7 klaidos, nuo kurių neapsaugoti ir geri tėvai

Trumpai, glaustai ir suprantamai apie dažniausias tėvų daromas vaikų auklėjimo klaidas. Kartais aiškus problemos įvardijimas yra veiksmingesnis už ilgiausius išvedžiojimus.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nesusivaldymas

Jei įprantate šaukti ant vaikų, galiausiai jie pradės šaukti ant jūsų. Vaikai labiau įsiklauso į ramiu tonu išsakytus prašymus ir paliepimus.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Tikra istorija: arba prisipažįsti, kad vartoji narkotikus, arba išsižadam tavęs
Kurią savaitės dieną gimusieji yra patys laimingiausi?

Nesusitariate dėl taisyklių

Niekada nesiginčykite dėl vaikų auklėjimo jiems girdint. Įvesdami taisykles, tėvai turi veikti išvien ir laikytis vieningos pozicijos. Kitaip vaikai ims taikyti „skaldyk ir valdyk" taktiką.

Į vaikus žiūrite kaip į mažus suaugusiuosius

Namuose turi būti sukurta tokia atmosfera, kad vaikai jaustųsi svarbūs ir išklausomi, tačiau nedarykite klaidos leisdami jiems galvoti, kad priimant sprendimus jų žodžiai tokie pat svarūs, kaip ir jūsų. Tai tėvų / vaikų santykiai, o ne demokratija. Vaikui augant, tėvai gali paaiškinti, kodėl priima vienokį ar kitokį sprendimą.

Papirkinėjimas

Papirkinėjimas nėra nei sveikas, nei veiksmingas vaikų motyvavimo būdas. Juk visų pirma norime, kad vaikai mokėtų atskirti, kas yra gerai, o kas blogai, o ne kad tikėtųsi atlygio už tinkamą elgesį.

Per daug ar per mažai giriate

Vaikams vienodai kenkia ir pernelyg dažnas, ir pernelyg retas gyrimas. Kai giriame tinkamai, tai padeda susiformuoti vaiko savivertei, o kai persistengiame, vaikas gali jaustis nepilnaverčiu, jei jam ateityje kažkas nepavyks. Tiesiog išsakykite, kad pastebėjote tinkamą elgesį - tikėtina, kad vaikas ir toliau taip elgsis, nes norės būti pastebėtas ir vertinamas.

Nenuosekli disciplina

Labai svarbu, kad auklėdami vaikus tėvai būtų nuoseklūs, kitaip vaikai ims nesuvokti ryšio tarp taisyklių ir jų laikymosi ar nesilaikymo pasekmių. Pavyzdžiui, jei A veiksmas sukelia B pasekmę, šis ryšys turi išlikti visada.

Netinkamos bausmės

Bausmė turi būti natūrali ir logiška baustino elgesio pasekmė. Jei bausmė neteisinga, prarasite galimybę pamokyti vaiką disciplinuojant, nes vaikas susikoncentruos tik į neteisingą bausmę.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Vaiką užklupo „ožiukai“: jums padės šie psichologės patarimai

Keturis vaikus auginanti mama klausia psichologės patarimo, kaip susikalbėti su skirtingo amžiaus vaikais.

Vaikas čiulpia pirštą: psichologės komentaras

Šešerių metų dukterį auginanti mama išbandė įvairius būdus, kad jos mergaitė nebečiulptų piršto, tačiau iki šiol nei vienas nepadėjo. Ką susirūpinusiai mamai patars psichologė?

Ar vaikams vieta prekybos centruose: psichologės atsakymas patiks ne visiems (24)

Žiemą vasarą didžiuosiuose prekybos centruose pilna mamų su vežimėliuose gulinčiais kūdikiais ir jau ūgtelėjusiais vaikais. Ar jos čia turi neatidėliotinų reikalų? Dažniausiai ne, tiesiog leidžia laisvalaikį...

