Kaip sau padėti, jei skauda nugarą: pataria specialistė

 (1)
9 mėnesius nešioti papildomą svorį tam nepasiruošusiam kūnui gali būti sudėtinga. Net ir sportuojančios moterys paskutiniais nėštumo mėnesiais ima jausti nepatogumą nugaros srityje.
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nors nėštumas ir nugaros skausmas laikomi beveik sinonimais, yra ne vienas būdas jį kontroliuoti – išvengti, sumažinti ar visai panaikinti.

Kiek nėštumų, tiek skirtingų patirčių

Ilgametę patirtį turinti kineziteraupeutė ir nėščiųjų mankštos trenerė Eglė Urbonavičienė sako, kad visoms moterims nėštumo metu nugaros skausmo priežastys, pobūdis bei jo gydymo metodai gali būti labai skirtingi. „Kiekvienas atvejis kitoks – skiriasi vaikelio padėtis, nėščiosios nugaros išlinkimas, fizinė būklė ir dar daug dalykų. Kas padeda vienai, nebūtinai padės kitai. Tai labai subjektyvus dalykas", - sako ji.

Iki nėštumo reguliariai sportavusi Vaida 9 mėnesius laukimo prisimena su šypsena, nes viskas praėjo lengvai ir sklandžiai. „Nors artėjant prie finišo nugara ir pavargdavo labiau, jokių chroniškų skausmų nebuvo. Galbūt padėjo tai, kad lankiau nėščiųjų mankštas. Paskutinį nėštumo mėnesį kartais naudodavau specialų diržą. Šiaip nemėgstu visokių įtvarų ir panašių dalykų, bet eidama į ilgesnius pasivaikščiojimus po kalvotus pušynus prie namų jį apsijuosdavau – diržas kiek prilaikydavo tą jau tikrai nemažą pilvą ir suteikdavo atramą stuburui", - pasakoja 29-erių mergina. Kaip vieną netikėčiausių atradimų ji prisimena kuprinę. „Kai jau pilvas pūpso, atrodo, kad bet koks didesnis krepšys sveria dvigubai daugiau nei iš tikrųjų... O štai kai vienąkart užsidėjau pirkinių prikrautą kuprinę, mane aplankė „nušvitimas": ji tarsi atsveria pilvą! Nors, atrodo, tai kaip tik yra papildomas svoris ant pečių, bet man jis taip viską „subalansuodavo", kad kartais atrodydavo, jog su kuprine lengviau nei be jos", - šypsosi 1,5 m. Dainės mama. Dabar jai nugaros skausmai nėštumo metu atrodo menkniekis – ant rankų panešiojus 10 kg sveriančią mažylę pasijuto, ką reiškia tikra nugaros kančia.

Smulkaus sudėjimo Birutė sako nugarą „jausti" pradėjusi tik dabar, paskutinį nėštumo mėnesį. Ir tai, tik ilgiau pasivaikščiojus ar ilgiau būnant pasilenkus, pavyzdžiui, plaunant galvą. „Vis dėlto, jokių diržų ar korsetų nešioti neketinu – sutrumpinau pasivaikščiojimus ir kiek įmanoma atsisakiau tokių darbų ar reikalų, kur reikėtų lenktis stipriau. Devintą mėnesį jau galima pasitausoti", - sako aktyvų laisvalaikį mėgstanti mergina.

Bėgiojimą į ilgus pasivaikščiojimus nėštumo metu iškeitusi Eglė nepatogumą pajuto apie 30-ą savaitę, kai pilvas gerokai padidėjo. „Po žygio Nida-Preila-Nida, einant atgal jau norėjosi prilaikyti pilvą rankomis, o kitą dieną skaudėjo nugarą. Vėliau padėdavo diržas, kurį dėdavausi tik kai eidavau ilgai vaikščioti. Padėjo ir nėščiųjų mankšta, kurią lankiau dukart per savaitę – darydavom pratimus nugarai", - sako ji.

