Drausti ar leisti vaikui žaisti telefonu ir kompiuteriu: pedagogės komentaras

 (1)
Ar trimečiui galima duoti pažaisti išmaniuoju telefonu? Kiek laiko prie kompiuterio gali praleisti pirmokas? Atsakymus į šiuos tėvams rūpimus klausimus aptaria pedagogė Ieva Žiūraitė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vaikų darželio "Šilagėlė" ikimokyklinio ugdymo pedagogės Ievos Žiūraitės komentaras.

Vaikas ir naujausios technologijos

Tikriausiai nerasime šeimos, kuri nebūtų pagalvojusi ar iškėlusi klausimo, nuo kada vaikui pirkti mobilųjį telefoną ar jis reikalingas ugdymo įstaigoje - darželyje, kiek laiko per dieną leisti žaisti žaidimus prie kompiuterio? Tačiau šiais klausimais diskutuojama ne tik šeimose, bet ir mokslo pasaulyje, žiniasklaidoje, valstybiniame lygmenyje.

Įvairūs moksliniai, psichologiniai tyrimai, Amerikos, Kanados pediatrų akademijos teigia, kad kūdikis iki dvejų metukų turi būti atribotas nuo bet kokio kompiuterio, iPad'o, telefono ir televizijos.

Trejų - penkerių metų vaikams įvairūs technologijų prietaisai, turi būti ribojami iki vienos valandos per dieną ir ugdymo įstaigoje - darželyje mobilus telefonas nėra reikalingas. Dėl kelių priežasčių: pirma, visus duomenis įskaitant ir telefono numerį turi įsivedusios auklėtojos, darželio vadovas ir esant reikalui/būtinybei apie vaiką visada yra informuojami tėveliai, arba tėveliai visada gali susisiekti su darželio auklėtoja (vadovu). Antra, ugdymo įtaigoje yra tiek daug veiklų ir užsiėmimų, kad mobilusis telefonas vaikui būtų ir nereikalingas, ir nenaudingas.

Drausti ar leisti vaikui žaisti telefonu ir kompiuteriu: pedagogės komentaras
© Vida Press

Nuo šešerių metų vaikams informacines technologijas riboti galima iki dviejų valandų per dieną. Tačiau jei vaikas be suaugusiojo priežiūros yra nuolat paliekamas prie kompiuterio, iPad'o, išmaniojo telefono ar televizijos, tai gali sukelti rimtų fizinių, socialinių ir psichologinių problemų vaiko vystymuisi.

Antras klausimas, kuris tėveliams neduoda ramybės: ar reikia kontroliuoti, kokius žaidimus žaidžia vaikas? Tyrimais jau nustatyta, kad pernelyg didelis įsitraukimas į žaidimus gali stiprinti vienišumo jausmą ar sukelti psichologinių problemų (pavyzdžiui depresija), didina nerimą, sutrinka dėmesio koncentracija, atsiranda problemiško elgesio užuomazgų.

Drausti ar leisti vaikui žaisti telefonu ir kompiuteriu: pedagogės komentaras
© Vida Press

Žaidimai iškreipia vaiko gebėjimą atskirti tikrovę nuo simuliacijos, o smurtinio pobūdžio žaidimai mažina vaikų jautrumą prievartai ir sustiprina priešiškumą bei agresyvų elgesį. Norint užtikrinti teigiamą žaidimų naudą vaiko ugdymuisi visų pirmą reikalingas pačių tėvų technologinis išprusimas ir tik tada sisteminga, bet ne įkyri priežiūrą ir stebėjimas.

Informacinės technologijos yra šiuolaikinė mūsų gyvenimo dalis ir beveik kiekvienas vaikas turi galimybę jomis naudotis, tiek namie, tiek ugdymo institucijose. Jos stipriai veikia visas vaiko gyvenimo sritis: ugdymą, laisvalaikį, ankstyvus socialinius ryšius ir sveikatą.

Mūsų kaip tėvų ir pedagogų pareiga stebėti ir prižiūrėti, kad visos siūlomos technologijos būtų tarsi papildas vaiko tobulėjimui ir lavinimuisi, neužmirštant knygų skaitymo ir vartymo, gyvos muzikos klausymo, pasivaikščiojimo ar žaidimų lauke, sporto ir gyvo bendravimo su visa šeima ir svarbiausia su vaikais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?

Ką apie vaiką pasako itin didelis jo plepumas: psichologės komentaras

Sako, kad vaikai išmokę kalbėti mėgaujasi naujuoju gebėjimu ir niekaip negali nutilti. Jie kalba, čiauška, neleisdami prasižioti suaugusiesiems. Kartais vaikų plepumas ima varginti suaugusius. Kodėl mažieji tiek daug kalba?

Psichologė: ką tėvams apie vaiką gali atskleisti jo piešiniai

Dauguma vaikų mėgsta piešti ir tai pradeda daryti gana anksti.

10 svarbiausių principų, kaip įrengti saugius ir patogius vaikams namus

Naujas tyrimas rodo, jog tėvai, auginantys vaikus, svajoja apie erdvias drabužines, tačiau artimiausių darbų sąraše – dėžės žaislams, džiovyklos rūbams ir talpos daiktams susidėti.

Emocinis intelektas – kuo jis svarbus ir kaip jį ugdyti

Išgirdus žodį intelektas, klausimų dėl jo reikšmės nebekyla. O štai emocinis intelektas verčia stabtelėti ir susimąstyti – kas tai ir kodėl jį raginama lavinti nuo pat mažumės, kodėl apie jį kalbama vis dažniau.

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo (2)

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.