Nėščioji sužino, kad vaikas gims neįgalus: psichologės komentaras

 (5)
Psichologė Karolina Gurskienė aptaria situaciją, kuomet nėštumo metu šeima sužino liūdną prognozę - moters nešiojamas vaikelis gims neįgalus arba dar blogiau - gimęs neturės daug šansų išgyventi.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kiekviena šeima svajoją apie sveiką ir gražų kūdikį ir vis bando įsivaizduoti, koks jis bus, į ką bus panašus. Tėveliai, meiliai glostydami pilvelį, svajoja apie akimirkas, kurias patirs kartu su kūdikiu: tai ir pirmoji šypsena, ir pirmieji žodžiai, ir pirmieji žingsniai, ir visi kiti pirmieji kartai. Tačiau kartais nutinka taip, kad troškimas turėti sveiką kūdikį neišsipildo ir tėveliai išgirsta negailestingą diagnozę: „neįgalus". To niekas neplanuoja, niekas nesitiki ir dar ilgai negali tuo patikėti.

Akimirka, kai tėvai išgirsta dvejones dėl savo kūdikio sveikatos, tampa tarsi padalina gyvenimą į dvi dalis: gyvenimą iki šios diagnozės ir gyvenimą po diagnozės. Paprastai tėvai tam nebūna pasiruošę, todėl bet kokia medikų užuomina apie galimą vaisiaus apsigimimą ar raidos sutrikimą sukelia stiprius negatyvius emocinius išgyvenimus. Ir nors tikrai būna situacijų, kai medikų dvejonės nepasitvirtina, ir tik užsispyrusių ir su likimu susitaikiusių tėvų dėka gimsta sveiki arba vėliau savo negalavimus išsigydantys ar išaugantys vaikai, išgirsti tokią žinią yra išties labai sunku.

Paprastai tėvai visų pirma patiria šoką. Jie žvalgosi vienas į kitą tarsi tikėdamiesi tos situacijos paneigimo, niekaip negalėdami patikėti, kad tai, kas vyksta su jais, yra tiesa. Labai dažnai pora kurį laiką lieka be žodžių, nes mintys tiesiog nesusidėlioja į jokius rišlius sakinius. Jie nenori patikėti, kad taip nutiko būtent jiems, negali patikėti, kad jų išsvajotas ir šimtus kartų įsivaizduotas kūdikis nebus toks, kokį jie įsivaizdavo.

Ši neigimo stadija pasižymi nenorėjimu priimti tokios realybės, nenorėjimu susitaikyti su tokia neteisybe ir ieškojimu, kas galėtų paneigti situaciją. Paprastai tėvai nueina pas dar kelis gydytojus ir pasidaro krūvą tyrimų tikėdamiesi išgirsti, kad pirmasis gydytojas suklydo, ir viskas yra gerai. Jie vis dar tikisi išgirsti, kad kūdikis vystosi puikiai, kad jis vis dėlto bus toks, apie kokį jie svajojo. Ir jeigu diagnozė nepasikeičia (nors būna ir kitaip), būsimieji tėvai po kurio laiko pereina į susitaikymo stadiją, kuri pažymi stipriu kaltės jausmu.

Motina pergalvoja visą savo nėštumą, ieško atsakymų, kodėl taip nutiko, analizuoja, ką darė ne taip, spėlioja, kas tai galėjo turėti įtakos ir vis ieško, kas gali būti dėl to kaltas. Nesąmoningai motina ieško priežasties, kuri leistų tiesioginę kaltę nuo savęs permesti konkrečiam įvykiui ar situacijai.
Psichologė Karolina GURSKIENĖ

Jeigu tėvai nepasirenka kitaip, jie nusprendžia susilaukti mažylio ir mylėti jį tokį, koks jis yra. Jie aktyviai domisi, kaip vaisius vystosi, visais tyrimais ir jų eiga, domisi nustatyta liga ir galimomis ateities perspektyvomis.

Galiausiai būsimieji tėvai susitaiko su mintimi, kad jų mažylis turės negalią, tačiau jų laukia kitas lūžis – tai gimimas. Žinoti, kad mažylis turės negalią, ir pamatyti jį su negalia yra visiškai skirtingi ir iš naujo visų negatyvių emocijų pareikalaujantys dalykai. Kaltės jausmas neapleidžia visą laikotarpį, o gimus tokiam kūdikiui, jis ypač sustiprėja.

