7 psichologės patarimai, kaip išvengti vaiko kaprizų

 (4)
Savidisciplinos turintis vaikas supranta, kad turi pavalgyti pietus, o tik tada gaus desertą. Kaip išmokyti vaiką kantrybės ir savikontrolės, o ne trypti kojomis ir kaprizais gauti trokštamo daikto?
© Fotolia

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Norite išmokyti vaiką kontroliuoti savo emocijas, suvaldyti impulsą, dėl kurio kyla kaprizai? Štai keli psichologės, knygų autorės daktarės Lauros Markham patarimai, kuriuos pateikia Smartparenting.com.

1.Pripažinkite vaiko jausmus.

Jei vaikas pyksta, pasakykite, pavyzdžiui taip: „Suprantu, kad pyksti, nes dar nenori eiti miegoti." Tada paskatinkite jį pakalbėti, kodėl taip jaučiasi. Vaikui reikia suprasti, kad jis jaučia pyktį, liūdesį, kad šiuos jausmus jis gali kontroliuoti. Pagalvokite – išspręsti problemą lengviau, kai ją suvokiate.

2. Pamokykite vaiką trijų savikontrolės žingsnių.

Tiek suaugę, tiek vaikai gali išmokti trijų žingsnių metodo, kuris padės išgyventi sunkius jausmus: sustokite, giliai įkvėpkite, suskaičiuokite iki penkių. Praktikuokite šį metodą su vaiku, kai jis ramus. Kai jis pradės pykti, priminkite apie trijų žingsnių metodą, pataria L. Markham.

3. Nenusiminkite, jei vaikui nepavyksta.

Nepykite ar (kad būtų dar blogiau) neskubėkite taisyti vaiko klaidų. Verčiau paskatinkite vaiką pamėginti dar kartą. Išliejo vandenį, pildamas į stiklinę, nesugebėjo užsirišti batų raištelių – tai pirmos mažų vaikų nesėkmės. Kai vaikui nepasiseka, jį užlieja emocijų banga. Išgyvendamas jausmus vaikas išmoks juos patirti ir jų paskatintas kažko siekti ar išmokti.

4. Vaikas turi suprasti namų taisykles.

Nubrėžkite aiškias ribas (būkite atkaklūs ir nuosaikūs) ir paaiškinkite vaikui, kad jas suprastų. Pavyzdžiui, pasakykite, kad prieš miegą negalima naudotis planšetiniu kompiuteriu, kadangi tai trikdo miegą. Laikydamasis šios taisyklės vaikas rodo, kad gali kontroliuoti savo elgesį. Nereikia versti kas kartą paklusti, nes yra taisyklės, ir vaikas jų laikosi. „Kas kartą, kai nubrėžiame ribą, kurią mūsų vaikas suvokia ir priima, jis tuo pačiu mokosi savikontrolės", – teigia L. Markham.

5. Kai pykstate, paaiškinkite vaikui, kaip jaučiatės.

Tarkime, pykstate, kad jūsų vaikas pavėluos į mokyklą, nes nesuskambėjo jūsų žadintuvas. Matote, kad vaikas pastebėjo jūsų pyktį ir sunerimo. Paaiškinkite, kad pykstate, nes liko mažai laiko susiruošti. Taip pat pasakykite, ką ketinate daryti – pasistengsite nusiraminti ir greičiau susiruošti.

6. Vaidinkite konfliktiškas situacijas, ieškokite įvairių išeičių.

Psichologai pataria mokytis spręsti konfliktus su vaikais. Parodykite vaikui, kad situacija nebūtinai turi tapti nevaldoma, kai jis susipyksta su darželio ar klasės draugu. Pasirinkite situaciją iš vaiko gyvenimo arba iš knygos, filmo, raskite įvairių būdų situacijai išspręsti, suvaidinkite situaciją su vaiku. Mokykitės išklausyti, ką sako kitas.

