Koks nėštumo laikas yra tinkamiausias gydytis dantis?

 (1)
Moksliniame žurnale „Lietuvos bendrosios praktikos gydytojas" šių metų sausio mėnesio numeryje buvo publikuotas straipsnis („Dantų priežiūra nėštumo laikotarpiu: darbas ir klaidos", psl. 36 - 40), kuris sugriovė mitą apie dantų gydymo pavojų vaisiui.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Straipsnyje argumentuotai paneigiama dantų rentgenografijos žala vaisiui, aiškinama periodonto (kraujuojančių, pūliuojančių dantenų) gydymo svarba, vietinė anestezija, atskleidžiamas idealus dantų gydymo laikotarpis nėščiai moteriai ir kiti svarbūs veiksniai.

Nėštumas yra ypatingas laikotarpis moters gyvenime. Gera burnos sveikata nėštumo laikotarpiu svarbi būsimos motinos ir jos kūdikio sveikatai. Deja, daugelis akušerių ginekologų ir odontologų, netgi pačių nėščiųjų skeptiškai vertina dantų priežiūrą nėštumo laikotarpiu dėl įsitvirtinusių prietarų visuomenėje apie dantų gydymo saugumą. Atlikus literatūros šaltinių analizę, remiantis „PubMed" straipsnių ekspertų nuomone ir atliktais klinikiniais, eksperimentiniais tyrimais tapo aišku, jog dantų gydymas nėštumo laikotarpiu yra ne tik saugus, bet ir būtinas. Pasikonsultavus su šeimos gydytoju ar akušeriu ginekologu, galima rekomenduoti įprastus vizitus pas odontologą ir saugiai atlikti būtinas diagnozes ir gydymo procedūras.

Nors per pastaruosius dešimtmečius pagerėjo nėščiųjų dantų priežiūra, vis dar egzistuoja klaidingas dantų priežiūros nėštumo laikotarpiu suvokimas, ypač tarp mažesnio socialinio ir ekonominio statuso moterų. Idealiu atveju, nėščia moteris turėtų būti siunčiama konsultacijai pas odontologą. Kiekviena moteris turėtų žinoti, jog blogos burnos sveikatos nėštumo laikotarpiu pasekmės gali jaustis visą likusį gyvenimą.

Mitas - rentgeno žala vaisiui

Rentgeno sukeliamos radiacijos kiekis visuomet buvo vienas iš pagrindinių diskusinių klausimų tarp gydytojų specialistų ir nėščiųjų. Profesinių organizacijų leidiniuose teigiama, jog standartinio dantų rentgenologinio tyrimo metu radiacijos kiekis yra toks mažas, kad negali sukelti didelio vaisiaus apsigimimo. Įvertinus vaisiaus gaunamas spinduliuotės dozes, nustatyta, kad rizika vaisiui minimali, todėl neturėtų būti vengiama atlikti nėščioms moterims šio tyrimo. Tokią nuomonę remia Tarptautinė apsaugos nuo radiacijos komisija, Amerikos radiologijos kolegija bei Amerikos akušerijos ir ginekologijos kolegija.

Neignoruokite periodonto gydymo

Šis gydymas yra labai svarbus nėštumo laikotarpiu. Hormonai, kurie išsiskiria organizme nėštumo laikotarpiu sąlygoja tai, kad labiau susidaro apnašos ir kraujuoja dantenos. Deja, daugelis nėščiųjų mano, kad dantenų kraujavimas yra normalus nėštumo laikotarpiu ir nesikreipia į odontologą. Nemaža dalis žino, kad nėščiųjų infekcijos (pavyzdžiui, šlapimo takų infekcijos) didina priešlaikinio gimdymo ir mažo gimimo svorio naujagimių gimimą.

Atlikti tyrimai įrodo, kad periodontas taip pat sulėtina vaisiaus augimo procesą. Nėščios moterys, kurioms buvo sėkmingai gydytos periodonto ligos, turėjo mažesnę priešlaikinio gimdymo riziką. Nors periodontas nėščioms moterims yra sunkiai gydomas dėl hormonų būklės, tačiau daugeliui dalyvavusių tyrime, liga išgydyta sėkmingai.

