5 frazės, kurias vaikams sako Montessori pedagogai: išbandykite jas savo namuose

 (1)
Keliais žodžiais apibendrinti, kas yra Montessori ugdymo sistema, gana sudėtinga. Tai gilaus poveikio švietimo ir vaiko ugdymo filosofija. Tai požiūris į pasaulį.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Montessori ugdymo metodo mokytojai kasdienėje veikloje naudoja kalbą, kuri gerbia vaiką. Žodžiai yra kruopščiai parenkami taip, kad skatintų vaikus būti nepriklausomais ir motyvuotais kritiniais mąstytojais. Štai keletas būdingų frazių/klausimų, kuriuos savo vaikams užduoda šio metodo ugdytojai.

1. „Mačiau, kad sunkiai dirbai“

Dėmesio sutelkimas į procesą, o ne rezultatą – tai pagrindinis Montessori principas. Mokytojai vengia vaikams sakyti „geras darbas" ar „tavo darbas gražus", užtat jie pabrėžia, kad vaikai ilgą laiką buvo susikoncentravę, atidžiai rašė, dirbo, kūrė.

Vaiko sunkaus darbo, o ne jo rezultatų, gyrimas padeda įtvirtinti jo mąstyseną, kad viską galima padaryti savo pastangomis.

Užuot sakę savo vaikui, „Tu esi geras berniukas", geriau jam pasakykite, „Pastebėjau, kad vakar buvai malonus su savo mažuoju broliuku, pasidalinai savo mašinėle". Tai jam parodys, kad pastebite jo gerą elgesį, o ne vertinate jį. Užuot sakę jam, „Esi toks geras dailininkas", pabandykite sakyti, „Pastebėjau, kad dirbai tol, kol pasiekei tai, ko norėjai".

2. „Ką manai apie šį savo darbą?"

Pagal Montessori sistemą, vaikas yra pats sau mokytojas. Mokytojai čia yra tarytum vedliai, kurie veda pamokas ir padeda, tačiau vaikas pats viską išsiaiškina per kruopščiai paruoštą aplinką ir medžiagas.

Savianalizė – labai svarbu, todėl neskubėkite su įvertinimais.

Kai jūsų vaikas paklausia, „Ar tau patinka mano paveikslas?", verčiau paklausinėkite jo apie jo darbą, užuot pasakę, kad jums jis patinka. Paklauskite, kokia jo nuomonė apie paveikslą, kaip jis apsisprendė dėl spalvų, kuri vieta jam pačiam labiausiai patinka. Padėkite vaikui pradėti pačiam save įvertinti, o ne ieškoti kitų žmonių pritarimo.

3. „Kurioje vietoje tau reikėtų mano pagalbos?"

Montessori klasėje vaikai yra atsakingi už daugybę dalykų, įskaitant ir rūpinimąsi savo aplinka. Vaikai dažnai didžiuojasi šia atsakomybe, skiria laiką gėlių puokščių paruošimui, sodo laistymui ir langų nei stalų valymui.

Tačiau kartais šis darbas jiems yra per didelis ir per sunkus. Tokiais atvejais mokytojai vaikų klausia, kaip galėtų padėti. Tam visiškai nereikia perimti vaiko pareigų – taip pasiųstumėme žinutę, kad vaikas nepajėgus atlikti šio darbo. Tačiau taip pat nesinori palikti vaiko bejėgiškoje situacijoje.

Neskubėkite už vaiką padaryti visko, paklauskite, kur konkrečiai jiems reikia pagalbos.

Pavyzdžiui, jeigu jūsų vaikas pavargęs, tačiau reikia prieš miegą susikrauti kaladėles, nereiktų laikytis taisyklės „viskas arba nieko". Paklauskite savo vaiko, „Kokią spalvą man surinkti?" arba pasiūlykite, „Aš surinksiu geltonas kaladėles, o tu – mėlynas". Taip parodysite, kad padedate vaikui susidoroti su užduotimi.

4. „Netrukdykite vaiko, jis sutelkęs dėmesį"

Vaikų susitelkimas – pagrindinė Montessori filosofijos dalis. Montessori pamokose vaikai ilgai nepertraukiamai dirba. Tai leidžia vaikams išsiugdyti gilų susikaupimą, be blaškymosi vien dėl to, kad pagal tvarkaraštį metas pereiti prie kitų dalykų mokymosi.

Gali kilti pagunda pagirti vaiką, kuris taip gražiai dirba, tačiau kartais pakanka užmegzti akių kontaktą ir dėmesio koncentracija dings.

Tad kai kitą kartą eisite pro savo vaiką, kuris visą dėmesį sutelkęs į piešimą ar bokšto statymą, pabandykite tiesiog praeiti pro šalį, užuot pasakę, koks jis puikus. Galite tiesiog tai įsiminti ir vėliau jam pasakyti, kad pastebėjote jo gilų susitelkimą į savo darbą.

5. „Atsižvelkite į kiekvieną vaiką individualiai"

Šis punktas labai svarbus. Tai Montessori mokytojai sako vienas kitam ir tėvams, tačiau ne vaikui. Dažnai prisiminkite, kad reikia „sekti paskui vaiką", tai reiškia, pasitikėti tuo, kad kiekvienas vaikas yra savame vidinio vystymosi etape, kad jis kažką daro, turėdamas tam priežastį.

Tai primena mums, kad už bet kokio vaiko elgesio slypi priežastis. Tai primena mums, kad ne visi vaikai sulaukę vienerių vaikšto, o ketverių skaito – jie dar neperskaitė tai deklaruojančių knygų ir jiems nerūpi svarbiausi etapai, kuriuos jie „turėtų" pasiekti.

