8 be galo svarbūs patarimai tėvams, kaip užauginti negandoms atsparų vaiką

 (3)
Vaikai, kurie gyvenimo pakilimus ir nuosmukius vertina iš teigiamos perspektyvos, lengviau prisitaiko prie aplinkybių, nes jų pažintiniai, kūrybiniai, socialiniai gebėjimai yra lankstesni.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kaip užtikrinti vaiko emocinę gerovę: aštuoni praktiniai patarimai tėvams

Tie vaikai, kurie sugeba kontroliuoti savo emocijas, yra stipresni, labiau pasirengę mokymosi iššūkiams, pasiruošę užduoti klausimus, atrasti naują, kūrybinį ir platų požiūrį į juos supantį pasaulį.

Nepriklausomai nuo amžiaus, asmeninis augimas reiškia augančias kompetencijas ir galimybes, tačiau taip pat ne mažiau svarbu, ir kaip asmuo jaučiasi, kai visa tai daro – tai yra, mokydamasis ir įgydamas tas kompetencijas. Ir kadangi egzistuoja harmoninga sąveika tarp to, kaip vaikas jaučiasi, ir ką jis veikia, rūpinantis vaiko intelektualine raida, įgūdžių formavimu, kūrybingumo ugdymu ir bendra gerove, nereikėtų pamiršti jo emocinių poreikių.

Aštuoni praktiniai patarimai tėvams

1. Būkite atidūs

Atkreipkite dėmesį į vaiko reakcijas ir elgesį (pavyzdžiui, išsišokimus, depresiją, agresiją, polinkį atidėlioti, aroganciją ar užsidarymą savyje). Tėvai, kurie gerai pažįsta savo vaikus ir žino jų pagrindines aktualijas – kuo jie gyvena, ką jie veikia ir su kuo, – geriau gali padėti jiems įveikti gyvenimo iššūkius ir emocinius sukrėtimus.

2. Nustatykite priežastis

Padėkite savo vaikams suprasti jausmų, kuriuos jie jaučia (pavyzdžiui, baimės, kaltės, džiaugsmo, nejaukumo, pavydo, sumaišties, pasibjaurėjimo, sielvarto, vilties, nusivylimo...), priežastis. Paskatinkite juos įvardyti ir pripažinti savo jausmus – taip ugdysite jų savimonę. Galbūt jie norės pasirinkti vietą ir laiką, kada su jumis kalbėsis. Kai kuriems vaikams sunkiau sekasi jausmus išreikšti žodžiais, tad būkite pasiruošę jiems padėti. Geras katalizatorius gali būti istorijos, piešimas arba dienoraščio rašymas.

3. Bendraukite

Pokalbis apie emocijas su kitais žmonėmis gali būti veiksmingas būdas jas suvokti. Leiskite vaikui suprasti, kad su jumis jis gali kalbėti apie viską. Įdėmiai išklausykite, ką jis sako. Suteikite paguodą ir prieglobstį. Pakartokite tai, ką išgirdote, savais žodžiais, kad įsitikintumėte, kad supratote teisingai. Papasakokite apie savo patirtis (proto ribose), kai jautėte tokius nemalonius jausmus, kaip gėda, liūdesys ar nusivylimas, taip pat atskleiskite, kaip jūs juos įveikėte. Būkite kantrūs, neskubinkite vaiko, neskubėkite sumenkinti vaiko rūpesčių, nekalbėkite apie juos paviršutiniškai. Dažniausiai, kai vaikas išlieja emocijas, verkia, tyli arba konfliktuoja, tai parodo, kad jis bando susitaikyti su savo jausmais, juos priimti ir integruoti. Suteikite vaikams laiko ir erdvės, kad jie galėtų pažvelgti į savo jausmus iš perspektyvos, ir ilgainiui išmoktų juos reguliuoti.

4. Vertinkite savirefleksiją

Modeliuokite ir kartokite apmąstymo privalumus. Pavyzdžiui, galite kartu išnagrinėti, kodėl išsirutuliojo tam tikri įvykiai ar susidarė aplinkybės, aptarkite, kaip panašias situacijas galima spręsti ateityje, ir kokį potencialų poveikį gali turėti tam tikras elgesys (pavyzdžiui, priešiškumas ir užsisklendimas) arba jausmų (tokių, kaip pyktis, džiaugsmas ar nerimas) išraiškos. Vaikams reikia laiko atsipalaiduoti, žaisti nestruktūruotus žaidimus. Kelkite jiems mažiau reikalavimų, leiskite pabūti vieniems, klausytis muzikos, kad jie galėtų nusiraminti, suvokti savo mintis ir jausmus.

