5 frazės, kurias vaikams sako Montessori pedagogai: išbandykite jas savo namuose

 (1)
Keliais žodžiais apibendrinti, kas yra Montessori ugdymo sistema, gana sudėtinga. Tai gilaus poveikio švietimo ir vaiko ugdymo filosofija. Tai požiūris į pasaulį.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Montessori ugdymo metodo mokytojai kasdienėje veikloje naudoja kalbą, kuri gerbia vaiką. Žodžiai yra kruopščiai parenkami taip, kad skatintų vaikus būti nepriklausomais ir motyvuotais kritiniais mąstytojais. Štai keletas būdingų frazių/klausimų, kuriuos savo vaikams užduoda šio metodo ugdytojai.

1. „Mačiau, kad sunkiai dirbai“

Dėmesio sutelkimas į procesą, o ne rezultatą – tai pagrindinis Montessori principas. Mokytojai vengia vaikams sakyti „geras darbas" ar „tavo darbas gražus", užtat jie pabrėžia, kad vaikai ilgą laiką buvo susikoncentravę, atidžiai rašė, dirbo, kūrė.

Vaiko sunkaus darbo, o ne jo rezultatų, gyrimas padeda įtvirtinti jo mąstyseną, kad viską galima padaryti savo pastangomis.

Užuot sakę savo vaikui, „Tu esi geras berniukas", geriau jam pasakykite, „Pastebėjau, kad vakar buvai malonus su savo mažuoju broliuku, pasidalinai savo mašinėle". Tai jam parodys, kad pastebite jo gerą elgesį, o ne vertinate jį. Užuot sakę jam, „Esi toks geras dailininkas", pabandykite sakyti, „Pastebėjau, kad dirbai tol, kol pasiekei tai, ko norėjai".

2. „Ką manai apie šį savo darbą?"

Pagal Montessori sistemą, vaikas yra pats sau mokytojas. Mokytojai čia yra tarytum vedliai, kurie veda pamokas ir padeda, tačiau vaikas pats viską išsiaiškina per kruopščiai paruoštą aplinką ir medžiagas.

Savianalizė – labai svarbu, todėl neskubėkite su įvertinimais.

Kai jūsų vaikas paklausia, „Ar tau patinka mano paveikslas?", verčiau paklausinėkite jo apie jo darbą, užuot pasakę, kad jums jis patinka. Paklauskite, kokia jo nuomonė apie paveikslą, kaip jis apsisprendė dėl spalvų, kuri vieta jam pačiam labiausiai patinka. Padėkite vaikui pradėti pačiam save įvertinti, o ne ieškoti kitų žmonių pritarimo.

3. „Kurioje vietoje tau reikėtų mano pagalbos?"

Montessori klasėje vaikai yra atsakingi už daugybę dalykų, įskaitant ir rūpinimąsi savo aplinka. Vaikai dažnai didžiuojasi šia atsakomybe, skiria laiką gėlių puokščių paruošimui, sodo laistymui ir langų nei stalų valymui.

Tačiau kartais šis darbas jiems yra per didelis ir per sunkus. Tokiais atvejais mokytojai vaikų klausia, kaip galėtų padėti. Tam visiškai nereikia perimti vaiko pareigų – taip pasiųstumėme žinutę, kad vaikas nepajėgus atlikti šio darbo. Tačiau taip pat nesinori palikti vaiko bejėgiškoje situacijoje.

Neskubėkite už vaiką padaryti visko, paklauskite, kur konkrečiai jiems reikia pagalbos.

Pavyzdžiui, jeigu jūsų vaikas pavargęs, tačiau reikia prieš miegą susikrauti kaladėles, nereiktų laikytis taisyklės „viskas arba nieko". Paklauskite savo vaiko, „Kokią spalvą man surinkti?" arba pasiūlykite, „Aš surinksiu geltonas kaladėles, o tu – mėlynas". Taip parodysite, kad padedate vaikui susidoroti su užduotimi.

4. „Netrukdykite vaiko, jis sutelkęs dėmesį"

Vaikų susitelkimas – pagrindinė Montessori filosofijos dalis. Montessori pamokose vaikai ilgai nepertraukiamai dirba. Tai leidžia vaikams išsiugdyti gilų susikaupimą, be blaškymosi vien dėl to, kad pagal tvarkaraštį metas pereiti prie kitų dalykų mokymosi.

Gali kilti pagunda pagirti vaiką, kuris taip gražiai dirba, tačiau kartais pakanka užmegzti akių kontaktą ir dėmesio koncentracija dings.

Tad kai kitą kartą eisite pro savo vaiką, kuris visą dėmesį sutelkęs į piešimą ar bokšto statymą, pabandykite tiesiog praeiti pro šalį, užuot pasakę, koks jis puikus. Galite tiesiog tai įsiminti ir vėliau jam pasakyti, kad pastebėjote jo gilų susitelkimą į savo darbą.

5. „Atsižvelkite į kiekvieną vaiką individualiai"

Šis punktas labai svarbus. Tai Montessori mokytojai sako vienas kitam ir tėvams, tačiau ne vaikui. Dažnai prisiminkite, kad reikia „sekti paskui vaiką", tai reiškia, pasitikėti tuo, kad kiekvienas vaikas yra savame vidinio vystymosi etape, kad jis kažką daro, turėdamas tam priežastį.

Tai primena mums, kad už bet kokio vaiko elgesio slypi priežastis. Tai primena mums, kad ne visi vaikai sulaukę vienerių vaikšto, o ketverių skaito – jie dar neperskaitė tai deklaruojančių knygų ir jiems nerūpi svarbiausi etapai, kuriuos jie „turėtų" pasiekti.

