Būkite žmonės, neverskite to daryti vaikų

 (11)
„Lenk medį, kol jaunas“. Taip, yra tokia lietuvių liaudies patarlė, tačiau nesupraskite jos paraidžiui, kai kalbame apie vaikų auklėjimą. Vaikų nereikia nei „perlaužti“, nei versti kažką daryti. Su jais reikia kalbėtis ir tartis.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

10 dalykų, ko negalima versti daryti vaikų.

1. Versti per prievartą valgyti

Nors yra normos, kiek tam tikro amžiaus vaikas turėtų suvalgyti, visi vaikai skirtingi. Ir patikėkite, tegul geriau vaikas bus šiek tiek alkanas, nei permaitintas. Jeigu versite vaiką valgyti, jis gali visiškai prarasti susidomėjimą maistu, o ateityje gali išsivystyti valgymo sutrikimo problemų!

2. Eiti prieš savo prigimtį

Priimkite vaiką tokį, koks jis yra. Jeigu jis ramus ir drovus, neverskite jo aktyviai bendrauti. Jeigu mažylis aktyvus ir judrus, neverskite jo ramiai sėdėti. Tai prieštarauja jo prigimčiai. Ir tuo nieko nepasieksite.

Būkite žmonės, neverskite to daryti vaikų
© Adobe Stock

3. Apgaudinėti

Net nekalto melo („Pasakyk, kad manęs nėra namuose!") vertėtų vengti. Juk mažylis gali lengvai priprasti prie melo ir bėgant laikui pradės meluoti net jums.

Būkite žmonės, neverskite to daryti vaikų
© Shutterstock

4. Reikalauti atleidimo be paaiškinimo

Prieš reikalaudami vaiko atsiprašyti, būtinai jam paaiškinkite, už ką jis turi atsiprašyti. Juk mes ne šiaip sau norime išgauti mechaninį „atleisk", bet kad ir vaikas suprastų savo neteisingą poelgį.

5. Su visais sveikintis

„Nagi, pasisveikink!", „Greitai sakyk „Sveiki!" – panašias frazes galime išgirsti iš mamų, primygtinai reikalaujančių, kad atžala mandagiai elgtųsi su kažkokia teta. O vaikas tuo metu tyli kaip žuvis ir slepiasi už mamos. Vaikas gali žodžiais nepasakyti, tačiau žvilgsniu ar šypsena pasisveikinti su žmogumi. Kai būsite vieni, paaiškinkite jam, kodėl vertėtų pasisveikinti. Tegul jis pats to nori.

Būkite žmonės, neverskite to daryti vaikų
© Shutterstock

6. Draugauti

Jūsų vaikas neturi draugauti su jūsų geriausios draugės vaiku! Leiskite jam draugauti su tuo, su kuo jis pats nori. Jeigu jums nepatinka jūsų vaiko naujas draugas, elkitės išmintingai – dažniau kvieskite jį į svečius!

Būkite žmonės, neverskite to daryti vaikų
© Shutterstock

7. Kardinaliai keisti įpročius

Naujų dalykų vaiką mokykite pamažu. Neįmanoma be streso atpratinti nuo čiulptuko ar per vieną vakarą pripratinti eiti miegoti devintą vakaro, jeigu prieš tai jis eidavo 23 val.

8. Bausti maistu ar kategoriškai uždrausti tam tikrus produktus

Uždraustas vaisius saldus. Nereikalaukite, kad vaikas ramiai praeitų pro kalną saldainių, padėtų matomiausioje virtuvės vietoje. Tiesiog nepirkite tų produktų, kuriuos norite riboti, kad net nekiltų pagunda juos valgyti.

9. Likti nakvoti ten, kur jam nepatinka

Jeigu yra tokia galimybė, tai geriau paprašykite močiutę pernakvoti pas jus, užuot vertę nenorintį vaiką miegoti pas ją.

Būkite žmonės, neverskite to daryti vaikų
© Shutterstock

10. Įgyvendinti savo nerealizuotas svajones

Nuolatinės nesėkmės ugdo nevykėlio kompleksą. Jeigu vaikui nesiseka groti fortepijonu, tuo labiau, jeigu visiškai nepatinka juo groti, galbūt vertėtų jam pasiūlyti kitą užsiėmimą? Leiskite vaikui pačiam rinktis, o ne siūlykite tą užsiėmimą ar veiklą, kurią norėtumėte rinktis jūs. Tegul jūsų nerealizuotos svajonės būna praeitis. Nepirškite to vaikui.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Psichologė I.Daniūnaitė: „Tikėkite vaiku, kai sako, kad buvo skriaudžiamas“

Tyrimų duomenimis, Lietuvoje kas ketvirtas vaikas patiria fizinį smurtą.