Plombos, išskiriančios gyvsidabrį (amalgama)

Nors daugelis odontologų nenaudoja amalgamos kasdieninėje praktikoje, tačiau šis restauravimo būdas vis dar naudojamas. Kramtant maistą, amalgamos plombos burnoje išsiskiria gyvsidabrio garus, o šie patenka į placentą. Tai iš tiesų kelia nerimą nėščiosioms, tačiau išskiriamo gyvsidabrio kiekis burnoje yra minimalus, neperžengiantis leistinos normos. Vis dėlto Kanados visuomenės sveikatos agentūra nerekomenduoja nei dėti, nei pašalinti amalgamos plombų nėštumo metu. Tyrimai parodė, kad šios plombos naudojimas yra saugus naudojant jas dantų restauracijoms. Bet kokiu atveju, jeigu nėštumo laikotarpiu reikalingas plombavimas, pacientė turi būti informuota apie plombų variantus ir kartu su odontologu nuspręsti, kokias medžiagas geriausiai naudoti.

Dantų gydymo laikotarpis

Moksliniame žurnalo „Lietuvos bendrosios praktikos gydytojas" straipsnyje teigiama, jog tradiciškai bet kokio dantų gydymo vengiama per pirmąjį nėštumo trimestrą, kad nebūtų pakenkta vaisiui organogenezės (organų formavimosi ir vystymosi) laikotarpiu. Tačiau neįrodyta, kad dantų gydymas per šį laikotarpį gali pakenkti.

Visgi idealus laikotarpis nėščiai moteriai gydyti dantis yra antroji trimestro (14 - 20 nėštumo savaitė) pradžia. Šiuo laikotarpiu nėra žalingo vaistų poveikio vaisiui, pykinimo ir vėmimo, gimda dar nėra tiek padidėjusi, kad keltų diskomfortą ilgiau sėdint odontologo kėdėje.

„Lietuvos bendrosios praktikos gydytojas", 2016 m. sausis (T.20, Nr.1)

Renata Stulgaitytė

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata ir gera savijauta

Neįtikėtina: iš labai arti nufilmavo, kaip mamos gimdoje juda kūdikis (2)

Neįtikėtina: iš labai arti nufilmavo, kaip mamos gimdoje juda kūdikis
Visai gali būti, kad ateityje įprastas ultragarso tyrimo procedūras pakeis naujos kartos medicinos įranga, kuri leis gydytojams dar aiškiau matyti, kaip motinos gimdoje vystosi būsimasis vaikelis.

Mityba nėštumo metu: ką ir kaip valgyti

Mityba nėštumo metu: ką ir kaip valgyti
Nėštumas – ypatingas laikotarpis kiekvienai moteriai, kurio metu reikia itin rūpintis savo sveikata. Šiuo laikotarpiu būtina galvoti ne tik apie tai, kad kūdikis sklandžiai vystytųsi, tačiau ir apie savo savijautą. Nėštumo metu gydytojai rekomenduoja moterims itin atidžiai rinktis, ką valgyti, ir pakeisti visus neteisingus mitybos įpročius.

3 populiarūs nėštumo prietarai: tikėti ar ne?

3 populiarūs nėštumo prietarai: tikėti ar ne?
Nėštumas net ir šiais laikais apipintais daug mitų, tai paslaptingas laikotarpis, kuomet ne visada klausome proto balso ir logiškų paaiškinimų. Ką jau kalbėti apie mūsų protėvius, kurie nėštumo metu turėjo daug draudimų ir prietarų.

Pykinimas nėštumo metu: kas padeda efektyviausiai

Pykinimas nėštumo metu: kas padeda efektyviausiai
Vienas nėštukes pykina taip smarkiai, kad net gyvenimas tampa nemielas, kitoms pasiseka labiau ir blogumą jaučia tik retkarčiais, o dar kitos džiaugiasi visai to prasto jausmo nepatyrusios. Kaip gelbėjasi mamos, kai būna labai negera?

Nėštumas ir kraujo spaudimas: svarbu žinoti

Nėštumas ir kraujo spaudimas: svarbu žinoti
Padidėjęs arba pernelyg mažas kraujo spaudimas - nereta nėščiųjų problema. Nepamirškite to aptarti savo vizito pas gydytoją metu, na, o mes pateikiame svarbiausiąją informaciją apie kraujo spaudimą.