Atsižvelgti į kiekvieną vaiką, „eiti paskui vaiką“ – tai prisiminti, kad kiekvienas vaikas yra unikalus, kiekvienas turi savo individualius poreikius, pomėgius ir talentus, ir jis turėtų būti atitinkamai mokomas ir ugdomas.

Jeigu negalite sudominti vaiko skaitymu, bandykite stebėti, kas jam patinka – jeigu jis mėgsta kvailioti, gali būti, kad jį sudomins komiksų knyga, o ne literatūros klasika. Šio principo prisiminimas gali padėti jums kitaip pažvelgti į vaiką ir leisti jums dirbti su juo, o ne prieš jį.

Vienas gražiausių Montessori sistemos dalykų – tai yra kur kas daugiau nei vien vaikų ugdymo būdas. Tai būdas matyti vaiką ir būti su juo. Net jeigu jūsų vaikas neina į Montessori ugdymo įstaigą, galite laisvai šias idėjas įgyvendinti savo namuose ir stebėti, kaip stiprėja jūsų atžalos nepriklausomybė ir koncentracija.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?

Psichologė J.Baltuškienė: patenkinus vaiko poreikius, krizių galima išvengti

Skirtingais vaiko amžiaus tarpsniais formuojasi vis kitos savybės, atsiranda naujų poreikių, daugėja norų. Kaip jų neužslopinti, kad vaikas augtų pasitikintis savimi ir kitais, iniciatyvus ir savarankiškas, mokėtų atpažinti savo jausmus ir juos reikšti?

Teo ir Ieva pristato: nerealiai smagūs žaidimai su ledukais

Šilti orai lepina mus saulės šiluma ir malonia akims žaluma. Vis daugiau laiko praleidžiame lauke.

Kaip susikalbėti su vaikais? Knygų TOP 5

Kaip susikalbėti su vaikais? Ar svarbu tenkinti visus jų pageidavimus, kad mažieji galėtų jaustis laimingi ? Kokie iššūkiai kyla auginant paauglį ir kaip juos įveikti? Kaip išugdyti tarpusavio pagarbą ir pasitikėjimą?

Psichologė – apie vaikus ir nuogumą: ko turi nepamiršti tėvai

Augant mažyliui, tėvai susiduria su vis įvairesniais klausimais – vaikui ima rūpėti, kaip jis atrodo, kaip atrodo kiti, kaip jis rengiasi ir kas slepiasi po skirtingų lyčių rūbais.

5 patarimai, kaip užauginti genijų

Kiekvieno vaiko tėvai norėtų, kad užaugęs jis būtų protingas ir sumanus, kad jį lydėtų sėkmė asmeniniame bei profesiniame gyvenime. Kaip padėti vaikui tai pasiekti.

Kuriant gerus santykius su vaiku tėvams svarbu laikytis trijų pagrindinių taisyklių

Atrodo, kad gimus vaikui tas abipusis santykis tiesiog užgimsta savaime.

Ar tikrai paklusnus vaikas geriau už neklausantį tėvų: psichologės komentaras

Vienas vaikas auga paklusnus, kitas nelabai. Vieno elgesiu darželio auklėtojos ir mokytojai džiaugiasi, kito – nelabai. Ar vaiko paklusnumas yra prigimtinis ar įgytas? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Psichologė – apie vaiko elgesį, kuris priverčia tėvus raudonuoti (1)

Skaitytojos atsiųstas klausimas inspiravo psichologę Daivą Čeponienę išsamiai pamąstyti, kur yra riba tarp nekaltos vaiko nuomonės išsakymo ir patyčių, kurios skaudina kitą.

Teo ir Ieva pristato: lavinantys užsiėmimai, kurie išmokys vaiką raidžių

Raidės - tai neatsiejama mūsų pasaulio dalis. Su jomis susiduriame kiekvieną dieną. Lygiai taip pat ir vaikai. Nors vieningos nuomonės, kada pradėti savo vaiką mokyti raidžių nėra, manau, yra labai svarbu nepraleisti momento, kai vaikas pradeda jomis domėtis.

Skatindami vaikus domėtis įvairiomis veiklomis, padėsime atsiskleisti jų gabumams

Šiandien, kai virtuali realybė taip vilioja, vaikų interesų spektras dažnai tik ja ir apsiriboja.

Neringa Čereškevičienė: visi vaikai iš prigimties talentingi

Daugeliui Lietuvos žmonių charizmatiškosios Neringos Čereškevičienės pristatinėti nereikia: ji jau daugiau nei du dešimtmečius gyvuojančio projekto vaikams ir ne vaikams „Telebimbam" įkūrėja ir siela.

Kodėl aš mokysiu savo dukrą drąsos, o ne tobulumo

Moteris nuo mažens moko būti geromis, mylinčiomis, kantriomis, dėmesingomis, mandagiomis, rūpestingomis, švelniomis ir mielomis.

Gabija Vitkevičiūtė: vaikams skaitome kiekvieną dieną

Mama, žurnalistė, komunikacijos specialistė, rašytoja Gabija Vitkevičiūtė yra iš tų moterų, kurias taip ir norisi apibūdinti: veikli. Ar veiklios moters dienoje užtenka laiko paskaityti knygą, skaityti su vaikais?

Kodėl mes taip dažnai supykstame ant savo vaikų

Pakalbėkime apie tai, kaip nepykti ant vaiko. Šis klausimas labai aktualus daugumai tėvų.