Atsižvelgti į kiekvieną vaiką, „eiti paskui vaiką“ – tai prisiminti, kad kiekvienas vaikas yra unikalus, kiekvienas turi savo individualius poreikius, pomėgius ir talentus, ir jis turėtų būti atitinkamai mokomas ir ugdomas.

Jeigu negalite sudominti vaiko skaitymu, bandykite stebėti, kas jam patinka – jeigu jis mėgsta kvailioti, gali būti, kad jį sudomins komiksų knyga, o ne literatūros klasika. Šio principo prisiminimas gali padėti jums kitaip pažvelgti į vaiką ir leisti jums dirbti su juo, o ne prieš jį.

Vienas gražiausių Montessori sistemos dalykų – tai yra kur kas daugiau nei vien vaikų ugdymo būdas. Tai būdas matyti vaiką ir būti su juo. Net jeigu jūsų vaikas neina į Montessori ugdymo įstaigą, galite laisvai šias idėjas įgyvendinti savo namuose ir stebėti, kaip stiprėja jūsų atžalos nepriklausomybė ir koncentracija.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Jeigu jaučiate, kad santykiai su vaiku nelabai geri, pasinaudokite šiais patarimais

Tėvų dėmesys ir vaiko tokio, koks jis yra, priėmimas yra pamatas, ant kurio kuriasi vaiko savivertė, jo tikėjimas savo jėgomis ir net jo būsimo gyvenimo sėkmė.

Teo ir Ieva pristato: 3 lavinančios ir linksmos piešimo idėjos su vaikais

TavoVaikas.lt džiaugiasi galėdamas pristatyti naują savo bičiulę – Ievą, tinklaraščio „Ciao_Teo“ autorę, kuri nuo šiol su mumis kas savaitę dalinsis vaiko lavinimo idėjomis.

Kaip ugdyti vaiko atsakingumo jausmą: efektyvūs patarimai tėvams

Yra žodžių, kurie savo svoriu gali prislėgti, o ypač – mažus pečius.

Kaip mažas vaikas pažįsta pasaulį

„Turėtų būti ne iškeliami reikalavimai ir programos, bet paprastai aprašoma vaiko prigimtis. Auklėjimo požiūriai turi savaime išryškėti iš besiformuojančios asmenybės esybės, charakterio esmės“. (Rudolf Steiner)

Atskleidė, kokias prekes vaikams tėvai dažniausiai perka internetu

Šeimai susilaukus kūdikio dažniausiai pasikeičia ne tik gyvenimo ritmas bet ir pirkimo įpročiai bei perkamų prekių krepšelis, kuris keičiasi vaikui augant. Labai didelę laiko dalį užima vaiko priežiūra ir auklėjimas, todėl ne visuomet lieka laisva minutė apsipirkti įprastinėse parduotuvėse.

MAMŲ MUGĖ šiemet paruošė daugybę staigmenų tėvams

Po savaitės „Gariūnų“ verslo parke prasidės tradicinė „Mamų mugė“. Šįkart daugiatūkstantines minias po vienu stogu sukviečiantis renginys bus šiek tiek kitoks. Atsinaujinęs, gerokai ilgesnis, kupinas dovanų ir staigmenų. Kodėl?

Kas nutinka, jei šeimoje tėtis yra itin valdingas ir griežtas

Kaip suprasti, kad vaiko tėtis yra pernelyg valdingas ir kaip tai gali paveikti ilgalaikius vaiko bei tėvo santykius?

Du vaiko amžiaus tarpsniai, kada tėvams sunkiausia rasti kalbą su vaiku

Kalbant apie vaikų amžiaus krizes, ryškiausios yra trejų metų ir paauglystės krizės.

Pavargusi mama: padėkite, baigiu išprotėti nuo savo vaikų (1)

Tris vaikus auginanti mama nerimauja dėl netinkamo jaunesniųjų sūnų elgesio. Pasak jos, išbandyta daug kas: ir ignoruoti, ir gražiai aiškinti, ir pabarti. Kol kas viskas be rezultatų.

Psichologas Vytis Valantinas: ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystės ir barniai – kaip tinkamai reaguoti tėvams

Psichologinės pagalbos vaikui ir šeimai kabineto klinikinis psichologas Vytis Valantinas savo straipsnyje apžvelgia ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystes ir konfliktus bei pataria, kaip į tai reaguoti tėvams.

Kodėl vaikams svarbu išmokti bendradarbiauti

„Aš", „mano", „man"... – tokius nuolat savo vaikų kartojamus pareiškimus dažnai vertiname kaip savarankiškumo bei besiformuojančios individualios asmenybės apraiškas.

Labai paprastas, bet smagus eksperimentas su vaikais

Dviejų vaikučių mama Inga, kurianti tinklaraštį „Mamos diena“ dalijasi smagiu eksperimentu, kurį galima atlikti su vaikais.

Lietuvės patirtis Belgijoje: nuo 2,5 metų – į mokyklą! (3)

Tinklaraščio „Mandriu“ autorė Morta pasakoja savo įspūdžius apie pustrečių metų dukrytės Elijos išleidimą į vaikų darželį (tiksliau – mokyklėlę) Belgijoje.

Dizainerės patarimai, kaip pritaikyti namus padidėjus šeimai

Neretu atveju įsigyjantys būstą žmonės galvoja apie šiandienius poreikius. Vis tik dažnai atsitinka taip, kad gimstant pirmagimiui nėra galimybių greitu metu išsikelti į erdvesnį būstą.

Artėjantį pavasarį lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX kviečia pasitikti kūrybingai

Lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX jau gyvena pavasariniais planais ir svajonėmis ir pristato šiltajam sezonui skirtą įvairiaspalvę kolekciją, dedikuotą Misteriui Kūrybingumui.