Nėščioji sužino, kad vaikas gims neįgalus: psichologės komentaras

 (5)
Psichologė Karolina Gurskienė aptaria situaciją, kuomet nėštumo metu šeima sužino liūdną prognozę - moters nešiojamas vaikelis gims neįgalus arba dar blogiau - gimęs neturės daug šansų išgyventi.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kiekviena šeima svajoją apie sveiką ir gražų kūdikį ir vis bando įsivaizduoti, koks jis bus, į ką bus panašus. Tėveliai, meiliai glostydami pilvelį, svajoja apie akimirkas, kurias patirs kartu su kūdikiu: tai ir pirmoji šypsena, ir pirmieji žodžiai, ir pirmieji žingsniai, ir visi kiti pirmieji kartai. Tačiau kartais nutinka taip, kad troškimas turėti sveiką kūdikį neišsipildo ir tėveliai išgirsta negailestingą diagnozę: „neįgalus". To niekas neplanuoja, niekas nesitiki ir dar ilgai negali tuo patikėti.

Akimirka, kai tėvai išgirsta dvejones dėl savo kūdikio sveikatos, tampa tarsi padalina gyvenimą į dvi dalis: gyvenimą iki šios diagnozės ir gyvenimą po diagnozės. Paprastai tėvai tam nebūna pasiruošę, todėl bet kokia medikų užuomina apie galimą vaisiaus apsigimimą ar raidos sutrikimą sukelia stiprius negatyvius emocinius išgyvenimus. Ir nors tikrai būna situacijų, kai medikų dvejonės nepasitvirtina, ir tik užsispyrusių ir su likimu susitaikiusių tėvų dėka gimsta sveiki arba vėliau savo negalavimus išsigydantys ar išaugantys vaikai, išgirsti tokią žinią yra išties labai sunku.

Paprastai tėvai visų pirma patiria šoką. Jie žvalgosi vienas į kitą tarsi tikėdamiesi tos situacijos paneigimo, niekaip negalėdami patikėti, kad tai, kas vyksta su jais, yra tiesa. Labai dažnai pora kurį laiką lieka be žodžių, nes mintys tiesiog nesusidėlioja į jokius rišlius sakinius. Jie nenori patikėti, kad taip nutiko būtent jiems, negali patikėti, kad jų išsvajotas ir šimtus kartų įsivaizduotas kūdikis nebus toks, kokį jie įsivaizdavo.

Ši neigimo stadija pasižymi nenorėjimu priimti tokios realybės, nenorėjimu susitaikyti su tokia neteisybe ir ieškojimu, kas galėtų paneigti situaciją. Paprastai tėvai nueina pas dar kelis gydytojus ir pasidaro krūvą tyrimų tikėdamiesi išgirsti, kad pirmasis gydytojas suklydo, ir viskas yra gerai. Jie vis dar tikisi išgirsti, kad kūdikis vystosi puikiai, kad jis vis dėlto bus toks, apie kokį jie svajojo. Ir jeigu diagnozė nepasikeičia (nors būna ir kitaip), būsimieji tėvai po kurio laiko pereina į susitaikymo stadiją, kuri pažymi stipriu kaltės jausmu.

Motina pergalvoja visą savo nėštumą, ieško atsakymų, kodėl taip nutiko, analizuoja, ką darė ne taip, spėlioja, kas tai galėjo turėti įtakos ir vis ieško, kas gali būti dėl to kaltas. Nesąmoningai motina ieško priežasties, kuri leistų tiesioginę kaltę nuo savęs permesti konkrečiam įvykiui ar situacijai.
Psichologė Karolina GURSKIENĖ

Jeigu tėvai nepasirenka kitaip, jie nusprendžia susilaukti mažylio ir mylėti jį tokį, koks jis yra. Jie aktyviai domisi, kaip vaisius vystosi, visais tyrimais ir jų eiga, domisi nustatyta liga ir galimomis ateities perspektyvomis.

Galiausiai būsimieji tėvai susitaiko su mintimi, kad jų mažylis turės negalią, tačiau jų laukia kitas lūžis – tai gimimas. Žinoti, kad mažylis turės negalią, ir pamatyti jį su negalia yra visiškai skirtingi ir iš naujo visų negatyvių emocijų pareikalaujantys dalykai. Kaltės jausmas neapleidžia visą laikotarpį, o gimus tokiam kūdikiui, jis ypač sustiprėja.

