Reklama

5 patarimai, kaip užauginti genijų

Kiekvieno vaiko tėvai norėtų, kad užaugęs jis būtų protingas ir sumanus, kad jį lydėtų sėkmė asmeniniame bei profesiniame gyvenime. Kaip padėti vaikui tai pasiekti.
© Gamintojo archyvas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ar intelektą, kūrybiškumą, išradingumą vaikai paveldi iš tėvų, ar tai – tinkamo auklėjimo rezultatas? Atsakyti į šį klausimą vienareikšmiškai yra sudėtinga, nes vaiko intelektui įtakos turi ir genai, ir aplinka, kurioje jis auga.

Kūdikiai ir maži vaikai turi gerokai daugiau neuronų jungčių nei suaugusieji, todėl vaikų mokymosi galimybės yra beveik beribės. Deja, „nenaudojamos" neuronų jungtys išnyksta, todėl svarbu, kad augančio vaiko protiniai gebėjimai bei kognityvinė raida būtų nuolat stimuliuojami ir skatinami nuo mažų dienų.

5 efektyvūs būdai, kurie padės tėvams užauginti mažąjį genijų

Kalbėkite su savo vaiku

Sakysite, tai paprasta? Taip, tačiau daugelis tėvų tai pamiršta. Neretai, suaugusieji mano, kad jie bendrauja su vaikais, nors iš tiesų – tik duoda vaikams nurodymus, kaip ir ką daryti, kaip elgtis ir pan.

Bendrauti su vaiku – tai reiškia ne tik kalbėti vaikui, bet ir jo klausytis, reaguoti į jo mintis ir laikyti jį pilnaverčiu pokalbio partneriu. Be abejo, svarbu vaikams leisti pabūti ir suaugusiųjų pokalbių, diskusijų stebėtoju – taip jie greičiau išmoksta diskutuoti ir pagrįsti savo argumentus.

5 patarimai, kaip užauginti genijų
© Gamintojo archyvas

Užduokite klausimus

Klausimai padeda vaikams giliau pažvelgti ir analizuoti įvairius dalykus ir įtvirtinti žinias. Neužtenka vaiko paklausti, kaip sekėsi mokykloje ar ko šiandien mokėsi darželyje. Norint mažylį skatinti mąstyti, reikėtų jam užduoti klausimus, kurie padėtų jam analizuoti ir įsisavinti įgytas žinias.

Pavyzdžiui, net vaikštant po parką, galima aptarti su mažyliu daug įvairių klausimų: kokie medžiai čia auga, ar koks paukštis tupi ant šakos, kokiam žymiam žmogui skvere pastatytas paminklas.

Klausimai – puikus įrankis, padedantis skatinti kūrybiškumą. Leiskite vaikams dažniau pafantazuoti užduodami jiems klausimus „kas būtų jei...?" Pavyzdžiui, kas būtų, jei žmonės turėtų sparnus kaip paukščiai, arba, jei žmonės būtų visi vienodi. Jus nustebins vaiko mintys ir atsakymai į tokius ir panašius klausimus.

5 patarimai, kaip užauginti genijų
© Gamintojo archyvas

Skaitykite

Visų knygų skaitymo privalumų neįmanoma išvardinti. Neabejotinai, vaikams susipažįstant su juos supančia aplinka, knygos padeda atrasti neišsemiamus lobynus ir suteikia naujų pažinimo galimybių.

Skaitydami knygas vaikams, galite suteikti jiems žinių apie pasaulio šalis, kurias galbūt ruošiatės aplankyti, pažinti gyvūnus, istoriją ir daugybę kitų dalykų. Skaitymas lavina vaikų vaizduotę, praturtina žodyną ir didina jų susidomėjimą, skatina smalsumą ir žinių troškimą.

Žaiskite

Kartu su vaiku žaisdami, tėvai gali juos išmokyti daug naudingų ir svarbių dalykų. Kai mažylis prašo pažaisti su juo, neieškokite priežasčių ir pasiteisinimų, kodėl negalėtumėte skirti bent kelių minučių šiam užsiėmimui.

Žaisdami su savo vaiku tėvai gali suteikti daug vertingų žinių, nei nuobodžios pamokos mokykloje ar darželyje. Kognityvinei vaikų raidai lavinti tinka tokie žaislai kaip LEGO DUPLO kaladėlės. Skirtingi teminiai rinkiniai gali būti naudojami kaip mokomosios priemonės, padedančios tėvams įdomiai papasakoti savo mažyliams apie juos supančią aplinką.

5 patarimai, kaip užauginti genijų
© Gamintojo archyvas

Žaisdami galite padėti vaikui išmokti daug naudingų dalykų. Pavyzdžiui, padėkite ant žemės spalvotų kaladėlių ir mini figūrėlių, leiskite mažyliui jas įsidėmėti, tuomet paprašykite mažylio užsimerkti. Vieną kaladėlę paslėpkite ir paklauskite vaiko, kokios trūksta. Tokie žaidimai ne tik suteikia džiaugsmo, bet ir lavina vaiko pastabumą bei atmintį.

