Kur lankytis nėštumo metu – pas šeimos gydytoją ar akušerį ginekologą?

Pagal SAM (Sveikatos apsaugos ministerijos) nustatytas ir patvirtintas metodikas mažos rizikos nėštumo priežiūros paslaugas teikia šeimos gydytojas ar PASP (pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos) komandos akušeris ginekologas. Kokia tikrovė? Konsultuoja gydytoja akušerė ginekologė Ingrida Kravčenkienė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Moteris, pasijutusi nėščia, eina pas savo šeimos gydytoją ir jei nėštumas sklandus, šeimos gydytojas gali jį ir prižiūrėti nuo pradžios iki galo, tačiau tam tikrais atvejais to gydytojo kompetencijos gali nebepakakti, todėl kreipiamasi į specialistą – ginekologą akušerį. Arba galimas kitas variantas, kai šeimos gydytojas „apeinamas", nėštumą prižiūri tik ginekologas akušeris. Jei nėščiąją prižiūri šeimos gydytojas, ją pas ginekologą jis siunčia du kartus per visą laukimo laiką, bet jei nėštumas sklandus, gali ir nesiųsti. Šeimos gydytojas gali imti ir gimdos kaklelio mėginius, tik negali atlikti ultragarso tyrimo. Šeimos gydytojas nėštumą, jei jis be komplikacijų, puikiausiai gali prižiūrėti pats, juk nėštumas – ne liga.

Šeimos gydytojas – ne ponas Smithas

Jeigu nėščioji pakliūva į rizikos grupę, tuomet jau pagalbon pasitelkiami kiti specialistai. Rizikos faktorius nustato šeimos gydytojas. Jis teoriškai turėtų pažinoti savo pacientę, žinoti jos ligas ir bėdas.

Ingrida Kravčenkienė: „Bėda ta, kad šeimos gydytojas visiškai neturi laiko, be nėščiosios, jis prižiūri ir vaikus, ir senolius, ir visus kitus, kas pas jį „prisirašę". Nėščioji ir šiaip yra padidėjusios rizikos pacientė, nors ir ne ligonė, jai reikia skirti labai daug dėmesio, o kaip tai padaryti, jei šeimos gydytojas neturi laiko?..

Maža to, pagal SAM nurodymus jis turi užtikrinti gerą moters dvasinę savijautą. Šeimos gydytojas, manau, idealiu atveju turėtų būti geras šeimos draugas ir patarėjas, visų bėdų išklausytojas ir pažįstantis savo pastojusią pacientę ne nuo vakar. Jis turėtų pažinoti savo pacientės vyrą ir t. t. Tikrovė, deja, visai kitokia – Ona pas vieną šeimos gydytoją užsirašiusi, jos Petras – pas kitą, Lietuvoje šeimos gydytojas nebūtinai gydo visą šeimą. Kokioje nors, tarkime, Didžiojoje Britanijoje ponas Smithas turi savo apylinkę, ir visi ten gyvenantys žmonės kreipiasi tik į jį. Todėl tas ponas Smithas gerai tave pažįsta, žino visą tavo šeimą ir tavo sveikatos būklę. Iš jo pagalbos sulauksi bet kada, jam nereikia žiūrėti į laikrodį, kad tik „tilptų į penkiolika minučių", kurios nustatytos pagal ministerijos ar poliklinikos vadovybės reikalavimus.

