Mitai apie nėštumą: tikėti ar ne?

 (3)
Devynis nėštumo mėnesius lydi daug prietarų ir paslapčių. Dauguma iš jų šiandien kelia šypseną, tačiau gerai pagalvojus, grūdas tiesos kiekviename, ko gero, yra.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nėščiosioms negalima kilnoti rankų

Anksčiau buvo manoma, kad nėščiosioms negalima kelti rankų aukštyn ir stiebtis ant pirštų galiukų. Iki šiol yra tikinčių, kad šie bobučių draudimai – ne be pagrindo. Esą nėštumo pabaigoje staigūs judesiai pavojingi moterims, nes bambagyslė gali apsisukti kūdikiui aplink kaklą.

Šiandien mokslas yra įrodęs, kad bambagyslė apsisuka vaisiui aplink kaklą dėl fiziologinių priežasčių, pavyzdžiui, todėl, kad ji ilga, o vaisius judrus. Na o bambagyslės ilgis nulemtas genetikos, t. y. moters judesiai tam neturi jokios įtakos. Na, bet bobutės buvo teisios šiuo aspektu – nėščiosioms, o ypač baigiantis nėštumui, nereikia daryti labai staigių judesių, vengti rizikos susižaloti.

Nėščiosioms negalima dirbti kompiuteriu

Sako, kad kompiuterio spinduliavimas kenkia būsimam kūdikiui ir gali sukelti vaisiaus patologijų. Iš tiesų ir monitoriaus, ir televizoriaus ekrano spinduliavimas žalingas, bet ne iki katastrofinio lygio. Tiesa, piktnaudžiauti nereikėtų. Juk iki galo nėra išaiškinta, kiek tai žalinga, todėl nėštumo metu kuo mažiau leiskite laiko prie kompiuterio ir prie televizoriaus. Taip ir regėjimą patausosite, ir išvengsite venų problemų, kurios kyla dėl per ilgo sėdėjimo vienoje vietoje.

Nėščiosioms negalima valgyti raudonų uogų

Nors ir nedažnai girdimas, visgi buvo toks prietaras: jei per nėštumą moteris valgo raudonų uogų, vaikas gims raudona oda. Na, mažyliai dažnai gimsta su alergijomis, kurias sukelia mamų aistros vienam ar kitam produktui per nėštumą. Todėl nėštumo metu kasdien valgyti kilogramų braškių ar žemuogių tikrai nepatartina. Bet sauja šviežių ir vitaminų kupinų uogų nėščiajai tikrai nepakenks, atvirkščiai, suteiks energijos, naudingųjų medžiagų, pagerins virškinimą ir apetitą.

Nėščiosioms negalima dažnai daryti ultragarso tyrimo

Čia yra tiesos. Be to, tai ne tik prietaras. Per nėštumą paprastai daro 2-3 tyrimus ultragarsu. Persistengti nereikia, jei medikai pasakė, kad nėra jokios būtinybės dažniau tirtis ultragarsu, tebūnie. Tiesa, yra daug nėščiųjų, kurioms ultragarso tyrimas atliekamas dažniau dėl tam tikrų moters ar būsimo vaikelio sveikatos būklių.

Nėštumo metu negalima valgyti saulėgrąžų

Yra pranešimų, jog kepintose saulėgrąžose susidaro medžiagos, didinančios raumenų tonusą, taip pat ir gimdos. Todėl jei yra persileidimo rizikos, saulėgrąžų geriau nevalgyti.

Nėščiosioms negalima skraidyti lėktuvu

Nėštumo pabaigoje daugelis oro linijų prašo iš nėščiosios pažymos, kad gydytojas leidžia jai skristi. Šiais laikais skraidymo lėktuvu sunku išvengti, tačiau nėštumo metu reikėtų vengti ypač ilgų skrydžių. Jų metu patariama reguliariai gerti vandens, sumažinant dehidratacijos riziką. Kitas skrydžių pavojus - ilgas ir nepatogus sėdėjimas vienoje vietoje.

Nėščiosioms nevalia eiti į kapines

Šiame perspėjime tiesos yra tuo atveju, jei nėščioji tiki neigiama energija kapinėse. Be to, dėl emocinės įtampos gali kilti ir persileidimo, ir priešlaikinio gimdymo grėsmė. Prietarai čia niekuo dėti, svarbiausia - emocinis nusiteikimas.