Motina pergalvoja visą savo nėštumą, ieško atsakymų, kodėl taip nutiko, analizuoja, ką darė ne taip, spėlioja, kas tai galėjo turėti įtakos ir vis ieško, kas gali būti dėl to kaltas. Nesąmoningai motina ieško priežasties, kuri leistų tiesioginę kaltę nuo savęs permesti konkrečiam įvykiui ar situacijai. Ji kaltina viską: žmones, per kuriuos ji galbūt patyrė neigiamas emocijas, gyvenimo sąlygas, medikus, kurie galbūt galėjo kažkaip kitaip pakreipti situaciją, kaltina net patį gyvenimą. Iš pradžių motina gali net nenorėti kūdikio, vengti į jį žiūrėti, neimti jo ir neglausti prie savęs, gali kategoriškai atsisakyti jį maitinti. Ir nors dažniausiai po kelių dienų motina apsipranta ir ima domėtis kūdikiu, gailestis, susipynęs su kaltės jausmu, dar ilgai stipriai dominuoja. Po truputį paprastai gailestis mažėja, kol galiausiai įvyksta susitaikymas ir tėvai ima realiai ieškoti pagalbos, domėtis gydymu ir kitomis galimybėmis. Ir nors gyvenimas su neįgaliu vaiku yra sudėtingas, jis tampa lengvesnis, kai tėvai susitaiko su tuo, ką turi.

Gyvenimas būna įvairus ir visoks. Niekas niekada nežino, kas jo laukia rytoj ir kodėl vakarykštė diena atnešė tai, ką atnešė. Gyvenimas kiekvienam yra toks ir ne kitoks, ir tik nuo mūsų pačių priklauso, kiek jame bus šypsenos.

Ne visi tiesūs medžiai yra neapsakomai gražūs ir ne visi kreivi - nepatrauklūs. Gyvenimo grožis slypi suvokime.

Psichologė Karolina Gurskienė

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata ir gera savijauta

Ką reikia žinoti apie svorio augimą nėštumo metu

Ką reikia žinoti apie svorio augimą nėštumo metu
Yra vienintelis kartas gyvenime, kai moteris džiaugiasi, kai jai auga svoris - nėštumas. Kaip smagu neskaičiuoti kiekvieno centimetro aplink taliją, žinant, kad tai ženklas, jog vaikas auga, ir jam nieko netrūksta.

Nufilmavo retą procedūrą, kaip gydytojas rankomis apsuka vaikelį gimdoje (2)

Nufilmavo retą procedūrą, kaip gydytojas rankomis apsuka vaikelį gimdoje
Kai vaikas mamos gimdoje yra įsitaisęs sėdmenine pirmeiga, gydytojai pirmiausia svarsto cezario pjūvio operacijos galimybę.

Neįtikėtina: iš labai arti nufilmavo, kaip mamos gimdoje juda kūdikis (2)

Neįtikėtina: iš labai arti nufilmavo, kaip mamos gimdoje juda kūdikis
Visai gali būti, kad ateityje įprastas ultragarso tyrimo procedūras pakeis naujos kartos medicinos įranga, kuri leis gydytojams dar aiškiau matyti, kaip motinos gimdoje vystosi būsimasis vaikelis.

Mityba nėštumo metu: ką ir kaip valgyti

Mityba nėštumo metu: ką ir kaip valgyti
Nėštumas – ypatingas laikotarpis kiekvienai moteriai, kurio metu reikia itin rūpintis savo sveikata. Šiuo laikotarpiu būtina galvoti ne tik apie tai, kad kūdikis sklandžiai vystytųsi, tačiau ir apie savo savijautą. Nėštumo metu gydytojai rekomenduoja moterims itin atidžiai rinktis, ką valgyti, ir pakeisti visus neteisingus mitybos įpročius.

3 populiarūs nėštumo prietarai: tikėti ar ne?

3 populiarūs nėštumo prietarai: tikėti ar ne?
Nėštumas net ir šiais laikais apipintais daug mitų, tai paslaptingas laikotarpis, kuomet ne visada klausome proto balso ir logiškų paaiškinimų. Ką jau kalbėti apie mūsų protėvius, kurie nėštumo metu turėjo daug draudimų ir prietarų.

