Ar reikia drausminti svetimą vaiką, kai jis netinkamai elgiasi

 (80)
Joriui tik ketveri ir jis yra tikras vaikų žaidimų aikštelės siaubas. Berniukas yra pagarsėjęs smėlio formelių vagis ir žino, kaip įgyvendinti savo norus pasitelkus mažyčius kumštukus.
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Berniuko motina atlaidžiai žvelgia į savo atžalą, kai jis tuo metu iš trimetės Godos atima kastuvėlį ir juo pasemtą smėlį užpila mergaitei tiesiai ant galvos. Dabar pratrūksta Godos mama, kuri iki šiol dar šiaip ne taip tvardėsi. Ji energingai griebia kaltininką, griežtai išbara jį ir sugrąžina dukrai iš jos paimtą žaislą. Dabar prilekia Jorio mama ir supykusi šaukia: „Kaip jūs drįstate liesti mano sūnų!" Taip prasideda tikras karas smėlio dėžėje.

Ar galima barti svetimą vaiką?

Nustatyti ribas savo vaikui – tai nėra taip jau lengva. Dar sudėtingiau, jeigu tai tenka padaryti svetimam vaikui. Ar galima barti svetimą vaiką? Sučiupti jį už rankos, kai jis jūsų atžalai rauna plaukus?

Vienos taisyklės šiam atvejui nėra. Vertėtų atsižvelgti į situaciją. Jeigu, pavyzdžiui, jūsų vaikas nesijaučia blogai, kai jo žaislas trumpam atsiduria kito rankose, nereikia nieko net sakyti. Vis dėlto, jeigu jūsų atžala verkia ir tarp mažųjų kyla konfliktas, pirmiausia reiktų kreiptis į asmenį, kuris yra atsakingas už tą svetimą vaiką. Paprašykite tos kitos mamos pagalbos ir pridurkite, kad tokiose situacijose niekada nesijaučiate užtikrintai. „Ką dabar mes galime padaryti?" – šis klausimas yra draugiškas kvietimas mažojo neklaužados mamai įsitraukti į situacijos sprendimą.

Smėlio dėžėje galioja džiunglių įstatymai

Vis dėlto, jeigu pastebite, kad susidūrėte su karingu įsikišimo į vaikų konfliktą priešininku, turite veikti, nes maži vaikai nesutarimų patys išspręsti dar nemoka. Smėlio dėžėje galioja džiunglių įstatymai – laimi stipresnis. Kadangi ši patirtis nei stipresniajam, nei silpnesniajam pedagogine prasme nėra labai vertinga, privalo įsikišti suaugusieji. Galima agresyvųjį vaiką, kai jis užsipuola jūsų atžalą, tvirtai suimti už rankos arba iš jo draugiškai, bet ryžtingai, paimti žaislą, kuris jam nepriklauso. Tuo pat metu reiktų paaiškinti, kad galima žaisti su svetimu žaislu, jeigu prieš tai atsiklausiama teisėto jo savininko. O savam vaikui galima pasakyti, kad gražiausia būtų žaisti kartu ir dalintis žaislais.

Mažieji vaikų gimtadienių chuliganai

Kita situacija, kai tėvai susiduria su kitų vaikų nepageidaujamu elgesiu, yra klasikinis vaikų gimtadienis. Kad per tokią šventę siaučiama ir triukšmaujama, tai aišku. Tačiau dažniausiai gimtadieniuose neapsieinama ir be mažojo chuligano, kuris norėtų būti visų dėmesio centre, kuris nemoka pralaimėti ir norėtų viską nusiaubti, ką kiti vaikai tuo metu stato ar konstruoja. Taip pat dar dažniausiai atsiranda ir šventės klounas, kuris iš didelio susijaudinimo pradeda elgtis kaip beprotis, kad tik kitiems paliktų įspūdį, dėl ko bet kokie žaidimai tampa neįmanomi.

Abiem atvejais mandagios instrukcijos ir viltingi raginimai neduoda jokios naudos. Čia padės tik vienas vienintelis dalykas – pertrauka. Sučiupkite padaužą, nusiveskite jį į kitą kambarį ir ten kartu su juo praleiskite kelias minutes. Paaiškinkite jam, kad tai nėra bausmė, tiesiog jam reikia šiek tiek laiko nusiraminimui, o vėliau jis vėl galės su visais kartu žaisti.

Ne visur viskas leidžiama

Labai svarbu, kad tėvai bendraudami su svetimais vaikais pasikliautų savimi. Nebūsite per griežti ar nervingi, jeigu sudrausminsite į svečius atėjusį vaiką, kuris su purvinais batais laksto per kilimą ar net minkštus baldus. O jeigu tas vaikas pradeda aiškinti, kad jo namuose tai leidžiama, turite ramiai jam paaiškinti, kad jūsiškiuose namuose taip niekas nedaro. Vaikai jau nuo ketverių metrų ar dar anksčiau supranta, kad skirtingose šeimose galioja skirtingos taisyklės, ir gali puikiai su šia tvarka susitaikyti.

