4 tėvų sakomos frazės, kurių vaikui reikia kaip oro

 (5)
Vaikų auklėjimo ekspertė iš JAV Jim Taylor savo knygoje „Your Childrean are Listening“ kalba apie tai, kaip svarbu efektyviai ir pozityviai kalbėtis su vaikais. Šiuos 4 sakinius specialistė išskiria kaip ypač reikalingus vaikams.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Myliu tave, nesvarbu, ką darai

Gerokai anksčiau nei gali patys kalbėti, maži vaikai ir netgi kūdikiai mus supranta. Iš mūsų balso tono, akių kontakto ir fizinio artumo. „Aš tave myliu" – tai tiesioginis atsakymas į mažų vaikų poreikius. Tik tas, kuris patiria, kad verkiant kažkas pas tave ateina, išmoksta: „Aš kažką reiškiu. Aš esu mylimas". Tik turėdami tokį tvirtą pagrindą vaikai gali drąsiai tyrinėti pasaulį.

Žinoma, kartais su jais nėra lengva: kai po vienuolikos lopšinių vistiek nenori miegoti, kai po virtuvę išmėto spagečius ar dar kažko pridirba. Tada mes susierziname. Arba šaukiame. Visa tai yra labai žmogiška. Ir vistiek klaidinga.

Vaikai dar nesupranta skirtumo tarp „Mamytei nepatinka mano elgesys" ir „Mamytei nepatinku aš". Tik sulaukę maždaug dešimties metų vaikai pradeda skirti šiuos du dalykus. Todėl labai svarbu išlikti dalykiškais. Net kai turite būti nuoseklūs, pasakykite aiškiai: „Mes tave mylime, net jeigu tu pasielgei blogai". Prieštaringi pranešimai yra blogai. Vietoj piktos vienuoliktos lopšinės verčiau aiškiai pasakykite: „Ne, aš pats esu pavargęs. Labos nakties ritualas baigtas".

Tau tai pavyks! Aš pasitikiu tavimi!

Jausmas, kad kažkas pavyko, vaikams suteikia laimės. Įkvėpkite savo vaikui drąsos ir nedemonstruokite nusivylimo, kai jam kažkas nepavyksta. Iš esmės, tėvų užduotis tėra taip sudėlioti tikslus, kad jie būtų pasiekiami. Šeimos kasdienybėje netrūksta „pasisekusių užduočių", tokių kaip apsirengimas, stalo padengimas, pagalba apsiperkant, vaisių pjaustymas... Galimybės tiesiog beribės.

Tu gali daryti klaidas

Niekas nesitiki, kad vaikas viską iškart galės. Tik tas, kuris klysta, išmoksta spręsti problemas. Tėvai turi siekti žiūrėti į klaidas kaip į informaciją, nes būtent tai jos ir yra. Ramiu tonu tai pasakykite ir vaikų darželio auklėtojai, kuri skundžiasi, kad jūsų dukra pamiršo šlepetes.

Ir patys stenkitės reaguoti be susierzinimo, kai vaikas šiandien jau septynioliktą kartą suklumpa ar išpila pieną. Vaikams vėliau prireiks ne gebėjimo važiuoti dviračiu ar tiksliai nupiešti, o noro išbandyti kažką naujo be baimės patirti nesėkmę.

Esu tavo saugus uostas

Vaikams reikia jausti, kad pasaulis yra saugi vieta. Tai apima ir saugų uostą, iš kurio galima išplaukti į jūrą. Iš pradžių tai vieta, kur suaugusieji reaguoja, kai mažieji verkia, ir atsako į tokius jausmus kaip alkis, baimė ar nuobodulys.

Vėliau, kai vaikas tampa mobilus, saugus uostas reiškia štai ką: tėvai yra budrūs, tačiau vistiek palieka vietos savarankiškumui. Tai jausmo, kad situacija kontroliuojama, suteikimas, net jeigu keliai kraujuoja. Tai reiškia, kad tokiu atveju nereikia pulti prie vaiko, o pirmiausia paklausti: „Ar viskas gerai?" Taip tėvai palieka vaikui galimybę pačiam sau padėti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

KALBA VAIKAI: kad pasakė, tai pasakė!..

Vaikai neretai pasako tokių dalykų, kokių suaugusieji ir norėdami nesugalvoja. Jūsų dėmesiui - 4 metų Ryčio linksmosios kalbelės.

