11 vaiko auklėjimo taisyklių, kurias pravartu įsidėmėti visiems laikams

 (6)
Jei būsite nelaimingi, nesukursite su vaiku tokių santykių, kad jis būtų laimingas.
© Fotolia

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Daugeliui atrodo, kad jiems, tėvams, viskas gerai, o problemų turi tik vaikai, ir stebisi, kai šeimoje užauga du visiškai skirtingi vaikai: vienas – savimi pasitikintis, jam sekasi, jis visur pirmūnas, o kitas – kompleksuotas nevykėlis, amžinai zirziantis ar agresyvus. O juk tai reiškia, kad vaikai šeimoje skirtingai jautėsi, kažkuriam trūko dėmesio. Kažkas buvo jautresnis, jam reikėjo daugiau meilės, o tėvai šito nepastebėjo.

Rūpintis, kad vaikas būtų aprengtas, apautas ir pamaitintas – rūpestis, o ne auklėjimas. Deja, daugelis tėvų įsitikinę, kad rūpesčio pakanka. Kaip bendraujate su vaiku vaikystėje, taip jis su jumis bendraus, kai jūs būsite seni.

Mokykla turi išmokyti ne tiek matematikos ir literatūros, kiek paruošti gyvenimui. Mokykloje svarbu gauti ne tiek teorinių žinių, kiek praktinių įgūdžių – išmokti bendrauti, kurti santykius, būti atsakingam už save, už savo žodžius ir poelgius, spręsti savo problemas, susitarti, planuoti laiką ir pan. Būtent šie įgūdžiai suteiks galimybę užtikrintai jausti suaugus ir užsidirbti pragyvenimui.

Perdėtas vaiko jaudinimasis dėl prastų pažymių – tik suaugusiųjų reakcijos atspindys. Jei tėvai ramiai reaguoja į prastą pažymį ar sportinę nesėkmę ar pan., jei tėvai šypsosi ir sako: „nesikrimsk", vaikas irgi bus ramus, stabilus, pasitemps mokydamasis ir atras veiklą, kur jam viskas sekasi.

Jei pradinėje mokykloje vaikui per sunku mokytis, jei jums tenka ilgai su vaiku ruošti pamokas, ne vaikas turi problemų, o mokykla. Sunkiau – nereiškia geriau. Vaikas neturi pervargti, nuolat stengtis pasivyti pedagogų sudarytą programą. Pirmoje klasėje namų darbams turėtų pakakti 15–45 min.

Jau nuo 6 m. vaikas turi turėti kišenpinigių. Nedaug, bet reguliariai jam duodamų pinigų, kuriuos jis leistų savo nuožiūra. Labai svarbu, kad pinigai netaptų manipuliavimo instrumentu. Nereikia kontroliuoti, kur vaikas juos leidžia, ir skirti pinigų, priklausomai nuo jo elgesio.

Nereikia už vaikus nugyventi jų gyvenimo, spręsti, ką jiems veikti, ko ne, spręsti jų problemas, spausti juos savo ambicijomis, lūkesčiais, paliepimais. Jūs pasensite, o kaip jie be jūsų gyvens?

Vaikas turi jausti, kad šeimoje jį myli, gerbia, juo pasitiki. Tada jis nesusidės su „bloga draugija", išvengs daugybės pagundų, kurių negali išvengti bendraamžiai iš šeimų, kuriose daug įtampos.

Netvarka paauglio kambaryje atitinka jo vidinę būseną. Taip išoriškai išreiškiamas chaosas jo dvasiniame pasaulyje. Reikalauti susitvarkyti galima tik tokiu atveju, jei daiktai mėtosi už jo kambario ribų.

Auklėti – nereiškia aiškinti, kaip reikia gyventi. Tai neveiksminga. Vaikai vystosi tik pagal analogiją. Ką galima, ko negalima, kaip reikia, kaip geriau pasielgti, vaikai supranta ne iš tėvų žodžių, o tik iš jų poelgių. Trumpai tariant, jei tėvas sako, kad vartoti alkoholį nesveika, bet pats vartoja, didelė tikimybė, kad sūnus gali tapti alkoholiku. Tai ryškiausias pavyzdys, o šiaip vaikai perima kur kas subtilesnius dalykus.

Su vaikais reikia kalbėti apskritai apie gyvenimą, o ne apie tai, kaip reikia gyventi. Jei tėvai gali su vaiku kalbėti tik apie problemas, vadinasi tėvai turi problemų.

Kalbėdami su vaiku jo nekritikuokite, nekritikuokite jo asmenybės, neišeikite už jo poelgių analizavimo rėmų. Kalbėkite ne apie jį, o apie save. Nesakykite „ tu blogas", sakykite „manau, netinkamai pasielgei". Vartokite formuluotes „man nepatinka, kai tu...", „norėčiau, kad tu...".

