Už vairo sėdi nėščioji: ko nevalia pamiršti

 (3)
Nėščios moterys vairuoja dėl daugybės priežasčių, tarp kurių patenka patogumo, saugumo, komforto ir laisvės argumentai.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Prie vairo sėsti dažniau tenka toms besilaukiančioms moterims, kurios jau turi vaikų: juos tenka vežti į mokyklą, o tai padaryti be automobilio ganėtinai sudėtinga. Kažin ar labai malonu ir patogu viešuoju transportu vykti su pirkinių maišais ir vaikais glėbyje į švietimo įstaigas.

Ar saugu vairuoti automobilį nėštumo metu?

Atsakymas į šį klausimą teigiamas. Daugumai nėščiųjų tai daryti yra saugu ir tinkama: tereikia dažniau nei įprasta apsilankyti tualete, pasivaikščioti ar išsitiesti, jei paskausta nugarą. Taigi atmetus šias dažnai pasitaikančias nereikšmingas problemėles, susijusias su nėštumu, vairavimas nėštumo metu yra visiškai saugus. Vis dėlto pilvui didėjant darosi vis sudėtingiau įlipti į automobilį ir išlipti iš jo, nepatogumų kelia ir vairas, rašo roaddriver.co.uk. Nors tai nėra griežta taisyklė, baigiantis nėštumui kai kurios moterys vis tik nustoja vairavusios ir vairą perleidžia antrajai pusei, nes taip yra paprasčiau ir patogiau.

Ar reikia segtis saugos diržą?

Atsakymas į šį klausimą taip pat teigiamas. Nėštumas jokiais būdais neatleidžia nuo pareigos užsisegti saugos diržą tiek sėdint vairuotojo, tiek ir keleivio vietoje, automobilio priekyje ar gale – diržą užsisegti būtina visada. Nepamirškite, kad saugos diržas apsaugo tiek jus, tiek ir jūsų dar negimusį kūdikį nuo sužeidimų ir netgi mirties, jei įvyktų avarija.

Ar saugos diržo segimasis nėštumo metu pavojingas?

Atsakymas neigiamas. Dauguma moterų nerimauja, kad saugos diržo naudojimas nėštumo metu gali sukelti pavojų dar negimusiam kūdikiui, jei avarijos atveju transporto priemonė būtų netikėtai stabdoma.

„Saugos diržai neabejotinai apsaugo vaisių, nes jį apsaugo pati motina. Remiantis atliktu tyrimu, galima drąsiai teigti, kad nėščios moterys turėtų užsisegti saugos diržą kiekvieną kartą įlipusios į automobilį. Mūsų atliktas tyrimas rodo, kad apie 200 negimusių kūdikių kasmet neprarastų gyvybės, jei juos nešiojusios moterys būtų prisisegusios saugos diržą“, - patikino amerikiečių mokslininkas Markas D. Pearlmanas.

Ar svarbu, kaip seguosi saugos diržą?

Atsakymas teigiamas. Labai svarbu nėščiai moteriai segtis trijų taškų juostą ir įstrižinį saugos diržą. Tokie diržai skirti apsaugoti žmogų nuo iškritimo iš automobilio atsitikus avarijai. Per petį permetama juosta suteikia galimybę neperkelti kūno svorio ant pilvo ir tokiu būdu apsaugo negimusį vaiką atsitikus avarijai.

Itin svarbu tiek moters, tiek ir jos nešiojamo vaisiaus saugumui tinkamai užsisegti diržą. Apatinė diržo dalis turi atsidurti po nėščiosios pilvu, apglėbti plotą virš dubens ir palei šlaunis, jei tik įmanoma. Iš tikrųjų labai svarbu vairuojant dažnai tikrinti, ar apatinė diržo dalis neatsidūrė ant jūsų pilvo.

