Drausti ar leisti vaikui žaisti telefonu ir kompiuteriu: pedagogės komentaras

 (1)
Ar trimečiui galima duoti pažaisti išmaniuoju telefonu? Kiek laiko prie kompiuterio gali praleisti pirmokas? Atsakymus į šiuos tėvams rūpimus klausimus aptaria pedagogė Ieva Žiūraitė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vaikų darželio "Šilagėlė" ikimokyklinio ugdymo pedagogės Ievos Žiūraitės komentaras.

Vaikas ir naujausios technologijos

Tikriausiai nerasime šeimos, kuri nebūtų pagalvojusi ar iškėlusi klausimo, nuo kada vaikui pirkti mobilųjį telefoną ar jis reikalingas ugdymo įstaigoje - darželyje, kiek laiko per dieną leisti žaisti žaidimus prie kompiuterio? Tačiau šiais klausimais diskutuojama ne tik šeimose, bet ir mokslo pasaulyje, žiniasklaidoje, valstybiniame lygmenyje.

Įvairūs moksliniai, psichologiniai tyrimai, Amerikos, Kanados pediatrų akademijos teigia, kad kūdikis iki dvejų metukų turi būti atribotas nuo bet kokio kompiuterio, iPad'o, telefono ir televizijos.

Trejų - penkerių metų vaikams įvairūs technologijų prietaisai, turi būti ribojami iki vienos valandos per dieną ir ugdymo įstaigoje - darželyje mobilus telefonas nėra reikalingas. Dėl kelių priežasčių: pirma, visus duomenis įskaitant ir telefono numerį turi įsivedusios auklėtojos, darželio vadovas ir esant reikalui/būtinybei apie vaiką visada yra informuojami tėveliai, arba tėveliai visada gali susisiekti su darželio auklėtoja (vadovu). Antra, ugdymo įtaigoje yra tiek daug veiklų ir užsiėmimų, kad mobilusis telefonas vaikui būtų ir nereikalingas, ir nenaudingas.

Drausti ar leisti vaikui žaisti telefonu ir kompiuteriu: pedagogės komentaras
© Vida Press

Nuo šešerių metų vaikams informacines technologijas riboti galima iki dviejų valandų per dieną. Tačiau jei vaikas be suaugusiojo priežiūros yra nuolat paliekamas prie kompiuterio, iPad'o, išmaniojo telefono ar televizijos, tai gali sukelti rimtų fizinių, socialinių ir psichologinių problemų vaiko vystymuisi.

Antras klausimas, kuris tėveliams neduoda ramybės: ar reikia kontroliuoti, kokius žaidimus žaidžia vaikas? Tyrimais jau nustatyta, kad pernelyg didelis įsitraukimas į žaidimus gali stiprinti vienišumo jausmą ar sukelti psichologinių problemų (pavyzdžiui depresija), didina nerimą, sutrinka dėmesio koncentracija, atsiranda problemiško elgesio užuomazgų.

Drausti ar leisti vaikui žaisti telefonu ir kompiuteriu: pedagogės komentaras
© Vida Press

Žaidimai iškreipia vaiko gebėjimą atskirti tikrovę nuo simuliacijos, o smurtinio pobūdžio žaidimai mažina vaikų jautrumą prievartai ir sustiprina priešiškumą bei agresyvų elgesį. Norint užtikrinti teigiamą žaidimų naudą vaiko ugdymuisi visų pirmą reikalingas pačių tėvų technologinis išprusimas ir tik tada sisteminga, bet ne įkyri priežiūrą ir stebėjimas.

Informacinės technologijos yra šiuolaikinė mūsų gyvenimo dalis ir beveik kiekvienas vaikas turi galimybę jomis naudotis, tiek namie, tiek ugdymo institucijose. Jos stipriai veikia visas vaiko gyvenimo sritis: ugdymą, laisvalaikį, ankstyvus socialinius ryšius ir sveikatą.

Mūsų kaip tėvų ir pedagogų pareiga stebėti ir prižiūrėti, kad visos siūlomos technologijos būtų tarsi papildas vaiko tobulėjimui ir lavinimuisi, neužmirštant knygų skaitymo ir vartymo, gyvos muzikos klausymo, pasivaikščiojimo ar žaidimų lauke, sporto ir gyvo bendravimo su visa šeima ir svarbiausia su vaikais.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Vaikų joga lauke – kūno ir emocijų mankšta, kuri vyksta net ir per lietų

Vaikų joga baloje. Ekstremaliausia ne jiems, o suaugusiems. Taip juokais galima pavadinti užsiėmimus, vykusius Lauko darželio Kauno Ąžuolyno parko pievoje.