Nėščiosioms negalima valgyti pasislėpus

Nėščiosioms negalima valgyti pasislėpus, nes vaikas gims bailus. Iš tiesų taip nėra. Bet valgyti pasislėpus nėštumo metu nereikėtų, nes kyla klausimas - kodėl jūs slepiatės valgydama? Ar tai jau dešimta porcija per dieną? O gal pasislėpusi kertate penktą riebų pyragaitį? Nėštumo metu nereikia valgyti už du, tačiau reikia valgyti sveikai, renkantis tuos maisto produktus, kurie turi naudingųjų medžiagų.

Nėščiosioms negalima glostyti naminių gyvūnų

Mūsų senelės manė, kad nėštumo metu negalima žaisti su kate. Net ant rankų jos nevalia imti, nes tada mažylis turės daug priešų. Bet dabar žinome, kodėl katės gali būti pavojingos nėščiosioms. Jokiu būdu nepatariama nėščiosioms liesti rankomis kačių ar kitų gyvūnų išmatų dėl toksoplazmozės pavojaus.

Nėščiosioms negalima sėdėti susidėjus koją ant kojos

Gal teko girdėti: nėščiosioms negalima sėdėti susidėjus koją ant kojos, nes vaikas gims kreivomis kojomis. Iš tiesų nėščiosioms nepatartina taip sėdėti. Bet ne dėl galimų kreivų vaiko kojų, tiesiog tokia kūno padėtis trikdo kraujotaką kojose, todėl gali išsivystyti varikozė.

Ko iš tiesų negalima daryti nėščiosioms?

Nėštumo metu iš tiesų negalima užsiimti ekstremalaus sporto rūšimis - alpinizmu, čiuožinėti slidėmis, važinėti dviračiu, eiti į tolimus žygius su sunkia kuprine ant pečių. Ir net jei iki nėštumo tai buvo jūsų gyvenimo būdas, nereikėtų rizikuoti, geriau palaukti, kol gims kūdikis.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata ir gera savijauta

Nėščiosioms gydytojai prieš kelis šimtus metų patardavo tai, nuo ko šiandien plaukai šiaušiasi (7)

Nėščiosioms gydytojai prieš kelis šimtus metų patardavo tai, nuo ko šiandien plaukai šiaušiasi
Kokių rekomendacijų nėščiosios sulaukdavo iš gydytojų maždaug prieš 150 metų ar dar seniau? Į dabartinius – sveikai maitintis, saikingai judėti, nevartoti alkoholio – jie anaiptol nelabai panašūs...

Gydytoja ginekologė: seksas per nėštumą ne tik kad galimas, bet ir reikalingas (31)

Gydytoja ginekologė: seksas per nėštumą ne tik kad galimas, bet ir reikalingas
Kai pastoja, keičiasi moters gyvenimas, tačiau vieno dalyko nevalia pamiršti – seksas su mylimu žmogumi turi tęstis, tik šiek tiek kitaip. Konsultuoja gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

Nėščiosios kviečiamos į nemokamus muzikos terapijos užsiėmimus

Nėščiosios kviečiamos į nemokamus muzikos terapijos užsiėmimus
Vilniuje gyvenančios ir vaikelio besilaukiančios būsimos mamos kviečiamos dalyvauti nemokamuose muzikos terapijos užsiėmimuose.

Nėštumas: apie šiuos pavojus turėtų žinoti kiekviena moteris

Nėštumas: apie šiuos pavojus turėtų žinoti kiekviena moteris
Kūdikio laukimasis – ypatingas metas visai šeimai. Tai didelių pasikeitimų, džiaugsmo, o kartu ir rūpesčio periodas.

Bus sprendžiama, ar leisti tėvams laidoti negimusius embrionus ir vaisius iki 22-os savaitės

Bus sprendžiama, ar leisti tėvams laidoti negimusius embrionus ir vaisius iki 22-os savaitės
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija praneša, kad Seimas svarstys, ar leisti laidoti negimusius embrionus ir vaisius iki 22-os savaitės.

Sportuoti nėštumo metu – sveika ar rizikinga?

