Apklausa: tėvai įvardino, kas svarbiausia geram vaikų darželiui

Lietuvoje darželinukų tėvai vis didesnį dėmesį skiria vaikų ugdymo procesui, o ne savo patogumui ar žaislams.
© Adomas Pivoriūnas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ar jau turite TAVO VAIKO programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir skaitykite mus dar patogiau: „iPhone“, „Android“.

Tai paaiškėjo iš modulinius darželius statančios ir juos prižiūrinčios bendrovės „Cramo Adapteo" atliktos apklausos, kuria siekta išsiaiškinti, kokį vaikų darželį suaugusieji laiko geru. Vaikų priežiūros įstaigų specialistai pastebi, kad tėvai vis labiau dalyvauja ugdymo procese, žino, ko nori iš darželio ir ieško asmenybių, kurioms galėtų patikėti savo vaikų vystymąsi ir priežiūrą.

Septyniuose didžiuosiuose šalies miestuose apklausus keturis šimtus 25-45-erių metų amžiaus tėvų, turinčių ikimokyklinio amžiaus vaikų, paaiškėjo, kad absoliuti dauguma, 96 proc., suaugusiųjų teigia, kad geram darželiui būtinos patikimos ir savo darbą išmanančios auklėtojos. Šiauliuose įsikūrusio vaikų darželio „Spalvoti nykštukai" vadovė Sniega Krenciūtė sako, kad toks tėvų pasirinkimas nestebina, nes suaugusieji, rinkdamiesi darželį vaikams, akcentuoja auklėtojo santykį su mažaisiais ir ieško tinkamų asmeninių savybių, o ne diplomų.

„Iš praktikos pastebiu, kad tėvams labai svarbu, kokie žmonės bus su jų vaikais, todėl pasirinkimą dažnai nulemia asmeninės auklėtojų savybės. Yra daug puikių vaikų darželių, daug gerų ugdymo programų, tačiau tėvai ieško žmonių, kurie turi tinkamą požiūrį į vaikus. Tėvai supranta, kad svarbu ne tik pedagogo diplomas, o šiltas santykis su mažuoju", – tėvų prioritetus aiškina S. Krenciūtė.

Antras pagal svarbumą kriterijus tėvams darželyje yra maitinimas. 88 proc. tėvų akcentavo mitybos svarbą ugdymo įstaigoje, teigdami, kad geras vaikų darželis yra tas, kuriame yra kokybiškas, sveikas ir subalansuotas maistas. 80 proc. suaugusiųjų pabrėžė ugdymo programos svarbą, nurodydami, kad geras vaikų darželis turėtų rūpintis tikslingu ir įdomiu ugdymo turiniu ir įvairiomis kasdieninėmis veiklomis.

Pasak darželio vadovės S. Krenciūtės, tėvai nėra ugdymo profesionalai, todėl jiems reikia apčiuopiamų dalykų – vienas iš tokių yra valgiaraštis. Nors tėvai gali skirtingai įvardinti kas yra kokybiškas ir subalansuotas maistas, tačiau jie vienodai reaguoja į tai, kai vaikas auga gerai besimaitinantis ir sveikas.

„Visi tėvai vaikams linki gero, o geras maistas rodo, kad vaikais rūpinamasi. Tuomet išauga suaugusiųjų pasitikėjimas vaikų ugdymo įstaiga. Galvojama, kad jei maistas yra subalansuotas ir sveikas, tuomet ir kiti dalykai, prie kurių tėvai negali tiesiogiai prisiliesti, tokie kaip santykiai, kasdieninis gyvenimas, ugdymo programa, taip pat bus geri", – aiškina ji.

Apklausos metu vos keliais procentais mažiau tėvų nurodė, kad vienas svarbesnių kriterijų – saugi aplinka, todėl akcentavo lauke esančių žaidimo aikštelių saugumą. Taip manė 78 proc. suaugusiųjų. 72 proc. teigė, kad su žaislais ir įranga susijęs saugumas turėtų būti užtikrintas ir vaikų darželio patalpose.

„Priežiūra, ugdymas ir saugumas – kai kalbame apie vaikų vystymąsi, visais laikais šie kriterijai buvo svarbiausi. Iš apklausos matome, kad dabar tėvai daugiausiai dėmesio skiria emocinei vaikų būsenai, o tai užtikrinti gali tik kvalifikuoti ir turintys asmenines savybes darželių darbuotojai, todėl laikoma savaime suprantama, kad auklėtojos, kurios nuoširdžiai rūpinsis vaikais, sugebės užtikrinti ir jų saugumą", – sako įmonės „Cramo Adapteo" projektų vadovas Tadas Piekus.

