Kaip atpažinti ankstyvuosius sepsio simptomus ir užkirsti kelią nelaimei

Pasaulyje nuo sepsio kasmet miršta apie 100 tūkstančių nėščiųjų ir gimdyvių bei milijonas naujagimių.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Didžiosios dalies šių mirčių galima būtų išvengti imantis prevencinių priemonių, laiku diagnozuojant sepsį bei nedelsiant pradedant gydymą. Kauno klinikos, užtikrindamos mokslo pažangą, prisijungė prie Pasaulio sveikatos organizacijos šiais metais vykdomo Pasaulinio nėščiųjų ir gimdyvių sepsio tyrimo. Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė gydytoja akušerė-ginekologė prof. Rūta Jolanta Nadišauskienė tapo Rytų Europos šalių ir centrinės Azijos, dalyvaujančių tyrime, koordinatore.

Aktyviai įgyvendinant tyrimo veiklas, šiandien Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikoje įvyko mokymai Lietuvos medikams, kuriuose dalyvavo gydytojai iš 10-ties didžiausių Lietuvoje akušerijos stacionarų. Medikai dalijosi patirtimi ir mokėsi kaip atpažinti ankstyvuosius sepsio simptomus, kaip standartizuotai ir tiksliai surinkti duomenis apie nėščiąsias ir gimdyves, sergančias sepsiu ar kitomis infekcijomis.

Kaip atpažinti ankstyvuosius sepsio simptomus ir užkirsti kelią nelaimei
© Organizatorių archyvas

„Džiaugiamės galėdami būti šio labai reikšmingo nėščiųjų ir gimdyvių bei naujagimių sveikatai tyrimo centre", – kalbėjo profesorė Rūta Nadišauskienė, turinti didžiulę tarptautinio darbo reprodukcinės moters sveikatos srityje patirtį. „Nėščiųjų ir gimdyvių imuninė sistema yra ypatinga, nes tik silpnesnis imuninis atsakas leidžia sėkmingai išnešioti vaisių. Dėl nėštumo pakitusi imuninė sistema kartais tampa nepilnaverte, kai reikia reaguoti į vieną ar kitą infekciją. Normalūs organizmo pokyčiai nėštumo metu, pavyzdžiui, padidėjęs kraujo krešumas, dažnas širdies pulsas ar žemas arterinis kraujo spaudimas, gali slėpti ankstyvuosius sepsio požymius, todėl atpažinti sepsį nėščiajai ar gimdyvei yra ypatingai sunku", – tęsė profesorė.

Sepsio išsivystymui svarbiausias vaidmuo tenka pačiam organizmui. Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Priešlaikinio gimdymo sektoriaus vadovė, šio tyrimo nacionalinė koordinatorė prof. Meilė Minkauskienė pabrėžia, kad organizmas, reaguodamas į kartais labai banalią infekciją ir gindamasis nuo jos, pažeidžia savus audinius ir organus. „Vystosi vadinama organų disfunkcija – gyvybei grėsminga būklė. Tačiau neabejojama, jog anksti atpažinus sepsį ir pradėjus jį gydyti, prognozės yra teigiamos.

Visiems sveikatos priežiūros specialistams reiktų žinoti ankstyvuosius sepsio požymius: karščiavimą ar žemą kūno temperatūrą, dažną pulsą, žemą arterinį kraujo spaudimą, kvėpavimo sutrikimus, sutrikusį šlapinimąsi, sąmonės sutrikimus. Šių simptomų derinys medikams turėtų kelti įtarimų ir skatinti imtis papildomų tyrimų. Pastebėjus sutrikusius gyvybinius rodiklius, blogą bendrą moters būklę, pakitusius laboratorinius tyrimus, net ir nenustačius tikrosios infekcijos ar blogos būklės priežasties, verta pradėti gydymą nedelsiant. Jei skubiai skiriami skysčiai ir antibiotikai į veną, o moteris pervežama į specializuotą ligoninę ir skyrių, išgyvenimo ir pasveikimo galimybės smarkiai padidėja".

Pasaulinis nėščiųjų ir gimdyvių sepsio tyrimas, trunkantis vieną savaitę, vyksta 58 pasaulio šalyse – šešiuose regionuose. Šio didžiulio tyrimo tikslas – atrasti pačius ankstyviausius ir grėsmingiausius požymius, efektyviausias sepsio gydymo ir diagnostikos strategijas. Tyrimo metu vyksta didžiulė gydytojų ir viso medicinos personalo švietimo kampanija, apimanti internetinį kongresą su geriausiais šios srities ekspertais, elektroninę ir spausdintą informacinę medžiagą sepsio diagnostikos ir gydymo tema.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata ir gera savijauta

Ar seksas nėštumo metu tikrai nekenkia būsimam vaikui?

Ar seksas nėštumo metu tikrai nekenkia būsimam vaikui?
Seksas nėštumo metu neretai vis dar yra tabu: apie tai savo gydytojų drovisi klausti nėščiosios, ne visada šiuos klausimus aptaria ir medikai, manydami, kad čia ir taip viskas yra aišku, ką čia daug kalbėti. O kalbėti yra apie ką.

