Nėščiosios vaisiaus vandenys: svarbu žinoti

Vaisiaus vandenys būtų paprastas vanduo, jei juose nebūtų angliavandenių, baltymų, riebalų, vaisiaus odos ląstelių, svarbių genetiniam tyrimui. Pagal jį gydytojai sprendžia apie vaisiaus raidą, jo chromosomas.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Vaisiaus vandenys pradeda gamintis ketvirtą nėštumo savaitę. Nuo penktos savaitės gydytojas ginekologas echoskopo ekrane jau mato gemalinę pūslelę, kurią ir sudaro vaisiaus vandenys. Pirmosiomis nėštumo savaitėmis jų nėra daug, nėštumas patvirtinamas tada, kai gemalinės pūslelės dydis, apžiūrint gimdą echoskopu, siekia vieną centimetrą.

Nėštumo pradžioje vaisiaus vandenų yra vos vienas mililitras, o apie 32-34-ą savaitę jų būna jau nuo pusės iki pusantro litro. Gydytojai apžiūrėdami echoskopu besilaukiančią moterį pasižiūri, ar vaisiaus vandenų kiekis yra normalus, o matuoja juos nuo vidinės gimdos sienelės iki bet kurios judrios vaisiaus kūno dalies (rankytės, kojos, virkštelės).

Pirmomis nėštumo savaitėmis vaisiaus vandenis gamina vandenmaišio danga, vėliau į šį procesą įsitraukia ir placenta, o nuo 21-os nėštumo savaitės didžiąją vandenų kiekį pagamina pats vaisius.

Mažas, gimdoje gyvenantis kūdikis per parą nuryja iki 500 ml gemalinių vandenų, o juos išgėręs pasišlapina - taip didžiąją vaisiaus vandenų kiekį sudaro jo šlapimas. Nereikia apsirikti: vaisiaus šlapimo sudėtis yra kitokia, nei jau gimusio kūdikio.

Per daug vandenų

Kad vaisiaus vandenų per daug, galima įtarti ir iš nėščiosios savijautos - jai tampa sunkiau kvėpuoti, sutrinka virškinamojo trakto veikla, tinsta kojos, prasčiau juntami vaisiaus judesiai. Įtarimų kelia ir per didelis pilvas. Pirmiausia ieškoma priežasties, kodėl vaisiaus vandenys neatitinka normų.

Per daug vandenų gali gamintis dėl vaisiaus kraujo konflikto, diabeto, įgimtos mažakraujystės. Jų per daug pasigaminti gali ir tada, jeigu pilvelyje gyvenantis kūdikiukas užsikrėtė kokia nors virusine liga, dėl nervų sistemos trūkumų, įvairių imuninių ligų. Pastebėta, kad polinkis į didelį vaisiaus vandenų kiekį gali būti ir paveldimas.

Jeigu gydytojai neaptinka vaisiaus apsigimimų ar kokių nors sveikatos bėdų, tiesiog stebi nėščiąją; jeigu vaisius užsikrėtė virusine liga, skiria gydymą (kai vaisius pasveiksta, vandenų ir vėl būna tiek, kiek reikia).

Jeigu dėl per daug vandenų išsivysto hemorojus, labai tinsta kojos, būsimoji mamytė negali valgyti, nes didžiulė gimda pakelia žarnyną ir maistas negali kokybiškai juo slinkti į skrandį. Kad nėščioji jaustųsi geriau, gydytojai dalį gali nuleisti (būna, net apie litrą).

Kai vandenų per mažai

Dažniau pastebimi kūdikio apsigimimai, kai vaisiaus vandenų per mažai. Kadangi didžiąją vandenų dalį sudaro vaisiaus šlapimas, mažas jų kiekis gali rodyti, kad kūdikis labai mažai šlapinasi, pavyzdžiui, dėl inkstų bėdų.

Kita per mažo vandenų kiekio priežastis - placentos sutrikimai.

Jeigu vaisiaus vandenų nepakanka, kūdikis negali įprastai judėti gimdoje ir dėl ribotų judesių sutrinka jo raida.

Sveikas kūdikis daug juda gimdoje, judant vystosi jo raumenys, lietimo, čiulpimo refleksai, kūno koordinacija, bręsta nervų sistema. Kai vandenų per mažai, guli suspaustas gimdos sienelių, jo judesiai labai suvaržyti.

Pastebėta, kad tokiems kūdikiams dažniau būna klubo sąnarių displazija.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata ir gera savijauta

Kaip patenkinti vitaminų poreikį nesuvalgant nė vienos tabletės

Kaip patenkinti vitaminų poreikį nesuvalgant nė vienos tabletės
Nėštumo metu svarbūs ne vien vitaminai, bet ir mineralai bei mikroelementai. Kokių jų reikia ir kokiuose produktuose jų daugiausia?

Kodėl nėščioms moterims reikia glostyti savo pilvą

Kodėl nėščioms moterims reikia glostyti savo pilvą
Besilaukiančios moterys, nepatingėkite glostyti pilvų – kūdikiams tai patinka!

Kokie tyrimai skiriami nėščiajai

Kokie tyrimai skiriami nėščiajai
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos primena, kad vaikelio besilaukiantys tėvai turi rūpintis vaiko sveikata dar iki jo gimimo - lankytis reguliariai pas gydytojus, atlikti reikiamus tyrimus.

