5 dalykai, kurių negalima sakyti vaikams

 (1)
Toks melas, kurį mes sakome kitiems tarsi norėdami juos nuo kažko apsaugoti, vadinamas "baltuoju" melu. Kol vaikai visai maži, dažna šeima neišvengia "baltojo" melo savo vaikams. Pateikiame 5 tokio melo pavyzdžius.
mama ir dukra
© Fotolia nuotr.

„Mamytė nešaukia ant tėvelio. Mes nesipykstame. Mes tiesiog garsiai kalbamės, kad gerai girdėtume vienas kitą".

Jei gyvenate namuose, kuriuose sutuoktiniai kartais pakelia balsus, visada geriau sukurti nedidelį kūrybingą melą, nei pasakyti vaikams tiesą. Juk niekam nebus geriau, jei sušnypšite: „Rėkiu ant tavo tėčio, nes ji yra visiška savanaudė subinė, praleidžianti per daug laiko savo darbo kambaryje tuo metu, kai turėtų tave maudyti..."

"Jei valgysi brokolius, būsi labai sveikas vaikas, tau niekada nereikės eiti pas gydytoją. Būsi stiprus".

Mhh, akivaizdu, kad brokoliai nėra stiprioji jūsų vaiko pusė. Kaip pasielgti šiuo atveju: meluoti ir įtikinėti ar palikti brokolius ramybėje? Visada yra ir trečioji išeitis - pagaminti ir sveiką, ir vaiko valgomą patiekalą, kuris savo maistine verte prilygsta brokoliui. Nebūtinai sveikas maistas yra tik tas, kurio nemėgsta vaikai. Yra produktų, kuriuos ir jūsų mažylis mielai šveičia, o jie išties vertingi augančiam vaiko organizmui.

 „Vynas (kava/alus/gira ir t.t.) yra ypatingas suaugusiųjų gėrimas. Galėsi išgerti taurę, jei norėsi, kai sulauksi 35 metų".

Tikriausiai jūs žinote, kad vaikai mokosi ne iš mūsų kalbų, o matydami mūsų elgesį, t.y., iš pavyzdžio. Visi tėvai nori įdiegti savo mažyliams tik geriausias savybes. Jei vaikas jūsų paklaus, būkite atviras ir sąžiningas apie savo mėgiamą vakaro alkoholinį gėrimą, o dar geriau palaukite, kol vaikai jau miegos, ir tada su vyru išgerkite po taurę ypatinga proga.  

„Po to, kai palieku tave darželyje, man patinka leisti dieną planuojant, ką daryti, kad tavo gyvenimas būtų dar geresnis".  

Jeigu dar nepaklausė, vaikai tikrai vieną dieną paklaus: "Mama, ką veiki visą dieną, kai mes būname mokykloje (darželyje)?". Jeigu jausitės blogai, sakydamos tiesą (buvau parduotuvėje, tada kavinėje, grįžusi namo žiūrėjau filmą ir popiečio pokalbių šou), geriau pasakykite jiems, kad nagrinėjate patiekalo, kurį planuojate jiems paruošti tą vakarą, maistinę vertę.

 „Jei nedarysi namų darbų, susimausi mokykloje ir užaugęs turėsi leisti savo dienas dirbdamas šlavėju".

Siaubingas melas! Dauguma tėvų kasdien nedarė namų darbų, neišlaikė egzaminų geriausiam pažymiui, tačiau tikrai visi jie nedirba šlavėjais! Jūs savo vaikui linkite tikrai gero, tačiau tai, ką sakote, yra labai toli nuo tiesos.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Penkiametis taisyklingai netaria garsų – laukti, kol išaugs, ar jau metas padėti? (4)

Tėvams viena didžiausių intrigų pirmaisiais vaiko gyvenimo metais – kokį pirmąjį žodį mažasis ištars? O štai ketveri–penkeri metai laikomi ta riba, kai mažylis jau turi gebėti taisyklingai tarti bemaž visus kalbos garsus.

