4 tėvų sakomos frazės, kurių vaikui reikia kaip oro

 (5)
Vaikų auklėjimo ekspertė iš JAV Jim Taylor savo knygoje „Your Childrean are Listening“ kalba apie tai, kaip svarbu efektyviai ir pozityviai kalbėtis su vaikais. Šiuos 4 sakinius specialistė išskiria kaip ypač reikalingus vaikams.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Myliu tave, nesvarbu, ką darai

Gerokai anksčiau nei gali patys kalbėti, maži vaikai ir netgi kūdikiai mus supranta. Iš mūsų balso tono, akių kontakto ir fizinio artumo. „Aš tave myliu" – tai tiesioginis atsakymas į mažų vaikų poreikius. Tik tas, kuris patiria, kad verkiant kažkas pas tave ateina, išmoksta: „Aš kažką reiškiu. Aš esu mylimas". Tik turėdami tokį tvirtą pagrindą vaikai gali drąsiai tyrinėti pasaulį.

Žinoma, kartais su jais nėra lengva: kai po vienuolikos lopšinių vistiek nenori miegoti, kai po virtuvę išmėto spagečius ar dar kažko pridirba. Tada mes susierziname. Arba šaukiame. Visa tai yra labai žmogiška. Ir vistiek klaidinga.

Vaikai dar nesupranta skirtumo tarp „Mamytei nepatinka mano elgesys" ir „Mamytei nepatinku aš". Tik sulaukę maždaug dešimties metų vaikai pradeda skirti šiuos du dalykus. Todėl labai svarbu išlikti dalykiškais. Net kai turite būti nuoseklūs, pasakykite aiškiai: „Mes tave mylime, net jeigu tu pasielgei blogai". Prieštaringi pranešimai yra blogai. Vietoj piktos vienuoliktos lopšinės verčiau aiškiai pasakykite: „Ne, aš pats esu pavargęs. Labos nakties ritualas baigtas".

Tau tai pavyks! Aš pasitikiu tavimi!

Jausmas, kad kažkas pavyko, vaikams suteikia laimės. Įkvėpkite savo vaikui drąsos ir nedemonstruokite nusivylimo, kai jam kažkas nepavyksta. Iš esmės, tėvų užduotis tėra taip sudėlioti tikslus, kad jie būtų pasiekiami. Šeimos kasdienybėje netrūksta „pasisekusių užduočių", tokių kaip apsirengimas, stalo padengimas, pagalba apsiperkant, vaisių pjaustymas... Galimybės tiesiog beribės.

Tu gali daryti klaidas

Niekas nesitiki, kad vaikas viską iškart galės. Tik tas, kuris klysta, išmoksta spręsti problemas. Tėvai turi siekti žiūrėti į klaidas kaip į informaciją, nes būtent tai jos ir yra. Ramiu tonu tai pasakykite ir vaikų darželio auklėtojai, kuri skundžiasi, kad jūsų dukra pamiršo šlepetes.

Ir patys stenkitės reaguoti be susierzinimo, kai vaikas šiandien jau septynioliktą kartą suklumpa ar išpila pieną. Vaikams vėliau prireiks ne gebėjimo važiuoti dviračiu ar tiksliai nupiešti, o noro išbandyti kažką naujo be baimės patirti nesėkmę.

Esu tavo saugus uostas

Vaikams reikia jausti, kad pasaulis yra saugi vieta. Tai apima ir saugų uostą, iš kurio galima išplaukti į jūrą. Iš pradžių tai vieta, kur suaugusieji reaguoja, kai mažieji verkia, ir atsako į tokius jausmus kaip alkis, baimė ar nuobodulys.

Vėliau, kai vaikas tampa mobilus, saugus uostas reiškia štai ką: tėvai yra budrūs, tačiau vistiek palieka vietos savarankiškumui. Tai jausmo, kad situacija kontroliuojama, suteikimas, net jeigu keliai kraujuoja. Tai reiškia, kad tokiu atveju nereikia pulti prie vaiko, o pirmiausia paklausti: „Ar viskas gerai?" Taip tėvai palieka vaikui galimybę pačiam sau padėti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Artėjantį pavasarį lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX kviečia pasitikti kūrybingai

Lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX jau gyvena pavasariniais planais ir svajonėmis ir pristato šiltajam sezonui skirtą įvairiaspalvę kolekciją, dedikuotą Misteriui Kūrybingumui.

