Koks nėštumo laikas yra tinkamiausias gydytis dantis?

 (1)
Moksliniame žurnale „Lietuvos bendrosios praktikos gydytojas" šių metų sausio mėnesio numeryje buvo publikuotas straipsnis („Dantų priežiūra nėštumo laikotarpiu: darbas ir klaidos", psl. 36 - 40), kuris sugriovė mitą apie dantų gydymo pavojų vaisiui.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Straipsnyje argumentuotai paneigiama dantų rentgenografijos žala vaisiui, aiškinama periodonto (kraujuojančių, pūliuojančių dantenų) gydymo svarba, vietinė anestezija, atskleidžiamas idealus dantų gydymo laikotarpis nėščiai moteriai ir kiti svarbūs veiksniai.

Nėštumas yra ypatingas laikotarpis moters gyvenime. Gera burnos sveikata nėštumo laikotarpiu svarbi būsimos motinos ir jos kūdikio sveikatai. Deja, daugelis akušerių ginekologų ir odontologų, netgi pačių nėščiųjų skeptiškai vertina dantų priežiūrą nėštumo laikotarpiu dėl įsitvirtinusių prietarų visuomenėje apie dantų gydymo saugumą. Atlikus literatūros šaltinių analizę, remiantis „PubMed" straipsnių ekspertų nuomone ir atliktais klinikiniais, eksperimentiniais tyrimais tapo aišku, jog dantų gydymas nėštumo laikotarpiu yra ne tik saugus, bet ir būtinas. Pasikonsultavus su šeimos gydytoju ar akušeriu ginekologu, galima rekomenduoti įprastus vizitus pas odontologą ir saugiai atlikti būtinas diagnozes ir gydymo procedūras.

Nors per pastaruosius dešimtmečius pagerėjo nėščiųjų dantų priežiūra, vis dar egzistuoja klaidingas dantų priežiūros nėštumo laikotarpiu suvokimas, ypač tarp mažesnio socialinio ir ekonominio statuso moterų. Idealiu atveju, nėščia moteris turėtų būti siunčiama konsultacijai pas odontologą. Kiekviena moteris turėtų žinoti, jog blogos burnos sveikatos nėštumo laikotarpiu pasekmės gali jaustis visą likusį gyvenimą.

Mitas - rentgeno žala vaisiui

Rentgeno sukeliamos radiacijos kiekis visuomet buvo vienas iš pagrindinių diskusinių klausimų tarp gydytojų specialistų ir nėščiųjų. Profesinių organizacijų leidiniuose teigiama, jog standartinio dantų rentgenologinio tyrimo metu radiacijos kiekis yra toks mažas, kad negali sukelti didelio vaisiaus apsigimimo. Įvertinus vaisiaus gaunamas spinduliuotės dozes, nustatyta, kad rizika vaisiui minimali, todėl neturėtų būti vengiama atlikti nėščioms moterims šio tyrimo. Tokią nuomonę remia Tarptautinė apsaugos nuo radiacijos komisija, Amerikos radiologijos kolegija bei Amerikos akušerijos ir ginekologijos kolegija.

Neignoruokite periodonto gydymo

Šis gydymas yra labai svarbus nėštumo laikotarpiu. Hormonai, kurie išsiskiria organizme nėštumo laikotarpiu sąlygoja tai, kad labiau susidaro apnašos ir kraujuoja dantenos. Deja, daugelis nėščiųjų mano, kad dantenų kraujavimas yra normalus nėštumo laikotarpiu ir nesikreipia į odontologą. Nemaža dalis žino, kad nėščiųjų infekcijos (pavyzdžiui, šlapimo takų infekcijos) didina priešlaikinio gimdymo ir mažo gimimo svorio naujagimių gimimą.

Atlikti tyrimai įrodo, kad periodontas taip pat sulėtina vaisiaus augimo procesą. Nėščios moterys, kurioms buvo sėkmingai gydytos periodonto ligos, turėjo mažesnę priešlaikinio gimdymo riziką. Nors periodontas nėščioms moterims yra sunkiai gydomas dėl hormonų būklės, tačiau daugeliui dalyvavusių tyrime, liga išgydyta sėkmingai.

