11 vaiko auklėjimo taisyklių, kurias pravartu įsidėmėti visiems laikams

 (6)
Jei būsite nelaimingi, nesukursite su vaiku tokių santykių, kad jis būtų laimingas.
© Fotolia

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Daugeliui atrodo, kad jiems, tėvams, viskas gerai, o problemų turi tik vaikai, ir stebisi, kai šeimoje užauga du visiškai skirtingi vaikai: vienas – savimi pasitikintis, jam sekasi, jis visur pirmūnas, o kitas – kompleksuotas nevykėlis, amžinai zirziantis ar agresyvus. O juk tai reiškia, kad vaikai šeimoje skirtingai jautėsi, kažkuriam trūko dėmesio. Kažkas buvo jautresnis, jam reikėjo daugiau meilės, o tėvai šito nepastebėjo.

Rūpintis, kad vaikas būtų aprengtas, apautas ir pamaitintas – rūpestis, o ne auklėjimas. Deja, daugelis tėvų įsitikinę, kad rūpesčio pakanka. Kaip bendraujate su vaiku vaikystėje, taip jis su jumis bendraus, kai jūs būsite seni.

Mokykla turi išmokyti ne tiek matematikos ir literatūros, kiek paruošti gyvenimui. Mokykloje svarbu gauti ne tiek teorinių žinių, kiek praktinių įgūdžių – išmokti bendrauti, kurti santykius, būti atsakingam už save, už savo žodžius ir poelgius, spręsti savo problemas, susitarti, planuoti laiką ir pan. Būtent šie įgūdžiai suteiks galimybę užtikrintai jausti suaugus ir užsidirbti pragyvenimui.

Perdėtas vaiko jaudinimasis dėl prastų pažymių – tik suaugusiųjų reakcijos atspindys. Jei tėvai ramiai reaguoja į prastą pažymį ar sportinę nesėkmę ar pan., jei tėvai šypsosi ir sako: „nesikrimsk", vaikas irgi bus ramus, stabilus, pasitemps mokydamasis ir atras veiklą, kur jam viskas sekasi.

Jei pradinėje mokykloje vaikui per sunku mokytis, jei jums tenka ilgai su vaiku ruošti pamokas, ne vaikas turi problemų, o mokykla. Sunkiau – nereiškia geriau. Vaikas neturi pervargti, nuolat stengtis pasivyti pedagogų sudarytą programą. Pirmoje klasėje namų darbams turėtų pakakti 15–45 min.

Jau nuo 6 m. vaikas turi turėti kišenpinigių. Nedaug, bet reguliariai jam duodamų pinigų, kuriuos jis leistų savo nuožiūra. Labai svarbu, kad pinigai netaptų manipuliavimo instrumentu. Nereikia kontroliuoti, kur vaikas juos leidžia, ir skirti pinigų, priklausomai nuo jo elgesio.

Nereikia už vaikus nugyventi jų gyvenimo, spręsti, ką jiems veikti, ko ne, spręsti jų problemas, spausti juos savo ambicijomis, lūkesčiais, paliepimais. Jūs pasensite, o kaip jie be jūsų gyvens?

Vaikas turi jausti, kad šeimoje jį myli, gerbia, juo pasitiki. Tada jis nesusidės su „bloga draugija", išvengs daugybės pagundų, kurių negali išvengti bendraamžiai iš šeimų, kuriose daug įtampos.

Netvarka paauglio kambaryje atitinka jo vidinę būseną. Taip išoriškai išreiškiamas chaosas jo dvasiniame pasaulyje. Reikalauti susitvarkyti galima tik tokiu atveju, jei daiktai mėtosi už jo kambario ribų.

Auklėti – nereiškia aiškinti, kaip reikia gyventi. Tai neveiksminga. Vaikai vystosi tik pagal analogiją. Ką galima, ko negalima, kaip reikia, kaip geriau pasielgti, vaikai supranta ne iš tėvų žodžių, o tik iš jų poelgių. Trumpai tariant, jei tėvas sako, kad vartoti alkoholį nesveika, bet pats vartoja, didelė tikimybė, kad sūnus gali tapti alkoholiku. Tai ryškiausias pavyzdys, o šiaip vaikai perima kur kas subtilesnius dalykus.

Su vaikais reikia kalbėti apskritai apie gyvenimą, o ne apie tai, kaip reikia gyventi. Jei tėvai gali su vaiku kalbėti tik apie problemas, vadinasi tėvai turi problemų.

Kalbėdami su vaiku jo nekritikuokite, nekritikuokite jo asmenybės, neišeikite už jo poelgių analizavimo rėmų. Kalbėkite ne apie jį, o apie save. Nesakykite „ tu blogas", sakykite „manau, netinkamai pasielgei". Vartokite formuluotes „man nepatinka, kai tu...", „norėčiau, kad tu...".