Pečiams skirta diržo juosta turi priglusti prie gimdos ir prie ploto tarp krūtų. Vėlgi svarbu vairuojant periodiškai patikrinti, ar pečiams skirta juosta neatsidūrė ant pilvo, nes tokiu atveju neišvengiamai didėja pavojus susidūrimo dideliu greičiu atveju sužeisti negimusį vaiką. Daugelyje automobilių numatytas įtaisas, skirtas nuleisti arba pakelti pečių juostos aukštį, kad ji atsidurtų tarp krūtų ir pilvo šone. Patartina maksimaliai atsitraukti nuo vairo, kiek tik leidžia reali situacija. Papildomam saugumui užtikrinti rekomenduojama įsigyti nėščiosioms skirtą saugos diržą.

Ar saugos pagalvės nėra pavojingos?

Besilaukiančios moterys nerimauja dėl dar negimusio kūdikio sveikatos, jei avarijos atveju įsijungtų oro pagalvės. Visos traumos, siejamos su oro pagalvių poveikiu, dažniausiai realiai yra susijusios su sėdėjimu pernelyg arti vairo, šoninių durelių plokštumos pažeidimų, netinkamai užsegto ar visiškai neužsegto saugos diržo. Dauguma ekspertų sutinka, kad oro pagalvės yra saugi priemonė, galinti apsaugoti nėščią moterį galvos traumos atveju. Niekada neatjunkite oro pagalvių vien todėl, kad laukiatės. Be to, oro pagalvės jokiais būdais negali būti vertinamos kaip saugos diržų alternatyva. Jei jūsų vairuojamame automobilyje yra įdėtos oro pagalvės, saugumo sumetimais atitraukite sėdynę ir tinkamai ją palenkite, kad tarp pilvo ir vairo būtų palikta pakankamai vietos. Augant nėščiosios pilvukui, atitraukite sėdynę toliau nuo vairo.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata ir gera savijauta

Gydytoja: kada anksčiausiai galima pamatyti būsimo vaiko lytį (1)

Gydytoja: kada anksčiausiai galima pamatyti būsimo vaiko lytį
Nors 4 D echoskopas jau nėra didelė naujiena, vis tiek jis – tarsi stebuklas, nes rodo tai, ką vaisius veikia pilvelyje „čia" ir „dabar".

Išskirtinėje fotosesijoje – 100 pasipuošusių nėščiųjų

Išskirtinėje fotosesijoje – 100 pasipuošusių nėščiųjų
Algis Kriščiūnas įamžino 100 nėščiųjų bendroje nuotraukoje. Taip gegužę vyksiančios konferencijos „Sveika ir laiminga mama" organizatoriai sveikino Lietuvą su valstybės atkūrimo šimtmečiu.

Romualdas Šemeta: kas iš tiesų yra sąmoninga tėvystė

Romualdas Šemeta: kas iš tiesų yra sąmoninga tėvystė
Romualdas Šemeta – gydytojas akušeris – ginekologas, turintis 30 m. klinikinės praktikos patirtį, daugiau nei 20 m. ruošiantis besilaukiančias šeimas gimdymui. Gydytojas yra konferencijos „Sveika ir laiminga mama“ ambasadorius ir diskusijos dalyvis.

Nėštumo metu diagnozę „vėžys“ išgirdusi Vaida dėkoja ją ir sūnų išgelbėjusiems medikams

Nėštumo metu diagnozę „vėžys“ išgirdusi Vaida dėkoja ją ir sūnų išgelbėjusiems medikams
Po širdimi nešioti gyvybę ir sužinoti, jog kiaušidėje rastas cistinis darinys turi navikinių ląstelių - kiekvienai būsimai motinai ši žinia būtų gniuždanti.

Romualdas Šemeta: būsimo vaiko sveikata formuojasi dar iki fizinio jo gyvybės užsimezgimo

Romualdas Šemeta: būsimo vaiko sveikata formuojasi dar iki fizinio jo gyvybės užsimezgimo
Rytų šalyse nuo seno teigiama, jog vaikas pas mamą pirmiausia ateina dvasiniu pavidalu, likus 3-4 mėnesiams iki nėštumo pradžios, todėl sąmoningas tėvų požiūris į vaikelio auginimą turi prasidėti dar prieš planuojant naują gyvybę.

Kur lankytis nėštumo metu – pas šeimos gydytoją ar akušerį ginekologą?