7. Skatinkite vaiko pomėgius.

Jei vaikui įdomu gaminti, palaikykite jį, pataria L. Markham. Kepant sausainius jis sužinos, kad reikia palaukti, kol iškeps sausainiai. Sportas, grojimas kokiu nors instrumentu moko vaiką disciplinos, kadangi tenka daug kartų kartoti, kol pasiekiamas rezultatas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?

Psichologė J.Baltuškienė: patenkinus vaiko poreikius, krizių galima išvengti

Skirtingais vaiko amžiaus tarpsniais formuojasi vis kitos savybės, atsiranda naujų poreikių, daugėja norų. Kaip jų neužslopinti, kad vaikas augtų pasitikintis savimi ir kitais, iniciatyvus ir savarankiškas, mokėtų atpažinti savo jausmus ir juos reikšti?

Teo ir Ieva pristato: nerealiai smagūs žaidimai su ledukais

Šilti orai lepina mus saulės šiluma ir malonia akims žaluma. Vis daugiau laiko praleidžiame lauke.

Kaip susikalbėti su vaikais? Knygų TOP 5

Kaip susikalbėti su vaikais? Ar svarbu tenkinti visus jų pageidavimus, kad mažieji galėtų jaustis laimingi ? Kokie iššūkiai kyla auginant paauglį ir kaip juos įveikti? Kaip išugdyti tarpusavio pagarbą ir pasitikėjimą?

Psichologė – apie vaikus ir nuogumą: ko turi nepamiršti tėvai

Augant mažyliui, tėvai susiduria su vis įvairesniais klausimais – vaikui ima rūpėti, kaip jis atrodo, kaip atrodo kiti, kaip jis rengiasi ir kas slepiasi po skirtingų lyčių rūbais.

Taisyklės, kurias privalo žinoti tėvai prieš gimstant antram vaikui (2)

Dvejų metų berniukui mama ir tėtis dažnai pasakojo, kad greitai turės sesę. O mažylis džiugiai glostė ir bučiavo vis didėjantį mamos pilvą. Laukė sesės. Tačiau nuo pirmų jos gyvenimo dienų prasidėjo didysis maištas ir bėdos: nemiga, nervinis kosulys...

5 patarimai, kaip užauginti genijų

Kiekvieno vaiko tėvai norėtų, kad užaugęs jis būtų protingas ir sumanus, kad jį lydėtų sėkmė asmeniniame bei profesiniame gyvenime. Kaip padėti vaikui tai pasiekti.

Kuriant gerus santykius su vaiku tėvams svarbu laikytis trijų pagrindinių taisyklių

Atrodo, kad gimus vaikui tas abipusis santykis tiesiog užgimsta savaime.

Ar tikrai paklusnus vaikas geriau už neklausantį tėvų: psichologės komentaras

Vienas vaikas auga paklusnus, kitas nelabai. Vieno elgesiu darželio auklėtojos ir mokytojai džiaugiasi, kito – nelabai. Ar vaiko paklusnumas yra prigimtinis ar įgytas? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Psichologė – apie vaiko elgesį, kuris priverčia tėvus raudonuoti (1)

Skaitytojos atsiųstas klausimas inspiravo psichologę Daivą Čeponienę išsamiai pamąstyti, kur yra riba tarp nekaltos vaiko nuomonės išsakymo ir patyčių, kurios skaudina kitą.

Teo ir Ieva pristato: lavinantys užsiėmimai, kurie išmokys vaiką raidžių

Raidės - tai neatsiejama mūsų pasaulio dalis. Su jomis susiduriame kiekvieną dieną. Lygiai taip pat ir vaikai. Nors vieningos nuomonės, kada pradėti savo vaiką mokyti raidžių nėra, manau, yra labai svarbu nepraleisti momento, kai vaikas pradeda jomis domėtis.

Skatindami vaikus domėtis įvairiomis veiklomis, padėsime atsiskleisti jų gabumams

Šiandien, kai virtuali realybė taip vilioja, vaikų interesų spektras dažnai tik ja ir apsiriboja.