5 patarimai, kaip užauginti genijų
© Gamintojo archyvas

Skatinimas

Tėvų palaikymas, pagyrimas už pasiektus rezultatus – tai geriausia motyvacija ir atpildas mažyliui už jo pastangas. Tam, kad tėvų pagyrimai veiktų kaip skatinimo priemonė, nereikėtų jais „piktnaudžiauti", tačiau būtina parodyti mažyliui dėmesį ir pagirti tuomet, kai jis tikrai to nusipelnė.

Paskatinkite mažąjį genijų už jo triūsą, genialias idėjas ir kruopštų darbą. Tai padės mažyliui įgyti daugiau pasitikėjimo savimi ir paskatins jį siekti dar geresnių rezultatų.

Užsakymo nr.: PT_77964217

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: nerealiai smagūs žaidimai su ledukais

Šilti orai lepina mus saulės šiluma ir malonia akims žaluma. Vis daugiau laiko praleidžiame lauke.

Kaip susikalbėti su vaikais? Knygų TOP 5

Kaip susikalbėti su vaikais? Ar svarbu tenkinti visus jų pageidavimus, kad mažieji galėtų jaustis laimingi ? Kokie iššūkiai kyla auginant paauglį ir kaip juos įveikti? Kaip išugdyti tarpusavio pagarbą ir pasitikėjimą?

Psichologė – apie vaikus ir nuogumą: ko turi nepamiršti tėvai

Augant mažyliui, tėvai susiduria su vis įvairesniais klausimais – vaikui ima rūpėti, kaip jis atrodo, kaip atrodo kiti, kaip jis rengiasi ir kas slepiasi po skirtingų lyčių rūbais.

5 patarimai, kaip užauginti genijų

Kiekvieno vaiko tėvai norėtų, kad užaugęs jis būtų protingas ir sumanus, kad jį lydėtų sėkmė asmeniniame bei profesiniame gyvenime. Kaip padėti vaikui tai pasiekti.

Kuriant gerus santykius su vaiku tėvams svarbu laikytis trijų pagrindinių taisyklių

Atrodo, kad gimus vaikui tas abipusis santykis tiesiog užgimsta savaime.

Ar tikrai paklusnus vaikas geriau už neklausantį tėvų: psichologės komentaras

Vienas vaikas auga paklusnus, kitas nelabai. Vieno elgesiu darželio auklėtojos ir mokytojai džiaugiasi, kito – nelabai. Ar vaiko paklusnumas yra prigimtinis ar įgytas? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Psichologė – apie vaiko elgesį, kuris priverčia tėvus raudonuoti (1)

Skaitytojos atsiųstas klausimas inspiravo psichologę Daivą Čeponienę išsamiai pamąstyti, kur yra riba tarp nekaltos vaiko nuomonės išsakymo ir patyčių, kurios skaudina kitą.

Teo ir Ieva pristato: lavinantys užsiėmimai, kurie išmokys vaiką raidžių

Raidės - tai neatsiejama mūsų pasaulio dalis. Su jomis susiduriame kiekvieną dieną. Lygiai taip pat ir vaikai. Nors vieningos nuomonės, kada pradėti savo vaiką mokyti raidžių nėra, manau, yra labai svarbu nepraleisti momento, kai vaikas pradeda jomis domėtis.

Skatindami vaikus domėtis įvairiomis veiklomis, padėsime atsiskleisti jų gabumams

Šiandien, kai virtuali realybė taip vilioja, vaikų interesų spektras dažnai tik ja ir apsiriboja.

Neringa Čereškevičienė: visi vaikai iš prigimties talentingi

Daugeliui Lietuvos žmonių charizmatiškosios Neringos Čereškevičienės pristatinėti nereikia: ji jau daugiau nei du dešimtmečius gyvuojančio projekto vaikams ir ne vaikams „Telebimbam" įkūrėja ir siela.

Kodėl aš mokysiu savo dukrą drąsos, o ne tobulumo

Moteris nuo mažens moko būti geromis, mylinčiomis, kantriomis, dėmesingomis, mandagiomis, rūpestingomis, švelniomis ir mielomis.

Gabija Vitkevičiūtė: vaikams skaitome kiekvieną dieną

Mama, žurnalistė, komunikacijos specialistė, rašytoja Gabija Vitkevičiūtė yra iš tų moterų, kurias taip ir norisi apibūdinti: veikli. Ar veiklios moters dienoje užtenka laiko paskaityti knygą, skaityti su vaikais?

Kodėl mes taip dažnai supykstame ant savo vaikų

Pakalbėkime apie tai, kaip nepykti ant vaiko. Šis klausimas labai aktualus daugumai tėvų.

Siūloma mamadienius bei tėvadienius skirti ir vieno vaiko tėvams (3)

Ir vieną vaiką auginantiems tėvams siūlomas papildomas laisvadienis.

Iš pirmų lūpų – apie lietuvės gyvenimą ir vaikų auginimą Prancūzijoje (3)

Žurnalistė Goda jau 12 metų gyvena ir dirba Paryžiuje. Ten gimė ir jos Ieva (6 m.). Apie prancūzišką gyvenimo būdą, vaikų auklėjimą prirašyta begalė knygų ir straipsnių, o kaip jaučiasi besilaukianti, o vėliau viena auginanti vaikelį lietuvė? Pasakojimas – iš pirmų lūpų.