Tėvų pilietinės drąsos prireikia ir tada, kai jie tampa liudininkais, kaip kiti vaikai ar paaugliai priekabiauja prie silpnesnio vaiko ar jam grasina, net jeigu tame nedalyvauja jūsų atžala. Vaikai ir paaugliai turi suprasti, kad suaugusieji tokių dalykų nepraleis pro akis ir nepraeis pro šalį. Nieko baisaus, net jeigu kartais įsikišite be reikalo, vien todėl, kad neteisingai supratote situaciją.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: nerealiai smagūs žaidimai su ledukais

Šilti orai lepina mus saulės šiluma ir malonia akims žaluma. Vis daugiau laiko praleidžiame lauke.

Kaip susikalbėti su vaikais? Knygų TOP 5

Kaip susikalbėti su vaikais? Ar svarbu tenkinti visus jų pageidavimus, kad mažieji galėtų jaustis laimingi ? Kokie iššūkiai kyla auginant paauglį ir kaip juos įveikti? Kaip išugdyti tarpusavio pagarbą ir pasitikėjimą?

Psichologė – apie vaikus ir nuogumą: ko turi nepamiršti tėvai

Augant mažyliui, tėvai susiduria su vis įvairesniais klausimais – vaikui ima rūpėti, kaip jis atrodo, kaip atrodo kiti, kaip jis rengiasi ir kas slepiasi po skirtingų lyčių rūbais.

5 patarimai, kaip užauginti genijų

Kiekvieno vaiko tėvai norėtų, kad užaugęs jis būtų protingas ir sumanus, kad jį lydėtų sėkmė asmeniniame bei profesiniame gyvenime. Kaip padėti vaikui tai pasiekti.

Kuriant gerus santykius su vaiku tėvams svarbu laikytis trijų pagrindinių taisyklių

Atrodo, kad gimus vaikui tas abipusis santykis tiesiog užgimsta savaime.

Ar tikrai paklusnus vaikas geriau už neklausantį tėvų: psichologės komentaras

Vienas vaikas auga paklusnus, kitas nelabai. Vieno elgesiu darželio auklėtojos ir mokytojai džiaugiasi, kito – nelabai. Ar vaiko paklusnumas yra prigimtinis ar įgytas? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Psichologė – apie vaiko elgesį, kuris priverčia tėvus raudonuoti (1)

Skaitytojos atsiųstas klausimas inspiravo psichologę Daivą Čeponienę išsamiai pamąstyti, kur yra riba tarp nekaltos vaiko nuomonės išsakymo ir patyčių, kurios skaudina kitą.

Teo ir Ieva pristato: lavinantys užsiėmimai, kurie išmokys vaiką raidžių

Raidės - tai neatsiejama mūsų pasaulio dalis. Su jomis susiduriame kiekvieną dieną. Lygiai taip pat ir vaikai. Nors vieningos nuomonės, kada pradėti savo vaiką mokyti raidžių nėra, manau, yra labai svarbu nepraleisti momento, kai vaikas pradeda jomis domėtis.

Skatindami vaikus domėtis įvairiomis veiklomis, padėsime atsiskleisti jų gabumams

Šiandien, kai virtuali realybė taip vilioja, vaikų interesų spektras dažnai tik ja ir apsiriboja.

Neringa Čereškevičienė: visi vaikai iš prigimties talentingi

Daugeliui Lietuvos žmonių charizmatiškosios Neringos Čereškevičienės pristatinėti nereikia: ji jau daugiau nei du dešimtmečius gyvuojančio projekto vaikams ir ne vaikams „Telebimbam" įkūrėja ir siela.

Kodėl aš mokysiu savo dukrą drąsos, o ne tobulumo

Moteris nuo mažens moko būti geromis, mylinčiomis, kantriomis, dėmesingomis, mandagiomis, rūpestingomis, švelniomis ir mielomis.

Gabija Vitkevičiūtė: vaikams skaitome kiekvieną dieną

Mama, žurnalistė, komunikacijos specialistė, rašytoja Gabija Vitkevičiūtė yra iš tų moterų, kurias taip ir norisi apibūdinti: veikli. Ar veiklios moters dienoje užtenka laiko paskaityti knygą, skaityti su vaikais?

Kodėl mes taip dažnai supykstame ant savo vaikų

Pakalbėkime apie tai, kaip nepykti ant vaiko. Šis klausimas labai aktualus daugumai tėvų.

Siūloma mamadienius bei tėvadienius skirti ir vieno vaiko tėvams (3)

Ir vieną vaiką auginantiems tėvams siūlomas papildomas laisvadienis.

Iš pirmų lūpų – apie lietuvės gyvenimą ir vaikų auginimą Prancūzijoje (3)

Žurnalistė Goda jau 12 metų gyvena ir dirba Paryžiuje. Ten gimė ir jos Ieva (6 m.). Apie prancūzišką gyvenimo būdą, vaikų auklėjimą prirašyta begalė knygų ir straipsnių, o kaip jaučiasi besilaukianti, o vėliau viena auginanti vaikelį lietuvė? Pasakojimas – iš pirmų lūpų.