Vaikas turi jausti, kad tėvai – geri, bet stiprūs žmonės. Kurie gali jį apginti, gali dėl kažko nesutikti, bet visada paisys jo interesų, o svarbiausia – labai jį myli.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Vaikas čiulpia pirštą: psichologės komentaras

Šešerių metų dukterį auginanti mama išbandė įvairius būdus, kad jos mergaitė nebečiulptų piršto, tačiau iki šiol nei vienas nepadėjo. Ką susirūpinusiai mamai patars psichologė?

Ką padovanoti vaikui, kuriam diagnozuotas autizmas

Šįkart TavoVaikas.lt redakcija sulaukė trumpo, bet, kaip paaiškėjo iš specialistės atsakymo, daugiasluoksnio klausimo.

Kiek vaikui reikia žaislų: naujojo tyrimo rezultatai pribloškia

Tėvai seniai tai įtarė – per daug žaislų turintys vaikai sunkiau susikaupia, jie mažiau džiaugiasi žaisdami. Tai patvirtino ir tyrimai.

Vaikas nenori eiti į darželį: pataria specialistas (1)

Dvejus metus mergaitė negali priprasti darželyje, o jos elgesį mama apibūdina kaip „nuolatines ašaras ir ožius“. Ką patars specialistas?

Psichologė: kaip spręsti vaikų tarpusavio konfliktus

Du sūnus auginanti mama jaučiasi patekusi į aklavietę: jos berniukai tarpusavyje tiesiog „pjaunasi“, o bandymai pakeisti elgesį ir santykius iki šiol buvo be rezultatų.

7 klaidos, kurias daro supykę tėvai ir viena auksinė taisyklė, kaip jų vengti

Konflikto su vaiku metu neretai suaugusieji dažnai elgiasi ne tik neracionaliai, bet ir žeidžiančiai. Kokios dažniausios klaidos?

TOP 10 žaislų po eglute 2017

Kalėdinės dovanos vaikams – tai kažkas, apie ką jau tikrai galvoja ne tik tėvai, seneliai, bet taip pat krikštatėviai, dėdės ir tetos. Nors šiandien žaislų pasiūla išties yra didžiulė, labai dažnai pritrūkstame idėjų ir minčių, ką padovanoti mažiesiems ir kaip juos nustebinti.

Vaikas klauso tėvų tik pakėlus balsą: kodėl nesiseka susitarti gražiuoju

Pastebėjusi, kad vaikas reaguoja tik į pakeltą toną, mama klausia – ką daryti, kad būtų galima to išvengti ir susitarti su keturmete pavyktų ramiai?

Vaikas išveda iš kantrybės: 10 greičiausių būdų nusiraminti (7)

Auginant vaikus nuobodu niekada nebūna. Gali būti linksma, gali būti lyg įtempto siužeto filme, tačiau nuobodu - niekada. Šiame straipsnyje sužinosime, kaip elgtis mums, tėvams, kai vaikai išveda iš kantrybės. Rėkti ir plūstis - ne išeitis. Pasimokykime tinkamai reaguoti drauge.

Psichologė, muzikantė Eglė Sirvydytė – apie mokymąsi gamtoje be sienų ir lubų

„Kodėl mus gąsdina vaikas lauke? Gal nuskambės labai poetiškai, bet aš savo praktikoje esu pastebėjusi, kad gamta ir buvimas joje daro stebuklus vidiniame pasaulyje", – įsitikinusi psichologė, skautė ir muzikantė Eglė Sirvydytė.

Vaikų darželio auklėtojos turi patarimų tėvams (2)

Nors tėvai yra pagrindiniai vaiko ugdytojai, ugdymo įstaigą lankantys mažyliai didelę dienos dalį praleidžia su pedagogais - mokytojais ar vaikų darželio auklėtojais.

10 požymių, kad auginate išskirtiniais gabumais apdovanotą vaiką (1)

Dauguma tėvelių ir mamyčių mano, kad jų atžala turi išskirtinių talentų, tačiau daugumą vaikų genijais galėtų pavadinti nebent jų pačių tėvai.

Išsiskyrusi mama: pradėjus gyventi su draugu, pasikeitė vaiko elgesys (11)

Išsiskyrusi mama kuria naujus santykius su vyru ir neabejoja, kad draugas myli jos sūnų. Tačiau kai jie apsigyveno drauge, berniuko elgesys pasikeitė į blogąją pusę. Ką patars mamai psichologė?

Trys iššūkiai tėvams, kurie augina vaikus

Alfredas Adleris (1870-1937), Individualiosios psichologijos kūrėjas, daug dėmesio skyrė socialinei vaikų gyvenimo situacijai, jų ankstyviesiems santykiams su tėvais bei broliais ir seserimis, auklėjimo stiliui, šeimos atmosferai.

Nesusitvarkau su vaiku, jis nuolat atsikalbinėja ir negražiai kalba (14)

Redakcija gavo trijų sūnų mamos laišką, kuriame ji klausia patarimo dėl savo penkiamečio elgesio. Moteris sako, kad vaikas atsikalbinėja ir namie, ir darželyje. Be to, auklėtojos sako, kad berniukas negražiai kalba kitų akivaizdoje.