NEĮTIKĖTINA: kaip svogūnų ir medaus testai praneša apie nėštumą

 (2)
Ar jums kilo kada nors klausimas, kaip apie nėštumą spėdavo prieš 300 ar 1000 metų? Juk nei ultragarso, nei nėštumo testų tada nebuvo. Įvairiuose šaltiniuose yra užfiksuota ne vienas senovinis nėštumo "testas", kurį atlikdavo pasitelkdami į pagalbą medų, svogūnus, alų ar net triušius.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kviečiai ir miežiai

Senovės Egipte naudotas metodas. Vienas ankstyviausių nėštumo testo įrašų rastas ant papiruso 1350 m. prieš Kristų. Moterims rekomenduojama kelias dienas šlapintis ant kviečių ir miežių sėklų. Jei miežiai sudygsta, vadinasi, gims berniukas, jei kviečiai - mergaitė, jei niekas nesudygsta, vadinasi, moteris ne nėščia. Tyrėjai sako, kad padidėjęs estrogeno kiekis nėščios moters šlapime iš tiesų skatina augimą.

TAIP PAT SKAITYKITE:
10 dalykų, kuriuos neišvengiamai darysite tapę tėvais
Įspūdingoje fotosesijoje įamžinti vos kelių dienų naujagimiai

Alus ir datulės

Dar vienas nėštumo testas Senovės Egipte - moteris turėdavo aplieti grindis alumi ir papilti sutrintų datulių, o tada atsisėsti į šią nemalonią masę. Jei moteris ima vemti, vadinasi, ji nėščia. Jei ne, vadinasi, jos labai tvirtas skrandis ir ji nesilaukia.

Medaus testas

Senovės graikų medikas Hipokratas (460 - 370 m. prieš Kristų) rekomendavo: jei vėluoja mėnesinės, moteris prieš miegą turi išgerti medaus gėrimo. Jei naktį ima raižyti pilvą, kauptis dujos, vadinasi, ji nėščia.

Svogūnų testas

Hipokratas pareiškė, kad nesilaukiančios moters gimda tiesiogiai susijusi su jos burna, o nėščios moters gimda užsiveria. Jis siūlė, kad įtarianti esanti nėščia moteris įsikištų į vaginą svogūną ar kokį kitą stiprų kvapą turintį objektą ir paliktų nakčiai. Jei ryte moteriai iš burnos smirdės svogūnu, vadinasi, ji ne nėščia. 

Skląsčio / rakto testas

15 a. buvo siūloma atlikti tokį testą: jei norėta sužinoti, ar moteris nėščia, paprašoma jos nusišlapinti į naktipuodį, paskui įdedmas į jį skląstis ar raktas ir paliekama trims ar keturioms valandoms. Paskui šlapimas nupilamas, skląstis išimamas. Jeigu dugne lieka jo atspaudas, moteris nėščia, jei ne - ne nėščia. Nors trūksta mokslinių įrodymų, senovės gydytojai bent jau suprato, kad nėščios moters šlapimas skiriasi nuo ne nėščios.

Šlapimo ekspertai

Nuo Viduramžių iki 16 a. grupė gydytojų tvirtino gebantys nustatyti nėštumą iš moters šlapimo, kartai jį sumaišydami su vynu ir stebėdami reakcijas. Jei įtariate, kad esate nėščia, pažiūrėkite, kaip atrodo jūsų šlapimas. Jeigu jis blyškiai gelsvos spalvos, paviršiuje neskaidrus, galimas nėštumas.

Pažvelk man į akis

16 amžiuje gydytojas Jacquesas Guillemeau teigė, jog iš akių galima pažinti, ar moteris laukiasi. Jis rašė: „Nėščios moters akys "įsodintos" giliai, su mažomis lėliukėmis, drėgnais akių obuoliais ir išryškėjusiomis kraujagyslėmis akių kampučiuose." 

Testas su kaspinu

17 a. nėštumas buvo tikrinamas taip: moteris turėdavo nusišlapinti ant kaspino, įtiesto į dubenį, paskui pauostyti. Jei moteris nėščia, ji ims žiaukčioti. Na, bet tikriausiai daugelis žmonių imtų žiaukčioti.

Triušiai ir varlės

Kaip minėjome, trečią dešimtmetį egzistavo toks nėštumo testas: moters šlapimo suleisdavo triušio patelei, jeigu kiaušidės nepatindavo, vadinasi, moteris nėščia. Deja visas triušio pateles reikėdavo perpjauti, norint patikrinti kiaušides. Penktą dešimtmetį buvo atrasta, kad varlės nededa kiaušinėlių, jei joms suleidžia nėščios moters šlapimo, ir taip buvo išgelbėta daugybė triušių.

Šiuolaikiniai testai

1970 m. gydytojai pradėjo naudoti 2 val. trukmės nėštumo testą pacientėms. 1978 m. pirmas nėštumo testo rinkinys namuose kainavo 10 dolerių, jame buvo buteliukas švaraus vandens, vamzdelis su avies kraujo raudonaisiais kūneliais, pipetė ir kampuotas veidrodėlis. 1988 m. buvo sukurtas pirmas vientisas nėštumo testas, o 2003 m. plonas horizontalias linijas pakeitė skaitmeninis užrašas „nėščia" arba „ne nėščia".

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata ir gera savijauta

Kaip atpažinti ankstyvuosius sepsio simptomus ir užkirsti kelią nelaimei

Kaip atpažinti ankstyvuosius sepsio simptomus ir užkirsti kelią nelaimei
Pasaulyje nuo sepsio kasmet miršta apie 100 tūkstančių nėščiųjų ir gimdyvių bei milijonas naujagimių.

