10 požymių, kad auginate išskirtiniais gabumais apdovanotą vaiką

 (1)
Dauguma tėvelių ir mamyčių mano, kad jų atžala turi išskirtinių talentų, tačiau daugumą vaikų genijais galėtų pavadinti nebent jų pačių tėvai.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vis tik kai kuriems mažyliams apibūdinti iš tikrųjų tinka žodis „apdovanotasis". Egzistuoja tam tikrų požymių, liudijančių, kad jūsų būtent toks.

Kaupia informaciją

Daugeliui vaikų apibūdinti kuo puikiausiai tinka patarlė „Pro vieną ausį įeina, pro kitą išeina“. Tačiau tikrai ne visiems. Labiau išlavintu intelektu pasižymintys vaikai yra pastabesni, geba sukaupti didesnį įvairios informacijos kiekį ir yra pajėgūs ją vėliau prisiminti. Pavyzdžiui, muziejuje ar parodoje lankėsi šešiamečiai. Vieni grįžę iš išvykos prisimins vos kelias detales, o kitas grįžęs galės kuo smulkiausiai nupasakoti paveiksle matytą kosminę raketą.

Didelis pomėgių spektras

Apdovanoti vaikai demonstruoja domėjimąsi skirtingais dalykais. Vieną mėnesį jie gali kraustytis iš proto dėl dinozaurų, o kitą mėnesį jie jau pasineria į astronomiją ir t. t.

Anksti pradeda skaityti ir rašyti

Jei jūsų vaikas apdovanotas išskirtiniu talentu, jis rašyti ir skaityti išmoksta anksčiau už bendraamžius. Tėvai pastebi, kad jis tai daro tarsi savaime, specialiai net ir labai nemokant.

Muzikos ar dailės gabumai

Vaikai, pasižymintys išskirtiniais gebėjimais muzikos ir / arba dailės srityse, dažnai vertinami kaip turintys dėmesio vertų talentų. Pavyzdžiui, vaikai, sugebantys piešti daiktus su perspektyva, arba turintys absoliučią muzikinę klausą, patenka į apdovanotųjų kategoriją.

Didelis dėmesio sutelkimas

Nors vaikams paprastai nebūdingi ilgalaikiai dėmesio sutelkimo periodai, vis dėlto išskirtinių talentų turintys vaikai geba dėmesį sutelkti ilgesniam laikotarpiui nei tie, kurie išskirtiniais talentais nėra apdovanoti.

Gera atmintis

Kai kurie išskirtinių talentų turintys vaikai sugeba prisiminti įvykius, nutikusius jiems ankstyvajame amžiuje. Pavyzdžiui, 2 metų mažylis be suaugusiųjų priminimų prisimena epizodą, jam nutikusį, kai buvo 1,5 m.

Turtingas žodynas

Jei vaikas anksti pradėjo kalbėti, tai nebūtinai reiškia, kad jis yra apdovanotas išskirtiniu talentu, tačiau jei jūsų mažylis bendraudamas naudoja išskirtinį žodyną ir sakinius, jis turbūt iš tikrųjų yra toks protingas, kaip manote. Pavyzdžiui, dažniausiai 2 metų vaikai kalba štai tokiais sakiniais: „Ten šuniukas". Talentingas vaikas gali pasakyti štai taip: „Sode rudas šuniukas. Jis uosto mūsų gėles".

Dėmesys detalėms

Talentų turintis vaikas pasižymi dėmesingumu detalėms. Vyresnis vaikas gali norėti žinoti, iš ko susideda daiktai ir kaip jie veikia, o štai jaunesnis vaikas gali sudėti žaislus ten, iš kur juos buvo paėmęs, arba pastebėti, jei kuris nors daiktas buvo patrauktas iš įprastinės vietos.

Yra savo paties kritikas

Paprastai vaikams nelabai rūpi, ką daro jie patys ar kiti vaikai, jei tik jų draugai neturi žaislo, su kuriuo jie norėtų pažaisti. Talentų turintys vaikai kreipia dėmesį į tai, ką daro kiti, tačiau kritiškiausiai jie žvelgia ir į save patį. Pavyzdžiui, vaikas, laimėjęs plaukimo varžybas, gali pasakyti: „Gaila, kad nepagerinau savo paties rekordo".

Supranta sudėtingas sąvokas

Vaikai, pasižymintys labai išlavintu intelektu, pajėgūs suprasti itin sudėtingas sąvokas ir santykius, mąstyti abstrakčiai. Jie sugeba suprasti rimtas problemas ir ieškoti galimų sprendimų. Pavyzdžiui, beveik visi 4 metų neturintys mažyliai mėgsta vartyti knygutes apie gyvūnus ir jų jauniklius. Išskirtinių gebėjimų turintis mažylis savo ruožtu būtinai atkreips dėmesį į tai, kad jaunikliai – tiksli tėvų kopija, tik jie yra mažesni.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Psichologė I.Daniūnaitė: „Tikėkite vaiku, kai sako, kad buvo skriaudžiamas“

Tyrimų duomenimis, Lietuvoje kas ketvirtas vaikas patiria fizinį smurtą.

