Nėščiosioms gydytojai prieš kelis šimtus metų patardavo tai, nuo ko šiandien plaukai šiaušiasi

 (8)
Kokių rekomendacijų nėščiosios sulaukdavo iš gydytojų maždaug prieš 150 metų ar dar seniau? Į dabartinius – sveikai maitintis, saikingai judėti, nevartoti alkoholio – jie anaiptol nelabai panašūs...
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Iš praeities: patarimai nėščiajai

Nėštumo metu moterys paiso gydytojų rekomendacijų, ir tai nestebina – juk gydytojas žino, ko reikia, kad mažylis vystytųsi sveikas. Ir jei dabartinė moteris išgirstų prieš 150 nėščiosioms medikų duotus patarimus, pasijustų, švelniai tariant, keistai. Įsivaizduokite, gydytojas nėštukei liepia parūkyti, neva tai atpalaiduoja, susiveržti pilvą korsetu, kad būtų patogiau (ir gražiau), niekur neiti iš namų, nes juk lauke šviečia saulė, ir išgerti alkoholio... Taip, visa tai besilaukiančios moterys maždaug prieš 150 metų išgirsdavo iš gydytojų ir uoliai vykdydavo rekomendacijas – juk jei gydytojas pasakė, vadinasi, žino, kaip geriau. Ir jau turbūt nebestebina, kodėl, anuomet mirštamumas buvo nepalyginamai didesnis... Taigi, kokių patarimų sulaukdavo nėštukės?

Nešioti korsetus.

Karalienės Viktorijos laikais (XIX a.) išorinė moters išvaizda buvo griežtai reglamentuota. Tuomet būtinas aprangos atributas buvo korsetas. Ir nėščios moterys nelaikytos išimtimi. Joms skirti korsetai gal ir buvo kiek laisvesni, bet vis tiek gerokai verždavo pilvą. Kai kurie sakydavo, kad korsetas kaip tik prilaikydavo moters pilvuką ir jai būdavo lengviau vaikščioti, o vaikeliui padėdavo rasti taisyklingą padėtį, bet, kita vertus, aišku viena, kad stipriai suveržus vaisiui tai – visai ne į naudą, tad anais laikais būta daug persileidimų...

Gimdyti su chloroformo nejautra.

Kad palengvintų nėščiosios kančias gimdymo metu, XIX a. gydytojai į pagalbą pasitelkė vadinamąją narkozę – pacientės tiesiog įkvėpdavo chloroformo. Netgi pati karalienė Viktorija du paskutinius savo vaikus gimdė būtent taip. Egzistavo ir antra šio reiškinio medalio pusė. Chloroformas neigiamai veikia nervinę sistemą, tad gavus tokią narkozę, būdavo, gimdančiajai atbukdavo ne tik skausmo, bet ir kiti pojūčiai, tad kūdikiai neretai gimdavo negyvi.

Nešioti sukneles, slepiančias didėjantį pilvuką.

Prieš pusantro amžiaus padidėjęs besilaukiančios moters pilvas buvo laikomas kažkuo nepadoriu, negražiu, netinkamu rodyti, todėl moterys jį slėpdavo po drabužiais. Iš pradžių buvo madingos krinolino (krinolinas – suknelė arba sijonas, kurių apatinė dalis plati, ištempta ant lankų; tokios nešiotos XIX a. viduryje) suknelės, vėliau, kai pūstų suknelių bumas praėjo, didėjantį pilvuką būsimosios mamos slėpdavo po raukiniais, iš priekio ilgesniais švarkais, apsiaustais. Būdavo tiesiog nepadoru išeiti į gatvę nepasipuošus, apsirengus bet kaip – manyta, kad vaikas gims gražus tik tada, jei mama nėštumo metu vaikščios pasidabinusi geriausiais apdarais.

Parūkyti...

Karalienės Viktorijos laikais rūkymas laikytas naudingu sveikatai. Gydytojai nėščiosioms netgi patardavo parūkyti, neva tai paskatina virškinimą ir atpalaiduoja... Kai kurie gydytojai teigdavo, kad rūkymas atpalaiduoja, tad tai neva naudinga ir vaisiui.

