Apklausa: tėvai įvardino, kas svarbiausia geram vaikų darželiui

Lietuvoje darželinukų tėvai vis didesnį dėmesį skiria vaikų ugdymo procesui, o ne savo patogumui ar žaislams.
© Adomas Pivoriūnas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ar jau turite TAVO VAIKO programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir skaitykite mus dar patogiau: „iPhone“, „Android“.

Tai paaiškėjo iš modulinius darželius statančios ir juos prižiūrinčios bendrovės „Cramo Adapteo" atliktos apklausos, kuria siekta išsiaiškinti, kokį vaikų darželį suaugusieji laiko geru. Vaikų priežiūros įstaigų specialistai pastebi, kad tėvai vis labiau dalyvauja ugdymo procese, žino, ko nori iš darželio ir ieško asmenybių, kurioms galėtų patikėti savo vaikų vystymąsi ir priežiūrą.

Septyniuose didžiuosiuose šalies miestuose apklausus keturis šimtus 25-45-erių metų amžiaus tėvų, turinčių ikimokyklinio amžiaus vaikų, paaiškėjo, kad absoliuti dauguma, 96 proc., suaugusiųjų teigia, kad geram darželiui būtinos patikimos ir savo darbą išmanančios auklėtojos. Šiauliuose įsikūrusio vaikų darželio „Spalvoti nykštukai" vadovė Sniega Krenciūtė sako, kad toks tėvų pasirinkimas nestebina, nes suaugusieji, rinkdamiesi darželį vaikams, akcentuoja auklėtojo santykį su mažaisiais ir ieško tinkamų asmeninių savybių, o ne diplomų.

„Iš praktikos pastebiu, kad tėvams labai svarbu, kokie žmonės bus su jų vaikais, todėl pasirinkimą dažnai nulemia asmeninės auklėtojų savybės. Yra daug puikių vaikų darželių, daug gerų ugdymo programų, tačiau tėvai ieško žmonių, kurie turi tinkamą požiūrį į vaikus. Tėvai supranta, kad svarbu ne tik pedagogo diplomas, o šiltas santykis su mažuoju", – tėvų prioritetus aiškina S. Krenciūtė.

Antras pagal svarbumą kriterijus tėvams darželyje yra maitinimas. 88 proc. tėvų akcentavo mitybos svarbą ugdymo įstaigoje, teigdami, kad geras vaikų darželis yra tas, kuriame yra kokybiškas, sveikas ir subalansuotas maistas. 80 proc. suaugusiųjų pabrėžė ugdymo programos svarbą, nurodydami, kad geras vaikų darželis turėtų rūpintis tikslingu ir įdomiu ugdymo turiniu ir įvairiomis kasdieninėmis veiklomis.

Pasak darželio vadovės S. Krenciūtės, tėvai nėra ugdymo profesionalai, todėl jiems reikia apčiuopiamų dalykų – vienas iš tokių yra valgiaraštis. Nors tėvai gali skirtingai įvardinti kas yra kokybiškas ir subalansuotas maistas, tačiau jie vienodai reaguoja į tai, kai vaikas auga gerai besimaitinantis ir sveikas.

„Visi tėvai vaikams linki gero, o geras maistas rodo, kad vaikais rūpinamasi. Tuomet išauga suaugusiųjų pasitikėjimas vaikų ugdymo įstaiga. Galvojama, kad jei maistas yra subalansuotas ir sveikas, tuomet ir kiti dalykai, prie kurių tėvai negali tiesiogiai prisiliesti, tokie kaip santykiai, kasdieninis gyvenimas, ugdymo programa, taip pat bus geri", – aiškina ji.

Apklausos metu vos keliais procentais mažiau tėvų nurodė, kad vienas svarbesnių kriterijų – saugi aplinka, todėl akcentavo lauke esančių žaidimo aikštelių saugumą. Taip manė 78 proc. suaugusiųjų. 72 proc. teigė, kad su žaislais ir įranga susijęs saugumas turėtų būti užtikrintas ir vaikų darželio patalpose.

„Priežiūra, ugdymas ir saugumas – kai kalbame apie vaikų vystymąsi, visais laikais šie kriterijai buvo svarbiausi. Iš apklausos matome, kad dabar tėvai daugiausiai dėmesio skiria emocinei vaikų būsenai, o tai užtikrinti gali tik kvalifikuoti ir turintys asmenines savybes darželių darbuotojai, todėl laikoma savaime suprantama, kad auklėtojos, kurios nuoširdžiai rūpinsis vaikais, sugebės užtikrinti ir jų saugumą", – sako įmonės „Cramo Adapteo" projektų vadovas Tadas Piekus.

Pasak T. Piekaus, daugiau nei pusė apklaustų tėvų akcentuoja, kad geram darželiui itin svarbi patalpų kokybė. „Iš tėvų girdimi nusiskundimai, kad ne tik dėl vietų trūkumo vaikų darželiuose, tačiau ir dėl valstybinių vaikų darželių patalpų būklės. Daugumai jų būtinas remontas ar net viso pastato renovacija. Palaipsniui šie procesai vyksta, tuo pačiu planuojama ir plėtra, pasitelkiant ir modulines patalpas".

Darželio grupės dydis svarbus 63 proc. tėvų – jie nurodė, kad kokybiškame darželyje jos neturėtų būti per didelės. Artumą iki namų – tik kas antras tėvas (53 proc.). Kainos klausimas buvo aktualus 46 proc. tėvų.

