8 be galo svarbūs patarimai tėvams, kaip užauginti negandoms atsparų vaiką

 (3)
Vaikai, kurie gyvenimo pakilimus ir nuosmukius vertina iš teigiamos perspektyvos, lengviau prisitaiko prie aplinkybių, nes jų pažintiniai, kūrybiniai, socialiniai gebėjimai yra lankstesni.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kaip užtikrinti vaiko emocinę gerovę: aštuoni praktiniai patarimai tėvams

Tie vaikai, kurie sugeba kontroliuoti savo emocijas, yra stipresni, labiau pasirengę mokymosi iššūkiams, pasiruošę užduoti klausimus, atrasti naują, kūrybinį ir platų požiūrį į juos supantį pasaulį.

Nepriklausomai nuo amžiaus, asmeninis augimas reiškia augančias kompetencijas ir galimybes, tačiau taip pat ne mažiau svarbu, ir kaip asmuo jaučiasi, kai visa tai daro – tai yra, mokydamasis ir įgydamas tas kompetencijas. Ir kadangi egzistuoja harmoninga sąveika tarp to, kaip vaikas jaučiasi, ir ką jis veikia, rūpinantis vaiko intelektualine raida, įgūdžių formavimu, kūrybingumo ugdymu ir bendra gerove, nereikėtų pamiršti jo emocinių poreikių.

Aštuoni praktiniai patarimai tėvams

1. Būkite atidūs

Atkreipkite dėmesį į vaiko reakcijas ir elgesį (pavyzdžiui, išsišokimus, depresiją, agresiją, polinkį atidėlioti, aroganciją ar užsidarymą savyje). Tėvai, kurie gerai pažįsta savo vaikus ir žino jų pagrindines aktualijas – kuo jie gyvena, ką jie veikia ir su kuo, – geriau gali padėti jiems įveikti gyvenimo iššūkius ir emocinius sukrėtimus.

2. Nustatykite priežastis

Padėkite savo vaikams suprasti jausmų, kuriuos jie jaučia (pavyzdžiui, baimės, kaltės, džiaugsmo, nejaukumo, pavydo, sumaišties, pasibjaurėjimo, sielvarto, vilties, nusivylimo...), priežastis. Paskatinkite juos įvardyti ir pripažinti savo jausmus – taip ugdysite jų savimonę. Galbūt jie norės pasirinkti vietą ir laiką, kada su jumis kalbėsis. Kai kuriems vaikams sunkiau sekasi jausmus išreikšti žodžiais, tad būkite pasiruošę jiems padėti. Geras katalizatorius gali būti istorijos, piešimas arba dienoraščio rašymas.

3. Bendraukite

Pokalbis apie emocijas su kitais žmonėmis gali būti veiksmingas būdas jas suvokti. Leiskite vaikui suprasti, kad su jumis jis gali kalbėti apie viską. Įdėmiai išklausykite, ką jis sako. Suteikite paguodą ir prieglobstį. Pakartokite tai, ką išgirdote, savais žodžiais, kad įsitikintumėte, kad supratote teisingai. Papasakokite apie savo patirtis (proto ribose), kai jautėte tokius nemalonius jausmus, kaip gėda, liūdesys ar nusivylimas, taip pat atskleiskite, kaip jūs juos įveikėte. Būkite kantrūs, neskubinkite vaiko, neskubėkite sumenkinti vaiko rūpesčių, nekalbėkite apie juos paviršutiniškai. Dažniausiai, kai vaikas išlieja emocijas, verkia, tyli arba konfliktuoja, tai parodo, kad jis bando susitaikyti su savo jausmais, juos priimti ir integruoti. Suteikite vaikams laiko ir erdvės, kad jie galėtų pažvelgti į savo jausmus iš perspektyvos, ir ilgainiui išmoktų juos reguliuoti.

