IŠSISKYRUSI MAMA: padėkite – draugas nesutaria su mano vaiku

 (17)
Po skyrybų naują draugą susiradusi moteris kreipėsi pagalbos į psichologą, nes jos penkiametis sūnus ir partneris neranda bendros kalbos. „Kai abu būna vienoje vietoje, jaučiu tvyrančią įtampą“, – sako ji. Ką patars psichologė?
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Skaitytoja klausia:

„Noriu paprašyti jūsų patarimo tokiu klausimu: esu išsiskyrusi ir auginu 5 metų sūnų.

Buvęs vyras gyvena užsienyje ir praktiškai nemato sūnaus, tai aš kaip ir viena jam esu gyvenime. Prieš pusė metų susipažinau su tokiu vyru, kuris man patinka, ir jaučiu, kad aš jam. Tai pirmas toks kartas po skyrybų (tada vaikui buvo 2 metai), kai vėl patikėjau vyru ir santykiais.

Tačiau draugas neranda kalbos su vaiku, nežinau, ar nemoka su vaikais bendrauti, ar sūnui jis nepatinka. Kai jie abu būna vienoje vietoje, jaučiu įtampą, jie irgi nesmagiai jaučiasi, sūnus būna piktas, ieško priekabių, verkia.

Ką man sakyti sūnui, kaip paruošti jį, galbūt, mūsų bendram gyvenimui? O gal kokių patarimų ir draugui pasakysite?"

Atsako psichologė Jurga Dapkevičienė.

Praėjote nelengvą kelią. Skyrybos sužeidžia, sukelia daug skausmo, liūdesio ir pykčio. Galimos jų pasekmės - sumažėjusi savivertė, pasitikėjimas savimi ir pasauliu.

Gera jausti, kad po sąstingio jausmai atgimsta, mezgasi naujas ryšys. Norisi tikėti, kad šįsyk viskas bus visai kitaip. Ir iš tikrųjų, išanalizavus skyrybų priežastis, permąsčius nutrūkusios santuokos istoriją, pripažinus savo indėlį šiame procese, atsisakant ankstesnį ryšį ardžiusių iliuzijų ir klaidų, kitas ryšys gali būti daug sėkmingesnis ir tvirtesnis.

Žinoma, tai priklauso nuo abiejų partnerių pastangų, sąmoningumo, geranoriškumo ir sprendimo, kokį ryšį jie ketina kurti. Tuo tarpu iš klausimo potekstės ryškėja, kad problemą matote sūnaus elgesyje ir norėtumėte „taisyti" vaiką... Susidaro įspūdis, kad tai jūs turėtumėte jį „apdoroti" taip, kad jis taptų patogus ir malonus.

Galbūt berniukas traumuotas įvykusių skyrybų, nesaugiai prisirišęs prie tėvo ir bijo jį „išduoti", bijo prarasti jus, jaučia grėsmę ir konkurenciją, vengia prisileisti naują žmogų... Gali būti daugybė priežasčių, dėl kurių sūnus netrykšta entuziazmu bendrauti su jūsų draugu. Kad ir kaip būtų, visa tai įveikiama geranorišku požiūriu ir priėmimu, kurie vėliau perauga į prisirišimą ir meilę.

Gali būti daugybė priežasčių, dėl kurių sūnus netrykšta entuziazmu bendrauti su jūsų draugu. Kad ir kaip būtų, visa tai įveikiama geranorišku požiūriu ir priėmimu, kurie vėliau perauga į prisirišimą ir meilę.
Psichologė Jurga DAPKEVIČIENĖ

Ne vaikas turi kažkaip prisitraukti iki suaugusiojo, o suaugęs lenkiasi prie vaiko, ieško su juo kontakto ir bando užmegzti ryšį. Jei suaugęs nuoširdžiai stengiasi, skiria tam pakankamai energijos ir laiko, anksčiau ar vėliau tai pavyksta. Atrodo, kad šis procesas tarp jūsų draugo ir sūnaus kol kas nevyksta. Tam gali būti įvairios priežastys. Jei jūsų draugas nepasiruošęs priimti jūsų praeities, turi neįsisąmonintų jausmų, gali būti, kad jis nesąmoningai pyksta ant vaiko, kuris primena apie jūsų praeitį. O gal iš viso draugas mato vaikus kaip moters „problemą" ir įsivaizduoja, kad tai jos „darbas"?.. Gal jis nesubrendęs tėvystei ir nenori prisiimti jokios atsakomybės?..

Jūs galite savo draugui kuždėti kuo puikiausius patarimus, kaip pavyzdžiui: „atsisėsk taip, kad jūsų akys būtų viename lygyje, užmegzk akių kontaktą, paklausk ką jis šiandien veikė, paklausk kokį žaidimą labiausiai mėgsta, paprašyk, kad parodytų savo piešinius... išlankstyk jam lėktuvėlį... pakviesk į piceriją..." ir t.t., priklausomai nuo vaiko interesų ir pomėgių. Tačiau visi patarimai bus neveiksmingi, jei nebus nuoširdaus ir tvirto sprendimo užmegzti ryši, prisijaukinti šį vaiką ir priimti jį kaip savą.

