7 klaidos, nuo kurių neapsaugoti ir geri tėvai

Trumpai, glaustai ir suprantamai apie dažniausias tėvų daromas vaikų auklėjimo klaidas. Kartais aiškus problemos įvardijimas yra veiksmingesnis už ilgiausius išvedžiojimus.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nesusivaldymas

Jei įprantate šaukti ant vaikų, galiausiai jie pradės šaukti ant jūsų. Vaikai labiau įsiklauso į ramiu tonu išsakytus prašymus ir paliepimus.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Tikra istorija: arba prisipažįsti, kad vartoji narkotikus, arba išsižadam tavęs
Kurią savaitės dieną gimusieji yra patys laimingiausi?

Nesusitariate dėl taisyklių

Niekada nesiginčykite dėl vaikų auklėjimo jiems girdint. Įvesdami taisykles, tėvai turi veikti išvien ir laikytis vieningos pozicijos. Kitaip vaikai ims taikyti „skaldyk ir valdyk" taktiką.

Į vaikus žiūrite kaip į mažus suaugusiuosius

Namuose turi būti sukurta tokia atmosfera, kad vaikai jaustųsi svarbūs ir išklausomi, tačiau nedarykite klaidos leisdami jiems galvoti, kad priimant sprendimus jų žodžiai tokie pat svarūs, kaip ir jūsų. Tai tėvų / vaikų santykiai, o ne demokratija. Vaikui augant, tėvai gali paaiškinti, kodėl priima vienokį ar kitokį sprendimą.

Papirkinėjimas

Papirkinėjimas nėra nei sveikas, nei veiksmingas vaikų motyvavimo būdas. Juk visų pirma norime, kad vaikai mokėtų atskirti, kas yra gerai, o kas blogai, o ne kad tikėtųsi atlygio už tinkamą elgesį.

Per daug ar per mažai giriate

Vaikams vienodai kenkia ir pernelyg dažnas, ir pernelyg retas gyrimas. Kai giriame tinkamai, tai padeda susiformuoti vaiko savivertei, o kai persistengiame, vaikas gali jaustis nepilnaverčiu, jei jam ateityje kažkas nepavyks. Tiesiog išsakykite, kad pastebėjote tinkamą elgesį - tikėtina, kad vaikas ir toliau taip elgsis, nes norės būti pastebėtas ir vertinamas.

Nenuosekli disciplina

Labai svarbu, kad auklėdami vaikus tėvai būtų nuoseklūs, kitaip vaikai ims nesuvokti ryšio tarp taisyklių ir jų laikymosi ar nesilaikymo pasekmių. Pavyzdžiui, jei A veiksmas sukelia B pasekmę, šis ryšys turi išlikti visada.

Netinkamos bausmės

Bausmė turi būti natūrali ir logiška baustino elgesio pasekmė. Jei bausmė neteisinga, prarasite galimybę pamokyti vaiką disciplinuojant, nes vaikas susikoncentruos tik į neteisingą bausmę.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: nerealiai smagūs žaidimai su ledukais

Šilti orai lepina mus saulės šiluma ir malonia akims žaluma. Vis daugiau laiko praleidžiame lauke.

Kaip susikalbėti su vaikais? Knygų TOP 5

Kaip susikalbėti su vaikais? Ar svarbu tenkinti visus jų pageidavimus, kad mažieji galėtų jaustis laimingi ? Kokie iššūkiai kyla auginant paauglį ir kaip juos įveikti? Kaip išugdyti tarpusavio pagarbą ir pasitikėjimą?

Psichologė – apie vaikus ir nuogumą: ko turi nepamiršti tėvai

Augant mažyliui, tėvai susiduria su vis įvairesniais klausimais – vaikui ima rūpėti, kaip jis atrodo, kaip atrodo kiti, kaip jis rengiasi ir kas slepiasi po skirtingų lyčių rūbais.

5 patarimai, kaip užauginti genijų

Kiekvieno vaiko tėvai norėtų, kad užaugęs jis būtų protingas ir sumanus, kad jį lydėtų sėkmė asmeniniame bei profesiniame gyvenime. Kaip padėti vaikui tai pasiekti.

Kuriant gerus santykius su vaiku tėvams svarbu laikytis trijų pagrindinių taisyklių

Atrodo, kad gimus vaikui tas abipusis santykis tiesiog užgimsta savaime.

Ar tikrai paklusnus vaikas geriau už neklausantį tėvų: psichologės komentaras

Vienas vaikas auga paklusnus, kitas nelabai. Vieno elgesiu darželio auklėtojos ir mokytojai džiaugiasi, kito – nelabai. Ar vaiko paklusnumas yra prigimtinis ar įgytas? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Psichologė – apie vaiko elgesį, kuris priverčia tėvus raudonuoti (1)

Skaitytojos atsiųstas klausimas inspiravo psichologę Daivą Čeponienę išsamiai pamąstyti, kur yra riba tarp nekaltos vaiko nuomonės išsakymo ir patyčių, kurios skaudina kitą.

Teo ir Ieva pristato: lavinantys užsiėmimai, kurie išmokys vaiką raidžių

Raidės - tai neatsiejama mūsų pasaulio dalis. Su jomis susiduriame kiekvieną dieną. Lygiai taip pat ir vaikai. Nors vieningos nuomonės, kada pradėti savo vaiką mokyti raidžių nėra, manau, yra labai svarbu nepraleisti momento, kai vaikas pradeda jomis domėtis.

Skatindami vaikus domėtis įvairiomis veiklomis, padėsime atsiskleisti jų gabumams

Šiandien, kai virtuali realybė taip vilioja, vaikų interesų spektras dažnai tik ja ir apsiriboja.

Neringa Čereškevičienė: visi vaikai iš prigimties talentingi

Daugeliui Lietuvos žmonių charizmatiškosios Neringos Čereškevičienės pristatinėti nereikia: ji jau daugiau nei du dešimtmečius gyvuojančio projekto vaikams ir ne vaikams „Telebimbam" įkūrėja ir siela.

Kodėl aš mokysiu savo dukrą drąsos, o ne tobulumo

Moteris nuo mažens moko būti geromis, mylinčiomis, kantriomis, dėmesingomis, mandagiomis, rūpestingomis, švelniomis ir mielomis.

Gabija Vitkevičiūtė: vaikams skaitome kiekvieną dieną

Mama, žurnalistė, komunikacijos specialistė, rašytoja Gabija Vitkevičiūtė yra iš tų moterų, kurias taip ir norisi apibūdinti: veikli. Ar veiklios moters dienoje užtenka laiko paskaityti knygą, skaityti su vaikais?

Kodėl mes taip dažnai supykstame ant savo vaikų

Pakalbėkime apie tai, kaip nepykti ant vaiko. Šis klausimas labai aktualus daugumai tėvų.

Siūloma mamadienius bei tėvadienius skirti ir vieno vaiko tėvams (3)

Ir vieną vaiką auginantiems tėvams siūlomas papildomas laisvadienis.

Iš pirmų lūpų – apie lietuvės gyvenimą ir vaikų auginimą Prancūzijoje (3)

Žurnalistė Goda jau 12 metų gyvena ir dirba Paryžiuje. Ten gimė ir jos Ieva (6 m.). Apie prancūzišką gyvenimo būdą, vaikų auklėjimą prirašyta begalė knygų ir straipsnių, o kaip jaučiasi besilaukianti, o vėliau viena auginanti vaikelį lietuvė? Pasakojimas – iš pirmų lūpų.