4. Vertinkite savirefleksiją

Modeliuokite ir kartokite apmąstymo privalumus. Pavyzdžiui, galite kartu išnagrinėti, kodėl išsirutuliojo tam tikri įvykiai ar susidarė aplinkybės, aptarkite, kaip panašias situacijas galima spręsti ateityje, ir kokį potencialų poveikį gali turėti tam tikras elgesys (pavyzdžiui, priešiškumas ir užsisklendimas) arba jausmų (tokių, kaip pyktis, džiaugsmas ar nerimas) išraiškos. Vaikams reikia laiko atsipalaiduoti, žaisti nestruktūruotus žaidimus. Kelkite jiems mažiau reikalavimų, leiskite pabūti vieniems, klausytis muzikos, kad jie galėtų nusiraminti, suvokti savo mintis ir jausmus.

5. Skatinkite atsparumą

Padėkite vaikui išmokti veiksmingai ir kūrybingai reaguoti į nesėkmes ir pokyčius pereinamuoju laikotarpiu. Kartais vaikams sunku priimti savo ribotumą. Taip pat būna nelengvų situacijų, kuriose apima stiprūs, sunkiai suvaldomi jausmai (nervingumas, susijaudinimas, abejonės. Padėkite vaikams suprasti, kad normalu jausti tokius jausmus, kad juos galima priimti ir integruoti.

6. Puoselėkite santykius

Geri santykiai dažniausiai suteikia gyvenimo džiaugsmo, o sudėtingi santykiai liūdina. Kadangi santykiai su artimaisiais ir draugais turi įtakos mūsų savijautai, labai svarbu skatinti vaikus megzti tvirtus ryšius, paaiškinti jiems, kas yra „duoti ir imti" pusiausvyra, konfliktų sprendimas, išmokyti juos kurti ir pritaikyti strategijas, kurios santykiuose palaikytų nuoseklumą. Draugystės taip pat gali būti labai palaikančios, tačiau santykių kūrimas reikalauja socialinių įgūdžių. Tėvai gali padėti vaikams ugdytis šiuos įgūdžius, suteikdami jiems galimybę aktyviai žaisti, dalintis, priimti įvairovę, bendradarbiauti, užtikrindami jiems nuoseklią dienotvarkę ir ryšį su broliais ir seserimis, kitais giminaičiais.

7. Stiprinkite vaiko savivertę

Vaikai dažnai jaučia netikrumą, abejones, atsiduria aplinkoje ar situacijose, kur vyrauja konkurencija, arba turi atitikti nelengvus lūkesčius. Daugumai vaikų nelengva pasitikėti savimi. Padėkite jiems patikėti, kad jie sugeba įveikti sunkumus. Jų požiūris į save priklauso nuo daugybės veiksnių, ir šie veiksniai gali būti vidiniai, išoriniai, dideli, maži, numatyti, neprognozuojami ir pan. Jei tėvai juos palaiko, jais tiki, tai stiprina vaikų savivertę, suteikia jiems palengvėjimą, įkvepia optimizmo.

8. Nepamirškite duotybių

Yra tam tikri neginčijami dalykai, kurie padeda vaiko emocinei raidai ir palaiko jo bendrą savijautą. Pavyzdžiui, saugumas. Besąlyginė meilė. Jautrūs, teisingi patarimai ir nukreipimas. Bendrystė. Sąžiningumas. Jų jausmų supratimas ir priėmimas. Labai svarbu, kad vaikas gautų tinkamą palaikymą namuose, mokykloje ir savo bendruomenėje, kad galėtų puoselėti savo teigiamas savybes ir emocinį intelektą. Kai vaikų emocinė raida palaikoma ir skatinama, jie jaučiasi geriau, jiems lengviau priimti save ir savimi tikėti. Teigiami jausmai suteikia jėgų veikti, tad vaikai gali labiau susitelkti į mokymąsi, bendravimą, kūrybą ir sėkmę. Jei padėsite vaikams puoselėti esminius emocinius gebėjimus, praturtinsite jų gyvenimą ir suteiksite jiems galių – tai juos motyvuos ir dabar, ir ateityje.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

KALBA VAIKAI: kad pasakė, tai pasakė!..

Vaikai neretai pasako tokių dalykų, kokių suaugusieji ir norėdami nesugalvoja. Jūsų dėmesiui - 4 metų Ryčio linksmosios kalbelės.

Svarbi savybė, kurią turi visi maži vaikai, bet vėliau ją neretai išmuša tėvai

Smalsumas įgimtas – konstatavo mokslininkai ir netruko pridėti, kad tai viena svarbiausių intelekto vystymosi sąlygų.