Džiaugtis nėštumu dažnai trukdo baimės: 10 dažniausių (2)

Džiaugtis nėštumu dažnai trukdo baimės: 10 dažniausių
Nėštumas – nauja būsena, kuri neretai moterį ne tik džiugina, bet ir šiek tiek gąsdina. Gera žinia yra ta, kad truputėlį jaudintis yra normalu, ir panašiai jaučiasi dauguma nėščiųjų. Kas kita, jei baimė tokia didelė, kad pradeda trukdyti, tuomet kreiptis pagalbos – būtina.

Tyrimai, kurių neišvengsite

Tyrimai, kurių neišvengsite
Kaip dažnai nėštumo metu teks lankytis pas gydytoją ir kokie tyrimai bus atliekami? Trumpai drūtai apie nėščiosios sveikatos priežiūrą.

Atviras pokalbis su mamomis: nėštumas – labiau džiaugsmas ar kančia

Atviras pokalbis su mamomis: nėštumas – labiau džiaugsmas ar kančia
Vienos nėštukės patiria kone euforiją – jos gerai jaučiasi, nekamuoja pykinimas, tad drąsiai gali vaikelio laukimą vadinti džiaugsmingu, kitoms taip paprasta nebūna: pykina, gresia persileidimas arba tiesiog... galvoje sumaištis.

Keisčiausi nėščiųjų įgeidžiai: silkė su pienu, kalnas citrinų ir žalia žuvis (1)

Keisčiausi nėščiųjų įgeidžiai: silkė su pienu, kalnas citrinų ir žalia žuvis
Silkė su pienu, kilogramas citrinų, kalnas raugintų agurkėlių... Net nenumanysi, ko užsimanys nėštukė! Klausiame mamų, kokio maisto jos labiausiai norėjo, kai laukėsi, ir į kokį net pažvelgti negalėjo.

Kaip atpažinti ankstyvuosius sepsio simptomus ir užkirsti kelią nelaimei

Kaip atpažinti ankstyvuosius sepsio simptomus ir užkirsti kelią nelaimei
Pasaulyje nuo sepsio kasmet miršta apie 100 tūkstančių nėščiųjų ir gimdyvių bei milijonas naujagimių.

Alkoholio poveikis būsimo vaiko sveikatai

Alkoholio poveikis būsimo vaiko sveikatai
Alkoholis (etanolis, etilo alkoholis) yra legaliai vartojama medžiaga, kuri priklauso teratogenams. Teratogenas – bet koks egzogeninis veiksnys (cheminis, biologinis ar fizinis), kuris, veikdamas embrioną ir vaisių, sutrikdo normalią raidą ir lemia anomalijų atsiradimą.

Pastojau po pagalbinio apvaisinimo: pasakyti aplinkiniams ar slėpti (36)

Pastojau po pagalbinio apvaisinimo: pasakyti aplinkiniams ar slėpti
Nevaisingumą gydančių specialistų paslaugomis naudojasi daug šeimų, negalinčių įprastu būdu susilaukti vaikų. Ar reikia apie tai atvirai papasakoti giminaičiams ir draugams?

Gydytojas pataria, ką svarbu žinoti apie nėščiųjų ultragarso tyrimą

Gydytojas pataria, ką svarbu žinoti apie nėščiųjų ultragarso tyrimą
Pirmosios kūdikio nuotraukos, atliktos ultragarso tyrimo metu, dar iki vaikelio gimimo apkeliauja visus šeimos narius bei artimuosius. Pranešime spaudai informuojama apie tai, ką nėščioji ir jos artimieji turi žinoti apie ultragarso tyrimą.

Neplanuotas vėlyvas nėštumas: kaip nuvyti šalin juodas mintis (15)

Neplanuotas vėlyvas nėštumas: kaip nuvyti šalin juodas mintis
Vaikas jau užaugintas, gyvenimas teka sava vaga, ir štai - netikėta žinia apie nėštumą. Keturiasdešimtmetį peržengusi moteris ima natūraliai abejoti, kas dabar bus, ar susitvarkys ji su naujais gyvenimo iššūkiais?

Kaip kovoti su peršalimu nėštumo metu, kad nepakenktumėte kūdikiui

Kaip kovoti su peršalimu nėštumo metu, kad nepakenktumėte kūdikiui
Jei dažnas į peršalimą numoja ranka, nes mano, kad tai nėra liga, nėščia moteris turi į tai reaguoti labai rimtai.