7 psichologės patarimai, kaip išvengti vaiko kaprizų

 (4)
Savidisciplinos turintis vaikas supranta, kad turi pavalgyti pietus, o tik tada gaus desertą. Kaip išmokyti vaiką kantrybės ir savikontrolės, o ne trypti kojomis ir kaprizais gauti trokštamo daikto?
© Fotolia

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Norite išmokyti vaiką kontroliuoti savo emocijas, suvaldyti impulsą, dėl kurio kyla kaprizai? Štai keli psichologės, knygų autorės daktarės Lauros Markham patarimai, kuriuos pateikia Smartparenting.com.

1.Pripažinkite vaiko jausmus.

Jei vaikas pyksta, pasakykite, pavyzdžiui taip: „Suprantu, kad pyksti, nes dar nenori eiti miegoti." Tada paskatinkite jį pakalbėti, kodėl taip jaučiasi. Vaikui reikia suprasti, kad jis jaučia pyktį, liūdesį, kad šiuos jausmus jis gali kontroliuoti. Pagalvokite – išspręsti problemą lengviau, kai ją suvokiate.

2. Pamokykite vaiką trijų savikontrolės žingsnių.

Tiek suaugę, tiek vaikai gali išmokti trijų žingsnių metodo, kuris padės išgyventi sunkius jausmus: sustokite, giliai įkvėpkite, suskaičiuokite iki penkių. Praktikuokite šį metodą su vaiku, kai jis ramus. Kai jis pradės pykti, priminkite apie trijų žingsnių metodą, pataria L. Markham.

3. Nenusiminkite, jei vaikui nepavyksta.

Nepykite ar (kad būtų dar blogiau) neskubėkite taisyti vaiko klaidų. Verčiau paskatinkite vaiką pamėginti dar kartą. Išliejo vandenį, pildamas į stiklinę, nesugebėjo užsirišti batų raištelių – tai pirmos mažų vaikų nesėkmės. Kai vaikui nepasiseka, jį užlieja emocijų banga. Išgyvendamas jausmus vaikas išmoks juos patirti ir jų paskatintas kažko siekti ar išmokti.

4. Vaikas turi suprasti namų taisykles.

Nubrėžkite aiškias ribas (būkite atkaklūs ir nuosaikūs) ir paaiškinkite vaikui, kad jas suprastų. Pavyzdžiui, pasakykite, kad prieš miegą negalima naudotis planšetiniu kompiuteriu, kadangi tai trikdo miegą. Laikydamasis šios taisyklės vaikas rodo, kad gali kontroliuoti savo elgesį. Nereikia versti kas kartą paklusti, nes yra taisyklės, ir vaikas jų laikosi. „Kas kartą, kai nubrėžiame ribą, kurią mūsų vaikas suvokia ir priima, jis tuo pačiu mokosi savikontrolės", – teigia L. Markham.

5. Kai pykstate, paaiškinkite vaikui, kaip jaučiatės.

Tarkime, pykstate, kad jūsų vaikas pavėluos į mokyklą, nes nesuskambėjo jūsų žadintuvas. Matote, kad vaikas pastebėjo jūsų pyktį ir sunerimo. Paaiškinkite, kad pykstate, nes liko mažai laiko susiruošti. Taip pat pasakykite, ką ketinate daryti – pasistengsite nusiraminti ir greičiau susiruošti.

6. Vaidinkite konfliktiškas situacijas, ieškokite įvairių išeičių.

Psichologai pataria mokytis spręsti konfliktus su vaikais. Parodykite vaikui, kad situacija nebūtinai turi tapti nevaldoma, kai jis susipyksta su darželio ar klasės draugu. Pasirinkite situaciją iš vaiko gyvenimo arba iš knygos, filmo, raskite įvairių būdų situacijai išspręsti, suvaidinkite situaciją su vaiku. Mokykitės išklausyti, ką sako kitas.

7. Skatinkite vaiko pomėgius.

Jei vaikui įdomu gaminti, palaikykite jį, pataria L. Markham. Kepant sausainius jis sužinos, kad reikia palaukti, kol iškeps sausainiai. Sportas, grojimas kokiu nors instrumentu moko vaiką disciplinos, kadangi tenka daug kartų kartoti, kol pasiekiamas rezultatas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Vaikas čiulpia pirštą: psichologės komentaras

Šešerių metų dukterį auginanti mama išbandė įvairius būdus, kad jos mergaitė nebečiulptų piršto, tačiau iki šiol nei vienas nepadėjo. Ką susirūpinusiai mamai patars psichologė?