Ką padovanoti vaikui, kuriam diagnozuotas autizmas

Šįkart TavoVaikas.lt redakcija sulaukė trumpo, bet, kaip paaiškėjo iš specialistės atsakymo, daugiasluoksnio klausimo.

Kiek vaikui reikia žaislų: naujojo tyrimo rezultatai pribloškia

Tėvai seniai tai įtarė – per daug žaislų turintys vaikai sunkiau susikaupia, jie mažiau džiaugiasi žaisdami. Tai patvirtino ir tyrimai.

Vaikas nenori eiti į darželį: pataria specialistas (1)

Dvejus metus mergaitė negali priprasti darželyje, o jos elgesį mama apibūdina kaip „nuolatines ašaras ir ožius“. Ką patars specialistas?

Psichologė: kaip spręsti vaikų tarpusavio konfliktus

Du sūnus auginanti mama jaučiasi patekusi į aklavietę: jos berniukai tarpusavyje tiesiog „pjaunasi“, o bandymai pakeisti elgesį ir santykius iki šiol buvo be rezultatų.

7 klaidos, kurias daro supykę tėvai ir viena auksinė taisyklė, kaip jų vengti

Konflikto su vaiku metu neretai suaugusieji dažnai elgiasi ne tik neracionaliai, bet ir žeidžiančiai. Kokios dažniausios klaidos?

TOP 10 žaislų po eglute 2017

Kalėdinės dovanos vaikams – tai kažkas, apie ką jau tikrai galvoja ne tik tėvai, seneliai, bet taip pat krikštatėviai, dėdės ir tetos. Nors šiandien žaislų pasiūla išties yra didžiulė, labai dažnai pritrūkstame idėjų ir minčių, ką padovanoti mažiesiems ir kaip juos nustebinti.

Vaikas klauso tėvų tik pakėlus balsą: kodėl nesiseka susitarti gražiuoju

Pastebėjusi, kad vaikas reaguoja tik į pakeltą toną, mama klausia – ką daryti, kad būtų galima to išvengti ir susitarti su keturmete pavyktų ramiai?

Vaikas išveda iš kantrybės: 10 greičiausių būdų nusiraminti (7)

Auginant vaikus nuobodu niekada nebūna. Gali būti linksma, gali būti lyg įtempto siužeto filme, tačiau nuobodu - niekada. Šiame straipsnyje sužinosime, kaip elgtis mums, tėvams, kai vaikai išveda iš kantrybės. Rėkti ir plūstis - ne išeitis. Pasimokykime tinkamai reaguoti drauge.

Psichologė, muzikantė Eglė Sirvydytė – apie mokymąsi gamtoje be sienų ir lubų

„Kodėl mus gąsdina vaikas lauke? Gal nuskambės labai poetiškai, bet aš savo praktikoje esu pastebėjusi, kad gamta ir buvimas joje daro stebuklus vidiniame pasaulyje", – įsitikinusi psichologė, skautė ir muzikantė Eglė Sirvydytė.

Vaikų darželio auklėtojos turi patarimų tėvams (2)

Nors tėvai yra pagrindiniai vaiko ugdytojai, ugdymo įstaigą lankantys mažyliai didelę dienos dalį praleidžia su pedagogais - mokytojais ar vaikų darželio auklėtojais.

10 požymių, kad auginate išskirtiniais gabumais apdovanotą vaiką (1)

Dauguma tėvelių ir mamyčių mano, kad jų atžala turi išskirtinių talentų, tačiau daugumą vaikų genijais galėtų pavadinti nebent jų pačių tėvai.

Išsiskyrusi mama: pradėjus gyventi su draugu, pasikeitė vaiko elgesys (11)

Išsiskyrusi mama kuria naujus santykius su vyru ir neabejoja, kad draugas myli jos sūnų. Tačiau kai jie apsigyveno drauge, berniuko elgesys pasikeitė į blogąją pusę. Ką patars mamai psichologė?