10 požymių, kad vaikas patiria stresą

Išgyvenimus ir didelius krūvius patiria ne tik tėvai, bet ir vaikai. Net suaugusieji ne visada teisingai atpažįsta organizmo signalus ir nesupranta, kas su jais vyksta. Tai ką jau kalbėti apie vaiką, kuris net žodžio „stresas" gerai nesupranta.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Regresas

Regresas – tai grįžimas prie vaikiškos elgsenos. Vaikas gali čiulpti pirštą, nuolat reikalauti dėmesio ir netgi šlapintis į lovą. Ši būsena paprastai praeina savaime. Tėvams tereikia nuraminti vaiką ir skirti jam daugiau dėmesio.

Baimės

Būna baimių, kurios susijusios su amžiumi. Tačiau būna ir taip, kad patiriant stresą jos paaštrėja ir įgyja naujas formas. Jeigu vaikas pradeda bijoti to, ką anksčiau priimdavo džiaugsmingai ir ramiai, vadinasi, jį užvaldė stresas.

Tokiais atvejais su vaiku daugiau žaiskite ir pieškite. Tokia veikla padės vaikui atsikratyti baimių. Taip pat būtina atkreipti dėmesį į vaiko piešinius, kuriuose pavaizduota šeima. Būtina atidžiau panagrinėti tokį piešinį, galbūt streso priežastis slypi šeimos santykiuose.

Agresyvumas

Vaiko agresija gali turėti įvairias priežastis. Viena jų – stresas. Vaikas pradeda muštis, pravardžiuotis, konfliktuoti ir mėtyti žaislus.

Energiją, kurią jis eikvoja agresijai, geriau būtų nukreipti teigiama linkme, pavyzdžiui, sportui. Taip pat su agresija kovoti padeda vaikiški žaidimai.

Nuotaikos svyravimai

Jeigu vaiko nuotaika dažnai kinta ir yra daugiausia neigiamo pobūdžio – nuoskaudą keičia agresija ar prislėgta savijauta – ir tai trunka savaitėmis, gali būti, kad jūsų vaikas patiria stresą.

Jeigu jums kilo įtarimas, kad vaikas patiria stresą, geriausias pagalba – supratimas. Pasistenkite pakalbėti su vaiku, išsiaiškinti jo nerimo priežastis ir, esant reikalui, jį palaikykite.

Problemos su sveikata

Nerviniu pagrindu vaiką gali kamuoti galvos ar pilvo skausmai, pakilti temperatūra, nei iš šio nei iš to išberti. Tokiais atvejais tėvams reikia harmonizuoti santykius šeimoje, išsiaiškinti, kokia atmosfera viešpatauja mokykloje ir maksimaliai anuliuoti visus vaiką dirginančius veiksnius bei sumažinti jo patiriamą spaudimą.

Neramus miegas

Vaikas negali ilgai užmigti, jį nuolat kažkas neramina. Tokiu atveju nemiga tampa nuovargio priežastimi. Nuo nemigos ir naktinio nerimo padeda masažai, aromaterapija, kvėpavimo gimnastika.

Kritęs pažangumas

Pablogėja vaiko atmintis ir dėmesio koncentracija. Vaikas nustoja domėtis anksčiau mėgtais užsiėmimais. Visa tai atsiliepia jo pažangumui.

Būtina reguliariai domėtis vaiko reikalais mokykloje. Girkite jį už pasiekimus ir nepriekaištaukite dėl nesėkmių. Padėkite išspręsti jam sudėtingas užduotis.

Greitas nuovargis

Tas pats išsiblaškymas ir nuovargis. Tik prie to prisideda dar ir labai greitas nuovargis netgi po nedidelių krūvių. Tokiais atvejais galima leisti vaikui dieną ar dvi neiti į mokyklą. Tegul jis gerai pailsi. Vis dėlto, sveikata yra svarbiau.

Atsisakymas bendrauti

Vaikas bijo kontakto su kitais vaikais ar žmonėmis, nori būti vienas. Nereikia versti mažylio žaisti su kitais vaikais. Galbūt dabar jis pernelyg emociškai išsekęs, kad galėtų bendrauti su kitais. Duokite jam laiko pailsėti. Kitais atvejais padėkite vaikui susitvarkyti santykius su bendraamžiais, aptarkite situacijas ir dialogus, kurie padės jam bendraujant.

Kompulsyvūs požymiai

Plaukų sukimas ant pirštų, kosčiojimas, rankų drebėjimas, mikčiojimas – visa tai yra požymiai, kad vaikas patiria stresą. Tokiais atvejais geriausia pagalba nuo patiriamo streso - mėgstama vaiko veikla ir fizinis krūvis. Tai gali būti vaikams skirta gimnastika, važiavimas dviračiu, bėgiojimas, rytinė mankšta.

Vaikui įveikti stresą padės ir taisyklinga mityba bei dienos režimas. Tėvams reiktų atkreipti dėmesį net į pačius menkiausius mažylio pasiekimus, suteikt jam galimybę pailsėti ir išlieti energiją.

Jeigu jūs nerimaujate dėl pasikeitusio vaiko elgesio ir įtariate, kad jis kenčia nuo streso, pasitarkite dėl to su vaiko gydytoju. Bendromis jėgomis greičiau įveiksite sunkumus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?

Ką apie vaiką pasako itin didelis jo plepumas: psichologės komentaras

Sako, kad vaikai išmokę kalbėti mėgaujasi naujuoju gebėjimu ir niekaip negali nutilti. Jie kalba, čiauška, neleisdami prasižioti suaugusiesiems. Kartais vaikų plepumas ima varginti suaugusius. Kodėl mažieji tiek daug kalba?

Psichologė: ką tėvams apie vaiką gali atskleisti jo piešiniai

Dauguma vaikų mėgsta piešti ir tai pradeda daryti gana anksti.

10 svarbiausių principų, kaip įrengti saugius ir patogius vaikams namus

Naujas tyrimas rodo, jog tėvai, auginantys vaikus, svajoja apie erdvias drabužines, tačiau artimiausių darbų sąraše – dėžės žaislams, džiovyklos rūbams ir talpos daiktams susidėti.

Emocinis intelektas – kuo jis svarbus ir kaip jį ugdyti

Išgirdus žodį intelektas, klausimų dėl jo reikšmės nebekyla. O štai emocinis intelektas verčia stabtelėti ir susimąstyti – kas tai ir kodėl jį raginama lavinti nuo pat mažumės, kodėl apie jį kalbama vis dažniau.

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo (2)

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.

Psichologė: kodėl emocinio intelekto neišmokysime per pamokėles ar užduotėles (1)

Per savo praktiką su jaunomis šeimomis ir darželio pedagogais patyriau, kad terminas emocinis intelektas yra auksinė frazė, kuri uždega suaugusiųjų akis.

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?