Ar reikia drausminti svetimą vaiką, kai jis netinkamai elgiasi

 (80)
Joriui tik ketveri ir jis yra tikras vaikų žaidimų aikštelės siaubas. Berniukas yra pagarsėjęs smėlio formelių vagis ir žino, kaip įgyvendinti savo norus pasitelkus mažyčius kumštukus.
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Berniuko motina atlaidžiai žvelgia į savo atžalą, kai jis tuo metu iš trimetės Godos atima kastuvėlį ir juo pasemtą smėlį užpila mergaitei tiesiai ant galvos. Dabar pratrūksta Godos mama, kuri iki šiol dar šiaip ne taip tvardėsi. Ji energingai griebia kaltininką, griežtai išbara jį ir sugrąžina dukrai iš jos paimtą žaislą. Dabar prilekia Jorio mama ir supykusi šaukia: „Kaip jūs drįstate liesti mano sūnų!" Taip prasideda tikras karas smėlio dėžėje.

Ar galima barti svetimą vaiką?

Nustatyti ribas savo vaikui – tai nėra taip jau lengva. Dar sudėtingiau, jeigu tai tenka padaryti svetimam vaikui. Ar galima barti svetimą vaiką? Sučiupti jį už rankos, kai jis jūsų atžalai rauna plaukus?

Vienos taisyklės šiam atvejui nėra. Vertėtų atsižvelgti į situaciją. Jeigu, pavyzdžiui, jūsų vaikas nesijaučia blogai, kai jo žaislas trumpam atsiduria kito rankose, nereikia nieko net sakyti. Vis dėlto, jeigu jūsų atžala verkia ir tarp mažųjų kyla konfliktas, pirmiausia reiktų kreiptis į asmenį, kuris yra atsakingas už tą svetimą vaiką. Paprašykite tos kitos mamos pagalbos ir pridurkite, kad tokiose situacijose niekada nesijaučiate užtikrintai. „Ką dabar mes galime padaryti?" – šis klausimas yra draugiškas kvietimas mažojo neklaužados mamai įsitraukti į situacijos sprendimą.

Smėlio dėžėje galioja džiunglių įstatymai

Vis dėlto, jeigu pastebite, kad susidūrėte su karingu įsikišimo į vaikų konfliktą priešininku, turite veikti, nes maži vaikai nesutarimų patys išspręsti dar nemoka. Smėlio dėžėje galioja džiunglių įstatymai – laimi stipresnis. Kadangi ši patirtis nei stipresniajam, nei silpnesniajam pedagogine prasme nėra labai vertinga, privalo įsikišti suaugusieji. Galima agresyvųjį vaiką, kai jis užsipuola jūsų atžalą, tvirtai suimti už rankos arba iš jo draugiškai, bet ryžtingai, paimti žaislą, kuris jam nepriklauso. Tuo pat metu reiktų paaiškinti, kad galima žaisti su svetimu žaislu, jeigu prieš tai atsiklausiama teisėto jo savininko. O savam vaikui galima pasakyti, kad gražiausia būtų žaisti kartu ir dalintis žaislais.

Mažieji vaikų gimtadienių chuliganai

Kita situacija, kai tėvai susiduria su kitų vaikų nepageidaujamu elgesiu, yra klasikinis vaikų gimtadienis. Kad per tokią šventę siaučiama ir triukšmaujama, tai aišku. Tačiau dažniausiai gimtadieniuose neapsieinama ir be mažojo chuligano, kuris norėtų būti visų dėmesio centre, kuris nemoka pralaimėti ir norėtų viską nusiaubti, ką kiti vaikai tuo metu stato ar konstruoja. Taip pat dar dažniausiai atsiranda ir šventės klounas, kuris iš didelio susijaudinimo pradeda elgtis kaip beprotis, kad tik kitiems paliktų įspūdį, dėl ko bet kokie žaidimai tampa neįmanomi.

