4 mamų tipai, su kuriais vaikui nesaldu augti

Kokių klaidų saugotis, auginant vaikus, kad atžalos neišaugtų į kompleksuotus, savimi nepasitikinčius žmones? 4 mamų tipai, su kuriais vaikams nelengva.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nuolat nepatenkinta mama

Tokio tipo moterims labai sunku įtikti. Vaiką pagyrė fizinio lavinimo pamokoje – „verčiau matematiką gerai išmoktum", nupiešė gražų piešinį – „geriau žaislus susitvarkytum". Beje, mama to nedaro tyčia, toks elgesys programuojamas pasąmonės lygmeniu.

Kadangi mama nuolat nepatenkinta, vaikas užauga su kompleksais, nepasitiki savimi ir savo galimybėmis. Be to, jis gali imti tyčia krėsti kvailystes, jei jau, mamos nuomone, yra toks niekam tikęs.

Norint išspręsti šią problemą, reikia ją priimti, pirmiausia – pačiai moteriai. Pagalvokite, kodėl taip dažnai susierzinate, kas pastūmėja jus į tokį elgesį. Galbūt slaptos nuoskaudos ar viltys. Be psichologo pagalbos bus sunku.

Mama-asmens sargybinis

Mamos-asmens sargybiniai nejaučia ribų, laiką vaiką savo dalimi. Jos pamiršta, kad vaikas – kitas asmuo, kuris turės savų interesų, pomėgių, galinčių nesutapti su mamos norais.

Tokie tėvai dažnai sako „mes einame į mokyklą", „turime bėdų su klasės draugais", „lankome šokius", net pinigus jie uždirba vardan savo vaikų ateities.

Toks fanatizmas žalingas ne tik mamai, bet ir vaikui. Mamai taip elgiantis, vaikas tampa visiškai priklausomas nuo tėvų emociniu lygiu. Greičiausiai suaugęs toks vaikas links prie žmonių, trokšdamas artimo kontakto, kurio, žinoma, nebus.

Tokie vaikai suaugę bando kažkuo užpildyti šią tuštumą, galiausiai gali susidėti su netinkama kompanija arba įsitraukti į azartinius žaidimus, piktnaudžiauti alkoholiu.

Kad mama-asmens sargybinis neišaugintų nevykėlio, jai reikėtų pagalvoti apie save, apie savo interesus, susirasti užsiėmimą, pomėgį ir nedaryti už vaiką tų užduočių, kurias jis gali atlikti pats.

Autoritarinė mama

Labai dažnai tokio tipo mamą augino autoritarinė moteris, t. y. senelė. Todėl ir savo vaikus jos augina griežtai, moko laikytis taisyklių. Be to, mažyliui vis primenama, kad mama žino, kas jam „geriau".

Tokios motinos augintas vaikas negalės laisvai reikšti minčių ir emocijų, bijos pasakyti per daug, jaudinsis, kad jį gali neteisingai suprasti.

Be to, autoritarinės mamos vaikas bus puikus pavaldinys, vykdantis kiekvieną viršininko nurodymą, tačiau nesugebantis generuoti idėjų ir kūrybiškai spręsti problemų.

Jei jaučiate, kad savo elgesiu darote vaikui spaudimą, pamėginkite pažaisti žaidimus, kuriuose vaikas vadovautų, o jūs vykdytumėte užduotis. Galima paprašyti vaiko parodyti, kaip veikia koks nors žaislas ar technika, kad jis matytų – mama gyvas žmogus, kuris ne viską žino.

Dievinanti vaiką mama

Savo vaiką dievinanti mama įprastai nesijaudina, jei vaikas siaučia namuose ir visus verčia iš kojų. Net jei žaidimų aikštelėje jos atžala prikulia kitą vaiką, ši mama ras būdų pateisinti netinkamą vaiko elgesį. Ji niekada nekaltina savo vaiko, visada ieško kaltų tarp aplinkinių.

Net jei norite, kad vaikas jumis pasitikėtų, nereikia jam leisti absoliučiai visko. Vaikui reikia nubrėžti ribas, antraip jis užaugs egocentriška asmenybe, nežinančia elgesio visuomenėje normų ir taisyklių. Gyvenimas dažnai jį skaudžiai stebins, o jis nesupras, kur klysta.

Kad taip nenutiktų, mamai reikia mokyti vaiką, ką galima ir ko negalima daryti, aiškinti, kodėl taip yra. Svarbu išmokyti vaiką, kad kiekvienas jo poelgis turi padarinių, už kuriuos jam pačiam teks prisiimti atsakomybę.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.

Vaikas turi nematomą draugą: psichologės patarimai tėvams

Vaikas užsidaro kambaryje ir su kažkuo kalbasi. Pradeda verkti, kai automobilyje prisėdate šalia, nes... prispaudėte draugą. Kodėl vaikas susikūrė nematomą bičiulį? Kaip reaguoti? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kaimo vaikai „įlindę“ į kompiuterius, nes jiems trūksta gyvo bendravimo

Kad miesto vaikai vasaromis vyksta stovyklauti į kaimą, rodos, yra įprasta, tačiau, kad kaimo vaikams tai pasirodys neįprasta, to nesitikėjome, – taip pasakoja penktus metus iš eilės į stovyklas kaimo vaikus kviečianti teatro „Teatriukas“ įkūrėja ir stovyklos vadovė Dalia Mikoliūnaitė.

Teo ir Ieva pristato: 3 smagūs žaidimai su tualetinio popieriaus ritinėliais

Orui pasitaisius ne į gerąją pusę, skubame su jumis pasidalinti itin paprastais užsiėmimais su vaikais namuose. Juk antradienis gali būti ir linksmadienis!

Teo ir Ieva pristato: citrinų ugnikalnis, kuris nustebins net visko mačiusius (1)

Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų mažylis tyrinėja jį supantį pasaulį. Jam viskas nauja, nepažinta, viskas domina ir vilioja, o kartais gal ir baugina.

Kaip pagirti vaiką, kad tai duotų naudos, o nebūtų tušti žodžiai

Mes vis dar per dažnai kritikuojame savo vaikus ir per retai juos giriame. Tokias išvadas daro šiuolaikinių tėvų auklėjimo metodus nagrinėjantys psichologai. Tačiau girti irgi reikia mokėti, antraip tai tebus tušti žodžiai.

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Trys smagūs žaidimai vaikams lauke

Kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų nuobodus, galima pažaisti. Vaikutis čiupinėdamas, vartydamas rankytėse įvairių formų daiktus lavina smulkiąją motoriką, o dėliodamas miško radinius į krūveles - dar ir mąstymą.

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?