10 požymių, kad auginate išskirtiniais gabumais apdovanotą vaiką

 (1)
Dauguma tėvelių ir mamyčių mano, kad jų atžala turi išskirtinių talentų, tačiau daugumą vaikų genijais galėtų pavadinti nebent jų pačių tėvai.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vis tik kai kuriems mažyliams apibūdinti iš tikrųjų tinka žodis „apdovanotasis". Egzistuoja tam tikrų požymių, liudijančių, kad jūsų būtent toks.

Kaupia informaciją

Daugeliui vaikų apibūdinti kuo puikiausiai tinka patarlė „Pro vieną ausį įeina, pro kitą išeina“. Tačiau tikrai ne visiems. Labiau išlavintu intelektu pasižymintys vaikai yra pastabesni, geba sukaupti didesnį įvairios informacijos kiekį ir yra pajėgūs ją vėliau prisiminti. Pavyzdžiui, muziejuje ar parodoje lankėsi šešiamečiai. Vieni grįžę iš išvykos prisimins vos kelias detales, o kitas grįžęs galės kuo smulkiausiai nupasakoti paveiksle matytą kosminę raketą.

Didelis pomėgių spektras

Apdovanoti vaikai demonstruoja domėjimąsi skirtingais dalykais. Vieną mėnesį jie gali kraustytis iš proto dėl dinozaurų, o kitą mėnesį jie jau pasineria į astronomiją ir t. t.

Anksti pradeda skaityti ir rašyti

Jei jūsų vaikas apdovanotas išskirtiniu talentu, jis rašyti ir skaityti išmoksta anksčiau už bendraamžius. Tėvai pastebi, kad jis tai daro tarsi savaime, specialiai net ir labai nemokant.

Muzikos ar dailės gabumai

Vaikai, pasižymintys išskirtiniais gebėjimais muzikos ir / arba dailės srityse, dažnai vertinami kaip turintys dėmesio vertų talentų. Pavyzdžiui, vaikai, sugebantys piešti daiktus su perspektyva, arba turintys absoliučią muzikinę klausą, patenka į apdovanotųjų kategoriją.

Didelis dėmesio sutelkimas

Nors vaikams paprastai nebūdingi ilgalaikiai dėmesio sutelkimo periodai, vis dėlto išskirtinių talentų turintys vaikai geba dėmesį sutelkti ilgesniam laikotarpiui nei tie, kurie išskirtiniais talentais nėra apdovanoti.

Gera atmintis

Kai kurie išskirtinių talentų turintys vaikai sugeba prisiminti įvykius, nutikusius jiems ankstyvajame amžiuje. Pavyzdžiui, 2 metų mažylis be suaugusiųjų priminimų prisimena epizodą, jam nutikusį, kai buvo 1,5 m.

Turtingas žodynas

Jei vaikas anksti pradėjo kalbėti, tai nebūtinai reiškia, kad jis yra apdovanotas išskirtiniu talentu, tačiau jei jūsų mažylis bendraudamas naudoja išskirtinį žodyną ir sakinius, jis turbūt iš tikrųjų yra toks protingas, kaip manote. Pavyzdžiui, dažniausiai 2 metų vaikai kalba štai tokiais sakiniais: „Ten šuniukas". Talentingas vaikas gali pasakyti štai taip: „Sode rudas šuniukas. Jis uosto mūsų gėles".

Dėmesys detalėms

Talentų turintis vaikas pasižymi dėmesingumu detalėms. Vyresnis vaikas gali norėti žinoti, iš ko susideda daiktai ir kaip jie veikia, o štai jaunesnis vaikas gali sudėti žaislus ten, iš kur juos buvo paėmęs, arba pastebėti, jei kuris nors daiktas buvo patrauktas iš įprastinės vietos.

Yra savo paties kritikas

Paprastai vaikams nelabai rūpi, ką daro jie patys ar kiti vaikai, jei tik jų draugai neturi žaislo, su kuriuo jie norėtų pažaisti. Talentų turintys vaikai kreipia dėmesį į tai, ką daro kiti, tačiau kritiškiausiai jie žvelgia ir į save patį. Pavyzdžiui, vaikas, laimėjęs plaukimo varžybas, gali pasakyti: „Gaila, kad nepagerinau savo paties rekordo".

Supranta sudėtingas sąvokas

Vaikai, pasižymintys labai išlavintu intelektu, pajėgūs suprasti itin sudėtingas sąvokas ir santykius, mąstyti abstrakčiai. Jie sugeba suprasti rimtas problemas ir ieškoti galimų sprendimų. Pavyzdžiui, beveik visi 4 metų neturintys mažyliai mėgsta vartyti knygutes apie gyvūnus ir jų jauniklius. Išskirtinių gebėjimų turintis mažylis savo ruožtu būtinai atkreips dėmesį į tai, kad jaunikliai – tiksli tėvų kopija, tik jie yra mažesni.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.

Vaikas turi nematomą draugą: psichologės patarimai tėvams

Vaikas užsidaro kambaryje ir su kažkuo kalbasi. Pradeda verkti, kai automobilyje prisėdate šalia, nes... prispaudėte draugą. Kodėl vaikas susikūrė nematomą bičiulį? Kaip reaguoti? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kaimo vaikai „įlindę“ į kompiuterius, nes jiems trūksta gyvo bendravimo

Kad miesto vaikai vasaromis vyksta stovyklauti į kaimą, rodos, yra įprasta, tačiau, kad kaimo vaikams tai pasirodys neįprasta, to nesitikėjome, – taip pasakoja penktus metus iš eilės į stovyklas kaimo vaikus kviečianti teatro „Teatriukas“ įkūrėja ir stovyklos vadovė Dalia Mikoliūnaitė.

Teo ir Ieva pristato: 3 smagūs žaidimai su tualetinio popieriaus ritinėliais

Orui pasitaisius ne į gerąją pusę, skubame su jumis pasidalinti itin paprastais užsiėmimais su vaikais namuose. Juk antradienis gali būti ir linksmadienis!

Teo ir Ieva pristato: citrinų ugnikalnis, kuris nustebins net visko mačiusius (1)

Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų mažylis tyrinėja jį supantį pasaulį. Jam viskas nauja, nepažinta, viskas domina ir vilioja, o kartais gal ir baugina.

Kaip pagirti vaiką, kad tai duotų naudos, o nebūtų tušti žodžiai

Mes vis dar per dažnai kritikuojame savo vaikus ir per retai juos giriame. Tokias išvadas daro šiuolaikinių tėvų auklėjimo metodus nagrinėjantys psichologai. Tačiau girti irgi reikia mokėti, antraip tai tebus tušti žodžiai.

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Trys smagūs žaidimai vaikams lauke

Kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų nuobodus, galima pažaisti. Vaikutis čiupinėdamas, vartydamas rankytėse įvairių formų daiktus lavina smulkiąją motoriką, o dėliodamas miško radinius į krūveles - dar ir mąstymą.

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?