10 požymių, kad vaikas patiria stresą

Išgyvenimus ir didelius krūvius patiria ne tik tėvai, bet ir vaikai. Net suaugusieji ne visada teisingai atpažįsta organizmo signalus ir nesupranta, kas su jais vyksta. Tai ką jau kalbėti apie vaiką, kuris net žodžio „stresas" gerai nesupranta.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Regresas

Regresas – tai grįžimas prie vaikiškos elgsenos. Vaikas gali čiulpti pirštą, nuolat reikalauti dėmesio ir netgi šlapintis į lovą. Ši būsena paprastai praeina savaime. Tėvams tereikia nuraminti vaiką ir skirti jam daugiau dėmesio.

Baimės

Būna baimių, kurios susijusios su amžiumi. Tačiau būna ir taip, kad patiriant stresą jos paaštrėja ir įgyja naujas formas. Jeigu vaikas pradeda bijoti to, ką anksčiau priimdavo džiaugsmingai ir ramiai, vadinasi, jį užvaldė stresas.

Tokiais atvejais su vaiku daugiau žaiskite ir pieškite. Tokia veikla padės vaikui atsikratyti baimių. Taip pat būtina atkreipti dėmesį į vaiko piešinius, kuriuose pavaizduota šeima. Būtina atidžiau panagrinėti tokį piešinį, galbūt streso priežastis slypi šeimos santykiuose.

Agresyvumas

Vaiko agresija gali turėti įvairias priežastis. Viena jų – stresas. Vaikas pradeda muštis, pravardžiuotis, konfliktuoti ir mėtyti žaislus.

Energiją, kurią jis eikvoja agresijai, geriau būtų nukreipti teigiama linkme, pavyzdžiui, sportui. Taip pat su agresija kovoti padeda vaikiški žaidimai.

Nuotaikos svyravimai

Jeigu vaiko nuotaika dažnai kinta ir yra daugiausia neigiamo pobūdžio – nuoskaudą keičia agresija ar prislėgta savijauta – ir tai trunka savaitėmis, gali būti, kad jūsų vaikas patiria stresą.

Jeigu jums kilo įtarimas, kad vaikas patiria stresą, geriausias pagalba – supratimas. Pasistenkite pakalbėti su vaiku, išsiaiškinti jo nerimo priežastis ir, esant reikalui, jį palaikykite.

Problemos su sveikata

Nerviniu pagrindu vaiką gali kamuoti galvos ar pilvo skausmai, pakilti temperatūra, nei iš šio nei iš to išberti. Tokiais atvejais tėvams reikia harmonizuoti santykius šeimoje, išsiaiškinti, kokia atmosfera viešpatauja mokykloje ir maksimaliai anuliuoti visus vaiką dirginančius veiksnius bei sumažinti jo patiriamą spaudimą.

Neramus miegas

Vaikas negali ilgai užmigti, jį nuolat kažkas neramina. Tokiu atveju nemiga tampa nuovargio priežastimi. Nuo nemigos ir naktinio nerimo padeda masažai, aromaterapija, kvėpavimo gimnastika.

Kritęs pažangumas

Pablogėja vaiko atmintis ir dėmesio koncentracija. Vaikas nustoja domėtis anksčiau mėgtais užsiėmimais. Visa tai atsiliepia jo pažangumui.

Būtina reguliariai domėtis vaiko reikalais mokykloje. Girkite jį už pasiekimus ir nepriekaištaukite dėl nesėkmių. Padėkite išspręsti jam sudėtingas užduotis.

Greitas nuovargis

Tas pats išsiblaškymas ir nuovargis. Tik prie to prisideda dar ir labai greitas nuovargis netgi po nedidelių krūvių. Tokiais atvejais galima leisti vaikui dieną ar dvi neiti į mokyklą. Tegul jis gerai pailsi. Vis dėlto, sveikata yra svarbiau.

Atsisakymas bendrauti

Vaikas bijo kontakto su kitais vaikais ar žmonėmis, nori būti vienas. Nereikia versti mažylio žaisti su kitais vaikais. Galbūt dabar jis pernelyg emociškai išsekęs, kad galėtų bendrauti su kitais. Duokite jam laiko pailsėti. Kitais atvejais padėkite vaikui susitvarkyti santykius su bendraamžiais, aptarkite situacijas ir dialogus, kurie padės jam bendraujant.

Kompulsyvūs požymiai

Plaukų sukimas ant pirštų, kosčiojimas, rankų drebėjimas, mikčiojimas – visa tai yra požymiai, kad vaikas patiria stresą. Tokiais atvejais geriausia pagalba nuo patiriamo streso - mėgstama vaiko veikla ir fizinis krūvis. Tai gali būti vaikams skirta gimnastika, važiavimas dviračiu, bėgiojimas, rytinė mankšta.

Vaikui įveikti stresą padės ir taisyklinga mityba bei dienos režimas. Tėvams reiktų atkreipti dėmesį net į pačius menkiausius mažylio pasiekimus, suteikt jam galimybę pailsėti ir išlieti energiją.

