Nėščios moters ir jos mamos santykiai: kas pasikeičia pastojus

 (5)
Nuo neatmenamų laikų mamos ir dukters santykiai yra laikomi ypatingais. Kodėl? Nes mama ir duktė - abi tos pačios lyties, vadinasi, kur kas geriau jaučia ar supranta viena kitą. Ar bent jau turėtų. Iš mamos ir dukters tarpusavio ryšio tikimasi vien tik abipusės meilės ir susikalbėjimo, o neigiami jausmai viena kitos atžvilgiu laikomi savitu tabu. Tačiau gyvenimas įvairus.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Konsultuoja klinikinė psichologė psichoterapeutė Marija Vaštakė.

Iš skaitytojos laiško redakcijai:

„Mudvi su mama nuolat ginčijamės. Šiuo metu aš laukiuosi. Buvau skaičiusi, taip pat draugės pasakojo, kad moteriai pastojus santykiai su mama pasikeičia. Būsimoji močiutė tampa geranoriškesnė, rūpestinga, nekantriai laukia ir jaudinasi dėl šeimos pokyčių. O ir dukteriai, būsimai mamai, norisi mamos patarimų, patirties, žinių apie gimdymą ir vaikelio auginimą. Kad ir kokia būtų tiesa, maniškė neapsidžiaugė naujiena, kažką burbtelėjo po nosimi, neapkabino, nepasveikino... O tos akimirkos aš taip laukiau..."

Psichologė psichoterapeutė Marija Vaštakė sako, kad neretai jos kabineto duris praveriančios klientės, būdamos suaugusios moterys ir besikreipiančios visai dėl kitos priežasties (kartais jų mamos jau būna net iškeliavusios anapus), „atranda", kad visų jų dvasinių negalavimų ir sunkumų priežastis yra ne kas kita, kaip „neišspręsti" santykiai su mama.

„Nuo pat mažų dienų vaikui yra skiepijamas jausmas mylėti mamą, neprieštarauti jai, su viskuo sutikti, neretai naudojamos ir manipuliacijos: „Jei neklausysi, mama išeis (susirgs ir t. t.)." Net bausmės: „Neklausysi mamos, negausi saldainio, nežiūrėsi filmuko" ir pan.)." Daugelis šią pamoką labai gerai išmoksta ir draudimai sąmonėje išlieka visam gyvenimui.

Labai dažnai dukterys, netgi patyrusios ką nors negero iš savo motinų, auklėdamos savo atžalas, nesąmoningai kartoja savo mamos elgesio modelį.
Psichologė Marija VAŠTAKĖ

Tačiau juk ne visada norime gyventi taip, kaip mama, o paprieštarauti tarsi ir negalime, o gal nedrįstame (šiukštu, gali įžeisti mamą!). Taip elgdamiesi atsiduriame savitoje nelaisvėje, santykiai tampa nebe tokie nuoširdūs, kyla noras užsiverti, nebendrauti. Kai visko prisikaupia itin daug, dažnai kyla noras „pakeisti" mamą, jau suaugusį žmogų. Tačiau to padaryti neįmanoma.

Ilgai slopinti neigiami jausmai ar nepasitenkinimas kaupiasi ir dažniausiai kada nors „sprogsta", - teigia psichologė. - Taip jau yra, kad išgyvenamas vidinis konfliktas tarp noro išsakyti, ką galvoji ar jauti, ir draudimo visa tai daryti atsiliepia ne tik psichinei žmogaus sveikatai suaugus, bet ir gali pasireikšti liga, pvz., depresija, odos liga žvyneline. Nesiklosto santykiai su vyru?

Priežastis gali būti taip pat mamos jums įskiepytas požiūris į stipriąją lytį. Kamuoja panikos atakos? Priežastis gali būti mamos baimė. Moteris nepasitiki savimi? Galbūt mama jus nuolat su kuo nors lygino?"

Kas keičiasi, kai duktė pati ruošiasi tapti mama?

„Jei santykiai stokojo tarpusavio supratimo, naujo šeimos nario laukimas (gimimas) greičiausiai nieko nepakeis, priešingai, gali dar labiau juos pabloginti. Juk močiutė turi daugiau patirties, žinių, norės jomis pasidalyti. Tuo tarpu duktė tokią mamos pagalbą gali suprasti kaip jos nuomonės nepaisymą.

