Nėščios moters ir jos mamos santykiai: kas pasikeičia pastojus

 (5)
Nuo neatmenamų laikų mamos ir dukters santykiai yra laikomi ypatingais. Kodėl? Nes mama ir duktė - abi tos pačios lyties, vadinasi, kur kas geriau jaučia ar supranta viena kitą. Ar bent jau turėtų. Iš mamos ir dukters tarpusavio ryšio tikimasi vien tik abipusės meilės ir susikalbėjimo, o neigiami jausmai viena kitos atžvilgiu laikomi savitu tabu. Tačiau gyvenimas įvairus.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Konsultuoja klinikinė psichologė psichoterapeutė Marija Vaštakė.

Iš skaitytojos laiško redakcijai:

„Mudvi su mama nuolat ginčijamės. Šiuo metu aš laukiuosi. Buvau skaičiusi, taip pat draugės pasakojo, kad moteriai pastojus santykiai su mama pasikeičia. Būsimoji močiutė tampa geranoriškesnė, rūpestinga, nekantriai laukia ir jaudinasi dėl šeimos pokyčių. O ir dukteriai, būsimai mamai, norisi mamos patarimų, patirties, žinių apie gimdymą ir vaikelio auginimą. Kad ir kokia būtų tiesa, maniškė neapsidžiaugė naujiena, kažką burbtelėjo po nosimi, neapkabino, nepasveikino... O tos akimirkos aš taip laukiau..."

Psichologė psichoterapeutė Marija Vaštakė sako, kad neretai jos kabineto duris praveriančios klientės, būdamos suaugusios moterys ir besikreipiančios visai dėl kitos priežasties (kartais jų mamos jau būna net iškeliavusios anapus), „atranda", kad visų jų dvasinių negalavimų ir sunkumų priežastis yra ne kas kita, kaip „neišspręsti" santykiai su mama.

„Nuo pat mažų dienų vaikui yra skiepijamas jausmas mylėti mamą, neprieštarauti jai, su viskuo sutikti, neretai naudojamos ir manipuliacijos: „Jei neklausysi, mama išeis (susirgs ir t. t.)." Net bausmės: „Neklausysi mamos, negausi saldainio, nežiūrėsi filmuko" ir pan.)." Daugelis šią pamoką labai gerai išmoksta ir draudimai sąmonėje išlieka visam gyvenimui.

Labai dažnai dukterys, netgi patyrusios ką nors negero iš savo motinų, auklėdamos savo atžalas, nesąmoningai kartoja savo mamos elgesio modelį.
Psichologė Marija VAŠTAKĖ

Tačiau juk ne visada norime gyventi taip, kaip mama, o paprieštarauti tarsi ir negalime, o gal nedrįstame (šiukštu, gali įžeisti mamą!). Taip elgdamiesi atsiduriame savitoje nelaisvėje, santykiai tampa nebe tokie nuoširdūs, kyla noras užsiverti, nebendrauti. Kai visko prisikaupia itin daug, dažnai kyla noras „pakeisti" mamą, jau suaugusį žmogų. Tačiau to padaryti neįmanoma.

Ilgai slopinti neigiami jausmai ar nepasitenkinimas kaupiasi ir dažniausiai kada nors „sprogsta", - teigia psichologė. - Taip jau yra, kad išgyvenamas vidinis konfliktas tarp noro išsakyti, ką galvoji ar jauti, ir draudimo visa tai daryti atsiliepia ne tik psichinei žmogaus sveikatai suaugus, bet ir gali pasireikšti liga, pvz., depresija, odos liga žvyneline. Nesiklosto santykiai su vyru?

Priežastis gali būti taip pat mamos jums įskiepytas požiūris į stipriąją lytį. Kamuoja panikos atakos? Priežastis gali būti mamos baimė. Moteris nepasitiki savimi? Galbūt mama jus nuolat su kuo nors lygino?"

Kas keičiasi, kai duktė pati ruošiasi tapti mama?

„Jei santykiai stokojo tarpusavio supratimo, naujo šeimos nario laukimas (gimimas) greičiausiai nieko nepakeis, priešingai, gali dar labiau juos pabloginti. Juk močiutė turi daugiau patirties, žinių, norės jomis pasidalyti. Tuo tarpu duktė tokią mamos pagalbą gali suprasti kaip jos nuomonės nepaisymą.