Kokia yra tikimybė, kad susilauksite ne vieno, o dvynukų ar net trynukų

Kokia yra tikimybė, kad susilauksite ne vieno, o dvynukų ar net trynukų
Jei nėštumas daugiavaisis, moters organizmui tenka kur kas didesnis krūvis nei įprastai, todėl būtina išskirtinė gydytojų priežiūra ir didesnės pačios būsimos mamos pastangos. Kiekvieno vaikelio gimimas yra ypatinga dovana tėvams, o gimę du ar trys sveiki mažyliai – jau tikras stebuklas.

Ar galima jausti artėjantį persileidimą?

Ar galima jausti artėjantį persileidimą?
Savaiminiu persileidimu baigiasi net iki 20 procentų visų nėštumų. Kai kurie jų įvyksta anksti, moteriai taip ir nesužinojus, kad ji laukiasi, o kai kurie būna skaudūs ir nutinka tada, kai pora apsidžiaugia nėštumu, praneša apie jį artimiesiems ir nekantriai laukia gimsiančio vaiko.

Kaip keičiasi moters higiena nėštumo metu

Kaip keičiasi moters higiena nėštumo metu
Nėštumo metu keičiasi moters kūnas, tad kaip turi keistis jo priežiūra ir higienos procedūros?

Ginekologė: geriausias amžius gimdyti vaikus yra... (6)

Ginekologė: geriausias amžius gimdyti vaikus yra...
Vienos moterys džiaugiasi vyresne motinyste, o kitos išgyvena, kad delsė ir negimdė anksčiau, nes nebegali pastoti. Vyresnė motinystė. „Už" ir „prieš". Konsultuoja gydytoja ginekologė dr. Žaneta Kasilovskienė.

Nėščioji tiesiog norėjo nusifotografuoti prie jūros, tačiau likimas iškrėtė pokštą

Nėščioji tiesiog norėjo nusifotografuoti prie jūros, tačiau likimas iškrėtė pokštą
Tokio kadro nei surežisuosi, nei suplanuosi. Tai viena įspūdingiausių nėščiųjų nuotraukų.

Berniukas ar mergaitė? 3 originalūs būdai sužinoti vaiko lytį

Berniukas ar mergaitė? 3 originalūs būdai sužinoti vaiko lytį
Užsienyje, ypač JAV, labai populiarūs vakarėliai, kurių metu vaikelio besilaukianti pora visiems artimiesiems ir draugams atskleidžia savo būsimo vaikelio lytį.

Gripas ir nėštumas: svarbu žinoti

Gripas ir nėštumas: svarbu žinoti
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai įspėja, kad nėščios moterys, susirgusios gripu, gali patirti sunkių nėštumo komplikacijų. Jeigu laukiatės kūdikio, yra didesnė tikimybė sunkiai susirgti gripu, patekti į ligoninę, patirti priešlaikinį gimdymą.

Ką reikia žinoti apie svorio augimą nėštumo metu

Ką reikia žinoti apie svorio augimą nėštumo metu
Yra vienintelis kartas gyvenime, kai moteris džiaugiasi, kai jai auga svoris - nėštumas. Kaip smagu neskaičiuoti kiekvieno centimetro aplink taliją, žinant, kad tai ženklas, jog vaikas auga, ir jam nieko netrūksta.

Nufilmavo retą procedūrą, kaip gydytojas rankomis apsuka vaikelį gimdoje (2)

Nufilmavo retą procedūrą, kaip gydytojas rankomis apsuka vaikelį gimdoje
Kai vaikas mamos gimdoje yra įsitaisęs sėdmenine pirmeiga, gydytojai pirmiausia svarsto cezario pjūvio operacijos galimybę.

Neįtikėtina: iš labai arti nufilmavo, kaip mamos gimdoje juda kūdikis (2)

Neįtikėtina: iš labai arti nufilmavo, kaip mamos gimdoje juda kūdikis
Visai gali būti, kad ateityje įprastas ultragarso tyrimo procedūras pakeis naujos kartos medicinos įranga, kuri leis gydytojams dar aiškiau matyti, kaip motinos gimdoje vystosi būsimasis vaikelis.

Mityba nėštumo metu: ką ir kaip valgyti

Mityba nėštumo metu: ką ir kaip valgyti
Nėštumas – ypatingas laikotarpis kiekvienai moteriai, kurio metu reikia itin rūpintis savo sveikata. Šiuo laikotarpiu būtina galvoti ne tik apie tai, kad kūdikis sklandžiai vystytųsi, tačiau ir apie savo savijautą. Nėštumo metu gydytojai rekomenduoja moterims itin atidžiai rinktis, ką valgyti, ir pakeisti visus neteisingus mitybos įpročius.

3 populiarūs nėštumo prietarai: tikėti ar ne?

3 populiarūs nėštumo prietarai: tikėti ar ne?
Nėštumas net ir šiais laikais apipintais daug mitų, tai paslaptingas laikotarpis, kuomet ne visada klausome proto balso ir logiškų paaiškinimų. Ką jau kalbėti apie mūsų protėvius, kurie nėštumo metu turėjo daug draudimų ir prietarų.