8 be galo svarbūs patarimai tėvams, kaip užauginti negandoms atsparų vaiką

 (3)
Vaikai, kurie gyvenimo pakilimus ir nuosmukius vertina iš teigiamos perspektyvos, lengviau prisitaiko prie aplinkybių, nes jų pažintiniai, kūrybiniai, socialiniai gebėjimai yra lankstesni.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kaip užtikrinti vaiko emocinę gerovę: aštuoni praktiniai patarimai tėvams

Tie vaikai, kurie sugeba kontroliuoti savo emocijas, yra stipresni, labiau pasirengę mokymosi iššūkiams, pasiruošę užduoti klausimus, atrasti naują, kūrybinį ir platų požiūrį į juos supantį pasaulį.

Nepriklausomai nuo amžiaus, asmeninis augimas reiškia augančias kompetencijas ir galimybes, tačiau taip pat ne mažiau svarbu, ir kaip asmuo jaučiasi, kai visa tai daro – tai yra, mokydamasis ir įgydamas tas kompetencijas. Ir kadangi egzistuoja harmoninga sąveika tarp to, kaip vaikas jaučiasi, ir ką jis veikia, rūpinantis vaiko intelektualine raida, įgūdžių formavimu, kūrybingumo ugdymu ir bendra gerove, nereikėtų pamiršti jo emocinių poreikių.

Aštuoni praktiniai patarimai tėvams

1. Būkite atidūs

Atkreipkite dėmesį į vaiko reakcijas ir elgesį (pavyzdžiui, išsišokimus, depresiją, agresiją, polinkį atidėlioti, aroganciją ar užsidarymą savyje). Tėvai, kurie gerai pažįsta savo vaikus ir žino jų pagrindines aktualijas – kuo jie gyvena, ką jie veikia ir su kuo, – geriau gali padėti jiems įveikti gyvenimo iššūkius ir emocinius sukrėtimus.

2. Nustatykite priežastis

Padėkite savo vaikams suprasti jausmų, kuriuos jie jaučia (pavyzdžiui, baimės, kaltės, džiaugsmo, nejaukumo, pavydo, sumaišties, pasibjaurėjimo, sielvarto, vilties, nusivylimo...), priežastis. Paskatinkite juos įvardyti ir pripažinti savo jausmus – taip ugdysite jų savimonę. Galbūt jie norės pasirinkti vietą ir laiką, kada su jumis kalbėsis. Kai kuriems vaikams sunkiau sekasi jausmus išreikšti žodžiais, tad būkite pasiruošę jiems padėti. Geras katalizatorius gali būti istorijos, piešimas arba dienoraščio rašymas.

3. Bendraukite

Pokalbis apie emocijas su kitais žmonėmis gali būti veiksmingas būdas jas suvokti. Leiskite vaikui suprasti, kad su jumis jis gali kalbėti apie viską. Įdėmiai išklausykite, ką jis sako. Suteikite paguodą ir prieglobstį. Pakartokite tai, ką išgirdote, savais žodžiais, kad įsitikintumėte, kad supratote teisingai. Papasakokite apie savo patirtis (proto ribose), kai jautėte tokius nemalonius jausmus, kaip gėda, liūdesys ar nusivylimas, taip pat atskleiskite, kaip jūs juos įveikėte. Būkite kantrūs, neskubinkite vaiko, neskubėkite sumenkinti vaiko rūpesčių, nekalbėkite apie juos paviršutiniškai. Dažniausiai, kai vaikas išlieja emocijas, verkia, tyli arba konfliktuoja, tai parodo, kad jis bando susitaikyti su savo jausmais, juos priimti ir integruoti. Suteikite vaikams laiko ir erdvės, kad jie galėtų pažvelgti į savo jausmus iš perspektyvos, ir ilgainiui išmoktų juos reguliuoti.

4. Vertinkite savirefleksiją

Modeliuokite ir kartokite apmąstymo privalumus. Pavyzdžiui, galite kartu išnagrinėti, kodėl išsirutuliojo tam tikri įvykiai ar susidarė aplinkybės, aptarkite, kaip panašias situacijas galima spręsti ateityje, ir kokį potencialų poveikį gali turėti tam tikras elgesys (pavyzdžiui, priešiškumas ir užsisklendimas) arba jausmų (tokių, kaip pyktis, džiaugsmas ar nerimas) išraiškos. Vaikams reikia laiko atsipalaiduoti, žaisti nestruktūruotus žaidimus. Kelkite jiems mažiau reikalavimų, leiskite pabūti vieniems, klausytis muzikos, kad jie galėtų nusiraminti, suvokti savo mintis ir jausmus.

