Nėščiosioms gydytojai prieš kelis šimtus metų patardavo tai, nuo ko šiandien plaukai šiaušiasi

 (8)
Kokių rekomendacijų nėščiosios sulaukdavo iš gydytojų maždaug prieš 150 metų ar dar seniau? Į dabartinius – sveikai maitintis, saikingai judėti, nevartoti alkoholio – jie anaiptol nelabai panašūs...
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Iš praeities: patarimai nėščiajai

Nėštumo metu moterys paiso gydytojų rekomendacijų, ir tai nestebina – juk gydytojas žino, ko reikia, kad mažylis vystytųsi sveikas. Ir jei dabartinė moteris išgirstų prieš 150 nėščiosioms medikų duotus patarimus, pasijustų, švelniai tariant, keistai. Įsivaizduokite, gydytojas nėštukei liepia parūkyti, neva tai atpalaiduoja, susiveržti pilvą korsetu, kad būtų patogiau (ir gražiau), niekur neiti iš namų, nes juk lauke šviečia saulė, ir išgerti alkoholio... Taip, visa tai besilaukiančios moterys maždaug prieš 150 metų išgirsdavo iš gydytojų ir uoliai vykdydavo rekomendacijas – juk jei gydytojas pasakė, vadinasi, žino, kaip geriau. Ir jau turbūt nebestebina, kodėl, anuomet mirštamumas buvo nepalyginamai didesnis... Taigi, kokių patarimų sulaukdavo nėštukės?

Nešioti korsetus.

Karalienės Viktorijos laikais (XIX a.) išorinė moters išvaizda buvo griežtai reglamentuota. Tuomet būtinas aprangos atributas buvo korsetas. Ir nėščios moterys nelaikytos išimtimi. Joms skirti korsetai gal ir buvo kiek laisvesni, bet vis tiek gerokai verždavo pilvą. Kai kurie sakydavo, kad korsetas kaip tik prilaikydavo moters pilvuką ir jai būdavo lengviau vaikščioti, o vaikeliui padėdavo rasti taisyklingą padėtį, bet, kita vertus, aišku viena, kad stipriai suveržus vaisiui tai – visai ne į naudą, tad anais laikais būta daug persileidimų...

Gimdyti su chloroformo nejautra.

Kad palengvintų nėščiosios kančias gimdymo metu, XIX a. gydytojai į pagalbą pasitelkė vadinamąją narkozę – pacientės tiesiog įkvėpdavo chloroformo. Netgi pati karalienė Viktorija du paskutinius savo vaikus gimdė būtent taip. Egzistavo ir antra šio reiškinio medalio pusė. Chloroformas neigiamai veikia nervinę sistemą, tad gavus tokią narkozę, būdavo, gimdančiajai atbukdavo ne tik skausmo, bet ir kiti pojūčiai, tad kūdikiai neretai gimdavo negyvi.

Nešioti sukneles, slepiančias didėjantį pilvuką.

Prieš pusantro amžiaus padidėjęs besilaukiančios moters pilvas buvo laikomas kažkuo nepadoriu, negražiu, netinkamu rodyti, todėl moterys jį slėpdavo po drabužiais. Iš pradžių buvo madingos krinolino (krinolinas – suknelė arba sijonas, kurių apatinė dalis plati, ištempta ant lankų; tokios nešiotos XIX a. viduryje) suknelės, vėliau, kai pūstų suknelių bumas praėjo, didėjantį pilvuką būsimosios mamos slėpdavo po raukiniais, iš priekio ilgesniais švarkais, apsiaustais. Būdavo tiesiog nepadoru išeiti į gatvę nepasipuošus, apsirengus bet kaip – manyta, kad vaikas gims gražus tik tada, jei mama nėštumo metu vaikščios pasidabinusi geriausiais apdarais.

Parūkyti...

Karalienės Viktorijos laikais rūkymas laikytas naudingu sveikatai. Gydytojai nėščiosioms netgi patardavo parūkyti, neva tai paskatina virškinimą ir atpalaiduoja... Kai kurie gydytojai teigdavo, kad rūkymas atpalaiduoja, tad tai neva naudinga ir vaisiui.

