Sportas ir nėštumas: suderinama ar nelabai

 (6)
Tą rytą, kai išvydau dvi juosteles testo lazdelėje, nulėkiau į sporto klubą – emocijų buvo tiek daug, kad žūtbūt reikėjo jas kur nors palikti. Ir tai nebuvo paskutinė intensyvi treniruotė per 9 nėštumo mėnesius.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Sporto klube lankiausi dar kelis kelis mėnesius – norėjosi ir toliau aktyviai gyventi, ir fiziškai tvirtėti kaupiant jėgas paskutiniams nėštumo mėnesiams.

Žinoma, maniau ir svorio priaugsiu kur kas mažiau. Tik likus kelioms dienoms iki Augusto pasirodymo svarstyklės vis dėlto rodė +18 kg, tačiau priežastis žinau – sporto ne per mažai, kalti per dažni pasilepinimai: ledais, pyragėliais, sūreliais, šokoladu, ir dar kartą ledais.

Niekad nebuvau uoliai ir nuosekliai besimankštinanti, tad laikiausi pagrindinės taisyklės – nesportuoti daugiau ir dažniau, nei kad tai dariau iki nėštumo. Ir dar – nepersistengti: pūškavimas, intensyvus kvėpavimas ir oro gaudymas čia jau nederėjo.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Garsios moterys, kurioms nėštumas buvo kančia
Kaip aš nugalėjau didžiulę gimdymo fobiją

Tik kiekvieną mėnesį veiklų ir pratimų, tinkamų nėščiajai, vis mažėjo. O ir jėgų, pripažįstu, su kiekvienu mėnesiu likdavo vis po mažiau.

Tiesa, mielai būčiau važinėjusi dviračiu, tik kad nėščiosios pilvas su juo ne itin derinosi, o ir saugumo pojūčio gatvėse, kai tu - ant dviratės transporto priemonės, dažnai pritrūksta.

Liko vienintelė veikla – vaikščiojimas. Ir kasdien, mamos medikės paraginta, intensyviu žingsniu stengdavausi nužingsniuoti po 5 km.

Man taip pradėjo patikti kasdieniai pasivaikščiojimai, kad jiems nesutrukdydavo nei vėjai, nei lietūs ar ledu pasidengę šaligatviai. Na taip, menkais pingvino žingsniais keliaujanti moteriškaitė, siaučiant įvairiausioms gamtos stichijoms, gal ir atrodydavo kiek keistai, tačiau kiek naujų jėgų suteikdavo kiekvienas tas 5 km iššūkis!

Esu įsitikinusi, kad jei ne tie visi nužingsniuoti kilometrai, paskutiniai mėnesiai iki pasirodant Augustui būtų buvę kur kas vangesni, o atsigauti po tos geriausios mano gyvenime gruodžio 19-os būtų reikėję mažiausiai kelių papildomų savaičių.

Sportas ir nėštumas – tikrai suderinama. Žinau, kad per tuos kitus būsimus 9 mėnesius neatsisakysiu fizinės veiklos, ir, tikiuosi, sportuosiu dažniau ir intensyviau nei kad pirmąjį kartą.

Tai, kad aktyvi fizinė veikla – nauda ne tik mamai, bet ir vaikui, mokslininkai kalba vardindami ne vieną argumentą. Vienas naujausių įrodymų patvirtina, kad nuolatinės nėščiosios mankštos gali nulemti ir dar negimusio kūdikio sveikatos būklę – visam jo likusiam gyvenimui.

Anksčiau jau įrodyta - prieš laiką gimę ar tiesiog mažesnio svorio naujagimiai ateityje būna linkę į aukštesnį nei normalų kraujo spaudimą. Tačiau šiai taisyklei nepaklūsta tie naujagimiai, kurių mamos viso nėštumo metu mankštinosi.

Buvo tiriami nėščiųjų (iš viso – 51 moteris) fizinio aktyvumo įpročiai, naujagimių svoris ir jų sveikatos būklė mažyliams jau paaugus - iki penkerių metų amžiaus. Tuomet ir išaiškėjo, kad aukšto kraujo spaudimo ir mažas naujagimo svoris - ne taisyklė tiems mažyliams, kurios nėštumo metu užsiiminėjo nors ne intensyvia, bet nuolatine fizine veikla - paskutinį trimestrą taip pat.