Kur lankytis nėštumo metu – pas šeimos gydytoją ar akušerį ginekologą?
Pagal SAM (Sveikatos apsaugos ministerijos) nustatytas ir patvirtintas metodikas mažos rizikos nėštumo priežiūros paslaugas teikia šeimos gydytojas ar PASP (pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos) komandos akušeris ginekologas. Kokia tikrovė? Konsultuoja gydytoja akušerė ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

Paaiškėjo, kokio amžiaus moterys Lietuvoje dažniausiai susilaukia pirmojo vaikelio

Paaiškėjo, kokio amžiaus moterys Lietuvoje dažniausiai susilaukia pirmojo vaikelio
Moterys Europos Sąjungoje pirmagimio susilaukia būdamos vidutiniškai 29-erių metų, praneša naujienų agentūra ELTA.

Skelbia 100 nėščiųjų paiešką, kurias pakvies į išskirtinę fotosesiją

Skelbia 100 nėščiųjų paiešką, kurias pakvies į išskirtinę fotosesiją
Konferencijos „Sveika ir laiminga mama", kuri Vilniuje vyks Motinos dieną, organizatoriai kviečia besilaukiančias moteris į unikalią fotosesiją. 100 nėščiųjų bus įamžintos bendroje nuotraukoje ir taip pasveikins Lietuvą su šimtmečiu!

Dr. Lolita Navickienė: ryšys tarp vaikelio ir jo mamos užsimezga nėštumo metu

Dr. Lolita Navickienė: ryšys tarp vaikelio ir jo mamos užsimezga nėštumo metu
Koks bebūtų reiklus šiandieninis pasaulis ir didelis kasdienis gyvenimo tempas, šeima visuomet buvo, yra ir bus didžiausia vertybė. Šeimoje gimsta nauja gyvybė, o kūdikio gimimas yra džiaugsmas ir didis pasaulio stebuklas visiems.

Dažniausi ir svarbiausi tyrimai nėštumo metu

Dažniausi ir svarbiausi tyrimai nėštumo metu
Per nėštumą reikia nemažai tyrimų. Kokie reikalingi, kad kūdikis negimtų turėdamas pavojingą užkratą?

Gydytoja I.Kravčenkienė nėščiosioms: neprisikurkite nereikalingų įsivaizdavimų

Gydytoja I.Kravčenkienė nėščiosioms: neprisikurkite nereikalingų įsivaizdavimų
Apie pastojusią moterį tik ir kalbama, kokia ji ypatinga, kokia nuostabi jos būklė. Nereta prisipažįsta, kad tapusi nėščia šiek tiek nusivylė, kaip viena mūsų skaitytoja įvardijo, atrodo, gyvenimo šventė vyksta, o tu stovi kažkur už durų ir tavęs neįleidžia vidun... Nesijauti nei labai graži, nei labai ypatinga, tiesiog nei šiokia, nei tokia...

Net 60 proc. nėščiųjų elgiasi rizikingai, atskleidė tyrimas gimdymo namuose (2)

Net 60 proc. nėščiųjų elgiasi rizikingai, atskleidė tyrimas gimdymo namuose
Net 60 proc. nėščiųjų nepaiso gydytojų rekomendacijų, rizikuodamos pakenkti būsimiems kūdikiams.

Kaip patenkinti vitaminų poreikį nesuvalgant nė vienos tabletės

Kaip patenkinti vitaminų poreikį nesuvalgant nė vienos tabletės
Nėštumo metu svarbūs ne vien vitaminai, bet ir mineralai bei mikroelementai. Kokių jų reikia ir kokiuose produktuose jų daugiausia?

Kodėl nėščioms moterims reikia glostyti savo pilvą

Kodėl nėščioms moterims reikia glostyti savo pilvą
Besilaukiančios moterys, nepatingėkite glostyti pilvų – kūdikiams tai patinka!

Kokie tyrimai skiriami nėščiajai

Kokie tyrimai skiriami nėščiajai
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos primena, kad vaikelio besilaukiantys tėvai turi rūpintis vaiko sveikata dar iki jo gimimo - lankytis reguliariai pas gydytojus, atlikti reikiamus tyrimus.