5. Skatinkite atsparumą

Padėkite vaikui išmokti veiksmingai ir kūrybingai reaguoti į nesėkmes ir pokyčius pereinamuoju laikotarpiu. Kartais vaikams sunku priimti savo ribotumą. Taip pat būna nelengvų situacijų, kuriose apima stiprūs, sunkiai suvaldomi jausmai (nervingumas, susijaudinimas, abejonės. Padėkite vaikams suprasti, kad normalu jausti tokius jausmus, kad juos galima priimti ir integruoti.

6. Puoselėkite santykius

Geri santykiai dažniausiai suteikia gyvenimo džiaugsmo, o sudėtingi santykiai liūdina. Kadangi santykiai su artimaisiais ir draugais turi įtakos mūsų savijautai, labai svarbu skatinti vaikus megzti tvirtus ryšius, paaiškinti jiems, kas yra „duoti ir imti" pusiausvyra, konfliktų sprendimas, išmokyti juos kurti ir pritaikyti strategijas, kurios santykiuose palaikytų nuoseklumą. Draugystės taip pat gali būti labai palaikančios, tačiau santykių kūrimas reikalauja socialinių įgūdžių. Tėvai gali padėti vaikams ugdytis šiuos įgūdžius, suteikdami jiems galimybę aktyviai žaisti, dalintis, priimti įvairovę, bendradarbiauti, užtikrindami jiems nuoseklią dienotvarkę ir ryšį su broliais ir seserimis, kitais giminaičiais.

7. Stiprinkite vaiko savivertę

Vaikai dažnai jaučia netikrumą, abejones, atsiduria aplinkoje ar situacijose, kur vyrauja konkurencija, arba turi atitikti nelengvus lūkesčius. Daugumai vaikų nelengva pasitikėti savimi. Padėkite jiems patikėti, kad jie sugeba įveikti sunkumus. Jų požiūris į save priklauso nuo daugybės veiksnių, ir šie veiksniai gali būti vidiniai, išoriniai, dideli, maži, numatyti, neprognozuojami ir pan. Jei tėvai juos palaiko, jais tiki, tai stiprina vaikų savivertę, suteikia jiems palengvėjimą, įkvepia optimizmo.

8. Nepamirškite duotybių

Yra tam tikri neginčijami dalykai, kurie padeda vaiko emocinei raidai ir palaiko jo bendrą savijautą. Pavyzdžiui, saugumas. Besąlyginė meilė. Jautrūs, teisingi patarimai ir nukreipimas. Bendrystė. Sąžiningumas. Jų jausmų supratimas ir priėmimas. Labai svarbu, kad vaikas gautų tinkamą palaikymą namuose, mokykloje ir savo bendruomenėje, kad galėtų puoselėti savo teigiamas savybes ir emocinį intelektą. Kai vaikų emocinė raida palaikoma ir skatinama, jie jaučiasi geriau, jiems lengviau priimti save ir savimi tikėti. Teigiami jausmai suteikia jėgų veikti, tad vaikai gali labiau susitelkti į mokymąsi, bendravimą, kūrybą ir sėkmę. Jei padėsite vaikams puoselėti esminius emocinius gebėjimus, praturtinsite jų gyvenimą ir suteiksite jiems galių – tai juos motyvuos ir dabar, ir ateityje.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Vaikas čiulpia pirštą: psichologės komentaras

Šešerių metų dukterį auginanti mama išbandė įvairius būdus, kad jos mergaitė nebečiulptų piršto, tačiau iki šiol nei vienas nepadėjo. Ką susirūpinusiai mamai patars psichologė?

Ką padovanoti vaikui, kuriam diagnozuotas autizmas

Šįkart TavoVaikas.lt redakcija sulaukė trumpo, bet, kaip paaiškėjo iš specialistės atsakymo, daugiasluoksnio klausimo.

Kiek vaikui reikia žaislų: naujojo tyrimo rezultatai pribloškia

Tėvai seniai tai įtarė – per daug žaislų turintys vaikai sunkiau susikaupia, jie mažiau džiaugiasi žaisdami. Tai patvirtino ir tyrimai.