Geriausias draugas – mankšta

Kineziterapeutė pastebi, kad vienintelis tikrai patikimas ir teisingas būdas gelbėtis nuo nugaros skausmo yra nugaros raumenų stiprinimas. „Galbūt kažkam ir kuprinė pagelbėjo, nes tiesiog padėdavo išsitiesti. Tačiau tokiu atveju, greičiausiai, buvo padedama vienai, bet apkraunama kita nugaros dalis. Specialus diržas taip pat nėra išsigelbėjimas ir mankštos neatstoja, nes jis pilvuką pakelia, o nugarą atpalaiduoja. Mankštinantis nugara stiprėja, o diržas ją tik susilpnina, todėl jį naudoti reikėtų tik išimtiniais atvejais, kai reikia kažkur išeiti. Geriau netgi atsisakyti tam tikros veiklos nei naudoti diržą", - teigia E. Urbonavičienė.

Specialus diržas taip pat nėra išsigelbėjimas ir mankštos neatstoja, nes jis pilvuką pakelia, o nugarą atpalaiduoja. Mankštinantis nugara stiprėja, o diržas ją tik susilpnina, todėl jį naudoti reikėtų tik išimtiniais atvejais, kai reikia kažkur išeiti.
Kineziterapeutė Eglė Urbonavičienė

Pasak jos, nugaros problemos prasideda, kai ima augti svoris, tačiau nugarą papildomam krūviui geriausia pradėti ruošti dar iki to – kuo anksčiau, tuo geriau. „Nugaros raumenis pradėti stiprinti reikėtų dar prieš nėštumą arba nėštumo pradžioje, bet galima ir tik pajutus, kad darosi nepatogu. Niekada nevėlu, jei savijauta gera – blogiau tikrai nebus. Nėštumo pabaigoje gali būti nelengva judėti dėl didelio svorio, bet mankštos metu mes ir gulime, ir sėdime ant kamuolio, o kiekviena gali daryti tiek, kiek pajėgia. Moterys dažnai į mankštą ateina su skausmais, o prieš gimdymą išeina be jų. Po kelių treniruočių moterys pastebi, kad nėščiųjų mankšta labai padeda ir gydyti nugaros skausmus, ir jų išvengti. Paskui nebegali nelankyti", - šypsosi trenerė. Visiškai iki nėštumo nesportavusiai moteriai ji pataria pradėti nuo ramios Pilates mankštos, kurioje daugiau tempimo pratimų.

Jei nėštumo eiga nekomplikuota, mankštintis yra visiškai saugu, tačiau labai svarbu trenerio priežiūra, tinkamas krūvis, taisyklinga laikysena. Prieš pradedant mankštintis, geriausia pasitarti su savo gydytoju. Paprastai mankštintis rekomenduojama nuo 4-ojo nėštumo mėnesio, kuomet visos pagrindinės vidinės ir išorinės vaikelio kūno struktūros jau susiformavusios, moteris jau yra apsipratusi su besikeičiančiu kūnu, jos nebevargina vangumas, pykinimas, atsiranda daugiau jėgų.

Mankštos metu reikia stebėti savo kūną, savijautą ir nepamiršti vandens – išgerti po stikline prieš, per ir po treniruotės. Pajutus silpnumą ar galvos svaigimą, reikia tuojau pat sustoti, pailsėti. Jei tokia būsena kartojasi, būtinai kreiptis į gydytoją. Nepamirškite – nėštumas netinkamas laikas ištvermei lavinti. Pratimus darykite tol, kol pajusite lengvą nuovargį. Jei pratimas sukelia diskomfortą, jei jaučiate gimdos tonuso padidėjimą, nutraukite mankštą.

Disciplina gerokai palengvina nėščiosios gyvenimą, todėl mankštintis rekomenduojama reguliariai. Svarbiausia – viską daryti su saiku.

Kaltas gali būti ne tik papildomas svoris

Nugarą moteriai paprastai pradeda skaudėti ketvirtą-šeštą nėštumo mėnesį, kai kurioms nemalonūs pojūčiai nugaros srityje prasideda jau 8-12 nėštumo savaitę. Jeigu nugarą skaudėjo dar iki nėštumo, yra didesnė rizika, kad ją skaudės ir nėštumo metu, o skausmas prasidės kur kas anksčiau. Skausmas gali ne tik sutrikdyti darbingumą, bet ir komplikuoti nėštumą bei gimdymą.