Žaidimų pasimatymo diena: patarimai tėvams, kaip ją surengti be jokių žaislų

Sausio 21-ąją Lietuvoje ir pasaulyje bus minima Žaidimų pasimatymų diena, kuomet skirtingos šeimos su vaikais susiburia žaidimams. Kaip organizuoti žaidimų pasimatymus ir kaip jiems pasiruošti, pataria vaikų ankstyvojo ugdymo ir laisvojo žaidimo mokytoja Renata Lazdin.

5 vaikų auginimo klaidos, kurių nelinkim niekam

Iš didelio rašto išeina iš krašto. Taip sako viena patarlė, kuri labai tinka šio mūsų straipsnio apibendrinimui. Aptarsime 5 tėvų elgsenos modelius, kuomet per didelė meilė ima ne juokais kenkti vaikui.

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: apie pusiausvyrą gyvenant su vaikais

Ar gali būti, kad šiuolaikinėje visuomenėje mes per daug sureikšminame vaikų gyvenimus? Kartais net pamiršdami, kad mes, suaugusieji, taip pat gyvenam savus gyvenimus ir atsakingi visų pirma už savo gyvenimą?

Pavargusi mama apšaukia vaiką: psichologės komentaras

Laiške mama prisipažįsta, kad kartais apšaukia savo trejų metų dukrytę. Paskutiniuoju metu ji tapo baili, tad mama sunerimo – gal jos pakeltas balsas yra „kaltas“ dėl dukters baimių?

23 dovanos, kurias įteikus vaikui, jis jas saugos visą gyvenimą (2)

Jeigu svarstote, ką padovanoti savo vaikui, turime jums amžinų, niekada nesenstančių ir visada vertingų, dovanų sąrašą.

Vaiką užklupo „ožiukai“: jums padės šie psichologės patarimai

Keturis vaikus auginanti mama klausia psichologės patarimo, kaip susikalbėti su skirtingo amžiaus vaikais.

Vaikas čiulpia pirštą: psichologės komentaras

Šešerių metų dukterį auginanti mama išbandė įvairius būdus, kad jos mergaitė nebečiulptų piršto, tačiau iki šiol nei vienas nepadėjo. Ką susirūpinusiai mamai patars psichologė?

Ar vaikams vieta prekybos centruose: psichologės atsakymas patiks ne visiems (65)

Žiemą vasarą didžiuosiuose prekybos centruose pilna mamų su vežimėliuose gulinčiais kūdikiais ir jau ūgtelėjusiais vaikais. Ar jos čia turi neatidėliotinų reikalų? Dažniausiai ne, tiesiog leidžia laisvalaikį...

Ką padovanoti vaikui, kuriam diagnozuotas autizmas

Šįkart TavoVaikas.lt redakcija sulaukė trumpo, bet, kaip paaiškėjo iš specialistės atsakymo, daugiasluoksnio klausimo.

Kiek vaikui reikia žaislų: naujojo tyrimo rezultatai pribloškia

Tėvai seniai tai įtarė – per daug žaislų turintys vaikai sunkiau susikaupia, jie mažiau džiaugiasi žaisdami. Tai patvirtino ir tyrimai.

Vaikas nenori eiti į darželį: pataria specialistas (1)

Dvejus metus mergaitė negali priprasti darželyje, o jos elgesį mama apibūdina kaip „nuolatines ašaras ir ožius“. Ką patars specialistas?

Naujas šeimos narys ir pasikeitęs vaiko elgesys: pataria specialistė

Tris vaikus auginanti mama klausia specialistų patarimų, kaip lengviau padėti vyresniesiems vaikams išgyventi „sosto netekimą“. Vilmos Petrikienės atsakymas pravers visoms panašioje situacijose atsidūrusioms šeimoms.

Psichologė: kaip spręsti vaikų tarpusavio konfliktus (1)

Du sūnus auginanti mama jaučiasi patekusi į aklavietę: jos berniukai tarpusavyje tiesiog „pjaunasi“, o bandymai pakeisti elgesį ir santykius iki šiol buvo be rezultatų.

7 klaidos, kurias daro supykę tėvai ir viena auksinė taisyklė, kaip jų vengti

Konflikto su vaiku metu neretai suaugusieji dažnai elgiasi ne tik neracionaliai, bet ir žeidžiančiai. Kokios dažniausios klaidos?