7 klaidos, nuo kurių neapsaugoti ir geri tėvai

Trumpai, glaustai ir suprantamai apie dažniausias tėvų daromas vaikų auklėjimo klaidas. Kartais aiškus problemos įvardijimas yra veiksmingesnis už ilgiausius išvedžiojimus.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nesusivaldymas

Jei įprantate šaukti ant vaikų, galiausiai jie pradės šaukti ant jūsų. Vaikai labiau įsiklauso į ramiu tonu išsakytus prašymus ir paliepimus.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Tikra istorija: arba prisipažįsti, kad vartoji narkotikus, arba išsižadam tavęs
Kurią savaitės dieną gimusieji yra patys laimingiausi?

Nesusitariate dėl taisyklių

Niekada nesiginčykite dėl vaikų auklėjimo jiems girdint. Įvesdami taisykles, tėvai turi veikti išvien ir laikytis vieningos pozicijos. Kitaip vaikai ims taikyti „skaldyk ir valdyk" taktiką.

Į vaikus žiūrite kaip į mažus suaugusiuosius

Namuose turi būti sukurta tokia atmosfera, kad vaikai jaustųsi svarbūs ir išklausomi, tačiau nedarykite klaidos leisdami jiems galvoti, kad priimant sprendimus jų žodžiai tokie pat svarūs, kaip ir jūsų. Tai tėvų / vaikų santykiai, o ne demokratija. Vaikui augant, tėvai gali paaiškinti, kodėl priima vienokį ar kitokį sprendimą.

Papirkinėjimas

Papirkinėjimas nėra nei sveikas, nei veiksmingas vaikų motyvavimo būdas. Juk visų pirma norime, kad vaikai mokėtų atskirti, kas yra gerai, o kas blogai, o ne kad tikėtųsi atlygio už tinkamą elgesį.

Per daug ar per mažai giriate

Vaikams vienodai kenkia ir pernelyg dažnas, ir pernelyg retas gyrimas. Kai giriame tinkamai, tai padeda susiformuoti vaiko savivertei, o kai persistengiame, vaikas gali jaustis nepilnaverčiu, jei jam ateityje kažkas nepavyks. Tiesiog išsakykite, kad pastebėjote tinkamą elgesį - tikėtina, kad vaikas ir toliau taip elgsis, nes norės būti pastebėtas ir vertinamas.

Nenuosekli disciplina

Labai svarbu, kad auklėdami vaikus tėvai būtų nuoseklūs, kitaip vaikai ims nesuvokti ryšio tarp taisyklių ir jų laikymosi ar nesilaikymo pasekmių. Pavyzdžiui, jei A veiksmas sukelia B pasekmę, šis ryšys turi išlikti visada.

Netinkamos bausmės

Bausmė turi būti natūrali ir logiška baustino elgesio pasekmė. Jei bausmė neteisinga, prarasite galimybę pamokyti vaiką disciplinuojant, nes vaikas susikoncentruos tik į neteisingą bausmę.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Patyrusių mamų gudrybės, kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų

Labai dažnai tėvai skundžiasi tuo, kad jų vaikai nemėgsta tvarkytis ir tą daro tik tėvams pakėlus balsą. Kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų? Keli naudingi patarimai.

Kaip užauginti vaiką optimistą: 5 esminiai patarimai tėvams

Optimizmas - savybė, kurią tėvai gali padėti ugdyti savo vaikams. Nuolat girdėdamas „Nelipk", „Nebandyk", „Tau nepavyks", „Nevykėlis", vaikas tikrai neugdo savyje optimistui būdingų savybių. Taigi, penki trumpi ir aiškūs patarimai, jei norite užauginti optimistą.

Vaikas nenori miegoti savo kambaryje ir kasnakt ateina į tėvų lovą: psichologės komentaras

Savo kambaryje užmigdytas, vaikas naktį ateina į tėvų lovą. Mamai jis sako, kad bijosi, tačiau ji abejoja, ar tai negali būti tiesiog įprotis miegoti su tėvais. Ką sunerimusiai mamai patars psichologė?

Kodėl tėvai Lietuvoje taiko fizines bausmes vaikams: specialistų įžvalgos (1)

Vos vienerius metus iš 100-mečio, kurį mini Lietuva, gyvename su nuostata, kad negalima mušti vaikų.

KALBA VAIKAI. Kad pasakė, tai pasakė...

TAVO VAIKO feisbuko paskyroje rengėme konkursą, kurio metu paprašėme mūsų bičiulių pasidalinti įdomiomis savo vaikų kalbomis. Juk niekam ne paslaptis, kad mažieji kartais pažeria tokių perliukų, kokių suaugusysis sunkiai sugalvos.

Vaikų darželis Ukmergės rajone, kuriame vaikai nespraudžiami į rėmus (1)

Žurnalo TAVO VAIKAS kūrybinė grupė svečiavosi Ukmergės rajone įsikūrusiame neeiliniame vaikų darželyje.

Edukologė – apie vaiko adaptaciją darželyje

Per kiek laiko vaikas apsipranta darželyje ir kaip jam galėtų padėti tėvai?

Edukologė pataria, kaip ugdyti vaikų savarankiškumą

Kai trimetis vieną rytą ištaria „aš pats", atsisakydamas pagalbos rengiantis, užlieja pasididžiavimo banga. Štai ir atėjo akimirka, kai mums, tėvams, teks padėti puoselėti pirmuosius savarankiškumo daigus, palaikyti, skatinti ir apsišarvuoti begaline kantrybe.

Neverskite vaiko per prievartą daryti šių dalykų (1)

Jei manote, kad vaiką auklėti reikia kiek galima griežčiau, turėkite galvoje, kad visgi esama dalykų, kurių iš vaikų reikalauti negalima.

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: laikas nustoti brėžti ribas savo vaikams

Kas geriau „braižo ribas" – pasaulis ar tėvai?

Aktualu tėvams: sergančio vaiko slauga ir išmokos

Pastaruoju metu smarkiai išaugus sergamumui gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, ne viena savivaldybė paskelbė gripo epidemiją mieste, o kai kurios ugdymo įstaigos uždarytos karantinui.

Edukologė: kokį žaislą pirkti vaikui, kad jis neatsibostų per dieną

VšĮ „Pilni namai“ edukologė Greta Kacinauskaitė - Ivanauskienė svarsto, kokius žaislus verta pirkti vaikui, kad jie neatsibostų per vieną dieną.

Kokią katę rinktis, jei namuose auga vaikas

Daugelis vaikų svajoja namuose auginti gyvūną. Jeigu rimtai svarstote turėti katę, jūsų dėmesiui – 5 populiarių kačių veislių apžvalga. Ar jos tinka šeimoms su vaikais?

5 lietuvės mamos instagrame, kurios dalijasi vaiko lavinimo idėjomis

Ką veikti su vaikui grįžus po darbo namo? Kaip jį užimti, kai suserga? Ką įdomaus nuveikus artimiausią savaitgalį?

Dr. Rasa Bieliauskaitė – apie svarbų įgūdį, kurio išmokyti vaiką turi tėvai

„Toks mažas, o jau su savo nuomone!" – ir stebisi, ir džiaugiasi močiutės kūdikėliu, kuris ką tik parodė charakterį – išmetė žaislą iš vežimėlio. „Jo nepastumsi – turi savo nuomonę!" – pagarbiai atsiliepiame apie kolegą. Tačiau kai savo nuomonę ima reikšti ikimokyklinukas, dažnai suraukiame nosį: „Nemandagus", „Neišauklėtas", „Neklaužada"! Konsultuoja psichologė dr. Rasa Bieliauskaitė.