Išgerti alkoholio.

XIX a. nėščiosioms gydytojai išrašydavo... alkoholio. Moterims būdavo galima išgerti raudonojo vyno. Kai kurios saiką prarasdavo ir nesuprasdavo, kada jau reikėtų sustoti... Juk jei gydytojas leido, vadinasi, galima.

Vengti saulės.

XIX a. nėščiosios kaip įmanydamos vengė saulės. Buvo manyta, kad ji neigiamai veikia vaisių. Besilaukiančios moterys, kad ir koks oras būtų, būdavo apsirengusios suknelėmis ilgomis rankovėmis, su pirštinaitėmis, o su savimi pasiimdavo lietsargį ir skrybėlę. O dar geriau, pasak anų laikų rekomendacijų, būsimai mamai apskritai niekur neiti iš namų, verčiau kūrenti šeimos židinį, užsiimti rankdarbiais, bendrauti (tik klausimas – su kuo?).

Galvoti apie teigiamus dalykus.

Šis patarimas išliko aktualus iki šių laikų. Viktorijos epochos gydytojai tikėjo, kad nėščios moters mintys persiduoda vaikui. O jo būsimasis charakteris tiesiogiai priklauso nuo mamos jausmų, emocijų ir nerimo dėl nėštumo. Kitaip sakant, ramios ir tylios mamos gimdė ir augino ramius, laimingus vaikus.

KELETAS ĮDOMYBIŲ IŠ ĮVAIRIŲ LAIKOTARPIŲ

Kaip sužinoti, kad laukiesi? Šiais laikais nusiperki nėštumo testą vaistinėje, padarai ir jau po keleto minučių naujienas gali pranešti šeimai. Tačiau palyginti visai neseniai, prieš keletą dešimčių metų nėštumo nustatymas buvo ilgas ir sudėtingas procesas. Kai XX a. pradžioje mokslininkai aptiko nėštumo hormoną, jie nesugalvojo nieko geriau, kaip moters šlapimo sušvirkšti nesubrendusiems triušiams arba pelėms. Po penkių dienų gyvūnus tiesiog nugalabydavo, kad ištirtų kiaušides. Jei šios pasirodydavo padidėjusios, moterį jau būdavo galima sveikinti.

Nevalgyti... triušio galvos. Kaip ir dabar, seniau būdavo pabrėžiama, kad negalima valgyti to, kas kenktų vaikui. Tačiau tie dalykai, kurie mažiau kenktų, labai pasikeitė. Pavyzdžiui, XV a., nėščiosioms kuo griežčiausiai buvo uždrausta valgyti triušio galvą, nes... vaikas gali gimti su nesuaugusia lūpa. Arba drausdavo valgyti ir įvairius minkštus sūrius, neva berniuko lyties organas bus mažas. O jei besilaukianti moteris valgys aštrų maistą, sakydavo, kad vaikas gali apakti!

Ar užsiimti seksu? Praeityje į šį klausimą atsakydavo taip: galite, jei norite, kad jūsų vaikas būtų iškrypėlis...

Pasirūpinti vyru! 1972-aisiais, pagal kai kurių moterų patarimus, buvo paskelbtos rekomendacijos nėščiajai, ir viena tų rekomendacijų raginte ragino neapleisti savo vyro: prieš važiuodama gimdyti moteris turi juo pasirūpinti – palikti atsarginės švarios patalynės, kad užtektų, kol žmonos nebus. Ir, jeigu vyras namuose bus vienas, pasirūpinti maistu – produktais, su kuriais galėtų pats susitvarkyti.

Pokyčiai per pastaruosius šimtą metų

Kalbant apie moteris, jos tapo aukštesnės, protingesnės, gyvybingesnės. Statistiškai moters, gyvenusios prieš šimtą metų, vidutiniškas ūgis buvo 155 cm, svoris – 55 kg. Dabartiniai vidutiniški parametrai – 170 cm ūgis ir 65 kg svoris. Tipinė praėjusio amžiaus moters figūra paaugliška: platūs pečiai, nedidelė krūtinė, siauri klubai ir neišreikštas liemuo.

