Būkite žmonės, neverskite to daryti vaikų

 (11)
„Lenk medį, kol jaunas“. Taip, yra tokia lietuvių liaudies patarlė, tačiau nesupraskite jos paraidžiui, kai kalbame apie vaikų auklėjimą. Vaikų nereikia nei „perlaužti“, nei versti kažką daryti. Su jais reikia kalbėtis ir tartis.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

10 dalykų, ko negalima versti daryti vaikų.

1. Versti per prievartą valgyti

Nors yra normos, kiek tam tikro amžiaus vaikas turėtų suvalgyti, visi vaikai skirtingi. Ir patikėkite, tegul geriau vaikas bus šiek tiek alkanas, nei permaitintas. Jeigu versite vaiką valgyti, jis gali visiškai prarasti susidomėjimą maistu, o ateityje gali išsivystyti valgymo sutrikimo problemų!

2. Eiti prieš savo prigimtį

Priimkite vaiką tokį, koks jis yra. Jeigu jis ramus ir drovus, neverskite jo aktyviai bendrauti. Jeigu mažylis aktyvus ir judrus, neverskite jo ramiai sėdėti. Tai prieštarauja jo prigimčiai. Ir tuo nieko nepasieksite.

Būkite žmonės, neverskite to daryti vaikų
© Adobe Stock

3. Apgaudinėti

Net nekalto melo („Pasakyk, kad manęs nėra namuose!") vertėtų vengti. Juk mažylis gali lengvai priprasti prie melo ir bėgant laikui pradės meluoti net jums.

Būkite žmonės, neverskite to daryti vaikų
© Shutterstock

4. Reikalauti atleidimo be paaiškinimo

Prieš reikalaudami vaiko atsiprašyti, būtinai jam paaiškinkite, už ką jis turi atsiprašyti. Juk mes ne šiaip sau norime išgauti mechaninį „atleisk", bet kad ir vaikas suprastų savo neteisingą poelgį.

5. Su visais sveikintis

„Nagi, pasisveikink!", „Greitai sakyk „Sveiki!" – panašias frazes galime išgirsti iš mamų, primygtinai reikalaujančių, kad atžala mandagiai elgtųsi su kažkokia teta. O vaikas tuo metu tyli kaip žuvis ir slepiasi už mamos. Vaikas gali žodžiais nepasakyti, tačiau žvilgsniu ar šypsena pasisveikinti su žmogumi. Kai būsite vieni, paaiškinkite jam, kodėl vertėtų pasisveikinti. Tegul jis pats to nori.

Būkite žmonės, neverskite to daryti vaikų
© Shutterstock

6. Draugauti

Jūsų vaikas neturi draugauti su jūsų geriausios draugės vaiku! Leiskite jam draugauti su tuo, su kuo jis pats nori. Jeigu jums nepatinka jūsų vaiko naujas draugas, elkitės išmintingai – dažniau kvieskite jį į svečius!

Būkite žmonės, neverskite to daryti vaikų
© Shutterstock

7. Kardinaliai keisti įpročius

Naujų dalykų vaiką mokykite pamažu. Neįmanoma be streso atpratinti nuo čiulptuko ar per vieną vakarą pripratinti eiti miegoti devintą vakaro, jeigu prieš tai jis eidavo 23 val.

8. Bausti maistu ar kategoriškai uždrausti tam tikrus produktus

Uždraustas vaisius saldus. Nereikalaukite, kad vaikas ramiai praeitų pro kalną saldainių, padėtų matomiausioje virtuvės vietoje. Tiesiog nepirkite tų produktų, kuriuos norite riboti, kad net nekiltų pagunda juos valgyti.

9. Likti nakvoti ten, kur jam nepatinka

Jeigu yra tokia galimybė, tai geriau paprašykite močiutę pernakvoti pas jus, užuot vertę nenorintį vaiką miegoti pas ją.

Būkite žmonės, neverskite to daryti vaikų
© Shutterstock

10. Įgyvendinti savo nerealizuotas svajones

Nuolatinės nesėkmės ugdo nevykėlio kompleksą. Jeigu vaikui nesiseka groti fortepijonu, tuo labiau, jeigu visiškai nepatinka juo groti, galbūt vertėtų jam pasiūlyti kitą užsiėmimą? Leiskite vaikui pačiam rinktis, o ne siūlykite tą užsiėmimą ar veiklą, kurią norėtumėte rinktis jūs. Tegul jūsų nerealizuotos svajonės būna praeitis. Nepirškite to vaikui.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: 3 lavinančios ir linksmos piešimo idėjos su vaikais

TavoVaikas.lt džiaugiasi galėdamas pristatyti naują savo bičiulę – Ievą, tinklaraščio „Ciao_Teo“ autorę, kuri nuo šiol su mumis kas savaitę dalinsis vaiko lavinimo idėjomis.