Motina pergalvoja visą savo nėštumą, ieško atsakymų, kodėl taip nutiko, analizuoja, ką darė ne taip, spėlioja, kas tai galėjo turėti įtakos ir vis ieško, kas gali būti dėl to kaltas. Nesąmoningai motina ieško priežasties, kuri leistų tiesioginę kaltę nuo savęs permesti konkrečiam įvykiui ar situacijai. Ji kaltina viską: žmones, per kuriuos ji galbūt patyrė neigiamas emocijas, gyvenimo sąlygas, medikus, kurie galbūt galėjo kažkaip kitaip pakreipti situaciją, kaltina net patį gyvenimą. Iš pradžių motina gali net nenorėti kūdikio, vengti į jį žiūrėti, neimti jo ir neglausti prie savęs, gali kategoriškai atsisakyti jį maitinti. Ir nors dažniausiai po kelių dienų motina apsipranta ir ima domėtis kūdikiu, gailestis, susipynęs su kaltės jausmu, dar ilgai stipriai dominuoja. Po truputį paprastai gailestis mažėja, kol galiausiai įvyksta susitaikymas ir tėvai ima realiai ieškoti pagalbos, domėtis gydymu ir kitomis galimybėmis. Ir nors gyvenimas su neįgaliu vaiku yra sudėtingas, jis tampa lengvesnis, kai tėvai susitaiko su tuo, ką turi.

Gyvenimas būna įvairus ir visoks. Niekas niekada nežino, kas jo laukia rytoj ir kodėl vakarykštė diena atnešė tai, ką atnešė. Gyvenimas kiekvienam yra toks ir ne kitoks, ir tik nuo mūsų pačių priklauso, kiek jame bus šypsenos.

Ne visi tiesūs medžiai yra neapsakomai gražūs ir ne visi kreivi - nepatrauklūs. Gyvenimo grožis slypi suvokime.

Psichologė Karolina Gurskienė

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata ir gera savijauta

Gydytoja: kada anksčiausiai galima pamatyti būsimo vaiko lytį (1)

Gydytoja: kada anksčiausiai galima pamatyti būsimo vaiko lytį
Nors 4 D echoskopas jau nėra didelė naujiena, vis tiek jis – tarsi stebuklas, nes rodo tai, ką vaisius veikia pilvelyje „čia" ir „dabar".

Išskirtinėje fotosesijoje – 100 pasipuošusių nėščiųjų

Išskirtinėje fotosesijoje – 100 pasipuošusių nėščiųjų
Algis Kriščiūnas įamžino 100 nėščiųjų bendroje nuotraukoje. Taip gegužę vyksiančios konferencijos „Sveika ir laiminga mama" organizatoriai sveikino Lietuvą su valstybės atkūrimo šimtmečiu.

Romualdas Šemeta: kas iš tiesų yra sąmoninga tėvystė

Romualdas Šemeta: kas iš tiesų yra sąmoninga tėvystė
Romualdas Šemeta – gydytojas akušeris – ginekologas, turintis 30 m. klinikinės praktikos patirtį, daugiau nei 20 m. ruošiantis besilaukiančias šeimas gimdymui. Gydytojas yra konferencijos „Sveika ir laiminga mama“ ambasadorius ir diskusijos dalyvis.

Nėštumo metu diagnozę „vėžys“ išgirdusi Vaida dėkoja ją ir sūnų išgelbėjusiems medikams

Nėštumo metu diagnozę „vėžys“ išgirdusi Vaida dėkoja ją ir sūnų išgelbėjusiems medikams
Po širdimi nešioti gyvybę ir sužinoti, jog kiaušidėje rastas cistinis darinys turi navikinių ląstelių - kiekvienai būsimai motinai ši žinia būtų gniuždanti.

Romualdas Šemeta: būsimo vaiko sveikata formuojasi dar iki fizinio jo gyvybės užsimezgimo

Romualdas Šemeta: būsimo vaiko sveikata formuojasi dar iki fizinio jo gyvybės užsimezgimo
Rytų šalyse nuo seno teigiama, jog vaikas pas mamą pirmiausia ateina dvasiniu pavidalu, likus 3-4 mėnesiams iki nėštumo pradžios, todėl sąmoningas tėvų požiūris į vaikelio auginimą turi prasidėti dar prieš planuojant naują gyvybę.

