Ar tikrai geriau vaiką pradėti leisti į darželį pavasarį, o ne rudenį?

 (6)
Ar verta vaiką pradėti leisti į vaikų lopšelį darželį ne rudenį, kaip įprasta, o pavasarį? Šį tėvams rūpimą klausimą aptariame su patyrusia pedagoge.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Skaitytoja klausia:

„Sveiki, auginu 2 metų ir 6 mėnesių sūnų. Labai norėčiau pavasarį jį pradėti leisti į darželį. Kodėl būtent pavasarį? Nes esu girdėjusi, kad pradėję lankyti darželį vaikai mažiau serga, negu rudenį. Be to, naujokų pavasarį nebūna tiek, kiek rugsėji. Norėčiau paklausti pedagogų, ar tai yra tiesa? Kokia būtų jų patirtis ir dar kitas klausimas - ką turiu padaryti iki rudens? Gal laikytis rėžimo kitokio, negu įprasta, ką kalbėti sūnui apie tai, kas jo laukia?".

Atsako Vilniaus Šilagėlės vaikų darželio ikimokyklinio ugdymo pedagogė Agnė Ručinskaitė.

Pradėdami galvoti apie vaiko leidimą į darželį, tėveliai susiduria su daugybe klausimų, kurie sukelia nerimą. Tokioms emocijoms įtakos turi ir atsiskyrimas su vaiku ilgesniam laikui, kurio iki tol nebuvo. Natūralu, jog kyla klausimas - kuomet geriau pradėti leisti vaikutį į darželį?

Kalbant apie tai, ar metų sezonas turi įtakos vaikų sergamumui, vienareikšmio atsakymo nėra. Labai priklauso ir nuo paties vaikučio sveikatos būklės, kadangi tiek rudenį, tiek pavasarį žmonių sergamumas statistiškai padidėja dėl plintančių ligų.

Žinoma, rudenį labiau plinta tokios ligos kaip peršalimas, kankinantis skaudančia gerkle, sloga bei kosuliu. Taip pat virusinės ligos. Pavasarį, bundant gamtai, labiau pasireiškia kvėpavimo takų ligos, kurias dažnai sukelia alergijos. Tad jeigu vaikutis nėra alergiškas ir neserga tam tikromis kvėpavimo takų ligomis, darželį gali pradėti lankyti ir pavasarį.

Tiesa, pavasario metu darželiuose naujokų pasitaiko rečiau, todėl šis metas pradėti lankyti darželį yra pakankamai palankus emociniu atžvilgiu. Visų pirma todėl, jog kiti grupės vaikučiai jau darželyje bus apsipratę. Tai reiškia, jog kiti vaikučiai jau atsisveikina su tėveliais noriai ir su gera nuotaika.

Visiškai normalu, jog tik ką pradėjęs lankyti darželį vaikas pareiškia, kad nenori pasilikti. Juk pasikeičia vaiko aplinka, žmonės, dienos ritmas. Vaikas yra įpratęs nuolat būti su tėveliais, todėl nevertėtų tikėtis, jog atkeliavęs į darželį jau nuo pirmosios dienos jis noriai atsisveikins ir visu pajėgumu ners į darželio gyvenimą, įsitrauks į veiklas. Tam gali prireikti truputėlio laiko, kol vaikutis suvoks kur pateko, pažins aplinką bei jį supančius žmones.

Planuojant pradėti lankyti darželį, patartina su vaiku kalbėti apie jo laukiančius pasikeitimus. Reikia stengtis vaiką nuteikti kuo pozityviau, jog atėjus į darželį jam būtų kuo mažiau streso.
Agnė RUČINSKAITĖ

Planuojant pradėti lankyti darželį, patartina su vaiku kalbėti apie jo laukiančius pasikeitimus. Reikia stengtis vaiką nuteikti kuo pozityviau, jog atėjus į darželį jam būtų kuo mažiau streso. Svarbiausias dalykas yra nemeluoti vaikui, nes tokiu atveju galite prarasti vaikučio pasitikėjimą, o tai jam sukeltų baimę bei kitas negatyvias emocijas, kurių siekiame išvengti.

Kalbant su vaiku galima pasakoti tokius dalykus, jog mamytei ir tėveliui reikia į eiti į darbelį, todėl jam reikės eiti į darželį. Papasakoti vaikui, jog ten jo lauks daug kitų vaikučių, su kuriais jis galės kartu žaisti ir smagiai leisti laiką bei panašius dalykus.

Dėl dienos režimo keitimo rekomenduotumėme pasikonsultuoti individualiai su būsima auklėtoja, kuri jus supažindins su darželyje esama tvarka. Tuomet žinosite, ar verta ką nors keisti, o galbūt jūsų įprastas dienos ritmas pakankamai panašus į pasirinkto darželio, tokiu atveju nieko keisti nereikės. Jeigu vaikas yra labai išrankus maistui, galite pasiteirauti, koks yra darželyje teikiamas racionas ir pabandyti pratinti vaikutį valgyti tai, kas yra įtraukta į darželio meniu. Pavyzdžiui, per pusryčius valgyti košę, per pietus - sriubą, mėsą/žuvį bei daržoves ir t.t.

Aptarėme pagrindinius aspektus, ką turi žinoti į darželį vaiką išleisiantys tėvai, tačiau kuomet yra tinkamiausias laikas - nuspręsite jūs. Svarbiausia yra nepamiršti, jog reikia atsižvelgti į vaiko poreikius ir pradėti lankyti darželį tuomet, kada vaikui yra palankiausia.

Jeigu turite klausimų pedagogams, rašykite mums el.p. tavovaikas@delfi.lt.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?

Ką apie vaiką pasako itin didelis jo plepumas: psichologės komentaras

Sako, kad vaikai išmokę kalbėti mėgaujasi naujuoju gebėjimu ir niekaip negali nutilti. Jie kalba, čiauška, neleisdami prasižioti suaugusiesiems. Kartais vaikų plepumas ima varginti suaugusius. Kodėl mažieji tiek daug kalba?

Psichologė: ką tėvams apie vaiką gali atskleisti jo piešiniai

Dauguma vaikų mėgsta piešti ir tai pradeda daryti gana anksti.

10 svarbiausių principų, kaip įrengti saugius ir patogius vaikams namus

Naujas tyrimas rodo, jog tėvai, auginantys vaikus, svajoja apie erdvias drabužines, tačiau artimiausių darbų sąraše – dėžės žaislams, džiovyklos rūbams ir talpos daiktams susidėti.

Emocinis intelektas – kuo jis svarbus ir kaip jį ugdyti

Išgirdus žodį intelektas, klausimų dėl jo reikšmės nebekyla. O štai emocinis intelektas verčia stabtelėti ir susimąstyti – kas tai ir kodėl jį raginama lavinti nuo pat mažumės, kodėl apie jį kalbama vis dažniau.

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo (2)

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.