Išgerti alkoholio.

XIX a. nėščiosioms gydytojai išrašydavo... alkoholio. Moterims būdavo galima išgerti raudonojo vyno. Kai kurios saiką prarasdavo ir nesuprasdavo, kada jau reikėtų sustoti... Juk jei gydytojas leido, vadinasi, galima.

Vengti saulės.

XIX a. nėščiosios kaip įmanydamos vengė saulės. Buvo manyta, kad ji neigiamai veikia vaisių. Besilaukiančios moterys, kad ir koks oras būtų, būdavo apsirengusios suknelėmis ilgomis rankovėmis, su pirštinaitėmis, o su savimi pasiimdavo lietsargį ir skrybėlę. O dar geriau, pasak anų laikų rekomendacijų, būsimai mamai apskritai niekur neiti iš namų, verčiau kūrenti šeimos židinį, užsiimti rankdarbiais, bendrauti (tik klausimas – su kuo?).

Galvoti apie teigiamus dalykus.

Šis patarimas išliko aktualus iki šių laikų. Viktorijos epochos gydytojai tikėjo, kad nėščios moters mintys persiduoda vaikui. O jo būsimasis charakteris tiesiogiai priklauso nuo mamos jausmų, emocijų ir nerimo dėl nėštumo. Kitaip sakant, ramios ir tylios mamos gimdė ir augino ramius, laimingus vaikus.

KELETAS ĮDOMYBIŲ IŠ ĮVAIRIŲ LAIKOTARPIŲ

Kaip sužinoti, kad laukiesi? Šiais laikais nusiperki nėštumo testą vaistinėje, padarai ir jau po keleto minučių naujienas gali pranešti šeimai. Tačiau palyginti visai neseniai, prieš keletą dešimčių metų nėštumo nustatymas buvo ilgas ir sudėtingas procesas. Kai XX a. pradžioje mokslininkai aptiko nėštumo hormoną, jie nesugalvojo nieko geriau, kaip moters šlapimo sušvirkšti nesubrendusiems triušiams arba pelėms. Po penkių dienų gyvūnus tiesiog nugalabydavo, kad ištirtų kiaušides. Jei šios pasirodydavo padidėjusios, moterį jau būdavo galima sveikinti.

Nevalgyti... triušio galvos. Kaip ir dabar, seniau būdavo pabrėžiama, kad negalima valgyti to, kas kenktų vaikui. Tačiau tie dalykai, kurie mažiau kenktų, labai pasikeitė. Pavyzdžiui, XV a., nėščiosioms kuo griežčiausiai buvo uždrausta valgyti triušio galvą, nes... vaikas gali gimti su nesuaugusia lūpa. Arba drausdavo valgyti ir įvairius minkštus sūrius, neva berniuko lyties organas bus mažas. O jei besilaukianti moteris valgys aštrų maistą, sakydavo, kad vaikas gali apakti!

Ar užsiimti seksu? Praeityje į šį klausimą atsakydavo taip: galite, jei norite, kad jūsų vaikas būtų iškrypėlis...

Pasirūpinti vyru! 1972-aisiais, pagal kai kurių moterų patarimus, buvo paskelbtos rekomendacijos nėščiajai, ir viena tų rekomendacijų raginte ragino neapleisti savo vyro: prieš važiuodama gimdyti moteris turi juo pasirūpinti – palikti atsarginės švarios patalynės, kad užtektų, kol žmonos nebus. Ir, jeigu vyras namuose bus vienas, pasirūpinti maistu – produktais, su kuriais galėtų pats susitvarkyti.

Pokyčiai per pastaruosius šimtą metų

Kalbant apie moteris, jos tapo aukštesnės, protingesnės, gyvybingesnės. Statistiškai moters, gyvenusios prieš šimtą metų, vidutiniškas ūgis buvo 155 cm, svoris – 55 kg. Dabartiniai vidutiniški parametrai – 170 cm ūgis ir 65 kg svoris. Tipinė praėjusio amžiaus moters figūra paaugliška: platūs pečiai, nedidelė krūtinė, siauri klubai ir neišreikštas liemuo.

