10 požymių, kad auginate išskirtiniais gabumais apdovanotą vaiką

 (1)
Dauguma tėvelių ir mamyčių mano, kad jų atžala turi išskirtinių talentų, tačiau daugumą vaikų genijais galėtų pavadinti nebent jų pačių tėvai.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vis tik kai kuriems mažyliams apibūdinti iš tikrųjų tinka žodis „apdovanotasis". Egzistuoja tam tikrų požymių, liudijančių, kad jūsų būtent toks.

Kaupia informaciją

Daugeliui vaikų apibūdinti kuo puikiausiai tinka patarlė „Pro vieną ausį įeina, pro kitą išeina“. Tačiau tikrai ne visiems. Labiau išlavintu intelektu pasižymintys vaikai yra pastabesni, geba sukaupti didesnį įvairios informacijos kiekį ir yra pajėgūs ją vėliau prisiminti. Pavyzdžiui, muziejuje ar parodoje lankėsi šešiamečiai. Vieni grįžę iš išvykos prisimins vos kelias detales, o kitas grįžęs galės kuo smulkiausiai nupasakoti paveiksle matytą kosminę raketą.

Didelis pomėgių spektras

Apdovanoti vaikai demonstruoja domėjimąsi skirtingais dalykais. Vieną mėnesį jie gali kraustytis iš proto dėl dinozaurų, o kitą mėnesį jie jau pasineria į astronomiją ir t. t.

Anksti pradeda skaityti ir rašyti

Jei jūsų vaikas apdovanotas išskirtiniu talentu, jis rašyti ir skaityti išmoksta anksčiau už bendraamžius. Tėvai pastebi, kad jis tai daro tarsi savaime, specialiai net ir labai nemokant.

Muzikos ar dailės gabumai

Vaikai, pasižymintys išskirtiniais gebėjimais muzikos ir / arba dailės srityse, dažnai vertinami kaip turintys dėmesio vertų talentų. Pavyzdžiui, vaikai, sugebantys piešti daiktus su perspektyva, arba turintys absoliučią muzikinę klausą, patenka į apdovanotųjų kategoriją.

Didelis dėmesio sutelkimas

Nors vaikams paprastai nebūdingi ilgalaikiai dėmesio sutelkimo periodai, vis dėlto išskirtinių talentų turintys vaikai geba dėmesį sutelkti ilgesniam laikotarpiui nei tie, kurie išskirtiniais talentais nėra apdovanoti.

Gera atmintis

Kai kurie išskirtinių talentų turintys vaikai sugeba prisiminti įvykius, nutikusius jiems ankstyvajame amžiuje. Pavyzdžiui, 2 metų mažylis be suaugusiųjų priminimų prisimena epizodą, jam nutikusį, kai buvo 1,5 m.

Turtingas žodynas

Jei vaikas anksti pradėjo kalbėti, tai nebūtinai reiškia, kad jis yra apdovanotas išskirtiniu talentu, tačiau jei jūsų mažylis bendraudamas naudoja išskirtinį žodyną ir sakinius, jis turbūt iš tikrųjų yra toks protingas, kaip manote. Pavyzdžiui, dažniausiai 2 metų vaikai kalba štai tokiais sakiniais: „Ten šuniukas". Talentingas vaikas gali pasakyti štai taip: „Sode rudas šuniukas. Jis uosto mūsų gėles".

Dėmesys detalėms

Talentų turintis vaikas pasižymi dėmesingumu detalėms. Vyresnis vaikas gali norėti žinoti, iš ko susideda daiktai ir kaip jie veikia, o štai jaunesnis vaikas gali sudėti žaislus ten, iš kur juos buvo paėmęs, arba pastebėti, jei kuris nors daiktas buvo patrauktas iš įprastinės vietos.

Yra savo paties kritikas

Paprastai vaikams nelabai rūpi, ką daro jie patys ar kiti vaikai, jei tik jų draugai neturi žaislo, su kuriuo jie norėtų pažaisti. Talentų turintys vaikai kreipia dėmesį į tai, ką daro kiti, tačiau kritiškiausiai jie žvelgia ir į save patį. Pavyzdžiui, vaikas, laimėjęs plaukimo varžybas, gali pasakyti: „Gaila, kad nepagerinau savo paties rekordo".