Pasak T. Piekaus, daugiau nei pusė apklaustų tėvų akcentuoja, kad geram darželiui itin svarbi patalpų kokybė. „Iš tėvų girdimi nusiskundimai, kad ne tik dėl vietų trūkumo vaikų darželiuose, tačiau ir dėl valstybinių vaikų darželių patalpų būklės. Daugumai jų būtinas remontas ar net viso pastato renovacija. Palaipsniui šie procesai vyksta, tuo pačiu planuojama ir plėtra, pasitelkiant ir modulines patalpas".

Darželio grupės dydis svarbus 63 proc. tėvų – jie nurodė, kad kokybiškame darželyje jos neturėtų būti per didelės. Artumą iki namų – tik kas antras tėvas (53 proc.). Kainos klausimas buvo aktualus 46 proc. tėvų.

Vaikų darželio „Spalvoti nykštukai" vadovė S. Krenciūtė sako, kad iš praktikos susidurianti, jog tėvai mažiau dėmesio skiria savo patogumui ir dėl tinkamo vaikų ugdymo pasiruošia aukotis. Iš dvidešimties pas ją grupėje esančių vaikų, tik du gyvena tame pačiame mikrorajone, kur veikia darželis: visi kiti suguža iš viso Šiaulių miesto ar net rajono.

„Galiu tik patvirtinti, kad tėvai tampa vis sąmoningesni vaikų ugdymo kausimais. Vis rečiau tėvai veda į darželį vaikus vardan pačio vedimo ir savo poreikių tenkinimo. Tokie pokyčiai vyksta dėl tėvų savišvietos, domėjimosi vaikų vystymusi ir ugdymo procesu, taip pat atsakingos tėvystės populiarėjimo", – sako ugdymo įstaigos vadovė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: netradicinė tapyba patiks įvairaus amžiaus vaikams

Vaikui kūryba – ne šiaip žaidimas ar pramoga, bet ir svarbus mokomasis procesas.

Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.

Vaikas turi nematomą draugą: psichologės patarimai tėvams

Vaikas užsidaro kambaryje ir su kažkuo kalbasi. Pradeda verkti, kai automobilyje prisėdate šalia, nes... prispaudėte draugą. Kodėl vaikas susikūrė nematomą bičiulį? Kaip reaguoti? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kaimo vaikai „įlindę“ į kompiuterius, nes jiems trūksta gyvo bendravimo

Kad miesto vaikai vasaromis vyksta stovyklauti į kaimą, rodos, yra įprasta, tačiau, kad kaimo vaikams tai pasirodys neįprasta, to nesitikėjome, – taip pasakoja penktus metus iš eilės į stovyklas kaimo vaikus kviečianti teatro „Teatriukas“ įkūrėja ir stovyklos vadovė Dalia Mikoliūnaitė.

Teo ir Ieva pristato: 3 smagūs žaidimai su tualetinio popieriaus ritinėliais

Orui pasitaisius ne į gerąją pusę, skubame su jumis pasidalinti itin paprastais užsiėmimais su vaikais namuose. Juk antradienis gali būti ir linksmadienis!

Teo ir Ieva pristato: citrinų ugnikalnis, kuris nustebins net visko mačiusius (1)

Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų mažylis tyrinėja jį supantį pasaulį. Jam viskas nauja, nepažinta, viskas domina ir vilioja, o kartais gal ir baugina.

Kaip pagirti vaiką, kad tai duotų naudos, o nebūtų tušti žodžiai

Mes vis dar per dažnai kritikuojame savo vaikus ir per retai juos giriame. Tokias išvadas daro šiuolaikinių tėvų auklėjimo metodus nagrinėjantys psichologai. Tačiau girti irgi reikia mokėti, antraip tai tebus tušti žodžiai.

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Trys smagūs žaidimai vaikams lauke

Kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų nuobodus, galima pažaisti. Vaikutis čiupinėdamas, vartydamas rankytėse įvairių formų daiktus lavina smulkiąją motoriką, o dėliodamas miško radinius į krūveles - dar ir mąstymą.

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.