Sportas ir nėštumas: suderinama ar nelabai

 (6)
Tą rytą, kai išvydau dvi juosteles testo lazdelėje, nulėkiau į sporto klubą – emocijų buvo tiek daug, kad žūtbūt reikėjo jas kur nors palikti. Ir tai nebuvo paskutinė intensyvi treniruotė per 9 nėštumo mėnesius.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Sporto klube lankiausi dar kelis kelis mėnesius – norėjosi ir toliau aktyviai gyventi, ir fiziškai tvirtėti kaupiant jėgas paskutiniams nėštumo mėnesiams.

Žinoma, maniau ir svorio priaugsiu kur kas mažiau. Tik likus kelioms dienoms iki Augusto pasirodymo svarstyklės vis dėlto rodė +18 kg, tačiau priežastis žinau – sporto ne per mažai, kalti per dažni pasilepinimai: ledais, pyragėliais, sūreliais, šokoladu, ir dar kartą ledais.

Niekad nebuvau uoliai ir nuosekliai besimankštinanti, tad laikiausi pagrindinės taisyklės – nesportuoti daugiau ir dažniau, nei kad tai dariau iki nėštumo. Ir dar – nepersistengti: pūškavimas, intensyvus kvėpavimas ir oro gaudymas čia jau nederėjo.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Garsios moterys, kurioms nėštumas buvo kančia
Kaip aš nugalėjau didžiulę gimdymo fobiją

Tik kiekvieną mėnesį veiklų ir pratimų, tinkamų nėščiajai, vis mažėjo. O ir jėgų, pripažįstu, su kiekvienu mėnesiu likdavo vis po mažiau.

Tiesa, mielai būčiau važinėjusi dviračiu, tik kad nėščiosios pilvas su juo ne itin derinosi, o ir saugumo pojūčio gatvėse, kai tu - ant dviratės transporto priemonės, dažnai pritrūksta.

Liko vienintelė veikla – vaikščiojimas. Ir kasdien, mamos medikės paraginta, intensyviu žingsniu stengdavausi nužingsniuoti po 5 km.

Man taip pradėjo patikti kasdieniai pasivaikščiojimai, kad jiems nesutrukdydavo nei vėjai, nei lietūs ar ledu pasidengę šaligatviai. Na taip, menkais pingvino žingsniais keliaujanti moteriškaitė, siaučiant įvairiausioms gamtos stichijoms, gal ir atrodydavo kiek keistai, tačiau kiek naujų jėgų suteikdavo kiekvienas tas 5 km iššūkis!

Esu įsitikinusi, kad jei ne tie visi nužingsniuoti kilometrai, paskutiniai mėnesiai iki pasirodant Augustui būtų buvę kur kas vangesni, o atsigauti po tos geriausios mano gyvenime gruodžio 19-os būtų reikėję mažiausiai kelių papildomų savaičių.

Sportas ir nėštumas – tikrai suderinama. Žinau, kad per tuos kitus būsimus 9 mėnesius neatsisakysiu fizinės veiklos, ir, tikiuosi, sportuosiu dažniau ir intensyviau nei kad pirmąjį kartą.

Tai, kad aktyvi fizinė veikla – nauda ne tik mamai, bet ir vaikui, mokslininkai kalba vardindami ne vieną argumentą. Vienas naujausių įrodymų patvirtina, kad nuolatinės nėščiosios mankštos gali nulemti ir dar negimusio kūdikio sveikatos būklę – visam jo likusiam gyvenimui.

Anksčiau jau įrodyta - prieš laiką gimę ar tiesiog mažesnio svorio naujagimiai ateityje būna linkę į aukštesnį nei normalų kraujo spaudimą. Tačiau šiai taisyklei nepaklūsta tie naujagimiai, kurių mamos viso nėštumo metu mankštinosi.

Buvo tiriami nėščiųjų (iš viso – 51 moteris) fizinio aktyvumo įpročiai, naujagimių svoris ir jų sveikatos būklė mažyliams jau paaugus - iki penkerių metų amžiaus. Tuomet ir išaiškėjo, kad aukšto kraujo spaudimo ir mažas naujagimo svoris - ne taisyklė tiems mažyliams, kurios nėštumo metu užsiiminėjo nors ne intensyvia, bet nuolatine fizine veikla - paskutinį trimestrą taip pat.

