4 mamų tipai, su kuriais vaikui nesaldu augti

Kokių klaidų saugotis, auginant vaikus, kad atžalos neišaugtų į kompleksuotus, savimi nepasitikinčius žmones? 4 mamų tipai, su kuriais vaikams nelengva.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nuolat nepatenkinta mama

Tokio tipo moterims labai sunku įtikti. Vaiką pagyrė fizinio lavinimo pamokoje – „verčiau matematiką gerai išmoktum", nupiešė gražų piešinį – „geriau žaislus susitvarkytum". Beje, mama to nedaro tyčia, toks elgesys programuojamas pasąmonės lygmeniu.

Kadangi mama nuolat nepatenkinta, vaikas užauga su kompleksais, nepasitiki savimi ir savo galimybėmis. Be to, jis gali imti tyčia krėsti kvailystes, jei jau, mamos nuomone, yra toks niekam tikęs.

Norint išspręsti šią problemą, reikia ją priimti, pirmiausia – pačiai moteriai. Pagalvokite, kodėl taip dažnai susierzinate, kas pastūmėja jus į tokį elgesį. Galbūt slaptos nuoskaudos ar viltys. Be psichologo pagalbos bus sunku.

Mama-asmens sargybinis

Mamos-asmens sargybiniai nejaučia ribų, laiką vaiką savo dalimi. Jos pamiršta, kad vaikas – kitas asmuo, kuris turės savų interesų, pomėgių, galinčių nesutapti su mamos norais.

Tokie tėvai dažnai sako „mes einame į mokyklą", „turime bėdų su klasės draugais", „lankome šokius", net pinigus jie uždirba vardan savo vaikų ateities.

Toks fanatizmas žalingas ne tik mamai, bet ir vaikui. Mamai taip elgiantis, vaikas tampa visiškai priklausomas nuo tėvų emociniu lygiu. Greičiausiai suaugęs toks vaikas links prie žmonių, trokšdamas artimo kontakto, kurio, žinoma, nebus.

Tokie vaikai suaugę bando kažkuo užpildyti šią tuštumą, galiausiai gali susidėti su netinkama kompanija arba įsitraukti į azartinius žaidimus, piktnaudžiauti alkoholiu.

Kad mama-asmens sargybinis neišaugintų nevykėlio, jai reikėtų pagalvoti apie save, apie savo interesus, susirasti užsiėmimą, pomėgį ir nedaryti už vaiką tų užduočių, kurias jis gali atlikti pats.

Autoritarinė mama

Labai dažnai tokio tipo mamą augino autoritarinė moteris, t. y. senelė. Todėl ir savo vaikus jos augina griežtai, moko laikytis taisyklių. Be to, mažyliui vis primenama, kad mama žino, kas jam „geriau".

Tokios motinos augintas vaikas negalės laisvai reikšti minčių ir emocijų, bijos pasakyti per daug, jaudinsis, kad jį gali neteisingai suprasti.

Be to, autoritarinės mamos vaikas bus puikus pavaldinys, vykdantis kiekvieną viršininko nurodymą, tačiau nesugebantis generuoti idėjų ir kūrybiškai spręsti problemų.

Jei jaučiate, kad savo elgesiu darote vaikui spaudimą, pamėginkite pažaisti žaidimus, kuriuose vaikas vadovautų, o jūs vykdytumėte užduotis. Galima paprašyti vaiko parodyti, kaip veikia koks nors žaislas ar technika, kad jis matytų – mama gyvas žmogus, kuris ne viską žino.

Dievinanti vaiką mama

Savo vaiką dievinanti mama įprastai nesijaudina, jei vaikas siaučia namuose ir visus verčia iš kojų. Net jei žaidimų aikštelėje jos atžala prikulia kitą vaiką, ši mama ras būdų pateisinti netinkamą vaiko elgesį. Ji niekada nekaltina savo vaiko, visada ieško kaltų tarp aplinkinių.

Net jei norite, kad vaikas jumis pasitikėtų, nereikia jam leisti absoliučiai visko. Vaikui reikia nubrėžti ribas, antraip jis užaugs egocentriška asmenybe, nežinančia elgesio visuomenėje normų ir taisyklių. Gyvenimas dažnai jį skaudžiai stebins, o jis nesupras, kur klysta.

Kad taip nenutiktų, mamai reikia mokyti vaiką, ką galima ir ko negalima daryti, aiškinti, kodėl taip yra. Svarbu išmokyti vaiką, kad kiekvienas jo poelgis turi padarinių, už kuriuos jam pačiam teks prisiimti atsakomybę.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: 3 lavinančios ir linksmos piešimo idėjos su vaikais

TavoVaikas.lt džiaugiasi galėdamas pristatyti naują savo bičiulę – Ievą, tinklaraščio „Ciao_Teo“ autorę, kuri nuo šiol su mumis kas savaitę dalinsis vaiko lavinimo idėjomis.

