Drausti ar leisti vaikui žaisti telefonu ir kompiuteriu: pedagogės komentaras

 (1)
Ar trimečiui galima duoti pažaisti išmaniuoju telefonu? Kiek laiko prie kompiuterio gali praleisti pirmokas? Atsakymus į šiuos tėvams rūpimus klausimus aptaria pedagogė Ieva Žiūraitė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vaikų darželio "Šilagėlė" ikimokyklinio ugdymo pedagogės Ievos Žiūraitės komentaras.

Vaikas ir naujausios technologijos

Tikriausiai nerasime šeimos, kuri nebūtų pagalvojusi ar iškėlusi klausimo, nuo kada vaikui pirkti mobilųjį telefoną ar jis reikalingas ugdymo įstaigoje - darželyje, kiek laiko per dieną leisti žaisti žaidimus prie kompiuterio? Tačiau šiais klausimais diskutuojama ne tik šeimose, bet ir mokslo pasaulyje, žiniasklaidoje, valstybiniame lygmenyje.

Įvairūs moksliniai, psichologiniai tyrimai, Amerikos, Kanados pediatrų akademijos teigia, kad kūdikis iki dvejų metukų turi būti atribotas nuo bet kokio kompiuterio, iPad'o, telefono ir televizijos.

Trejų - penkerių metų vaikams įvairūs technologijų prietaisai, turi būti ribojami iki vienos valandos per dieną ir ugdymo įstaigoje - darželyje mobilus telefonas nėra reikalingas. Dėl kelių priežasčių: pirma, visus duomenis įskaitant ir telefono numerį turi įsivedusios auklėtojos, darželio vadovas ir esant reikalui/būtinybei apie vaiką visada yra informuojami tėveliai, arba tėveliai visada gali susisiekti su darželio auklėtoja (vadovu). Antra, ugdymo įtaigoje yra tiek daug veiklų ir užsiėmimų, kad mobilusis telefonas vaikui būtų ir nereikalingas, ir nenaudingas.

Drausti ar leisti vaikui žaisti telefonu ir kompiuteriu: pedagogės komentaras
© Vida Press

Nuo šešerių metų vaikams informacines technologijas riboti galima iki dviejų valandų per dieną. Tačiau jei vaikas be suaugusiojo priežiūros yra nuolat paliekamas prie kompiuterio, iPad'o, išmaniojo telefono ar televizijos, tai gali sukelti rimtų fizinių, socialinių ir psichologinių problemų vaiko vystymuisi.

Antras klausimas, kuris tėveliams neduoda ramybės: ar reikia kontroliuoti, kokius žaidimus žaidžia vaikas? Tyrimais jau nustatyta, kad pernelyg didelis įsitraukimas į žaidimus gali stiprinti vienišumo jausmą ar sukelti psichologinių problemų (pavyzdžiui depresija), didina nerimą, sutrinka dėmesio koncentracija, atsiranda problemiško elgesio užuomazgų.

Drausti ar leisti vaikui žaisti telefonu ir kompiuteriu: pedagogės komentaras
© Vida Press

Žaidimai iškreipia vaiko gebėjimą atskirti tikrovę nuo simuliacijos, o smurtinio pobūdžio žaidimai mažina vaikų jautrumą prievartai ir sustiprina priešiškumą bei agresyvų elgesį. Norint užtikrinti teigiamą žaidimų naudą vaiko ugdymuisi visų pirmą reikalingas pačių tėvų technologinis išprusimas ir tik tada sisteminga, bet ne įkyri priežiūrą ir stebėjimas.

Informacinės technologijos yra šiuolaikinė mūsų gyvenimo dalis ir beveik kiekvienas vaikas turi galimybę jomis naudotis, tiek namie, tiek ugdymo institucijose. Jos stipriai veikia visas vaiko gyvenimo sritis: ugdymą, laisvalaikį, ankstyvus socialinius ryšius ir sveikatą.

Mūsų kaip tėvų ir pedagogų pareiga stebėti ir prižiūrėti, kad visos siūlomos technologijos būtų tarsi papildas vaiko tobulėjimui ir lavinimuisi, neužmirštant knygų skaitymo ir vartymo, gyvos muzikos klausymo, pasivaikščiojimo ar žaidimų lauke, sporto ir gyvo bendravimo su visa šeima ir svarbiausia su vaikais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Patyrusių mamų gudrybės, kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų

Labai dažnai tėvai skundžiasi tuo, kad jų vaikai nemėgsta tvarkytis ir tą daro tik tėvams pakėlus balsą. Kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų? Keli naudingi patarimai.

