7 psichologės patarimai, kaip išvengti vaiko kaprizų

 (4)
Savidisciplinos turintis vaikas supranta, kad turi pavalgyti pietus, o tik tada gaus desertą. Kaip išmokyti vaiką kantrybės ir savikontrolės, o ne trypti kojomis ir kaprizais gauti trokštamo daikto?
© Fotolia

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Norite išmokyti vaiką kontroliuoti savo emocijas, suvaldyti impulsą, dėl kurio kyla kaprizai? Štai keli psichologės, knygų autorės daktarės Lauros Markham patarimai, kuriuos pateikia Smartparenting.com.

1.Pripažinkite vaiko jausmus.

Jei vaikas pyksta, pasakykite, pavyzdžiui taip: „Suprantu, kad pyksti, nes dar nenori eiti miegoti." Tada paskatinkite jį pakalbėti, kodėl taip jaučiasi. Vaikui reikia suprasti, kad jis jaučia pyktį, liūdesį, kad šiuos jausmus jis gali kontroliuoti. Pagalvokite – išspręsti problemą lengviau, kai ją suvokiate.

2. Pamokykite vaiką trijų savikontrolės žingsnių.

Tiek suaugę, tiek vaikai gali išmokti trijų žingsnių metodo, kuris padės išgyventi sunkius jausmus: sustokite, giliai įkvėpkite, suskaičiuokite iki penkių. Praktikuokite šį metodą su vaiku, kai jis ramus. Kai jis pradės pykti, priminkite apie trijų žingsnių metodą, pataria L. Markham.

3. Nenusiminkite, jei vaikui nepavyksta.

Nepykite ar (kad būtų dar blogiau) neskubėkite taisyti vaiko klaidų. Verčiau paskatinkite vaiką pamėginti dar kartą. Išliejo vandenį, pildamas į stiklinę, nesugebėjo užsirišti batų raištelių – tai pirmos mažų vaikų nesėkmės. Kai vaikui nepasiseka, jį užlieja emocijų banga. Išgyvendamas jausmus vaikas išmoks juos patirti ir jų paskatintas kažko siekti ar išmokti.

4. Vaikas turi suprasti namų taisykles.

Nubrėžkite aiškias ribas (būkite atkaklūs ir nuosaikūs) ir paaiškinkite vaikui, kad jas suprastų. Pavyzdžiui, pasakykite, kad prieš miegą negalima naudotis planšetiniu kompiuteriu, kadangi tai trikdo miegą. Laikydamasis šios taisyklės vaikas rodo, kad gali kontroliuoti savo elgesį. Nereikia versti kas kartą paklusti, nes yra taisyklės, ir vaikas jų laikosi. „Kas kartą, kai nubrėžiame ribą, kurią mūsų vaikas suvokia ir priima, jis tuo pačiu mokosi savikontrolės", – teigia L. Markham.

5. Kai pykstate, paaiškinkite vaikui, kaip jaučiatės.

Tarkime, pykstate, kad jūsų vaikas pavėluos į mokyklą, nes nesuskambėjo jūsų žadintuvas. Matote, kad vaikas pastebėjo jūsų pyktį ir sunerimo. Paaiškinkite, kad pykstate, nes liko mažai laiko susiruošti. Taip pat pasakykite, ką ketinate daryti – pasistengsite nusiraminti ir greičiau susiruošti.

6. Vaidinkite konfliktiškas situacijas, ieškokite įvairių išeičių.

Psichologai pataria mokytis spręsti konfliktus su vaikais. Parodykite vaikui, kad situacija nebūtinai turi tapti nevaldoma, kai jis susipyksta su darželio ar klasės draugu. Pasirinkite situaciją iš vaiko gyvenimo arba iš knygos, filmo, raskite įvairių būdų situacijai išspręsti, suvaidinkite situaciją su vaiku. Mokykitės išklausyti, ką sako kitas.

7. Skatinkite vaiko pomėgius.

Jei vaikui įdomu gaminti, palaikykite jį, pataria L. Markham. Kepant sausainius jis sužinos, kad reikia palaukti, kol iškeps sausainiai. Sportas, grojimas kokiu nors instrumentu moko vaiką disciplinos, kadangi tenka daug kartų kartoti, kol pasiekiamas rezultatas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Vaikų joga lauke – kūno ir emocijų mankšta, kuri vyksta net ir per lietų

Vaikų joga baloje. Ekstremaliausia ne jiems, o suaugusiems. Taip juokais galima pavadinti užsiėmimus, vykusius Lauko darželio Kauno Ąžuolyno parko pievoje.

