Drausti ar leisti vaikui žaisti telefonu ir kompiuteriu: pedagogės komentaras

 (1)
Ar trimečiui galima duoti pažaisti išmaniuoju telefonu? Kiek laiko prie kompiuterio gali praleisti pirmokas? Atsakymus į šiuos tėvams rūpimus klausimus aptaria pedagogė Ieva Žiūraitė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vaikų darželio "Šilagėlė" ikimokyklinio ugdymo pedagogės Ievos Žiūraitės komentaras.

Vaikas ir naujausios technologijos

Tikriausiai nerasime šeimos, kuri nebūtų pagalvojusi ar iškėlusi klausimo, nuo kada vaikui pirkti mobilųjį telefoną ar jis reikalingas ugdymo įstaigoje - darželyje, kiek laiko per dieną leisti žaisti žaidimus prie kompiuterio? Tačiau šiais klausimais diskutuojama ne tik šeimose, bet ir mokslo pasaulyje, žiniasklaidoje, valstybiniame lygmenyje.

Įvairūs moksliniai, psichologiniai tyrimai, Amerikos, Kanados pediatrų akademijos teigia, kad kūdikis iki dvejų metukų turi būti atribotas nuo bet kokio kompiuterio, iPad'o, telefono ir televizijos.

Trejų - penkerių metų vaikams įvairūs technologijų prietaisai, turi būti ribojami iki vienos valandos per dieną ir ugdymo įstaigoje - darželyje mobilus telefonas nėra reikalingas. Dėl kelių priežasčių: pirma, visus duomenis įskaitant ir telefono numerį turi įsivedusios auklėtojos, darželio vadovas ir esant reikalui/būtinybei apie vaiką visada yra informuojami tėveliai, arba tėveliai visada gali susisiekti su darželio auklėtoja (vadovu). Antra, ugdymo įtaigoje yra tiek daug veiklų ir užsiėmimų, kad mobilusis telefonas vaikui būtų ir nereikalingas, ir nenaudingas.

Drausti ar leisti vaikui žaisti telefonu ir kompiuteriu: pedagogės komentaras
© Vida Press

Nuo šešerių metų vaikams informacines technologijas riboti galima iki dviejų valandų per dieną. Tačiau jei vaikas be suaugusiojo priežiūros yra nuolat paliekamas prie kompiuterio, iPad'o, išmaniojo telefono ar televizijos, tai gali sukelti rimtų fizinių, socialinių ir psichologinių problemų vaiko vystymuisi.

Antras klausimas, kuris tėveliams neduoda ramybės: ar reikia kontroliuoti, kokius žaidimus žaidžia vaikas? Tyrimais jau nustatyta, kad pernelyg didelis įsitraukimas į žaidimus gali stiprinti vienišumo jausmą ar sukelti psichologinių problemų (pavyzdžiui depresija), didina nerimą, sutrinka dėmesio koncentracija, atsiranda problemiško elgesio užuomazgų.

Drausti ar leisti vaikui žaisti telefonu ir kompiuteriu: pedagogės komentaras
© Vida Press

Žaidimai iškreipia vaiko gebėjimą atskirti tikrovę nuo simuliacijos, o smurtinio pobūdžio žaidimai mažina vaikų jautrumą prievartai ir sustiprina priešiškumą bei agresyvų elgesį. Norint užtikrinti teigiamą žaidimų naudą vaiko ugdymuisi visų pirmą reikalingas pačių tėvų technologinis išprusimas ir tik tada sisteminga, bet ne įkyri priežiūrą ir stebėjimas.

Informacinės technologijos yra šiuolaikinė mūsų gyvenimo dalis ir beveik kiekvienas vaikas turi galimybę jomis naudotis, tiek namie, tiek ugdymo institucijose. Jos stipriai veikia visas vaiko gyvenimo sritis: ugdymą, laisvalaikį, ankstyvus socialinius ryšius ir sveikatą.

Mūsų kaip tėvų ir pedagogų pareiga stebėti ir prižiūrėti, kad visos siūlomos technologijos būtų tarsi papildas vaiko tobulėjimui ir lavinimuisi, neužmirštant knygų skaitymo ir vartymo, gyvos muzikos klausymo, pasivaikščiojimo ar žaidimų lauke, sporto ir gyvo bendravimo su visa šeima ir svarbiausia su vaikais.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Vaiką užklupo „ožiukai“: jums padės šie psichologės patarimai

Keturis vaikus auginanti mama klausia psichologės patarimo, kaip susikalbėti su skirtingo amžiaus vaikais.