Dėl nėštumo metu priaugto svorio atsiranda papildoma apkrova nugarai bei juosmeniui: pasikeičia moters kūno svorio centras, laikysena, eisena, labiau riboti tampa klubų sąnarių judesiai. Kad išlaikytų padidėjusį svorį priekyje, nėščia moteris atsilošia, o taip labiau įsitempia nugaros apatinės dalies raumenys. Augant kūdikiui, plečiasi motinos dubens kaulai, todėl įsitempia sąnariai tarp dubens ir kryžkaulio. Jei kūdikis pilve guli veidu į viršų, tuomet nugara dar labiau spaudžiama. Jei nėščioji jaučia dieglius nugaroje ir kojose, gali būti, kad kūdikio galva spaudžia sėdmeninį nervą. Dažniausiai nugarą skauda, nes pertempiami ilgieji nugaros raumenys, tačiau gali būti ir kitų priežasčių.

Pavyzdžiui, nėštumo metu moters organizme progesterono (moteriško lytinio hormono) koncentracija padidėja 10 kartų. Šis hormonas teigiamai veikia moters organizmą, nes atpalaiduoja dubens jungtis, kad vaisiui užtektų vietos gimdoje ir gimdymo metu jis galėtų lengvai išeiti. Visgi, hormonas taip pat veikia daugelį kitų sąnarių, sukeldamas uždegimus ir skausmą. Skausmo dubens srityje priežastimi taip pat gali būti netaisyklinga kūno padėtis ir krypavimas vaikštant. Juosmenį gali skaudėti dėl nėštumo metu padidėjusio juosmens išlinkimo (hiperlordozės) ir nebe taip gerai stuburo atliekamos amortizacijos funkcijos.

Nugaros raumenis pradėti stiprinti reikėtų dar prieš nėštumą arba nėštumo pradžioje, bet galima ir tik pajutus, kad darosi nepatogu. Niekada nevėlu, jei savijauta gera – blogiau tikrai nebus.
Kineziterapeutė Eglė Urbonavičienė

Jei vargina stiprūs nugaros skausmai, būtina kreiptis į gydytoją. Nugarą gali skaudėti ne tik dėl stuburo, bet ir dėl kai kurių rimtų ligų, kurias būtina gydyti, norint išsaugoti nėštumą ir pagimdyti sveiką vaikutį. Pavyzdžiui, jei vargina skausmas juosmens srityje, karščiuojate, padažnėja šlapinimasis, – reikia įtarti galimą inkstų ar šlapimo takų uždegimą. Stiprūs priepuoliniai juosmens srities skausmai, kartais plintantys į kirkšnį, šlapimo spalvos pokyčiai gali būti susiję su inkstų akmenlige. Tarpslankstelinio disko išvarža, radikulitas ir kitos neurologinės ligos taip pat gali sukelti stuburo skausmus. Periodiniai juosmens skausmai, kartu su kuriais pasireiškia ir gimdos tonuso padidėjimas, gali būti ir paruošiamųjų bei tikrųjų sąrėmių metu.

Ką daryti ir ko ne

Tausoti nugarą nėštumo metu būtina, ypač, jei ateityje planuojate turėti daugiau vaikų. Taip pat nereikėtų pamiršti, kad nėštumas bei pirmieji mėnesiai po jo yra tik pradžia – vėliau reikės jau gerokai paaugusį vaiką ir panešioti, ir pasūpuoti, ir kartu su juo, pasilenkus, mokytis vaikščioti... Visa tai daryti bus žymiai sunkiau, jei nugara bus silpna, nualinta.