Šis atradimas – ne tik apie aukštą kraujo spaudimą. Tai dar vienas įrodymas, kad nuo pat nėštumo pradžios mamos įpročiai gali perprogramuoti vaikelio sveikatos būklę, polinkius į ligas, formuoti gyvenimo būdą.

Štai kiek anksčiau mokslininkų grupė iš JAV ir Vokietijos įrodė, kad intensyvi pusvalandžio mankšta penkis kartus per savaitę garantuoja dar negimusiam mažyliui mažesnę tikimybę sirgti įvairiomis kraujotakos ligomis. Tyrimų metu įrodyta, kad sportuojant stiprėja, tvirtėja kūdikio kraujagyslės. Šie pokyčiai pastebimi ne tik ištyrus naujagimių sveikatos būklę, tačiau ir kiek ūgtelėjusių vaikų - sportavusių mamų atžalos pasižymėjo geresne kraujotakos sistema.

Mankšta naudinga ne tik dar tik besiformuojančio vaikelio sveikatai, mokslininkai iš Monrealio universiteto yra įrodę, kad fizinė veikla naudinga ir smegenų raidai. Buvo tiriamos dviejų grupių moterų – sportuojančių nėščiųjų ir pasyviai gyvenančių būsimų mamų – naujagimiai, ir jų gebėjimai atskirti ir atpažinti įvairiausius garsus bei muziką.

Sportavusių moterų mažyliai pasižymėjo kur kas geresniais sugebėjimais - tai įrodė tyrimas, atliktas smegenų veiklą fiksuojančiu elektroencelografijos aparatu. Nepaisant to, tie patys naujagimiai jau po trejų metų pasižymėjo ir geresniais informacijos įsisavinimo gebėjimais.

Tad jei tetos ir bobutės įrodinės, kad tie 9 mėnesiai turi būti praleisti tingiai ant sofos, neklausyk – mankšta vietoj tų tingių poilsio valandų nauda ne tik tau, bet ir tavo mažyliui!

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata ir gera savijauta

Kaip atpažinti ankstyvuosius sepsio simptomus ir užkirsti kelią nelaimei

Kaip atpažinti ankstyvuosius sepsio simptomus ir užkirsti kelią nelaimei
Pasaulyje nuo sepsio kasmet miršta apie 100 tūkstančių nėščiųjų ir gimdyvių bei milijonas naujagimių.

Alkoholio poveikis būsimo vaiko sveikatai

Alkoholio poveikis būsimo vaiko sveikatai
Alkoholis (etanolis, etilo alkoholis) yra legaliai vartojama medžiaga, kuri priklauso teratogenams. Teratogenas – bet koks egzogeninis veiksnys (cheminis, biologinis ar fizinis), kuris, veikdamas embrioną ir vaisių, sutrikdo normalią raidą ir lemia anomalijų atsiradimą.

Pastojau po pagalbinio apvaisinimo: pasakyti aplinkiniams ar slėpti (36)

Pastojau po pagalbinio apvaisinimo: pasakyti aplinkiniams ar slėpti
Nevaisingumą gydančių specialistų paslaugomis naudojasi daug šeimų, negalinčių įprastu būdu susilaukti vaikų. Ar reikia apie tai atvirai papasakoti giminaičiams ir draugams?

Gydytojas pataria, ką svarbu žinoti apie nėščiųjų ultragarso tyrimą

Gydytojas pataria, ką svarbu žinoti apie nėščiųjų ultragarso tyrimą
Pirmosios kūdikio nuotraukos, atliktos ultragarso tyrimo metu, dar iki vaikelio gimimo apkeliauja visus šeimos narius bei artimuosius. Pranešime spaudai informuojama apie tai, ką nėščioji ir jos artimieji turi žinoti apie ultragarso tyrimą.

