7 auklėjimo klaidos, kurias kartais padaro ir protingi tėvai

„Ir iš kur tu toks atsiradai. Nemandagus melagis!“, – pykčio akimirką įsikarščiavusi rėžia mama vaikui. Deja, ko gero šiuo atveju, kaip ir daugeliu kitų derėtų pasiūlyti mamai atidžiau pasižiūrėti į veidrodį.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

7 žalingi įpročiai, kuriuos įskiepijame savo vaikams

Nepagarbiai kalbėti apie vaiko autoritetus

Beprasmiška reikalauti iš mažylio pagarbos sau, jeigu jam girdint peikėte jo močiutę ar tėvą. Lygiai taip beprasmiška reikalauti, kad mokinukas stropiai ruoštų pamokas, jei ne kartą iš jūsų girdėjo, kad jo mokytoja - kvaila isterikė. Taip, vaikai turi suprasti, kad niekas neapsaugotas nuo klaidų, taip pat ir suaugusieji. Bet jeigu jums taip norisi išsakyti nuomonę apie netinkamai besielgiančią mokytoją, jokiu būdu to nedarykite girdint vaikui. O jeigu darote, darykite tai ramiai ir pagarbiai.

Pasinaudoti svetimomis klaidomis

Padorūs žmonės neims vogti (juo labiau, matant vaikams), bet dažnai pasinaudoja kažkieno nedėmesingumu: pavyzdžiui, pasiima parduotuvėje duodamą per didelę grąžą, nesumoka už pirkinį, jei kasininkas jo atsitiktinai nepastebėjo. Bet jei norite, kad vaikas užaugtų sąžiningu žmogumi, taip ir elkitės. Galbūt mažylis nesupras jūsų poelgio esmės, bet tikrai pajus, jeigu padarėte ką negero.

Meluoti girdint vaikui

Negalite pasakyti tiesos, geriau patylėkite. Kai mažylis mato, kad tėvų žodžiai neatitinka realybės, tai jį moko dviveidiškumo, išsisukinėjimo.

Laužyti nustatytų taisyklių

Tarkime, viršyti greičio, eiti per gatvę degant raudonai šviesai (todėl, kad nėra mašinų). „Jeigu negalima, bet labai norisi, tada galima", - šiuo principu dažnai vadovaujasi suaugusieji, ir vieną dieną vaikas atras šį principą ir be jūsų pagalbos. Jeigu demonstruosite jį patys, sūnus ar duktė ignoruos ir jūsų reikalavimus.

Burnoti

Tikriausiai nė vienas iš skaitančių šį straipsnį neims necenzūriškai keiktis, girdint vaikui. Tačiau kasdienėje kalboje ir taip daug žodžių, kurie skirti ne vaikų ausims (pradedant slengu, baigiant literatūriniais grubiais žodžiais). Jei nenorite vieną dieną išgirsti tokių žodžių iš savo vaiko lūpų, patys taip nekalbėkite.

Niekinamai kalbėti apie silpnesnius ir mažiau pasiekusius

Neturtas, ligos, senatvė - nuo šito niekas neapdraustas. Gyvenimas permainingas, toli gražu ne visada mums pavaldus. Taigi vien jau egoistiniais sumetimais patartina mokyti vaiką būti kantriu ir atlaidžiu tiems, kas pateko į sunkesnę gyvenimišką situaciją.

Pykti dėl pralaimėjimo

Didelė dalis suaugusiųjų kompleksų ir baimių formuojasi todėl, kad vaikystėje tėvai neišmokė mūsų pralaimėti. Todėl gyvename nuolat bijodami apsijuokti, tapti tuo, į kurį valosi kojas ir pan. O tų kompleksų būtų galima išvengti, jeigu nesėkmes traktuotume kaip laikiną reiškinį, kuris gali tapti stimulu atkaklesniam darbui ir naujiems pasiekimams. Pasimokykime to kartu su vaikais.

Idealių tėvų nebūna, visi kartais pasielgiame taip, kad vėliau to gėdijamės. Tačiau privalome būti vaikams pavyzdžiu, bent jau kai jie į mus žiūri.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?

Ką apie vaiką pasako itin didelis jo plepumas: psichologės komentaras

Sako, kad vaikai išmokę kalbėti mėgaujasi naujuoju gebėjimu ir niekaip negali nutilti. Jie kalba, čiauška, neleisdami prasižioti suaugusiesiems. Kartais vaikų plepumas ima varginti suaugusius. Kodėl mažieji tiek daug kalba?

Psichologė: ką tėvams apie vaiką gali atskleisti jo piešiniai

Dauguma vaikų mėgsta piešti ir tai pradeda daryti gana anksti.

10 svarbiausių principų, kaip įrengti saugius ir patogius vaikams namus

Naujas tyrimas rodo, jog tėvai, auginantys vaikus, svajoja apie erdvias drabužines, tačiau artimiausių darbų sąraše – dėžės žaislams, džiovyklos rūbams ir talpos daiktams susidėti.

Emocinis intelektas – kuo jis svarbus ir kaip jį ugdyti

Išgirdus žodį intelektas, klausimų dėl jo reikšmės nebekyla. O štai emocinis intelektas verčia stabtelėti ir susimąstyti – kas tai ir kodėl jį raginama lavinti nuo pat mažumės, kodėl apie jį kalbama vis dažniau.

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo (2)

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.

Psichologė: kodėl emocinio intelekto neišmokysime per pamokėles ar užduotėles (1)

Per savo praktiką su jaunomis šeimomis ir darželio pedagogais patyriau, kad terminas emocinis intelektas yra auksinė frazė, kuri uždega suaugusiųjų akis.

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?