Neplanuotas vėlyvas nėštumas: kaip nuvyti šalin juodas mintis

 (15)
Vaikas jau užaugintas, gyvenimas teka sava vaga, ir štai - netikėta žinia apie nėštumą. Keturiasdešimtmetį peržengusi moteris ima natūraliai abejoti, kas dabar bus, ar susitvarkys ji su naujais gyvenimo iššūkiais?
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Iš skaitytojos laiško:

„Esu sutrikusi, nes neplanuotai pastojau. Nors jau turiu vieną vaiką ir galiu pasidžiaugti šalia esančiu mylinčiu vyru, visa bėda ta, kad man 42-eji, o mano jau turimas vaikas – dvidešimtmetis vaikinas... Aš lyg ir džiaugiuosi tokiu netikėtumu, bet kartu ir nerimauju. Kaip reikės apie tai pranešti sūnui? Esu pakankamai tikra, kad jo reakcija bus audringa ir jis nelabai apsidžiaugs, kad taps vyresniuoju broliu. Mūsų šeima jau „užaugusi", ir mes esame laisvi - veikiame, ką tik norim ir kada norim. Galim keliauti, galim ilgai vakaroti, galim triukšmauti ir nei vienas nepradeda verkti, kai naktį kažką išgirdęs ima garsiai loti mūsų šuo. O čia staiga viskas pasikeis ir kartu turėsim pasikeisti ir mes visi. Negimdyti aš nė nesvarstau, tik vis pagalvoju ar aš sugebėsiu tinkamai pasirūpinti mažyliu? Tiek metų praėjo po pirmojo vaiko gimimo ir viskas dabar taip pasikeitę, įtariu, kad turėsiu kaip reikiant suktis, kad suspėčiau tiek, kiek šiuolaikinės mamytės“.

Atsako psichologė Karolina Gurskienė.

Jūsų sprendimas, kaip ir požiūris į šį nėštumą – sveikintinas. Jūs nedejuojate ir esate ryžtingai nusiteikusi permainoms – o tai didelis žingsnis sėkmingos motinystės link.

Tikėtina, kad jums gali tekti atlaikyti vyresniojo vaiko skeptiškumą, tačiau tai labai priklauso nuo jūsų pačios ir nuo žinios pateikimo. Apie nėštumą sūnui praneškite labai neatidėliodama, būtų gerai, kad jis tai išgirstų iš jūsų pačios,o ne laukti, kol pats supras.

Kiekvienas nori būti įvertintas, todėl jūsų dėmesys ir asmeniškas nėštumo pristatymas yra svarbus veiksnys. Būkite drąsi, tvirta ir pozityvi – tai jūsų sprendimas, o ne diskusijų objektas, todėl tiesiog ramiai tai praneškite. Nors iš pradžių sūnaus reakcija gali būti visokia, duokite jam laiko. Kaip ir jums, taip ir jam reikia laiko viską suprasti, apgalvoti ir apsiprasti su šia mintimi.

Neišsigąskite ir nenusiminkite, jei sūnus sureaguos abejingai arba ypač priešiškai. Žmonės iš esmės į naujoves yra linkę reaguoti gynybiškai ir priešiškai, todėl tokia jo reakcija būtų tikrai normali ir netgi tikėtina. Dabartinis jūsų darbas – sūnui pranešti apie nėštumą, todėl stenkitės atsiriboti nuo vertinimo, kiek tinkama ar netinkama yra jo reakcija, ir tiesiog mėgaudamasi nėštumu ramiai palaukite.

Nesvarbu, kelintas tai nėštumas ir kiek metų moteriai, kūdikio laukimas visada kelia susirūpinimą ir dvejones. Vėlyva motinystė turi savų privalumų lyginant su jaunų moterų nėštumu.

Psichologiniu požiūriu paprastai ji brandesnė, kantresnė, atsakingesnė. Šiuolaikinės jaunos mamytės išties „sukasi" greitai, tačiau kiek labai jos visko nori, tiek labai ir turi „suktis". Šiuolaikinės mamos veiklios, nes pagreitėjo mūsų gyvenimo tempas. Kitas dalykas, dažniausiai jos dar nestovi tvirtai ant karjeros laiptų, todėl būna priverstos vaiko auginimą derinti su mokslais, beprasidėjusia karjera.

Vėlyva motinystė paprastai reiškia visišką atsidavimą kūdikiui, nes karjera ir pajamos dažniausiai būna jau pakankamai stabilios, todėl visas dėmesys ir mintys atitenka mažyliui. Jums nebūtina įsisukti į tą bėgimo verpetą, kad jaustumėtės viską daranti ir viską suspėjanti. Turėdama mažiau pareigų (darbas, mokslai ir panašiai), turėsite daugiau laiko kokybiškam bendravimui su mažyliu.

Baiminatės, kad viskas dabar labai pasikeitę, tačiau esminiai motinystės principai nepakitę – tai meilė, rūpestis ir priežiūra. Juk su pirmuoju vaiku nemokėjote nieko, tačiau visko išmokote. Kažką teks prisiminti, kažką iš naujo išmoksite. Neužsisėdintys kasdienybėje žmonės yra laimingi, nes gyvenimas – tai judesys ir judėjimas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata ir gera savijauta

Ar seksas nėštumo metu tikrai nekenkia būsimam vaikui?

