Du vaiko amžiaus tarpsniai, kada tėvams sunkiausia rasti kalbą su vaiku

Kalbant apie vaikų amžiaus krizes, ryškiausios yra trejų metų ir paauglystės krizės.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Būtent dėl jų tėvai dažnai kreipiasi į psichologus, nes pastebi, kad stipriai pasikeičia vaiko elgesys. Tėvai dažniausiai klausia, kaip jiems elgtis, ar tai normalu, sako psichologė dr. Lina Kalinauskienė.

Vaikų krizės suprantamos dviem prasmėm. Pirma, galime kalbėti apie amžiaus krizes, kurias išgyvena visi vaikai. Antra, krizėmis vadinamos ir sudėtingos gyvenimo situacijas, kada žmogus patiria daug sunkių emocijų.

Trimečiai tikrina tėvus

Trejų metų krize, pasak psichologės, vadiname tokį vaiko gyvenimo laikotarpį, kad vaikas ypač stipriai siekia užtvirtinti savo “aš” ir siekia nustatyti ribas. Jis tikrina, kas galima, kas ne. Iš kūdikystės vaikas atsineša jausmą, kad jis yra “visagalis”.

“Panorėjo valgyti - tuoj pat jam duodama, pasišlapino - tuoj pat pakeičiamos sauskelnės, suniurzgė, tuoj pat pakeliamas ant rankų ir raminamas. Dėl ribotų savo pažintinių gebėjimų vaikas mano, kad jis yra pasaulio centras, ir jo poreikiai tenkinami vos tik jam ko nors užsigeidus.

Bet sulaukus metų ar daugiau, po truputį ima patirti, kad toli gražu taip nėra”, - pasakoja dr. L. Kalinauskienė.

Ji dėsto, kad metukų vaikas ima suprasti, kad jo poreikių patenkinimas priklauso ne tik nuo jo noro, bet ir nuo jo mamos ar žmonių, kurie yra šalia.

Ko pyksta vaikai

Vaikui kyla didelis pyktis dėl to, kai jis kažko negali. Jis nenori atsisveikinti su tuo “visagalybės” ir “pasaulio centro” jausmu. Jis gali rėkti, pykti, griūti ant grindų. Deja, tėvai nustato ribas ir vaikui duoda suprasti, kad ne viskas galima, net jei ir labai norisi. Vaikui lengviau, kada tėvai švelniai pasako ne ir nebaudžia vaiko už jo pyktį.

Psichologė sako, kad geriausia yra ramiai palaukti, kol vaikas nurims ir tada skirti jam dėmesio. Svarbu pastiprinti dėmesiu ir kalbėjimusi būtent nusiraminimo momentą, o ne patį pykčio protrūkį. Pykčio metu užtenka ramiai palaukti, kol jis praeis.

Kitas svarbus dalykas: jei vaikui ko nors neleidžiama, svarbu paaiškinti kodėl ir pabandyti nukreipti jo dėmesį prie to, kas galima. Čia gali padėti žaislai ir žaidimai. Krizę išspręsti labiausiai padeda tinkamos tėvų elgesys. Paaiškinimas ir vaiko dėmesio nukreipimas gali padėti išvengti pykčio priepolių.

3,5- 4 metų amžiuje vaikas tampa labiau sukalbamesni, „susitaiko” su realybe.

Paaugliai tampa uždaresni

Kalbant apie paauglystės krizę, pasak dr. L. Kalinauskienės, dažniausiai tėvai skundžiasi, kad pasikeitė jų santykiai su vaiku, vaikas tapo uždaresnis. Tėvai jaučiasi prarandą vaiko kontrolę.

“Tačiau paaugliui būtinas toks atsiskyrimas nuo šeimos. Jis turi nutolti nuo šeimos ir užmegzti įvairių santykių, kuriuose tyrinėja save. Jis atranda, koks jis yra, svarsto, kokiu norėtų būti, kokie jo santykiai su priešinga lytimi, koks jo vaidmuo kaip būsimo vyro, moters.

Taip formuojasi paauglio tapatumo jausmas. Paauglystės pabaigoje atsiranda kitoks santykis su tėvais- jau dviejų suaugusių žmonių santykis”, - sako psichologė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

KALBA VAIKAI: kad pasakė, tai pasakė!..

Vaikai neretai pasako tokių dalykų, kokių suaugusieji ir norėdami nesugalvoja. Jūsų dėmesiui - 4 metų Ryčio linksmosios kalbelės.