Nėščiosios viešuoju transportu Vilniuje keliaus saugiau

Nėščiosios viešuoju transportu Vilniuje keliaus saugiau
„Čia vienu daugiau". Nuo šiandien tokiu ženkliuku pasipuošusias būsimas mamas vis dažniau pastebėsite sostinės viešajame transporte.

Kokių gyvenimo malonumų turi atsisakyti nėščioji? Atsako gydytoja

Kokių gyvenimo malonumų turi atsisakyti nėščioji? <span style="color: #ff0000;"><sup>Atsako gydytoja</sup></span>
Būsimoms mamoms, ypač besilaukiančioms pirmojo vaiko, kyla daug klausimų ir abejonių, kas yra leistina nėštumo metu, o nuo ko geriau susilaikyti.

Ar negimęs kūdikis jaučia mamos stresą ir džiaugsmą?

Ar negimęs kūdikis jaučia mamos stresą ir džiaugsmą?
Kiekviena mama nori, kad vaikelis jos įsčiose bręstų ir gimtų laimingas. Tačiau aplinkybės ne visuomet būna palankios. Netgi laukiamas vaikas jį nešiojančiai moteriai kartais tampa nemielas, vargina ją. Ir visa tai vaikui teks ištverti pilve? Gal geriau iš visų jėgų slopinti neigiamas emocijas?

Nėščiosios Vilniuje kviečiamos atsiimti po dovanėlę

Nėščiosios Vilniuje kviečiamos atsiimti po dovanėlę
Ar viešajame transporte pastebite besilaukiančias moteris? Ar užleidžiate joms vietą ir stengiatės pasirūpinti jų saugumu? Ar važiuojate dėmesį nukreipę kitur ir nematote būsimųjų mamų?

Ieškomos nėščiosios dalyvauti unikaliame Dainų šventės projekte (PAPILDYTA)

Ieškomos nėščiosios dalyvauti unikaliame Dainų šventės projekte <sup style="font-family: yui-tmp;">(PAPILDYTA)</sup>
Lietuvos šimtmečio dainų šventė „Vardan tos…“ vyks šių metų birželio 30 – liepos 6 dienomis. Jeigu šiuo metu laukiatės vaikelio ir esate geros savijautos, turite unikalią progą tapti šios išskirtinės šventės dalimi.

Nėščiosios mitybos problemos: kaip sau padėti be vaistų

Nėščiosios mitybos problemos: kaip sau padėti be vaistų
Kai nėštumas persirita į antrą pusę, nemalonus ir deginantis pojūtis už krūtinkaulio, rūgštus skonis burnoje neaplenkia net kas antros moters. Susitaikyti ar kreiptis į gydytoją?

3 gyvybiškai svarbūs mikroelementai nėščiajai ir žindančiai (1)

3 gyvybiškai svarbūs mikroelementai nėščiajai ir žindančiai
Ką vertėtų žinoti planuojančioms pastoti, besilaukiančioms bei žindančioms moterims?

20 įdomių faktų apie nėštumą

20 įdomių faktų apie nėštumą
Kokią savaitės dieną gimsta daugiausiai naujagimių? Kuo nuo kitų kūdikių skiriasi gimusieji gegužės mėnesį? Šie ir kiti įdomieji nėštumo faktai - mūsų parengtoje apžvalgoje.

Dvi medžiagos, kurios nėštumo metu yra niekuo nepakeičiamos

Dvi medžiagos, kurios nėštumo metu yra niekuo nepakeičiamos
Svarbu atminti, kad bent dviejų medžiagų per nėštumą ignoruoti nevertėtų – folio rūgšties ir vitamino D3. Kuo jos tokios svarbios?

Tiesa ar melas? Populiariausi mitai apie nėštumą (1)

Tiesa ar melas? Populiariausi mitai apie nėštumą
Įvairiais prietarais ir mitais mūsų proseneliai apipindavo tas kasdienio gyvenimo sferas, kurių gerai nenumanydavo. Viena tokių - nėštumo periodas.

Kodėl nėščioms moterims sveika patirti orgazmą

Kodėl nėščioms moterims sveika patirti orgazmą
Turime gerų žinių būsimoms mamoms: orgazmas nėštumo metu ne tik leistinas, bet ir rekomenduojamas. 4 priežastys, kodėl nėštumo metu verta mylėtis ir atsipalaiduoti.

Kaip apsisaugoti nuo strijų: 5 veiksmingi patarimai

Kaip apsisaugoti nuo strijų: 5 veiksmingi patarimai
Ką reikia žinoti apie gana dažnai nėštumo metu išryškėjančias strijas? Kaip jų išvengti?

Ko geriau nevalgyti nėščiai moteriai

Ko geriau nevalgyti nėščiai moteriai
Kokių maisto produktų geriau vengti nėštumo metu?

Nėštumo metu mylintis peršti ir „degina": pataria ginekologė (1)

Nėštumo metu mylintis peršti ir „degina": pataria ginekologė
Vaikelio laukimas neretai pakeičia poros gyvenimą. Taip pat - ir intymų ryšį.