Kaip ugdyti vaiko atsakingumo jausmą: efektyvūs patarimai tėvams

Yra žodžių, kurie savo svoriu gali prislėgti, o ypač – mažus pečius.

Kaip mažas vaikas pažįsta pasaulį

„Turėtų būti ne iškeliami reikalavimai ir programos, bet paprastai aprašoma vaiko prigimtis. Auklėjimo požiūriai turi savaime išryškėti iš besiformuojančios asmenybės esybės, charakterio esmės“. (Rudolf Steiner)

Atskleidė, kokias prekes vaikams tėvai dažniausiai perka internetu

Šeimai susilaukus kūdikio dažniausiai pasikeičia ne tik gyvenimo ritmas bet ir pirkimo įpročiai bei perkamų prekių krepšelis, kuris keičiasi vaikui augant. Labai didelę laiko dalį užima vaiko priežiūra ir auklėjimas, todėl ne visuomet lieka laisva minutė apsipirkti įprastinėse parduotuvėse.

MAMŲ MUGĖ šiemet paruošė daugybę staigmenų tėvams

Po savaitės „Gariūnų“ verslo parke prasidės tradicinė „Mamų mugė“. Šįkart daugiatūkstantines minias po vienu stogu sukviečiantis renginys bus šiek tiek kitoks. Atsinaujinęs, gerokai ilgesnis, kupinas dovanų ir staigmenų. Kodėl?

Kas nutinka, jei šeimoje tėtis yra itin valdingas ir griežtas

Kaip suprasti, kad vaiko tėtis yra pernelyg valdingas ir kaip tai gali paveikti ilgalaikius vaiko bei tėvo santykius?

Du vaiko amžiaus tarpsniai, kada tėvams sunkiausia rasti kalbą su vaiku

Kalbant apie vaikų amžiaus krizes, ryškiausios yra trejų metų ir paauglystės krizės.

Pavargusi mama: padėkite, baigiu išprotėti nuo savo vaikų (1)

Tris vaikus auginanti mama nerimauja dėl netinkamo jaunesniųjų sūnų elgesio. Pasak jos, išbandyta daug kas: ir ignoruoti, ir gražiai aiškinti, ir pabarti. Kol kas viskas be rezultatų.

Psichologas Vytis Valantinas: ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystės ir barniai – kaip tinkamai reaguoti tėvams

Psichologinės pagalbos vaikui ir šeimai kabineto klinikinis psichologas Vytis Valantinas savo straipsnyje apžvelgia ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystes ir konfliktus bei pataria, kaip į tai reaguoti tėvams.

Kodėl vaikams svarbu išmokti bendradarbiauti

„Aš", „mano", „man"... – tokius nuolat savo vaikų kartojamus pareiškimus dažnai vertiname kaip savarankiškumo bei besiformuojančios individualios asmenybės apraiškas.

Labai paprastas, bet smagus eksperimentas su vaikais

Dviejų vaikučių mama Inga, kurianti tinklaraštį „Mamos diena“ dalijasi smagiu eksperimentu, kurį galima atlikti su vaikais.

Lietuvės patirtis Belgijoje: nuo 2,5 metų – į mokyklą! (3)

Tinklaraščio „Mandriu“ autorė Morta pasakoja savo įspūdžius apie pustrečių metų dukrytės Elijos išleidimą į vaikų darželį (tiksliau – mokyklėlę) Belgijoje.

Dizainerės patarimai, kaip pritaikyti namus padidėjus šeimai

Neretu atveju įsigyjantys būstą žmonės galvoja apie šiandienius poreikius. Vis tik dažnai atsitinka taip, kad gimstant pirmagimiui nėra galimybių greitu metu išsikelti į erdvesnį būstą.

Artėjantį pavasarį lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX kviečia pasitikti kūrybingai

Lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX jau gyvena pavasariniais planais ir svajonėmis ir pristato šiltajam sezonui skirtą įvairiaspalvę kolekciją, dedikuotą Misteriui Kūrybingumui.

Kokio amžiaus vaikui labiau reikia mamos, o kada – tėčio

„Mama!" – ir tik tuomet, kai skruostais rieda ašaros. Nepalyginsi su tuo džiugiu – „Tėti!", kviečiančiu žaidimams. Kodėl mamos reikia tik tuomet, kai skauda, o tėčiai yra geriausi linksmybių draugai?