Svarbi savybė, kurią turi visi maži vaikai, bet vėliau ją neretai išmuša tėvai

Smalsumas įgimtas – konstatavo mokslininkai ir netruko pridėti, kad tai viena svarbiausių intelekto vystymosi sąlygų.

Vaikas nuliūsta ir pravirksta dėl kiekvienos smulkmenos: pataria psichologė

Jautrų sūnų auginanti mama klausia specialisto patarimo, kaip didinti jo savivertę. Moteris mano, kad sūnaus jautrumas priklauso nuo to, kad jos nėštumas buvo be galo sunkus, nuolat lydimas ašarų.

Teo ir Ieva pristato: linksmiausi lauko žaidimai

Kai pagaliau ateina pavasaris, norisi juo kuo daugiau džiaugtis! Lauko žaidimų ir linksmybių sezonas - ATIDARYTAS!

Teo ir Ieva pristato: žaislai, kurie nekainuoja nė cento, o dovanoja glėbį džiaugsmo (1)

Paprasta kartotinė dėžė vieniems - paprasta dėžė, kitiems - visas atradimų pasaulis!

Ko labiausiai trūksta šiuolaikiniam vaikui? Ne, tai ne išmanusis telefonas ir ne brangus žaislas...

„Neturiu ką veikti“, – sako vaikas kaip tik tuo metu, kai norėtųsi po darbo šiek tiek atsipūsti. Arba kaip tik tada, kai galva visiškai tuščia ir nežinia, ką jam pasiūlyti. Kodėl vaikas pats nesusigalvoja veiklos ir nuobodžiauja? Galbūt jam tiesiog trūksta tėvų dėmesio?

17 smagių žaidimų su vaikais namuose, kuriems tiks tai, ką turite po ranka

Kelios idėjos, ką daryti su vaiku namuose, kai jis skundžiasi, jog yra nuobodu. Šiems užsiėmimams dažniausiai neprireiks jokių papildomų žaislų, o tik to, ką rasite namuose.

Kai vaikas pasielgia netinkamai, jokiu būdu nedarykite vienos klaidos (1)

Neretai pykdami vaikai, atrodo, peržengia ribą, nes mažais kumštukais ima mušti mamą ar spiria tėčiui. Ką daryti tokiais atvejais, teiraujamės psichologės psichoterapeutės Rūtos Bačiulytės.

Psichologė: nelaimingiausi yra tie vaikai, kuriems tėvai nenustatė ribų

Pykstame mes visi. Tačiau pykstantį vaiką kartais sunku suprasti, tarsi to daryti jis neturėtų teisės. Su psichologe psichoterapeute Rūta Bačiulyte aptariame 3 mitus apie vaikų pyktį.

Svarbi vaikų auklėjimo formulė, kurią pamiršta daugelis tėvų

Gimė vaikas. Ką tik iškeptiems tėvams – nauja misija: užauginti pasauliui naują žmogų. Kad augtų sveikas, protingas, laimingas, sėkmingas, patenkintas savimi ir pasauliu.

Teo ir Ieva pristato: 5 žaidimai su vaiku, kurie lavina vaizduotę, kūrybiškumą ir smulkiąją motoriką

Pasibaigus Velykų karštinei, mes su Teo grįžtame, pristatydami kelis įdomius užsiėmimus, kaip kūrybiškai galima panaudoti namuose turimo konstruktoriaus kaladėles.

Viens, du trys – ir nereikalinga kojinė virsta mielu zuikučiu

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip su vaikais per penkias minutes pasigaminti smagų zuikutį iš nereikalingos kojinės.

5 smagūs užsiėmimai, lavinantys mažylių rankų miklumą ir motoriką

Kokie žaidimai padeda lavinti mažų vaikų motoriką ir rankyčių miklumą? Štai 5 smagūs užsiėmimai, kurie suteiks mažyliui ne tik džiaugsmo, bet ir naudingų įgūdžių.

Žavi velykinė namų puošmena – per 5 minutes

TAVO VAIKO žurnalo dizainerė Rima pasidalijo labai smagia velykine namų dekoracijos idėja, kurią galima pasigaminti vos per kelias minutes ir visai neišleidžiant papildomai pinigų.

Rūta Lapė: pametinukai – subalansuoti žmonėms su polėkiu (2)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie buvimą pametinukų mama.