4 tėvų sakomos frazės, kurių vaikui reikia kaip oro

 (5)
Vaikų auklėjimo ekspertė iš JAV Jim Taylor savo knygoje „Your Childrean are Listening“ kalba apie tai, kaip svarbu efektyviai ir pozityviai kalbėtis su vaikais. Šiuos 4 sakinius specialistė išskiria kaip ypač reikalingus vaikams.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Myliu tave, nesvarbu, ką darai

Gerokai anksčiau nei gali patys kalbėti, maži vaikai ir netgi kūdikiai mus supranta. Iš mūsų balso tono, akių kontakto ir fizinio artumo. „Aš tave myliu" – tai tiesioginis atsakymas į mažų vaikų poreikius. Tik tas, kuris patiria, kad verkiant kažkas pas tave ateina, išmoksta: „Aš kažką reiškiu. Aš esu mylimas". Tik turėdami tokį tvirtą pagrindą vaikai gali drąsiai tyrinėti pasaulį.

Žinoma, kartais su jais nėra lengva: kai po vienuolikos lopšinių vistiek nenori miegoti, kai po virtuvę išmėto spagečius ar dar kažko pridirba. Tada mes susierziname. Arba šaukiame. Visa tai yra labai žmogiška. Ir vistiek klaidinga.

Vaikai dar nesupranta skirtumo tarp „Mamytei nepatinka mano elgesys" ir „Mamytei nepatinku aš". Tik sulaukę maždaug dešimties metų vaikai pradeda skirti šiuos du dalykus. Todėl labai svarbu išlikti dalykiškais. Net kai turite būti nuoseklūs, pasakykite aiškiai: „Mes tave mylime, net jeigu tu pasielgei blogai". Prieštaringi pranešimai yra blogai. Vietoj piktos vienuoliktos lopšinės verčiau aiškiai pasakykite: „Ne, aš pats esu pavargęs. Labos nakties ritualas baigtas".

Tau tai pavyks! Aš pasitikiu tavimi!

Jausmas, kad kažkas pavyko, vaikams suteikia laimės. Įkvėpkite savo vaikui drąsos ir nedemonstruokite nusivylimo, kai jam kažkas nepavyksta. Iš esmės, tėvų užduotis tėra taip sudėlioti tikslus, kad jie būtų pasiekiami. Šeimos kasdienybėje netrūksta „pasisekusių užduočių", tokių kaip apsirengimas, stalo padengimas, pagalba apsiperkant, vaisių pjaustymas... Galimybės tiesiog beribės.

Tu gali daryti klaidas

Niekas nesitiki, kad vaikas viską iškart galės. Tik tas, kuris klysta, išmoksta spręsti problemas. Tėvai turi siekti žiūrėti į klaidas kaip į informaciją, nes būtent tai jos ir yra. Ramiu tonu tai pasakykite ir vaikų darželio auklėtojai, kuri skundžiasi, kad jūsų dukra pamiršo šlepetes.

Ir patys stenkitės reaguoti be susierzinimo, kai vaikas šiandien jau septynioliktą kartą suklumpa ar išpila pieną. Vaikams vėliau prireiks ne gebėjimo važiuoti dviračiu ar tiksliai nupiešti, o noro išbandyti kažką naujo be baimės patirti nesėkmę.

Esu tavo saugus uostas

Vaikams reikia jausti, kad pasaulis yra saugi vieta. Tai apima ir saugų uostą, iš kurio galima išplaukti į jūrą. Iš pradžių tai vieta, kur suaugusieji reaguoja, kai mažieji verkia, ir atsako į tokius jausmus kaip alkis, baimė ar nuobodulys.

Vėliau, kai vaikas tampa mobilus, saugus uostas reiškia štai ką: tėvai yra budrūs, tačiau vistiek palieka vietos savarankiškumui. Tai jausmo, kad situacija kontroliuojama, suteikimas, net jeigu keliai kraujuoja. Tai reiškia, kad tokiu atveju nereikia pulti prie vaiko, o pirmiausia paklausti: „Ar viskas gerai?" Taip tėvai palieka vaikui galimybę pačiam sau padėti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.

Vaikas turi nematomą draugą: psichologės patarimai tėvams

Vaikas užsidaro kambaryje ir su kažkuo kalbasi. Pradeda verkti, kai automobilyje prisėdate šalia, nes... prispaudėte draugą. Kodėl vaikas susikūrė nematomą bičiulį? Kaip reaguoti? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kaimo vaikai „įlindę“ į kompiuterius, nes jiems trūksta gyvo bendravimo

Kad miesto vaikai vasaromis vyksta stovyklauti į kaimą, rodos, yra įprasta, tačiau, kad kaimo vaikams tai pasirodys neįprasta, to nesitikėjome, – taip pasakoja penktus metus iš eilės į stovyklas kaimo vaikus kviečianti teatro „Teatriukas“ įkūrėja ir stovyklos vadovė Dalia Mikoliūnaitė.

Teo ir Ieva pristato: 3 smagūs žaidimai su tualetinio popieriaus ritinėliais

Orui pasitaisius ne į gerąją pusę, skubame su jumis pasidalinti itin paprastais užsiėmimais su vaikais namuose. Juk antradienis gali būti ir linksmadienis!

Teo ir Ieva pristato: citrinų ugnikalnis, kuris nustebins net visko mačiusius (1)

Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų mažylis tyrinėja jį supantį pasaulį. Jam viskas nauja, nepažinta, viskas domina ir vilioja, o kartais gal ir baugina.

Kaip pagirti vaiką, kad tai duotų naudos, o nebūtų tušti žodžiai

Mes vis dar per dažnai kritikuojame savo vaikus ir per retai juos giriame. Tokias išvadas daro šiuolaikinių tėvų auklėjimo metodus nagrinėjantys psichologai. Tačiau girti irgi reikia mokėti, antraip tai tebus tušti žodžiai.

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Trys smagūs žaidimai vaikams lauke

Kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų nuobodus, galima pažaisti. Vaikutis čiupinėdamas, vartydamas rankytėse įvairių formų daiktus lavina smulkiąją motoriką, o dėliodamas miško radinius į krūveles - dar ir mąstymą.

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?