Šiais laikais fizinio krūvio mažiau – šis, nors ir treniruodavo, bet sendino žmones anksčiau laiko, tad dabar moterys atrodo daug jaunesnės.

Dabartiniais laikais 99 proc. naujagimių išgyvena, o maždaug prieš 150 metų kūdikių išgyvenamumas siekė tik 30–50 proc.

Dar XIX a. moteris per savo gyvenimą pagimdydavo vidutiniškai dešimt vaikų, geriausiu atveju iš jų išgyvendavo pusė. Dabar moteris pagimdo vidutiniškai vieną du vaikus ir, net jei mažylis serga sunkia liga, jam yra šansų jaustis geriau ir sėkmingai socializuotis.

Gyvenimo trukmė taip pat pasikeitė, ir į naudą dabartiniams laikams. Po 35-erių gyvenimas, sakoma, tik prasideda, o anuomet apie 40 sulaukusią moterį jau galėjo pavadinti pagyvenusia...

Ir dar vienas džiuginantis skirtumas, palyginti su praeitimi, – dabartiniais laikais moterų intelekto koeficientas gerokai padidėjo! Ir netgi lenkia vyrų.

Parengta pagal užsienio spaudą

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata ir gera savijauta

Gydytoja: kada anksčiausiai galima pamatyti būsimo vaiko lytį (1)

Gydytoja: kada anksčiausiai galima pamatyti būsimo vaiko lytį
Nors 4 D echoskopas jau nėra didelė naujiena, vis tiek jis – tarsi stebuklas, nes rodo tai, ką vaisius veikia pilvelyje „čia" ir „dabar".

Išskirtinėje fotosesijoje – 100 pasipuošusių nėščiųjų

Išskirtinėje fotosesijoje – 100 pasipuošusių nėščiųjų
Algis Kriščiūnas įamžino 100 nėščiųjų bendroje nuotraukoje. Taip gegužę vyksiančios konferencijos „Sveika ir laiminga mama" organizatoriai sveikino Lietuvą su valstybės atkūrimo šimtmečiu.

Romualdas Šemeta: kas iš tiesų yra sąmoninga tėvystė

Romualdas Šemeta: kas iš tiesų yra sąmoninga tėvystė
Romualdas Šemeta – gydytojas akušeris – ginekologas, turintis 30 m. klinikinės praktikos patirtį, daugiau nei 20 m. ruošiantis besilaukiančias šeimas gimdymui. Gydytojas yra konferencijos „Sveika ir laiminga mama“ ambasadorius ir diskusijos dalyvis.

Nėštumo metu diagnozę „vėžys“ išgirdusi Vaida dėkoja ją ir sūnų išgelbėjusiems medikams

Nėštumo metu diagnozę „vėžys“ išgirdusi Vaida dėkoja ją ir sūnų išgelbėjusiems medikams
Po širdimi nešioti gyvybę ir sužinoti, jog kiaušidėje rastas cistinis darinys turi navikinių ląstelių - kiekvienai būsimai motinai ši žinia būtų gniuždanti.

Romualdas Šemeta: būsimo vaiko sveikata formuojasi dar iki fizinio jo gyvybės užsimezgimo

Romualdas Šemeta: būsimo vaiko sveikata formuojasi dar iki fizinio jo gyvybės užsimezgimo
Rytų šalyse nuo seno teigiama, jog vaikas pas mamą pirmiausia ateina dvasiniu pavidalu, likus 3-4 mėnesiams iki nėštumo pradžios, todėl sąmoningas tėvų požiūris į vaikelio auginimą turi prasidėti dar prieš planuojant naują gyvybę.

Kur lankytis nėštumo metu – pas šeimos gydytoją ar akušerį ginekologą?

