Neplanuotas vėlyvas nėštumas: kaip nuvyti šalin juodas mintis

 (15)
Vaikas jau užaugintas, gyvenimas teka sava vaga, ir štai - netikėta žinia apie nėštumą. Keturiasdešimtmetį peržengusi moteris ima natūraliai abejoti, kas dabar bus, ar susitvarkys ji su naujais gyvenimo iššūkiais?
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Iš skaitytojos laiško:

„Esu sutrikusi, nes neplanuotai pastojau. Nors jau turiu vieną vaiką ir galiu pasidžiaugti šalia esančiu mylinčiu vyru, visa bėda ta, kad man 42-eji, o mano jau turimas vaikas – dvidešimtmetis vaikinas... Aš lyg ir džiaugiuosi tokiu netikėtumu, bet kartu ir nerimauju. Kaip reikės apie tai pranešti sūnui? Esu pakankamai tikra, kad jo reakcija bus audringa ir jis nelabai apsidžiaugs, kad taps vyresniuoju broliu. Mūsų šeima jau „užaugusi", ir mes esame laisvi - veikiame, ką tik norim ir kada norim. Galim keliauti, galim ilgai vakaroti, galim triukšmauti ir nei vienas nepradeda verkti, kai naktį kažką išgirdęs ima garsiai loti mūsų šuo. O čia staiga viskas pasikeis ir kartu turėsim pasikeisti ir mes visi. Negimdyti aš nė nesvarstau, tik vis pagalvoju ar aš sugebėsiu tinkamai pasirūpinti mažyliu? Tiek metų praėjo po pirmojo vaiko gimimo ir viskas dabar taip pasikeitę, įtariu, kad turėsiu kaip reikiant suktis, kad suspėčiau tiek, kiek šiuolaikinės mamytės“.

Atsako psichologė Karolina Gurskienė.

Jūsų sprendimas, kaip ir požiūris į šį nėštumą – sveikintinas. Jūs nedejuojate ir esate ryžtingai nusiteikusi permainoms – o tai didelis žingsnis sėkmingos motinystės link.

Tikėtina, kad jums gali tekti atlaikyti vyresniojo vaiko skeptiškumą, tačiau tai labai priklauso nuo jūsų pačios ir nuo žinios pateikimo. Apie nėštumą sūnui praneškite labai neatidėliodama, būtų gerai, kad jis tai išgirstų iš jūsų pačios,o ne laukti, kol pats supras.

Kiekvienas nori būti įvertintas, todėl jūsų dėmesys ir asmeniškas nėštumo pristatymas yra svarbus veiksnys. Būkite drąsi, tvirta ir pozityvi – tai jūsų sprendimas, o ne diskusijų objektas, todėl tiesiog ramiai tai praneškite. Nors iš pradžių sūnaus reakcija gali būti visokia, duokite jam laiko. Kaip ir jums, taip ir jam reikia laiko viską suprasti, apgalvoti ir apsiprasti su šia mintimi.

Neišsigąskite ir nenusiminkite, jei sūnus sureaguos abejingai arba ypač priešiškai. Žmonės iš esmės į naujoves yra linkę reaguoti gynybiškai ir priešiškai, todėl tokia jo reakcija būtų tikrai normali ir netgi tikėtina. Dabartinis jūsų darbas – sūnui pranešti apie nėštumą, todėl stenkitės atsiriboti nuo vertinimo, kiek tinkama ar netinkama yra jo reakcija, ir tiesiog mėgaudamasi nėštumu ramiai palaukite.

Nesvarbu, kelintas tai nėštumas ir kiek metų moteriai, kūdikio laukimas visada kelia susirūpinimą ir dvejones. Vėlyva motinystė turi savų privalumų lyginant su jaunų moterų nėštumu.

Psichologiniu požiūriu paprastai ji brandesnė, kantresnė, atsakingesnė. Šiuolaikinės jaunos mamytės išties „sukasi" greitai, tačiau kiek labai jos visko nori, tiek labai ir turi „suktis". Šiuolaikinės mamos veiklios, nes pagreitėjo mūsų gyvenimo tempas. Kitas dalykas, dažniausiai jos dar nestovi tvirtai ant karjeros laiptų, todėl būna priverstos vaiko auginimą derinti su mokslais, beprasidėjusia karjera.

Vėlyva motinystė paprastai reiškia visišką atsidavimą kūdikiui, nes karjera ir pajamos dažniausiai būna jau pakankamai stabilios, todėl visas dėmesys ir mintys atitenka mažyliui. Jums nebūtina įsisukti į tą bėgimo verpetą, kad jaustumėtės viską daranti ir viską suspėjanti. Turėdama mažiau pareigų (darbas, mokslai ir panašiai), turėsite daugiau laiko kokybiškam bendravimui su mažyliu.

Baiminatės, kad viskas dabar labai pasikeitę, tačiau esminiai motinystės principai nepakitę – tai meilė, rūpestis ir priežiūra. Juk su pirmuoju vaiku nemokėjote nieko, tačiau visko išmokote. Kažką teks prisiminti, kažką iš naujo išmoksite. Neužsisėdintys kasdienybėje žmonės yra laimingi, nes gyvenimas – tai judesys ir judėjimas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata ir gera savijauta

Net 60 proc. nėščiųjų elgiasi rizikingai, atskleidė tyrimas gimdymo namuose (1)

Net 60 proc. nėščiųjų elgiasi rizikingai, atskleidė tyrimas gimdymo namuose
Net 60 proc. nėščiųjų nepaiso gydytojų rekomendacijų, rizikuodamos pakenkti būsimiems kūdikiams.