Vedamas į darželį vaikas klykia ir priešinasi kaip tik gali: psichologės patarimai (21)

Klausimą parašiusi mama išgyvena labai sunkų laikotarpį: pradėjęs eiti į darželį sūnus sunkiai jame pripranta, o kasdienės ašaros ir riksmai verčia mamą abejoti - vesti jį į darželį bet kokia kaina ar dar palūkėti metus?

Psichologė pataria, kaip susivaldyti, kai norisi aprėkti vaiką ar net jam suduoti (3)

Klinikinė psichologė Milda Lukašonokienė iš VšĮ Psichologinės sveikatos centro savo straipsnyje apžvelgia, kodėl mums, tėvams, neretai būna sunku susitvardyti vaikų akivaizdoje. Ir ką daryti, kad kantrybės užtektų ilgam.

Mano vaikas muša ir skriaudžia kitus: ką man daryti?

4 metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo elgesio: pastabų, kad berniukas netinkamai elgiasi ir skriaudžia kitus, ji girdi kone kasdien. Ką mamai patars specialistas?

Kyla klausimų apie vaikų auginimą? Užduok juos jau dabar ir gauk profesionalų atsakymą

Portalas TAVOVAIKAS.lt drauge su VšĮ Psichologinės sveikatos centru suteikia savo skaitytojams unikalią progą nemokamai pasikonsultuoti su vaikų auklėjimo specialistu. Klausimą galite pateikti anonimiškai, o atsakymą į jį publikuosime portale TAVOVAIKAS.lt.

30 frazių, kurios žemina ir gniuždo vaikus (11)

Kartais tai sakome, nes esame pernelyg pavargę. Kartais - nuliūdę ar įskaudinti. Tačiau nuo šių trisdešimt frazių reiktų susilaikyti ir jų niekada nesakyti saviškiams. Jei norime, kad jie augtų sveiki ir laimingi.

Tėvų klaidos, apie kurias garsiai nekalbame, bet jas dar galima ištaisyti (3)

Noriu pakalbėti apie tai, ką priimta nutylėti. O kaipgi kitaip? Argi galima viso pasaulio akivaizdoje pripažinti savo klaidas? Galima ir reikia, mano manymu.

Kas jums svarbiau: kad vaikas mokėtų skaičiuoti ar kad turėtų draugų? (1)

Įprastai neužduodame sau tokių klausimų. Bet psichologė Giedrė Sujetaitė – Volungevičienė būtent tokį uždavė. Ji svarstė, kokius užsiėmimus svarbiau lankyti ikimokyklinukui: lavinančius skaičiavimo, robotikos ar logikos įgūdžius – ar tuos, kurie ugdo emocinį intelektą.

5 frazės, kurias vaikams sako Montessori pedagogai: išbandykite jas savo namuose (1)

Keliais žodžiais apibendrinti, kas yra Montessori ugdymo sistema, gana sudėtinga. Tai gilaus poveikio švietimo ir vaiko ugdymo filosofija. Tai požiūris į pasaulį.

Nebyli vaikystės tragedija, apie kurią niekas nekalba (6)

Tiesiog dabar, mūsų namuose, vyksta nebyli tragedija su pačiais brangiausias mūsų žmonėmis – vaikais. Štai kokia yra paskutinių 15 metų vaikų emocinės sveikatos statistika.

Ugnė: gimus sesei, į blogą pusę pasikeitė vyresnėlės elgesys (2)

Skaitytojos klausimas apie vyresniosios mergaitės elgesio pasikeitimus gimus sesei aktualus visiems, kas neseniai susilaukė ar dar tik laukiasi vaikučio.

10 požymių, kad vaikas patiria stresą

Išgyvenimus ir didelius krūvius patiria ne tik tėvai, bet ir vaikai. Net suaugusieji ne visada teisingai atpažįsta organizmo signalus ir nesupranta, kas su jais vyksta. Tai ką jau kalbėti apie vaiką, kuris net žodžio „stresas" gerai nesupranta.

Kodėl vidurinieji vaikai daugiau pasiekia už savo brolius ir seseris (3)

Apie tai, kad gimimo eiliškumas šeimoje turi įtakos vaiko charakteriui ir elgesiui, pastebėta jau labai seniai.

Nepagražinta tiesa apie tai, kaip iš tiesų jaučiasi vaikai, kai skiriasi jų tėvai

Kai kurie psichologai vaiko patyrimą per tėvų skyrybas prilygina mirčiai ar nelaimingam atsitikimui.

Perkate šunį ar katę dėl vaiko? – Įsiklausykite, ką sako specialistė (1)

Turėti šuniuką ar kačiuką yra turbūt kiekvieno vaiko svajonė. Vieni teigia, kad taip yra dėl to, jog vis daugiau vaikų jaučiasi vieniši, kiti – jog šis noras yra užprogramuotas.