Pasitaiko, kad ir taip buvęs netvirtas mamos ir dukters ryšys, šiai pastojus, apskritai kone nutrūksta. Vis dėlto numatyti vieno scenarijaus neįmanoma. Kartais, mamos, būsimos ar jau esamos močiutės, iš tiesų pradeda labiau suprasti savo dukteris ir, priešingai, šios - savo mamas. Moterys suartėja, nes jas suvienija bendras tikslas - naujos gyvybės laukimas, tokie patys moteriški išgyvenimai, kūdikio auginimo rūpesčiai", - tvirtina psichologė.

Kad ir kaip būtų, jei yra noro suartėti, svarbiausia yra nebijoti kalbėtis, bandyti išsakyti savo jausmus, taip pat išgirsti ir suprasti vienai kitą.

Besilaukiančiai moteriai ypač reikalinga aplinkinių parama. Parama, pasidalijimas patirtimi, pokalbiai apie motinystę, šios džiaugsmus ir rūpesčius su mama yra ypač naudingi: jie ne tik suartina, bet ir palengvina laukimo periodą, gali sumažinti besilaukiančios moters baimes ar abejones dėl paties gimdymo, pogimdinio periodo.

Duktė, išgirdusi savo mamos ar net močiutės patirtį, gali įsivaizduoti, kaip viskas klostysis jai pačiai (giminės moterys lengvai nešiojo kūdikį ar sunkiai, greitai gimdė ar ilgai, daug pienuko turėjo ar jo pritrūko ir pan.) ir net nusiteikti sunkumams. Mama, būsima močiutė, suteikusi reikiamą informaciją, turės galimybę jaustis vis dar reikalinga, nepamiršta."

Labai dažnai dukterys, netgi patyrusios ką nors negero iš savo motinų, auklėdamos savo atžalas, nesąmoningai kartoja savo mamos elgesio modelį. Kodėl? Pirmiausia, matyt, dėl to, kad kitokio mamos pavyzdžio neturėjo, o lygiuotis į ką nors norisi.

„Ir nors vienareikšmiškai teigti, kad visų bėdų priežastis - mama, negalima (ta priežastis gali būti ir nesusiklostę santykiai su tėvu, kitais žmonėmis, apskritai kokios nors kitos aplinkybės), mamos vaidmuo vaiko gyvenime labai didelis", – sako psichologė.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata ir gera savijauta

Kaip patenkinti vitaminų poreikį nesuvalgant nė vienos tabletės

Kaip patenkinti vitaminų poreikį nesuvalgant nė vienos tabletės
Nėštumo metu svarbūs ne vien vitaminai, bet ir mineralai bei mikroelementai. Kokių jų reikia ir kokiuose produktuose jų daugiausia?

Kodėl nėščioms moterims reikia glostyti savo pilvą

Kodėl nėščioms moterims reikia glostyti savo pilvą
Besilaukiančios moterys, nepatingėkite glostyti pilvų – kūdikiams tai patinka!

Kokie tyrimai skiriami nėščiajai

Kokie tyrimai skiriami nėščiajai
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos primena, kad vaikelio besilaukiantys tėvai turi rūpintis vaiko sveikata dar iki jo gimimo - lankytis reguliariai pas gydytojus, atlikti reikiamus tyrimus.

Kokia yra tikimybė, kad susilauksite ne vieno, o dvynukų ar net trynukų

Kokia yra tikimybė, kad susilauksite ne vieno, o dvynukų ar net trynukų
Jei nėštumas daugiavaisis, moters organizmui tenka kur kas didesnis krūvis nei įprastai, todėl būtina išskirtinė gydytojų priežiūra ir didesnės pačios būsimos mamos pastangos. Kiekvieno vaikelio gimimas yra ypatinga dovana tėvams, o gimę du ar trys sveiki mažyliai – jau tikras stebuklas.

Ar galima jausti artėjantį persileidimą?

Ar galima jausti artėjantį persileidimą?
Savaiminiu persileidimu baigiasi net iki 20 procentų visų nėštumų. Kai kurie jų įvyksta anksti, moteriai taip ir nesužinojus, kad ji laukiasi, o kai kurie būna skaudūs ir nutinka tada, kai pora apsidžiaugia nėštumu, praneša apie jį artimiesiems ir nekantriai laukia gimsiančio vaiko.