Todėl, jeigu galite, atsisakykite veiklos, kuri vargina juosmenį ir dubenį – stenkitės nestovėti ant vienos kojos, nelaipioti laiptais, ilgai nevaikščioti ir nestovėti. Darykite daug pertraukėlių, dažnai gulėkite. Mokykitės vengti nugaros apatinės dalies įtempimo, nekilnokite sunkių daiktų. Venkite per didelio svorio prieaugio. Nesėdėkite ilgiau kaip valandą, darykite nedideles pertraukėles, jų metu pavaikščiokite ar bent pastovėkite. Venkite darbų, kuriuos dirbant reikia pasilenkti ar pasisukti. Keldamos kokį daiktą, darykite tai pritūpusi, o ne pasilenkusi.

Miegokite ant šono tarp kelių įsikišę pagalvėlę. Lankykitės baseine bei kitose vandens procedūrose. Pasilepinkite nėščiųjų masažu pas kvalifikuotą specialistą. Pasirūpinkite, kad jūsų mityba būtų visavertė, netrūktų pieno produktų. Taisyklingai sėdėkite, o sėdėdamos po juosmeniu pakiškite pagalvėlę ar ortopedinį čiužinuką. Sėdėdamos nekelkite kojos ant kojos – tai ne tik sutrikdo kraujotaką, bet ir padidina stuburui tenkantį krūvį. Sėskitės iš lėto. Avėkite patogią avalynę 2–3 cm pakulne ir atsisakykite aukštakulnių.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata ir gera savijauta

10 argumentų, kodėl galėčiau būti vėl ir vėl nėščia (5)

10 argumentų, kodėl galėčiau būti vėl ir vėl nėščia
Kalbiname 10 mamų, kurios mums atsakė į klausimą: kodėl galėtų vėl ir vėl lauktis. Vienos jų jau turi dvi atžalas, kitos dar tik planuoja šeimos pagausėjimą, tačiau visos sutinka – tai neįkainuojama ir nepaprastai maloni patirtis kiekvienai moteriai.

Ar tikrai pastojusi moteris praranda dalį savo draugių: psichologės komentaras (13)

Ar tikrai pastojusi moteris praranda dalį savo draugių: psichologės komentaras
Pirmojo vaiko besilaukianti moteris jaučia, kad praranda drauges. Jai nebeįdomūs pašnekesiai apie klubus, vakarėlius ir jaunikių paieškas. Negi tikrai tai reiškia draugystės pabaigą?

Viena dažniausių nėščiųjų problemų – pykinimas

Viena dažniausių nėščiųjų problemų – pykinimas
Dauguma nėščiųjų patiria rytinį pykinimą. Simptomai būna įvairūs: vienas pykina ryte, kitos vemia, be to, kartais pykinimas pasireiškia ir dienos metu.

Nėštumas vasarą: apie šias problemas turėtų žinoti kiekviena moteris

Nėštumas vasarą: apie šias problemas turėtų žinoti kiekviena moteris
Tikėtina, kad reta šeima, planuodama nėštumą, pagalvoja, koks metų laikas būtų palankesnis antrajam laukimo periodui. Tiesa, gydytojai šiuo klausimu sutaria: vasaros karščiai, tvankus oras, spiginanti saulė – gali būti sunkios nėštumo pabaigos, priešlaikinio gimdymo ar kitų komplikacijų priežastimi.

Gydytojas genetikas: ką galima sužinoti apie negimusį kūdikį

Gydytojas genetikas: ką galima sužinoti apie negimusį kūdikį
Šiandien jau sunku įsivaizduoti, kad dar 1960-aisiais Dauno sindromo riziką būsimam vaikeliui buvo galima įvertinti tik pagal besilaukiančios gimdyvės amžių.

Mankštos nėštumo metu – kam to reikia?

Mankštos nėštumo metu – kam to reikia?
Nėštumas – itin atsakingas periodas, kurio metu svarbiausia – mamos ir mažylio sveikata bei gera savijauta. Tą užtikrinti padeda fizinis aktyvumas, kuris ne tik teigiamai veikia nėščiosios organizmą, bet yra naudingas ir į pasaulį ateinančiam vaikučiui. Tačiau labai svarbu, kad judėjimas šiuo itin atsakingu gyvenimo momentu būtų taisyklingas. Vienas tinkamiausių pasirinkimų – specialios nėščiųjų mankštos. Kas tai ir kuo jos reikšmingos, pasiteiravome kineziteraupeutės, studijos „Sveikas judesys“ įkūrėjos Tomos Kreivėnaitės.

