10 požymių, kad auginate išskirtiniais gabumais apdovanotą vaiką

 (1)
Dauguma tėvelių ir mamyčių mano, kad jų atžala turi išskirtinių talentų, tačiau daugumą vaikų genijais galėtų pavadinti nebent jų pačių tėvai.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vis tik kai kuriems mažyliams apibūdinti iš tikrųjų tinka žodis „apdovanotasis". Egzistuoja tam tikrų požymių, liudijančių, kad jūsų būtent toks.

Kaupia informaciją

Daugeliui vaikų apibūdinti kuo puikiausiai tinka patarlė „Pro vieną ausį įeina, pro kitą išeina“. Tačiau tikrai ne visiems. Labiau išlavintu intelektu pasižymintys vaikai yra pastabesni, geba sukaupti didesnį įvairios informacijos kiekį ir yra pajėgūs ją vėliau prisiminti. Pavyzdžiui, muziejuje ar parodoje lankėsi šešiamečiai. Vieni grįžę iš išvykos prisimins vos kelias detales, o kitas grįžęs galės kuo smulkiausiai nupasakoti paveiksle matytą kosminę raketą.

Didelis pomėgių spektras

Apdovanoti vaikai demonstruoja domėjimąsi skirtingais dalykais. Vieną mėnesį jie gali kraustytis iš proto dėl dinozaurų, o kitą mėnesį jie jau pasineria į astronomiją ir t. t.

Anksti pradeda skaityti ir rašyti

Jei jūsų vaikas apdovanotas išskirtiniu talentu, jis rašyti ir skaityti išmoksta anksčiau už bendraamžius. Tėvai pastebi, kad jis tai daro tarsi savaime, specialiai net ir labai nemokant.

Muzikos ar dailės gabumai

Vaikai, pasižymintys išskirtiniais gebėjimais muzikos ir / arba dailės srityse, dažnai vertinami kaip turintys dėmesio vertų talentų. Pavyzdžiui, vaikai, sugebantys piešti daiktus su perspektyva, arba turintys absoliučią muzikinę klausą, patenka į apdovanotųjų kategoriją.

Didelis dėmesio sutelkimas

Nors vaikams paprastai nebūdingi ilgalaikiai dėmesio sutelkimo periodai, vis dėlto išskirtinių talentų turintys vaikai geba dėmesį sutelkti ilgesniam laikotarpiui nei tie, kurie išskirtiniais talentais nėra apdovanoti.

Gera atmintis

Kai kurie išskirtinių talentų turintys vaikai sugeba prisiminti įvykius, nutikusius jiems ankstyvajame amžiuje. Pavyzdžiui, 2 metų mažylis be suaugusiųjų priminimų prisimena epizodą, jam nutikusį, kai buvo 1,5 m.

Turtingas žodynas

Jei vaikas anksti pradėjo kalbėti, tai nebūtinai reiškia, kad jis yra apdovanotas išskirtiniu talentu, tačiau jei jūsų mažylis bendraudamas naudoja išskirtinį žodyną ir sakinius, jis turbūt iš tikrųjų yra toks protingas, kaip manote. Pavyzdžiui, dažniausiai 2 metų vaikai kalba štai tokiais sakiniais: „Ten šuniukas". Talentingas vaikas gali pasakyti štai taip: „Sode rudas šuniukas. Jis uosto mūsų gėles".

Dėmesys detalėms

Talentų turintis vaikas pasižymi dėmesingumu detalėms. Vyresnis vaikas gali norėti žinoti, iš ko susideda daiktai ir kaip jie veikia, o štai jaunesnis vaikas gali sudėti žaislus ten, iš kur juos buvo paėmęs, arba pastebėti, jei kuris nors daiktas buvo patrauktas iš įprastinės vietos.

Yra savo paties kritikas

Paprastai vaikams nelabai rūpi, ką daro jie patys ar kiti vaikai, jei tik jų draugai neturi žaislo, su kuriuo jie norėtų pažaisti. Talentų turintys vaikai kreipia dėmesį į tai, ką daro kiti, tačiau kritiškiausiai jie žvelgia ir į save patį. Pavyzdžiui, vaikas, laimėjęs plaukimo varžybas, gali pasakyti: „Gaila, kad nepagerinau savo paties rekordo".

Supranta sudėtingas sąvokas

Vaikai, pasižymintys labai išlavintu intelektu, pajėgūs suprasti itin sudėtingas sąvokas ir santykius, mąstyti abstrakčiai. Jie sugeba suprasti rimtas problemas ir ieškoti galimų sprendimų. Pavyzdžiui, beveik visi 4 metų neturintys mažyliai mėgsta vartyti knygutes apie gyvūnus ir jų jauniklius. Išskirtinių gebėjimų turintis mažylis savo ruožtu būtinai atkreips dėmesį į tai, kad jaunikliai – tiksli tėvų kopija, tik jie yra mažesni.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: 3 lavinančios ir linksmos piešimo idėjos su vaikais

TavoVaikas.lt džiaugiasi galėdamas pristatyti naują savo bičiulę – Ievą, tinklaraščio „Ciao_Teo“ autorę, kuri nuo šiol su mumis kas savaitę dalinsis vaiko lavinimo idėjomis.

