Pastojau po pagalbinio apvaisinimo: pasakyti aplinkiniams ar slėpti

 (37)
Nevaisingumą gydančių specialistų paslaugomis naudojasi daug šeimų, negalinčių įprastu būdu susilaukti vaikų. Ar reikia apie tai atvirai papasakoti giminaičiams ir draugams?
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Iš skaitytojos laiško:

„Man 31 metai. Esu ištekėjusi dvejus metus, o su vyru draugaujam jau 5 metus. Iš pradžių apie vaikus nekalbėjom, buvom ką tik susipažinę, norėjosi "pagyventi dėl savęs", daug keliavom, dirbom. Kai susituokėm prieš dvejus metus, pradėjom galvoti, kad norėtume susilaukti vaiko. Aš pati pagalvojau, kad 30 metų yra labai gražus amžius moteriai tapti mama. Tačiau vaikelis neskubėjo ateiti pas mus. Iš tiesų tai nelabai ir jaudinausi dėl to, nes kaip tik darbe pasiūlė naujas pareigas, pasinėriau į jas, o šeimos planavimą nusprendžiau palikti likimui - bus kaip bus. Bet dar po pusmečio, taigi, buvo praėję pusantrų metų nuo mūsų vestuvių, dingtelėjo mintis, kad reiktų nuodugniai išsitirti, ar esame abu su vyru vaisingi ir kodėl tas planavimas nėra toks greitas. Iš pradžių pas gydytojus ėjau aš viena, tada ir vyras atliko tyrimus.

Priežastis paaiškėjo gana greitai ir vaistais ji yra gana gerai pašalinama (taip sako gydytoja). Na, o jeigu nepadės, prireiks intervencinės procedūros. Apie šiuos vizitus pas gydytojus nesakiau niekam - nei mamai, nei draugėms, nei vyro šeimai. Bet dabar galvoju - gal verta? Gal būtų mažiau klausimų "O kada vaikai?", "Tai kai toks geras darbas, apie vaikus nėra kada galvoti?". Žodžiu, dabar aktyviai svarstau, viešinti savo istoriją giminėms ir draugams ar ne."

Psichologės komentaras

Pagalbinis apvaisinimas – tai pagalba šeimoms, kurios negali susilaukti vaikų. Po šių procedūrų poros, susilaukusios vaikų, tai prilygina tikram stebuklui, ypač, jeigu vaikelis gimsta po gausybės bandymų ir skaudžių nusivylimų.

Sėkmingai pasibaigęs pagalbinis apvaisinimas ne tik išgelbsti poras nuo nevaisingumo, tačiau turi įtakos ir santuokai. Poros, pavargusios nuo nuolatinių bandymų, labai dažnai pradeda dėl to pyktis, nebesutarti ir kaltinti vienas kitą dėl taip susiklosčiusios situacijos, todėl viltis susilaukti kūdikio kartu tampa viltimi vėl patirti šeimyninę laimę.

Nors kūdikio planavimas paprastai sukelia teigiamus jausmus, poroms, kurios niekaip negali susilaukti vaikų, tai tampa tikru iššūkiu: mylėjimas konkrečiai nustatytu laiku, nuolatinis temperatūros tikrinimas bandant pagauti vaisingas dienas, laukimas ir tikėjimasis, kad jau šį kartą pavyks ir mažylis „užkibs" išties vargina. Tai patyrusios poros pasakoja, kad galiausiai mylėjimas tik vardan tikslo pradeda erzinti ir to darymas priverstinai tarsi sumenkina pačią meilę. Kai bandymai užtrunka per ilgai ir medikai nustato, kad pagalbinis apvaisinimas padėti negali, dalis porų ryžtasi pagalbiniam apvaisinimui, kurio metu apvaisinimas vyksta mėgintuvėlyje arba į moters lyties organus sušvirkščiama partnerio sperma. Jeigu procedūra būna sėkminga, porą aplankęs begalinis džiaugsmas dažnai po kurio laiko pereina į apmąstymo stadiją – kaip reikės ir ar reikės apie tai pranešti artimiesiems, draugams ir ar reikės papasakoti pačiam vaikui?