Pedagogė: nesistenkite sukurti vaikui šiltnamio sąlygų (2)

Kiekvienų tėvų svajonė, kad jų mažųjų pasaulio tyrinėtojų atradimai ir kopimas į „Olimpo" kalną būtų sėkmingas.

9 idėjos, kaip su vaikais atšvęsti Vasario 16-ąją

Kaip sudominti vaikus valstybinėmis šventėmis?

A. Kurienė. Skyrybos ir vaikai

Skyrybų statistika negailestinga: 2015 m. duomenimis, skyrybų procentas Lietuvoje siekė 42,6 proc.

Su vaikais gaminame lesyklą: 3 skirtingi būdai

Besitęsiant šalčiams, nepamirškime ir mūsų plunksnuotųjų draugų, kurie liko žiemoti Lietuvoje.

4 tėvų sakomos frazės, kurių vaikui reikia kaip oro (4)

Vaikų auklėjimo ekspertė iš JAV Jim Taylor savo knygoje „Your Childrean are Listening“ kalba apie tai, kaip svarbu efektyviai ir pozityviai kalbėtis su vaikais. Šiuos 4 sakinius specialistė išskiria kaip ypač reikalingus vaikams.

Psichologės įžvalgos apie vaikų mitybą, kurias rekomenduojame perskaityti visiems tėvams (7)

Psichologės Ramunės Narkevičiūtės parengtas straipsnis yra aktualus visiems tėvams. Su vienomis ar kitomis vaiko valgymo problemomis susiduria daugelis šeimų.

J. Tertelis: kaip užauginti kūrybingą vaiką (1)

„Dėl kūrybiškumo nuslopinimo galite padėkoti tiems, kurie kažkada jums pasakė „užteks žaisti, eik mokytis", – sako aktorius, režisierius, dramaturgas Justas Tertelis.

Psichologė: koks vaikų darželis yra geras (12)

Keletas pastebėjimų, rekomendacijų tiems, kurie ieško savo vaikams darželio.

Skriaudžia vaiką: ką daryti pirmiausia (23)

Ką darote, darėte ar darytumėte pamačiusi, kad nepažįstamasis skriaudžia jums nepažįstamą vaiką? Praeitumėte pro šalį, nes svetimas vaikas – ne jūsų reikalas, bandytumėte įrodyti, kad reikalas – vis dėlto ir jūsų, o gal kviestumėte pagalbą? Kokią?

P. Skruibis. Kaip vaikas išgyvena netektį, priklauso nuo suaugusiųjų

Nors ir kaip tėvai norėtų apsaugoti savo vaikus nuo tokio didžiulio skausmo kaip artimojo netektis, to užtikrinti, deja, nė vienas negali.

Kodėl svarbu lavinti įvairias vaiko raidos sritis

Tėvai, auginantys negalią turinčius vaikučius, susiduria su daugybe įvairaus pobūdžio gydymo ir ugdymo problemų. Priklausomai nuo to, koks vaiko negalios pobūdis, tėvai atitinkamai renkasi vienos srities specialisto pagalbą.

4 Montessori metodo ypatumai, kuriuos verta žinoti kiekvienai mamai ir tėčiui (5)

Kuo Montessori metodas skiriasi nuo kitų ir kaip šios pedagogikos elementus galima taikyti namuose, šeimoje? Jūsų dėmesiui – 4 esminiai Montessori pedagogikos dalykai, kurie padeda atskleisti vaiko potencialą.

11 vaiko auklėjimo taisyklių, kurias pravartu įsidėmėti visiems laikams (6)

Jei būsite nelaimingi, nesukursite su vaiku tokių santykių, kad jis būtų laimingas.

6 svarbios klaidos, kurias tėvai daro netyčia (6)

Tėvai – pirmieji ir svarbiausi mokytojai vaiko gyvenime.