Santykiai - tai ne jūsų vienos atsakomybė. Nenuvertinkite ir nepervertinkite savęs. Būtų labai svarbu su draugu kuo daugiau diskutuoti apie savo pažiūras ir išsiaiškinti, ką jis mano apie šeimos gyvenimą, pasidalinimą darbais, kaip įsivaizduoja moters ir vyro pareigas, santykius šeimoje. Nevengčiau ir tiesiai šviesiai paklausti, ką jis galvoja apie skyrybas ir gyvenimą po jų. Norint „užauginti" darnią ir tvirtą šeimą, reikalingi atviri ir palaikantys santykiai, kuriems susiklosčius visi šeimos nariai galėtų atvirai išsakyti savo rūpesčius ir lūkesčius.

Ar su dabartiniu draugu galite atvirai dalintis savo jausmais ir problemomis?.. Jei taip, tikiu, kad bendromis pastangomis rasite būdų, kaip savo duetą papildyti dar vienu balsu. Jei - ne, ieškokite priežasčių, trukdančių jums kurti artumą ir pasitikėjimą. Sėkmės jums.

http://psichologejurga.lt/

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: 3 lavinančios ir linksmos piešimo idėjos su vaikais

TavoVaikas.lt džiaugiasi galėdamas pristatyti naują savo bičiulę – Ievą, tinklaraščio „Ciao_Teo“ autorę, kuri nuo šiol su mumis kas savaitę dalinsis vaiko lavinimo idėjomis.

Kaip ugdyti vaiko atsakingumo jausmą: efektyvūs patarimai tėvams

Yra žodžių, kurie savo svoriu gali prislėgti, o ypač – mažus pečius.

Kaip mažas vaikas pažįsta pasaulį

„Turėtų būti ne iškeliami reikalavimai ir programos, bet paprastai aprašoma vaiko prigimtis. Auklėjimo požiūriai turi savaime išryškėti iš besiformuojančios asmenybės esybės, charakterio esmės“. (Rudolf Steiner)

Atskleidė, kokias prekes vaikams tėvai dažniausiai perka internetu

Šeimai susilaukus kūdikio dažniausiai pasikeičia ne tik gyvenimo ritmas bet ir pirkimo įpročiai bei perkamų prekių krepšelis, kuris keičiasi vaikui augant. Labai didelę laiko dalį užima vaiko priežiūra ir auklėjimas, todėl ne visuomet lieka laisva minutė apsipirkti įprastinėse parduotuvėse.

MAMŲ MUGĖ šiemet paruošė daugybę staigmenų tėvams

Po savaitės „Gariūnų“ verslo parke prasidės tradicinė „Mamų mugė“. Šįkart daugiatūkstantines minias po vienu stogu sukviečiantis renginys bus šiek tiek kitoks. Atsinaujinęs, gerokai ilgesnis, kupinas dovanų ir staigmenų. Kodėl?

Kas nutinka, jei šeimoje tėtis yra itin valdingas ir griežtas

Kaip suprasti, kad vaiko tėtis yra pernelyg valdingas ir kaip tai gali paveikti ilgalaikius vaiko bei tėvo santykius?

Du vaiko amžiaus tarpsniai, kada tėvams sunkiausia rasti kalbą su vaiku

Kalbant apie vaikų amžiaus krizes, ryškiausios yra trejų metų ir paauglystės krizės.

Pavargusi mama: padėkite, baigiu išprotėti nuo savo vaikų (1)

Tris vaikus auginanti mama nerimauja dėl netinkamo jaunesniųjų sūnų elgesio. Pasak jos, išbandyta daug kas: ir ignoruoti, ir gražiai aiškinti, ir pabarti. Kol kas viskas be rezultatų.

Psichologas Vytis Valantinas: ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystės ir barniai – kaip tinkamai reaguoti tėvams

Psichologinės pagalbos vaikui ir šeimai kabineto klinikinis psichologas Vytis Valantinas savo straipsnyje apžvelgia ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystes ir konfliktus bei pataria, kaip į tai reaguoti tėvams.

Kodėl vaikams svarbu išmokti bendradarbiauti

„Aš", „mano", „man"... – tokius nuolat savo vaikų kartojamus pareiškimus dažnai vertiname kaip savarankiškumo bei besiformuojančios individualios asmenybės apraiškas.

Labai paprastas, bet smagus eksperimentas su vaikais

Dviejų vaikučių mama Inga, kurianti tinklaraštį „Mamos diena“ dalijasi smagiu eksperimentu, kurį galima atlikti su vaikais.

Lietuvės patirtis Belgijoje: nuo 2,5 metų – į mokyklą! (3)

Tinklaraščio „Mandriu“ autorė Morta pasakoja savo įspūdžius apie pustrečių metų dukrytės Elijos išleidimą į vaikų darželį (tiksliau – mokyklėlę) Belgijoje.

Dizainerės patarimai, kaip pritaikyti namus padidėjus šeimai

Neretu atveju įsigyjantys būstą žmonės galvoja apie šiandienius poreikius. Vis tik dažnai atsitinka taip, kad gimstant pirmagimiui nėra galimybių greitu metu išsikelti į erdvesnį būstą.

Artėjantį pavasarį lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX kviečia pasitikti kūrybingai

Lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX jau gyvena pavasariniais planais ir svajonėmis ir pristato šiltajam sezonui skirtą įvairiaspalvę kolekciją, dedikuotą Misteriui Kūrybingumui.

Kokio amžiaus vaikui labiau reikia mamos, o kada – tėčio

„Mama!" – ir tik tuomet, kai skruostais rieda ašaros. Nepalyginsi su tuo džiugiu – „Tėti!", kviečiančiu žaidimams. Kodėl mamos reikia tik tuomet, kai skauda, o tėčiai yra geriausi linksmybių draugai?