekvienai moteriai, kurio metu reikia itin rūpintis savo sveikata. Šiuo laikotarpiu būtina galvoti ne tik apie tai, kad kūdikis sklandžiai vystytųsi, tačiau ir apie savo savijautą. Nėštumo metu gydytojai rekomenduoja moterims itin atidžiai rinktis, ką valgyti, ir pakeisti visus neteisingus mitybos įpročius.

3 populiarūs nėštumo prietarai: tikėti ar ne?

3 populiarūs nėštumo prietarai: tikėti ar ne?
Nėštumas net ir šiais laikais apipintais daug mitų, tai paslaptingas laikotarpis, kuomet ne visada klausome proto balso ir logiškų paaiškinimų. Ką jau kalbėti apie mūsų protėvius, kurie nėštumo metu turėjo daug draudimų ir prietarų.

Pykinimas nėštumo metu: kas padeda efektyviausiai

Pykinimas nėštumo metu: kas padeda efektyviausiai
Vienas nėštukes pykina taip smarkiai, kad net gyvenimas tampa nemielas, kitoms pasiseka labiau ir blogumą jaučia tik retkarčiais, o dar kitos džiaugiasi visai to prasto jausmo nepatyrusios. Kaip gelbėjasi mamos, kai būna labai negera?

Nėštumas ir kraujo spaudimas: svarbu žinoti

Nėštumas ir kraujo spaudimas: svarbu žinoti
Padidėjęs arba pernelyg mažas kraujo spaudimas - nereta nėščiųjų problema. Nepamirškite to aptarti savo vizito pas gydytoją metu, na, o mes pateikiame svarbiausiąją informaciją apie kraujo spaudimą.

Džiaugtis nėštumu dažnai trukdo baimės: 10 dažniausių (2)

Džiaugtis nėštumu dažnai trukdo baimės: 10 dažniausių
Nėštumas – nauja būsena, kuri neretai moterį ne tik džiugina, bet ir šiek tiek gąsdina. Gera žinia yra ta, kad truputėlį jaudintis yra normalu, ir panašiai jaučiasi dauguma nėščiųjų. Kas kita, jei baimė tokia didelė, kad pradeda trukdyti, tuomet kreiptis pagalbos – būtina.

Tyrimai, kurių neišvengsite

Tyrimai, kurių neišvengsite
Kaip dažnai nėštumo metu teks lankytis pas gydytoją ir kokie tyrimai bus atliekami? Trumpai drūtai apie nėščiosios sveikatos priežiūrą.

Atviras pokalbis su mamomis: nėštumas – labiau džiaugsmas ar kančia

Atviras pokalbis su mamomis: nėštumas – labiau džiaugsmas ar kančia
Vienos nėštukės patiria kone euforiją – jos gerai jaučiasi, nekamuoja pykinimas, tad drąsiai gali vaikelio laukimą vadinti džiaugsmingu, kitoms taip paprasta nebūna: pykina, gresia persileidimas arba tiesiog... galvoje sumaištis.

Keisčiausi nėščiųjų įgeidžiai: silkė su pienu, kalnas citrinų ir žalia žuvis (1)

Keisčiausi nėščiųjų įgeidžiai: silkė su pienu, kalnas citrinų ir žalia žuvis
Silkė su pienu, kilogramas citrinų, kalnas raugintų agurkėlių... Net nenumanysi, ko užsimanys nėštukė! Klausiame mamų, kokio maisto jos labiausiai norėjo, kai laukėsi, ir į kokį net pažvelgti negalėjo.

Kaip atpažinti ankstyvuosius sepsio simptomus ir užkirsti kelią nelaimei

Kaip atpažinti ankstyvuosius sepsio simptomus ir užkirsti kelią nelaimei
Pasaulyje nuo sepsio kasmet miršta apie 100 tūkstančių nėščiųjų ir gimdyvių bei milijonas naujagimių.

Alkoholio poveikis būsimo vaiko sveikatai

Alkoholio poveikis būsimo vaiko sveikatai
Alkoholis (etanolis, etilo alkoholis) yra legaliai vartojama medžiaga, kuri priklauso teratogenams. Teratogenas – bet koks egzogeninis veiksnys (cheminis, biologinis ar fizinis), kuris, veikdamas embrioną ir vaisių, sutrikdo normalią raidą ir lemia anomalijų atsiradimą.

Pastojau po pagalbinio apvaisinimo: pasakyti aplinkiniams ar slėpti (36)

Pastojau po pagalbinio apvaisinimo: pasakyti aplinkiniams ar slėpti
Nevaisingumą gydančių specialistų paslaugomis naudojasi daug šeimų, negalinčių įprastu būdu susilaukti vaikų. Ar reikia apie tai atvirai papasakoti giminaičiams ir draugams?

Gydytojas pataria, ką svarbu žinoti apie nėščiųjų ultragarso tyrimą

Gydytojas pataria, ką svarbu žinoti apie nėščiųjų ultragarso tyrimą
Pirmosios kūdikio nuotraukos, atliktos ultragarso tyrimo metu, dar iki vaikelio gimimo apkeliauja visus šeimos narius bei artimuosius. Pranešime spaudai informuojama apie tai, ką nėščioji ir jos artimieji turi žinoti apie ultragarso tyrimą.

Neplanuotas vėlyvas nėštumas: kaip nuvyti šalin juodas mintis (15)

Neplanuotas vėlyvas nėštumas: kaip nuvyti šalin juodas mintis
Vaikas jau užaugintas, gyvenimas teka sava vaga, ir štai - netikėta žinia apie nėštumą. Keturiasdešimtmetį peržengusi moteris ima natūraliai abejoti, kas dabar bus, ar susitvarkys ji su naujais gyvenimo iššūkiais?

Kaip kovoti su peršalimu nėštumo metu, kad nepakenktumėte kūdikiui

Kaip kovoti su peršalimu nėštumo metu, kad nepakenktumėte kūdikiui
Jei dažnas į peršalimą numoja ranka, nes mano, kad tai nėra liga, nėščia moteris turi į tai reaguoti labai rimtai.

Interviu su psichologe, kuris pakeis mūsų požiūrį į sapnus

Interviu su psichologe, kuris pakeis mūsų požiūrį į sapnus
Nėštumas – toks jautrus periodas, kai viskas atrodo taip jautru, ryšku, drauge ir trapu. Tai metas, kai labiau įsiklausome į save, į naujus potyrius ir pojūčius.