Abiem atvejais mandagios instrukcijos ir viltingi raginimai neduoda jokios naudos. Čia padės tik vienas vienintelis dalykas – pertrauka. Sučiupkite padaužą, nusiveskite jį į kitą kambarį ir ten kartu su juo praleiskite kelias minutes. Paaiškinkite jam, kad tai nėra bausmė, tiesiog jam reikia šiek tiek laiko nusiraminimui, o vėliau jis vėl galės su visais kartu žaisti.

Ne visur viskas leidžiama

Labai svarbu, kad tėvai bendraudami su svetimais vaikais pasikliautų savimi. Nebūsite per griežti ar nervingi, jeigu sudrausminsite į svečius atėjusį vaiką, kuris su purvinais batais laksto per kilimą ar net minkštus baldus. O jeigu tas vaikas pradeda aiškinti, kad jo namuose tai leidžiama, turite ramiai jam paaiškinti, kad jūsiškiuose namuose taip niekas nedaro. Vaikai jau nuo ketverių metrų ar dar anksčiau supranta, kad skirtingose šeimose galioja skirtingos taisyklės, ir gali puikiai su šia tvarka susitaikyti.

Tėvų pilietinės drąsos prireikia ir tada, kai jie tampa liudininkais, kaip kiti vaikai ar paaugliai priekabiauja prie silpnesnio vaiko ar jam grasina, net jeigu tame nedalyvauja jūsų atžala. Vaikai ir paaugliai turi suprasti, kad suaugusieji tokių dalykų nepraleis pro akis ir nepraeis pro šalį. Nieko baisaus, net jeigu kartais įsikišite be reikalo, vien todėl, kad neteisingai supratote situaciją.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: netradicinė tapyba patiks įvairaus amžiaus vaikams

Vaikui kūryba – ne šiaip žaidimas ar pramoga, bet ir svarbus mokomasis procesas.

Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.

Vaikas turi nematomą draugą: psichologės patarimai tėvams

Vaikas užsidaro kambaryje ir su kažkuo kalbasi. Pradeda verkti, kai automobilyje prisėdate šalia, nes... prispaudėte draugą. Kodėl vaikas susikūrė nematomą bičiulį? Kaip reaguoti? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kaimo vaikai „įlindę“ į kompiuterius, nes jiems trūksta gyvo bendravimo

Kad miesto vaikai vasaromis vyksta stovyklauti į kaimą, rodos, yra įprasta, tačiau, kad kaimo vaikams tai pasirodys neįprasta, to nesitikėjome, – taip pasakoja penktus metus iš eilės į stovyklas kaimo vaikus kviečianti teatro „Teatriukas“ įkūrėja ir stovyklos vadovė Dalia Mikoliūnaitė.

Teo ir Ieva pristato: 3 smagūs žaidimai su tualetinio popieriaus ritinėliais

Orui pasitaisius ne į gerąją pusę, skubame su jumis pasidalinti itin paprastais užsiėmimais su vaikais namuose. Juk antradienis gali būti ir linksmadienis!

Teo ir Ieva pristato: citrinų ugnikalnis, kuris nustebins net visko mačiusius (1)

Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų mažylis tyrinėja jį supantį pasaulį. Jam viskas nauja, nepažinta, viskas domina ir vilioja, o kartais gal ir baugina.

Kaip pagirti vaiką, kad tai duotų naudos, o nebūtų tušti žodžiai

Mes vis dar per dažnai kritikuojame savo vaikus ir per retai juos giriame. Tokias išvadas daro šiuolaikinių tėvų auklėjimo metodus nagrinėjantys psichologai. Tačiau girti irgi reikia mokėti, antraip tai tebus tušti žodžiai.

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Trys smagūs žaidimai vaikams lauke

Kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų nuobodus, galima pažaisti. Vaikutis čiupinėdamas, vartydamas rankytėse įvairių formų daiktus lavina smulkiąją motoriką, o dėliodamas miško radinius į krūveles - dar ir mąstymą.

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.