Vaikas nuliūsta ir pravirksta dėl kiekvienos smulkmenos: pataria psichologė

Jautrų sūnų auginanti mama klausia specialisto patarimo, kaip didinti jo savivertę. Moteris mano, kad sūnaus jautrumas priklauso nuo to, kad jos nėštumas buvo be galo sunkus, nuolat lydimas ašarų.

Teo ir Ieva pristato: linksmiausi lauko žaidimai

Kai pagaliau ateina pavasaris, norisi juo kuo daugiau džiaugtis! Lauko žaidimų ir linksmybių sezonas - ATIDARYTAS!

Teo ir Ieva pristato: žaislai, kurie nekainuoja nė cento, o dovanoja glėbį džiaugsmo (1)

Paprasta kartotinė dėžė vieniems - paprasta dėžė, kitiems - visas atradimų pasaulis!

Ko labiausiai trūksta šiuolaikiniam vaikui? Ne, tai ne išmanusis telefonas ir ne brangus žaislas...

„Neturiu ką veikti“, – sako vaikas kaip tik tuo metu, kai norėtųsi po darbo šiek tiek atsipūsti. Arba kaip tik tada, kai galva visiškai tuščia ir nežinia, ką jam pasiūlyti. Kodėl vaikas pats nesusigalvoja veiklos ir nuobodžiauja? Galbūt jam tiesiog trūksta tėvų dėmesio?

17 smagių žaidimų su vaikais namuose, kuriems tiks tai, ką turite po ranka

Kelios idėjos, ką daryti su vaiku namuose, kai jis skundžiasi, jog yra nuobodu. Šiems užsiėmimams dažniausiai neprireiks jokių papildomų žaislų, o tik to, ką rasite namuose.

Kai vaikas pasielgia netinkamai, jokiu būdu nedarykite vienos klaidos (1)

Neretai pykdami vaikai, atrodo, peržengia ribą, nes mažais kumštukais ima mušti mamą ar spiria tėčiui. Ką daryti tokiais atvejais, teiraujamės psichologės psichoterapeutės Rūtos Bačiulytės.

Psichologė: nelaimingiausi yra tie vaikai, kuriems tėvai nenustatė ribų

Pykstame mes visi. Tačiau pykstantį vaiką kartais sunku suprasti, tarsi to daryti jis neturėtų teisės. Su psichologe psichoterapeute Rūta Bačiulyte aptariame 3 mitus apie vaikų pyktį.

Svarbi vaikų auklėjimo formulė, kurią pamiršta daugelis tėvų

Gimė vaikas. Ką tik iškeptiems tėvams – nauja misija: užauginti pasauliui naują žmogų. Kad augtų sveikas, protingas, laimingas, sėkmingas, patenkintas savimi ir pasauliu.

Teo ir Ieva pristato: 5 žaidimai su vaiku, kurie lavina vaizduotę, kūrybiškumą ir smulkiąją motoriką

Pasibaigus Velykų karštinei, mes su Teo grįžtame, pristatydami kelis įdomius užsiėmimus, kaip kūrybiškai galima panaudoti namuose turimo konstruktoriaus kaladėles.

Viens, du trys – ir nereikalinga kojinė virsta mielu zuikučiu

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip su vaikais per penkias minutes pasigaminti smagų zuikutį iš nereikalingos kojinės.

5 smagūs užsiėmimai, lavinantys mažylių rankų miklumą ir motoriką

Kokie žaidimai padeda lavinti mažų vaikų motoriką ir rankyčių miklumą? Štai 5 smagūs užsiėmimai, kurie suteiks mažyliui ne tik džiaugsmo, bet ir naudingų įgūdžių.

Žavi velykinė namų puošmena – per 5 minutes

TAVO VAIKO žurnalo dizainerė Rima pasidalijo labai smagia velykine namų dekoracijos idėja, kurią galima pasigaminti vos per kelias minutes ir visai neišleidžiant papildomai pinigų.

Rūta Lapė: pametinukai – subalansuoti žmonėms su polėkiu (2)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie buvimą pametinukų mama.