Vaikas turi jausti, kad tėvai – geri, bet stiprūs žmonės. Kurie gali jį apginti, gali dėl kažko nesutikti, bet visada paisys jo interesų, o svarbiausia – labai jį myli.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Patyrusių mamų gudrybės, kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų

Labai dažnai tėvai skundžiasi tuo, kad jų vaikai nemėgsta tvarkytis ir tą daro tik tėvams pakėlus balsą. Kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų? Keli naudingi patarimai.

Kaip užauginti vaiką optimistą: 5 esminiai patarimai tėvams

Optimizmas - savybė, kurią tėvai gali padėti ugdyti savo vaikams. Nuolat girdėdamas „Nelipk", „Nebandyk", „Tau nepavyks", „Nevykėlis", vaikas tikrai neugdo savyje optimistui būdingų savybių. Taigi, penki trumpi ir aiškūs patarimai, jei norite užauginti optimistą.

Vaikas nenori miegoti savo kambaryje ir kasnakt ateina į tėvų lovą: psichologės komentaras

Savo kambaryje užmigdytas, vaikas naktį ateina į tėvų lovą. Mamai jis sako, kad bijosi, tačiau ji abejoja, ar tai negali būti tiesiog įprotis miegoti su tėvais. Ką sunerimusiai mamai patars psichologė?

Kodėl tėvai Lietuvoje taiko fizines bausmes vaikams: specialistų įžvalgos (1)

Vos vienerius metus iš 100-mečio, kurį mini Lietuva, gyvename su nuostata, kad negalima mušti vaikų.

KALBA VAIKAI. Kad pasakė, tai pasakė...

TAVO VAIKO feisbuko paskyroje rengėme konkursą, kurio metu paprašėme mūsų bičiulių pasidalinti įdomiomis savo vaikų kalbomis. Juk niekam ne paslaptis, kad mažieji kartais pažeria tokių perliukų, kokių suaugusysis sunkiai sugalvos.

Vaikų darželis Ukmergės rajone, kuriame vaikai nespraudžiami į rėmus (1)

Žurnalo TAVO VAIKAS kūrybinė grupė svečiavosi Ukmergės rajone įsikūrusiame neeiliniame vaikų darželyje.

Edukologė – apie vaiko adaptaciją darželyje

Per kiek laiko vaikas apsipranta darželyje ir kaip jam galėtų padėti tėvai?

Edukologė pataria, kaip ugdyti vaikų savarankiškumą

Kai trimetis vieną rytą ištaria „aš pats", atsisakydamas pagalbos rengiantis, užlieja pasididžiavimo banga. Štai ir atėjo akimirka, kai mums, tėvams, teks padėti puoselėti pirmuosius savarankiškumo daigus, palaikyti, skatinti ir apsišarvuoti begaline kantrybe.

Neverskite vaiko per prievartą daryti šių dalykų (1)

Jei manote, kad vaiką auklėti reikia kiek galima griežčiau, turėkite galvoje, kad visgi esama dalykų, kurių iš vaikų reikalauti negalima.

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: laikas nustoti brėžti ribas savo vaikams

Kas geriau „braižo ribas" – pasaulis ar tėvai?

Aktualu tėvams: sergančio vaiko slauga ir išmokos

Pastaruoju metu smarkiai išaugus sergamumui gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, ne viena savivaldybė paskelbė gripo epidemiją mieste, o kai kurios ugdymo įstaigos uždarytos karantinui.

Edukologė: kokį žaislą pirkti vaikui, kad jis neatsibostų per dieną

VšĮ „Pilni namai“ edukologė Greta Kacinauskaitė - Ivanauskienė svarsto, kokius žaislus verta pirkti vaikui, kad jie neatsibostų per vieną dieną.

Kokią katę rinktis, jei namuose auga vaikas

Daugelis vaikų svajoja namuose auginti gyvūną. Jeigu rimtai svarstote turėti katę, jūsų dėmesiui – 5 populiarių kačių veislių apžvalga. Ar jos tinka šeimoms su vaikais?

5 lietuvės mamos instagrame, kurios dalijasi vaiko lavinimo idėjomis

Ką veikti su vaikui grįžus po darbo namo? Kaip jį užimti, kai suserga? Ką įdomaus nuveikus artimiausią savaitgalį?

Dr. Rasa Bieliauskaitė – apie svarbų įgūdį, kurio išmokyti vaiką turi tėvai

„Toks mažas, o jau su savo nuomone!" – ir stebisi, ir džiaugiasi močiutės kūdikėliu, kuris ką tik parodė charakterį – išmetė žaislą iš vežimėlio. „Jo nepastumsi – turi savo nuomonę!" – pagarbiai atsiliepiame apie kolegą. Tačiau kai savo nuomonę ima reikšti ikimokyklinukas, dažnai suraukiame nosį: „Nemandagus", „Neišauklėtas", „Neklaužada"! Konsultuoja psichologė dr. Rasa Bieliauskaitė.