4 mamų tipai, su kuriais vaikui nesaldu augti

Kokių klaidų saugotis, auginant vaikus, kad atžalos neišaugtų į kompleksuotus, savimi nepasitikinčius žmones? 4 mamų tipai, su kuriais vaikams nelengva.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nuolat nepatenkinta mama

Tokio tipo moterims labai sunku įtikti. Vaiką pagyrė fizinio lavinimo pamokoje – „verčiau matematiką gerai išmoktum", nupiešė gražų piešinį – „geriau žaislus susitvarkytum". Beje, mama to nedaro tyčia, toks elgesys programuojamas pasąmonės lygmeniu.

Kadangi mama nuolat nepatenkinta, vaikas užauga su kompleksais, nepasitiki savimi ir savo galimybėmis. Be to, jis gali imti tyčia krėsti kvailystes, jei jau, mamos nuomone, yra toks niekam tikęs.

Norint išspręsti šią problemą, reikia ją priimti, pirmiausia – pačiai moteriai. Pagalvokite, kodėl taip dažnai susierzinate, kas pastūmėja jus į tokį elgesį. Galbūt slaptos nuoskaudos ar viltys. Be psichologo pagalbos bus sunku.

Mama-asmens sargybinis

Mamos-asmens sargybiniai nejaučia ribų, laiką vaiką savo dalimi. Jos pamiršta, kad vaikas – kitas asmuo, kuris turės savų interesų, pomėgių, galinčių nesutapti su mamos norais.

Tokie tėvai dažnai sako „mes einame į mokyklą", „turime bėdų su klasės draugais", „lankome šokius", net pinigus jie uždirba vardan savo vaikų ateities.

Toks fanatizmas žalingas ne tik mamai, bet ir vaikui. Mamai taip elgiantis, vaikas tampa visiškai priklausomas nuo tėvų emociniu lygiu. Greičiausiai suaugęs toks vaikas links prie žmonių, trokšdamas artimo kontakto, kurio, žinoma, nebus.

Tokie vaikai suaugę bando kažkuo užpildyti šią tuštumą, galiausiai gali susidėti su netinkama kompanija arba įsitraukti į azartinius žaidimus, piktnaudžiauti alkoholiu.

Kad mama-asmens sargybinis neišaugintų nevykėlio, jai reikėtų pagalvoti apie save, apie savo interesus, susirasti užsiėmimą, pomėgį ir nedaryti už vaiką tų užduočių, kurias jis gali atlikti pats.

Autoritarinė mama

Labai dažnai tokio tipo mamą augino autoritarinė moteris, t. y. senelė. Todėl ir savo vaikus jos augina griežtai, moko laikytis taisyklių. Be to, mažyliui vis primenama, kad mama žino, kas jam „geriau".

Tokios motinos augintas vaikas negalės laisvai reikšti minčių ir emocijų, bijos pasakyti per daug, jaudinsis, kad jį gali neteisingai suprasti.

Be to, autoritarinės mamos vaikas bus puikus pavaldinys, vykdantis kiekvieną viršininko nurodymą, tačiau nesugebantis generuoti idėjų ir kūrybiškai spręsti problemų.

Jei jaučiate, kad savo elgesiu darote vaikui spaudimą, pamėginkite pažaisti žaidimus, kuriuose vaikas vadovautų, o jūs vykdytumėte užduotis. Galima paprašyti vaiko parodyti, kaip veikia koks nors žaislas ar technika, kad jis matytų – mama gyvas žmogus, kuris ne viską žino.

Dievinanti vaiką mama

Savo vaiką dievinanti mama įprastai nesijaudina, jei vaikas siaučia namuose ir visus verčia iš kojų. Net jei žaidimų aikštelėje jos atžala prikulia kitą vaiką, ši mama ras būdų pateisinti netinkamą vaiko elgesį. Ji niekada nekaltina savo vaiko, visada ieško kaltų tarp aplinkinių.

Net jei norite, kad vaikas jumis pasitikėtų, nereikia jam leisti absoliučiai visko. Vaikui reikia nubrėžti ribas, antraip jis užaugs egocentriška asmenybe, nežinančia elgesio visuomenėje normų ir taisyklių. Gyvenimas dažnai jį skaudžiai stebins, o jis nesupras, kur klysta.

Kad taip nenutiktų, mamai reikia mokyti vaiką, ką galima ir ko negalima daryti, aiškinti, kodėl taip yra. Svarbu išmokyti vaiką, kad kiekvienas jo poelgis turi padarinių, už kuriuos jam pačiam teks prisiimti atsakomybę.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?