Vedamas į darželį vaikas klykia ir priešinasi kaip tik gali: psichologės patarimai (24)

Klausimą parašiusi mama išgyvena labai sunkų laikotarpį: pradėjęs eiti į darželį sūnus sunkiai jame pripranta, o kasdienės ašaros ir riksmai verčia mamą abejoti - vesti jį į darželį bet kokia kaina ar dar palūkėti metus?

Psichologė pataria, kaip susivaldyti, kai norisi aprėkti vaiką ar net jam suduoti (3)

Klinikinė psichologė Milda Lukašonokienė iš VšĮ Psichologinės sveikatos centro savo straipsnyje apžvelgia, kodėl mums, tėvams, neretai būna sunku susitvardyti vaikų akivaizdoje. Ir ką daryti, kad kantrybės užtektų ilgam.

Mano vaikas muša ir skriaudžia kitus: ką man daryti?

4 metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo elgesio: pastabų, kad berniukas netinkamai elgiasi ir skriaudžia kitus, ji girdi kone kasdien. Ką mamai patars specialistas?

Kyla klausimų apie vaikų auginimą? Užduok juos jau dabar ir gauk profesionalų atsakymą

Portalas TAVOVAIKAS.lt drauge su VšĮ Psichologinės sveikatos centru suteikia savo skaitytojams unikalią progą nemokamai pasikonsultuoti su vaikų auklėjimo specialistu. Klausimą galite pateikti anonimiškai, o atsakymą į jį publikuosime portale TAVOVAIKAS.lt.

30 frazių, kurios žemina ir gniuždo vaikus (11)

Kartais tai sakome, nes esame pernelyg pavargę. Kartais - nuliūdę ar įskaudinti. Tačiau nuo šių trisdešimt frazių reiktų susilaikyti ir jų niekada nesakyti saviškiams. Jei norime, kad jie augtų sveiki ir laimingi.

Tėvų klaidos, apie kurias garsiai nekalbame, bet jas dar galima ištaisyti (3)

Noriu pakalbėti apie tai, ką priimta nutylėti. O kaipgi kitaip? Argi galima viso pasaulio akivaizdoje pripažinti savo klaidas? Galima ir reikia, mano manymu.

Kas jums svarbiau: kad vaikas mokėtų skaičiuoti ar kad turėtų draugų? (1)

Įprastai neužduodame sau tokių klausimų. Bet psichologė Giedrė Sujetaitė – Volungevičienė būtent tokį uždavė. Ji svarstė, kokius užsiėmimus svarbiau lankyti ikimokyklinukui: lavinančius skaičiavimo, robotikos ar logikos įgūdžius – ar tuos, kurie ugdo emocinį intelektą.

5 frazės, kurias vaikams sako Montessori pedagogai: išbandykite jas savo namuose (1)

Keliais žodžiais apibendrinti, kas yra Montessori ugdymo sistema, gana sudėtinga. Tai gilaus poveikio švietimo ir vaiko ugdymo filosofija. Tai požiūris į pasaulį.

Nebyli vaikystės tragedija, apie kurią niekas nekalba (6)

Tiesiog dabar, mūsų namuose, vyksta nebyli tragedija su pačiais brangiausias mūsų žmonėmis – vaikais. Štai kokia yra paskutinių 15 metų vaikų emocinės sveikatos statistika.

Ugnė: gimus sesei, į blogą pusę pasikeitė vyresnėlės elgesys (2)

Skaitytojos klausimas apie vyresniosios mergaitės elgesio pasikeitimus gimus sesei aktualus visiems, kas neseniai susilaukė ar dar tik laukiasi vaikučio.

10 požymių, kad vaikas patiria stresą

Išgyvenimus ir didelius krūvius patiria ne tik tėvai, bet ir vaikai. Net suaugusieji ne visada teisingai atpažįsta organizmo signalus ir nesupranta, kas su jais vyksta. Tai ką jau kalbėti apie vaiką, kuris net žodžio „stresas" gerai nesupranta.

Kodėl vidurinieji vaikai daugiau pasiekia už savo brolius ir seseris (3)

Apie tai, kad gimimo eiliškumas šeimoje turi įtakos vaiko charakteriui ir elgesiui, pastebėta jau labai seniai.

Nepagražinta tiesa apie tai, kaip iš tiesų jaučiasi vaikai, kai skiriasi jų tėvai

Kai kurie psichologai vaiko patyrimą per tėvų skyrybas prilygina mirčiai ar nelaimingam atsitikimui.

Perkate šunį ar katę dėl vaiko? – Įsiklausykite, ką sako specialistė (1)

Turėti šuniuką ar kačiuką yra turbūt kiekvieno vaiko svajonė. Vieni teigia, kad taip yra dėl to, jog vis daugiau vaikų jaučiasi vieniši, kiti – jog šis noras yra užprogramuotas.