7 auklėjimo klaidos, kurias kartais padaro ir protingi tėvai

„Ir iš kur tu toks atsiradai. Nemandagus melagis!“, – pykčio akimirką įsikarščiavusi rėžia mama vaikui. Deja, ko gero šiuo atveju, kaip ir daugeliu kitų derėtų pasiūlyti mamai atidžiau pasižiūrėti į veidrodį.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

7 žalingi įpročiai, kuriuos įskiepijame savo vaikams

Nepagarbiai kalbėti apie vaiko autoritetus

Beprasmiška reikalauti iš mažylio pagarbos sau, jeigu jam girdint peikėte jo močiutę ar tėvą. Lygiai taip beprasmiška reikalauti, kad mokinukas stropiai ruoštų pamokas, jei ne kartą iš jūsų girdėjo, kad jo mokytoja - kvaila isterikė. Taip, vaikai turi suprasti, kad niekas neapsaugotas nuo klaidų, taip pat ir suaugusieji. Bet jeigu jums taip norisi išsakyti nuomonę apie netinkamai besielgiančią mokytoją, jokiu būdu to nedarykite girdint vaikui. O jeigu darote, darykite tai ramiai ir pagarbiai.

Pasinaudoti svetimomis klaidomis

Padorūs žmonės neims vogti (juo labiau, matant vaikams), bet dažnai pasinaudoja kažkieno nedėmesingumu: pavyzdžiui, pasiima parduotuvėje duodamą per didelę grąžą, nesumoka už pirkinį, jei kasininkas jo atsitiktinai nepastebėjo. Bet jei norite, kad vaikas užaugtų sąžiningu žmogumi, taip ir elkitės. Galbūt mažylis nesupras jūsų poelgio esmės, bet tikrai pajus, jeigu padarėte ką negero.

Meluoti girdint vaikui

Negalite pasakyti tiesos, geriau patylėkite. Kai mažylis mato, kad tėvų žodžiai neatitinka realybės, tai jį moko dviveidiškumo, išsisukinėjimo.

Laužyti nustatytų taisyklių

Tarkime, viršyti greičio, eiti per gatvę degant raudonai šviesai (todėl, kad nėra mašinų). „Jeigu negalima, bet labai norisi, tada galima", - šiuo principu dažnai vadovaujasi suaugusieji, ir vieną dieną vaikas atras šį principą ir be jūsų pagalbos. Jeigu demonstruosite jį patys, sūnus ar duktė ignoruos ir jūsų reikalavimus.

Burnoti

Tikriausiai nė vienas iš skaitančių šį straipsnį neims necenzūriškai keiktis, girdint vaikui. Tačiau kasdienėje kalboje ir taip daug žodžių, kurie skirti ne vaikų ausims (pradedant slengu, baigiant literatūriniais grubiais žodžiais). Jei nenorite vieną dieną išgirsti tokių žodžių iš savo vaiko lūpų, patys taip nekalbėkite.

Niekinamai kalbėti apie silpnesnius ir mažiau pasiekusius

Neturtas, ligos, senatvė - nuo šito niekas neapdraustas. Gyvenimas permainingas, toli gražu ne visada mums pavaldus. Taigi vien jau egoistiniais sumetimais patartina mokyti vaiką būti kantriu ir atlaidžiu tiems, kas pateko į sunkesnę gyvenimišką situaciją.

Pykti dėl pralaimėjimo

Didelė dalis suaugusiųjų kompleksų ir baimių formuojasi todėl, kad vaikystėje tėvai neišmokė mūsų pralaimėti. Todėl gyvename nuolat bijodami apsijuokti, tapti tuo, į kurį valosi kojas ir pan. O tų kompleksų būtų galima išvengti, jeigu nesėkmes traktuotume kaip laikiną reiškinį, kuris gali tapti stimulu atkaklesniam darbui ir naujiems pasiekimams. Pasimokykime to kartu su vaikais.

Idealių tėvų nebūna, visi kartais pasielgiame taip, kad vėliau to gėdijamės. Tačiau privalome būti vaikams pavyzdžiu, bent jau kai jie į mus žiūri.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Kiek vaikui reikia žaislų: naujojo tyrimo rezultatai pribloškia

Tėvai seniai tai įtarė – per daug žaislų turintys vaikai sunkiau susikaupia, jie mažiau džiaugiasi žaisdami. Tai patvirtino ir tyrimai.

Psichologė: kaip spręsti vaikų tarpusavio konfliktus

Du sūnus auginanti mama jaučiasi patekusi į aklavietę: jos berniukai tarpusavyje tiesiog „pjaunasi“, o bandymai pakeisti elgesį ir santykius iki šiol buvo be rezultatų.