Kaip ugdyti vaiko atsakingumo jausmą: efektyvūs patarimai tėvams

Yra žodžių, kurie savo svoriu gali prislėgti, o ypač – mažus pečius.

Kaip mažas vaikas pažįsta pasaulį

„Turėtų būti ne iškeliami reikalavimai ir programos, bet paprastai aprašoma vaiko prigimtis. Auklėjimo požiūriai turi savaime išryškėti iš besiformuojančios asmenybės esybės, charakterio esmės“. (Rudolf Steiner)

Atskleidė, kokias prekes vaikams tėvai dažniausiai perka internetu

Šeimai susilaukus kūdikio dažniausiai pasikeičia ne tik gyvenimo ritmas bet ir pirkimo įpročiai bei perkamų prekių krepšelis, kuris keičiasi vaikui augant. Labai didelę laiko dalį užima vaiko priežiūra ir auklėjimas, todėl ne visuomet lieka laisva minutė apsipirkti įprastinėse parduotuvėse.

MAMŲ MUGĖ šiemet paruošė daugybę staigmenų tėvams

Po savaitės „Gariūnų“ verslo parke prasidės tradicinė „Mamų mugė“. Šįkart daugiatūkstantines minias po vienu stogu sukviečiantis renginys bus šiek tiek kitoks. Atsinaujinęs, gerokai ilgesnis, kupinas dovanų ir staigmenų. Kodėl?

Kas nutinka, jei šeimoje tėtis yra itin valdingas ir griežtas

Kaip suprasti, kad vaiko tėtis yra pernelyg valdingas ir kaip tai gali paveikti ilgalaikius vaiko bei tėvo santykius?

Du vaiko amžiaus tarpsniai, kada tėvams sunkiausia rasti kalbą su vaiku

Kalbant apie vaikų amžiaus krizes, ryškiausios yra trejų metų ir paauglystės krizės.

Pavargusi mama: padėkite, baigiu išprotėti nuo savo vaikų (1)

Tris vaikus auginanti mama nerimauja dėl netinkamo jaunesniųjų sūnų elgesio. Pasak jos, išbandyta daug kas: ir ignoruoti, ir gražiai aiškinti, ir pabarti. Kol kas viskas be rezultatų.

Psichologas Vytis Valantinas: ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystės ir barniai – kaip tinkamai reaguoti tėvams

Psichologinės pagalbos vaikui ir šeimai kabineto klinikinis psichologas Vytis Valantinas savo straipsnyje apžvelgia ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystes ir konfliktus bei pataria, kaip į tai reaguoti tėvams.

Kodėl vaikams svarbu išmokti bendradarbiauti

„Aš", „mano", „man"... – tokius nuolat savo vaikų kartojamus pareiškimus dažnai vertiname kaip savarankiškumo bei besiformuojančios individualios asmenybės apraiškas.

Labai paprastas, bet smagus eksperimentas su vaikais

Dviejų vaikučių mama Inga, kurianti tinklaraštį „Mamos diena“ dalijasi smagiu eksperimentu, kurį galima atlikti su vaikais.

Lietuvės patirtis Belgijoje: nuo 2,5 metų – į mokyklą! (3)

Tinklaraščio „Mandriu“ autorė Morta pasakoja savo įspūdžius apie pustrečių metų dukrytės Elijos išleidimą į vaikų darželį (tiksliau – mokyklėlę) Belgijoje.

Dizainerės patarimai, kaip pritaikyti namus padidėjus šeimai

Neretu atveju įsigyjantys būstą žmonės galvoja apie šiandienius poreikius. Vis tik dažnai atsitinka taip, kad gimstant pirmagimiui nėra galimybių greitu metu išsikelti į erdvesnį būstą.

Artėjantį pavasarį lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX kviečia pasitikti kūrybingai

Lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX jau gyvena pavasariniais planais ir svajonėmis ir pristato šiltajam sezonui skirtą įvairiaspalvę kolekciją, dedikuotą Misteriui Kūrybingumui.

Kokio amžiaus vaikui labiau reikia mamos, o kada – tėčio

„Mama!" – ir tik tuomet, kai skruostais rieda ašaros. Nepalyginsi su tuo džiugiu – „Tėti!", kviečiančiu žaidimams. Kodėl mamos reikia tik tuomet, kai skauda, o tėčiai yra geriausi linksmybių draugai?