Kur lankytis nėštumo metu – pas šeimos gydytoją ar akušerį ginekologą?
Pagal SAM (Sveikatos apsaugos ministerijos) nustatytas ir patvirtintas metodikas mažos rizikos nėštumo priežiūros paslaugas teikia šeimos gydytojas ar PASP (pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos) komandos akušeris ginekologas. Kokia tikrovė? Konsultuoja gydytoja akušerė ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

Paaiškėjo, kokio amžiaus moterys Lietuvoje dažniausiai susilaukia pirmojo vaikelio

Paaiškėjo, kokio amžiaus moterys Lietuvoje dažniausiai susilaukia pirmojo vaikelio
Moterys Europos Sąjungoje pirmagimio susilaukia būdamos vidutiniškai 29-erių metų, praneša naujienų agentūra ELTA.

Skelbia 100 nėščiųjų paiešką, kurias pakvies į išskirtinę fotosesiją

Skelbia 100 nėščiųjų paiešką, kurias pakvies į išskirtinę fotosesiją
Konferencijos „Sveika ir laiminga mama", kuri Vilniuje vyks Motinos dieną, organizatoriai kviečia besilaukiančias moteris į unikalią fotosesiją. 100 nėščiųjų bus įamžintos bendroje nuotraukoje ir taip pasveikins Lietuvą su šimtmečiu!

Dr. Lolita Navickienė: ryšys tarp vaikelio ir jo mamos užsimezga nėštumo metu

Dr. Lolita Navickienė: ryšys tarp vaikelio ir jo mamos užsimezga nėštumo metu
Koks bebūtų reiklus šiandieninis pasaulis ir didelis kasdienis gyvenimo tempas, šeima visuomet buvo, yra ir bus didžiausia vertybė. Šeimoje gimsta nauja gyvybė, o kūdikio gimimas yra džiaugsmas ir didis pasaulio stebuklas visiems.

Dažniausi ir svarbiausi tyrimai nėštumo metu

Dažniausi ir svarbiausi tyrimai nėštumo metu
Per nėštumą reikia nemažai tyrimų. Kokie reikalingi, kad kūdikis negimtų turėdamas pavojingą užkratą?

Gydytoja I.Kravčenkienė nėščiosioms: neprisikurkite nereikalingų įsivaizdavimų

Gydytoja I.Kravčenkienė nėščiosioms: neprisikurkite nereikalingų įsivaizdavimų
Apie pastojusią moterį tik ir kalbama, kokia ji ypatinga, kokia nuostabi jos būklė. Nereta prisipažįsta, kad tapusi nėščia šiek tiek nusivylė, kaip viena mūsų skaitytoja įvardijo, atrodo, gyvenimo šventė vyksta, o tu stovi kažkur už durų ir tavęs neįleidžia vidun... Nesijauti nei labai graži, nei labai ypatinga, tiesiog nei šiokia, nei tokia...

Net 60 proc. nėščiųjų elgiasi rizikingai, atskleidė tyrimas gimdymo namuose (2)

Net 60 proc. nėščiųjų elgiasi rizikingai, atskleidė tyrimas gimdymo namuose
Net 60 proc. nėščiųjų nepaiso gydytojų rekomendacijų, rizikuodamos pakenkti būsimiems kūdikiams.

Kaip patenkinti vitaminų poreikį nesuvalgant nė vienos tabletės

Kaip patenkinti vitaminų poreikį nesuvalgant nė vienos tabletės
Nėštumo metu svarbūs ne vien vitaminai, bet ir mineralai bei mikroelementai. Kokių jų reikia ir kokiuose produktuose jų daugiausia?

Kodėl nėščioms moterims reikia glostyti savo pilvą

Kodėl nėščioms moterims reikia glostyti savo pilvą
Besilaukiančios moterys, nepatingėkite glostyti pilvų – kūdikiams tai patinka!

Kokie tyrimai skiriami nėščiajai

Kokie tyrimai skiriami nėščiajai
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos primena, kad vaikelio besilaukiantys tėvai turi rūpintis vaiko sveikata dar iki jo gimimo - lankytis reguliariai pas gydytojus, atlikti reikiamus tyrimus.