Svarbi savybė, kurią turi visi maži vaikai, bet vėliau ją neretai išmuša tėvai

Smalsumas įgimtas – konstatavo mokslininkai ir netruko pridėti, kad tai viena svarbiausių intelekto vystymosi sąlygų.

Vaikas nuliūsta ir pravirksta dėl kiekvienos smulkmenos: pataria psichologė

Jautrų sūnų auginanti mama klausia specialisto patarimo, kaip didinti jo savivertę. Moteris mano, kad sūnaus jautrumas priklauso nuo to, kad jos nėštumas buvo be galo sunkus, nuolat lydimas ašarų.

Teo ir Ieva pristato: linksmiausi lauko žaidimai

Kai pagaliau ateina pavasaris, norisi juo kuo daugiau džiaugtis! Lauko žaidimų ir linksmybių sezonas - ATIDARYTAS!

Teo ir Ieva pristato: žaislai, kurie nekainuoja nė cento, o dovanoja glėbį džiaugsmo (1)

Paprasta kartotinė dėžė vieniems - paprasta dėžė, kitiems - visas atradimų pasaulis!

Ko labiausiai trūksta šiuolaikiniam vaikui? Ne, tai ne išmanusis telefonas ir ne brangus žaislas...

„Neturiu ką veikti“, – sako vaikas kaip tik tuo metu, kai norėtųsi po darbo šiek tiek atsipūsti. Arba kaip tik tada, kai galva visiškai tuščia ir nežinia, ką jam pasiūlyti. Kodėl vaikas pats nesusigalvoja veiklos ir nuobodžiauja? Galbūt jam tiesiog trūksta tėvų dėmesio?

17 smagių žaidimų su vaikais namuose, kuriems tiks tai, ką turite po ranka

Kelios idėjos, ką daryti su vaiku namuose, kai jis skundžiasi, jog yra nuobodu. Šiems užsiėmimams dažniausiai neprireiks jokių papildomų žaislų, o tik to, ką rasite namuose.

Kai vaikas pasielgia netinkamai, jokiu būdu nedarykite vienos klaidos (1)

Neretai pykdami vaikai, atrodo, peržengia ribą, nes mažais kumštukais ima mušti mamą ar spiria tėčiui. Ką daryti tokiais atvejais, teiraujamės psichologės psichoterapeutės Rūtos Bačiulytės.

Psichologė: nelaimingiausi yra tie vaikai, kuriems tėvai nenustatė ribų

Pykstame mes visi. Tačiau pykstantį vaiką kartais sunku suprasti, tarsi to daryti jis neturėtų teisės. Su psichologe psichoterapeute Rūta Bačiulyte aptariame 3 mitus apie vaikų pyktį.

Svarbi vaikų auklėjimo formulė, kurią pamiršta daugelis tėvų

Gimė vaikas. Ką tik iškeptiems tėvams – nauja misija: užauginti pasauliui naują žmogų. Kad augtų sveikas, protingas, laimingas, sėkmingas, patenkintas savimi ir pasauliu.

Teo ir Ieva pristato: 5 žaidimai su vaiku, kurie lavina vaizduotę, kūrybiškumą ir smulkiąją motoriką

Pasibaigus Velykų karštinei, mes su Teo grįžtame, pristatydami kelis įdomius užsiėmimus, kaip kūrybiškai galima panaudoti namuose turimo konstruktoriaus kaladėles.

Viens, du trys – ir nereikalinga kojinė virsta mielu zuikučiu

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip su vaikais per penkias minutes pasigaminti smagų zuikutį iš nereikalingos kojinės.

5 smagūs užsiėmimai, lavinantys mažylių rankų miklumą ir motoriką

Kokie žaidimai padeda lavinti mažų vaikų motoriką ir rankyčių miklumą? Štai 5 smagūs užsiėmimai, kurie suteiks mažyliui ne tik džiaugsmo, bet ir naudingų įgūdžių.

Žavi velykinė namų puošmena – per 5 minutes

TAVO VAIKO žurnalo dizainerė Rima pasidalijo labai smagia velykine namų dekoracijos idėja, kurią galima pasigaminti vos per kelias minutes ir visai neišleidžiant papildomai pinigų.

Rūta Lapė: pametinukai – subalansuoti žmonėms su polėkiu (2)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie buvimą pametinukų mama.