NEĮTIKĖTINA: kaip svogūnų ir medaus testai praneša apie nėštumą

 (2)
Ar jums kilo kada nors klausimas, kaip apie nėštumą spėdavo prieš 300 ar 1000 metų? Juk nei ultragarso, nei nėštumo testų tada nebuvo. Įvairiuose šaltiniuose yra užfiksuota ne vienas senovinis nėštumo "testas", kurį atlikdavo pasitelkdami į pagalbą medų, svogūnus, alų ar net triušius.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kviečiai ir miežiai

Senovės Egipte naudotas metodas. Vienas ankstyviausių nėštumo testo įrašų rastas ant papiruso 1350 m. prieš Kristų. Moterims rekomenduojama kelias dienas šlapintis ant kviečių ir miežių sėklų. Jei miežiai sudygsta, vadinasi, gims berniukas, jei kviečiai - mergaitė, jei niekas nesudygsta, vadinasi, moteris ne nėščia. Tyrėjai sako, kad padidėjęs estrogeno kiekis nėščios moters šlapime iš tiesų skatina augimą.

TAIP PAT SKAITYKITE:
10 dalykų, kuriuos neišvengiamai darysite tapę tėvais
Įspūdingoje fotosesijoje įamžinti vos kelių dienų naujagimiai

Alus ir datulės

Dar vienas nėštumo testas Senovės Egipte - moteris turėdavo aplieti grindis alumi ir papilti sutrintų datulių, o tada atsisėsti į šią nemalonią masę. Jei moteris ima vemti, vadinasi, ji nėščia. Jei ne, vadinasi, jos labai tvirtas skrandis ir ji nesilaukia.

Medaus testas

Senovės graikų medikas Hipokratas (460 - 370 m. prieš Kristų) rekomendavo: jei vėluoja mėnesinės, moteris prieš miegą turi išgerti medaus gėrimo. Jei naktį ima raižyti pilvą, kauptis dujos, vadinasi, ji nėščia.

Svogūnų testas

Hipokratas pareiškė, kad nesilaukiančios moters gimda tiesiogiai susijusi su jos burna, o nėščios moters gimda užsiveria. Jis siūlė, kad įtarianti esanti nėščia moteris įsikištų į vaginą svogūną ar kokį kitą stiprų kvapą turintį objektą ir paliktų nakčiai. Jei ryte moteriai iš burnos smirdės svogūnu, vadinasi, ji ne nėščia. 

Skląsčio / rakto testas

15 a. buvo siūloma atlikti tokį testą: jei norėta sužinoti, ar moteris nėščia, paprašoma jos nusišlapinti į naktipuodį, paskui įdedmas į jį skląstis ar raktas ir paliekama trims ar keturioms valandoms. Paskui šlapimas nupilamas, skląstis išimamas. Jeigu dugne lieka jo atspaudas, moteris nėščia, jei ne - ne nėščia. Nors trūksta mokslinių įrodymų, senovės gydytojai bent jau suprato, kad nėščios moters šlapimas skiriasi nuo ne nėščios.

Šlapimo ekspertai

Nuo Viduramžių iki 16 a. grupė gydytojų tvirtino gebantys nustatyti nėštumą iš moters šlapimo, kartai jį sumaišydami su vynu ir stebėdami reakcijas. Jei įtariate, kad esate nėščia, pažiūrėkite, kaip atrodo jūsų šlapimas. Jeigu jis blyškiai gelsvos spalvos, paviršiuje neskaidrus, galimas nėštumas.

Pažvelk man į akis

16 amžiuje gydytojas Jacquesas Guillemeau teigė, jog iš akių galima pažinti, ar moteris laukiasi. Jis rašė: „Nėščios moters akys "įsodintos" giliai, su mažomis lėliukėmis, drėgnais akių obuoliais ir išryškėjusiomis kraujagyslėmis akių kampučiuose." 

Testas su kaspinu

17 a. nėštumas buvo tikrinamas taip: moteris turėdavo nusišlapinti ant kaspino, įtiesto į dubenį, paskui pauostyti. Jei moteris nėščia, ji ims žiaukčioti. Na, bet tikriausiai daugelis žmonių imtų žiaukčioti.

Triušiai ir varlės

Kaip minėjome, trečią dešimtmetį egzistavo toks nėštumo testas: moters šlapimo suleisdavo triušio patelei, jeigu kiaušidės nepatindavo, vadinasi, moteris nėščia. Deja visas triušio pateles reikėdavo perpjauti, norint patikrinti kiaušides. Penktą dešimtmetį buvo atrasta, kad varlės nededa kiaušinėlių, jei joms suleidžia nėščios moters šlapimo, ir taip buvo išgelbėta daugybė triušių.

Šiuolaikiniai testai

1970 m. gydytojai pradėjo naudoti 2 val. trukmės nėštumo testą pacientėms. 1978 m. pirmas nėštumo testo rinkinys namuose kainavo 10 dolerių, jame buvo buteliukas švaraus vandens, vamzdelis su avies kraujo raudonaisiais kūneliais, pipetė ir kampuotas veidrodėlis. 1988 m. buvo sukurtas pirmas vientisas nėštumo testas, o 2003 m. plonas horizontalias linijas pakeitė skaitmeninis užrašas „nėščia" arba „ne nėščia".

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata ir gera savijauta

3 gyvybiškai svarbūs mikroelementai nėščiajai ir žindančiai

3 gyvybiškai svarbūs mikroelementai nėščiajai ir žindančiai
Ką vertėtų žinoti planuojančioms pastoti, besilaukiančioms bei žindančioms moterims?

