Ar berniuką ir mergaitę reikia auklėti skirtingai

 (5)
Apie mergaičių ir berniukų auklėjimą sklando daug mitų - ir dažniausiai neteisingų. Pasitikrinkime, ar mūsų žinios apie berniukus ir mergaites yra teisingos. Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mergaitėms reikia daugiau švelnumo

Mitas. Kiekvienam kūdikiui ir vaikui reikia švelnumo. Tačiau kažkodėl mūsų visuomenė yra įsitikinusi, kad berniukus rečiau reikia imti ant rankų, antraip užaugs „mamyčiukai". Mergaitę, kuri parpuola ir užsigauna, tėvai guodžia, paima ant rankų. O pargriuvusiam berniukui sako: „Būk vyras, tuoj skausmas praeis." Taip iš berniuko yra atimama teisė pasiguosti. Kuo dažniau jis girdi, kad reikia būti vyriškam, tuo greičiau išmoksta nerodyti savo emocijų, o suaugęs gali dėl to turėti bėdų, nes emocijos nesvetimos visiems, taip pat ir mokėjimas jas įvardyti.

Patarimas: bet kurios lyties vaikui reikia rodyti daug švelnumo. Tėtis, kuriam sunku būti švelniam, gali panešioti vaiką užsisodinęs ant sprando, pasivartyti su juo ant kilimo ir pan. Tai ir bus švelnumas.

Blogai, kad berniukas žaidžia su lėle

Mitas. Tiek vyrai, tiek moterys turi ir vyriškąjį, ir moteriškąjį pradą. Todėl mažas berniukas, kuris turi daugiau moteriškų bruožų, gali mielai žaisti su lėlėmis. Tai tikrai nėra blogai ir negalima drausti tokių žaidimų. Užaugęs jis galbūt bus švelnesnis ir jautresnis, mokės labiau atjausti artimą.

Vaikai natūraliai pasirenka, ką jiems žaisti. Paprastai berniukams reikia agresyvesnės veiklos, pavyzdžiui, palenktyniauti, pasirungti, pademonstruoti jėgą. Jie mielai šaudo žaisliniais šautuvais, kuriuos niekieno nemokomi sugeba pasidaryti kad ir iš paprasčiausios lazdos. (Mergaitė, laikydama rankoje tą pačią lazdą greičiau įsivaizduos, kad tai burtų lazdelė arba šaukštas sriubai maišyti.)

Berniukai mielai konstruoja, stato, kuria namus ar net pilis. Mergaitės, priešingai, paprastai nelabai mėgsta dėlionių, tačiau jau nuo mažens mielai žaidžia šeimą.

Patarimas: berniuko, kurie nori žaisti kaip mergaitė, nebarkite ir nebauskite. Net jeigu nusidažė lūpas lūpų dažais ar nusilakavo nagus. Tai vaikiško smalsumo etapas, kuris tiesiog praeis.

Berniukai turi išsidūkti, tad juos verta užrašyti į sporto būrelį

Mitas. Berniukai yra judrūs ir turi kažkur išlieti susikaupusią energiją. Tačiau tai nereiškia, kad mergaitėms sportas neįdomu. Maži berniukai turi kasdien išsidūkti, o mergaitės mieliau piešia ar lipdo, nes paprastai labiau išlavėjusi jų smulkioji motorika. Ko gero, vertėtų mergaites paskatinti daugiau judėti, o berniukui nupirkti įvairių kaladėlių ir kitų žaislų, kurie vysto smulkiąją motoriką.

Patarimas: jeigu norite, kad vaikas gerai fiziškai vystytųsi, nuolatos visko nedrauskite. Kai mažylis vis girdi: „Nelipk ten, nes nukrisi", „Nebėgiok taip greitai", pradeda blokuoti savo natūralią energiją. Aišku, reikia pasirūpinti, kad vaikas būtų saugus, tačiau jis privalo vystytis fiziškai. Todėl skatinkite vaiką sakydama: „Pamatysi, kad tau pavyks", „Aš tave prilaikysiu ir nenugriūsi nuo dviračio." Tai teikia jam pasitikėjimo ir drąsos. Tai ypač svarbu mergaitėms.

