7 auklėjimo klaidos, kurias kartais padaro ir protingi tėvai

„Ir iš kur tu toks atsiradai. Nemandagus melagis!“, – pykčio akimirką įsikarščiavusi rėžia mama vaikui. Deja, ko gero šiuo atveju, kaip ir daugeliu kitų derėtų pasiūlyti mamai atidžiau pasižiūrėti į veidrodį.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

7 žalingi įpročiai, kuriuos įskiepijame savo vaikams

Nepagarbiai kalbėti apie vaiko autoritetus

Beprasmiška reikalauti iš mažylio pagarbos sau, jeigu jam girdint peikėte jo močiutę ar tėvą. Lygiai taip beprasmiška reikalauti, kad mokinukas stropiai ruoštų pamokas, jei ne kartą iš jūsų girdėjo, kad jo mokytoja - kvaila isterikė. Taip, vaikai turi suprasti, kad niekas neapsaugotas nuo klaidų, taip pat ir suaugusieji. Bet jeigu jums taip norisi išsakyti nuomonę apie netinkamai besielgiančią mokytoją, jokiu būdu to nedarykite girdint vaikui. O jeigu darote, darykite tai ramiai ir pagarbiai.

Pasinaudoti svetimomis klaidomis

Padorūs žmonės neims vogti (juo labiau, matant vaikams), bet dažnai pasinaudoja kažkieno nedėmesingumu: pavyzdžiui, pasiima parduotuvėje duodamą per didelę grąžą, nesumoka už pirkinį, jei kasininkas jo atsitiktinai nepastebėjo. Bet jei norite, kad vaikas užaugtų sąžiningu žmogumi, taip ir elkitės. Galbūt mažylis nesupras jūsų poelgio esmės, bet tikrai pajus, jeigu padarėte ką negero.

Meluoti girdint vaikui

Negalite pasakyti tiesos, geriau patylėkite. Kai mažylis mato, kad tėvų žodžiai neatitinka realybės, tai jį moko dviveidiškumo, išsisukinėjimo.

Laužyti nustatytų taisyklių

Tarkime, viršyti greičio, eiti per gatvę degant raudonai šviesai (todėl, kad nėra mašinų). „Jeigu negalima, bet labai norisi, tada galima", - šiuo principu dažnai vadovaujasi suaugusieji, ir vieną dieną vaikas atras šį principą ir be jūsų pagalbos. Jeigu demonstruosite jį patys, sūnus ar duktė ignoruos ir jūsų reikalavimus.

Burnoti

Tikriausiai nė vienas iš skaitančių šį straipsnį neims necenzūriškai keiktis, girdint vaikui. Tačiau kasdienėje kalboje ir taip daug žodžių, kurie skirti ne vaikų ausims (pradedant slengu, baigiant literatūriniais grubiais žodžiais). Jei nenorite vieną dieną išgirsti tokių žodžių iš savo vaiko lūpų, patys taip nekalbėkite.

Niekinamai kalbėti apie silpnesnius ir mažiau pasiekusius

Neturtas, ligos, senatvė - nuo šito niekas neapdraustas. Gyvenimas permainingas, toli gražu ne visada mums pavaldus. Taigi vien jau egoistiniais sumetimais patartina mokyti vaiką būti kantriu ir atlaidžiu tiems, kas pateko į sunkesnę gyvenimišką situaciją.

Pykti dėl pralaimėjimo

Didelė dalis suaugusiųjų kompleksų ir baimių formuojasi todėl, kad vaikystėje tėvai neišmokė mūsų pralaimėti. Todėl gyvename nuolat bijodami apsijuokti, tapti tuo, į kurį valosi kojas ir pan. O tų kompleksų būtų galima išvengti, jeigu nesėkmes traktuotume kaip laikiną reiškinį, kuris gali tapti stimulu atkaklesniam darbui ir naujiems pasiekimams. Pasimokykime to kartu su vaikais.

Idealių tėvų nebūna, visi kartais pasielgiame taip, kad vėliau to gėdijamės. Tačiau privalome būti vaikams pavyzdžiu, bent jau kai jie į mus žiūri.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Dizainerės patarimai, kaip pritaikyti namus padidėjus šeimai

Neretu atveju įsigyjantys būstą žmonės galvoja apie šiandienius poreikius. Vis tik dažnai atsitinka taip, kad gimstant pirmagimiui nėra galimybių greitu metu išsikelti į erdvesnį būstą.