Supranta sudėtingas sąvokas

Vaikai, pasižymintys labai išlavintu intelektu, pajėgūs suprasti itin sudėtingas sąvokas ir santykius, mąstyti abstrakčiai. Jie sugeba suprasti rimtas problemas ir ieškoti galimų sprendimų. Pavyzdžiui, beveik visi 4 metų neturintys mažyliai mėgsta vartyti knygutes apie gyvūnus ir jų jauniklius. Išskirtinių gebėjimų turintis mažylis savo ruožtu būtinai atkreips dėmesį į tai, kad jaunikliai – tiksli tėvų kopija, tik jie yra mažesni.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?

Psichologė J.Baltuškienė: patenkinus vaiko poreikius, krizių galima išvengti

Skirtingais vaiko amžiaus tarpsniais formuojasi vis kitos savybės, atsiranda naujų poreikių, daugėja norų. Kaip jų neužslopinti, kad vaikas augtų pasitikintis savimi ir kitais, iniciatyvus ir savarankiškas, mokėtų atpažinti savo jausmus ir juos reikšti?

Teo ir Ieva pristato: nerealiai smagūs žaidimai su ledukais

Šilti orai lepina mus saulės šiluma ir malonia akims žaluma. Vis daugiau laiko praleidžiame lauke.

Kaip susikalbėti su vaikais? Knygų TOP 5

Kaip susikalbėti su vaikais? Ar svarbu tenkinti visus jų pageidavimus, kad mažieji galėtų jaustis laimingi ? Kokie iššūkiai kyla auginant paauglį ir kaip juos įveikti? Kaip išugdyti tarpusavio pagarbą ir pasitikėjimą?

Psichologė – apie vaikus ir nuogumą: ko turi nepamiršti tėvai

Augant mažyliui, tėvai susiduria su vis įvairesniais klausimais – vaikui ima rūpėti, kaip jis atrodo, kaip atrodo kiti, kaip jis rengiasi ir kas slepiasi po skirtingų lyčių rūbais.

Taisyklės, kurias privalo žinoti tėvai prieš gimstant antram vaikui (1)

Dvejų metų berniukui mama ir tėtis dažnai pasakojo, kad greitai turės sesę. O mažylis džiugiai glostė ir bučiavo vis didėjantį mamos pilvą. Laukė sesės. Tačiau nuo pirmų jos gyvenimo dienų prasidėjo didysis maištas ir bėdos: nemiga, nervinis kosulys...

5 patarimai, kaip užauginti genijų

Kiekvieno vaiko tėvai norėtų, kad užaugęs jis būtų protingas ir sumanus, kad jį lydėtų sėkmė asmeniniame bei profesiniame gyvenime. Kaip padėti vaikui tai pasiekti.

Kuriant gerus santykius su vaiku tėvams svarbu laikytis trijų pagrindinių taisyklių

Atrodo, kad gimus vaikui tas abipusis santykis tiesiog užgimsta savaime.

Ar tikrai paklusnus vaikas geriau už neklausantį tėvų: psichologės komentaras

Vienas vaikas auga paklusnus, kitas nelabai. Vieno elgesiu darželio auklėtojos ir mokytojai džiaugiasi, kito – nelabai. Ar vaiko paklusnumas yra prigimtinis ar įgytas? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Psichologė – apie vaiko elgesį, kuris priverčia tėvus raudonuoti (1)

Skaitytojos atsiųstas klausimas inspiravo psichologę Daivą Čeponienę išsamiai pamąstyti, kur yra riba tarp nekaltos vaiko nuomonės išsakymo ir patyčių, kurios skaudina kitą.

Teo ir Ieva pristato: lavinantys užsiėmimai, kurie išmokys vaiką raidžių

Raidės - tai neatsiejama mūsų pasaulio dalis. Su jomis susiduriame kiekvieną dieną. Lygiai taip pat ir vaikai. Nors vieningos nuomonės, kada pradėti savo vaiką mokyti raidžių nėra, manau, yra labai svarbu nepraleisti momento, kai vaikas pradeda jomis domėtis.

Skatindami vaikus domėtis įvairiomis veiklomis, padėsime atsiskleisti jų gabumams

Šiandien, kai virtuali realybė taip vilioja, vaikų interesų spektras dažnai tik ja ir apsiriboja.

Neringa Čereškevičienė: visi vaikai iš prigimties talentingi

Daugeliui Lietuvos žmonių charizmatiškosios Neringos Čereškevičienės pristatinėti nereikia: ji jau daugiau nei du dešimtmečius gyvuojančio projekto vaikams ir ne vaikams „Telebimbam" įkūrėja ir siela.