Pasitaiko, kad ir taip buvęs netvirtas mamos ir dukters ryšys, šiai pastojus, apskritai kone nutrūksta. Vis dėlto numatyti vieno scenarijaus neįmanoma. Kartais, mamos, būsimos ar jau esamos močiutės, iš tiesų pradeda labiau suprasti savo dukteris ir, priešingai, šios - savo mamas. Moterys suartėja, nes jas suvienija bendras tikslas - naujos gyvybės laukimas, tokie patys moteriški išgyvenimai, kūdikio auginimo rūpesčiai", - tvirtina psichologė.

Kad ir kaip būtų, jei yra noro suartėti, svarbiausia yra nebijoti kalbėtis, bandyti išsakyti savo jausmus, taip pat išgirsti ir suprasti vienai kitą.

Besilaukiančiai moteriai ypač reikalinga aplinkinių parama. Parama, pasidalijimas patirtimi, pokalbiai apie motinystę, šios džiaugsmus ir rūpesčius su mama yra ypač naudingi: jie ne tik suartina, bet ir palengvina laukimo periodą, gali sumažinti besilaukiančios moters baimes ar abejones dėl paties gimdymo, pogimdinio periodo.

Duktė, išgirdusi savo mamos ar net močiutės patirtį, gali įsivaizduoti, kaip viskas klostysis jai pačiai (giminės moterys lengvai nešiojo kūdikį ar sunkiai, greitai gimdė ar ilgai, daug pienuko turėjo ar jo pritrūko ir pan.) ir net nusiteikti sunkumams. Mama, būsima močiutė, suteikusi reikiamą informaciją, turės galimybę jaustis vis dar reikalinga, nepamiršta."

Labai dažnai dukterys, netgi patyrusios ką nors negero iš savo motinų, auklėdamos savo atžalas, nesąmoningai kartoja savo mamos elgesio modelį. Kodėl? Pirmiausia, matyt, dėl to, kad kitokio mamos pavyzdžio neturėjo, o lygiuotis į ką nors norisi.

„Ir nors vienareikšmiškai teigti, kad visų bėdų priežastis - mama, negalima (ta priežastis gali būti ir nesusiklostę santykiai su tėvu, kitais žmonėmis, apskritai kokios nors kitos aplinkybės), mamos vaidmuo vaiko gyvenime labai didelis", – sako psichologė.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata ir gera savijauta

Nėščiosioms gydytojai prieš kelis šimtus metų patardavo tai, nuo ko šiandien plaukai šiaušiasi (7)

Nėščiosioms gydytojai prieš kelis šimtus metų patardavo tai, nuo ko šiandien plaukai šiaušiasi
Kokių rekomendacijų nėščiosios sulaukdavo iš gydytojų maždaug prieš 150 metų ar dar seniau? Į dabartinius – sveikai maitintis, saikingai judėti, nevartoti alkoholio – jie anaiptol nelabai panašūs...

Gydytoja ginekologė: seksas per nėštumą ne tik kad galimas, bet ir reikalingas (31)

Gydytoja ginekologė: seksas per nėštumą ne tik kad galimas, bet ir reikalingas
Kai pastoja, keičiasi moters gyvenimas, tačiau vieno dalyko nevalia pamiršti – seksas su mylimu žmogumi turi tęstis, tik šiek tiek kitaip. Konsultuoja gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

Nėščiosios kviečiamos į nemokamus muzikos terapijos užsiėmimus

Nėščiosios kviečiamos į nemokamus muzikos terapijos užsiėmimus
Vilniuje gyvenančios ir vaikelio besilaukiančios būsimos mamos kviečiamos dalyvauti nemokamuose muzikos terapijos užsiėmimuose.

Nėštumas: apie šiuos pavojus turėtų žinoti kiekviena moteris

Nėštumas: apie šiuos pavojus turėtų žinoti kiekviena moteris
Kūdikio laukimasis – ypatingas metas visai šeimai. Tai didelių pasikeitimų, džiaugsmo, o kartu ir rūpesčio periodas.

Bus sprendžiama, ar leisti tėvams laidoti negimusius embrionus ir vaisius iki 22-os savaitės

Bus sprendžiama, ar leisti tėvams laidoti negimusius embrionus ir vaisius iki 22-os savaitės
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija praneša, kad Seimas svarstys, ar leisti laidoti negimusius embrionus ir vaisius iki 22-os savaitės.