Šis atradimas – ne tik apie aukštą kraujo spaudimą. Tai dar vienas įrodymas, kad nuo pat nėštumo pradžios mamos įpročiai gali perprogramuoti vaikelio sveikatos būklę, polinkius į ligas, formuoti gyvenimo būdą.

Štai kiek anksčiau mokslininkų grupė iš JAV ir Vokietijos įrodė, kad intensyvi pusvalandžio mankšta penkis kartus per savaitę garantuoja dar negimusiam mažyliui mažesnę tikimybę sirgti įvairiomis kraujotakos ligomis. Tyrimų metu įrodyta, kad sportuojant stiprėja, tvirtėja kūdikio kraujagyslės. Šie pokyčiai pastebimi ne tik ištyrus naujagimių sveikatos būklę, tačiau ir kiek ūgtelėjusių vaikų - sportavusių mamų atžalos pasižymėjo geresne kraujotakos sistema.

Mankšta naudinga ne tik dar tik besiformuojančio vaikelio sveikatai, mokslininkai iš Monrealio universiteto yra įrodę, kad fizinė veikla naudinga ir smegenų raidai. Buvo tiriamos dviejų grupių moterų – sportuojančių nėščiųjų ir pasyviai gyvenančių būsimų mamų – naujagimiai, ir jų gebėjimai atskirti ir atpažinti įvairiausius garsus bei muziką.

Sportavusių moterų mažyliai pasižymėjo kur kas geresniais sugebėjimais - tai įrodė tyrimas, atliktas smegenų veiklą fiksuojančiu elektroencelografijos aparatu. Nepaisant to, tie patys naujagimiai jau po trejų metų pasižymėjo ir geresniais informacijos įsisavinimo gebėjimais.

Tad jei tetos ir bobutės įrodinės, kad tie 9 mėnesiai turi būti praleisti tingiai ant sofos, neklausyk – mankšta vietoj tų tingių poilsio valandų nauda ne tik tau, bet ir tavo mažyliui!

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata ir gera savijauta

Gydytoja: kada anksčiausiai galima pamatyti būsimo vaiko lytį (1)

Gydytoja: kada anksčiausiai galima pamatyti būsimo vaiko lytį
Nors 4 D echoskopas jau nėra didelė naujiena, vis tiek jis – tarsi stebuklas, nes rodo tai, ką vaisius veikia pilvelyje „čia" ir „dabar".

Išskirtinėje fotosesijoje – 100 pasipuošusių nėščiųjų

Išskirtinėje fotosesijoje – 100 pasipuošusių nėščiųjų
Algis Kriščiūnas įamžino 100 nėščiųjų bendroje nuotraukoje. Taip gegužę vyksiančios konferencijos „Sveika ir laiminga mama" organizatoriai sveikino Lietuvą su valstybės atkūrimo šimtmečiu.

Romualdas Šemeta: kas iš tiesų yra sąmoninga tėvystė

Romualdas Šemeta: kas iš tiesų yra sąmoninga tėvystė
Romualdas Šemeta – gydytojas akušeris – ginekologas, turintis 30 m. klinikinės praktikos patirtį, daugiau nei 20 m. ruošiantis besilaukiančias šeimas gimdymui. Gydytojas yra konferencijos „Sveika ir laiminga mama“ ambasadorius ir diskusijos dalyvis.

Nėštumo metu diagnozę „vėžys“ išgirdusi Vaida dėkoja ją ir sūnų išgelbėjusiems medikams

Nėštumo metu diagnozę „vėžys“ išgirdusi Vaida dėkoja ją ir sūnų išgelbėjusiems medikams
Po širdimi nešioti gyvybę ir sužinoti, jog kiaušidėje rastas cistinis darinys turi navikinių ląstelių - kiekvienai būsimai motinai ši žinia būtų gniuždanti.

Romualdas Šemeta: būsimo vaiko sveikata formuojasi dar iki fizinio jo gyvybės užsimezgimo

Romualdas Šemeta: būsimo vaiko sveikata formuojasi dar iki fizinio jo gyvybės užsimezgimo
Rytų šalyse nuo seno teigiama, jog vaikas pas mamą pirmiausia ateina dvasiniu pavidalu, likus 3-4 mėnesiams iki nėštumo pradžios, todėl sąmoningas tėvų požiūris į vaikelio auginimą turi prasidėti dar prieš planuojant naują gyvybę.