Jeigu nuspręsite pranešti artimiesiems apie vaikelio sunkų atėjimą į jūsų šeimą ir medicininę pagalbą pastojant – būkite pasiruošę atsakyti į pateiktus artimųjų klausimus. Iš pradžių jų reakcija gali būti visokia, tačiau būkite kantrūs. Žmonėms labai dažnai trūksta informacijos apie tam tikrus dalykus, o ypač tuos, su kuriais jie nėra susidūrę, todėl galite sulaukti negatyvios reakcijos, ir tokia ji gali būti būtent dėl klaidingo įsivaizdavimo. Tiek anksčiau buvusi vartojama „dirbtinio“ apvaisinimo sąvoka, tiek pats procesas daug kam skamba mįslingai, todėl tai patyrę žmonės gali aiškiai ir suprantamai papasakoti, paaiškinti, kodėl pasirinko šį gydymo būdą kaip vienintelę būtinybę, o ne kaip vieną iš galimybių.

Ar papasakoti ateityje vaikui apie tai, kokiais būdais medikai padėjo jam gimti, priklauso nuo tėvų požiūrio ir pačios pasakojimo priežasties. Tai neturėtų būti istorija paaugliui apie „nueitus kryžiaus kelius“ dėl jo atsiradimo ir apie dabartinį jo nedėkingumą.

Mano rekomendacija būtų apie tai kalbėtis jau visiems suaugus, kai nežinomybės, interpretacijos ar dvejonės nebeturi tokios stiprios įtakos žmogaus savęs suvokimui. Bet kokiu atveju žinia, kad dėl naujos gyvybės buvo dėtos ypatingos pastangos, ir supratimas, kaip ji buvo saugoma, kiek žmonių prie to prisidėjo – priverčia susimąstyti. Ši informacija turi būti suprantama kaip didelės meilės apraiška ir jau suaugusiam, tokios pat meilės ištroškusiam protui.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata ir gera savijauta

Gydytoja: kada anksčiausiai galima pamatyti būsimo vaiko lytį (1)

Gydytoja: kada anksčiausiai galima pamatyti būsimo vaiko lytį
Nors 4 D echoskopas jau nėra didelė naujiena, vis tiek jis – tarsi stebuklas, nes rodo tai, ką vaisius veikia pilvelyje „čia" ir „dabar".

Išskirtinėje fotosesijoje – 100 pasipuošusių nėščiųjų

Išskirtinėje fotosesijoje – 100 pasipuošusių nėščiųjų
Algis Kriščiūnas įamžino 100 nėščiųjų bendroje nuotraukoje. Taip gegužę vyksiančios konferencijos „Sveika ir laiminga mama" organizatoriai sveikino Lietuvą su valstybės atkūrimo šimtmečiu.

Romualdas Šemeta: kas iš tiesų yra sąmoninga tėvystė

Romualdas Šemeta: kas iš tiesų yra sąmoninga tėvystė
Romualdas Šemeta – gydytojas akušeris – ginekologas, turintis 30 m. klinikinės praktikos patirtį, daugiau nei 20 m. ruošiantis besilaukiančias šeimas gimdymui. Gydytojas yra konferencijos „Sveika ir laiminga mama“ ambasadorius ir diskusijos dalyvis.

Nėštumo metu diagnozę „vėžys“ išgirdusi Vaida dėkoja ją ir sūnų išgelbėjusiems medikams

Nėštumo metu diagnozę „vėžys“ išgirdusi Vaida dėkoja ją ir sūnų išgelbėjusiems medikams
Po širdimi nešioti gyvybę ir sužinoti, jog kiaušidėje rastas cistinis darinys turi navikinių ląstelių - kiekvienai būsimai motinai ši žinia būtų gniuždanti.

Romualdas Šemeta: būsimo vaiko sveikata formuojasi dar iki fizinio jo gyvybės užsimezgimo

Romualdas Šemeta: būsimo vaiko sveikata formuojasi dar iki fizinio jo gyvybės užsimezgimo
Rytų šalyse nuo seno teigiama, jog vaikas pas mamą pirmiausia ateina dvasiniu pavidalu, likus 3-4 mėnesiams iki nėštumo pradžios, todėl sąmoningas tėvų požiūris į vaikelio auginimą turi prasidėti dar prieš planuojant naują gyvybę.