Plombos, išskiriančios gyvsidabrį (amalgama)

Nors daugelis odontologų nenaudoja amalgamos kasdieninėje praktikoje, tačiau šis restauravimo būdas vis dar naudojamas. Kramtant maistą, amalgamos plombos burnoje išsiskiria gyvsidabrio garus, o šie patenka į placentą. Tai iš tiesų kelia nerimą nėščiosioms, tačiau išskiriamo gyvsidabrio kiekis burnoje yra minimalus, neperžengiantis leistinos normos. Vis dėlto Kanados visuomenės sveikatos agentūra nerekomenduoja nei dėti, nei pašalinti amalgamos plombų nėštumo metu. Tyrimai parodė, kad šios plombos naudojimas yra saugus naudojant jas dantų restauracijoms. Bet kokiu atveju, jeigu nėštumo laikotarpiu reikalingas plombavimas, pacientė turi būti informuota apie plombų variantus ir kartu su odontologu nuspręsti, kokias medžiagas geriausiai naudoti.

Dantų gydymo laikotarpis

Moksliniame žurnalo „Lietuvos bendrosios praktikos gydytojas" straipsnyje teigiama, jog tradiciškai bet kokio dantų gydymo vengiama per pirmąjį nėštumo trimestrą, kad nebūtų pakenkta vaisiui organogenezės (organų formavimosi ir vystymosi) laikotarpiu. Tačiau neįrodyta, kad dantų gydymas per šį laikotarpį gali pakenkti.

Visgi idealus laikotarpis nėščiai moteriai gydyti dantis yra antroji trimestro (14 - 20 nėštumo savaitė) pradžia. Šiuo laikotarpiu nėra žalingo vaistų poveikio vaisiui, pykinimo ir vėmimo, gimda dar nėra tiek padidėjusi, kad keltų diskomfortą ilgiau sėdint odontologo kėdėje.

„Lietuvos bendrosios praktikos gydytojas", 2016 m. sausis (T.20, Nr.1)

Renata Stulgaitytė

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata ir gera savijauta

Gydytojos patarimai nėščiosioms, kad nėštumas būtų sklandus ir harmoningas

Gydytojos patarimai nėščiosioms, kad nėštumas būtų sklandus ir harmoningas
Nė vienai nėštukei nėra naujiena, kad laukiantis reikėtų atsisakyti žalingų įpročių ir prižiūrėti savo mitybą. Tačiau norint užtikrinti puikią savijautą ir sklandų bei ramų nėštumą, vien to nepakanka.

Sportas nėštumo laikotarpiu: pasakykite „ne“ dviračiui ir riedučiams

Sportas nėštumo laikotarpiu: pasakykite „ne“ dviračiui ir riedučiams
Nuomonė, kad nėštumo metu moteris negali arba neturi aktyviai sportuoti, yra visiškai pasenusi.

Kas moteris labiausiai erzina nėštumo metu

Kas moteris labiausiai erzina nėštumo metu
„Tavo vaiko“ socialinio tinklo "Facebook" paskyroje uždavę klausimą, kas labiausiai erzino mamas nėštumo metu, sulaukėme daug įdomių atsakymų. Paskaitykite, gal atpažinsite ir save.

Ar seksas nėštumo metu tikrai nekenkia būsimam vaikui?

Ar seksas nėštumo metu tikrai nekenkia būsimam vaikui?
Seksas nėštumo metu neretai vis dar yra tabu: apie tai savo gydytojų drovisi klausti nėščiosios, ne visada šiuos klausimus aptaria ir medikai, manydami, kad čia ir taip viskas yra aišku, ką čia daug kalbėti. O kalbėti yra apie ką.

Nėščiosios viešuoju transportu Vilniuje keliaus saugiau

Nėščiosios viešuoju transportu Vilniuje keliaus saugiau
„Čia vienu daugiau". Nuo šiandien tokiu ženkliuku pasipuošusias būsimas mamas vis dažniau pastebėsite sostinės viešajame transporte.