Kur lankytis nėštumo metu – pas šeimos gydytoją ar akušerį ginekologą?

Kur lankytis nėštumo metu – pas šeimos gydytoją ar akušerį ginekologą?
Pagal SAM (Sveikatos apsaugos ministerijos) nustatytas ir patvirtintas metodikas mažos rizikos nėštumo priežiūros paslaugas teikia šeimos gydytojas ar PASP (pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos) komandos akušeris ginekologas. Kokia tikrovė? Konsultuoja gydytoja akušerė ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

Paaiškėjo, kokio amžiaus moterys Lietuvoje dažniausiai susilaukia pirmojo vaikelio

Paaiškėjo, kokio amžiaus moterys Lietuvoje dažniausiai susilaukia pirmojo vaikelio
Moterys Europos Sąjungoje pirmagimio susilaukia būdamos vidutiniškai 29-erių metų, praneša naujienų agentūra ELTA.

Skelbia 100 nėščiųjų paiešką, kurias pakvies į išskirtinę fotosesiją

Skelbia 100 nėščiųjų paiešką, kurias pakvies į išskirtinę fotosesiją
Konferencijos „Sveika ir laiminga mama", kuri Vilniuje vyks Motinos dieną, organizatoriai kviečia besilaukiančias moteris į unikalią fotosesiją. 100 nėščiųjų bus įamžintos bendroje nuotraukoje ir taip pasveikins Lietuvą su šimtmečiu!

Dr. Lolita Navickienė: ryšys tarp vaikelio ir jo mamos užsimezga nėštumo metu

Dr. Lolita Navickienė: ryšys tarp vaikelio ir jo mamos užsimezga nėštumo metu
Koks bebūtų reiklus šiandieninis pasaulis ir didelis kasdienis gyvenimo tempas, šeima visuomet buvo, yra ir bus didžiausia vertybė. Šeimoje gimsta nauja gyvybė, o kūdikio gimimas yra džiaugsmas ir didis pasaulio stebuklas visiems.

Dažniausi ir svarbiausi tyrimai nėštumo metu

Dažniausi ir svarbiausi tyrimai nėštumo metu
Per nėštumą reikia nemažai tyrimų. Kokie reikalingi, kad kūdikis negimtų turėdamas pavojingą užkratą?

Gydytoja I.Kravčenkienė nėščiosioms: neprisikurkite nereikalingų įsivaizdavimų

Gydytoja I.Kravčenkienė nėščiosioms: neprisikurkite nereikalingų įsivaizdavimų
Apie pastojusią moterį tik ir kalbama, kokia ji ypatinga, kokia nuostabi jos būklė. Nereta prisipažįsta, kad tapusi nėščia šiek tiek nusivylė, kaip viena mūsų skaitytoja įvardijo, atrodo, gyvenimo šventė vyksta, o tu stovi kažkur už durų ir tavęs neįleidžia vidun... Nesijauti nei labai graži, nei labai ypatinga, tiesiog nei šiokia, nei tokia...

Net 60 proc. nėščiųjų elgiasi rizikingai, atskleidė tyrimas gimdymo namuose (2)

Net 60 proc. nėščiųjų elgiasi rizikingai, atskleidė tyrimas gimdymo namuose
Net 60 proc. nėščiųjų nepaiso gydytojų rekomendacijų, rizikuodamos pakenkti būsimiems kūdikiams.

Kaip patenkinti vitaminų poreikį nesuvalgant nė vienos tabletės

Kaip patenkinti vitaminų poreikį nesuvalgant nė vienos tabletės
Nėštumo metu svarbūs ne vien vitaminai, bet ir mineralai bei mikroelementai. Kokių jų reikia ir kokiuose produktuose jų daugiausia?

Kodėl nėščioms moterims reikia glostyti savo pilvą

Kodėl nėščioms moterims reikia glostyti savo pilvą
Besilaukiančios moterys, nepatingėkite glostyti pilvų – kūdikiams tai patinka!

Kokie tyrimai skiriami nėščiajai

Kokie tyrimai skiriami nėščiajai
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos primena, kad vaikelio besilaukiantys tėvai turi rūpintis vaiko sveikata dar iki jo gimimo - lankytis reguliariai pas gydytojus, atlikti reikiamus tyrimus.