Artėjantį pavasarį lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX kviečia pasitikti kūrybingai

Lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX jau gyvena pavasariniais planais ir svajonėmis ir pristato šiltajam sezonui skirtą įvairiaspalvę kolekciją, dedikuotą Misteriui Kūrybingumui.

Patyrusių mamų gudrybės, kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų

Labai dažnai tėvai skundžiasi tuo, kad jų vaikai nemėgsta tvarkytis ir tą daro tik tėvams pakėlus balsą. Kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų? Keli naudingi patarimai.

Kaip užauginti vaiką optimistą: 5 esminiai patarimai tėvams

Optimizmas - savybė, kurią tėvai gali padėti ugdyti savo vaikams. Nuolat girdėdamas „Nelipk", „Nebandyk", „Tau nepavyks", „Nevykėlis", vaikas tikrai neugdo savyje optimistui būdingų savybių. Taigi, penki trumpi ir aiškūs patarimai, jei norite užauginti optimistą.

Vaikas nenori miegoti savo kambaryje ir kasnakt ateina į tėvų lovą: psichologės komentaras

Savo kambaryje užmigdytas, vaikas naktį ateina į tėvų lovą. Mamai jis sako, kad bijosi, tačiau ji abejoja, ar tai negali būti tiesiog įprotis miegoti su tėvais. Ką sunerimusiai mamai patars psichologė?

Kodėl tėvai Lietuvoje taiko fizines bausmes vaikams: specialistų įžvalgos (1)

Vos vienerius metus iš 100-mečio, kurį mini Lietuva, gyvename su nuostata, kad negalima mušti vaikų.

KALBA VAIKAI. Kad pasakė, tai pasakė...

TAVO VAIKO feisbuko paskyroje rengėme konkursą, kurio metu paprašėme mūsų bičiulių pasidalinti įdomiomis savo vaikų kalbomis. Juk niekam ne paslaptis, kad mažieji kartais pažeria tokių perliukų, kokių suaugusysis sunkiai sugalvos.

Vaikų darželis Ukmergės rajone, kuriame vaikai nespraudžiami į rėmus (1)

Žurnalo TAVO VAIKAS kūrybinė grupė svečiavosi Ukmergės rajone įsikūrusiame neeiliniame vaikų darželyje.

Edukologė – apie vaiko adaptaciją darželyje

Per kiek laiko vaikas apsipranta darželyje ir kaip jam galėtų padėti tėvai?

Edukologė pataria, kaip ugdyti vaikų savarankiškumą

Kai trimetis vieną rytą ištaria „aš pats", atsisakydamas pagalbos rengiantis, užlieja pasididžiavimo banga. Štai ir atėjo akimirka, kai mums, tėvams, teks padėti puoselėti pirmuosius savarankiškumo daigus, palaikyti, skatinti ir apsišarvuoti begaline kantrybe.

Neverskite vaiko per prievartą daryti šių dalykų (1)

Jei manote, kad vaiką auklėti reikia kiek galima griežčiau, turėkite galvoje, kad visgi esama dalykų, kurių iš vaikų reikalauti negalima.

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: laikas nustoti brėžti ribas savo vaikams

Kas geriau „braižo ribas" – pasaulis ar tėvai?

Aktualu tėvams: sergančio vaiko slauga ir išmokos

Pastaruoju metu smarkiai išaugus sergamumui gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, ne viena savivaldybė paskelbė gripo epidemiją mieste, o kai kurios ugdymo įstaigos uždarytos karantinui.

Edukologė: kokį žaislą pirkti vaikui, kad jis neatsibostų per dieną

VšĮ „Pilni namai“ edukologė Greta Kacinauskaitė - Ivanauskienė svarsto, kokius žaislus verta pirkti vaikui, kad jie neatsibostų per vieną dieną.

Kokią katę rinktis, jei namuose auga vaikas

Daugelis vaikų svajoja namuose auginti gyvūną. Jeigu rimtai svarstote turėti katę, jūsų dėmesiui – 5 populiarių kačių veislių apžvalga. Ar jos tinka šeimoms su vaikais?