Vaikų darželio „Spalvoti nykštukai" vadovė S. Krenciūtė sako, kad iš praktikos susidurianti, jog tėvai mažiau dėmesio skiria savo patogumui ir dėl tinkamo vaikų ugdymo pasiruošia aukotis. Iš dvidešimties pas ją grupėje esančių vaikų, tik du gyvena tame pačiame mikrorajone, kur veikia darželis: visi kiti suguža iš viso Šiaulių miesto ar net rajono.

„Galiu tik patvirtinti, kad tėvai tampa vis sąmoningesni vaikų ugdymo kausimais. Vis rečiau tėvai veda į darželį vaikus vardan pačio vedimo ir savo poreikių tenkinimo. Tokie pokyčiai vyksta dėl tėvų savišvietos, domėjimosi vaikų vystymusi ir ugdymo procesu, taip pat atsakingos tėvystės populiarėjimo", – sako ugdymo įstaigos vadovė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

KALBA VAIKAI: kad pasakė, tai pasakė!..

Vaikai neretai pasako tokių dalykų, kokių suaugusieji ir norėdami nesugalvoja. Jūsų dėmesiui - 4 metų Ryčio linksmosios kalbelės.

Svarbi savybė, kurią turi visi maži vaikai, bet vėliau ją neretai išmuša tėvai

Smalsumas įgimtas – konstatavo mokslininkai ir netruko pridėti, kad tai viena svarbiausių intelekto vystymosi sąlygų.

Vaikas nuliūsta ir pravirksta dėl kiekvienos smulkmenos: pataria psichologė

Jautrų sūnų auginanti mama klausia specialisto patarimo, kaip didinti jo savivertę. Moteris mano, kad sūnaus jautrumas priklauso nuo to, kad jos nėštumas buvo be galo sunkus, nuolat lydimas ašarų.

Teo ir Ieva pristato: linksmiausi lauko žaidimai

Kai pagaliau ateina pavasaris, norisi juo kuo daugiau džiaugtis! Lauko žaidimų ir linksmybių sezonas - ATIDARYTAS!

Teo ir Ieva pristato: žaislai, kurie nekainuoja nė cento, o dovanoja glėbį džiaugsmo (1)

Paprasta kartotinė dėžė vieniems - paprasta dėžė, kitiems - visas atradimų pasaulis!

Ko labiausiai trūksta šiuolaikiniam vaikui? Ne, tai ne išmanusis telefonas ir ne brangus žaislas...

„Neturiu ką veikti“, – sako vaikas kaip tik tuo metu, kai norėtųsi po darbo šiek tiek atsipūsti. Arba kaip tik tada, kai galva visiškai tuščia ir nežinia, ką jam pasiūlyti. Kodėl vaikas pats nesusigalvoja veiklos ir nuobodžiauja? Galbūt jam tiesiog trūksta tėvų dėmesio?

17 smagių žaidimų su vaikais namuose, kuriems tiks tai, ką turite po ranka

Kelios idėjos, ką daryti su vaiku namuose, kai jis skundžiasi, jog yra nuobodu. Šiems užsiėmimams dažniausiai neprireiks jokių papildomų žaislų, o tik to, ką rasite namuose.

Kai vaikas pasielgia netinkamai, jokiu būdu nedarykite vienos klaidos (1)

Neretai pykdami vaikai, atrodo, peržengia ribą, nes mažais kumštukais ima mušti mamą ar spiria tėčiui. Ką daryti tokiais atvejais, teiraujamės psichologės psichoterapeutės Rūtos Bačiulytės.

Psichologė: nelaimingiausi yra tie vaikai, kuriems tėvai nenustatė ribų

Pykstame mes visi. Tačiau pykstantį vaiką kartais sunku suprasti, tarsi to daryti jis neturėtų teisės. Su psichologe psichoterapeute Rūta Bačiulyte aptariame 3 mitus apie vaikų pyktį.

Svarbi vaikų auklėjimo formulė, kurią pamiršta daugelis tėvų

Gimė vaikas. Ką tik iškeptiems tėvams – nauja misija: užauginti pasauliui naują žmogų. Kad augtų sveikas, protingas, laimingas, sėkmingas, patenkintas savimi ir pasauliu.

Teo ir Ieva pristato: 5 žaidimai su vaiku, kurie lavina vaizduotę, kūrybiškumą ir smulkiąją motoriką

Pasibaigus Velykų karštinei, mes su Teo grįžtame, pristatydami kelis įdomius užsiėmimus, kaip kūrybiškai galima panaudoti namuose turimo konstruktoriaus kaladėles.

Viens, du trys – ir nereikalinga kojinė virsta mielu zuikučiu

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip su vaikais per penkias minutes pasigaminti smagų zuikutį iš nereikalingos kojinės.

5 smagūs užsiėmimai, lavinantys mažylių rankų miklumą ir motoriką

Kokie žaidimai padeda lavinti mažų vaikų motoriką ir rankyčių miklumą? Štai 5 smagūs užsiėmimai, kurie suteiks mažyliui ne tik džiaugsmo, bet ir naudingų įgūdžių.

Žavi velykinė namų puošmena – per 5 minutes

TAVO VAIKO žurnalo dizainerė Rima pasidalijo labai smagia velykine namų dekoracijos idėja, kurią galima pasigaminti vos per kelias minutes ir visai neišleidžiant papildomai pinigų.

Rūta Lapė: pametinukai – subalansuoti žmonėms su polėkiu (2)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie buvimą pametinukų mama.