Kaip užauginti vaiką optimistą: 5 esminiai patarimai tėvams

Optimizmas - savybė, kurią tėvai gali padėti ugdyti savo vaikams. Nuolat girdėdamas „Nelipk", „Nebandyk", „Tau nepavyks", „Nevykėlis", vaikas tikrai neugdo savyje optimistui būdingų savybių. Taigi, penki trumpi ir aiškūs patarimai, jei norite užauginti optimistą.

Vaikas nenori miegoti savo kambaryje ir kasnakt ateina į tėvų lovą: psichologės komentaras

Savo kambaryje užmigdytas, vaikas naktį ateina į tėvų lovą. Mamai jis sako, kad bijosi, tačiau ji abejoja, ar tai negali būti tiesiog įprotis miegoti su tėvais. Ką sunerimusiai mamai patars psichologė?

Kodėl tėvai Lietuvoje taiko fizines bausmes vaikams: specialistų įžvalgos (1)

Vos vienerius metus iš 100-mečio, kurį mini Lietuva, gyvename su nuostata, kad negalima mušti vaikų.

KALBA VAIKAI. Kad pasakė, tai pasakė...

TAVO VAIKO feisbuko paskyroje rengėme konkursą, kurio metu paprašėme mūsų bičiulių pasidalinti įdomiomis savo vaikų kalbomis. Juk niekam ne paslaptis, kad mažieji kartais pažeria tokių perliukų, kokių suaugusysis sunkiai sugalvos.

Vaikų darželis Ukmergės rajone, kuriame vaikai nespraudžiami į rėmus (1)

Žurnalo TAVO VAIKAS kūrybinė grupė svečiavosi Ukmergės rajone įsikūrusiame neeiliniame vaikų darželyje.

Edukologė – apie vaiko adaptaciją darželyje

Per kiek laiko vaikas apsipranta darželyje ir kaip jam galėtų padėti tėvai?

Edukologė pataria, kaip ugdyti vaikų savarankiškumą

Kai trimetis vieną rytą ištaria „aš pats", atsisakydamas pagalbos rengiantis, užlieja pasididžiavimo banga. Štai ir atėjo akimirka, kai mums, tėvams, teks padėti puoselėti pirmuosius savarankiškumo daigus, palaikyti, skatinti ir apsišarvuoti begaline kantrybe.

Neverskite vaiko per prievartą daryti šių dalykų (1)

Jei manote, kad vaiką auklėti reikia kiek galima griežčiau, turėkite galvoje, kad visgi esama dalykų, kurių iš vaikų reikalauti negalima.

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: laikas nustoti brėžti ribas savo vaikams

Kas geriau „braižo ribas" – pasaulis ar tėvai?

Aktualu tėvams: sergančio vaiko slauga ir išmokos

Pastaruoju metu smarkiai išaugus sergamumui gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, ne viena savivaldybė paskelbė gripo epidemiją mieste, o kai kurios ugdymo įstaigos uždarytos karantinui.

Edukologė: kokį žaislą pirkti vaikui, kad jis neatsibostų per dieną

VšĮ „Pilni namai“ edukologė Greta Kacinauskaitė - Ivanauskienė svarsto, kokius žaislus verta pirkti vaikui, kad jie neatsibostų per vieną dieną.

Kokią katę rinktis, jei namuose auga vaikas

Daugelis vaikų svajoja namuose auginti gyvūną. Jeigu rimtai svarstote turėti katę, jūsų dėmesiui – 5 populiarių kačių veislių apžvalga. Ar jos tinka šeimoms su vaikais?

5 lietuvės mamos instagrame, kurios dalijasi vaiko lavinimo idėjomis

Ką veikti su vaikui grįžus po darbo namo? Kaip jį užimti, kai suserga? Ką įdomaus nuveikus artimiausią savaitgalį?

Dr. Rasa Bieliauskaitė – apie svarbų įgūdį, kurio išmokyti vaiką turi tėvai

„Toks mažas, o jau su savo nuomone!" – ir stebisi, ir džiaugiasi močiutės kūdikėliu, kuris ką tik parodė charakterį – išmetė žaislą iš vežimėlio. „Jo nepastumsi – turi savo nuomonę!" – pagarbiai atsiliepiame apie kolegą. Tačiau kai savo nuomonę ima reikšti ikimokyklinukas, dažnai suraukiame nosį: „Nemandagus", „Neišauklėtas", „Neklaužada"! Konsultuoja psichologė dr. Rasa Bieliauskaitė.