Kur lankytis nėštumo metu – pas šeimos gydytoją ar akušerį ginekologą?

Kur lankytis nėštumo metu – pas šeimos gydytoją ar akušerį ginekologą?
Pagal SAM (Sveikatos apsaugos ministerijos) nustatytas ir patvirtintas metodikas mažos rizikos nėštumo priežiūros paslaugas teikia šeimos gydytojas ar PASP (pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos) komandos akušeris ginekologas. Kokia tikrovė? Konsultuoja gydytoja akušerė ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

Paaiškėjo, kokio amžiaus moterys Lietuvoje dažniausiai susilaukia pirmojo vaikelio

Paaiškėjo, kokio amžiaus moterys Lietuvoje dažniausiai susilaukia pirmojo vaikelio
Moterys Europos Sąjungoje pirmagimio susilaukia būdamos vidutiniškai 29-erių metų, praneša naujienų agentūra ELTA.

Skelbia 100 nėščiųjų paiešką, kurias pakvies į išskirtinę fotosesiją

Skelbia 100 nėščiųjų paiešką, kurias pakvies į išskirtinę fotosesiją
Konferencijos „Sveika ir laiminga mama", kuri Vilniuje vyks Motinos dieną, organizatoriai kviečia besilaukiančias moteris į unikalią fotosesiją. 100 nėščiųjų bus įamžintos bendroje nuotraukoje ir taip pasveikins Lietuvą su šimtmečiu!

Dr. Lolita Navickienė: ryšys tarp vaikelio ir jo mamos užsimezga nėštumo metu

Dr. Lolita Navickienė: ryšys tarp vaikelio ir jo mamos užsimezga nėštumo metu
Koks bebūtų reiklus šiandieninis pasaulis ir didelis kasdienis gyvenimo tempas, šeima visuomet buvo, yra ir bus didžiausia vertybė. Šeimoje gimsta nauja gyvybė, o kūdikio gimimas yra džiaugsmas ir didis pasaulio stebuklas visiems.

Dažniausi ir svarbiausi tyrimai nėštumo metu

Dažniausi ir svarbiausi tyrimai nėštumo metu
Per nėštumą reikia nemažai tyrimų. Kokie reikalingi, kad kūdikis negimtų turėdamas pavojingą užkratą?

Gydytoja I.Kravčenkienė nėščiosioms: neprisikurkite nereikalingų įsivaizdavimų

Gydytoja I.Kravčenkienė nėščiosioms: neprisikurkite nereikalingų įsivaizdavimų
Apie pastojusią moterį tik ir kalbama, kokia ji ypatinga, kokia nuostabi jos būklė. Nereta prisipažįsta, kad tapusi nėščia šiek tiek nusivylė, kaip viena mūsų skaitytoja įvardijo, atrodo, gyvenimo šventė vyksta, o tu stovi kažkur už durų ir tavęs neįleidžia vidun... Nesijauti nei labai graži, nei labai ypatinga, tiesiog nei šiokia, nei tokia...

Net 60 proc. nėščiųjų elgiasi rizikingai, atskleidė tyrimas gimdymo namuose (2)

Net 60 proc. nėščiųjų elgiasi rizikingai, atskleidė tyrimas gimdymo namuose
Net 60 proc. nėščiųjų nepaiso gydytojų rekomendacijų, rizikuodamos pakenkti būsimiems kūdikiams.

Kaip patenkinti vitaminų poreikį nesuvalgant nė vienos tabletės

Kaip patenkinti vitaminų poreikį nesuvalgant nė vienos tabletės
Nėštumo metu svarbūs ne vien vitaminai, bet ir mineralai bei mikroelementai. Kokių jų reikia ir kokiuose produktuose jų daugiausia?

Kodėl nėščioms moterims reikia glostyti savo pilvą

Kodėl nėščioms moterims reikia glostyti savo pilvą
Besilaukiančios moterys, nepatingėkite glostyti pilvų – kūdikiams tai patinka!

Kokie tyrimai skiriami nėščiajai

Kokie tyrimai skiriami nėščiajai
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos primena, kad vaikelio besilaukiantys tėvai turi rūpintis vaiko sveikata dar iki jo gimimo - lankytis reguliariai pas gydytojus, atlikti reikiamus tyrimus.