Nėščiosios psichologinė gerovė labai priklauso nuo to, ar su ja kas nors kompetentingai pasikalba, ar skiria laiko.
Ingrida KRAVČENKIENĖ

O mūsų šeimos gydytoja Petraitienė nepažįsta savo pacientų, nes jie išsibarstę po visą miestą ir jų – kokie du tūkstančiai. Būtų gerai, kad kiekviena nėščioji turėtų po savo poną Smithą, nes klausimų jai kyla daug ir dažnai. Šiandien ji jaučiasi puikiai, o rytoj jai gali pasirodyti neaiškių išskyrų, vieną dieną sutinti kojos, o kitą – pradėti niežėti delnai. Nėščioji ieško pagalbos kur tik gali – internete, bando registruotis pas savo šeimos gydytoją, pas kurį pakliūti ne taip jau ir paprasta. O juk turėtų būti rami, kad prireikus galėtų paskambinti savo ponui Smithui. Geri norai yra gerai, bet labai svarbu, kaip jie bus įgyvendinami. Lietuvoje privatūs gydytojai yra tie ponai smit­hai, kurie dirba tada, kai reikia, o ne tada, kai pas juos užrašo."

Kebli padėtis

„Šeimos gydytojas neturi laiko pakelti akių į žmogų, o ne todėl, kad jis blogai atlieka savo pareigas. Penkiolika minučių, skirtų nėščiajai, yra nieko, ji net nespės nieko informatyvaus pasakyti. Nėščiosios psichologinė gerovė labai priklauso nuo to, ar su ja kas nors kompetentingai pasikalba, ar skiria laiko. Dabar pilni skyriai nėščiųjų, kurioms gresia persileisti, vien dėl to, kad ji patiria įtampą ir jai gaminasi nėštumui trukdantys hormonai. Gamta taip siekia apsaugoti vaisių. Kūdikius turi gimdyti rami mama. Aišku, galima numoti ranka: „Jai reikia pasikalbėti? Tegul šnekasi su draugėmis." Tačiau draugės – ne visada geriausios padėjėjos, gal kaip tik, priešingai, dažniau be reikalo prigąsdina. Dėl to labai populiarios šiais laikais gimdymo patarėjos – moterys, kurios jau žino, kaip bus, kodėl nutiks vienaip ar kitaip. Kai susiruošiame į kalnus, juk neužtenka susikrauti kuprinę, mes domimės, aiškinamės, ieškome žmogaus, kuris išmano šį reikalą ir mums gali pagelbėti siekiant savo svajonės. Nėštumas – rizikingiau, nei eiti į kalnus. Pirmą kartą matomam gydytojui sunku iš karto atsiverti ir pasakoti, kokios tavo išskyros ar kur niežti. Kebli padėtis – šeimos gydytojas apie nėščiąją nieko nežino, o ji pati negali juo iš karto pasitikėti. Mūsų, lietuvių, ir charakteris toks – „Gal pakentėsiu, gal praeis..." Privatūs gydytojai visada sakys, jog reikia nuolat klausinėti, nėra nesvarbių dalykų, kad ir kaip jums nepatogu, nemalonu ar nejauku būtų. Geriau dešimt kartų kreiptis be reikalo, nei vieną kartą pražiopsoti „reikalą", kuris gali pasibaigti tragiškai. Tai jums jis gali pasirodyti nesvarbus, nes jūs – ne gydytojas."

Apie atsakomybę

„Poliklinikose dirba labai geri specia­listai ir jie tikrai yra geranoriški, tik sistema nesutvarkyta. Būsimos mamos turi belstis į poliklinikos duris ir tikrai prisibels bei sulauks pagalbos. Nenuvertinkime ir savo motiniškos intuicijos. Besilaukianti moteris yra daug jautresnė ir gebanti nujausti, suvokti, kas jai darosi. Nešiojant kūdikį užsimezga unikalus motinos ir jos kūdikio ryšys, jis siunčia savo signalus, kuriuos geba skaityti motina. Kiek man pačiai teko susidurti su vaisiaus mirtimi, niekada tai nevyksta tyliai, jis signalizuoja – „Man blogai, gelbėk", nes jis nori išgyventi. Tikrai pasitaiko, kad mama kažkodėl neišgirsta to pagalbos šauksmo. Daroma viena didžiulė klaida – norima, kad vienas gydytojas atliktų viską – nustatytų ligas, jos priežastis, skirtų gydymą ir t. t. Iš šios sistemos iškrinta svarbiausias dėmuo – pats pacientas, jis turi irgi rodyti iniciatyvą, o ne visą atsakomybę permesti gydytojui. Jeigu pats žmogus visiškai nesidomi savo sveikata, neįsiklauso į save, jam niekada nebus gerai, tai neįmanoma.