Meilužės atviras laiškas: ir noriu bendro vaiko, ir bijau (134)

Meilužės atviras laiškas: ir noriu bendro vaiko, ir bijau
Redakcija gavo neįprastą laišką, kuriame vedusį vyrą mylinti moteris klausia psichologės patarimo: kaip jų santykius paveiktų bendras kūdikis?

Prakaitavimas: praktiniai patarimai, kaip jo išvengti

Prakaitavimas: praktiniai patarimai, kaip jo išvengti
Nėštumo metu moteris prakaituoja labiau, negu įprastai, todėl šiltuoju metų laiku tai sukelia nemažai nepatogumų. Praktiški patarimai, kaip padėti sau tokiu atveju.

Kauno klinikose - išmintingosios motinystės ir tėvystės pamokos

Kauno klinikose - išmintingosios motinystės ir tėvystės pamokos
Kauno klinikose vykusioje edukacinėje konferencijoje „Išmintingoji motinystė ir tėvystė" vaikelio besilaukiančioms šeimoms parodyta kita motinystės ir tėvystės pusė – grįsta mokslo įrodymais bei gera klinikine praktika.

Kaip nėštukei išsirinkti ją prižiūrėsiantį gydytoją?

Kaip nėštukei išsirinkti ją prižiūrėsiantį gydytoją?
Gydytojų patirtis rodo, kad maždaug 70 procentų besilaukiančių moterų ją ir vaikelį prižiūrėsiantį gydytoją renkasi pagal bendravimą.

Vėlyva motinystė: ką svarbu žinoti (8)

Vėlyva motinystė: ką svarbu žinoti
Psichologės Karolinos Gurskienės patarimai moterims, kurios vaikelio ima lauktis artėdamas link keturiasdešimtmečio.

Kokiuose produktuose gausu nėščiajai būtinos folio rūgšties

Kokiuose produktuose gausu nėščiajai būtinos folio rūgšties
Planuojate nėštumą arba jau laukiatės? Jums tikrai būtina vartoti folio rūgšties, kuri padeda vaikutį apsaugoti nuo apsigimimų.

Psichologės patarimai, kaip pasiruošti gimdymui (6)

Psichologės patarimai, kaip pasiruošti gimdymui
Likus mėnesiui ar dviem iki prognozuojamos vaiko gimimo dienos, daugelis nėščiųjų ne tik pradeda krautis daiktus, kurių prireiks ligoninėje, tačiau vis dažniau paskęsta apmąstymuose, kas jos ir vaikelio laukia, kokia bus ta didžioji diena?

Senoviniai lietuvių nėštumo ir gimdymo papročiai šiandien kelia nuostabą (33)

Senoviniai lietuvių nėštumo ir gimdymo papročiai šiandien kelia nuostabą
Gan dažnai, kai būsimoji mamytė sužino džiugią naujieną apie jos pilvelyje užsimezgusią gyvybę, skuba pasidalyti tuo su visu pasauliu – nuotrauka feisbuke tampa kone „privaloma". Oi, kaip pagrūmotų pirštu mūsų senolės, visa tai pamačiusios... Kuo skyrėsi senosios vaikelio laukimo ir gimdymo tradicijos nuo dabartinių?

Kuriam Zodiako ženklui nėštumas sukelia didžiausią stresą, o kuris atvirkščiai – pražysta (1)

Kuriam Zodiako ženklui nėštumas sukelia didžiausią stresą, o kuris atvirkščiai – pražysta
Kiekvienas Zodiako ženklas turi savo charakterio ypatumų, kurie pasireiškia ir moteriai pastojus, nėštumo metu. Jūsų dėmesiui – laukimo horoskopas 12 Zodiako ženklų.