Berniukai labai imlūs kompiuteriui, todėl verta jiems jį nupirkti

Mitas. Iš tiesų paprastai vyrų protas yra labiau analitinis ir jie dažniau turi techninių sugebėjimų. Klausimas kyla, kodėl. Todėl, kad tėvai yra įsitikinę, jog berniukas „prie technikos", ir anksčiau jį pasodina prie kompiuterio nei jo sesę. O kadangi berniukas anksčiau pradėjo naudotis kompiuteriu, nenuostabu, kad bus jį geriau perpratęs už bendraamžę mergaitę.

Patarimas: vaikui gerai išmokti dirbti kompiuteriu, tačiau prie jo sodinti mažylį nepatartina anksčiau negu 3 m. amžiaus. Neleiskite mažam vaikui ilgiau negu 20 min. sėdėti prie kompiuterio.

Mergaitės verkia dažniau, nes jos jautresnės

Mitas. Mergaitės išties neretai geriau pajunta kitų žmonių emocijas, tačiau tai nebūtinai rodo, kad jos yra jautrios. Na, tarkim, mergaitė supras, kad draugei yra liūdna, tačiau nebūtinai ir jai bus liūdna dėl tos pačios priežasties. Taip, jos verkia dažniau, tačiau dėl to, kad tėvai joms dažniau leidžia verkti nei berniukams.

Patarimas: ar vaikas bus jautrus, tai nepriklauso nuo lyties. Tiek berniukui, tiek mergaitei reikia leisti rodyti savo jausmus ir mokyti juos įvardyti. Tada užaugę sugebės geriau bendrauti su žmonėmis.

Įprasta, kad berniukai agresyvesni

Mitas. Agresyviai kartais elgiasi tiek berniukai, tiek mergaitės. Agresija vaikas gali reaguoti į draudimus, skausmą, pašaipas, žeminimą. Tačiau neretai tėvai atlaidesni berniuko agresijos protrūkiams. O mergaites moko tramdyti savo pyktį.

Patarimas: parodykite vaikui, kaip elgtis tam tikromis aplinkybėmis, kurios jį erzina. Pavyzdžiui, pasakykite: „Užuot mušęs sesę, paprašyk, kad atiduotų tau žaislą."

Tai įdomu

  • Pirmaisiais mėnesiais paprastai berniukus auginti sunkiau, jiems dažniau skauda pilvuką, jie būna neramesni.

  • Ankstyvieji elgesio sutrikimai būdingesni berniukams. Pavyzdžiui, dešimčiai hiperaktyvių vaikų tenka viena mergaitė.

  • Berniukai yra judresni, aktyvesni, dažniau užsigauna, nėra tokie kruopštūs, sunkiau sutelkia dėmesį, tačiau geriau sprendžia įvairius galvosūkius.

  • Mergaitėms anksčiau pradeda vystytis kalba. Mergaitės jau 1,5 m. pradeda kalbėti, o berniukai gali pradėti ir būdami 3 m. Tai susiję su smegenų veikla. Mergaičių smegenų centras yra daug aktyvesnis, bet berniukai mieliau konstruoja, geriau orientuojasi aplinkoje.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?

Ką apie vaiką pasako itin didelis jo plepumas: psichologės komentaras

Sako, kad vaikai išmokę kalbėti mėgaujasi naujuoju gebėjimu ir niekaip negali nutilti. Jie kalba, čiauška, neleisdami prasižioti suaugusiesiems. Kartais vaikų plepumas ima varginti suaugusius. Kodėl mažieji tiek daug kalba?

Psichologė: ką tėvams apie vaiką gali atskleisti jo piešiniai

Dauguma vaikų mėgsta piešti ir tai pradeda daryti gana anksti.

10 svarbiausių principų, kaip įrengti saugius ir patogius vaikams namus

Naujas tyrimas rodo, jog tėvai, auginantys vaikus, svajoja apie erdvias drabužines, tačiau artimiausių darbų sąraše – dėžės žaislams, džiovyklos rūbams ir talpos daiktams susidėti.

Emocinis intelektas – kuo jis svarbus ir kaip jį ugdyti

Išgirdus žodį intelektas, klausimų dėl jo reikšmės nebekyla. O štai emocinis intelektas verčia stabtelėti ir susimąstyti – kas tai ir kodėl jį raginama lavinti nuo pat mažumės, kodėl apie jį kalbama vis dažniau.

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo (2)

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.