4 mamų tipai, su kuriais vaikui nesaldu augti

Kokių klaidų saugotis, auginant vaikus, kad atžalos neišaugtų į kompleksuotus, savimi nepasitikinčius žmones? 4 mamų tipai, su kuriais vaikams nelengva.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nuolat nepatenkinta mama

Tokio tipo moterims labai sunku įtikti. Vaiką pagyrė fizinio lavinimo pamokoje – „verčiau matematiką gerai išmoktum", nupiešė gražų piešinį – „geriau žaislus susitvarkytum". Beje, mama to nedaro tyčia, toks elgesys programuojamas pasąmonės lygmeniu.

Kadangi mama nuolat nepatenkinta, vaikas užauga su kompleksais, nepasitiki savimi ir savo galimybėmis. Be to, jis gali imti tyčia krėsti kvailystes, jei jau, mamos nuomone, yra toks niekam tikęs.

Norint išspręsti šią problemą, reikia ją priimti, pirmiausia – pačiai moteriai. Pagalvokite, kodėl taip dažnai susierzinate, kas pastūmėja jus į tokį elgesį. Galbūt slaptos nuoskaudos ar viltys. Be psichologo pagalbos bus sunku.

Mama-asmens sargybinis

Mamos-asmens sargybiniai nejaučia ribų, laiką vaiką savo dalimi. Jos pamiršta, kad vaikas – kitas asmuo, kuris turės savų interesų, pomėgių, galinčių nesutapti su mamos norais.

Tokie tėvai dažnai sako „mes einame į mokyklą", „turime bėdų su klasės draugais", „lankome šokius", net pinigus jie uždirba vardan savo vaikų ateities.

Toks fanatizmas žalingas ne tik mamai, bet ir vaikui. Mamai taip elgiantis, vaikas tampa visiškai priklausomas nuo tėvų emociniu lygiu. Greičiausiai suaugęs toks vaikas links prie žmonių, trokšdamas artimo kontakto, kurio, žinoma, nebus.

Tokie vaikai suaugę bando kažkuo užpildyti šią tuštumą, galiausiai gali susidėti su netinkama kompanija arba įsitraukti į azartinius žaidimus, piktnaudžiauti alkoholiu.

Kad mama-asmens sargybinis neišaugintų nevykėlio, jai reikėtų pagalvoti apie save, apie savo interesus, susirasti užsiėmimą, pomėgį ir nedaryti už vaiką tų užduočių, kurias jis gali atlikti pats.

Autoritarinė mama

Labai dažnai tokio tipo mamą augino autoritarinė moteris, t. y. senelė. Todėl ir savo vaikus jos augina griežtai, moko laikytis taisyklių. Be to, mažyliui vis primenama, kad mama žino, kas jam „geriau".

Tokios motinos augintas vaikas negalės laisvai reikšti minčių ir emocijų, bijos pasakyti per daug, jaudinsis, kad jį gali neteisingai suprasti.

Be to, autoritarinės mamos vaikas bus puikus pavaldinys, vykdantis kiekvieną viršininko nurodymą, tačiau nesugebantis generuoti idėjų ir kūrybiškai spręsti problemų.

Jei jaučiate, kad savo elgesiu darote vaikui spaudimą, pamėginkite pažaisti žaidimus, kuriuose vaikas vadovautų, o jūs vykdytumėte užduotis. Galima paprašyti vaiko parodyti, kaip veikia koks nors žaislas ar technika, kad jis matytų – mama gyvas žmogus, kuris ne viską žino.

Dievinanti vaiką mama

Savo vaiką dievinanti mama įprastai nesijaudina, jei vaikas siaučia namuose ir visus verčia iš kojų. Net jei žaidimų aikštelėje jos atžala prikulia kitą vaiką, ši mama ras būdų pateisinti netinkamą vaiko elgesį. Ji niekada nekaltina savo vaiko, visada ieško kaltų tarp aplinkinių.

Net jei norite, kad vaikas jumis pasitikėtų, nereikia jam leisti absoliučiai visko. Vaikui reikia nubrėžti ribas, antraip jis užaugs egocentriška asmenybe, nežinančia elgesio visuomenėje normų ir taisyklių. Gyvenimas dažnai jį skaudžiai stebins, o jis nesupras, kur klysta.

Kad taip nenutiktų, mamai reikia mokyti vaiką, ką galima ir ko negalima daryti, aiškinti, kodėl taip yra. Svarbu išmokyti vaiką, kad kiekvienas jo poelgis turi padarinių, už kuriuos jam pačiam teks prisiimti atsakomybę.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Psichologė I.Daniūnaitė: „Tikėkite vaiku, kai sako, kad buvo skriaudžiamas“

Tyrimų duomenimis, Lietuvoje kas ketvirtas vaikas patiria fizinį smurtą.