Alkoholio poveikis būsimo vaiko sveikatai

Alkoholio poveikis būsimo vaiko sveikatai
Alkoholis (etanolis, etilo alkoholis) yra legaliai vartojama medžiaga, kuri priklauso teratogenams. Teratogenas – bet koks egzogeninis veiksnys (cheminis, biologinis ar fizinis), kuris, veikdamas embrioną ir vaisių, sutrikdo normalią raidą ir lemia anomalijų atsiradimą.

Pastojau po pagalbinio apvaisinimo: pasakyti aplinkiniams ar slėpti (36)

Pastojau po pagalbinio apvaisinimo: pasakyti aplinkiniams ar slėpti
Nevaisingumą gydančių specialistų paslaugomis naudojasi daug šeimų, negalinčių įprastu būdu susilaukti vaikų. Ar reikia apie tai atvirai papasakoti giminaičiams ir draugams?

Gydytojas pataria, ką svarbu žinoti apie nėščiųjų ultragarso tyrimą

Gydytojas pataria, ką svarbu žinoti apie nėščiųjų ultragarso tyrimą
Pirmosios kūdikio nuotraukos, atliktos ultragarso tyrimo metu, dar iki vaikelio gimimo apkeliauja visus šeimos narius bei artimuosius. Pranešime spaudai informuojama apie tai, ką nėščioji ir jos artimieji turi žinoti apie ultragarso tyrimą.

Neplanuotas vėlyvas nėštumas: kaip nuvyti šalin juodas mintis (15)

Neplanuotas vėlyvas nėštumas: kaip nuvyti šalin juodas mintis
Vaikas jau užaugintas, gyvenimas teka sava vaga, ir štai - netikėta žinia apie nėštumą. Keturiasdešimtmetį peržengusi moteris ima natūraliai abejoti, kas dabar bus, ar susitvarkys ji su naujais gyvenimo iššūkiais?

Kaip kovoti su peršalimu nėštumo metu, kad nepakenktumėte kūdikiui

Kaip kovoti su peršalimu nėštumo metu, kad nepakenktumėte kūdikiui
Jei dažnas į peršalimą numoja ranka, nes mano, kad tai nėra liga, nėščia moteris turi į tai reaguoti labai rimtai.

Interviu su psichologe, kuris pakeis mūsų požiūrį į sapnus

Interviu su psichologe, kuris pakeis mūsų požiūrį į sapnus
Nėštumas – toks jautrus periodas, kai viskas atrodo taip jautru, ryšku, drauge ir trapu. Tai metas, kai labiau įsiklausome į save, į naujus potyrius ir pojūčius.

Nėščioji sužino, kad vaikas gims neįgalus: psichologės komentaras (5)

Nėščioji sužino, kad vaikas gims neįgalus: psichologės komentaras
Psichologė Karolina Gurskienė aptaria situaciją, kuomet nėštumo metu šeima sužino liūdną prognozę - moters nešiojamas vaikelis gims neįgalus arba dar blogiau - gimęs neturės daug šansų išgyventi.

Nėščiosioms gydytojai prieš kelis šimtus metų patardavo tai, nuo ko šiandien plaukai šiaušiasi (8)

Nėščiosioms gydytojai prieš kelis šimtus metų patardavo tai, nuo ko šiandien plaukai šiaušiasi
Kokių rekomendacijų nėščiosios sulaukdavo iš gydytojų maždaug prieš 150 metų ar dar seniau? Į dabartinius – sveikai maitintis, saikingai judėti, nevartoti alkoholio – jie anaiptol nelabai panašūs...

Gydytoja ginekologė: seksas per nėštumą ne tik kad galimas, bet ir reikalingas (32)

Gydytoja ginekologė: seksas per nėštumą ne tik kad galimas, bet ir reikalingas
Kai pastoja, keičiasi moters gyvenimas, tačiau vieno dalyko nevalia pamiršti – seksas su mylimu žmogumi turi tęstis, tik šiek tiek kitaip. Konsultuoja gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

Nėščiosios kviečiamos į nemokamus muzikos terapijos užsiėmimus (1)

Nėščiosios kviečiamos į nemokamus muzikos terapijos užsiėmimus
Vilniuje gyvenančios ir vaikelio besilaukiančios būsimos mamos kviečiamos dalyvauti nemokamuose muzikos terapijos užsiėmimuose.

Nėštumas: apie šiuos pavojus turėtų žinoti kiekviena moteris

Nėštumas: apie šiuos pavojus turėtų žinoti kiekviena moteris
Kūdikio laukimasis – ypatingas metas visai šeimai. Tai didelių pasikeitimų, džiaugsmo, o kartu ir rūpesčio periodas.

Bus sprendžiama, ar leisti tėvams laidoti negimusius embrionus ir vaisius iki 22-os savaitės

Bus sprendžiama, ar leisti tėvams laidoti negimusius embrionus ir vaisius iki 22-os savaitės
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija praneša, kad Seimas svarstys, ar leisti laidoti negimusius embrionus ir vaisius iki 22-os savaitės.

Sportuoti nėštumo metu – sveika ar rizikinga?

Sportuoti nėštumo metu – sveika ar rizikinga?
Laukiantis mūsų kūnas ima keistis, kaip ir įpročiai bei poreikiai. Norime išsaugoti tai, kas sukelia džiaugsmą. Tai – gera savijauta ir, žinoma, grožis.

Už vairo sėdi nėščioji: ko nevalia pamiršti (3)

Už vairo sėdi nėščioji: ko nevalia pamiršti
Nėščios moterys vairuoja dėl daugybės priežasčių, tarp kurių patenka patogumo, saugumo, komforto ir laisvės argumentai.