7 klaidos, kurias daro supykę tėvai ir viena auksinė taisyklė, kaip jų vengti

Konflikto su vaiku metu neretai suaugusieji dažnai elgiasi ne tik neracionaliai, bet ir žeidžiančiai. Kokios dažniausios klaidos?

TOP 10 žaislų po eglute 2017

Kalėdinės dovanos vaikams – tai kažkas, apie ką jau tikrai galvoja ne tik tėvai, seneliai, bet taip pat krikštatėviai, dėdės ir tetos. Nors šiandien žaislų pasiūla išties yra didžiulė, labai dažnai pritrūkstame idėjų ir minčių, ką padovanoti mažiesiems ir kaip juos nustebinti.

Vaikas klauso tėvų tik pakėlus balsą: kodėl nesiseka susitarti gražiuoju

Pastebėjusi, kad vaikas reaguoja tik į pakeltą toną, mama klausia – ką daryti, kad būtų galima to išvengti ir susitarti su keturmete pavyktų ramiai?

Vaikas išveda iš kantrybės: 10 greičiausių būdų nusiraminti (7)

Auginant vaikus nuobodu niekada nebūna. Gali būti linksma, gali būti lyg įtempto siužeto filme, tačiau nuobodu - niekada. Šiame straipsnyje sužinosime, kaip elgtis mums, tėvams, kai vaikai išveda iš kantrybės. Rėkti ir plūstis - ne išeitis. Pasimokykime tinkamai reaguoti drauge.

Psichologė, muzikantė Eglė Sirvydytė – apie mokymąsi gamtoje be sienų ir lubų

„Kodėl mus gąsdina vaikas lauke? Gal nuskambės labai poetiškai, bet aš savo praktikoje esu pastebėjusi, kad gamta ir buvimas joje daro stebuklus vidiniame pasaulyje", – įsitikinusi psichologė, skautė ir muzikantė Eglė Sirvydytė.

Vaikų darželio auklėtojos turi patarimų tėvams (2)

Nors tėvai yra pagrindiniai vaiko ugdytojai, ugdymo įstaigą lankantys mažyliai didelę dienos dalį praleidžia su pedagogais - mokytojais ar vaikų darželio auklėtojais.

10 požymių, kad auginate išskirtiniais gabumais apdovanotą vaiką (1)

Dauguma tėvelių ir mamyčių mano, kad jų atžala turi išskirtinių talentų, tačiau daugumą vaikų genijais galėtų pavadinti nebent jų pačių tėvai.

Išsiskyrusi mama: pradėjus gyventi su draugu, pasikeitė vaiko elgesys (11)

Išsiskyrusi mama kuria naujus santykius su vyru ir neabejoja, kad draugas myli jos sūnų. Tačiau kai jie apsigyveno drauge, berniuko elgesys pasikeitė į blogąją pusę. Ką patars mamai psichologė?

Trys iššūkiai tėvams, kurie augina vaikus

Alfredas Adleris (1870-1937), Individualiosios psichologijos kūrėjas, daug dėmesio skyrė socialinei vaikų gyvenimo situacijai, jų ankstyviesiems santykiams su tėvais bei broliais ir seserimis, auklėjimo stiliui, šeimos atmosferai.

Nesusitvarkau su vaiku, jis nuolat atsikalbinėja ir negražiai kalba (14)

Redakcija gavo trijų sūnų mamos laišką, kuriame ji klausia patarimo dėl savo penkiamečio elgesio. Moteris sako, kad vaikas atsikalbinėja ir namie, ir darželyje. Be to, auklėtojos sako, kad berniukas negražiai kalba kitų akivaizdoje.

Nelengva, bet įmanoma: kaip užauginti atsakingą vaiką

Nors ši užduotis ganėtinai sudėtinga, vis tik galima būtų išskirti kelias svarbiausias taisykles, kurių vertėtų laikytis tėvams.

Skausminga šeimos patirtis: iki 3 metų vaikas naktimis kėlėsi po 10 kartų (48)

Publikavę TavoVaikas.lt portale straipsnį apie neramų kūdikių miegą („Padėkite, auginu neramų vaiką, kuris niekada neužmiega pats"), sulaukėme tėčio Martyno laiško. Jis norėjo pasidalinti savo šeimos neeiline patirtimi.

„Pypliukas“: kaip išvengti vaikų isterijų parduotuvėje

Televizijos laida „Pypliukas“ pradeda naują sezoną ir pirmoje savo laidoje aptaria kelias vaikus auginantiems tėvams rūpimas temas.