Kaip patenkinti vitaminų poreikį nesuvalgant nė vienos tabletės

Kaip patenkinti vitaminų poreikį nesuvalgant nė vienos tabletės
Nėštumo metu svarbūs ne vien vitaminai, bet ir mineralai bei mikroelementai. Kokių jų reikia ir kokiuose produktuose jų daugiausia?

Kodėl nėščioms moterims reikia glostyti savo pilvą

Kodėl nėščioms moterims reikia glostyti savo pilvą
Besilaukiančios moterys, nepatingėkite glostyti pilvų – kūdikiams tai patinka!

Kokie tyrimai skiriami nėščiajai

Kokie tyrimai skiriami nėščiajai
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos primena, kad vaikelio besilaukiantys tėvai turi rūpintis vaiko sveikata dar iki jo gimimo - lankytis reguliariai pas gydytojus, atlikti reikiamus tyrimus.

Kokia yra tikimybė, kad susilauksite ne vieno, o dvynukų ar net trynukų

Kokia yra tikimybė, kad susilauksite ne vieno, o dvynukų ar net trynukų
Jei nėštumas daugiavaisis, moters organizmui tenka kur kas didesnis krūvis nei įprastai, todėl būtina išskirtinė gydytojų priežiūra ir didesnės pačios būsimos mamos pastangos. Kiekvieno vaikelio gimimas yra ypatinga dovana tėvams, o gimę du ar trys sveiki mažyliai – jau tikras stebuklas.

Ar galima jausti artėjantį persileidimą?

Ar galima jausti artėjantį persileidimą?
Savaiminiu persileidimu baigiasi net iki 20 procentų visų nėštumų. Kai kurie jų įvyksta anksti, moteriai taip ir nesužinojus, kad ji laukiasi, o kai kurie būna skaudūs ir nutinka tada, kai pora apsidžiaugia nėštumu, praneša apie jį artimiesiems ir nekantriai laukia gimsiančio vaiko.

Kaip keičiasi moters higiena nėštumo metu

Kaip keičiasi moters higiena nėštumo metu
Nėštumo metu keičiasi moters kūnas, tad kaip turi keistis jo priežiūra ir higienos procedūros?

Ginekologė: geriausias amžius gimdyti vaikus yra... (6)

Ginekologė: geriausias amžius gimdyti vaikus yra...
Vienos moterys džiaugiasi vyresne motinyste, o kitos išgyvena, kad delsė ir negimdė anksčiau, nes nebegali pastoti. Vyresnė motinystė. „Už" ir „prieš". Konsultuoja gydytoja ginekologė dr. Žaneta Kasilovskienė.

Nėščioji tiesiog norėjo nusifotografuoti prie jūros, tačiau likimas iškrėtė pokštą

Nėščioji tiesiog norėjo nusifotografuoti prie jūros, tačiau likimas iškrėtė pokštą
Tokio kadro nei surežisuosi, nei suplanuosi. Tai viena įspūdingiausių nėščiųjų nuotraukų.

Berniukas ar mergaitė? 3 originalūs būdai sužinoti vaiko lytį

Berniukas ar mergaitė? 3 originalūs būdai sužinoti vaiko lytį
Užsienyje, ypač JAV, labai populiarūs vakarėliai, kurių metu vaikelio besilaukianti pora visiems artimiesiems ir draugams atskleidžia savo būsimo vaikelio lytį.

Gripas ir nėštumas: svarbu žinoti

Gripas ir nėštumas: svarbu žinoti
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai įspėja, kad nėščios moterys, susirgusios gripu, gali patirti sunkių nėštumo komplikacijų. Jeigu laukiatės kūdikio, yra didesnė tikimybė sunkiai susirgti gripu, patekti į ligoninę, patirti priešlaikinį gimdymą.

Ką reikia žinoti apie svorio augimą nėštumo metu

Ką reikia žinoti apie svorio augimą nėštumo metu
Yra vienintelis kartas gyvenime, kai moteris džiaugiasi, kai jai auga svoris - nėštumas. Kaip smagu neskaičiuoti kiekvieno centimetro aplink taliją, žinant, kad tai ženklas, jog vaikas auga, ir jam nieko netrūksta.

Nufilmavo retą procedūrą, kaip gydytojas rankomis apsuka vaikelį gimdoje (2)

Nufilmavo retą procedūrą, kaip gydytojas rankomis apsuka vaikelį gimdoje
Kai vaikas mamos gimdoje yra įsitaisęs sėdmenine pirmeiga, gydytojai pirmiausia svarsto cezario pjūvio operacijos galimybę.

Neįtikėtina: iš labai arti nufilmavo, kaip mamos gimdoje juda kūdikis (2)

Neįtikėtina: iš labai arti nufilmavo, kaip mamos gimdoje juda kūdikis
Visai gali būti, kad ateityje įprastas ultragarso tyrimo procedūras pakeis naujos kartos medicinos įranga, kuri leis gydytojams dar aiškiau matyti, kaip motinos gimdoje vystosi būsimasis vaikelis.

Mityba nėštumo metu: ką ir kaip valgyti

Mityba nėštumo metu: ką ir kaip valgyti
Nėštumas – ypatingas laikotarpis kiekvienai moteriai, kurio metu reikia itin rūpintis savo sveikata. Šiuo laikotarpiu būtina galvoti ne tik apie tai, kad kūdikis sklandžiai vystytųsi, tačiau ir apie savo savijautą. Nėštumo metu gydytojai rekomenduoja moterims itin atidžiai rinktis, ką valgyti, ir pakeisti visus neteisingus mitybos įpročius.