Kokių gyvenimo malonumų turi atsisakyti nėščioji? Atsako gydytoja

Kokių gyvenimo malonumų turi atsisakyti nėščioji? <span style="color: #ff0000;"><sup>Atsako gydytoja</sup></span>
Būsimoms mamoms, ypač besilaukiančioms pirmojo vaiko, kyla daug klausimų ir abejonių, kas yra leistina nėštumo metu, o nuo ko geriau susilaikyti.

Ar negimęs kūdikis jaučia mamos stresą ir džiaugsmą?

Ar negimęs kūdikis jaučia mamos stresą ir džiaugsmą?
Kiekviena mama nori, kad vaikelis jos įsčiose bręstų ir gimtų laimingas. Tačiau aplinkybės ne visuomet būna palankios. Netgi laukiamas vaikas jį nešiojančiai moteriai kartais tampa nemielas, vargina ją. Ir visa tai vaikui teks ištverti pilve? Gal geriau iš visų jėgų slopinti neigiamas emocijas?

Nėščiosios Vilniuje kviečiamos atsiimti po dovanėlę

Nėščiosios Vilniuje kviečiamos atsiimti po dovanėlę
Ar viešajame transporte pastebite besilaukiančias moteris? Ar užleidžiate joms vietą ir stengiatės pasirūpinti jų saugumu? Ar važiuojate dėmesį nukreipę kitur ir nematote būsimųjų mamų?

Ieškomos nėščiosios dalyvauti unikaliame Dainų šventės projekte (PAPILDYTA)

Ieškomos nėščiosios dalyvauti unikaliame Dainų šventės projekte <sup style="font-family: yui-tmp;">(PAPILDYTA)</sup>
Lietuvos šimtmečio dainų šventė „Vardan tos…“ vyks šių metų birželio 30 – liepos 6 dienomis. Jeigu šiuo metu laukiatės vaikelio ir esate geros savijautos, turite unikalią progą tapti šios išskirtinės šventės dalimi.

Nėščiosios mitybos problemos: kaip sau padėti be vaistų

Nėščiosios mitybos problemos: kaip sau padėti be vaistų
Kai nėštumas persirita į antrą pusę, nemalonus ir deginantis pojūtis už krūtinkaulio, rūgštus skonis burnoje neaplenkia net kas antros moters. Susitaikyti ar kreiptis į gydytoją?

3 gyvybiškai svarbūs mikroelementai nėščiajai ir žindančiai (1)

3 gyvybiškai svarbūs mikroelementai nėščiajai ir žindančiai
Ką vertėtų žinoti planuojančioms pastoti, besilaukiančioms bei žindančioms moterims?

20 įdomių faktų apie nėštumą

20 įdomių faktų apie nėštumą
Kokią savaitės dieną gimsta daugiausiai naujagimių? Kuo nuo kitų kūdikių skiriasi gimusieji gegužės mėnesį? Šie ir kiti įdomieji nėštumo faktai - mūsų parengtoje apžvalgoje.

Dvi medžiagos, kurios nėštumo metu yra niekuo nepakeičiamos

Dvi medžiagos, kurios nėštumo metu yra niekuo nepakeičiamos
Svarbu atminti, kad bent dviejų medžiagų per nėštumą ignoruoti nevertėtų – folio rūgšties ir vitamino D3. Kuo jos tokios svarbios?

Tiesa ar melas? Populiariausi mitai apie nėštumą (1)

Tiesa ar melas? Populiariausi mitai apie nėštumą
Įvairiais prietarais ir mitais mūsų proseneliai apipindavo tas kasdienio gyvenimo sferas, kurių gerai nenumanydavo. Viena tokių - nėštumo periodas.

Kodėl nėščioms moterims sveika patirti orgazmą

Kodėl nėščioms moterims sveika patirti orgazmą
Turime gerų žinių būsimoms mamoms: orgazmas nėštumo metu ne tik leistinas, bet ir rekomenduojamas. 4 priežastys, kodėl nėštumo metu verta mylėtis ir atsipalaiduoti.