Patyrusių mamų gudrybės, kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų

Labai dažnai tėvai skundžiasi tuo, kad jų vaikai nemėgsta tvarkytis ir tą daro tik tėvams pakėlus balsą. Kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų? Keli naudingi patarimai.

Kaip užauginti vaiką optimistą: 5 esminiai patarimai tėvams

Optimizmas - savybė, kurią tėvai gali padėti ugdyti savo vaikams. Nuolat girdėdamas „Nelipk", „Nebandyk", „Tau nepavyks", „Nevykėlis", vaikas tikrai neugdo savyje optimistui būdingų savybių. Taigi, penki trumpi ir aiškūs patarimai, jei norite užauginti optimistą.

Vaikas nenori miegoti savo kambaryje ir kasnakt ateina į tėvų lovą: psichologės komentaras

Savo kambaryje užmigdytas, vaikas naktį ateina į tėvų lovą. Mamai jis sako, kad bijosi, tačiau ji abejoja, ar tai negali būti tiesiog įprotis miegoti su tėvais. Ką sunerimusiai mamai patars psichologė?

Kodėl tėvai Lietuvoje taiko fizines bausmes vaikams: specialistų įžvalgos (1)

Vos vienerius metus iš 100-mečio, kurį mini Lietuva, gyvename su nuostata, kad negalima mušti vaikų.

KALBA VAIKAI. Kad pasakė, tai pasakė...

TAVO VAIKO feisbuko paskyroje rengėme konkursą, kurio metu paprašėme mūsų bičiulių pasidalinti įdomiomis savo vaikų kalbomis. Juk niekam ne paslaptis, kad mažieji kartais pažeria tokių perliukų, kokių suaugusysis sunkiai sugalvos.

Vaikų darželis Ukmergės rajone, kuriame vaikai nespraudžiami į rėmus (1)

Žurnalo TAVO VAIKAS kūrybinė grupė svečiavosi Ukmergės rajone įsikūrusiame neeiliniame vaikų darželyje.

Edukologė – apie vaiko adaptaciją darželyje

Per kiek laiko vaikas apsipranta darželyje ir kaip jam galėtų padėti tėvai?

Edukologė pataria, kaip ugdyti vaikų savarankiškumą

Kai trimetis vieną rytą ištaria „aš pats", atsisakydamas pagalbos rengiantis, užlieja pasididžiavimo banga. Štai ir atėjo akimirka, kai mums, tėvams, teks padėti puoselėti pirmuosius savarankiškumo daigus, palaikyti, skatinti ir apsišarvuoti begaline kantrybe.

Neverskite vaiko per prievartą daryti šių dalykų (1)

Jei manote, kad vaiką auklėti reikia kiek galima griežčiau, turėkite galvoje, kad visgi esama dalykų, kurių iš vaikų reikalauti negalima.

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: laikas nustoti brėžti ribas savo vaikams

Kas geriau „braižo ribas" – pasaulis ar tėvai?

Aktualu tėvams: sergančio vaiko slauga ir išmokos

Pastaruoju metu smarkiai išaugus sergamumui gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, ne viena savivaldybė paskelbė gripo epidemiją mieste, o kai kurios ugdymo įstaigos uždarytos karantinui.

Edukologė: kokį žaislą pirkti vaikui, kad jis neatsibostų per dieną

VšĮ „Pilni namai“ edukologė Greta Kacinauskaitė - Ivanauskienė svarsto, kokius žaislus verta pirkti vaikui, kad jie neatsibostų per vieną dieną.

Kokią katę rinktis, jei namuose auga vaikas

Daugelis vaikų svajoja namuose auginti gyvūną. Jeigu rimtai svarstote turėti katę, jūsų dėmesiui – 5 populiarių kačių veislių apžvalga. Ar jos tinka šeimoms su vaikais?

5 lietuvės mamos instagrame, kurios dalijasi vaiko lavinimo idėjomis

Ką veikti su vaikui grįžus po darbo namo? Kaip jį užimti, kai suserga? Ką įdomaus nuveikus artimiausią savaitgalį?