20 įdomių faktų apie nėštumą

20 įdomių faktų apie nėštumą
Kokią savaitės dieną gimsta daugiausiai naujagimių? Kuo nuo kitų kūdikių skiriasi gimusieji gegužės mėnesį? Šie ir kiti įdomieji nėštumo faktai - mūsų parengtoje apžvalgoje.

Dvi medžiagos, kurios nėštumo metu yra niekuo nepakeičiamos

Dvi medžiagos, kurios nėštumo metu yra niekuo nepakeičiamos
Svarbu atminti, kad bent dviejų medžiagų per nėštumą ignoruoti nevertėtų – folio rūgšties ir vitamino D3. Kuo jos tokios svarbios?

Tiesa ar melas? Populiariausi mitai apie nėštumą (1)

Tiesa ar melas? Populiariausi mitai apie nėštumą
Įvairiais prietarais ir mitais mūsų proseneliai apipindavo tas kasdienio gyvenimo sferas, kurių gerai nenumanydavo. Viena tokių - nėštumo periodas.

Kodėl nėščioms moterims sveika patirti orgazmą

Kodėl nėščioms moterims sveika patirti orgazmą
Turime gerų žinių būsimoms mamoms: orgazmas nėštumo metu ne tik leistinas, bet ir rekomenduojamas. 4 priežastys, kodėl nėštumo metu verta mylėtis ir atsipalaiduoti.

Kaip apsisaugoti nuo strijų: 5 veiksmingi patarimai

Kaip apsisaugoti nuo strijų: 5 veiksmingi patarimai
Ką reikia žinoti apie gana dažnai nėštumo metu išryškėjančias strijas? Kaip jų išvengti?

Ko geriau nevalgyti nėščiai moteriai

Ko geriau nevalgyti nėščiai moteriai
Kokių maisto produktų geriau vengti nėštumo metu?

Nėštumo metu mylintis peršti ir „degina": pataria ginekologė (1)

Nėštumo metu mylintis peršti ir „degina": pataria ginekologė
Vaikelio laukimas neretai pakeičia poros gyvenimą. Taip pat - ir intymų ryšį.

Žinoma pribuvėja: kaip pagimdyti lengvai ir sėkmingai

Žinoma pribuvėja: kaip pagimdyti lengvai ir sėkmingai
Išskirtinis interviu su unikalia pašnekove Cornelia Enning, konferencijos „Sveika ir laiminga mama“ pranešėja, kurios pranešimo tema – lengvas ir sėkmingas gimdymas.

Gydytoja: kada anksčiausiai galima pamatyti būsimo vaiko lytį (1)

Gydytoja: kada anksčiausiai galima pamatyti būsimo vaiko lytį
Nors 4 D echoskopas jau nėra didelė naujiena, vis tiek jis – tarsi stebuklas, nes rodo tai, ką vaisius veikia pilvelyje „čia" ir „dabar".

Išskirtinėje fotosesijoje – 100 pasipuošusių nėščiųjų

Išskirtinėje fotosesijoje – 100 pasipuošusių nėščiųjų
Algis Kriščiūnas įamžino 100 nėščiųjų bendroje nuotraukoje. Taip gegužę vyksiančios konferencijos „Sveika ir laiminga mama" organizatoriai sveikino Lietuvą su valstybės atkūrimo šimtmečiu.

Romualdas Šemeta: kas iš tiesų yra sąmoninga tėvystė

Romualdas Šemeta: kas iš tiesų yra sąmoninga tėvystė
Romualdas Šemeta – gydytojas akušeris – ginekologas, turintis 30 m. klinikinės praktikos patirtį, daugiau nei 20 m. ruošiantis besilaukiančias šeimas gimdymui. Gydytojas yra konferencijos „Sveika ir laiminga mama“ ambasadorius ir diskusijos dalyvis.

Nėštumo metu diagnozę „vėžys“ išgirdusi Vaida dėkoja ją ir sūnų išgelbėjusiems medikams

Nėštumo metu diagnozę „vėžys“ išgirdusi Vaida dėkoja ją ir sūnų išgelbėjusiems medikams
Po širdimi nešioti gyvybę ir sužinoti, jog kiaušidėje rastas cistinis darinys turi navikinių ląstelių - kiekvienai būsimai motinai ši žinia būtų gniuždanti.

Romualdas Šemeta: būsimo vaiko sveikata formuojasi dar iki fizinio jo gyvybės užsimezgimo

Romualdas Šemeta: būsimo vaiko sveikata formuojasi dar iki fizinio jo gyvybės užsimezgimo
Rytų šalyse nuo seno teigiama, jog vaikas pas mamą pirmiausia ateina dvasiniu pavidalu, likus 3-4 mėnesiams iki nėštumo pradžios, todėl sąmoningas tėvų požiūris į vaikelio auginimą turi prasidėti dar prieš planuojant naują gyvybę.

Kur lankytis nėštumo metu – pas šeimos gydytoją ar akušerį ginekologą?

Kur lankytis nėštumo metu – pas šeimos gydytoją ar akušerį ginekologą?
Pagal SAM (Sveikatos apsaugos ministerijos) nustatytas ir patvirtintas metodikas mažos rizikos nėštumo priežiūros paslaugas teikia šeimos gydytojas ar PASP (pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos) komandos akušeris ginekologas. Kokia tikrovė? Konsultuoja gydytoja akušerė ginekologė Ingrida Kravčenkienė.