Jeigu jūs nerimaujate dėl pasikeitusio vaiko elgesio ir įtariate, kad jis kenčia nuo streso, pasitarkite dėl to su vaiko gydytoju. Bendromis jėgomis greičiau įveiksite sunkumus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

KALBA VAIKAI: kad pasakė, tai pasakė!..

Vaikai neretai pasako tokių dalykų, kokių suaugusieji ir norėdami nesugalvoja. Jūsų dėmesiui - 4 metų Ryčio linksmosios kalbelės.

Svarbi savybė, kurią turi visi maži vaikai, bet vėliau ją neretai išmuša tėvai

Smalsumas įgimtas – konstatavo mokslininkai ir netruko pridėti, kad tai viena svarbiausių intelekto vystymosi sąlygų.

Vaikas nuliūsta ir pravirksta dėl kiekvienos smulkmenos: pataria psichologė

Jautrų sūnų auginanti mama klausia specialisto patarimo, kaip didinti jo savivertę. Moteris mano, kad sūnaus jautrumas priklauso nuo to, kad jos nėštumas buvo be galo sunkus, nuolat lydimas ašarų.

Teo ir Ieva pristato: linksmiausi lauko žaidimai

Kai pagaliau ateina pavasaris, norisi juo kuo daugiau džiaugtis! Lauko žaidimų ir linksmybių sezonas - ATIDARYTAS!

Teo ir Ieva pristato: žaislai, kurie nekainuoja nė cento, o dovanoja glėbį džiaugsmo (1)

Paprasta kartotinė dėžė vieniems - paprasta dėžė, kitiems - visas atradimų pasaulis!

Ko labiausiai trūksta šiuolaikiniam vaikui? Ne, tai ne išmanusis telefonas ir ne brangus žaislas...

„Neturiu ką veikti“, – sako vaikas kaip tik tuo metu, kai norėtųsi po darbo šiek tiek atsipūsti. Arba kaip tik tada, kai galva visiškai tuščia ir nežinia, ką jam pasiūlyti. Kodėl vaikas pats nesusigalvoja veiklos ir nuobodžiauja? Galbūt jam tiesiog trūksta tėvų dėmesio?

17 smagių žaidimų su vaikais namuose, kuriems tiks tai, ką turite po ranka

Kelios idėjos, ką daryti su vaiku namuose, kai jis skundžiasi, jog yra nuobodu. Šiems užsiėmimams dažniausiai neprireiks jokių papildomų žaislų, o tik to, ką rasite namuose.

Kai vaikas pasielgia netinkamai, jokiu būdu nedarykite vienos klaidos (1)

Neretai pykdami vaikai, atrodo, peržengia ribą, nes mažais kumštukais ima mušti mamą ar spiria tėčiui. Ką daryti tokiais atvejais, teiraujamės psichologės psichoterapeutės Rūtos Bačiulytės.

Psichologė: nelaimingiausi yra tie vaikai, kuriems tėvai nenustatė ribų

Pykstame mes visi. Tačiau pykstantį vaiką kartais sunku suprasti, tarsi to daryti jis neturėtų teisės. Su psichologe psichoterapeute Rūta Bačiulyte aptariame 3 mitus apie vaikų pyktį.

Svarbi vaikų auklėjimo formulė, kurią pamiršta daugelis tėvų

Gimė vaikas. Ką tik iškeptiems tėvams – nauja misija: užauginti pasauliui naują žmogų. Kad augtų sveikas, protingas, laimingas, sėkmingas, patenkintas savimi ir pasauliu.

Teo ir Ieva pristato: 5 žaidimai su vaiku, kurie lavina vaizduotę, kūrybiškumą ir smulkiąją motoriką

Pasibaigus Velykų karštinei, mes su Teo grįžtame, pristatydami kelis įdomius užsiėmimus, kaip kūrybiškai galima panaudoti namuose turimo konstruktoriaus kaladėles.

Viens, du trys – ir nereikalinga kojinė virsta mielu zuikučiu

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip su vaikais per penkias minutes pasigaminti smagų zuikutį iš nereikalingos kojinės.

5 smagūs užsiėmimai, lavinantys mažylių rankų miklumą ir motoriką

Kokie žaidimai padeda lavinti mažų vaikų motoriką ir rankyčių miklumą? Štai 5 smagūs užsiėmimai, kurie suteiks mažyliui ne tik džiaugsmo, bet ir naudingų įgūdžių.

Žavi velykinė namų puošmena – per 5 minutes

TAVO VAIKO žurnalo dizainerė Rima pasidalijo labai smagia velykine namų dekoracijos idėja, kurią galima pasigaminti vos per kelias minutes ir visai neišleidžiant papildomai pinigų.

Rūta Lapė: pametinukai – subalansuoti žmonėms su polėkiu (2)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie buvimą pametinukų mama.