Būkite žmonės, neverskite to daryti vaikų

 (11)
„Lenk medį, kol jaunas“. Taip, yra tokia lietuvių liaudies patarlė, tačiau nesupraskite jos paraidžiui, kai kalbame apie vaikų auklėjimą. Vaikų nereikia nei „perlaužti“, nei versti kažką daryti. Su jais reikia kalbėtis ir tartis.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

10 dalykų, ko negalima versti daryti vaikų.

1. Versti per prievartą valgyti

Nors yra normos, kiek tam tikro amžiaus vaikas turėtų suvalgyti, visi vaikai skirtingi. Ir patikėkite, tegul geriau vaikas bus šiek tiek alkanas, nei permaitintas. Jeigu versite vaiką valgyti, jis gali visiškai prarasti susidomėjimą maistu, o ateityje gali išsivystyti valgymo sutrikimo problemų!

2. Eiti prieš savo prigimtį

Priimkite vaiką tokį, koks jis yra. Jeigu jis ramus ir drovus, neverskite jo aktyviai bendrauti. Jeigu mažylis aktyvus ir judrus, neverskite jo ramiai sėdėti. Tai prieštarauja jo prigimčiai. Ir tuo nieko nepasieksite.

Būkite žmonės, neverskite to daryti vaikų
© Adobe Stock

3. Apgaudinėti

Net nekalto melo („Pasakyk, kad manęs nėra namuose!") vertėtų vengti. Juk mažylis gali lengvai priprasti prie melo ir bėgant laikui pradės meluoti net jums.

Būkite žmonės, neverskite to daryti vaikų
© Shutterstock

4. Reikalauti atleidimo be paaiškinimo

Prieš reikalaudami vaiko atsiprašyti, būtinai jam paaiškinkite, už ką jis turi atsiprašyti. Juk mes ne šiaip sau norime išgauti mechaninį „atleisk", bet kad ir vaikas suprastų savo neteisingą poelgį.

5. Su visais sveikintis

„Nagi, pasisveikink!", „Greitai sakyk „Sveiki!" – panašias frazes galime išgirsti iš mamų, primygtinai reikalaujančių, kad atžala mandagiai elgtųsi su kažkokia teta. O vaikas tuo metu tyli kaip žuvis ir slepiasi už mamos. Vaikas gali žodžiais nepasakyti, tačiau žvilgsniu ar šypsena pasisveikinti su žmogumi. Kai būsite vieni, paaiškinkite jam, kodėl vertėtų pasisveikinti. Tegul jis pats to nori.

Būkite žmonės, neverskite to daryti vaikų
© Shutterstock

6. Draugauti

Jūsų vaikas neturi draugauti su jūsų geriausios draugės vaiku! Leiskite jam draugauti su tuo, su kuo jis pats nori. Jeigu jums nepatinka jūsų vaiko naujas draugas, elkitės išmintingai – dažniau kvieskite jį į svečius!

Būkite žmonės, neverskite to daryti vaikų
© Shutterstock

7. Kardinaliai keisti įpročius

Naujų dalykų vaiką mokykite pamažu. Neįmanoma be streso atpratinti nuo čiulptuko ar per vieną vakarą pripratinti eiti miegoti devintą vakaro, jeigu prieš tai jis eidavo 23 val.

8. Bausti maistu ar kategoriškai uždrausti tam tikrus produktus

Uždraustas vaisius saldus. Nereikalaukite, kad vaikas ramiai praeitų pro kalną saldainių, padėtų matomiausioje virtuvės vietoje. Tiesiog nepirkite tų produktų, kuriuos norite riboti, kad net nekiltų pagunda juos valgyti.

9. Likti nakvoti ten, kur jam nepatinka

Jeigu yra tokia galimybė, tai geriau paprašykite močiutę pernakvoti pas jus, užuot vertę nenorintį vaiką miegoti pas ją.

Būkite žmonės, neverskite to daryti vaikų
© Shutterstock

10. Įgyvendinti savo nerealizuotas svajones

Nuolatinės nesėkmės ugdo nevykėlio kompleksą. Jeigu vaikui nesiseka groti fortepijonu, tuo labiau, jeigu visiškai nepatinka juo groti, galbūt vertėtų jam pasiūlyti kitą užsiėmimą? Leiskite vaikui pačiam rinktis, o ne siūlykite tą užsiėmimą ar veiklą, kurią norėtumėte rinktis jūs. Tegul jūsų nerealizuotos svajonės būna praeitis. Nepirškite to vaikui.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.

Vaikas turi nematomą draugą: psichologės patarimai tėvams

Vaikas užsidaro kambaryje ir su kažkuo kalbasi. Pradeda verkti, kai automobilyje prisėdate šalia, nes... prispaudėte draugą. Kodėl vaikas susikūrė nematomą bičiulį? Kaip reaguoti? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kaimo vaikai „įlindę“ į kompiuterius, nes jiems trūksta gyvo bendravimo

Kad miesto vaikai vasaromis vyksta stovyklauti į kaimą, rodos, yra įprasta, tačiau, kad kaimo vaikams tai pasirodys neįprasta, to nesitikėjome, – taip pasakoja penktus metus iš eilės į stovyklas kaimo vaikus kviečianti teatro „Teatriukas“ įkūrėja ir stovyklos vadovė Dalia Mikoliūnaitė.

Teo ir Ieva pristato: 3 smagūs žaidimai su tualetinio popieriaus ritinėliais

Orui pasitaisius ne į gerąją pusę, skubame su jumis pasidalinti itin paprastais užsiėmimais su vaikais namuose. Juk antradienis gali būti ir linksmadienis!

Teo ir Ieva pristato: citrinų ugnikalnis, kuris nustebins net visko mačiusius (1)

Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų mažylis tyrinėja jį supantį pasaulį. Jam viskas nauja, nepažinta, viskas domina ir vilioja, o kartais gal ir baugina.

Kaip pagirti vaiką, kad tai duotų naudos, o nebūtų tušti žodžiai

Mes vis dar per dažnai kritikuojame savo vaikus ir per retai juos giriame. Tokias išvadas daro šiuolaikinių tėvų auklėjimo metodus nagrinėjantys psichologai. Tačiau girti irgi reikia mokėti, antraip tai tebus tušti žodžiai.

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Trys smagūs žaidimai vaikams lauke

Kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų nuobodus, galima pažaisti. Vaikutis čiupinėdamas, vartydamas rankytėse įvairių formų daiktus lavina smulkiąją motoriką, o dėliodamas miško radinius į krūveles - dar ir mąstymą.

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?