Tikrai negalėčiau kategoriškai teigti, kur geriau lankytis nėščiajai – pas šeimos gydytoją ar pas ginekologą akušerį. Mano patirtis rodo, kad sudėti visas viltis tik į gydytoją – tai tik perkelti atsakomybę. Elementarių žinių turime turėti kiekviena. Pradėkime nuo mokyklos, mergaitės turi būti ruošiamos motinystei, jos turi žinoti, kad vieną dieną taps mamomis, ir turėti bent šiek tiek žinių apie savo kūną. Kaip reikia ruoštis motinystei, kaip gyventi sveikai, kaip svarbu judėti ir pan. Tuomet mažiau darbo turės bet kurios srities gydytojas. Ir svarbiausia – išmokysime pačius žmones prisiimti atsakomybę už save."

Kur lankytis nėštumo metu – pas šeimos gydytoją ar akušerį ginekologą?
© Vida Press

Žmogiškumo kriterijus

„Dabar tyrimas ultragarsu paprastoje poliklinikoje nėščiajai atliekamas tik du kartus, anksčiau buvo dar blogiau – būdavo skiriamas tik vienas – 18–24 nėštumo savaitę. Dabar dar skiriamas vienas – pirmojo nėštumo trimestro pabaigoje – 11–13 savaitę, kai matuojama vaisiaus sprando raukšlė ir kt. požymiai, pagal kuriuos būtų galima nustatyti galimą genetinę ligą. Tik už du tuos tyrimus moka ligonių kasos, daugiau nepriklauso. Kodėl tiek mažai? Remiantis protingumo ir racionalumo kriterijais, yra paskaičiuota, kiek kainuoja išlaikyti neįgalų vaiką ir kiek kainuoja visoms nėščiosioms atlikti pirmojo trimestro ultragarso tyrimą. Be jokios abejonės, tyrimas ultragarsu kainuoja daugiau, nes apie 50 proc. vaisių, turinčių sunkias genetines ligas, žūsta dar įsčiose. Jei paskaičiuotume, ultragarso tyrimas lyg ir neapsimoka, tačiau juk ne viskas matuojama pinigais. Pasaulyje dauguma tyrimų atliekami remiantis žmogiškumo principais. Juk kiekvienas užsimezgęs nėštumas yra vilčių ir lūkesčių išsipildymas arba, priešingai, visiškas jų dužimas."

Nėščiųjų tyrimų naujienos

„Viena svarbiausių – kaip diagnozuoti nėščiųjų diabetą, nes tai tampa vis dažnesne bėda. Besilaukiančios moterys turi vis dažniau įvairiausių rizikos veiksnių – labiau, nei, tarkime, prieš dešimt metų yra nutukusios, gyvena nesveiką ir nejud­rų gyvenimo būdą. Nėštumas ir šiaip trikdo gliukozės toleranciją organizme, o jei dar moteriai būdingi išvardyti rizikos faktoriai, tuomet atsiskleidžia visa puokštė ligų. Todėl pasikeitė nėštumo diabeto nustatymo kriterijai. Dabar jau pirmąkart apsilankiusioms pas gydytoją nėščiosioms tiriamas cukraus kiekis kraujyje. Šiandien paprasto kraujo tyrimo rezultatas, kuris rodo, kad jums negresia diabetas, nevalgius yra 5,1mmol/l (anksčiau norma buvo nuo 3,33 iki 5,55 mmol/l).

