7 psichologės patarimai, kaip išvengti vaiko kaprizų

 (4)
Savidisciplinos turintis vaikas supranta, kad turi pavalgyti pietus, o tik tada gaus desertą. Kaip išmokyti vaiką kantrybės ir savikontrolės, o ne trypti kojomis ir kaprizais gauti trokštamo daikto?
© Fotolia

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Norite išmokyti vaiką kontroliuoti savo emocijas, suvaldyti impulsą, dėl kurio kyla kaprizai? Štai keli psichologės, knygų autorės daktarės Lauros Markham patarimai, kuriuos pateikia Smartparenting.com.

1.Pripažinkite vaiko jausmus.

Jei vaikas pyksta, pasakykite, pavyzdžiui taip: „Suprantu, kad pyksti, nes dar nenori eiti miegoti." Tada paskatinkite jį pakalbėti, kodėl taip jaučiasi. Vaikui reikia suprasti, kad jis jaučia pyktį, liūdesį, kad šiuos jausmus jis gali kontroliuoti. Pagalvokite – išspręsti problemą lengviau, kai ją suvokiate.

2. Pamokykite vaiką trijų savikontrolės žingsnių.

Tiek suaugę, tiek vaikai gali išmokti trijų žingsnių metodo, kuris padės išgyventi sunkius jausmus: sustokite, giliai įkvėpkite, suskaičiuokite iki penkių. Praktikuokite šį metodą su vaiku, kai jis ramus. Kai jis pradės pykti, priminkite apie trijų žingsnių metodą, pataria L. Markham.

3. Nenusiminkite, jei vaikui nepavyksta.

Nepykite ar (kad būtų dar blogiau) neskubėkite taisyti vaiko klaidų. Verčiau paskatinkite vaiką pamėginti dar kartą. Išliejo vandenį, pildamas į stiklinę, nesugebėjo užsirišti batų raištelių – tai pirmos mažų vaikų nesėkmės. Kai vaikui nepasiseka, jį užlieja emocijų banga. Išgyvendamas jausmus vaikas išmoks juos patirti ir jų paskatintas kažko siekti ar išmokti.

4. Vaikas turi suprasti namų taisykles.

Nubrėžkite aiškias ribas (būkite atkaklūs ir nuosaikūs) ir paaiškinkite vaikui, kad jas suprastų. Pavyzdžiui, pasakykite, kad prieš miegą negalima naudotis planšetiniu kompiuteriu, kadangi tai trikdo miegą. Laikydamasis šios taisyklės vaikas rodo, kad gali kontroliuoti savo elgesį. Nereikia versti kas kartą paklusti, nes yra taisyklės, ir vaikas jų laikosi. „Kas kartą, kai nubrėžiame ribą, kurią mūsų vaikas suvokia ir priima, jis tuo pačiu mokosi savikontrolės", – teigia L. Markham.

5. Kai pykstate, paaiškinkite vaikui, kaip jaučiatės.

Tarkime, pykstate, kad jūsų vaikas pavėluos į mokyklą, nes nesuskambėjo jūsų žadintuvas. Matote, kad vaikas pastebėjo jūsų pyktį ir sunerimo. Paaiškinkite, kad pykstate, nes liko mažai laiko susiruošti. Taip pat pasakykite, ką ketinate daryti – pasistengsite nusiraminti ir greičiau susiruošti.

6. Vaidinkite konfliktiškas situacijas, ieškokite įvairių išeičių.

Psichologai pataria mokytis spręsti konfliktus su vaikais. Parodykite vaikui, kad situacija nebūtinai turi tapti nevaldoma, kai jis susipyksta su darželio ar klasės draugu. Pasirinkite situaciją iš vaiko gyvenimo arba iš knygos, filmo, raskite įvairių būdų situacijai išspręsti, suvaidinkite situaciją su vaiku. Mokykitės išklausyti, ką sako kitas.

7. Skatinkite vaiko pomėgius.

Jei vaikui įdomu gaminti, palaikykite jį, pataria L. Markham. Kepant sausainius jis sužinos, kad reikia palaukti, kol iškeps sausainiai. Sportas, grojimas kokiu nors instrumentu moko vaiką disciplinos, kadangi tenka daug kartų kartoti, kol pasiekiamas rezultatas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Dizainerės patarimai, kaip pritaikyti namus padidėjus šeimai

Neretu atveju įsigyjantys būstą žmonės galvoja apie šiandienius poreikius. Vis tik dažnai atsitinka taip, kad gimstant pirmagimiui nėra galimybių greitu metu išsikelti į erdvesnį būstą.