5. Skatinkite atsparumą

Padėkite vaikui išmokti veiksmingai ir kūrybingai reaguoti į nesėkmes ir pokyčius pereinamuoju laikotarpiu. Kartais vaikams sunku priimti savo ribotumą. Taip pat būna nelengvų situacijų, kuriose apima stiprūs, sunkiai suvaldomi jausmai (nervingumas, susijaudinimas, abejonės. Padėkite vaikams suprasti, kad normalu jausti tokius jausmus, kad juos galima priimti ir integruoti.

6. Puoselėkite santykius

Geri santykiai dažniausiai suteikia gyvenimo džiaugsmo, o sudėtingi santykiai liūdina. Kadangi santykiai su artimaisiais ir draugais turi įtakos mūsų savijautai, labai svarbu skatinti vaikus megzti tvirtus ryšius, paaiškinti jiems, kas yra „duoti ir imti" pusiausvyra, konfliktų sprendimas, išmokyti juos kurti ir pritaikyti strategijas, kurios santykiuose palaikytų nuoseklumą. Draugystės taip pat gali būti labai palaikančios, tačiau santykių kūrimas reikalauja socialinių įgūdžių. Tėvai gali padėti vaikams ugdytis šiuos įgūdžius, suteikdami jiems galimybę aktyviai žaisti, dalintis, priimti įvairovę, bendradarbiauti, užtikrindami jiems nuoseklią dienotvarkę ir ryšį su broliais ir seserimis, kitais giminaičiais.

7. Stiprinkite vaiko savivertę

Vaikai dažnai jaučia netikrumą, abejones, atsiduria aplinkoje ar situacijose, kur vyrauja konkurencija, arba turi atitikti nelengvus lūkesčius. Daugumai vaikų nelengva pasitikėti savimi. Padėkite jiems patikėti, kad jie sugeba įveikti sunkumus. Jų požiūris į save priklauso nuo daugybės veiksnių, ir šie veiksniai gali būti vidiniai, išoriniai, dideli, maži, numatyti, neprognozuojami ir pan. Jei tėvai juos palaiko, jais tiki, tai stiprina vaikų savivertę, suteikia jiems palengvėjimą, įkvepia optimizmo.

8. Nepamirškite duotybių

Yra tam tikri neginčijami dalykai, kurie padeda vaiko emocinei raidai ir palaiko jo bendrą savijautą. Pavyzdžiui, saugumas. Besąlyginė meilė. Jautrūs, teisingi patarimai ir nukreipimas. Bendrystė. Sąžiningumas. Jų jausmų supratimas ir priėmimas. Labai svarbu, kad vaikas gautų tinkamą palaikymą namuose, mokykloje ir savo bendruomenėje, kad galėtų puoselėti savo teigiamas savybes ir emocinį intelektą. Kai vaikų emocinė raida palaikoma ir skatinama, jie jaučiasi geriau, jiems lengviau priimti save ir savimi tikėti. Teigiami jausmai suteikia jėgų veikti, tad vaikai gali labiau susitelkti į mokymąsi, bendravimą, kūrybą ir sėkmę. Jei padėsite vaikams puoselėti esminius emocinius gebėjimus, praturtinsite jų gyvenimą ir suteiksite jiems galių – tai juos motyvuos ir dabar, ir ateityje.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?

Ką apie vaiką pasako itin didelis jo plepumas: psichologės komentaras

Sako, kad vaikai išmokę kalbėti mėgaujasi naujuoju gebėjimu ir niekaip negali nutilti. Jie kalba, čiauška, neleisdami prasižioti suaugusiesiems. Kartais vaikų plepumas ima varginti suaugusius. Kodėl mažieji tiek daug kalba?

Psichologė: ką tėvams apie vaiką gali atskleisti jo piešiniai

Dauguma vaikų mėgsta piešti ir tai pradeda daryti gana anksti.

10 svarbiausių principų, kaip įrengti saugius ir patogius vaikams namus

Naujas tyrimas rodo, jog tėvai, auginantys vaikus, svajoja apie erdvias drabužines, tačiau artimiausių darbų sąraše – dėžės žaislams, džiovyklos rūbams ir talpos daiktams susidėti.

Emocinis intelektas – kuo jis svarbus ir kaip jį ugdyti

Išgirdus žodį intelektas, klausimų dėl jo reikšmės nebekyla. O štai emocinis intelektas verčia stabtelėti ir susimąstyti – kas tai ir kodėl jį raginama lavinti nuo pat mažumės, kodėl apie jį kalbama vis dažniau.

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo (2)

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.

Psichologė: kodėl emocinio intelekto neišmokysime per pamokėles ar užduotėles (1)

Per savo praktiką su jaunomis šeimomis ir darželio pedagogais patyriau, kad terminas emocinis intelektas yra auksinė frazė, kuri uždega suaugusiųjų akis.

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?