Kiek vaikui reikia žaislų: naujojo tyrimo rezultatai pribloškia

Tėvai seniai tai įtarė – per daug žaislų turintys vaikai sunkiau susikaupia, jie mažiau džiaugiasi žaisdami. Tai patvirtino ir tyrimai.

Vaikas nenori eiti į darželį: pataria specialistas (1)

Dvejus metus mergaitė negali priprasti darželyje, o jos elgesį mama apibūdina kaip „nuolatines ašaras ir ožius“. Ką patars specialistas?

Psichologė: kaip spręsti vaikų tarpusavio konfliktus

Du sūnus auginanti mama jaučiasi patekusi į aklavietę: jos berniukai tarpusavyje tiesiog „pjaunasi“, o bandymai pakeisti elgesį ir santykius iki šiol buvo be rezultatų.

7 klaidos, kurias daro supykę tėvai ir viena auksinė taisyklė, kaip jų vengti

Konflikto su vaiku metu neretai suaugusieji dažnai elgiasi ne tik neracionaliai, bet ir žeidžiančiai. Kokios dažniausios klaidos?

TOP 10 žaislų po eglute 2017

Kalėdinės dovanos vaikams – tai kažkas, apie ką jau tikrai galvoja ne tik tėvai, seneliai, bet taip pat krikštatėviai, dėdės ir tetos. Nors šiandien žaislų pasiūla išties yra didžiulė, labai dažnai pritrūkstame idėjų ir minčių, ką padovanoti mažiesiems ir kaip juos nustebinti.

Vaikas klauso tėvų tik pakėlus balsą: kodėl nesiseka susitarti gražiuoju

Pastebėjusi, kad vaikas reaguoja tik į pakeltą toną, mama klausia – ką daryti, kad būtų galima to išvengti ir susitarti su keturmete pavyktų ramiai?

Vaikas išveda iš kantrybės: 10 greičiausių būdų nusiraminti (7)

Auginant vaikus nuobodu niekada nebūna. Gali būti linksma, gali būti lyg įtempto siužeto filme, tačiau nuobodu - niekada. Šiame straipsnyje sužinosime, kaip elgtis mums, tėvams, kai vaikai išveda iš kantrybės. Rėkti ir plūstis - ne išeitis. Pasimokykime tinkamai reaguoti drauge.

Psichologė, muzikantė Eglė Sirvydytė – apie mokymąsi gamtoje be sienų ir lubų

„Kodėl mus gąsdina vaikas lauke? Gal nuskambės labai poetiškai, bet aš savo praktikoje esu pastebėjusi, kad gamta ir buvimas joje daro stebuklus vidiniame pasaulyje", – įsitikinusi psichologė, skautė ir muzikantė Eglė Sirvydytė.

Vaikų darželio auklėtojos turi patarimų tėvams (2)

Nors tėvai yra pagrindiniai vaiko ugdytojai, ugdymo įstaigą lankantys mažyliai didelę dienos dalį praleidžia su pedagogais - mokytojais ar vaikų darželio auklėtojais.

10 požymių, kad auginate išskirtiniais gabumais apdovanotą vaiką (1)

Dauguma tėvelių ir mamyčių mano, kad jų atžala turi išskirtinių talentų, tačiau daugumą vaikų genijais galėtų pavadinti nebent jų pačių tėvai.

Išsiskyrusi mama: pradėjus gyventi su draugu, pasikeitė vaiko elgesys (11)

Išsiskyrusi mama kuria naujus santykius su vyru ir neabejoja, kad draugas myli jos sūnų. Tačiau kai jie apsigyveno drauge, berniuko elgesys pasikeitė į blogąją pusę. Ką patars mamai psichologė?

Trys iššūkiai tėvams, kurie augina vaikus

Alfredas Adleris (1870-1937), Individualiosios psichologijos kūrėjas, daug dėmesio skyrė socialinei vaikų gyvenimo situacijai, jų ankstyviesiems santykiams su tėvais bei broliais ir seserimis, auklėjimo stiliui, šeimos atmosferai.

Nesusitvarkau su vaiku, jis nuolat atsikalbinėja ir negražiai kalba (14)

Redakcija gavo trijų sūnų mamos laišką, kuriame ji klausia patarimo dėl savo penkiamečio elgesio. Moteris sako, kad vaikas atsikalbinėja ir namie, ir darželyje. Be to, auklėtojos sako, kad berniukas negražiai kalba kitų akivaizdoje.

Nelengva, bet įmanoma: kaip užauginti atsakingą vaiką

Nors ši užduotis ganėtinai sudėtinga, vis tik galima būtų išskirti kelias svarbiausias taisykles, kurių vertėtų laikytis tėvams.