Ar seksas nėštumo metu tikrai nekenkia būsimam vaikui?
Seksas nėštumo metu neretai vis dar yra tabu: apie tai savo gydytojų drovisi klausti nėščiosios, ne visada šiuos klausimus aptaria ir medikai, manydami, kad čia ir taip viskas yra aišku, ką čia daug kalbėti. O kalbėti yra apie ką.

Nėščiosios viešuoju transportu Vilniuje keliaus saugiau

Nėščiosios viešuoju transportu Vilniuje keliaus saugiau
„Čia vienu daugiau". Nuo šiandien tokiu ženkliuku pasipuošusias būsimas mamas vis dažniau pastebėsite sostinės viešajame transporte.

Kokių gyvenimo malonumų turi atsisakyti nėščioji? Atsako gydytoja

Kokių gyvenimo malonumų turi atsisakyti nėščioji? <span style="color: #ff0000;"><sup>Atsako gydytoja</sup></span>
Būsimoms mamoms, ypač besilaukiančioms pirmojo vaiko, kyla daug klausimų ir abejonių, kas yra leistina nėštumo metu, o nuo ko geriau susilaikyti.

Ar negimęs kūdikis jaučia mamos stresą ir džiaugsmą?

Ar negimęs kūdikis jaučia mamos stresą ir džiaugsmą?
Kiekviena mama nori, kad vaikelis jos įsčiose bręstų ir gimtų laimingas. Tačiau aplinkybės ne visuomet būna palankios. Netgi laukiamas vaikas jį nešiojančiai moteriai kartais tampa nemielas, vargina ją. Ir visa tai vaikui teks ištverti pilve? Gal geriau iš visų jėgų slopinti neigiamas emocijas?

Nėščiosios Vilniuje kviečiamos atsiimti po dovanėlę

Nėščiosios Vilniuje kviečiamos atsiimti po dovanėlę
Ar viešajame transporte pastebite besilaukiančias moteris? Ar užleidžiate joms vietą ir stengiatės pasirūpinti jų saugumu? Ar važiuojate dėmesį nukreipę kitur ir nematote būsimųjų mamų?

Ieškomos nėščiosios dalyvauti unikaliame Dainų šventės projekte (PAPILDYTA)

Ieškomos nėščiosios dalyvauti unikaliame Dainų šventės projekte <sup style="font-family: yui-tmp;">(PAPILDYTA)</sup>
Lietuvos šimtmečio dainų šventė „Vardan tos…“ vyks šių metų birželio 30 – liepos 6 dienomis. Jeigu šiuo metu laukiatės vaikelio ir esate geros savijautos, turite unikalią progą tapti šios išskirtinės šventės dalimi.

Nėščiosios mitybos problemos: kaip sau padėti be vaistų

Nėščiosios mitybos problemos: kaip sau padėti be vaistų
Kai nėštumas persirita į antrą pusę, nemalonus ir deginantis pojūtis už krūtinkaulio, rūgštus skonis burnoje neaplenkia net kas antros moters. Susitaikyti ar kreiptis į gydytoją?

3 gyvybiškai svarbūs mikroelementai nėščiajai ir žindančiai (1)

3 gyvybiškai svarbūs mikroelementai nėščiajai ir žindančiai
Ką vertėtų žinoti planuojančioms pastoti, besilaukiančioms bei žindančioms moterims?

20 įdomių faktų apie nėštumą

20 įdomių faktų apie nėštumą
Kokią savaitės dieną gimsta daugiausiai naujagimių? Kuo nuo kitų kūdikių skiriasi gimusieji gegužės mėnesį? Šie ir kiti įdomieji nėštumo faktai - mūsų parengtoje apžvalgoje.

Dvi medžiagos, kurios nėštumo metu yra niekuo nepakeičiamos

Dvi medžiagos, kurios nėštumo metu yra niekuo nepakeičiamos
Svarbu atminti, kad bent dviejų medžiagų per nėštumą ignoruoti nevertėtų – folio rūgšties ir vitamino D3. Kuo jos tokios svarbios?

Tiesa ar melas? Populiariausi mitai apie nėštumą (1)

Tiesa ar melas? Populiariausi mitai apie nėštumą
Įvairiais prietarais ir mitais mūsų proseneliai apipindavo tas kasdienio gyvenimo sferas, kurių gerai nenumanydavo. Viena tokių - nėštumo periodas.

Kodėl nėščioms moterims sveika patirti orgazmą

Kodėl nėščioms moterims sveika patirti orgazmą
Turime gerų žinių būsimoms mamoms: orgazmas nėštumo metu ne tik leistinas, bet ir rekomenduojamas. 4 priežastys, kodėl nėštumo metu verta mylėtis ir atsipalaiduoti.

Kaip apsisaugoti nuo strijų: 5 veiksmingi patarimai

Kaip apsisaugoti nuo strijų: 5 veiksmingi patarimai
Ką reikia žinoti apie gana dažnai nėštumo metu išryškėjančias strijas? Kaip jų išvengti?

Ko geriau nevalgyti nėščiai moteriai

Ko geriau nevalgyti nėščiai moteriai
Kokių maisto produktų geriau vengti nėštumo metu?

Nėštumo metu mylintis peršti ir „degina": pataria ginekologė (1)

Nėštumo metu mylintis peršti ir „degina": pataria ginekologė
Vaikelio laukimas neretai pakeičia poros gyvenimą. Taip pat - ir intymų ryšį.