Šiais laikais fizinio krūvio mažiau – šis, nors ir treniruodavo, bet sendino žmones anksčiau laiko, tad dabar moterys atrodo daug jaunesnės.

Dabartiniais laikais 99 proc. naujagimių išgyvena, o maždaug prieš 150 metų kūdikių išgyvenamumas siekė tik 30–50 proc.

Dar XIX a. moteris per savo gyvenimą pagimdydavo vidutiniškai dešimt vaikų, geriausiu atveju iš jų išgyvendavo pusė. Dabar moteris pagimdo vidutiniškai vieną du vaikus ir, net jei mažylis serga sunkia liga, jam yra šansų jaustis geriau ir sėkmingai socializuotis.

Gyvenimo trukmė taip pat pasikeitė, ir į naudą dabartiniams laikams. Po 35-erių gyvenimas, sakoma, tik prasideda, o anuomet apie 40 sulaukusią moterį jau galėjo pavadinti pagyvenusia...

Ir dar vienas džiuginantis skirtumas, palyginti su praeitimi, – dabartiniais laikais moterų intelekto koeficientas gerokai padidėjo! Ir netgi lenkia vyrų.

Parengta pagal užsienio spaudą

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata ir gera savijauta

Ką reikia žinoti apie svorio augimą nėštumo metu

Ką reikia žinoti apie svorio augimą nėštumo metu
Yra vienintelis kartas gyvenime, kai moteris džiaugiasi, kai jai auga svoris - nėštumas. Kaip smagu neskaičiuoti kiekvieno centimetro aplink taliją, žinant, kad tai ženklas, jog vaikas auga, ir jam nieko netrūksta.

Nufilmavo retą procedūrą, kaip gydytojas rankomis apsuka vaikelį gimdoje (2)

Nufilmavo retą procedūrą, kaip gydytojas rankomis apsuka vaikelį gimdoje
Kai vaikas mamos gimdoje yra įsitaisęs sėdmenine pirmeiga, gydytojai pirmiausia svarsto cezario pjūvio operacijos galimybę.

Neįtikėtina: iš labai arti nufilmavo, kaip mamos gimdoje juda kūdikis (2)

Neįtikėtina: iš labai arti nufilmavo, kaip mamos gimdoje juda kūdikis
Visai gali būti, kad ateityje įprastas ultragarso tyrimo procedūras pakeis naujos kartos medicinos įranga, kuri leis gydytojams dar aiškiau matyti, kaip motinos gimdoje vystosi būsimasis vaikelis.

Mityba nėštumo metu: ką ir kaip valgyti

Mityba nėštumo metu: ką ir kaip valgyti
Nėštumas – ypatingas laikotarpis kiekvienai moteriai, kurio metu reikia itin rūpintis savo sveikata. Šiuo laikotarpiu būtina galvoti ne tik apie tai, kad kūdikis sklandžiai vystytųsi, tačiau ir apie savo savijautą. Nėštumo metu gydytojai rekomenduoja moterims itin atidžiai rinktis, ką valgyti, ir pakeisti visus neteisingus mitybos įpročius.

3 populiarūs nėštumo prietarai: tikėti ar ne?

3 populiarūs nėštumo prietarai: tikėti ar ne?
Nėštumas net ir šiais laikais apipintais daug mitų, tai paslaptingas laikotarpis, kuomet ne visada klausome proto balso ir logiškų paaiškinimų. Ką jau kalbėti apie mūsų protėvius, kurie nėštumo metu turėjo daug draudimų ir prietarų.

Pykinimas nėštumo metu: kas padeda efektyviausiai (1)

Pykinimas nėštumo metu: kas padeda efektyviausiai
Vienas nėštukes pykina taip smarkiai, kad net gyvenimas tampa nemielas, kitoms pasiseka labiau ir blogumą jaučia tik retkarčiais, o dar kitos džiaugiasi visai to prasto jausmo nepatyrusios. Kaip gelbėjasi mamos, kai būna labai negera?