Sportuoti nėštumo metu – sveika ar rizikinga?
Laukiantis mūsų kūnas ima keistis, kaip ir įpročiai bei poreikiai. Norime išsaugoti tai, kas sukelia džiaugsmą. Tai – gera savijauta ir, žinoma, grožis.

Už vairo sėdi nėščioji: ko nevalia pamiršti (3)

Už vairo sėdi nėščioji: ko nevalia pamiršti
Nėščios moterys vairuoja dėl daugybės priežasčių, tarp kurių patenka patogumo, saugumo, komforto ir laisvės argumentai.

Kaip iš tiesų jaučiasi vaikas pilve, kai nėščioji patiria stresą

Kaip iš tiesų jaučiasi vaikas pilve, kai nėščioji patiria stresą
Kokia yra nėščiosios emocijų įtaka vaisiui, svarsto psichologė Karolina Gurkienė.

10 argumentų, kodėl galėčiau būti vėl ir vėl nėščia (12)

10 argumentų, kodėl galėčiau būti vėl ir vėl nėščia
Kalbiname 10 mamų, kurios mums atsakė į klausimą: kodėl galėtų vėl ir vėl lauktis. Vienos jų jau turi dvi atžalas, kitos dar tik planuoja šeimos pagausėjimą, tačiau visos sutinka – tai neįkainuojama ir nepaprastai maloni patirtis kiekvienai moteriai.

Ar tikrai pastojusi moteris praranda dalį savo draugių: psichologės komentaras (13)

Ar tikrai pastojusi moteris praranda dalį savo draugių: psichologės komentaras
Pirmojo vaiko besilaukianti moteris jaučia, kad praranda drauges. Jai nebeįdomūs pašnekesiai apie klubus, vakarėlius ir jaunikių paieškas. Negi tikrai tai reiškia draugystės pabaigą?

Viena dažniausių nėščiųjų problemų – pykinimas

Viena dažniausių nėščiųjų problemų – pykinimas
Dauguma nėščiųjų patiria rytinį pykinimą. Simptomai būna įvairūs: vienas pykina ryte, kitos vemia, be to, kartais pykinimas pasireiškia ir dienos metu.

Nėštumas vasarą: apie šias problemas turėtų žinoti kiekviena moteris

Nėštumas vasarą: apie šias problemas turėtų žinoti kiekviena moteris
Tikėtina, kad reta šeima, planuodama nėštumą, pagalvoja, koks metų laikas būtų palankesnis antrajam laukimo periodui. Tiesa, gydytojai šiuo klausimu sutaria: vasaros karščiai, tvankus oras, spiginanti saulė – gali būti sunkios nėštumo pabaigos, priešlaikinio gimdymo ar kitų komplikacijų priežastimi.

Gydytojas genetikas: ką galima sužinoti apie negimusį kūdikį

Gydytojas genetikas: ką galima sužinoti apie negimusį kūdikį
Šiandien jau sunku įsivaizduoti, kad dar 1960-aisiais Dauno sindromo riziką būsimam vaikeliui buvo galima įvertinti tik pagal besilaukiančios gimdyvės amžių.

Mankštos nėštumo metu – kam to reikia?

Mankštos nėštumo metu – kam to reikia?
Nėštumas – itin atsakingas periodas, kurio metu svarbiausia – mamos ir mažylio sveikata bei gera savijauta. Tą užtikrinti padeda fizinis aktyvumas, kuris ne tik teigiamai veikia nėščiosios organizmą, bet yra naudingas ir į pasaulį ateinančiam vaikučiui. Tačiau labai svarbu, kad judėjimas šiuo itin atsakingu gyvenimo momentu būtų taisyklingas. Vienas tinkamiausių pasirinkimų – specialios nėščiųjų mankštos. Kas tai ir kuo jos reikšmingos, pasiteiravome kineziteraupeutės, studijos „Sveikas judesys“ įkūrėjos Tomos Kreivėnaitės.

Meilužės atviras laiškas: ir noriu bendro vaiko, ir bijau (134)

Meilužės atviras laiškas: ir noriu bendro vaiko, ir bijau
Redakcija gavo neįprastą laišką, kuriame vedusį vyrą mylinti moteris klausia psichologės patarimo: kaip jų santykius paveiktų bendras kūdikis?