Psichologė J.Baltuškienė: patenkinus vaiko poreikius, krizių galima išvengti

Skirtingais vaiko amžiaus tarpsniais formuojasi vis kitos savybės, atsiranda naujų poreikių, daugėja norų. Kaip jų neužslopinti, kad vaikas augtų pasitikintis savimi ir kitais, iniciatyvus ir savarankiškas, mokėtų atpažinti savo jausmus ir juos reikšti?

Teo ir Ieva pristato: nerealiai smagūs žaidimai su ledukais

Šilti orai lepina mus saulės šiluma ir malonia akims žaluma. Vis daugiau laiko praleidžiame lauke.

Kaip susikalbėti su vaikais? Knygų TOP 5

Kaip susikalbėti su vaikais? Ar svarbu tenkinti visus jų pageidavimus, kad mažieji galėtų jaustis laimingi ? Kokie iššūkiai kyla auginant paauglį ir kaip juos įveikti? Kaip išugdyti tarpusavio pagarbą ir pasitikėjimą?

Psichologė – apie vaikus ir nuogumą: ko turi nepamiršti tėvai

Augant mažyliui, tėvai susiduria su vis įvairesniais klausimais – vaikui ima rūpėti, kaip jis atrodo, kaip atrodo kiti, kaip jis rengiasi ir kas slepiasi po skirtingų lyčių rūbais.

5 patarimai, kaip užauginti genijų

Kiekvieno vaiko tėvai norėtų, kad užaugęs jis būtų protingas ir sumanus, kad jį lydėtų sėkmė asmeniniame bei profesiniame gyvenime. Kaip padėti vaikui tai pasiekti.

Kuriant gerus santykius su vaiku tėvams svarbu laikytis trijų pagrindinių taisyklių

Atrodo, kad gimus vaikui tas abipusis santykis tiesiog užgimsta savaime.

Ar tikrai paklusnus vaikas geriau už neklausantį tėvų: psichologės komentaras

Vienas vaikas auga paklusnus, kitas nelabai. Vieno elgesiu darželio auklėtojos ir mokytojai džiaugiasi, kito – nelabai. Ar vaiko paklusnumas yra prigimtinis ar įgytas? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Psichologė – apie vaiko elgesį, kuris priverčia tėvus raudonuoti (1)

Skaitytojos atsiųstas klausimas inspiravo psichologę Daivą Čeponienę išsamiai pamąstyti, kur yra riba tarp nekaltos vaiko nuomonės išsakymo ir patyčių, kurios skaudina kitą.

Teo ir Ieva pristato: lavinantys užsiėmimai, kurie išmokys vaiką raidžių

Raidės - tai neatsiejama mūsų pasaulio dalis. Su jomis susiduriame kiekvieną dieną. Lygiai taip pat ir vaikai. Nors vieningos nuomonės, kada pradėti savo vaiką mokyti raidžių nėra, manau, yra labai svarbu nepraleisti momento, kai vaikas pradeda jomis domėtis.

Skatindami vaikus domėtis įvairiomis veiklomis, padėsime atsiskleisti jų gabumams

Šiandien, kai virtuali realybė taip vilioja, vaikų interesų spektras dažnai tik ja ir apsiriboja.

Neringa Čereškevičienė: visi vaikai iš prigimties talentingi

Daugeliui Lietuvos žmonių charizmatiškosios Neringos Čereškevičienės pristatinėti nereikia: ji jau daugiau nei du dešimtmečius gyvuojančio projekto vaikams ir ne vaikams „Telebimbam" įkūrėja ir siela.

Kodėl aš mokysiu savo dukrą drąsos, o ne tobulumo

Moteris nuo mažens moko būti geromis, mylinčiomis, kantriomis, dėmesingomis, mandagiomis, rūpestingomis, švelniomis ir mielomis.

Gabija Vitkevičiūtė: vaikams skaitome kiekvieną dieną

Mama, žurnalistė, komunikacijos specialistė, rašytoja Gabija Vitkevičiūtė yra iš tų moterų, kurias taip ir norisi apibūdinti: veikli. Ar veiklios moters dienoje užtenka laiko paskaityti knygą, skaityti su vaikais?

Kodėl mes taip dažnai supykstame ant savo vaikų

Pakalbėkime apie tai, kaip nepykti ant vaiko. Šis klausimas labai aktualus daugumai tėvų.