Vaikas čiulpia pirštą: psichologės komentaras

Šešerių metų dukterį auginanti mama išbandė įvairius būdus, kad jos mergaitė nebečiulptų piršto, tačiau iki šiol nei vienas nepadėjo. Ką susirūpinusiai mamai patars psichologė?

Ar vaikams vieta prekybos centruose: psichologės atsakymas patiks ne visiems

Žiemą vasarą didžiuosiuose prekybos centruose pilna mamų su vežimėliuose gulinčiais kūdikiais ir jau ūgtelėjusiais vaikais. Ar jos čia turi neatidėliotinų reikalų? Dažniausiai ne, tiesiog leidžia laisvalaikį...

Ką padovanoti vaikui, kuriam diagnozuotas autizmas (1)

Šįkart TavoVaikas.lt redakcija sulaukė trumpo, bet, kaip paaiškėjo iš specialistės atsakymo, daugiasluoksnio klausimo.

Kiek vaikui reikia žaislų: naujojo tyrimo rezultatai pribloškia

Tėvai seniai tai įtarė – per daug žaislų turintys vaikai sunkiau susikaupia, jie mažiau džiaugiasi žaisdami. Tai patvirtino ir tyrimai.

Vaikas nenori eiti į darželį: pataria specialistas (1)

Dvejus metus mergaitė negali priprasti darželyje, o jos elgesį mama apibūdina kaip „nuolatines ašaras ir ožius“. Ką patars specialistas?

Psichologė: kaip spręsti vaikų tarpusavio konfliktus

Du sūnus auginanti mama jaučiasi patekusi į aklavietę: jos berniukai tarpusavyje tiesiog „pjaunasi“, o bandymai pakeisti elgesį ir santykius iki šiol buvo be rezultatų.

7 klaidos, kurias daro supykę tėvai ir viena auksinė taisyklė, kaip jų vengti

Konflikto su vaiku metu neretai suaugusieji dažnai elgiasi ne tik neracionaliai, bet ir žeidžiančiai. Kokios dažniausios klaidos?

TOP 10 žaislų po eglute 2017

Kalėdinės dovanos vaikams – tai kažkas, apie ką jau tikrai galvoja ne tik tėvai, seneliai, bet taip pat krikštatėviai, dėdės ir tetos. Nors šiandien žaislų pasiūla išties yra didžiulė, labai dažnai pritrūkstame idėjų ir minčių, ką padovanoti mažiesiems ir kaip juos nustebinti.

Vaikas klauso tėvų tik pakėlus balsą: kodėl nesiseka susitarti gražiuoju

Pastebėjusi, kad vaikas reaguoja tik į pakeltą toną, mama klausia – ką daryti, kad būtų galima to išvengti ir susitarti su keturmete pavyktų ramiai?

Vaikas išveda iš kantrybės: 10 greičiausių būdų nusiraminti (7)

Auginant vaikus nuobodu niekada nebūna. Gali būti linksma, gali būti lyg įtempto siužeto filme, tačiau nuobodu - niekada. Šiame straipsnyje sužinosime, kaip elgtis mums, tėvams, kai vaikai išveda iš kantrybės. Rėkti ir plūstis - ne išeitis. Pasimokykime tinkamai reaguoti drauge.

Psichologė, muzikantė Eglė Sirvydytė – apie mokymąsi gamtoje be sienų ir lubų

„Kodėl mus gąsdina vaikas lauke? Gal nuskambės labai poetiškai, bet aš savo praktikoje esu pastebėjusi, kad gamta ir buvimas joje daro stebuklus vidiniame pasaulyje", – įsitikinusi psichologė, skautė ir muzikantė Eglė Sirvydytė.

Vaikų darželio auklėtojos turi patarimų tėvams (2)

Nors tėvai yra pagrindiniai vaiko ugdytojai, ugdymo įstaigą lankantys mažyliai didelę dienos dalį praleidžia su pedagogais - mokytojais ar vaikų darželio auklėtojais.

10 požymių, kad auginate išskirtiniais gabumais apdovanotą vaiką (1)

Dauguma tėvelių ir mamyčių mano, kad jų atžala turi išskirtinių talentų, tačiau daugumą vaikų genijais galėtų pavadinti nebent jų pačių tėvai.

Išsiskyrusi mama: pradėjus gyventi su draugu, pasikeitė vaiko elgesys (11)

Išsiskyrusi mama kuria naujus santykius su vyru ir neabejoja, kad draugas myli jos sūnų. Tačiau kai jie apsigyveno drauge, berniuko elgesys pasikeitė į blogąją pusę. Ką patars mamai psichologė?