Dabar tyrimas ultragarsu paprastoje poliklinikoje nėščiajai atliekamas tik du kartus. Tik už du tuos tyrimus moka ligonių kasos, daugiau nepriklauso.
Ingrida KRAVČENKIENĖ

Pagal naujus tyrimo metodus visoms nėščiosioms 24–28 nėštumo savaitę privaloma atlikti trijų taškų gliukozės tolerancijos mėginį – kraujas paimamas nevalgius, tuomet išgėrus 75 g gliukozės jis tiriamas po valandos, cukraus kiekis kraujyje turėtų būti mažiau negu 10 mmol/l, tuomet dar kartą kraujas tiriamas po dviejų valandų, cukraus kiekis turėtų būti mažiau nei 8,5 mmol/l. Jeigu „netelpama į rėmus", tuomet šeimos gydytojas nėščiąją siunčia pas endokrinologą arba jei akušeriui ginekologui pakanka kompetencijos – pas jį. Manoma, kad šeimos gydytojui jau nepakanka žinių, kad jis galėtų prižiūrėti nėščiąją, sergančią diabetu ar nėščiųjų diabetu."

Iš kur tokia praktika – taupyti nėščiosios sąskaita?

„Lietuva remiasi Europos šalių pavyzdžiu, daugiausia Skandinavijos ir Vidurio Europos šalių. Apskaičiuota, kad vieno žmogaus gyvenimo vertė siekia apie tris milijonus eurų, t. y. per savo gyvenimą už tokią sumą žmogus gali sukurti, pagaminti tokios vertės pridėtinio produkto. Todėl visada norima pagerinti nėščiųjų priežiūrą, mat jos yra ypatingos, jos nešioja mūsų būsimus piliečius, visa visuomenė suinteresuota, kad gimtų sveiki vaikai patiriant kuo mažiau išlaidų. Tokia kiekvienos valstybės šiek tiek savanaudiška, tačiau tuo pačiu metu ir racionali politika."

***

Balandžio mėnesio TAVO VAIKO žurnale skaitykite:

Interviu apie tėvystę su Rolandu Mackevičiumi.

Vaikas keikiasi: kodėl ir kaip tinkamai reaguoti?

Gimė vaikas: ką iš tiesų jaučia vyresnis vaikas?

Prof. Roma Jusienė – apie informacinių technologijų poveikį vaikams.

V.Urbonas – apie primaitinimą: kada ir kaip?

Išsamus žurnalo anonsas – ČIA.

Prenumerata internete - ČIA.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata ir gera savijauta

Ar seksas nėštumo metu tikrai nekenkia būsimam vaikui?

Ar seksas nėštumo metu tikrai nekenkia būsimam vaikui?
Seksas nėštumo metu neretai vis dar yra tabu: apie tai savo gydytojų drovisi klausti nėščiosios, ne visada šiuos klausimus aptaria ir medikai, manydami, kad čia ir taip viskas yra aišku, ką čia daug kalbėti. O kalbėti yra apie ką.

Nėščiosios viešuoju transportu Vilniuje keliaus saugiau

Nėščiosios viešuoju transportu Vilniuje keliaus saugiau
„Čia vienu daugiau". Nuo šiandien tokiu ženkliuku pasipuošusias būsimas mamas vis dažniau pastebėsite sostinės viešajame transporte.

Kokių gyvenimo malonumų turi atsisakyti nėščioji? Atsako gydytoja

Kokių gyvenimo malonumų turi atsisakyti nėščioji? <span style="color: #ff0000;"><sup>Atsako gydytoja</sup></span>
Būsimoms mamoms, ypač besilaukiančioms pirmojo vaiko, kyla daug klausimų ir abejonių, kas yra leistina nėštumo metu, o nuo ko geriau susilaikyti.

Ar negimęs kūdikis jaučia mamos stresą ir džiaugsmą?

Ar negimęs kūdikis jaučia mamos stresą ir džiaugsmą?
Kiekviena mama nori, kad vaikelis jos įsčiose bręstų ir gimtų laimingas. Tačiau aplinkybės ne visuomet būna palankios. Netgi laukiamas vaikas jį nešiojančiai moteriai kartais tampa nemielas, vargina ją. Ir visa tai vaikui teks ištverti pilve? Gal geriau iš visų jėgų slopinti neigiamas emocijas?