Nėštumas ir kraujo spaudimas: svarbu žinoti

Nėštumas ir kraujo spaudimas: svarbu žinoti
Padidėjęs arba pernelyg mažas kraujo spaudimas - nereta nėščiųjų problema. Nepamirškite to aptarti savo vizito pas gydytoją metu, na, o mes pateikiame svarbiausiąją informaciją apie kraujo spaudimą.

Džiaugtis nėštumu dažnai trukdo baimės: 10 dažniausių (2)

Džiaugtis nėštumu dažnai trukdo baimės: 10 dažniausių
Nėštumas – nauja būsena, kuri neretai moterį ne tik džiugina, bet ir šiek tiek gąsdina. Gera žinia yra ta, kad truputėlį jaudintis yra normalu, ir panašiai jaučiasi dauguma nėščiųjų. Kas kita, jei baimė tokia didelė, kad pradeda trukdyti, tuomet kreiptis pagalbos – būtina.

Tyrimai, kurių neišvengsite

Tyrimai, kurių neišvengsite
Kaip dažnai nėštumo metu teks lankytis pas gydytoją ir kokie tyrimai bus atliekami? Trumpai drūtai apie nėščiosios sveikatos priežiūrą.

Atviras pokalbis su mamomis: nėštumas – labiau džiaugsmas ar kančia

Atviras pokalbis su mamomis: nėštumas – labiau džiaugsmas ar kančia
Vienos nėštukės patiria kone euforiją – jos gerai jaučiasi, nekamuoja pykinimas, tad drąsiai gali vaikelio laukimą vadinti džiaugsmingu, kitoms taip paprasta nebūna: pykina, gresia persileidimas arba tiesiog... galvoje sumaištis.

Keisčiausi nėščiųjų įgeidžiai: silkė su pienu, kalnas citrinų ir žalia žuvis (1)

Keisčiausi nėščiųjų įgeidžiai: silkė su pienu, kalnas citrinų ir žalia žuvis
Silkė su pienu, kilogramas citrinų, kalnas raugintų agurkėlių... Net nenumanysi, ko užsimanys nėštukė! Klausiame mamų, kokio maisto jos labiausiai norėjo, kai laukėsi, ir į kokį net pažvelgti negalėjo.

Kaip atpažinti ankstyvuosius sepsio simptomus ir užkirsti kelią nelaimei

Kaip atpažinti ankstyvuosius sepsio simptomus ir užkirsti kelią nelaimei
Pasaulyje nuo sepsio kasmet miršta apie 100 tūkstančių nėščiųjų ir gimdyvių bei milijonas naujagimių.

Alkoholio poveikis būsimo vaiko sveikatai

Alkoholio poveikis būsimo vaiko sveikatai
Alkoholis (etanolis, etilo alkoholis) yra legaliai vartojama medžiaga, kuri priklauso teratogenams. Teratogenas – bet koks egzogeninis veiksnys (cheminis, biologinis ar fizinis), kuris, veikdamas embrioną ir vaisių, sutrikdo normalią raidą ir lemia anomalijų atsiradimą.

Pastojau po pagalbinio apvaisinimo: pasakyti aplinkiniams ar slėpti (37)

Pastojau po pagalbinio apvaisinimo: pasakyti aplinkiniams ar slėpti
Nevaisingumą gydančių specialistų paslaugomis naudojasi daug šeimų, negalinčių įprastu būdu susilaukti vaikų. Ar reikia apie tai atvirai papasakoti giminaičiams ir draugams?

Gydytojas pataria, ką svarbu žinoti apie nėščiųjų ultragarso tyrimą

Gydytojas pataria, ką svarbu žinoti apie nėščiųjų ultragarso tyrimą
Pirmosios kūdikio nuotraukos, atliktos ultragarso tyrimo metu, dar iki vaikelio gimimo apkeliauja visus šeimos narius bei artimuosius. Pranešime spaudai informuojama apie tai, ką nėščioji ir jos artimieji turi žinoti apie ultragarso tyrimą.