Sportuoti nėštumo metu – sveika ar rizikinga?

Sportuoti nėštumo metu – sveika ar rizikinga?
Laukiantis mūsų kūnas ima keistis, kaip ir įpročiai bei poreikiai. Norime išsaugoti tai, kas sukelia džiaugsmą. Tai – gera savijauta ir, žinoma, grožis.

Už vairo sėdi nėščioji: ko nevalia pamiršti (3)

Už vairo sėdi nėščioji: ko nevalia pamiršti
Nėščios moterys vairuoja dėl daugybės priežasčių, tarp kurių patenka patogumo, saugumo, komforto ir laisvės argumentai.

Kaip iš tiesų jaučiasi vaikas pilve, kai nėščioji patiria stresą

Kaip iš tiesų jaučiasi vaikas pilve, kai nėščioji patiria stresą
Kokia yra nėščiosios emocijų įtaka vaisiui, svarsto psichologė Karolina Gurkienė.

10 argumentų, kodėl galėčiau būti vėl ir vėl nėščia (12)

10 argumentų, kodėl galėčiau būti vėl ir vėl nėščia
Kalbiname 10 mamų, kurios mums atsakė į klausimą: kodėl galėtų vėl ir vėl lauktis. Vienos jų jau turi dvi atžalas, kitos dar tik planuoja šeimos pagausėjimą, tačiau visos sutinka – tai neįkainuojama ir nepaprastai maloni patirtis kiekvienai moteriai.

Ar tikrai pastojusi moteris praranda dalį savo draugių: psichologės komentaras (13)

Ar tikrai pastojusi moteris praranda dalį savo draugių: psichologės komentaras
Pirmojo vaiko besilaukianti moteris jaučia, kad praranda drauges. Jai nebeįdomūs pašnekesiai apie klubus, vakarėlius ir jaunikių paieškas. Negi tikrai tai reiškia draugystės pabaigą?

Viena dažniausių nėščiųjų problemų – pykinimas

Viena dažniausių nėščiųjų problemų – pykinimas
Dauguma nėščiųjų patiria rytinį pykinimą. Simptomai būna įvairūs: vienas pykina ryte, kitos vemia, be to, kartais pykinimas pasireiškia ir dienos metu.

Nėštumas vasarą: apie šias problemas turėtų žinoti kiekviena moteris

Nėštumas vasarą: apie šias problemas turėtų žinoti kiekviena moteris
Tikėtina, kad reta šeima, planuodama nėštumą, pagalvoja, koks metų laikas būtų palankesnis antrajam laukimo periodui. Tiesa, gydytojai šiuo klausimu sutaria: vasaros karščiai, tvankus oras, spiginanti saulė – gali būti sunkios nėštumo pabaigos, priešlaikinio gimdymo ar kitų komplikacijų priežastimi.

Gydytojas genetikas: ką galima sužinoti apie negimusį kūdikį

Gydytojas genetikas: ką galima sužinoti apie negimusį kūdikį
Šiandien jau sunku įsivaizduoti, kad dar 1960-aisiais Dauno sindromo riziką būsimam vaikeliui buvo galima įvertinti tik pagal besilaukiančios gimdyvės amžių.

Mankštos nėštumo metu – kam to reikia?

Mankštos nėštumo metu – kam to reikia?
Nėštumas – itin atsakingas periodas, kurio metu svarbiausia – mamos ir mažylio sveikata bei gera savijauta. Tą užtikrinti padeda fizinis aktyvumas, kuris ne tik teigiamai veikia nėščiosios organizmą, bet yra naudingas ir į pasaulį ateinančiam vaikučiui. Tačiau labai svarbu, kad judėjimas šiuo itin atsakingu gyvenimo momentu būtų taisyklingas. Vienas tinkamiausių pasirinkimų – specialios nėščiųjų mankštos. Kas tai ir kuo jos reikšmingos, pasiteiravome kineziteraupeutės, studijos „Sveikas judesys“ įkūrėjos Tomos Kreivėnaitės.

Meilužės atviras laiškas: ir noriu bendro vaiko, ir bijau (134)

Meilužės atviras laiškas: ir noriu bendro vaiko, ir bijau
Redakcija gavo neįprastą laišką, kuriame vedusį vyrą mylinti moteris klausia psichologės patarimo: kaip jų santykius paveiktų bendras kūdikis?