Žaidimų pasimatymo diena: patarimai tėvams, kaip ją surengti be jokių žaislų

Sausio 21-ąją Lietuvoje ir pasaulyje bus minima Žaidimų pasimatymų diena, kuomet skirtingos šeimos su vaikais susiburia žaidimams. Kaip organizuoti žaidimų pasimatymus ir kaip jiems pasiruošti, pataria vaikų ankstyvojo ugdymo ir laisvojo žaidimo mokytoja Renata Lazdin.

5 vaikų auginimo klaidos, kurių nelinkim niekam

Iš didelio rašto išeina iš krašto. Taip sako viena patarlė, kuri labai tinka šio mūsų straipsnio apibendrinimui. Aptarsime 5 tėvų elgsenos modelius, kuomet per didelė meilė ima ne juokais kenkti vaikui.

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: apie pusiausvyrą gyvenant su vaikais

Ar gali būti, kad šiuolaikinėje visuomenėje mes per daug sureikšminame vaikų gyvenimus? Kartais net pamiršdami, kad mes, suaugusieji, taip pat gyvenam savus gyvenimus ir atsakingi visų pirma už savo gyvenimą?

Pavargusi mama apšaukia vaiką: psichologės komentaras

Laiške mama prisipažįsta, kad kartais apšaukia savo trejų metų dukrytę. Paskutiniuoju metu ji tapo baili, tad mama sunerimo – gal jos pakeltas balsas yra „kaltas“ dėl dukters baimių?

23 dovanos, kurias įteikus vaikui, jis jas saugos visą gyvenimą (2)

Jeigu svarstote, ką padovanoti savo vaikui, turime jums amžinų, niekada nesenstančių ir visada vertingų, dovanų sąrašą.

Vaiką užklupo „ožiukai“: jums padės šie psichologės patarimai

Keturis vaikus auginanti mama klausia psichologės patarimo, kaip susikalbėti su skirtingo amžiaus vaikais.

Vaikas čiulpia pirštą: psichologės komentaras

Šešerių metų dukterį auginanti mama išbandė įvairius būdus, kad jos mergaitė nebečiulptų piršto, tačiau iki šiol nei vienas nepadėjo. Ką susirūpinusiai mamai patars psichologė?

Ar vaikams vieta prekybos centruose: psichologės atsakymas patiks ne visiems (65)

Žiemą vasarą didžiuosiuose prekybos centruose pilna mamų su vežimėliuose gulinčiais kūdikiais ir jau ūgtelėjusiais vaikais. Ar jos čia turi neatidėliotinų reikalų? Dažniausiai ne, tiesiog leidžia laisvalaikį...

Ką padovanoti vaikui, kuriam diagnozuotas autizmas

Šįkart TavoVaikas.lt redakcija sulaukė trumpo, bet, kaip paaiškėjo iš specialistės atsakymo, daugiasluoksnio klausimo.

Kiek vaikui reikia žaislų: naujojo tyrimo rezultatai pribloškia

Tėvai seniai tai įtarė – per daug žaislų turintys vaikai sunkiau susikaupia, jie mažiau džiaugiasi žaisdami. Tai patvirtino ir tyrimai.

Vaikas nenori eiti į darželį: pataria specialistas (1)

Dvejus metus mergaitė negali priprasti darželyje, o jos elgesį mama apibūdina kaip „nuolatines ašaras ir ožius“. Ką patars specialistas?

Naujas šeimos narys ir pasikeitęs vaiko elgesys: pataria specialistė

Tris vaikus auginanti mama klausia specialistų patarimų, kaip lengviau padėti vyresniesiems vaikams išgyventi „sosto netekimą“. Vilmos Petrikienės atsakymas pravers visoms panašioje situacijose atsidūrusioms šeimoms.

Psichologė: kaip spręsti vaikų tarpusavio konfliktus (1)

Du sūnus auginanti mama jaučiasi patekusi į aklavietę: jos berniukai tarpusavyje tiesiog „pjaunasi“, o bandymai pakeisti elgesį ir santykius iki šiol buvo be rezultatų.

7 klaidos, kurias daro supykę tėvai ir viena auksinė taisyklė, kaip jų vengti

Konflikto su vaiku metu neretai suaugusieji dažnai elgiasi ne tik neracionaliai, bet ir žeidžiančiai. Kokios dažniausios klaidos?