Kur lankytis nėštumo metu – pas šeimos gydytoją ar akušerį ginekologą?

Kur lankytis nėštumo metu – pas šeimos gydytoją ar akušerį ginekologą?
Pagal SAM (Sveikatos apsaugos ministerijos) nustatytas ir patvirtintas metodikas mažos rizikos nėštumo priežiūros paslaugas teikia šeimos gydytojas ar PASP (pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos) komandos akušeris ginekologas. Kokia tikrovė? Konsultuoja gydytoja akušerė ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

Paaiškėjo, kokio amžiaus moterys Lietuvoje dažniausiai susilaukia pirmojo vaikelio

Paaiškėjo, kokio amžiaus moterys Lietuvoje dažniausiai susilaukia pirmojo vaikelio
Moterys Europos Sąjungoje pirmagimio susilaukia būdamos vidutiniškai 29-erių metų, praneša naujienų agentūra ELTA.

Skelbia 100 nėščiųjų paiešką, kurias pakvies į išskirtinę fotosesiją

Skelbia 100 nėščiųjų paiešką, kurias pakvies į išskirtinę fotosesiją
Konferencijos „Sveika ir laiminga mama", kuri Vilniuje vyks Motinos dieną, organizatoriai kviečia besilaukiančias moteris į unikalią fotosesiją. 100 nėščiųjų bus įamžintos bendroje nuotraukoje ir taip pasveikins Lietuvą su šimtmečiu!

Dr. Lolita Navickienė: ryšys tarp vaikelio ir jo mamos užsimezga nėštumo metu

Dr. Lolita Navickienė: ryšys tarp vaikelio ir jo mamos užsimezga nėštumo metu
Koks bebūtų reiklus šiandieninis pasaulis ir didelis kasdienis gyvenimo tempas, šeima visuomet buvo, yra ir bus didžiausia vertybė. Šeimoje gimsta nauja gyvybė, o kūdikio gimimas yra džiaugsmas ir didis pasaulio stebuklas visiems.

Dažniausi ir svarbiausi tyrimai nėštumo metu

Dažniausi ir svarbiausi tyrimai nėštumo metu
Per nėštumą reikia nemažai tyrimų. Kokie reikalingi, kad kūdikis negimtų turėdamas pavojingą užkratą?

Gydytoja I.Kravčenkienė nėščiosioms: neprisikurkite nereikalingų įsivaizdavimų

Gydytoja I.Kravčenkienė nėščiosioms: neprisikurkite nereikalingų įsivaizdavimų
Apie pastojusią moterį tik ir kalbama, kokia ji ypatinga, kokia nuostabi jos būklė. Nereta prisipažįsta, kad tapusi nėščia šiek tiek nusivylė, kaip viena mūsų skaitytoja įvardijo, atrodo, gyvenimo šventė vyksta, o tu stovi kažkur už durų ir tavęs neįleidžia vidun... Nesijauti nei labai graži, nei labai ypatinga, tiesiog nei šiokia, nei tokia...

Net 60 proc. nėščiųjų elgiasi rizikingai, atskleidė tyrimas gimdymo namuose (2)

Net 60 proc. nėščiųjų elgiasi rizikingai, atskleidė tyrimas gimdymo namuose
Net 60 proc. nėščiųjų nepaiso gydytojų rekomendacijų, rizikuodamos pakenkti būsimiems kūdikiams.

Kaip patenkinti vitaminų poreikį nesuvalgant nė vienos tabletės

Kaip patenkinti vitaminų poreikį nesuvalgant nė vienos tabletės
Nėštumo metu svarbūs ne vien vitaminai, bet ir mineralai bei mikroelementai. Kokių jų reikia ir kokiuose produktuose jų daugiausia?

Kodėl nėščioms moterims reikia glostyti savo pilvą

Kodėl nėščioms moterims reikia glostyti savo pilvą
Besilaukiančios moterys, nepatingėkite glostyti pilvų – kūdikiams tai patinka!

Kokie tyrimai skiriami nėščiajai

Kokie tyrimai skiriami nėščiajai
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos primena, kad vaikelio besilaukiantys tėvai turi rūpintis vaiko sveikata dar iki jo gimimo - lankytis reguliariai pas gydytojus, atlikti reikiamus tyrimus.