Žaidimų pasimatymo diena: patarimai tėvams, kaip ją surengti be jokių žaislų

Sausio 21-ąją Lietuvoje ir pasaulyje bus minima Žaidimų pasimatymų diena, kuomet skirtingos šeimos su vaikais susiburia žaidimams. Kaip organizuoti žaidimų pasimatymus ir kaip jiems pasiruošti, pataria vaikų ankstyvojo ugdymo ir laisvojo žaidimo mokytoja Renata Lazdin.

5 vaikų auginimo klaidos, kurių nelinkim niekam

Iš didelio rašto išeina iš krašto. Taip sako viena patarlė, kuri labai tinka šio mūsų straipsnio apibendrinimui. Aptarsime 5 tėvų elgsenos modelius, kuomet per didelė meilė ima ne juokais kenkti vaikui.

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: apie pusiausvyrą gyvenant su vaikais

Ar gali būti, kad šiuolaikinėje visuomenėje mes per daug sureikšminame vaikų gyvenimus? Kartais net pamiršdami, kad mes, suaugusieji, taip pat gyvenam savus gyvenimus ir atsakingi visų pirma už savo gyvenimą?

Pavargusi mama apšaukia vaiką: psichologės komentaras

Laiške mama prisipažįsta, kad kartais apšaukia savo trejų metų dukrytę. Paskutiniuoju metu ji tapo baili, tad mama sunerimo – gal jos pakeltas balsas yra „kaltas“ dėl dukters baimių?

23 dovanos, kurias įteikus vaikui, jis jas saugos visą gyvenimą (2)

Jeigu svarstote, ką padovanoti savo vaikui, turime jums amžinų, niekada nesenstančių ir visada vertingų, dovanų sąrašą.

Vaiką užklupo „ožiukai“: jums padės šie psichologės patarimai

Keturis vaikus auginanti mama klausia psichologės patarimo, kaip susikalbėti su skirtingo amžiaus vaikais.

Vaikas čiulpia pirštą: psichologės komentaras

Šešerių metų dukterį auginanti mama išbandė įvairius būdus, kad jos mergaitė nebečiulptų piršto, tačiau iki šiol nei vienas nepadėjo. Ką susirūpinusiai mamai patars psichologė?

Ar vaikams vieta prekybos centruose: psichologės atsakymas patiks ne visiems (65)

Žiemą vasarą didžiuosiuose prekybos centruose pilna mamų su vežimėliuose gulinčiais kūdikiais ir jau ūgtelėjusiais vaikais. Ar jos čia turi neatidėliotinų reikalų? Dažniausiai ne, tiesiog leidžia laisvalaikį...

Ką padovanoti vaikui, kuriam diagnozuotas autizmas

Šįkart TavoVaikas.lt redakcija sulaukė trumpo, bet, kaip paaiškėjo iš specialistės atsakymo, daugiasluoksnio klausimo.

Kiek vaikui reikia žaislų: naujojo tyrimo rezultatai pribloškia

Tėvai seniai tai įtarė – per daug žaislų turintys vaikai sunkiau susikaupia, jie mažiau džiaugiasi žaisdami. Tai patvirtino ir tyrimai.

Vaikas nenori eiti į darželį: pataria specialistas (1)

Dvejus metus mergaitė negali priprasti darželyje, o jos elgesį mama apibūdina kaip „nuolatines ašaras ir ožius“. Ką patars specialistas?

Naujas šeimos narys ir pasikeitęs vaiko elgesys: pataria specialistė

Tris vaikus auginanti mama klausia specialistų patarimų, kaip lengviau padėti vyresniesiems vaikams išgyventi „sosto netekimą“. Vilmos Petrikienės atsakymas pravers visoms panašioje situacijose atsidūrusioms šeimoms.

Psichologė: kaip spręsti vaikų tarpusavio konfliktus (1)

Du sūnus auginanti mama jaučiasi patekusi į aklavietę: jos berniukai tarpusavyje tiesiog „pjaunasi“, o bandymai pakeisti elgesį ir santykius iki šiol buvo be rezultatų.

7 klaidos, kurias daro supykę tėvai ir viena auksinė taisyklė, kaip jų vengti

Konflikto su vaiku metu neretai suaugusieji dažnai elgiasi ne tik neracionaliai, bet ir žeidžiančiai. Kokios dažniausios klaidos?