Artėjantį pavasarį lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX kviečia pasitikti kūrybingai

Lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX jau gyvena pavasariniais planais ir svajonėmis ir pristato šiltajam sezonui skirtą įvairiaspalvę kolekciją, dedikuotą Misteriui Kūrybingumui.

Patyrusių mamų gudrybės, kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų

Labai dažnai tėvai skundžiasi tuo, kad jų vaikai nemėgsta tvarkytis ir tą daro tik tėvams pakėlus balsą. Kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų? Keli naudingi patarimai.

Kaip užauginti vaiką optimistą: 5 esminiai patarimai tėvams

Optimizmas - savybė, kurią tėvai gali padėti ugdyti savo vaikams. Nuolat girdėdamas „Nelipk", „Nebandyk", „Tau nepavyks", „Nevykėlis", vaikas tikrai neugdo savyje optimistui būdingų savybių. Taigi, penki trumpi ir aiškūs patarimai, jei norite užauginti optimistą.

Vaikas nenori miegoti savo kambaryje ir kasnakt ateina į tėvų lovą: psichologės komentaras

Savo kambaryje užmigdytas, vaikas naktį ateina į tėvų lovą. Mamai jis sako, kad bijosi, tačiau ji abejoja, ar tai negali būti tiesiog įprotis miegoti su tėvais. Ką sunerimusiai mamai patars psichologė?

Kodėl tėvai Lietuvoje taiko fizines bausmes vaikams: specialistų įžvalgos (1)

Vos vienerius metus iš 100-mečio, kurį mini Lietuva, gyvename su nuostata, kad negalima mušti vaikų.

KALBA VAIKAI. Kad pasakė, tai pasakė...

TAVO VAIKO feisbuko paskyroje rengėme konkursą, kurio metu paprašėme mūsų bičiulių pasidalinti įdomiomis savo vaikų kalbomis. Juk niekam ne paslaptis, kad mažieji kartais pažeria tokių perliukų, kokių suaugusysis sunkiai sugalvos.

Vaikų darželis Ukmergės rajone, kuriame vaikai nespraudžiami į rėmus (1)

Žurnalo TAVO VAIKAS kūrybinė grupė svečiavosi Ukmergės rajone įsikūrusiame neeiliniame vaikų darželyje.

Edukologė – apie vaiko adaptaciją darželyje

Per kiek laiko vaikas apsipranta darželyje ir kaip jam galėtų padėti tėvai?

Edukologė pataria, kaip ugdyti vaikų savarankiškumą

Kai trimetis vieną rytą ištaria „aš pats", atsisakydamas pagalbos rengiantis, užlieja pasididžiavimo banga. Štai ir atėjo akimirka, kai mums, tėvams, teks padėti puoselėti pirmuosius savarankiškumo daigus, palaikyti, skatinti ir apsišarvuoti begaline kantrybe.

Neverskite vaiko per prievartą daryti šių dalykų (1)

Jei manote, kad vaiką auklėti reikia kiek galima griežčiau, turėkite galvoje, kad visgi esama dalykų, kurių iš vaikų reikalauti negalima.

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: laikas nustoti brėžti ribas savo vaikams

Kas geriau „braižo ribas" – pasaulis ar tėvai?

Aktualu tėvams: sergančio vaiko slauga ir išmokos

Pastaruoju metu smarkiai išaugus sergamumui gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, ne viena savivaldybė paskelbė gripo epidemiją mieste, o kai kurios ugdymo įstaigos uždarytos karantinui.

Edukologė: kokį žaislą pirkti vaikui, kad jis neatsibostų per dieną

VšĮ „Pilni namai“ edukologė Greta Kacinauskaitė - Ivanauskienė svarsto, kokius žaislus verta pirkti vaikui, kad jie neatsibostų per vieną dieną.

Kokią katę rinktis, jei namuose auga vaikas

Daugelis vaikų svajoja namuose auginti gyvūną. Jeigu rimtai svarstote turėti katę, jūsų dėmesiui – 5 populiarių kačių veislių apžvalga. Ar jos tinka šeimoms su vaikais?