Būkite žmonės, neverskite to daryti vaikų

 (11)
„Lenk medį, kol jaunas“. Taip, yra tokia lietuvių liaudies patarlė, tačiau nesupraskite jos paraidžiui, kai kalbame apie vaikų auklėjimą. Vaikų nereikia nei „perlaužti“, nei versti kažką daryti. Su jais reikia kalbėtis ir tartis.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

10 dalykų, ko negalima versti daryti vaikų.

1. Versti per prievartą valgyti

Nors yra normos, kiek tam tikro amžiaus vaikas turėtų suvalgyti, visi vaikai skirtingi. Ir patikėkite, tegul geriau vaikas bus šiek tiek alkanas, nei permaitintas. Jeigu versite vaiką valgyti, jis gali visiškai prarasti susidomėjimą maistu, o ateityje gali išsivystyti valgymo sutrikimo problemų!

2. Eiti prieš savo prigimtį

Priimkite vaiką tokį, koks jis yra. Jeigu jis ramus ir drovus, neverskite jo aktyviai bendrauti. Jeigu mažylis aktyvus ir judrus, neverskite jo ramiai sėdėti. Tai prieštarauja jo prigimčiai. Ir tuo nieko nepasieksite.

Būkite žmonės, neverskite to daryti vaikų
© Adobe Stock

3. Apgaudinėti

Net nekalto melo („Pasakyk, kad manęs nėra namuose!") vertėtų vengti. Juk mažylis gali lengvai priprasti prie melo ir bėgant laikui pradės meluoti net jums.

Būkite žmonės, neverskite to daryti vaikų
© Shutterstock

4. Reikalauti atleidimo be paaiškinimo

Prieš reikalaudami vaiko atsiprašyti, būtinai jam paaiškinkite, už ką jis turi atsiprašyti. Juk mes ne šiaip sau norime išgauti mechaninį „atleisk", bet kad ir vaikas suprastų savo neteisingą poelgį.

5. Su visais sveikintis

„Nagi, pasisveikink!", „Greitai sakyk „Sveiki!" – panašias frazes galime išgirsti iš mamų, primygtinai reikalaujančių, kad atžala mandagiai elgtųsi su kažkokia teta. O vaikas tuo metu tyli kaip žuvis ir slepiasi už mamos. Vaikas gali žodžiais nepasakyti, tačiau žvilgsniu ar šypsena pasisveikinti su žmogumi. Kai būsite vieni, paaiškinkite jam, kodėl vertėtų pasisveikinti. Tegul jis pats to nori.

Būkite žmonės, neverskite to daryti vaikų
© Shutterstock

6. Draugauti

Jūsų vaikas neturi draugauti su jūsų geriausios draugės vaiku! Leiskite jam draugauti su tuo, su kuo jis pats nori. Jeigu jums nepatinka jūsų vaiko naujas draugas, elkitės išmintingai – dažniau kvieskite jį į svečius!

Būkite žmonės, neverskite to daryti vaikų
© Shutterstock

7. Kardinaliai keisti įpročius

Naujų dalykų vaiką mokykite pamažu. Neįmanoma be streso atpratinti nuo čiulptuko ar per vieną vakarą pripratinti eiti miegoti devintą vakaro, jeigu prieš tai jis eidavo 23 val.

8. Bausti maistu ar kategoriškai uždrausti tam tikrus produktus

Uždraustas vaisius saldus. Nereikalaukite, kad vaikas ramiai praeitų pro kalną saldainių, padėtų matomiausioje virtuvės vietoje. Tiesiog nepirkite tų produktų, kuriuos norite riboti, kad net nekiltų pagunda juos valgyti.

9. Likti nakvoti ten, kur jam nepatinka

Jeigu yra tokia galimybė, tai geriau paprašykite močiutę pernakvoti pas jus, užuot vertę nenorintį vaiką miegoti pas ją.

Būkite žmonės, neverskite to daryti vaikų
© Shutterstock

10. Įgyvendinti savo nerealizuotas svajones

Nuolatinės nesėkmės ugdo nevykėlio kompleksą. Jeigu vaikui nesiseka groti fortepijonu, tuo labiau, jeigu visiškai nepatinka juo groti, galbūt vertėtų jam pasiūlyti kitą užsiėmimą? Leiskite vaikui pačiam rinktis, o ne siūlykite tą užsiėmimą ar veiklą, kurią norėtumėte rinktis jūs. Tegul jūsų nerealizuotos svajonės būna praeitis. Nepirškite to vaikui.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?