Nėščiosios Vilniuje kviečiamos atsiimti po dovanėlę

Nėščiosios Vilniuje kviečiamos atsiimti po dovanėlę
Ar viešajame transporte pastebite besilaukiančias moteris? Ar užleidžiate joms vietą ir stengiatės pasirūpinti jų saugumu? Ar važiuojate dėmesį nukreipę kitur ir nematote būsimųjų mamų?

Ieškomos nėščiosios dalyvauti unikaliame Dainų šventės projekte (PAPILDYTA)

Ieškomos nėščiosios dalyvauti unikaliame Dainų šventės projekte <sup style="font-family: yui-tmp;">(PAPILDYTA)</sup>
Lietuvos šimtmečio dainų šventė „Vardan tos…“ vyks šių metų birželio 30 – liepos 6 dienomis. Jeigu šiuo metu laukiatės vaikelio ir esate geros savijautos, turite unikalią progą tapti šios išskirtinės šventės dalimi.

Nėščiosios mitybos problemos: kaip sau padėti be vaistų

Nėščiosios mitybos problemos: kaip sau padėti be vaistų
Kai nėštumas persirita į antrą pusę, nemalonus ir deginantis pojūtis už krūtinkaulio, rūgštus skonis burnoje neaplenkia net kas antros moters. Susitaikyti ar kreiptis į gydytoją?

3 gyvybiškai svarbūs mikroelementai nėščiajai ir žindančiai (1)

3 gyvybiškai svarbūs mikroelementai nėščiajai ir žindančiai
Ką vertėtų žinoti planuojančioms pastoti, besilaukiančioms bei žindančioms moterims?

20 įdomių faktų apie nėštumą

20 įdomių faktų apie nėštumą
Kokią savaitės dieną gimsta daugiausiai naujagimių? Kuo nuo kitų kūdikių skiriasi gimusieji gegužės mėnesį? Šie ir kiti įdomieji nėštumo faktai - mūsų parengtoje apžvalgoje.

Dvi medžiagos, kurios nėštumo metu yra niekuo nepakeičiamos

Dvi medžiagos, kurios nėštumo metu yra niekuo nepakeičiamos
Svarbu atminti, kad bent dviejų medžiagų per nėštumą ignoruoti nevertėtų – folio rūgšties ir vitamino D3. Kuo jos tokios svarbios?

Tiesa ar melas? Populiariausi mitai apie nėštumą (1)

Tiesa ar melas? Populiariausi mitai apie nėštumą
Įvairiais prietarais ir mitais mūsų proseneliai apipindavo tas kasdienio gyvenimo sferas, kurių gerai nenumanydavo. Viena tokių - nėštumo periodas.

Kodėl nėščioms moterims sveika patirti orgazmą

Kodėl nėščioms moterims sveika patirti orgazmą
Turime gerų žinių būsimoms mamoms: orgazmas nėštumo metu ne tik leistinas, bet ir rekomenduojamas. 4 priežastys, kodėl nėštumo metu verta mylėtis ir atsipalaiduoti.

Kaip apsisaugoti nuo strijų: 5 veiksmingi patarimai

Kaip apsisaugoti nuo strijų: 5 veiksmingi patarimai
Ką reikia žinoti apie gana dažnai nėštumo metu išryškėjančias strijas? Kaip jų išvengti?

Ko geriau nevalgyti nėščiai moteriai

Ko geriau nevalgyti nėščiai moteriai
Kokių maisto produktų geriau vengti nėštumo metu?

Nėštumo metu mylintis peršti ir „degina": pataria ginekologė (1)

Nėštumo metu mylintis peršti ir „degina": pataria ginekologė
Vaikelio laukimas neretai pakeičia poros gyvenimą. Taip pat - ir intymų ryšį.