Kaip ugdyti vaiko atsakingumo jausmą: efektyvūs patarimai tėvams

Yra žodžių, kurie savo svoriu gali prislėgti, o ypač – mažus pečius.

Kaip mažas vaikas pažįsta pasaulį

„Turėtų būti ne iškeliami reikalavimai ir programos, bet paprastai aprašoma vaiko prigimtis. Auklėjimo požiūriai turi savaime išryškėti iš besiformuojančios asmenybės esybės, charakterio esmės“. (Rudolf Steiner)

Atskleidė, kokias prekes vaikams tėvai dažniausiai perka internetu

Šeimai susilaukus kūdikio dažniausiai pasikeičia ne tik gyvenimo ritmas bet ir pirkimo įpročiai bei perkamų prekių krepšelis, kuris keičiasi vaikui augant. Labai didelę laiko dalį užima vaiko priežiūra ir auklėjimas, todėl ne visuomet lieka laisva minutė apsipirkti įprastinėse parduotuvėse.

MAMŲ MUGĖ šiemet paruošė daugybę staigmenų tėvams

Po savaitės „Gariūnų“ verslo parke prasidės tradicinė „Mamų mugė“. Šįkart daugiatūkstantines minias po vienu stogu sukviečiantis renginys bus šiek tiek kitoks. Atsinaujinęs, gerokai ilgesnis, kupinas dovanų ir staigmenų. Kodėl?

Kas nutinka, jei šeimoje tėtis yra itin valdingas ir griežtas

Kaip suprasti, kad vaiko tėtis yra pernelyg valdingas ir kaip tai gali paveikti ilgalaikius vaiko bei tėvo santykius?

Du vaiko amžiaus tarpsniai, kada tėvams sunkiausia rasti kalbą su vaiku

Kalbant apie vaikų amžiaus krizes, ryškiausios yra trejų metų ir paauglystės krizės.

Pavargusi mama: padėkite, baigiu išprotėti nuo savo vaikų (1)

Tris vaikus auginanti mama nerimauja dėl netinkamo jaunesniųjų sūnų elgesio. Pasak jos, išbandyta daug kas: ir ignoruoti, ir gražiai aiškinti, ir pabarti. Kol kas viskas be rezultatų.

Psichologas Vytis Valantinas: ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystės ir barniai – kaip tinkamai reaguoti tėvams

Psichologinės pagalbos vaikui ir šeimai kabineto klinikinis psichologas Vytis Valantinas savo straipsnyje apžvelgia ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystes ir konfliktus bei pataria, kaip į tai reaguoti tėvams.

Kodėl vaikams svarbu išmokti bendradarbiauti

„Aš", „mano", „man"... – tokius nuolat savo vaikų kartojamus pareiškimus dažnai vertiname kaip savarankiškumo bei besiformuojančios individualios asmenybės apraiškas.

Labai paprastas, bet smagus eksperimentas su vaikais

Dviejų vaikučių mama Inga, kurianti tinklaraštį „Mamos diena“ dalijasi smagiu eksperimentu, kurį galima atlikti su vaikais.

Lietuvės patirtis Belgijoje: nuo 2,5 metų – į mokyklą! (3)

Tinklaraščio „Mandriu“ autorė Morta pasakoja savo įspūdžius apie pustrečių metų dukrytės Elijos išleidimą į vaikų darželį (tiksliau – mokyklėlę) Belgijoje.

Dizainerės patarimai, kaip pritaikyti namus padidėjus šeimai

Neretu atveju įsigyjantys būstą žmonės galvoja apie šiandienius poreikius. Vis tik dažnai atsitinka taip, kad gimstant pirmagimiui nėra galimybių greitu metu išsikelti į erdvesnį būstą.

Artėjantį pavasarį lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX kviečia pasitikti kūrybingai

Lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX jau gyvena pavasariniais planais ir svajonėmis ir pristato šiltajam sezonui skirtą įvairiaspalvę kolekciją, dedikuotą Misteriui Kūrybingumui.

Kokio amžiaus vaikui labiau reikia mamos, o kada – tėčio

„Mama!" – ir tik tuomet, kai skruostais rieda ašaros. Nepalyginsi su tuo džiugiu – „Tėti!", kviečiančiu žaidimams. Kodėl mamos reikia tik tuomet, kai skauda, o tėčiai yra geriausi linksmybių draugai?