Neplanuotas vėlyvas nėštumas: kaip nuvyti šalin juodas mintis (15)

Neplanuotas vėlyvas nėštumas: kaip nuvyti šalin juodas mintis
Vaikas jau užaugintas, gyvenimas teka sava vaga, ir štai - netikėta žinia apie nėštumą. Keturiasdešimtmetį peržengusi moteris ima natūraliai abejoti, kas dabar bus, ar susitvarkys ji su naujais gyvenimo iššūkiais?

Kaip kovoti su peršalimu nėštumo metu, kad nepakenktumėte kūdikiui

Kaip kovoti su peršalimu nėštumo metu, kad nepakenktumėte kūdikiui
Jei dažnas į peršalimą numoja ranka, nes mano, kad tai nėra liga, nėščia moteris turi į tai reaguoti labai rimtai.

Interviu su psichologe, kuris pakeis mūsų požiūrį į sapnus

Interviu su psichologe, kuris pakeis mūsų požiūrį į sapnus
Nėštumas – toks jautrus periodas, kai viskas atrodo taip jautru, ryšku, drauge ir trapu. Tai metas, kai labiau įsiklausome į save, į naujus potyrius ir pojūčius.

Nėščioji sužino, kad vaikas gims neįgalus: psichologės komentaras (5)

Nėščioji sužino, kad vaikas gims neįgalus: psichologės komentaras
Psichologė Karolina Gurskienė aptaria situaciją, kuomet nėštumo metu šeima sužino liūdną prognozę - moters nešiojamas vaikelis gims neįgalus arba dar blogiau - gimęs neturės daug šansų išgyventi.

Nėščiosioms gydytojai prieš kelis šimtus metų patardavo tai, nuo ko šiandien plaukai šiaušiasi (8)

Nėščiosioms gydytojai prieš kelis šimtus metų patardavo tai, nuo ko šiandien plaukai šiaušiasi
Kokių rekomendacijų nėščiosios sulaukdavo iš gydytojų maždaug prieš 150 metų ar dar seniau? Į dabartinius – sveikai maitintis, saikingai judėti, nevartoti alkoholio – jie anaiptol nelabai panašūs...

Gydytoja ginekologė: seksas per nėštumą ne tik kad galimas, bet ir reikalingas (32)

Gydytoja ginekologė: seksas per nėštumą ne tik kad galimas, bet ir reikalingas
Kai pastoja, keičiasi moters gyvenimas, tačiau vieno dalyko nevalia pamiršti – seksas su mylimu žmogumi turi tęstis, tik šiek tiek kitaip. Konsultuoja gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

Nėščiosios kviečiamos į nemokamus muzikos terapijos užsiėmimus (1)

Nėščiosios kviečiamos į nemokamus muzikos terapijos užsiėmimus
Vilniuje gyvenančios ir vaikelio besilaukiančios būsimos mamos kviečiamos dalyvauti nemokamuose muzikos terapijos užsiėmimuose.

Nėštumas: apie šiuos pavojus turėtų žinoti kiekviena moteris

Nėštumas: apie šiuos pavojus turėtų žinoti kiekviena moteris
Kūdikio laukimasis – ypatingas metas visai šeimai. Tai didelių pasikeitimų, džiaugsmo, o kartu ir rūpesčio periodas.

Bus sprendžiama, ar leisti tėvams laidoti negimusius embrionus ir vaisius iki 22-os savaitės

Bus sprendžiama, ar leisti tėvams laidoti negimusius embrionus ir vaisius iki 22-os savaitės
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija praneša, kad Seimas svarstys, ar leisti laidoti negimusius embrionus ir vaisius iki 22-os savaitės.

Sportuoti nėštumo metu – sveika ar rizikinga?

Sportuoti nėštumo metu – sveika ar rizikinga?
Laukiantis mūsų kūnas ima keistis, kaip ir įpročiai bei poreikiai. Norime išsaugoti tai, kas sukelia džiaugsmą. Tai – gera savijauta ir, žinoma, grožis.

Už vairo sėdi nėščioji: ko nevalia pamiršti (3)

Už vairo sėdi nėščioji: ko nevalia pamiršti
Nėščios moterys vairuoja dėl daugybės priežasčių, tarp kurių patenka patogumo, saugumo, komforto ir laisvės argumentai.