Kaip keičiasi moters higiena nėštumo metu

Kaip keičiasi moters higiena nėštumo metu
Nėštumo metu keičiasi moters kūnas, tad kaip turi keistis jo priežiūra ir higienos procedūros?

Ginekologė: geriausias amžius gimdyti vaikus yra... (6)

Ginekologė: geriausias amžius gimdyti vaikus yra...
Vienos moterys džiaugiasi vyresne motinyste, o kitos išgyvena, kad delsė ir negimdė anksčiau, nes nebegali pastoti. Vyresnė motinystė. „Už" ir „prieš". Konsultuoja gydytoja ginekologė dr. Žaneta Kasilovskienė.

Nėščioji tiesiog norėjo nusifotografuoti prie jūros, tačiau likimas iškrėtė pokštą

Nėščioji tiesiog norėjo nusifotografuoti prie jūros, tačiau likimas iškrėtė pokštą
Tokio kadro nei surežisuosi, nei suplanuosi. Tai viena įspūdingiausių nėščiųjų nuotraukų.

Berniukas ar mergaitė? 3 originalūs būdai sužinoti vaiko lytį

Berniukas ar mergaitė? 3 originalūs būdai sužinoti vaiko lytį
Užsienyje, ypač JAV, labai populiarūs vakarėliai, kurių metu vaikelio besilaukianti pora visiems artimiesiems ir draugams atskleidžia savo būsimo vaikelio lytį.

Gripas ir nėštumas: svarbu žinoti

Gripas ir nėštumas: svarbu žinoti
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai įspėja, kad nėščios moterys, susirgusios gripu, gali patirti sunkių nėštumo komplikacijų. Jeigu laukiatės kūdikio, yra didesnė tikimybė sunkiai susirgti gripu, patekti į ligoninę, patirti priešlaikinį gimdymą.

Ką reikia žinoti apie svorio augimą nėštumo metu

Ką reikia žinoti apie svorio augimą nėštumo metu
Yra vienintelis kartas gyvenime, kai moteris džiaugiasi, kai jai auga svoris - nėštumas. Kaip smagu neskaičiuoti kiekvieno centimetro aplink taliją, žinant, kad tai ženklas, jog vaikas auga, ir jam nieko netrūksta.

Nufilmavo retą procedūrą, kaip gydytojas rankomis apsuka vaikelį gimdoje (2)

Nufilmavo retą procedūrą, kaip gydytojas rankomis apsuka vaikelį gimdoje
Kai vaikas mamos gimdoje yra įsitaisęs sėdmenine pirmeiga, gydytojai pirmiausia svarsto cezario pjūvio operacijos galimybę.

Neįtikėtina: iš labai arti nufilmavo, kaip mamos gimdoje juda kūdikis (2)

Neįtikėtina: iš labai arti nufilmavo, kaip mamos gimdoje juda kūdikis
Visai gali būti, kad ateityje įprastas ultragarso tyrimo procedūras pakeis naujos kartos medicinos įranga, kuri leis gydytojams dar aiškiau matyti, kaip motinos gimdoje vystosi būsimasis vaikelis.

Mityba nėštumo metu: ką ir kaip valgyti

Mityba nėštumo metu: ką ir kaip valgyti
Nėštumas – ypatingas laikotarpis kiekvienai moteriai, kurio metu reikia itin rūpintis savo sveikata. Šiuo laikotarpiu būtina galvoti ne tik apie tai, kad kūdikis sklandžiai vystytųsi, tačiau ir apie savo savijautą. Nėštumo metu gydytojai rekomenduoja moterims itin atidžiai rinktis, ką valgyti, ir pakeisti visus neteisingus mitybos įpročius.

3 populiarūs nėštumo prietarai: tikėti ar ne?

3 populiarūs nėštumo prietarai: tikėti ar ne?
Nėštumas net ir šiais laikais apipintais daug mitų, tai paslaptingas laikotarpis, kuomet ne visada klausome proto balso ir logiškų paaiškinimų. Ką jau kalbėti apie mūsų protėvius, kurie nėštumo metu turėjo daug draudimų ir prietarų.