Pykinimas nėštumo metu: kas padeda efektyviausiai (1)

Pykinimas nėštumo metu: kas padeda efektyviausiai
Vienas nėštukes pykina taip smarkiai, kad net gyvenimas tampa nemielas, kitoms pasiseka labiau ir blogumą jaučia tik retkarčiais, o dar kitos džiaugiasi visai to prasto jausmo nepatyrusios. Kaip gelbėjasi mamos, kai būna labai negera?

Nėštumas ir kraujo spaudimas: svarbu žinoti

Nėštumas ir kraujo spaudimas: svarbu žinoti
Padidėjęs arba pernelyg mažas kraujo spaudimas - nereta nėščiųjų problema. Nepamirškite to aptarti savo vizito pas gydytoją metu, na, o mes pateikiame svarbiausiąją informaciją apie kraujo spaudimą.

Džiaugtis nėštumu dažnai trukdo baimės: 10 dažniausių (2)

Džiaugtis nėštumu dažnai trukdo baimės: 10 dažniausių
Nėštumas – nauja būsena, kuri neretai moterį ne tik džiugina, bet ir šiek tiek gąsdina. Gera žinia yra ta, kad truputėlį jaudintis yra normalu, ir panašiai jaučiasi dauguma nėščiųjų. Kas kita, jei baimė tokia didelė, kad pradeda trukdyti, tuomet kreiptis pagalbos – būtina.

Tyrimai, kurių neišvengsite

Tyrimai, kurių neišvengsite
Kaip dažnai nėštumo metu teks lankytis pas gydytoją ir kokie tyrimai bus atliekami? Trumpai drūtai apie nėščiosios sveikatos priežiūrą.

Atviras pokalbis su mamomis: nėštumas – labiau džiaugsmas ar kančia

Atviras pokalbis su mamomis: nėštumas – labiau džiaugsmas ar kančia
Vienos nėštukės patiria kone euforiją – jos gerai jaučiasi, nekamuoja pykinimas, tad drąsiai gali vaikelio laukimą vadinti džiaugsmingu, kitoms taip paprasta nebūna: pykina, gresia persileidimas arba tiesiog... galvoje sumaištis.

Keisčiausi nėščiųjų įgeidžiai: silkė su pienu, kalnas citrinų ir žalia žuvis (1)

Keisčiausi nėščiųjų įgeidžiai: silkė su pienu, kalnas citrinų ir žalia žuvis
Silkė su pienu, kilogramas citrinų, kalnas raugintų agurkėlių... Net nenumanysi, ko užsimanys nėštukė! Klausiame mamų, kokio maisto jos labiausiai norėjo, kai laukėsi, ir į kokį net pažvelgti negalėjo.

Kaip atpažinti ankstyvuosius sepsio simptomus ir užkirsti kelią nelaimei

Kaip atpažinti ankstyvuosius sepsio simptomus ir užkirsti kelią nelaimei
Pasaulyje nuo sepsio kasmet miršta apie 100 tūkstančių nėščiųjų ir gimdyvių bei milijonas naujagimių.

Alkoholio poveikis būsimo vaiko sveikatai

Alkoholio poveikis būsimo vaiko sveikatai
Alkoholis (etanolis, etilo alkoholis) yra legaliai vartojama medžiaga, kuri priklauso teratogenams. Teratogenas – bet koks egzogeninis veiksnys (cheminis, biologinis ar fizinis), kuris, veikdamas embrioną ir vaisių, sutrikdo normalią raidą ir lemia anomalijų atsiradimą.

Pastojau po pagalbinio apvaisinimo: pasakyti aplinkiniams ar slėpti (37)

Pastojau po pagalbinio apvaisinimo: pasakyti aplinkiniams ar slėpti
Nevaisingumą gydančių specialistų paslaugomis naudojasi daug šeimų, negalinčių įprastu būdu susilaukti vaikų. Ar reikia apie tai atvirai papasakoti giminaičiams ir draugams?

Gydytojas pataria, ką svarbu žinoti apie nėščiųjų ultragarso tyrimą

Gydytojas pataria, ką svarbu žinoti apie nėščiųjų ultragarso tyrimą
Pirmosios kūdikio nuotraukos, atliktos ultragarso tyrimo metu, dar iki vaikelio gimimo apkeliauja visus šeimos narius bei artimuosius. Pranešime spaudai informuojama apie tai, ką nėščioji ir jos artimieji turi žinoti apie ultragarso tyrimą.