Psichologė J.Baltuškienė: patenkinus vaiko poreikius, krizių galima išvengti

Skirtingais vaiko amžiaus tarpsniais formuojasi vis kitos savybės, atsiranda naujų poreikių, daugėja norų. Kaip jų neužslopinti, kad vaikas augtų pasitikintis savimi ir kitais, iniciatyvus ir savarankiškas, mokėtų atpažinti savo jausmus ir juos reikšti?

Teo ir Ieva pristato: nerealiai smagūs žaidimai su ledukais

Šilti orai lepina mus saulės šiluma ir malonia akims žaluma. Vis daugiau laiko praleidžiame lauke.

Kaip susikalbėti su vaikais? Knygų TOP 5

Kaip susikalbėti su vaikais? Ar svarbu tenkinti visus jų pageidavimus, kad mažieji galėtų jaustis laimingi ? Kokie iššūkiai kyla auginant paauglį ir kaip juos įveikti? Kaip išugdyti tarpusavio pagarbą ir pasitikėjimą?

Psichologė – apie vaikus ir nuogumą: ko turi nepamiršti tėvai

Augant mažyliui, tėvai susiduria su vis įvairesniais klausimais – vaikui ima rūpėti, kaip jis atrodo, kaip atrodo kiti, kaip jis rengiasi ir kas slepiasi po skirtingų lyčių rūbais.

Taisyklės, kurias privalo žinoti tėvai prieš gimstant antram vaikui (1)

Dvejų metų berniukui mama ir tėtis dažnai pasakojo, kad greitai turės sesę. O mažylis džiugiai glostė ir bučiavo vis didėjantį mamos pilvą. Laukė sesės. Tačiau nuo pirmų jos gyvenimo dienų prasidėjo didysis maištas ir bėdos: nemiga, nervinis kosulys...

5 patarimai, kaip užauginti genijų

Kiekvieno vaiko tėvai norėtų, kad užaugęs jis būtų protingas ir sumanus, kad jį lydėtų sėkmė asmeniniame bei profesiniame gyvenime. Kaip padėti vaikui tai pasiekti.

Kuriant gerus santykius su vaiku tėvams svarbu laikytis trijų pagrindinių taisyklių

Atrodo, kad gimus vaikui tas abipusis santykis tiesiog užgimsta savaime.

Ar tikrai paklusnus vaikas geriau už neklausantį tėvų: psichologės komentaras

Vienas vaikas auga paklusnus, kitas nelabai. Vieno elgesiu darželio auklėtojos ir mokytojai džiaugiasi, kito – nelabai. Ar vaiko paklusnumas yra prigimtinis ar įgytas? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Psichologė – apie vaiko elgesį, kuris priverčia tėvus raudonuoti (1)

Skaitytojos atsiųstas klausimas inspiravo psichologę Daivą Čeponienę išsamiai pamąstyti, kur yra riba tarp nekaltos vaiko nuomonės išsakymo ir patyčių, kurios skaudina kitą.

Teo ir Ieva pristato: lavinantys užsiėmimai, kurie išmokys vaiką raidžių

Raidės - tai neatsiejama mūsų pasaulio dalis. Su jomis susiduriame kiekvieną dieną. Lygiai taip pat ir vaikai. Nors vieningos nuomonės, kada pradėti savo vaiką mokyti raidžių nėra, manau, yra labai svarbu nepraleisti momento, kai vaikas pradeda jomis domėtis.

Skatindami vaikus domėtis įvairiomis veiklomis, padėsime atsiskleisti jų gabumams

Šiandien, kai virtuali realybė taip vilioja, vaikų interesų spektras dažnai tik ja ir apsiriboja.

Neringa Čereškevičienė: visi vaikai iš prigimties talentingi

Daugeliui Lietuvos žmonių charizmatiškosios Neringos Čereškevičienės pristatinėti nereikia: ji jau daugiau nei du dešimtmečius gyvuojančio projekto vaikams ir ne vaikams „Telebimbam" įkūrėja ir siela.