Vaikas nenori eiti į darželį: pataria specialistas (1)

Dvejus metus mergaitė negali priprasti darželyje, o jos elgesį mama apibūdina kaip „nuolatines ašaras ir ožius“. Ką patars specialistas?

Psichologė: kaip spręsti vaikų tarpusavio konfliktus

Du sūnus auginanti mama jaučiasi patekusi į aklavietę: jos berniukai tarpusavyje tiesiog „pjaunasi“, o bandymai pakeisti elgesį ir santykius iki šiol buvo be rezultatų.

7 klaidos, kurias daro supykę tėvai ir viena auksinė taisyklė, kaip jų vengti

Konflikto su vaiku metu neretai suaugusieji dažnai elgiasi ne tik neracionaliai, bet ir žeidžiančiai. Kokios dažniausios klaidos?

TOP 10 žaislų po eglute 2017

Kalėdinės dovanos vaikams – tai kažkas, apie ką jau tikrai galvoja ne tik tėvai, seneliai, bet taip pat krikštatėviai, dėdės ir tetos. Nors šiandien žaislų pasiūla išties yra didžiulė, labai dažnai pritrūkstame idėjų ir minčių, ką padovanoti mažiesiems ir kaip juos nustebinti.

Vaikas klauso tėvų tik pakėlus balsą: kodėl nesiseka susitarti gražiuoju

Pastebėjusi, kad vaikas reaguoja tik į pakeltą toną, mama klausia – ką daryti, kad būtų galima to išvengti ir susitarti su keturmete pavyktų ramiai?

Vaikas išveda iš kantrybės: 10 greičiausių būdų nusiraminti (7)

Auginant vaikus nuobodu niekada nebūna. Gali būti linksma, gali būti lyg įtempto siužeto filme, tačiau nuobodu - niekada. Šiame straipsnyje sužinosime, kaip elgtis mums, tėvams, kai vaikai išveda iš kantrybės. Rėkti ir plūstis - ne išeitis. Pasimokykime tinkamai reaguoti drauge.

Psichologė, muzikantė Eglė Sirvydytė – apie mokymąsi gamtoje be sienų ir lubų

„Kodėl mus gąsdina vaikas lauke? Gal nuskambės labai poetiškai, bet aš savo praktikoje esu pastebėjusi, kad gamta ir buvimas joje daro stebuklus vidiniame pasaulyje", – įsitikinusi psichologė, skautė ir muzikantė Eglė Sirvydytė.

Vaikų darželio auklėtojos turi patarimų tėvams (2)

Nors tėvai yra pagrindiniai vaiko ugdytojai, ugdymo įstaigą lankantys mažyliai didelę dienos dalį praleidžia su pedagogais - mokytojais ar vaikų darželio auklėtojais.

10 požymių, kad auginate išskirtiniais gabumais apdovanotą vaiką (1)

Dauguma tėvelių ir mamyčių mano, kad jų atžala turi išskirtinių talentų, tačiau daugumą vaikų genijais galėtų pavadinti nebent jų pačių tėvai.

Išsiskyrusi mama: pradėjus gyventi su draugu, pasikeitė vaiko elgesys (11)

Išsiskyrusi mama kuria naujus santykius su vyru ir neabejoja, kad draugas myli jos sūnų. Tačiau kai jie apsigyveno drauge, berniuko elgesys pasikeitė į blogąją pusę. Ką patars mamai psichologė?

Trys iššūkiai tėvams, kurie augina vaikus

Alfredas Adleris (1870-1937), Individualiosios psichologijos kūrėjas, daug dėmesio skyrė socialinei vaikų gyvenimo situacijai, jų ankstyviesiems santykiams su tėvais bei broliais ir seserimis, auklėjimo stiliui, šeimos atmosferai.

Nesusitvarkau su vaiku, jis nuolat atsikalbinėja ir negražiai kalba (14)

Redakcija gavo trijų sūnų mamos laišką, kuriame ji klausia patarimo dėl savo penkiamečio elgesio. Moteris sako, kad vaikas atsikalbinėja ir namie, ir darželyje. Be to, auklėtojos sako, kad berniukas negražiai kalba kitų akivaizdoje.